Nieuwe vestiging in Maartenshof maar aantal leners neemt sterk af A Vmbo in smalstad los van mbo Markiezaat Boete ruim 32 mille aannemer Hommel Drakentong in achtertuin van Jasperse in Poortvliet 400 OCCASIONS Bibliobus nieuw in Oud-Vossemeer en terug in Stavenisse Donderdag 29 juni 2006 62e jaargang no. 33 Altijd meer dan www.autoteam.nl Vragen CU over Schelde-Rijnkanaal Bord hovenier Postweg moet weg Platbodems tweede havenfeest Tholen VLAMIMGS LIE Steenbergen 0167 566 391 De afgeslankte vestiging van de Openbare bibliotheek in Sint-Maartensdijk opende maandag om twee uur de deur in het atrium van het woonzorgcentrum Maartenshof. De deur kan hier tijdens de openingstijden altijd open staan. De col lectie werd teruggebracht van 14.000 banden naar 7000 banden en is geschikt voor de jeugd tot twaalf jaar en oude ren vanaf 55 jaar. De ruimte die de bieb huurt van Castria Wonen oogt fris en modem, maar de bieb verliest leden. Provincie Zeeland Zomerrooster We willen niet langer etiket van techniek' De vestigingen van de vmbo-scholen van het Markiezaat college worden op 1 augustus losgekoppeld van de mbo- scholen binnen het ROC-West-Brabant. Volgens direc teur W. Dominicus van het Markiezaat college in Sint- Maartensdijk is dat nodig om beide opleidingen beter tot hun recht te laten komen. Zoekweg Afspraken in strijd met Mededingingswet Onder de 69 ondernemingen in de sector kabel- en lei- dingwerken die onlangs zijn beboet door de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) is Hommel Aannemings bedrijf te Oud-Vossemeer. De bedrijven hebben in de ja ren 1998 tot en met 2001 met elkaar overleg gevoerd voorafgaand aan het inschrijven op aanbestedingen van kabel- en leidingwerken, met de bedoeling de opdrachten onderling te verdelen en het inschrijfgedrag af te stem men. Dit was in strijd met de Mededingingswet. Deze week Zes jaar geleden stopte Jaap Jasperse het zaadbolletje van de drakentonglelie in de grond. Het deed wel iets, maar het duurde lang voordat het echt een plant werd. Dit jaar echter laat de aronskelk zich volle glorie zien én ruiken. Een paar dagen maar. De donkerpaarse bijna zwarte tong steekt als een pijl uit het schutblad vervaarlijk omhoog. Als het warm weer is, verspreidt de tong bovendien een weeïge lucht. Aantrekkelijk voor vliegen die massaal op de draken tong neerstrijken. „Ik denk dat de tong wel 40 tot 50 centimeter lang is. Vorig jaar bloeide hij ook, maar veel kleiner. Ik vind hem nu behoorlijk aan de maat." De drakentonglelie (dracunculus vulgaris) loopt al in december en januari uit. Hij kan 150 tot 200 centimeter hoog worden. In de tuin van Jasperse is hij zeker ander halve meter hoog. De plant gedijt goed op humus en kalkrijke grond. In de tuin achter het huis aan de Noordstraat, is dat het geval want de 56-jarige Jasperse gooide er, toen hij er samen met zijn vrouw bijna zes tien jaar gelden kwam wonen, veel 'bosgrond' en kalk op. „Maar ik geef de planten geen kunstmest." Door zijn vorm doet de plant denken aan de vurige tong uit een drakenmuil. Sommigen omschrijven de plant als 'bijna onaards', maar hij groeit gewoon in de achter tuin tussen de hortensia en de vergeet-mij-nietjes. drachtbode, de Thoolse Courant Pjj&tbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland elefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc ChristenUnie wil weten hoe het staat met het onderzoek naar de vei ligheid op het Schelde-Rijnkanaal. Volgens de CU is er een nader on derzoek ingesteld over de registratie van ladingen die met schepen over het kanaal varen. Eerder stelde de CU al een vraag over de veiligheid op de drukke verbinding tussen Rot terdam en Antwerpen. De CU wil nu ook weten wanneer er welke