Twee keer 2000 euro op haringparty Thoolse vrijwilligers bouwen aan baptistenkerk in Transsylvanië 2.000 2.000, Opruimen levert Annewas 1000 euro op Regenboog en Schutse ondersteunen projecten in Salard Hongaars Donderdag 29 juni 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT la De kleuterschool Manócska Ovoda in Salard heeft 750 euro gekregen van basisschool De Regenboog in Tholen. En van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland ging 600 euro naar het bejaardentehuis Filadelfia en 250 naar de baptistenkerk in de Roemeense plaats. Thoolse vrij willigers die vorige maand aan de kerkbouw hielpen, overhandigden het geld. Twee weken geleden vertrok uit Scherpenisse een wagen vol hulpgoederen van de Actie Hulp Roemenië naar Salard. Bankenplan Friet en eieren aan,r"°°PhufsHet Koningin Gas te duur Kleuterschool Schutse President Evert Helmig (midden) van de Lions Club Tholen met de rechts de coördinatoren G. Hontelez en A. Hopmans van Het Getij en links Geert Beltman van de Rens Joosen Foundation op de binnenplaats van de Gasthuiskapel in Tholen. Op de haringparty van de Lions Club Tholen is vrijdagavond twee keer een cheque van 2000 euro uitgereikt. Aan het inloop huis Het Getij, een dagvoorzie ning in Ossendrecht voor men sen met kanker en hun naasten en aan de Rens Joosen Founda tion die projecten steunt om de levensomstandigheden van de kansarme bevolking in Zuid- Afrika te verbeteren, in het bij zonder aids-patiënten en mensen die besmet zijn met het hiv-vi- rus. Voor de jaarlijkse bijeenkomst op de binnenplaats en de tuin van de Gasthuiskapel in Tholen waren 300 kaarten verkocht. De party was enkele weken uitge steld omdat de nieuwe haring op zich liet wachten. Daarom was er ook een aantal mensen afgeval len omdat ze andere verplichtin gen hadden of op vakantie wa ren, zei president Evert Helmig van de afdeling. Hij bedankte al de sponsors voor hun bijdrage en Kees van de Vel de van vishandel de Eendracht die de haring gratis beschikbaar stelde. Volgens Helmig is Van de Velde de grootste sponsor. De voorzitter zei te hopen dat Van de Velde het volgend jaar weer wil doen. De haringparty werd voor de vierde maal gehouden. De haringen werden in vlot tem po gekaakt en verorberd. De binnenplaats was tegen zes uur al goed bezet, maar toen was nog lang niet iedereen gearriveerd. De sfeer was geanimeerd. Vele contacten werden weer aange haald, nieuwe contacten gelegd. Later op de avond waagden som migen zich aan een dansje. Coördinator G. Hontelez van Het Getij bedankte voor de che que. „We zijn blij dat jullie aan ons gedacht hebben in ons nog maar korte bestaan. We bestaan nog maar acht maanden. Het in loophuis is voor mensen met kanker en hun naasten die el kaar in een rustige sfeer kunnen ontmoeten. Dat werkt therapeu tisch. Er is ook veel behoefte aan steun en warmte. Er komen mensen uit de regio. Ook mensen van Tholen kunnen er terecht. Wij kunnen voor vervoer zorgen als dat nodig is. Het valt nog niet onder de ziektekostenverzeke ring, we zijn afhankelijk van gif ten." Namens de Rens Joosen Foun-dation nam secretaris/pen ningmeester G. Beltman de che que in ontvangst. Hij legde uit dat Joosen, ondernemer uit Oos terhout en bekend van de 'ka neelstokken' een deel van zijn vermogen in de foundatioen heeft gestopt om projecten in Zuid-Afrika te steunen. Het gaat met name om kinderen die aan aids lijden of besmet zijn met het hiv-virus. Ook hij bedankte de afdeling voor de Financiële bijdrage. De Annewas haalde overtollige spulletjes van zolder in verband met de tijdelijke verhuizing. Meer dan tien jaar geleden inmid dels begonnen Jan en Ella Noom uit Scherpenisse zich te interesseren