Pieter van Dijke wordt boer in Oekraïne na huwelijk met Olga \ssMïïik!? 25.000e Tholenaar zit eraan te komen Duine ziet winkel op wielen niet meer zitten Vakantiebij bel week in Stavenisse moet groeien BEKENDMAKING Stavenissenaar vangt biggetjes op receptie na bruiloft Cèwüifpü ///faHEIjNEN Zwanger 2 paar halen, 1 paar betalen Donderdag 3 augustus 2006 62e jaargang no. 38 Braderie Smalstad OGG Stavenisse heeft plan voor bouw zorgcomplex Ze leerden elkaar twee jaar geleden kennen tijdens een kinderkamp van de kerk in de Oekraïne. Twee weken ge leden trouwden ze er. Gisteren hielden Pieter van Dijke uit Stavenisse en Olga Golubjewa uit Volitsa een receptie in de Stove. Maandag vertrekken ze om in de Oekraïne samen een bestaan op te bouwen. De 21-jarige Van Dijke wordt er boer. Tijdens de braderie, bij Quist schoenen Ds. de Bresstraat 10 Sint-Maartensdijk Provincie Zeeland Groei 97 inwoners eerste halfjaar Sterfteoverschot Vier jaar Opnieuw inbraak in winkelwagen Scherpenisse Alternatief Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Consumentenbond: Kwaliteit digitale kabel, KPN tv en digitenne valt Kink tegen! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING mme etechnologie Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 Honderdtwintig kramen van de plaatselijke middenstand en ambu lante standhouders zijn zaterdag tij dens de braderie op de Markt, in de Kaaistraat en op de Haven in Sint- Maartensdijk te bezoeken. Het eve nement wordt georganiseerd door de ondernemersvereniging Smalstad. Tijdens de braderie wordt er een rommelmarkt gehouden aan de Ds. de Bresstraat. Op de haven vindt tot en met zaterdag dc jaarlijkse kermis plaats. Als afsluiting van de braderie houdt de feestvereniging 's avonds vanaf acht uur een feest voor jong en oud in Haestinge, deze staat in het teken van de jaren tachtig en negen tig. De muziek wordt verzorgd door J&E drive-in. De Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse heeft plannen om in de nieuwe wijk Poststraat-Zuid in het dorp een zorgcomplex te bouwen. Burgemeester en wethouders stem men in principe in met deze 'identi teitsgebonden' voorziening. Vol gens scriba C. Vos verkeren de plannen nog in een pril stadium. „We moesten eerst weten of we op de medewerking van de gemeente konden rekenen." Hij wil er verder nog niets over zeggen. Het gerucht dat de Oud Gereformeerde Ge meente een dergelijke voorziening in het nieuwe uitbreidingsplan wil realiseren, gaat in Stavenisse al vanaf het moment dat is begonnen met het bouwrijp maken van Post straat-Zuid. Voor het beheer zal een stichting in het leven worden geroe pen. zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^j^ENTADMINISTRATlE QOX bwodtf Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Pieter en Olga van Dijke-Golubjewa gaan een bestaan opbouwen 2200 kilometer van Stavenisse in de voormalige Sovjetrepubliek Oekraïne. Ze zitten in de woonkamer van zijn ouderlijk huis te wachten op de fo- Op de standaardcollectie 20% korting Iri verband met de zomervakantie van het provinciaal bestuur verschijnt er momenteel geen AbdijNieuws. Het eerstvolgende AbdijNieuws is vanaf 15 augustus 2006 weer te raadplegen via www.zeeland.nl/abdijnieuws Voor officiële mededelingen zie elder* in dit Mad Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg Opruiming Handifree bellen met je GSM Deur tot deur navigatie in Europa TOMTOM 00 500 NAVIGATIESYSTEEM 's Wefelds mees! eenvoudig Ie bedienen en Ie plaatsen navigatiesysteem. www.bcc.nl Advertentie LM. tograaf voor een bruidsreportage. Zij is in een crèmekleurige lange jurk met een hoed en een boeket met oranje rozen. Hij in een zwart kostuum met stropdas en een corsa ge op de revers van zijn jas. De voertaal tussen de echtelieden is Russisch. Pieter leerde het 'tussen neus en lippen', zegt hij. De 22-jari- ge Olga zucht. Pieter vertelt voor de zoveelste keer hoe