Nieuw buurtspaarsysteem moet klantenbinding gaan versterken Prijsdoorbraak VVD wil café's langer open houden Spelenderwijs gedrag aanleren met poppies BRT //A HEIJNEN g? Zwanger Blom krijgt vertrouwen voor nieuwe kamerperiode Dubbelslag Eric Quist op orgelconcours Castria Wonen geeft met Europese subsidie impuls 80 mille ïsi Donderdag 28 september 2006 62e jaargang no. 46 WWW E-TECHNOLOCIE Brandweer verlost kind van sierkroon Lof en legpenning 7JT Gratis meten Castria Wonen, de woningcorporatie die in Tholen en in Halsteren verantwoordelijk is voor de sociale woning bouw, heeft een buurtspaarsysteem ontwikkeld dat de klanten meer korting oplevert en de deelnemende winke liers meer omzet moet bezorgen. Het systeem is geba seerd op het sparen van zegels. Het inleveren ervan bij de plaatselijke winkeliers levert hogere kortingen op dan tot nu toe het geval is bij de gratis goudkaart die Castria voor de eigen huurders hanteert. Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 Provincie Zeeland Zeventig procent Stukje winst 29ste plaats PvdA verkiezingen 22 november Bos-Balkenende AOW Deze week hm 1^= Twee uur langer voor bestaande bezoekers Sint-Anthoniusschool voorbeeld Linker-project NU OOK VIA DE SCHOTEL! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De brandweer van Sint-Annaland ruk te dinsdagavond rond zeven uur uit voor een bijzondere hulpverlcningsac- tie. Dit keer niet voor een brand of au to-ongeval, maar voor een kind in de Huygensstraat dat tijdens het spelen in huis een metalen sierkroon over het hoofd had getrokken. Het voorwerp was over het hoofd op de schouders gezakt. De ouders slaagden er niet in de kroon te verwijderen. Na een aan tal pogingen schakelden ze de brand weer in die met groot materieel uit rukte. De brandweer zaagde de kroon dcx)r waardoor het kind bevrijd werd en van de schrik kon bekomen. Musicus Eric Quist uit Tholen heeft zaterdag twee prijzen gewonnen op het concours van het internationaal orgelfestival in Nijmegen. Hij won de eerste prijs van 3000 euro. Maar ook het publiek vond dat Quist als beste uit de bus kwam. Dat leverde hem nog eens 500 euro op. De 29-jarige Tholenaar wist door te dringen tot de finale en nam het in de Stevenskerk op tegen de Duitser Jens Amend en de Oostenrijker Matthia Maiershofer. Zij kregen 2000 en 1000 euro. Het was de 21ste editie van het festival. De ta lentvolle organist speelt sinds 1996 op het orgel in de kerk van de Gere formeerde Gemeente in Tholen. De 125-jarige koninklijke fanfare Accelerando kreeg op de jubileum dag naast veel lovende woorden, ook een legpenning en oorkonde. Drie avonden waren er feestelijke concerten. Beleef het mee op pagina 15. samen met Bram Boon en Ina van Schetsen-Theunisse. zijn is vooruit zien! Kraamzorg^^EVTADMIMSTRATlE VoJ: Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Receptionisten Miranda van Hoek (links) en Katy Keur van Castria Wonen. Castria heeft 2700 huurders in Tho- decheques. De cheques geven recht len. Daarvan doen de meesten mee op korting bij de ongeveer 100 deel- aan de goudkaartactie. Huurders die nemende winkeliers in Tholen en op tijd hun huur betalen en geen Halsteren. Ook kan met ruim zeven overlast veroorzaken, krijgen waar- cent korting worden getankt bij AVIA-benzinestations en geeft ver zekeringsmaatschappij VGZ tegen inlevering van de cheques per maand vijf euro korting op de maandelijkse premie. Castria probeert er met de goudkaart niet alleen voor te zorgen dat de huurpenningen op tijd binnenkomen en dat het aantal klachten over over last daalt, maar ook de klantenbin ding van de huurders met de plaatse lijke winkeliers te versterken. De woningcorporatie werkt er mee sinds 2003. Toen werden