voor de armoedige streek in het westen van Roemenië. En dan met name de Hongaarse minderheid in Salard en omgeving. Voor hulpver lening werd de Actie Hulp Roe menië opgezet. Eén van de projec ten. naast het bejaardentehuis Filadelfia, is het afbouwen van een nieuwe baptistenkerk. Jan Wesdorp en Wim Mosselman uit Sint-Anna land. Kees Visser en Wally Blaas uit Tholen en Paul Luijkx en Marijn Mens uit Halsteren droegen daaraan in mei hun steentje bij. De in 1887 gestichte baptistenge meente telt 88 lidmaten, met de kin deren erbij ongeveer 120 personen. Het huidige kerkje is niet veel gro ter dan een ruime woonkamer. Daarom is ruim tien jaar geleden begonnen met de bouw van een nieuw bedehuis. Men is gevorderd tot de afbouw en inrichting, maar hét grote probleem is om als kleine gemeente voldoende geld bij elkaar te krijgen. „Dat kan alleen met hulp van anderen en daar hebben we voor gebeden. En dankzij de hulp vanuit Nederland zijn we nu zover", zei dominee Nagy Istvan tegen de Tho- lenaren. De zes mannen vertrokken daags na Koninginnedag naar Salard, een reis van 1700 kilometer. De auto en een camper afgeladen met gereedschap en materialen. Sinds het eerste werkproject in 1994 zijn de wegen in Hongarije flink verbeterd. En zorgden de controlerende militairen aan de Roemeense grens toen nog voor lange wachttijden, nu is er een moderne grensovergang met alleen een paspoortcontrole. Het echtpaar Noom - vooruitgereisd om kwartier te maken - begeleidde de mannen van de grens naar de kerk in Salard. Want daar zou het zestal de weken erna verblijven. Wesdorp en Visser waren hier zes jaar geleden ook. Sa men met Jo Quist uit Stavenisse brachten ze toen de elektraleidingen en bedrading aan. Blaas en Luijkx maakten deel uit van de groep die in 2002 de viering bijwoonde van het tweede lustrum van Filadelfia. Sindsdien is in de kerk een plafond gelegd, zijn de muren gestukadoord en is de vloer betegeld. Als eerste werd de keuken - in april met een transport meegekomen - geplaatst en dat ging voorspoedig. Alleen zorgde het ontbreken van elektra voor extra werk. Zes jaar eerder waren er geen plannen voor een keuken, dus legden de Neder landers toen geen elektriciteit aan. Nu moesten ze alsnog extra groepen maken, kabels om het gebouw leg gen en gaten boren in de betonvloe- ren. De benodigde 150 meter kabel was in Oradea verkrijgbaar. Daarna werden op de verdieping lampen en ventilatoren opgehangen. Vervol gens was de kerkzaal aan de beurt, waar op een hoogte van zeven meter gewerkt moest worden. Een rollen de steiger moest met behulp van houten steigerpalen stabiel gemaakt worden om er enigszins veilig op te kunnen werken. Doordat in de afge lopen jaren waarschijnlijk draden waren verwisseld bij het maken van een noodverlichting, hadden de mannen veel extra werk om de lam pen allemaal tegelijk brandend te krijgen. Het plaatsen van de banken begon met het maken van een bankenplan, in overleg met de dominee. Terwijl de mannen de banken op de ge wenste maat zaagden en een vlon der maakten voor het orgel, zorgden tegelzetters dat de tegelvloer werd gevoegd. Omdat de verwarming on der de vloer ligt, konden de banken niet geschroefd worden. Daarom was bedacht om stalen strips op de vloer te lijmen en de banken daarop te bevestigen. De strips waren tevo ren op maat gemaakt en voorge- boord. Het liep gesmeerd, waarna gemeenteleden kwamen schoonma ken. Luijkx bracht nog speciale raamsluitingen aan, waarna Jan Noom het schilderwerk deed (de verf was uit Nederland meegeko men) aan ramen en deuren. De zes Nederlanders woonden in de kerk. Ze sliepen er, werkten er en De Tholenaren werktenaten en sliepen twaalf dagen in de