ze elkaar hebben leren kennen. In 2003 was Pieter op een werkvakantie van de baptisten- kerk in de Oekraïne. Hij kwam er terecht via Kees van Aalst, een vriend van zijn oom Kees van Dijke uit Bodegraven. Van Aalst is ge trouwd met een Oekraïnse en woont in de voormalige Sovjetrepubliek. „Dat beviel me goed. Ik ben het jaar daarop teruggegaan. Toen heb ik haar voor het eerst ontmoet. En zo is het gegroeid." Vorig jaar kwam Olga voor het eerst naar Nederland. Ze maakte kennis met de familie en de cultuur van ons land. Pieter ging met haar mee en verbleef vier maanden in de Oekraï ne waar hij op het bedrijf van Van Aalst terecht kon. „Hij was hier boomkweker en werd daar akker bouwer. Maar zijn hart ligt bij het boomkweken. Daarom kon ik de ak kerbouw doen. Ik heb er van alles gedaan: ploegen, zaaien en dorsen. Ik wilde altijd al boer worden, maar hier in Nederland krijg je daar de kans niet meer voor." Pieter voltooide de vmbo-school af deling metaal. Daarna werkte hij vier jaar op het loonbedrijf van Van der Male in Poortvliet. Daarna bij het grondverzetbedrijf Damsteeg in Oud Alblas. Olga volgde tot haar zeventiende de school die alle kin deren in de Oekraïne volgen om daarna een keuze te maken voor een beroepsopleiding. Ze koos voor boekhouden. En haalde haar diplo ma. Nu volgt ze een hogere oplei ding die universiteit genoemd wordt, maar volgens Pieter niet te vergelijken is met een universitaire studie zoals we die in Nederland kennen. Als ze daar in juni volgend jaar mee klaar is, kan ze hoofd van de financiële afdeling bij een bedrijf worden. „Maar ik werk liever op het bedrijf van mijn man," zegt ze. Ze trouwden op 21 juli in het ge meentehuis van Zhitomir en in de kerk van hun woonplaats Volitsa, een dorpje met 1500 inwoners, on geveer net zo groot als Stavenisse. Het ligt op 130 kilometer van de hoofdstad Kiev. Op de bruiloft waren ongeveer ze ventig gasten. Meer dan vijftig kwa men er uit Nederland. Ze reden er drie dagen over om er te komen. Pieter en Olga rijden er zelf twee dagen over: Het is 2200 kilometer. Pieter vertelt dat de huwelijksvol trekking bijna hetzelfde is als hier. Ook de bevestiging in de kerk. Het feest duurde korter en was avonds om negen uur al afgelopen. Olga komt uit een kleine familie. Ze heeft twee zussen en een broertje. Pieter heeft zeven zussen en twee broers. De dienst werd voor de Ne derlandse gasten vertaald door Jan en Margreet van Beest die voor een kerkelijke organisatie zijn uitgezon den naar het gebied. Het leven in Nederland verschilt sterk met dat in de Oekraïne, zegt Olga. „Iedere dag is hier hetzelfde. De man vertrekt 's ochtends naar zijn werk. Je weet hoe laat hij 's avonds weer thuis komt. Om bij ie mand op bezoek te gaan moet je eerst van te voren bellen voor een afspraak. En als er hier snoepjes en koekjes op tafel staan, mag je er maar eentje pakken. Bij ons mag je de hele schaal leeg eten. Dan wordt hij weer bijgevuld." Olga wil ook graag zeggen wat ze positief aan Nederland vindt: „Dat je hier grote families hebt. De fami lie van Pieter is geweldig. Toen ik hier voor de eerste keer kwam zei zijn moeder welkom in het Rus sisch. Ze had het uit een woorden boek geleerd." Op de receptie na de bruiloft moes ten de echtelieden vijf biggetjes vangen. Ze werden losgelaten tus sen de gasten. Pieter: „Wie de meeste vangt wordt de baas. Ik heb er drie gevangen, Olga twee." De bruid wil benadrukken dat er in het artikel komt te staan dat ze 'veel van Pieter houdt.' De bruidegom lacht. „Ze zijn daar vrij in de omgang. Zet er maar bij dat ik ook van haar houd. Anders staat het zo raar als ik dat niet zeg." Op de nieuwjaarsreceptie kondigde de burgemeester het al aan en in middels komt de 25.000e inwoner van Tholen erg dichtbij. Op 1 juli wa ren er 24.989 Tholenaren, blijkt uit cijfers van het bureau bevolking. Nog elf te gaan dus tot het bereiken van de bijzondere