maat regelen genomen worden om de vei ligheid te bevorderen. Hovenier J.C. Akershoek aan de Veerweg in Tholen moet van de provincie het bord met naam en ge gevens van zijn bedrijf aan dc Post weg bij de kruising van de Veer weg, weghalen. De provincie wil een eind aan de wildgroei van (re- clamejborden in het buitengebied. Het beleid is er op gericht het Zeeuwse landschap te behouden. Borden tasten die op onaanvaardba re wijze aan, stelt de provincie. De landschapsverordening legt een totaal verbod op voor het plaatsen van borden, vlaggen of spandoeken, behalve op bedrijfsterreinen. Daar is de gemeente de baas. Op de ver ordening is geen ontheffing moge lijk. Zaterdag vindt in Tholen het twee de havenfeest plaats met een nauti sche markt, haringhappen, duikde- monstraties, 50 platbodems en optredens. Havenkoningin Anouk Jansen opent samen met burge meester Nuis om half drie het ha ringhappen. Het record staat op 24 haringen in 20 minuten. Kampioen Adré Faber uit Sint-Annaland ver dedigt zijn titel. Er zijn optredens van het Tilburgs visserskoor, voor de kleintjes zijn er attracties en een optreden van een clown. Er zijn oude ambachten, en de lokale middenstand en horeca presente ren zich. Alle 1500 kaarten van het optreden van Gerard Joling en Ma rianne Weber, Alex en Cooldown- café, plus de Flügel drive-inshow in de feesttent vanaf 7 uur 's avonds zijn uitverkocht. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Bezoekers van de nieuwe vestiging van de bieb in Maartenshof leveren boeken in bij medewerkster Anita Poot achter de balie. Om vijf voor twee werkte de compu- voor de toekomst is uitgestippeld. De ter nog niet, maar toen de deur om twee uur open ging was het apparaat in orde en konden de eerste boeken worden ingenomen en uitgeleend. Al les is nieuw in de nieuwe vestiging die ongeveer 140 vierkante meter be slaat (meer dan de helft minder dan op de Markt): de vloerbedekking, de rekken, de verlichting, de balie, de leestafel met de stoelen. De boeken staan in rekken tegen de muur, maar er zijn ook rekken die op wieltjes staan. Directeur W. Otterman: „Die kunnen we verrijden als we de ruimte nodig hebben voor andere activitei ten, de kinderboekenweek of een op treden." De collectie is aangepast aan de nieu we doelgroepen: jeugd en ouderen. Dat is het gevolg van het beleid dat AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op www.zeeland.nl/abdiinieuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Nieuwe Burg 42, postbus 60014330 LA Middelburg Opruimin PHILIPS 82 CM LCD TV Ambfllght, resolutie 1366 x 768. HD Ready, 0V1 -HO aansluiting, draaibare tafelsfandaard en 1200 pagina's teletekstgeheugen. 2&W- ft- i. Advertentie I.M. ouderen die minder mobiel zijn wor den in Maartenshof op hun wenken bediend. „De groep tussen de jeugd en de ouderen kan straks naar de nieu we vestiging in Tholen in het nieuwe gebouw van het Markiezaatcollege, maar mag ook hier boeken bestellen via de computer of thuis via de inter netsite van de Zeeuwse bibliotheek. Er rijdt drie keer in de week een be stelbus om de boeken van andere ves tigingen te bezorgen." Woensdag zijn de boeken en tijd schriften verhuisd. Vooral de studie boeken, informatieve boeken, werken over kunst en cultuur en algemene ontwikkeling, zijn achtergebleven in de vestiging op de Markt. „Wat hier nu staat, zijn de boeken die al veel uit geleend worden. We moesten een paar keer selecteren om het grote aan tal boeken ongeveer tot de helft terug te brengen. Er staat dus nog veel op de vestiging." Die worden morgen en zaterdag verkocht. Op de vestiging zijn nu nog twee me dewerkers actief, maar dat gaat veran deren wanneer er eind dit jaar een zo geheten zelfservicebalie