er ruim 20.000 cheques met een waarde van bijna 51.000 euro uitgereikt, tegen ruim 28.000 cheques in 2005 die een waarde van bijna 71.000 euro vertegenwoordigden. Tijdens de introductie van het zegel tjessysteem. deze week op het kan toor van Castria Wonen in Sint- Maartensdijk, moest woordvoerder Perry Bakx toegeven, dat het initia tief geen extra omzet voor de deel nemende winkeliers heeft opgele- Geopend van dinsdag 9.00 tot zaterdag 15.00 uur AbdijNietiws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op www.zeeiandnl/abditreeuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0116631400 Voor officiële mededelingen zie ook eiders in dit blad Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg '~e)l PHILIPS 94 CM HO LCD TV 1920 xlOBOp Active Matrix. Pixel Plus 2HD, Ambillght en HDMI aansluiting. www.bcc.nl Advertentie I.M. verd. De leefbaarheid in de kernen is er niet door toegenomen. Integen deel, steeds meer winkeliers geven de strijd om het bestaan op. En de genen die wel willen volhouden, - Bakx wijst op de firma Duine in Scherpenisse - worden zo beknot door regelgeving, dat ze dreigen het bijltje er bij neer te gooien. Bakx wijt het mislukken van een deel van de doelstelling aan het te geringe aantal consumenten dat voor de cheques in aanmerking komt. „Dat is ongeveer 27 procent van de Thoolse bevolking. Die an dere zeventig procent zijn woning- eigenaren of inwoners die geen wo ning van Castria huren." Het buurtspaarsysteem moet dat gat van ruim 70 procent gaan opvullen. Dat moet gebeuren door het cheque systeem en het zegeltjesplakken te combineren. Dat houdt in dat con sumenten de cheques en de zegel tjes bij elkaar in een mapje plakken en dat de organisatie alle winkeliers in Tholen en Halsteren benadert om deel te nemen. Eerst de kleinere de tailhandel, later ook meubelzaken, de autohandel, schildersbedrijven en aannemingsmaatschappijen. Castria nam een professioneel bu reau in de arm (Becx Van Loon uit Tilburg), kreeg 40.000 euro sub sidie uit een Europese pot en stopt er zelf ook 40.000 euro in. Dat het chequesysteem niet werkte als extra omzetbrenger, komt niet alleen door de te geringe deelname, maar ook omdat die categorie consumenten het minst te besteden heeft. „Door alle inwoners van Tholen en Halste ren bij het buurtsparen te betrekken en zoveel mogelijk bedrijven te in teresseren, moet het lukken om ex tra omzet in die winkels te krijgen en het voorzieningenniveau in alle kernen van Tholen niet verder ach teruit te laten lopen", zei D. Becx van het betreffende bureau in een toelichting. Dat betekent dat de deelnemende winkelier de zegeltjes inkoopt. Elke winkelier bepaalt vervolgens zelf hoeveel zegeltjes de klant bij aan koop van een artikel krijgt. Een vol le spaarkaart levert 20 euro op. Die kan de klant als betaalmiddel ge bruiken in alle kernen van Tholen. Koopt hij in zijn eigen kern, dan is de spaarkaart 25 euro waard. Het succes van het systeem, erken nen zowel Bakx als Becx, staat of valt met het aantal deelnemende de taillisten. Die moeten maandelijks een bedrag van 38,50 euro betalen om de zegeltjes te kopen en vervol gens zorgen dat de volle spaarkaart bij hem wordt besteed. „Het kost de winkelier een stukje winst", zegt Bakx. „Met een deelname van ze ventig winkeliers moet het systeem zichzelf de komende vijf jaar kun nen bedruipen." Want kosten blijven er. Er is ie mand nodig die de administratie bij houdt. Daar moet een kantoortje voor geregeld worden. ZIE VERDER PAGINA 1 I „Ik ben er trots op!" PvdA-Tweede Kamerlid Luuk Blom uit Sint-An naland is blij met het vertrouwen van zijn partij voor een tweede parle mentaire periode van vier jaar. Hij staat op de 29ste plaats, 1 plaats ho ger