'Niemand is er enthousiast over, het is voor ons de uiterste grens' Timpa failliet: 17 mensen baan kwijt uimi E Tholenaren zoeken verkoeling in water Belangengroep denkt na over actie tegen zendmast htch ///fa HEIJNEN Kiesverenigingen SGP verdeeld over lidmaatschap van vrouwen 'f 'Ik zag ze met bosjes vallen' Zwanger Donderdag 20 juli 2006 62e jaargang no. 36 ER ZIT IETS MOOIS INDELUCHTI Neergaande spiraal niet om te buigen Het in januari van Tholen naar Halsteren verhuisde Tim- pa Foundations is failliet verklaard. De zeventien mede werkers zijn ontslagen. Aanhoudende verliezen noopten directeur P.L. Theunisse zelf het faillissement aan te vra gen nadat de ABN Amrobank er geen brood meer in zag om het bedrijf verder te financieren. Curator mr. J.A. de Waard uit Goes verwacht niet dat er een doorstart komt. Directeur Theunisse was deze week niet voor commen taar bereikbaar. Twee bv's Gemeente Tholen hlij met heldere taal over umts Inlaten sloot dicht tegen blauwalgen Man mishandeld uit Scherpenisse Vrouwen kunnen lid worden van de SGP, maar de kies verenigingen op Tholen en Sint-Philipsland hebben nog geen enkele aanmelding binnen gekregen. Dat blijkt uit een rondje langs alle acht kiesverenigingen De besturen verwachten dan ook niet dat het hier storm zal lopen. In tegendeel. De acht kiesverenigingen blijken verdeeld over het lidmaatschap van vrouwen. Vier kiesverenigin gen, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk, Oud-Vossemeer en Poortvliet stemden onlangs in Gouda tegen het voor stel van het SGP-hoofdbestuur om vrouwen toe te laten. De andere vier, Tholen, Stavenisse, Sint-Annaland en Sint-Philipsland stemden voor. Dat lijkt op kentering omdat tien jaar geleden alleen Tholen er voor was om het buitengewoon lidmaatschap voor vrouwen toe te staan. Provincie Zeeland Dringend gevraagd De gemeente Tholen kan niets betekenen voor ongeruste bewoners van Waterfront die vrezen voor gezondheidsri sico's van de zendmast aan de Schelde-Rijnweg in Tho len. De plaatsingsvoorwaarden voor deze masten en an tennes zijn een taak van de staatssecretaris en geen verantwoordelijkheid voor het gemeentebestuur, schrijft staatssecretaris Van Geel in een brief aan de Tweede Ka mer. „Die taal is helder en duidelijk, we weten nu waar we aan toe zijn", reageert wethouder F.J. Goossen. De gemeente had al een oriënterend om te beoordelen of de plaatsings- Stappen van actiegroep De temperaturen bereiken tropische waarden. Dinsdag en woensdag steeg het kwik tot boven de dertig gra den. Onder een strak blauwe lucht waant menigeen zich op een vakantiebestemming in Zuid-Europa. Tho lenaren zoeken verkoeling aan de waterkant. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING VVV E-TEC H N O LOC I E Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 vm '35?* Voorzitter M. Geluk van de grootste kiesvereniging Tholen hij de kanonnen aan de Vest, symbolisch voor 'de verdediging van de laatste loopgraaf'van de SGP over het vrouwenlidmaatschap. Het faillissement komt voor de bui tenwacht en voor een deel van de personeelsleden als een totale ver rassing. „We zijn klaar voor de toe komst", zei directeur Theunisse eind januari, nadat er anderhalf jaar geleden bij een reorganisatie al 21 mensen waren ontslagen. Met een ander plan van aanpak in een klei ner pand zou een nieuwe start ge maakt worden. De verkoop van het pand aan de Wattstraat in Tholen aan projectontwikkelaar Proverko uit Goes zou de schuldenlast ook verkleind kunnen hebben, maar cu rator De Waard