Vernieuwde Klipper straalt vooral meer gezelligheid uit Gekwispel bij bruiloft Verhoek Derde generatie Nieuwkerk verkoopt nieuwe lijn maaltijdverpakkingen Uitbreiding van Britt opnieuw onder loep Cursisten hondenschool CVAB feliciteren bruidspaar Budelpack I Poortvliet boekt dit jaar al 12% omzetgroei Neveninkomsten onderzoeken Varkensstal bij Raad van State Donderdag 22 juni 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Recreatiezaal en receptie zorgcentrum Ten Anker ondergaan metamorfose Het breken en bouwen in en rond Ten Anker in Tholen is in volle gang en zal nog wel even duren. Een eerste resul taat is er inmiddels: de receptie en recreatiezaal De Klip per hebben een metamorfose ondergaan. Het is lichter, kleuriger en allemaal wat gezelliger geworden, zegt hoofd facilitair Mariët IJdens van het zorgcentrum voor ouderen. Ronding Personeelsingang Klachten over stof Ten Ankerflat Een nieuwe verpakkingslijn voor maaltijdverpakkingen moet een verdere impuls geven aan Budelpack I, de le vensmiddelenafdeling van het Poortvlietse bedrijf aan de Paasdijkweg. Het project vergde een investering van 140.000 euro. Verantwoordelijk voor de verkoop is de 33-jarige Peter Nieuwkerk, de derde generatie van de on dernemende Poortvlietse familie. Zware procedure Lagere kosten Ongehoord Vier jaar wachtgeld Bloemdijken Tholen De gemeenteraad vergadert 11 Een groep dames drinkt iedere morgen koffie in De Klipper. De vernieuwde recreatiezaal is gezelliger geworden met nieuw meubilair, echte bloemen en lichte kleuren op plafond, wanden en vloer. Even na half elf 's morgens zitten vier heren aan een tafel in De Klip per en in een andere hoek een groep je van vijf dames. Ze hebben de kof fie op en gaan zachtjesaan weer naar hun kamers. Aan de leestafel geniet een zestal personeelsleden van het zorgcentrum nog even van een bakje, onderwijl bladerend in een tijdschrift of krant. Op alle tafels staan bloemen in vaas jes. „Ze worden geregeld ververst, we gebruiken geen kunstbloemen meer", legt mevrouw IJdens uit. Op verschillende plekken langs de wand zijn planten van een forse maat neer gezet. De aankleding moet de grote zaal een gezellige uitstraling geven. In de nieuwe vloerbedekking zijn de kleuren groen, blauw en geel ver werkt. Dat geel komt terug in de wanden en kozijnen. De zwarte stoe len steken daar schril bij af. „Dat is tijdelijk. Er zijn stoelen met oranje en met groene bekleding gekozen, maar die zijn in verband met een fa- bricagefout terug naar de leveran cier." Als de ongeveer zestig stoelen geleverd zijn, zal de recreatiezaal feestelijk heropend worden. Aan één kant van de zaal zijn twee rode zitbanken geplaatst, met kleine re tafels erbij. Hier staat verder een katheder die gebruikt kan worden door sprekers. Aan het vernieuwde plafond - met aangepaste verlichting - hangen een beamer en een scherm, zo dat het mogelijk is om presentaties te geven. En het orgel is gebleven, dit wordt gebruikt bij de wekelijkse Bij bellezing. Verder is een nieuw biljart geplaatst, met speciale lampen erbo ven. „Nu kunnen we het biljarten nieuw leven inblazen." Een speciale commissie boog zich over de interne verbouwing en aan passing. Na overleg met de architect en het zien van een drietal presenta ties zijn de kleuren en het meubilair gekozen. „De bestaande ronding van de kapsalon, achter de oude receptie, is door dè architect als uitgangspunt genomen", zegt mevrouw IJdens. Zo is een nieuwe, halfronde, receptie gemaakt tegen de zaal aan. Een deel van de open balie is verlaagd voor mensen in een rolstoel. Aan de kant van de ingang sluit een plexiglas tochtscherm de balieruimte af. Het voormalige winkelmagazijn is repro ruimte geworden. „De kopieerappa- ratuur moest in verband met arbo-ei- sen weg uit de werkruimte", aldus Mariët IJdens. Waar vroeger de re ceptie was, is nu een mediatheek ge maakt, eveneens halfrond. Er staan twee computers, waarop een vrijwil liger elke dinsdagmiddag bewoners die dat willen, wegwijs maakt in die digitale wereld. En op woensdag morgen presenteert een medewerker van de bibliotheek hier het boeken