'Dat virus wordt overgedragen door muggen, die zitten gewoon overal' Ve nieuuue collectie Is r nm '0Mi Studie naar weerstand tegen infectieziekten 'Alternatieve route voor bouwverkeer school' Gratis" 'Regen maakt niets uit, we hebben nooit zo gelachen' 400 OCCASIONS Thoolse steelt kauwgomballen ST-MAARTENSDIJK THOLEN Donderdag 24 augustus 2006 62e jaargang no. 41 Altijd meer dan Pas van Rieburch adjunct-directeur schoolfederatie VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 Schapenhoudster Ineke Niemantsverdriet vreest komst blauwtongziekte Het blijft afwachten voor de Zeeuwse schapenhouders of de blauwtongziekte zich verder gaat verspreiden. Scha penhoudster Ineke Niemantsverdriet uit Scherpenisse vreest dat de ziekte uiteindelijk ook Zeeland zal treffen. Twee bedrijven in Sneek en Woerden worden momenteel onderzocht op het virus. „De blauwtongziekte wordt overgedragen door muggen, die zitten nu eenmaal over al. Zeeland heeft minder zoet water dan Limburg, mis schien trekt brak water minder muggen aan. Het is hier ook iets kouder geweest dan in Limburg, dat kan ons ge luk zijn, ik weet het niet." De kleine muggensoort knut- ten verspreidt het virus onder de herkauwers. Provincie Zeeland Weinig bekend Onder inwoners Scherpenisse en Stavenisse Niet bekend Deze week Natte start van fietsvierdaagse Tholen Gehuld in regenpak of poncho verzamelden slechts en kele deelnemers zich maandag aan de Kaaij onder de parasols van The Sixties voor de eerste avond van de fietsvierdaagse in Tholen. Terwijl de regen met bakken uit de hemel viel, durfden negen fietsliefhebbers de tocht wel aan. „Vorig jaar heeft het een dag ook zo enorm geregend", vertelde fietser Ina van Schilt uit Tholen. „We hebben nog nooit zoveel gelachen, dus de regen maakt ons niets uit." 1V> www.autoteam.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 18-jarige vrouw uit Tholen-stad is samen met een 28-jarige Nijmege- naar op de Willemsweg in Nijmegen aangehouden, nadat zij zo'n dertig kauwgomballen uit een automaat had den gestolen. De politie kreeg de mel ding dat er een kauwgomballenauto- maat werd opengebroken. Ter plaatse wees een getuige de agenten het tweetal aan dat in de buurt van de au tomaat stond. De Nijmegenaar bleek een rode kniptang in zijn ene zak en 25 kauwgomballen in zijn andere zak te hebben. Ook de Thoolse had enkele kauwgomballen in haar bezit. De twee verdachten werden meegenomen naar het politiebureau, waar de kauwgom ballen en de kniptang in beslag wer den genomen. Tegen de dieven is pro- ces-verbaal opgemaakt. De 37-jarige directeur J. Pas van de Rieburch in Sint-Maartensdijk is van af 1 augustus plaatsvervangend bo venschools directeur geworden van de federatie van acht openbare scho len. Hij volgt H. Westerweel op van Die Heenetrecht in Oud-Vossemeer die meer tijd wil besteden aan zijn ei gen school. Er waren drie kandidaten voor de functie. Pas zegt het een uit daging te vinden om op een andere manier met leiding geven bezig te zijn. „Op die manier kan ik ook meer voor de federatie betekenen." Met welke zaken de federatie dit jaar aan de slag gaat, wordt over een paar we ken bekend, zegt hij. Dan vindt het eerste overleg plaats met alle direc teuren van de bij de federatie aan gesloten scholen. Pas treedt op als plaatsvervanger voor bovenschool di recteur L.A. Hellemons. Pas die in maart 2002 W. Brevet opvolgde, gaf vorig jaar alleen nog les aan groep ze ven op woensdagochtend, maar dat komt nu te vervallen. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Net als de schapenhouders, kunnen de Thoolse schapen niets anders doen dan de ontwikkelingen rond de blauwtongziekte af te wachten. De schapen die zij vorige week had van landbouw, natuur en voedsel- verkocht. moesten op het bedrijfs terrein blijven omdat het ministerie Ds. de Bresstraat 10, tel. (0166) 66 21 67 Brugstraat 19-21, tel. (0166) 60 23 21 AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op www, zeelandnlZ abdt)nieuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 *11) Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg Ijs 1 'fi-0 NOKIA 6021 Triple band, Bluetooth. 88 gram t.w.v. 149,- T0MT0M 00 500 NAVIGATIESYSTEEM t.w.v. 599,- i.p.V. 748,- '2-jeHg Vodotone Z2.SO bel en sim abonnement www.bcc.nl Advertentie I.M. kwaliteit (LNV) vervoer tussen het beschermingsgebied en toezichtge- bied (waaronder Zeeland) en vice versa verboden had. „Er mochten geen runderen, schapen of geiten vervoerd worden, niet door een an der gebied, zelfs niet naar een slage rij. Nu mag dat wel weer. De ondui delijke regels, daar word je als schapenhouder moe van. Bij een eventuele uitbraak in ons gebied zijn er strengere regels. Wij hebben daar dit keer nog geen last van ge had, maar Limburgse collega's wél. In de eerste regelgeving mochten ze dieren van hun bedrijf vervoeren naar andere delen van het bedrijf op een andere plaats, de andere dag mocht dat ineens niet meer. De al gemene inspectiedienst (AID) hield daar schapenhouders aan die de 'stand still' (een streng vervoersver- bod - red.) niet in acht namen, maar er was geen 'stand still' volgens het ministerie. Verschillende instanties interpreteren de wet anders", legt Niemantsverdriet uit. „Bij een der gelijke wachtperiode mogen de schapen het terrein niet verlaten. Onze schapen lopen echter op ons bedrijfsterrein én bij Thoolse dij ken, maar dat wordt door het minis terie niet als één bedrijf gezien tij dens een vervoersverbod. Als het eten voor de schapen dan op is, zit je met problemen." De schapenhoudster in Scherpenis se kreeg maandagavond te horen dat de Europese regelgeving weer ver soepeld was en dat de schapen ver voerd konden worden naar een slagerij in een ander gebied. „Ne derland speelt weer de braafste van de klas met het exportverbod en staat altijd voorop met de regels. Dat kan ik niet zo begrijpen, het kan namelijk een vertekend beeld geven van de situatie." Ineke Niemantsver driet vreest voor eenzelfde soort af faire als tijdens de mond- en klauw zeer (mkz). „Ophokken kan niet. In de stal staan normaal alleen in het voorjaar kleine lammetjes, maar die zijn nu ook al groot. Als je 800 schapen ophokt, krijg je zéker ziek ten. Ik hoop van harte dat de blauw tongziekte Zeeland niet bereikt, we hebben al zoveel ellende gehad met de mkz." De rundveehouders in Tholen on dervinden nog weinig problemen van de blauwtongziekte. „Op dit moment in ieder geval nog niet. Maandag zijn er nog een stel stieren weggegaan. We hebben wel even moeten wachten met het laden van de stieren, omdat er in Brussel nog over het vervoersverbod vergaderd werd. Daarom stond alles op slot. Het vervoersverbod telt alleen voor levende runderen, schapen en geiten die geëxporteerd worden en voor het vervoer van en naar gebieden waar blauwtongziekte is gesigna leerd", zegt Anton Vissers uit Tho len. „Vanavond gaat er weer een aantal kalveren weg." Hij bezit 125 melkkoeien, 40 stieren en 100 stuks jongvee. Runderen kunnen wel be smet worden met de blauwtongziek te en het virus overdragen, maar worden meestal niet ziek. Voor zorgsmaatregelen neemt de veehou der dan ook niet. Het ministerie van LNV heeft tijdelijk twee bestrij dingsmiddelen tegen muggen goed gekeurd. „Die insecticiden mogen normaal niet in Nederland gebruikt worden. In de strijd tegen de blauw tongziekte mag dat 120 dagen lang wel. Ik gebruik zelf een ander be strijdingsmiddel, daar blijf ik bij", aldus de Tholenaar. Hoewel rund veehouder Marco Noom uit