is er nog niet achter waar de opbrengst van dat onroe rend goed naartoe is gegaan. Feit is, dat de omzet de afgelopen tijd alleen maar naar beneden is ge gaan. „Het tij is niet gekeerd. De neergaande tendens bleek niet om te buigen", aldus de curator. Hij denkt drie maanden nodig te heb ben om alle bezittingen en schul den in kaart te kunnen brengen. „De schuld loopt in de tonnen, waarbij de bank de belangrijkste schuldeiser is, naast de belasting dienst en de bedrijfsvereniging. Er blijken op 5 juli door de Middel burgse rechtbank twee bv's failliet te zijn verklaard: Timpa Foundations bv, de werkmaatschappij met de pro ductie van, groothandel in. alsmede im- en export van onderkleding, foundations, lingerie en badkleding, alsmede Holland Trend bv, de doch teronderneming in het ontwerpen en verhandelen van textielproducten, de groothandel. Timpa Foundations is eigendom van Timpa Holding bv, de vennootschap die niet failliet is ver klaard. „Die holding had niet meer dan alleen de aandelen van de werk maatschappij", zegt de curator. „Concurrente schuldeisers als leve ranciers, e.d. zullen achter het net vissen gezien de vorderingen van de preferente schuldeisers als bank en belastingdienst." 7.IE VERDEK PAGINA 7 Deze week Anneke Durand vraagt aandacht voor milieuziekte Adje Groothuijzen uit Stavenisse doet mee aan tandemtocht Petra Koreman eerste brandweervrouw blusgroep Tholen Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gisteren de inlaalpunten in de pol ders Van Haaften, Oud Kijkuit. Drie Grote Polders en Deurloo gesloten om te voorkomen dat giftige blauw algen in de Thoolse sloten komen. Afgelopen dagen is bij de inlaatpun- ten en in het polderwater in de om geving een toenemende concentratie van blauwalg waargenomen. De alg produceert giftige stoffen waar men sen en dieren ziek van kunnen wor den. Met de maatregel hoopt het wa terschap het slootwater op Tholen zo gezond mogelijk te houden. Het verbod om oppervlaktewater te ont trekken is uitgebreid. Thoolse agra riërs mogen nu alleen tussen negen uur 's avonds en negen uur 's och tends water uit sloten ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal en op Sint- Philipsland onttrekken. De politie hield dinsdag in Halsteren een 22-jarige man aan die ervan ver dacht wordt op zaterdagnacht een 24-jarigc man uit Scherpenisse te hebben mishandeld. Dat gebeurde aan de Melanenweg in Halsteren. Volgens de politie was het een ge volg van een ruzie tussen de twee die bekenden zijn van elkaar. De verdachte zou de Scherpenissenaar met een Hes op het hoofd en in het gezicht hebben geslagen. Ook diens auto zou zijn beschadigd door de verdachte. l x „Ik hoop dit nooit meer mee te ma ken," zegt Chris de Neeff van het Rode Kruis. Hij was samen met an dere vrijwilligers actief op de Vier daagse van Nijmegen die na één dag werd afgelast nadat er twee dodelij ke slachtoffers waren gevallen. Wandelaar Frans Istha uit Sint- Maartensdijk zag andere deelne mers aan de tocht door de hitte 'met bosjes wegvallen.' Zelf volbracht de postbesteller de tocht van 50 kilometer door goed te eten en te drinken. Istha zweert bij druivensuiker en een zak zoute drop. Zie pagina 3. zijn is vooruit zien! Kraamzorc^^entadministratiE üctfbev<*W1 Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Opvallend is dat de opkomst op de beslissende vergadering bij alle kiesverenigingen laag was. Kenne lijk leeft het niet onder de 415 le den. De bestuurders betreuren de lage opkomst, maar stellen vast dat de animo om