mijlpaal. Tholen hoort al enkele jaren bij de snelst groeiende Zeeuwse gemeenten. De gemeente Tholen sloot 2005 af met een voorlopig inwonertal van 24.874. Dat aantal is inmiddels door het Centraal Bureau voor de Statis tiek gecorrigeerd in 24.892. In de eer ste zes maanden van 2006 zijn 142 kinderen geboren en 407 mensen van elders in Tholen komen wonen. Een toename met 549 inwoners. Daar staat een afname met 452 tegenover, door 92 sterfgevallen en 360 vertrok ken inwoners. Het resultaat: een groei met 97 inwoners over de periode ja nuari tot en met juni. De verdeling van de 24.989 inwoners (12.490 mannen en 12.499 vrouwen) per 1 juli over de verschillende woon kernen is als volgt, met tussen haak jes de toe- of afname ten opzichte van 1 januari: Tholen 75% (+34), Poort vliet 1729 (+15), Scherpenisse 1758 (-7), Sint-Maartensdijk 3586 (-5), Stavenisse 1706 (-9), Sint-Annaland 3314 (+27), Oud-Vossemeer 2638 (+10), Sint-Philipsland en Anna Jaco- bapolder 2662 (+32). Stavenisse, Scherpenisse en Sint- Maartensdijk zijn de drie woonker nen die in inwonertal achteruit zijn gegaan. Wat Stavenisse betreft, komt dat volledig op het conto van inwo ners die naar andere Thoolse dorpen zijn vertrokken. Voor Scherpenisse en Sint-Maartensdijk valt het saldo van vestiging en vertrek van buiten de ge meente negatief uit. Sint-Annaland dankt zijn groei juist aan de verhui zingen binnen de gemeente, het is de enige plaats met een sterfteoverschot. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in Tholen 43 kinderen geboren en 13 mensen overleden. Er kwamen 170 mensen van elders wonen en er vertrokken 149 inwoners. In Poort vliet waren er 12 geboorten en 2 sterfgevallen. 63 nieuwkomers en 58 vertrokken inwoners. Scherpenisse: 13 geboorten. 4 sterfgevallen, 40 in gekomen en 56 vertrokken inwoners. Sint-Maartensdijk: 14 geboorten, 8 overledenen, 89 vestigingen en 100 vertrokken inwoners. Stavenisse: 15 geboorten, 8 overledenen. 35 ingeko men en 51 vertrokken inwoners. Sint- Annaland: 19 geboorten, 25 overle denen, 89 nieuwkomers en 56 vertrokken inwoners. Oud-Vösse- meer: 10 geboorten, 7 sterfgevallen. 87 ingekomen en 80 vertrokken in woners. Sint-Philipsland/Anna Ja- cobapolder: 16 geboorten. 8 overle denen, 60 ingekomen en 36 vertrokken inwoners. De afgelopen zes maanden verhuis den 646 mensen binnen de gemeente Tholen. Bijna tweederde daarvan, 420 personen, bleef in dezelfde plaats wonen. Van de binnenverhuizers was een kwart jonger dan 20 jaar, twaalf procent ouder dan 65 jaar. Bij de samenvoeging van de zeven ei landgemeenten op Tholen. op 1 juli 1971, telde de nieuwe gemeente on geveer 18.500 inwoners. In juni 1994 werd de grens van 20.000 overschre den. Toen Sint-Philipsland en Tholen één gemeente werden op 1 januari 1995, waren er 22.600 inwoners. De grens van 23.000 werd in de loop van 19% bereikt, vervolgens duurde het zes jaar eer het volgende duizendtal was vol gemaakt. Op de 25.000e hoefde daarna slechts vier jaar ge wacht te worden. „Op deze manier gaat het gewoon niet meer", zegt Ria Duine. Twee maanden geleden werd er ingebroken in de winkelwagen aan de Spui- damstraat in Scherpenisse. Afgelopen weekend was de mobiele super markt wederom het doelwit van inbrekers die er vandoor gingen met een buit van koffie en waspoeder. De totale schade bedraagt zo'n 700 eu ro. Echtpaar Duine zit met de handen in het haar. „We proberen positief te blijven. Ze hebben tijdens de inbraak wel maar af en toe gaat het gewoon niet meer. Er is in twee jaar tijd vier keer bij ons ingebroken: de fietsen winkel, het tankstation, en twee keer achter elkaar in de winkelwa gen. Het wordt tijd dat de politie actiever gaat optreden. Ik ben het zat, het lijkt wel of ik aan het werk ben voor de inbrekers", reageert de eigenaresse moedeloos. De dieven wisten, net als in juni, het raampje aan de bestuurderskant te forceren en namen koffie en waspoeder