Sint- Maartensdijk een aantal runderen per jaar exporteert naar het buiten land, zegt hij niet direct getroffen te worden door de blauwtongziekte. „Dat had wel kunnen gebeuren, maar ik exporteer er slechts een paar per jaar en toevallig niet op dit moment." Hij bezit zo'n 70 melk koeien en heeft al nagedacht over de gevolgen van een eventueel ver voersverbod. „Als men hier een ver bod in zou instellen, dan plaats ik de koeien die verkocht zijn niet in een buitenwei, maar houd ze dicht bij het bedrijf. Er is maar weinig be kend over de blauwtongziekte, vee houders in Nederland hebben geen ervaring met dit virus", legt Noom uit. ZIE VERDER PAGINA 9 In Scherpenisse en Stavenisse hebben 380 inwoners een uitnodiging ge kregen om mee te doen aan een onderzoek naar hun weerstand tegen besmettelijke ziekten. Het onderzoek moet aantonen of het rijksvacci natieprogramma goed werkt. Bij de deelnemers wordt bloed afgeno men. Morgen (vrijdag) gebeurt dat in De Stove in Stavenisse, woensdag in het Holland Huis in Scherpenisse. Het gaat om een landelijk onder zoek waar 20.000 inwoners van 0 tot 80 jaar bij betrokken zijn in 48 gemeenten. Daarvan zijn acht ge meenten uitgezocht vanwege hun la ge vaccinatiegraad. In Zeeland zijn dat Tholen en Reimerswaal, omdat hier lang niet alle inwoners hun kin deren laten inenten tegen besmette lijke ziekten overwegend wegens re ligieuze overtuiging. De vaccinatie graad ligt laag. Voor de gemeente Tholen was deze op 1 januari vorig jaar gemiddeld minder de 80 procent. De meeste gemeenten halen een vaccinatiegraad van 95 procent. Het gaat dan om prikken die de kinderen krijgen tegen difterie, kinkhoest, te tanus en polio (DKTP). bof, maze len en rode hond (BMR) en hersen vliesontsteking (HIB). Het onderzoek van de GGD-Zee- land en het rijksinstituut voor volks gezondheid en milieu is het tweede project in tien jaar. Alle deelnemers in Scherpenisse en Stavenisse heb ben een vragenlijst gekregen. Ze zijn gevraagd die ingevuld mee te nemen, licht sociaal verpleegkundi ge Annet Blauwhof van de GGD- Zeeland toe. „Mensen zijn niet ver plicht er aan mee te doen. Als ze niet komen, dan worden ze er nog een kepr aan herinnerd en komt er nog een tweede ronde." Volgens haar is het onderzoek van groot belang. „Het vaccinatiepro gramma is de laatste jaren veran derd. Zo is er bijvoorbeeld een an der type vaccin tegen kinkhoest ingeënt dat minder bijwerkingen heeft. En er is sinds 2003 een in haalslag geweest met meningokok- ken C inenting." Het meten van de antistoffen in bloed is voor het RIVM een goede methode om na te gaan of het inen tingsprogramma voldoet. Of dat er veranderingen in moeten worden aangebracht. Het kan ook inzicht verschaffen over hoe lang een vac cin werkt. Volgens Blauwhof is het ook voor de mensen zelf van belang. „Ook voor degenen die zich niet laten in enten. Op deze manier kunnen we inzicht krijgen of ze bijvoorbeeld toch antistoffen hebben opgebouwd tegen de ziekte." Bij de deelnemers ouder dan vijf jaar worden drie buisjes bloed afge nomen. Bij kinderen beneden de vijf worden twee buisjes afgetapt. Er wordt ook wangslijm afgenomen met een wattenstaafje. Elke deelne mer krijgt een cadeaubon van tien euro van het RIVM. „Het is een lok kertje. maar ik betwijfel of het men sen over de schreef trekt die er niet aan mee willen doen." Ze verwacht dat de helft van de genodigden deel zal nemen. Scherpenisse en Stavenisse zijn uit gekozen omdat daar veel mensen wonen die hun kinderen niet laten inenten, zegt Blauwhof. Het inen tingspercentage is haar echter niet bekend, zegt ze. „Maar het heeft ze ker meegespeeld in de keuze voor de twee dorpen." ZIE VERDER PAGINA 3 Vrachtauto 's Markiezaatcollege mijden Zoekweg Tholen Hoewel de 260 heipalen