dan bij de vorige Tweede Kamerverkiezingen. Bij de eerste 42 kandidaten (het huidige zeteltal) zijn 17 nieuwe gezichten. „Ik hen dus heel erg vereerd met mijn 29ste plek, want de concurrentie is altijd groot." Het voormalige Thoolse raadslid kwam in 2003 als verrassende Zeeuwse kandidaat in de Tweede Kamer. Hij laat nu opnieuw de ande re Zeeuwen ver achter zich: geweste lijk PvdA-voorzitter Riet Teeuwsen uit Vlissingen op de 72ste plaats en raadslid Wilma Brouwer uit Goes op de 80ste plek. Het waren spannende weken voor de kandidaten, die niet alleen fractieleider Wouter Bos. maar ook de kandidaatstellingscommissie o.l.v. Jeltje van Nieuwenhoven moesten passeren. „Vorige week maandag wist ik dat ik tussen de 20 en 30 zat", vertelt Luuk Blom. „Donderdagavond om half elf heeft het partijbestuur de conceptlijst vast gesteld die nu nog door het PvdA- congres goedgekeurd moet worden. Maar als je elke keer een plaatsje stijgt, zit je goed. Overigens gaat het niet om mij, maar om de partij." Voor het Sint-Annalandse kamerlid breekt een drukke periode aan. „Prinsjesdag was leuk, maar nu wordt het twee maanden hard wer ken tot aan de verkiezingen van 22 november. Elke maandag en vrijdag zijn er verkiezingsbijeenkomsten en vaak ook nog tijdens het weekeinde. Het wordt echt een strijd tussen Pv dA en CDA, dus tussen Bos en Bal kenende. Wie wordt de grootste par tij? Het zal een nek-aan-nek race worden." De PvdA is de grote voorsprong in de peilingen (52 zetels in 2(X)4. 10 meer dan nu) langzaam aan het kwijtraken. Mede door het plan van fractieleider Bos om rijkere aow-ers mee te laten betalen aan het behoud van deze voorziening (nu betalen 65+ers geen aow-premie meer) daal de de PvdA in de peilingen tot nu 43. Altijd nog 5 zetels meer dan de 38 voor het CDA, momenteel met 44 zetels de grootste partij in de Tweede Kamer. De VVD staat op 313 meer dan het huidige zeteltal. De SP van Jan Marijnissen staat in de peilingen hoog met 16 zetels tegenover 9 nu in de Tweede Kamer. Daarentegen is Groen Links uit de gratie met een da ling van 8 naar 7. De CU verdubbelt in de peilingen van 3 naar 6 en de SGP is stabiel met 2 zetels. Volgens Blom gaat het economisch wel beter met Nederland, maar soci aal valt er volgens hem nog veel te verbeteren. „Er zijn nu meer werklo zen dan in 2002 onder het kabinet Kok. Het gaat erom hoe je de wel vaart verdeelt en dit kabinet legt de nadruk op mensen die het goed heb ben. Dat het CDA de no-claim kor ting nu wil inleveren is een lachertje omdat die partij 4 miljard op de zorg wil bezuinigen." ZIE VERDER PAGINA 5 Hervormd Sint-Philipsland blij met komst jonge predikant Den Boer Nienke van Vossen (3) viert 125-jarig bestaan van Accelerando mee De VVD werkt samen met de PvdA en ABT aan een voorstel om de slui tingstijd van de horecabedrijven te verruimen van twee naar vier uur 's nachts. Alleen mogen er dan na twee uur geen nieuwe klanten meer ko men. De liberalen hopen op deze manier de horeca meer omzet te geven en cafébezoekers langer ter wille te zijn. Bovendien hoeven de uitgaan ders dan niet meer de auto in, de brug over, naar plaatsen w aar je tot 's ochtends vroeg kunt uitgaan. Daarmee zou dus ook de verkeersveilig heid gediend worden. De VVD is al maanden bezig met de voorbereiding van het voorstel, waar bij de steun is gezocht van de PvdA en Algemeen Belang Tholen, samen goed voor 10 van de 19 raadszetels. De partijen overleggen nog met de horeca en omwonenden. Niet alle on dernemingen zitten op één lijn. Vanuit de horeca is al heel lang gele den gevraagd om ruimere opening stijden, want tot twee uur 's nachts eten en drinken vinden sommigen te kort. Men denkt omzet mis te lopen en wil die koopkracht voor