vergaderingen te be zoeken de laatste jaren terugloopt. Opvallend is verder dat de kiesver enigingen Stavenisse en Sint-Phi lipsland voor stemden, gezien de In verband met de zomervakantie van het provinciaal bestuur verschijnt er momenteel geen AbdijNieuws. Het eerstvolgende AbdijNieuws is vanaf 15 augustus 2006 weer te raadplegen via www.zeeland.nl/abdijnieuws Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg Heel Europa deur lot deur Besf gefesf door de consumentenbond feb 2006 MI0 NAVIGATIESYSTEEM MI0 268+; Navigeren in heel Europa van deur tot deur. ingebouwde MP3 speler en fotoviewer, 30 weergave, TMC voorbereid, Ind. autolader. 389^ [SERVICE j L www.bcc.nl Advertentie I.M. achterban met leden van de Oud- Gereformeerde Gemeente. Van alle kiesverenigingen is die van Tholen met 189 leden de grootste. In Gouda waren eind ju ni alle 225 plaatselijke kiesvereni gingen uit het hele land vertegen woordigd om zich over het voorstel van het hoofdbestuur uit te spreken. Er waren 470 afge vaardigden. De overgrote meer derheid was met 73,1 procent voor het openstellen van het lid maatschap voor vrouwen. Dat be tekent echter nog niet dat alle kiesverenigingen dan ook ver plicht zijn om vrouwen toe te la ten. Als ze niet willen dan hoeven ze de statuten er niet voor te wij zigen. De kiesvereniging van Poortvliet is dat dan ook niet van plan, laat secretaris H. Quist we ten. Vrouwen mogen dus lid worden, maar geen actieve rol vervullen in de politiek als gemeenteraadslid of als lid van provinciale staten en de Tweede Kamer. Het 'regeer- ambt' is volgens het hoofdbestuur op Bijbelse gronden aan mannen voorbehouden. De deur voor vrouwen staat na het besluit op een kier. Voor de een is dat al te ver, voor de ander niet ver ge noeg. Of het de rust terugbrengt in de partij is de vraag. De vraag is ook of het gerechtshof genoegen neemt met dit compromis en de partij weer subsidie toekent. Op 1 januari verloor de partij namelijk bijdrage van het rijk omdat de SGP volgens de rechter interna tionale discriminatieverdragen schendt. Minister Remkes ging daartegen in beroep. De zaak was aangespannen door het Clara Wichmann Instituut. „Die kunnen je maken en breken," zegt de se cretaris M. van de Berg van de kiesvereniging Sint-Maartensdijk die zich met Quist in het rechtse kamp schaart. Een meerderheid van de SGP- kiesvereniging van Tholen stemde voor het voorstel van het hoofdbe stuur. Secretaris J. Geuze licht toe dat er maar weinig leden waren op de vergadering waar het 'voor de leden zo belangrijke besluit' moest worden genomen. „Erg jammer dat er zo weinig leden waren want we zijn een vereni ging met 189 leden." Het bestuur was met vijf leden aanwezig, de overige vijf waren leden. „Er is op een hele positieve manier over gesproken en al vrij snel, na onge veer drie kwartier een stemming gehouden: zeven waren voor en drie waren tegen het voorstel van het hoofdbestuur." De kiesvereniging stuurde drie af gevaardigden naar Gouda om het besluit kenbaar te maken. Volgens Geuze zat eigenlijk niemand op het voorstel te wachten. „Nie mand is er laaiend enthousiast over. Maar gezien de omstandig heden kunnen we dit nog volgen al is het wel de uiterste grens." Het hoofdbestuur heeft het vol gens Geuze ook nu duidelijk vast gesteld. „Het passieve kiesrecht is nu duidelijk afgestemd. Ik denk niet dat we bang hoeven te zijn voor een glijdend vlak, maar de toekomst zal het uitwijzen." Geu ze wijst in dit verband naar het besluit uit 1996 toen er een bui tengewoon lidmaatschap