aanbod. De ronde vorm komt ook weer terug in het buffet in De Klipper, waar on der meer een uitgebreid koffieappa raat staat. Vanuit het keukentje er achter kunnen complete maaltijden geserveerd worden. Er zijn snacks verkrijgbaar en dagelijks twee ver schillende soepen. Het personeel en bezoekers kunnen er terecht. „Maar we willen ook het opentafelproject uitbreiden." Een vijftiental mensen van buiten Ten Anker komt dagelijks voor de warme maaltijd naar De Klipper. Tevoren kiezen ze een menu, maar in de toekomst zal het zo zijn dat ze iedere dag ter plekke kun nen kiezen wat ze willen eten. De Klipper kan 's avonds afgehuurd worden bij een verjaardag, geeft me vrouw IJdens aan. En datzelfde geldt voor het andere - kleinere - zaaltje De Tjalk. Ook deze ruimte krijgt nieuw meubilair en onlangs is er een nieuw keukenblok geplaatst, waar door groepjes bewoners er samen kunnen koken als ze dat willen. In diverse kantoorruimten is recent de vloerbedekking vernieuwd en de komende tijd gaan de vernieuwingen in het Thoolse zorgcentrum door. Onder meer wordt, nu de serviceflat is afgebroken, de personeelsingang veranderd. Van de fietsenstalling bij de flat wordt een keuken voor het magazijn gemaakt. En de huidige magazijnkeuken wordt opslagruimte voor de winkel. Ook de wasserette krijgt een nieuwe plek: in de gang bij De Tjalk. Waar de wasserette nu is, wordt een garderobe gemaakt voor De Klipper. In de sluis die de toegang van Ten Anker vormt, is aan de muur een plekje gevonden voor een stukje ge schiedenis. De stichtingssteen van het gebouw, die achter de oude re ceptie zat, hangt er gevat in een rood gekleurde staalconstructie. Het slopen van de Ten Ankerflat in Tholen en het afvoeren van het puin heeft tot gezondheidsklachten ge leid. Dat blijkt uit vragen die de CDA-fractie heeft gesteld aan bur gemeester en wethouders. De frac tie is er zich van bewust dat bij dit soort werken veel stof vrijkomt, maar wil niettemin van b. en w. we ten of er in de sloopvergunning een bepaling is opgenomen om 'over lastgevend stof' tegen te gaan. Ver der vraagt het CDA op welke ma nier aan die bepaling uitvoering wordt gegeven, of welke maatrege len b. en w. gaan nemen om de overlast tot een minimum te beper ken. Jeroen Verhoek en Renate van der Bempt werden bij het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk verrast door een aantal cursisten van gedragscentrum CVAB van de familie Verhoek. De verrassing op het plein voor het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk was er voor bruidegom Jeroen Verhoek en bruid Renate van der Bempt donderdagmiddag een beetje af. Enkele 'surprisegas- ten' konden de spanning buiten niet meer aan en zetten het op een blaffen, wat in het gebouw goed hoorbaar moet zijn geweest. Me dewerkers en cursisten van CVAB (centrum voor attitude en begelei ding van honden en katten) in Tholen verrasten het bruidspaar en hadden hun honden voor de gelegenheid versierd met bruids sluiers. Het jonge stel werd na de huwe lijksceremonie in het gemeente huis verwelkomd door achttien kwispelende viervoeters. De 23- jarige Jeroen Verhoek is twee maanden geleden toegetreden als vennoot bij het CVAB (het bedrijf van zijn vader Cok Verhoek). Na een pauze van enkele jaren is hij weer werkzaam bij het gedrags- éentrum en verzorgt hier diverse hondentrainingen. De 19-jarige Renate uit Sint-Annaland werkt momenteel nog bij een schoon maakbedrijf in Bergen op Zoom, maar Cok Verhoek ziet ook moge lijkheden voor zijn schoondochter in het bedrijf. „Ze heeft een oplei ding psychologie gevolgd, daar heeft zij veel van opgestoken. Wat voor mensen van toepassing is, kan in een cursus ook vaak ge bruikt worden voor dieren." De carrièreplannen zullen eventjes moeten wachten, eerst gaat het pasgetrouwde stel op huwelijks reis naar Gran Canaria. „We zitten volop in de groei", meldt Nieuwkerk verheugd. „Vorig jaar hebben we een omzetstijging van 9% behaald en de eerste vijf maanden van dit jaar zijn we al weer 12% ge groeid. We zitten dus in de lift." Ter wijl Budelpack II (shampoo en was middelen) recentelijk is