komt waar leners zelf hun boeken kunnen inleve ren en meenemen nadat ze het boek (voorzien van een speciale streepjes code) voor een scherm hebben gehou den. Dat betekent dat de bieb met minder personeel toe kan. Aan de openingstijden wordt voorlo pig niet getornd; dat blijft op maan dag, woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur, op vrijdagavond van zes tot acht en op zaterdag van tien tot twaalf uur. De stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen kreeg 17.012 euro subsidie om de nieuwe vestiging in te richten. Dat kwam uit de pot van de provincie voor vitale dorpen, leefbaar platteland en sociale zorg. Otterman: „Dat houdt in dat we de ruimte ook voor anderen beschik baar moeten stellen. Als er een kaart club hier wil kaarten bijvoorbeeld. Of als er activiteiten zijn in het atrium, dan kan er hier bijvixirbeeld koffie worden geschonken. Het moet multi functioneel te gebruiken zijn. Daarom kan zorgverzekeraar VGZ ook hier kantoor houden. Het wordt dus een ruimte waar je meer kan halen dan boeken. Castria Wonen gaat hier een koffieapparaat plaatsen." Het aantal leners bij de openbare bi bliotheek loopt terug. Uit de jaarreke ning van de gemeente over 2005, blijkt dat 789 minder leners zijn dan het jaar daarvoor. In plaats van ver wachte groei van bijna 1000 leners in 2005, zijn er 789 afgevallen. Het aan tal jeugdleden liep terug met 434, van 3400 in 2004 naar 2966 in 2005, het aantal volwassenen met 328, van 2225 in 2004 naar 1897 in 2005, bij de ouderen was dat 27, namelijk van 375 in 2004 naar 348 in 2005. Vol gens Otterman is het ledenbestand ge saneerd. „Bij het overgaan op de na tionale bibliotheekpas hebben we degene die een jaar lang niet gekomen zijn, uitgeschreven. Dat zijn volwas senen. maar vooral ook jeugdleden." Volgens Otterman heeft het sluiten van de uitleenpost in Oud-Vossemeer in 2004 daar ook een rol in gespeeld. „We hadden daar zo'n 100 tot 150 le ners. Een klein deel zal naar Tholen zijn gegaan, de meesten zijn bij de sa nering uit het bestand verdwenen. In Stavenisse en Scherpenisse hadden we zo'n 300 leners die gebruik maak ten van de bibliobus. Ook daar zijn er van weggebleven nadat de bus is ge stopt. Maar ik hoop dat het nu weer aantrekt want in Oud-Vossemeer en in Stavenisse gaat de bus rijden." Na anderhalf jaar keert de bus weer terug. De ene week doet hij Oud-Vos semeer aan, de andere week Stave nisse. Vanwege de zomervakantie begint de bibliobus met een zomer rooster. In plaats van twee uur zal de bus een uur het dorp staan. Woensdag 5 juli staat de bus tussen negen en tien uur op het parkeerterrein bij sportpark de Vossenberg in Oud-Vos semeer. De week erna, op 12 juli in Stavenisse van kwart voor negen tot kwart voor tien op het Van der Lek- de Clercqplein. Vanaf 16 augustus wordt het normale rooster aangehouden. Bij de Vossen berg staat hij dan elke veertien dagen van half elf tot half twaalf bij de Vos senberg. Vanaf 23 augustus staat de bus iedere twee weken bij de openba re basisschool van half elf tot half twaalf en van vijf over half twaalf tot vijf over half een op het Van der Lek- de Clerqplein. „Het mbo is uitsluitend techniek, het vmbo is breder. Dat vecht met elkaar. Het vmbo blijft met het imago zitten dat het een technische school is, maar we willen niet langer het etiket van techniek. De helft van de vmbo is verzorging. Straks krijgen wij op onze vestiging ook de nieuwe rich ting sport-dienstverlening en veilig heid erbij die leerlingen voorbereidt op uniformberoepen, op het cios voor gymnastiekleraar en activitei tenbegeleiding." Het personeel is van de voorgeno men verandering op de hoogte ge steld, zegt Dominicus. Er zijn al stap pen genomen om de aansturing