voor vrouwen mogelijk werd. „Dat is er ook gekomen. Wij waren er als enige kiesvereniging op Tholen voor. Alle zeven andere kiesver enigingen waren tegen. Het ver rast me nu dat er wel een aantal voor hebben gestemd." Volgens voorzitter M. Geluk van de kies vereniging Tholen is het voorstel van het hoofdbestuur te snel geko men. Onder druk van de gerechte lijke uitspraak. ZIE VERDER PAGINA 5 gesprek gehouden met de providers van de mobiele telefonie om de zendmast eventueel elders in Tholen neer te zetten. „De rijksoverheid heeft de zaak naar zich toegetrok ken. Daarnaast is de bouwvergun ning voor deze mast nu eenmaal al verleend, daar kunnen wij niets meer aan doen", aldus Goossen. De gemeente concludeert dat zij voor taan alleen de plek van de mast ter discussie kunnen stellen wanneer providers een bouwvergunning aan vragen voor het plaatsen van nieuwe masten hoger dan vijf meter. „Dan kunnen andere opties bekeken wor den, maar je blijft afhankelijk van het dekkingsplan. We gebruiken al lemaal mobiele telefoons, maar nie mand wil ze in de buurt hebben. Dat gaat nu eenmaal niet samen." De staatssecretaris schrijft in zijn brief aan de Tweede Kamer dat 'het be hoort tot zijn verantwoordelijkheid voorwaarden in combinatie met de Europees vastgestelde normen voor antennes voor mobiele telefonie, de gezondheid en welbevinden voor burgers waarborgen. Hoewel daar in lokale discussie wel eens misver stand over bestaat is die beoordeling dus geen verantwoordelijkheid voor gemeentelijk of provinciaal be stuur.' De belangengroep Tholen tegen straling (tts) reageert teleurgesteld op het feit dat de gemeente geen zeggenschap heeft over plaatsing van de gevreesde umts-antennes. „Wij kregen het nieuws te horen van de wethouder. Natuurlijk zijn we erg teleurgesteld, maar hadden het al een beetje verwacht. ZIE VERDER PAGINA 3 EN VERDER... Voortijdig schoolverlaten groeiend probleem op Tholen Vaste gasten camping Stavenisse gaan ook wel eens naar Turkije Als droogte aanblijft zullen opbrengsten gewassen sterk teruglopen De Groen praat weer met gemeente over verplaatsing transportbedrijf Poortvliet Ko van Dommelen eerste met doffer op wedvlucht uit Dax EEN BLIJMOEDIG HART LEEFT HET LANGST Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Bij de Oesterdam is het al de hele week druk, maar ook aan de zuidzij de van het eiland zoeken campinggasten, dagjesmensen en inwoners uit de dorpen het water op voor een frisse duik of om boven op de dijk wat wind te vangen. Bij de haven van Sint-Philipsland heeft de Beach club van jongeren een heus strandje in bezit genomen. De gele caravan staat er gepar keerd. Wie er een partijtje strandvolley wil spelen kan er ook terecht. Bij opkomend water wordt her steeds aantrekkelijker om het water in te gaan. Er hangt een vlieger in de lucht om aan te geven dat het daar te doen is en dat je niet ver hoeft te gaan om te genieten van de volle zomer. Even voor de kust is nu ook een vlonder gemaakt. Op de drijvende stellage is een duikplank bevestigd waar de jeugd van af kan springen. Maandagavond was het druk op en rond de haven. Het binnenvaart schip De Hollaire dat er lag afgemeerd, trok bekijks. Op de kade wer den vrachtwagens geparkeerd. Bezoekers, vooral jongeren, kwamen op de fiets, brommer, auto of te paard naar de ontmoetingsplek bij de container en het strandje. 41 Vanaf de duikplank op een drijvende stellage springt de jeugd van Sint-Philipsland in de Krabbenkreek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1