weg. „Ik denk dat ze eigenlijk op zoek waren naar rookwaren, maar die hadden wij op advies van de verze kering al verhuisd naar het tanksta tion. Sigaretten waren dus niet aan wezig. een weegschaal vernield, dat is een extra kostenplaatje." Arie en Ria Duine denken er over na om de rijdende winkel op te geven. „We zijn op zoek naar een alterna tief. Alles is beter dan dit. De wagen is niet alleen inbraakgevoelig, maar is door de hoge instap ook niet erg toegankelijk voor ouderen. Boven dien is het redelijk krap binnen." Het ondernemersechtpaar is mo menteel in gesprek met Castria Wo nen om de winkel wellicht over te hevelen naar een soort container. Ambtenaar bouwen en wonen Goos Roeland 40 jaar in overheidsdienst Havenmeester Jo Ruijtenberg heeft er geen problemen mee om vuile handen te maken Vossemeerder Maurice van der Meulen fietst 4084 km in 29 dagen over hoge bergen EN VERDER... Tholenaar leverde voor hergebruik 62 kilo oud papier in Bergsediepsluis en deel Poortvliet zonder stroom door kapotte kabel HUISVREDE IS HUISVREUGDE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Met een speurtocht door het dorp eindigt vanmiddag de eerste vakantiebijbel- week in Stavenisse. De organisatie verwachtte ruim twintig kinderen, gisteren zouden er een vijftiental komen, dinsdag was de start met twaalf kinderen. „Het moet groeien", zegt Yvonne Marinissen van de hervormde gemeente die het initiatief nam voor deze activiteit. De gymzaal aan de Schoolstraat oogt dinsdagmorgen ruim voor het groepje kinderen, dat zich overigens prima vermaakt. De zaal is versierd met kleurige vlaggetjes en bloemen van papier. Na het instuderen van een lied krijgen de kinderen limonade te drinken. Dan posteren ze zich rond de poppenkast die in de hoek van de zaal staat. Terwijl het verhaal van de bloemen stelende muis wordt gespeeld, waagt af en toe een kind zich aan de zij kant van de poppenkast. Nieuwsgierig naar wat daarachter te zien is. De ochtend is be gonnen met het vertellen van een Bijbelverhaal. Het scheppingsverhaal is aan de kinderen verteld, en uitgelegd aan de hand van collages aan de muur. Ook is er geknutseld. Zo heb ben de kinderen een papieren vlinder gemaakt en gekleurd. Gestoken op een appel gaat die om twaalf uur mee naar huis. Een Bijbelverhaal en zingen zijn vaste onderdelen tij dens de drie dagen van de vakantiebijbelweek. Gisteren was er sport en spel, vandaag staat een sketch op het programma. Bovendien blijven de kinderen pannenkoeken eten, alvorens ze aan de speurtocht beginnen. Het thema van de drie dagen is 'gewoon bijzon der': in onze maatschappij gaat het er vaak om wal kinderen kunnen - scoren en de beste zijn - maar bij God gaal het om wie je bent; Hij vindt ieder kind gewoon bijzonder. De vakantiebijbelweek is een in initiatief van de hervormde gemeente, bedoeld voor alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Kees Marinissen kwam op het idee door toegestuurde informatie over een toerustingsdag voor vakantiebijbelclubs. Vier mensen gingen erheen en waren meteen enthousiast, vertelt Yvonne Marinissen. „Sinds de zondagsschool enke lejaren geleden is gestopt omdat er maar twee kinderen in de geschikte leeftijd meer wa ren, was er voor de 4- tot 12-jarigen niets meer." Ze benadrukt dat het doel van de week is om het evangelie te brengen. „Het is geen vermaak." Bewust is voor déze week gekozen, omdat verschillende vrijwilligers dan beschikbaar waren in verband met vakantie. Ander zijds zullen ook nog gezinnen met vakantie zijn, en Yvonne kent mensen die een dagje weg hadden gepland zodat hun kinderen niet alle dagen mee kunnen doen. „Tevoren heb ben we afgesproken dat we het deze eerste keer in ieder geval door zouden laten gaan." Aandachtig kijken de kinderen en begeleiders van de vakantiebijbelweek in Stavenisse naar een poppenkastvoorstelling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1