voor de nieuwbouw van het Markiezaatcollege dinsdagochtend de grond in hadden gemoeten, was het ritmische ge dreun van een heimachine nog niet hoorbaar op het bouwterrein achter Meulvliet in Tholen. „We zijn eerst op zoek gegaan naar een andere route voor het bouwverkeer. In samenspraak met de gemeente is beslo ten om de Zoekweg te ontlasten. Er staan zoveel scholen in die buurt, het was wenselijk om daar weg te blijven", licht Jan van den Heuvel, woordvoerder van Bador houw adviesorganisatie toe. „Bij de bouw hoort nu eenmaal trans port. We kunnen de materialen niet la ten overvliegen. We hebben besloten om via een andere weg goederen aan te voeren. Dat zorgde voor wat vertra ging, maar het heien gaat deze week nog van start." Met behulp van stalen platen werden de heipalen gisteren alsnog over de weg naar de plaats van bestemming gebracht, komende week wordt een alternatieve bouwweg via Stadszicht gerealiseerd. „De route is samen met de aannemer uitgestip peld". vertelt gemeentewoordvoerster Hannie Schipper. „Deze zal helemaal buitenom komen te liggen. Het vrachtverkeer rijdt via de Postweg, over de bouwweg voor het nieuwe ge meentehuis. Daarna rijdt het een klein stuk over de Windsingel om vervol gens via rijplaten over het land achter Meulvliet te komen." De aanleg van de tijdelijke bouwweg kost enkele duizenden euro's en komt voorlopig voor rekening van de opdrachtgever (het ROC) die het bouwproces zo soe pel mogelijk wil laten verlopen. „De school en de bibliotheek moeten toch juli volgend jaar worden opgeleverd. Dit was de snelste oplossing, al zullen hierover later waarschijnlijk nog ge sprekken met andere betrokkenen vol gen", legt Van den Heuvel uit. De op gelopen vertraging gooit volgens de woordvoerder niet veel roet in het eten qua de planning. „De regen heeft ge lukkig geen invloed gehad, we zijn nog niet aan het metselen. Als het nu tien weken gaat vriezen, dan hebben we wel problemen. Maar ik voorzie eerlijk gezegd niet veel vertraging meer." Voor Bram Baaij is het ma ken van miniatuurschepen ontspanning Willem Verkamman ziet Thools praathuis op den duur verdwijnen Verliezen went nooit, zegt Stavenisse-voetballer Sander Smits EN VERDER... Eendraehtruiters viert twaalfde lustrum met speciaal concours Beleid gemeente voor plaatsen reclameborden wordt strenger GERUSTER ZIT MEN ONDER DAKEN VAN RIET GEBOUWD, ALS OP DE HOGE TROON Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De avondfietsvierdaagse wordt ieder jaar georganiseerd door de Thoolse huisvrouwentrimgroep. Er kunnen de afstanden van vijftien en vijfen twintig kilometer gefietst worden. „Er hebben zich geen mensen aange meld voor de lange route, maar dat kan ik wel begrijpen. We hebben nog nooit zulk slecht weer gehad op de eerste dag", vertelde organisator Lenie Goorden. Eigenlijk had de trimgroep de eerste dag van de fietsvierdaagse al stilzwijgend afgelast. „Het regende zo hevig, we dachten dat er nie mand zou komen. Totdat we een telefoontje krijgen van The Sixties, de startplaats. Er stonden fietsers te wachten om zich in te schrijven. Gewel dig, toch?" De negen volhouders reden de eerste dag richting Oud-Vossemeer. „Toen ze goed en wel onderweg waren, werd het droog en konden ze de regenjas afgooien", weet Goorden te vertellen. Dinsdag vertrokken 81 deelnemers onder zonniger omstandigheden naar de Schelphoek. Gisteren leidde de route de fietsers over de Thoolse brug naar Lepelstraat. „Vanavond wordt de laatste tocht gereden richting Poortvliet. Ik hoop alleen dat het weer nu goed blijft", aldus Lenie Goorden. 43 De deelnemers beginnen in de stromende regen aan de 15 kilometer lange route van de fietsvierdaagse in Tholen. W W

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1