van het vmbo aan te passen. Dat wordt niet langer gedaan door de directeur Emmy Bakker van het Markiezaat college binnen het ROC West-Bra bant, maar door Leo Verbeek die nu directeur is van het Prinsentuin colle ge in Breda en bekend is met de vm bo omdat hij eerder voorzitter van het bestuur was toen de vestiging in de smalstad nog Schelde college heette. Dominicus: „Hij kent als in gewijde het vmbo en kan het er nu makkelijk bij doen. Op de langere termijn wordt daar een ander voor gezocht." Dominicus verwacht dat de wijziging - waarbij ook een naam van de school zal worden veranderd - vruch ten af zal gaan werpen. „Steeds meer leerlingen kiezen voor de gemengde leerweg. Ook de directeuren van het basisonderwijs doen dat. Ik heb wel eens gezegd dat de oude mavo weer terug komt. Dat sluit ook beter aan op het mbo. We gaan er nu het derde jaar mee in." Dominicus verwacht dat het aantal leerlingen er door zal groeien. Voor het volgende school jaar hebben zich ongeveer zeventig leerlingen aangemeld. „Vijftig pro cent meer. Dat is het gevolg van het aanbod met de gemengde leerweg, maar het heeft ook te maken met de nieuwbouw in Tholen." Voor de nieuwbouw in Tholen naast Meulvliet wordt de Zoekweg mo menteel verbreed. De gemeente ver wacht dat het werk voor de bouw vakvakantie is afgerond zodat daarna met de bouw van de school kan wor den begonnen. De weg wordt onge veer met 2,30 meter asfalt verbreed. Het wordt er straks veel drukker als de school eenmaal haar deuren opent. Bovendien zal het ook bezoe kers aantrekken die naar de openbare bibliotheek gaan die in het schoolge bouw wordt ondergebracht. Voor de vier basisscholen aan de Molenvliet- sedijk/Zoekweg is het project 'anders naar school' in 2005 gestart. Het pro ject waarin de scholen samenwerkten met gemeente, politie en 3VO. moet bijdragen aan een verkeersveilige schoolomgeving. Volgens de provin cie heeft het geleid tot een goede ba sis om de aandacht voor de verkeer- veiligheid te behouden. In totaal is door de NMa voor ruim in het kader van een clementiever- elf miljoen euro aan boetes opge legd. uiteenlopend van bijna 1400 euro tot 2,6 miljoen euro. De bedra gen moeten binnen drie maanden betaald worden. Hommel moet 32.733 euro op tafel leggen. Het be drijf is enkele jaren geleden overge nomen door Dura Vermeer, maar de boete is opgelegd aan de nog altijd bestaande rechtspersoon Hommel Aannemingsbedrijf B.V. De sancties volgen op een oproep van NMa en kabinet aan bouwon dernemingen om 'schoon schip' te maken. Door 22 ondernemingen is daarop bewijsmateriaal overhandigd zoek. Het betekent dat zij verlaging van de boete krijgen, of immuniteit. De toezichthouder - die de naleving van het kartelverbod in de bouwsec tor blijft volgen - verzamelde ook bewijsmateriaal uit andere bronnen. Vervolgens is een versnelde proce dure gevolgd, waarbij ondernemin gen hun zienswijze op de rapporten van de NMa (die in november vorig jaar zijn uitgebracht) collectief naar voren brachten in plaats van indivi dueel te worden gehoord. De bedrij ven die hieraan meewerkten, kregen 15% van hun boete kwijtgeschol den. Dominee M. van Kooten met pijn en hart verbonden aan Scherpenisse Saskia Guequièrre doet samen met man en kinderen mee aan Sint-Atlantis (•ouden draaginsigne voor kerkrentmeester Piet Priem uit Stavenisse EN VERDER... Thoolse vrijwilligers bouwen aan kerk in Transsylvanië Minister Karla Peijs komt naar Sail Sint-Annaland Twee keer 200(1 euro op haringparty voor goed doel EEN PRETTIG GEZICHT NEEMT DE MEESTE MENSEN VOOR ZICH IN Dit nummer bestaat uit 36 pagina's Jaap Jasperse bij de drakentonglelie in de achtertuin van zijn woning in Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1