kerk in Roemenië. Salard telt ongeveer 5000 inwoners. De plaats ligt in het noordwesten van Roemenië, in de provincie Jud-Bihor, niet ver van de Hongaarse grens. Deze streek, die bekend staat als Transsylvanië, was tot na de Eerste Wereldoorlog een deel van Hongarije. Nog steeds spreekt een groot deel van de bevolking er Hongaars, hoewel de officiële taal het Roemeens is. Ook wonen er veel zigeuners in het dorp. De dichtstbij gelegen grote plaats is, op 25 kilometer afstand, Oradea met meer dan 220.000 inwoners. Sinds 1992 steunt de familie Noom uit Scherpenisse via hun Actie Hulp Roemenië het bejaardentehuis Filadelfia en de inwoners van Sa lard. Niet alleen met hulpgoederen, maar ook door het opzetten van projecten waarmee de leefomstandigheden van mensen kunnen verbe teren. Ook elders uit ons land wordt in Salard hulp geboden. En een Nederlands gezin dat in het Roemeense dorp een akkerbouwbedrijf runt, heeft de stichting ondersteuning Salard in het leven geroepen. Wally Blaas, Jan Wesdorp, Marijn Mens, Kees Visser, Paul Luijkx en Wim Mosselman v.l.n.r.aan de maaltijd in Salard. aten er. Wim Mosselman zorgde voor het ontbijt en de middagmaal tijd. Iby Elek - zij leidt de winkel waar tweedehands spullen uit Ne derland verkocht worden - regelde de inkoop en zocht gastgezinnen waar de mannen werden uitgeno digd voor het diner. „Bij toerbeurt werd ons een voortreffelijke maal tijd voorgezet. We voelden ons wel eens bezwaard als we bij sommigen de armoede zagen waarin zij le ven", aldus Wally Blaas. Drie inwo ners van Salard die goed Neder lands spraken, traden voor de groep op als tolken. Soms kon er Engels gesproken worden, zoals bij de do minee. Diens vrouw bakte friet voor de gasten. Toen de groep voor een verjaardagsfeestje bij kennissen werd uitgenodigd, bleek de enorme gastvrijheid: voor ruim dertig men sen stond de tafel gedekt voor een uitgebreid diner, met als hoogtepunt ■-U°KC lubThol ff Lionsclub Tholen schenkt en schenkt Maan de Rens Joosen Foundation een grote taart. Tijdens het werk in de kerk kwamen geregeld mensen een kijkje nemen. Blaas: „Sommigen brachten eieren. En zaterdags waren er gemeentele den die kwamen werken." Op de laatste zaterdag dat de Nederlanders er waren, was zelfs de dominee een hele dag in touw. Hij maakte een bergruimte onder een trap. Koud enkele dagen in Salard werd de groep uitgenodigd om naar Ora dea te komen. Daar zou koningin Beatrix aanwezig zijn, werd er ge zegd. Het bleek te gaan om een re ceptie die de Nederlandse ambassa deur J. Werner gaf ter gelegenheid van Koninginnedag. Vertegenwoor digers van bedrijven die een relatie met ons land hebben waren aanwe zig, alsmede Nederlanders die in de buurt woonden. Het was een uitge breide receptie waar Nederlandse producten zoals kaas, vis en bier ge serveerd werden. De ambassadeur en zijn vrouw lieten zich door de Tholenaren uitvoerig informeren over het werk van Actie Hulp Roe menië. Blaas: „De ambassadeur achtte het van groot belang voor de ontwikkeling van Roemenië dat er hulp vanuit Nederland wordt gebo den, al lijkt het soms maar een drup pel op een gloeiende plaat." De hulp bestaat onder meer uit voedselpakketten. Die zijn in de cember verstrekt aan een aantal ar me gezinnen. Dankzij de groeiende financiële steun konden naast Salard ook een aantal gezinnen in Oradea voorzien worden. Noom ging er in mei een kijkje nemen: „We schrok ken van de omstandigheden waarin deze mensen leven." Met het trans port dat twee weken geleden uit Scherpenisse vertrok, ging een grote partij rollen vloerbedekking en overgordijnen mee, verder onder meer vier pallets conserven, ledi kanten en bedden, kerkbankkussens en kleding. „De