Tholen behouden. Als bijkomend voordeel verwacht de horeca ook minder over last voor omwonenden omdat niet meer om twee uur alle café's tegelijk leegstromen met alle lawaai soms vandien met startende auto's, brom fietsen, motoren en bestuurders die hun mondje roeren. Met een langere openingstijd gaat dat veel gespreider en dus rustiger, zo vinden de voor standers. De ChristenUnie is echter bang voor .allerlei neveneffecten.' De raadsle den A.G. van de Sande en J.L. Hage gaan daarom zaterdagavond met de Thoolse politie mee om te kijken hoe de surveillance verloopt en dan met name ten aanzien van de horecapro- blematiek. „In verband met het op handen zijnde voorstel voor verrui ming van de sluitingstijden voor de horeca willen we met een aantal doelgroepen in gesprek", zegt Jaap Hage. „We willen bij de behandeling van het initiatiefvoorstel in december namelijk een gedegen afweging ma ken. Alle invalshoeken benaderen we, want het gaat om een breed maatschappelijk vraagstuk. We gaan niet alleen met de politie, maar ook met jongeren en met horeca-onder- nemers in gesprek." Echtpaar De Werd uit Scherpenisse geniet met volle teugen van vakantieweek Rode Kruis i -a.i EN VERDER... Rabobank Tholen zocht in Brabant, maar vindt fusiepartner in Zeeland Ongeveer 3(81 bezoekers op reünie Kehobothschool Stavenisse VERWACHT NIET, AES GIJ DRAKETANDEN ZAAI I. IETS OPWEKKENDS OM TE OOGSTEN Dit nummer bestaat uit 26 pagina's 'Poppie Mee' kan troosten, lief zijn, helpen, sommen de kinderen op in groep 1 en 2 van de Sint-Anthoniusschool. De basisschool in Oud-Vosse- meer is de enige Thoolse school die meedoet aan het project Linker, be doeld om gedragsproblemen bij kleuters preventief aan te pakken. Het is daar zo'n succes, dat het één van de voorbeelden is op een afsluitend con gres in Gent. Met name de manier waarop het in Vossemeer door de ou ders is opgepakt, wordt er toegelicht. Linker richt zich niet alleen op de kinderen, inaar ook op de leerkrachten, de ouders en het hele klimaat in de klas, legt projectcoördinator Els Groenewold van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ) uit. Die integrale aan pak is bijzonder, maar óók dat er gewerkt wordt met kleuters. De meeste pro jecten richten zich op kinderen vanaf 8 jaar. „Maar als er gedragsproblemen zijn, zijn die lastiger op te lossen naarmate het kind ouder is", geeft Groene wold aan. Cobie de Pagter van het RPCZ attendeerde de Sint-Anthoniusschool op het Linker-project. „Ze begeleidt ons bij kinderen met problemen en zei: dat is wat voor jullie", vertelt juf Ruth Cramer. Met haar collega Danielle Beijaerts bezocht ze drie bijeenkomsten over het project. Laaiend enthousiast kwamen ze terug op school. Het concept is simpel: er zijn vier 'poppies', elk met een eigen kleur: poppie Baasje, poppie Mee, poppie Verlegen en poppie Tegen. Elke poppie staat voor een bepaalde sociale vaardigheid. „De kinderen moeten leren om van elke vaardigheid iets te krijgen", legt mevrouw Cramer uit. Dat wordt in de praktijk gebracht met lesideeën en opdrachten die door het RPCZ zijn aangereikt. „We doen veel rollenspellen", aldus de juf. „En we hebben daarbij petjes in de kleu ren van de poppies." Ook als kinderen bijvoorbeeld ruzie maken op het school plein, wordt wel naar die petjes gepakt. „Dan haal ik bijvoorbeeld het blauwe petje, dat hoort bij poppie Baasje, en zeg tegen een van de kinderen: regel jij maar eens hoe dit opgelost kan worden. Het werkt voortreffelijk." Zie verder pagina 1. Bij de poppenkastvoorstelling door de moeders Debbie Hameeteman en Bianca Snoek moeten de kinderen van de Sint- Anthoniusschool aangeven welke poppies ze herkennen. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1