afgeslankt, zit er in de levensmiddelen sinds 2004 muziek. De nieuwe verpak kingslijn met een zogenaamde top- load kartonneermachine, voor het af vullen van diverse zakjes tot en met het samenstellen van maaltijdpakket ten, biedt bij volledige bezetting in tweeploegendienst werk aan circa 10 mensen. Een zakje rijst, kruidenmix, noodles, maar ook salades bestaande uit croutons met dressings worden in opdracht van de grote A-merkfabri kanten verpakt voor de Nederlandse, Belgische en Duitse markt. „De machine is ontwikkeld in eigen huis en realiseert een 20 tot 30% ho gere productiesnelheid. Bovendien maken we gebruik van karton dat 15% goedkoper is dan bestaande doosjes. Tevens worden indirecte kosten van planning en transport sterk teruggebracht", meldt Peter Nieuwkerk trots. Hij werkte tien jaar bij verschillen de bedrijven voordat hij bij Budel pack solliciteerde, de verpakkings onderneming die werd opgericht door zijn vader en zijn opa. „Dit be drijf blijft toch trekken en het is een aantrekkelijke markt. Overigens heb ik hier wel één van mijn zwaarste selectieprocedures gehad voordat ik benoemd werd", benadrukt Peter Nieuwkerk. Hij is verantwoordelijk voor de ver koop van de Poortvlietse vestiging geleid door directeur Stijn Heijs, die 146 voltijdsbanen telt bij de voe dingsmiddelenafdeling. De komen de weken zijn dat er met uitzend krachten echter 170, omdat er een project loopt dat extra werk ople vert. De nieuwe verpakkingslijn voor het afvullen en samenstellen van com plete maaltijdpakketten bestaat uit een nieuwe moderne topload-kar- tonneermachine alsmede een ma chine om sachets te maken en te vullen, indien gewenst met 2 ver schillende componenten, alsmede een machine om transwraps te ma ken en te vullen. De combinatie van al deze technieken onder één dak zorgt voor een sterk verlaagde kost prijs in vergelijking met een gede centraliseerd verpakkingsproces bij „We zitten in de lift", zegt Peter Nieuwkerk, de derde generatie van de Poortvlietse onderne mende familie, die de verkoop leidt van de nieuwe verpak kingslijn voor maaltijdverpak kingen. niet-gespecialiseerde bedrijven. „Dat alles onder één dak geeft ons een voorsprong", zegt Nieuwkerk. „Wc hebben een concurrerend ant woord op de sterk toegenomen vraag naar dit type maaltijdpakket ten. De moderne consument wenst een gezonde bijna kant-en-klaar maaltijd met een korte bereidings tijd en vooraf geselecteerde samen stelling van producten." In de sterk concurrerende verpak- kingsmarkt is het voor Budelpack noodzaak om de productiekosten te verlagen. En zo eenvoudig is de nieuwe verpakkingslijn nu ook weer niet. „Het samenstellen van maaltijdpak ketten is een zeer complex plan ningsproces, omdat nagenoeg alle grondstoffen van verschillende leve ranciers komen", legt Nieuwkerk uit. „Alle componenten dienen in de juiste hoeveelheid, in de juiste vorm op de juiste plek en op het juiste moment bij elkaar te komen. Door het verpakken van alle afzonderlijke componenten tot en met het samen stellen van het maaltijdpakket onder één dak te brengen, reduceren we deze complexiteit enorm en daar mee ook de kosten. Afnemers stel len we hiermee in de gelegenheid om dit lucratieve marktsegment zonder investeringen tegen een con currerende prijs te betreden." De verpakkingslijn voor maaltijd pakketten is de tweede investering voor vernieuwende verpakkingen in korte tijd. Zeer recent introduceerde Budelpack een nieuwe verpakkings lijn voor AirTight Cups, in samen werking met papiergigant Stora En- so. De verpakkingslijn biedt de moge lijkheid om tegelijkertijd sachets, transwraps en het topload-doosje te produceren waarbij de sachets des gewenst met twee verschillende componenten kunnen worden ge vuld: poeders en granulaten. De transwraps kunnen worden gevuld met granulaten of vaste vorm pro ducten. De complete productielijn heeft een capaciteit die ligt tussen de 11 en 22 miljoen verpakkingen per jaar. afhankelijk van de samen stelling van het maaltijdpakket. Bij volledige bezetting biedt de lijn werk voor ca. 10 mensen. Budel pack beschikt over het BRC- en IFS- certificaat