kosten van levens onderhoud stijgen harder dan de in komsten. zodat veel mensen er stille armoede lijden", schetst Noom. Ook voor Fildclfia stijgen de kosten voortdurend. Vorig jaar kreeg het bejaardentehuis voor het eerst een kleine rijkssubsidie. „Maar onze hulp is nog steeds hard nodig." Er wonen 34 mensen in het tehuis en de wachtlijst is groot. De Tholenaren die al eerder in Sa lard waren, valt op dat het aantal winkels er is toegenomen. Ook zien de producten die daar worden aan geboden er beter uit en is de sorte ring groter dan een aantal jaren ge leden. Verder zijn er fabrieken gekomen waar honderden mensen werk vinden. Nog wel tegen een laag loon: het uurloon van een euro, voor een arbeider, is niet veel als daar een benzineprijs van 1,10 euro per liter tegenover staat. Blaas: „Geen wonder dus dat er nog veel met paard en wagen vervoerd wordt en dat er relatief weinig tractoren en auto's rijden." Verschillende gezinnen hebben een inkomen uit de landbouw of de han del. De Tholenaren horen bijvoor beeld over de levering van tomaten tegen westerse prijzen. Men heeft een verwarmde kas, en personeel in dienst. Maar aangezien de verwar ming met hout wordt gestookt, moet men 's nachts om de twee uren uit bed om de kachel bij te vullen. „Op onze vraag waarom er geen gas ge stookt wordt terwijl dat toch ook in het dorp ligt, was de reactie: dat is veel te duur en dan maken we geen winst." De grote overstromingen in Roemenië die eerder dit jaar in het nieuws waren, gingen aan Salard en omgeving voorbij. Maar door de ve le regen kon het werk in de land bouw laat op gang komen. Ook is een probleem dat men de vogelgriep op veel plaatsen nog niet in be dwang heeft. In het dorp ziet de groep ook nog veel armoede. Gezinnen die niet over stromend water of een toilet beschikken. Die in één ruimte zowel wonen als slapen. „De conclusie is dat er nog veel projecten gedaan kunnen worden in dit straatarme land." Steun voor de Actie Hulp Roemenië van de familie Noom blijft daarom welkom (bankreke ning 34.02.31.777). Als oud-voorzitter van de ouder commissie van c.n.s. De Regenboog in Tholen bezocht Wally Blaas de kleuterschool Manócska Ovoda: de Kabouter. De leerlingen van de Thoolse basisschool zamelden al ja ren geld in voor hulpverlening en kozen in overleg voor een project dat te maken heeft met het onder wijs en de watervoorziening. De 750 euro die beschikbaar wordt ge steld, komt prima van pas voor de watervoorziening in het nieuwe schoolgebouw dat men in septem ber hoopt te betrekken. En voor een schoolplein met voorzieningen. De Hongaarse kleuterschool zit nu nog in een oud gebouw. Er voor ligt een groot plein, maar dat mogen de kleuters niet gebruiken. Een hogere school - voor kinderen van 14 tot 18 jaar - gebruikt het voor buitenspor en andere activiteiten zoals volks dansen. De w.c.'s - ouderwetse hou ten plees - staan als aparte hokjes buiten op het plein. Kleuters die er heen gaan, worden vaak lastig ge vallen door de oudere jeugd. Op de kleuterschool zitten 32 leerlingen, verdeeld over groepen van 3 tot 5 en van 5 tot 7 jaar. Hierop volgt een ba sisschool, voor de groep van 7 tot 16 jaar. Aansluitend kunnen de jon geren in Salard terecht op de land bouwschool (Agria Culturaschool), voor andere opleidingen moeten ze naar Oradea. De dorpsschool kent tot en met klas vier zowel een Hon gaarse als een Roemeense klas. Vanaf klas vijf komen er kinderen uit omringende dorpen naar Salard en zijn er twee Hongaarse en één Roemeense klas per leerjaar. Vanaf de derde klas wordt het vak Engels onderwezen, in de vijfde komt daar Frans bij. Blaas werd bij zijn bezoek aan de kleuterschool vergezeld van Aniko, die als tolk optrad. Ze werkte veer tien jaar geleden als stagiaire in Maartenshof in Sint-Maartensdijk, om kennis op te doen voor haar werk als verpleegster in Filadelfia. Inmiddels is ze getrouwd, heeft twee kinderen en een pleegkind. Aniko bleek penningmeester te zijn van de oudercommissie van de kleu terschool. „Toen we rond half tien in de klas kwamen, zaten alle kinderen netjes aan de tafeltjes. Ze begonnen net aan het opeten van de meegebrachte boterham, veelal verpakt in servet papier. Op de tafeltjes stonden fles jes met limonade of een andere drank", vertelt Blaas. De kinderen zagen er netjes uit, een voorwaarde voor het schoolbezoek. De ouders moeten een flinke financiële bijdra ge leveren voor het onderwijs aan hun kinderen, vaak vanuit een be perkt inkomen. Leidster Csegödi Jutka vertelde de bezoeker over de klas en de kinderen. Ook zei ze, dat de vloerkleden in de klas via de fa milie Noom uit Nederland afkom stig zijn. „Haar mond viel open van verbazing toen ze het bedrag las dat De Regenboog schenkt. Ze vroeg me haar dank over te brengen en we spraken af dat de kinderen een teke ning zullen maken." Blaas zag dat er aan materiaal, onderwijs- en speelvoorzieningen nog veel nodig Ook oud-directeur Jan Wesdorp van de Schutse in Sint-Annaland had een missie te vervullen in Salard. In het Thoolse zorgcentrum is bij ver schillende gelegenheden geld inge zameld, onder meer voor het be jaardentehuis Filadelfia. Wesdorp woonde een bestuursvergadering bij, waar hij kennis nam van de fi nanciële problemen van het tehuis. Hij mocht 600 euro overhandigen en dat geld zal besteed worden voor de ouderen van Filadelfia. Een tweede bedrag van de Schutse, 250 euro, bood Wesdorp aan het bestuur van de baptistenkerk aan. Er zal materiaal voor deze kerk van worden aangeschaft. Op de laatste zondag dat de vier Tholenaren en twee Halsternaren in Salard waren, bedankte de dominee hen na de kerkdienst voor het werk dat ze hadden gedaan. Hij verwees daar bij naar 2 Thessalonicensen 1:11 en 12. Kees Visser bedankte na mens de groep voor de geboden gastvrijheid en hulp tijdens het ver blijf. Ook in de rooms-katholieke kerk in het dorp sprak de pastoor waarderende woorden richting de Nederlanders die na twaalf dagen intensieve arbeid naar huis kwa- Om van een hoop overtollige spullen uit de algemene ruimten af te raken, organiseerde het ge zinsvervangend tehuis de Anne was in Sint-Annaland zaterdag een rommelmarkt. In de tuin ach ter het complex stonden allerhan de spellen, maar ook kookgerei en andere huishoudelijke spulle tjes uitgestald. Ook een bankstel, buffetkast en bureau wilde men kwijt. Dit omdat het pand ver bouwd wordt en de bewoners tij delijk verhuizen naar de nood- huisvesting die het zorgcentrum De Schutse heeft gebruikt. „We hebben de rommelmarkt op gezet samen met de bewoners", vertelde teamleidster Wilma van Beek. Naast het aanbod van twee dehands spulletjes was er enve loppen trekken en ook konden appels geplukt worden. De prij zen voor de spelletjes werden door de middenstand beschik baar gesteld. Verder was een zitje ingericht, waar bezoekers koffie, thee of limonade konden drinken. Op het parkeerterrein naast het gezinsvervangend tehuis werden ook zaken te koop aangeboden: bloemen en bloemstukjes, groen ten en stoffen. En er was een stand met boeken, waarvan de opbrengst ging naar het project 'Kinderen in de knel' van Kerk in Actie. De verkoping bracht netto dui zend euro op. Daarvan worden spulletjes gekocht om het interi eur van de nieuwe woonruimte te verfraaien. „Verder willen we graag een digitale camera om ac tiviteiten vast te leggen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 15