en voldoet daarmee aan de hoogste normen voor het verpakken van voedingsmiddelen. Voor de Poortvlietse onderneming is deze tweede investering in een nieuwe verpakkingstechniek in kor te tijd een volgende stap in de om vorming van een reactief bedrijf naar een pro-actief bedrijf. Vanuit het verleden leverde Budelpack ver pakkingsoplossingen als reactie op de vraag van een klant. Dit zal de finitief veranderen: Budelpack zal steeds meer een bedrijf worden dat zelf op eigen initiatief, of met part ners, innovatieve verpakkingen en verpakkingsoplossingen aanbiedt. Met ongeveer 1700 medewerkers in zeven Europese landen is Budel pack een van de grootste contract producenten voor Europese merkei- genaren in consumentengoederen. In 2006 verwacht de groep een om zet van ca. 220 miljoen euro. Directeur Stijn Heijs van Budelpack I (levensmiddelen) boekte de eerste vijf maanden van dit jaar een omzetstijging van 12%. VERVOIXi VAN DE GOEI Rehoboth mag die inkomsten ver volgens verrekenen. De predikant diende 13 december 2005 een de claratie in met betrekking tot de communicatiekosten 2003, alsme de vakliteratuur over 2003, 2004 en 2005, maar de kerkenraad be taalde die declaraties niet. Rehoboth verzocht het generale college voor de behandeling van bezwaren en geschillen in de PKN op 19 december 2005 om de be slissing van de commissie op te schorten, maar dat verzoek werd 30 januari 2006 afgewezen. Reho both maakte voorts bezwaar bij het generale college tegen die beslis sing van de commissie, maar op 17 mei werd dat verzoek afgewezen. De kerkenraad was 1 maart 2006 overgegaan tot inhouding van de predikantstraktementen aan De Goei. In kort geding vorderde de predi kant 13.796,66 euro van Rehoboth voor representatie- en consulent vergoedingen. kosten van commu nicatie en vakliteratuur plus rente. Daarnaast de salarissen over maart en april van 2560 euro per maand. De predikant wees de rechtbank op het spoedeisend belang bij die vor deringen gezien zijn financiële si tuatie. Hij betwistte dat Rehoboth de vorderingen kan verrekenen met de neveninkomsten van preek beurten elders over de jaren 2003 tot en met april 2006. Bij de uit spraak van de commissie op 28 no vember 2005 zijn alleen de neven inkomsten uit hoofde van de onderneming van De Goei aan de orde geweest. Rehoboth betwistte het spoedei send belang van de predikant en noemde de juridische grondslag voor de uitspraak van de commis sie twijfelachtig. „Er zijn aantoon baar diverse elementaire rechtsbe ginselen geschonden en voorts is er geen correcte juridische onderbou wing van de beoordeling", zo stel de de raadsman van de kerkenraad. Rehoboth dacht erover om de uit spraak voor te leggen aan de civie le rechter. De kerkenraad noemde het 'ongehoord' dat De Goei nako ming vordert van een uitspraak van de commissie, terwijl hij zich ook niet aan die uitspraak houdt. „De predikant heeft nimmer tijdig en op juiste wijze opgave gedaan van de inkomsten uit zijn onderneming. Bovendien heeft hij nimmer opga ve gedaan van neveninkomsten van preekbeurten elders." Rehoboth verwijst naar een artikel van de predikantstraktementen waaruit blijkt dat de kerkenraad bevoegd is tot inhouding van het salaris totdat de neveninkomsten zijn opgege ven. De kerkenraad diende een te geneis in dat De Goei 12.000 euro met rente aan Rehoboth moest be talen of alsnog een volledige, be trouwbare en juiste opgave van zijn neveninkomsten over 2003, 2004, 2005 en begin 2006 zou doen. De kerkenraad pleitte voor een verre kening en wilde de predikant laten veroordelen in de kosten van het kort geding. De rechtbank wees dat af en vond het spoedeisend belang aanneme lijk en een vordering van 11.77,13 euro terecht, mede gezien de uit spraken van het generale college en de commissie. De rechtbank vond alles voldoende aannemelijk aangetoond. Naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid bekeken vond de rechtbank niet dat de eis van De Goei onaanvaardbaar was. Voorzieningenrechter mr. H.A. Witsiers zag geen risico dat de pre dikant geen geld zou kunnen te rugbetalen als dat nodig mocht zijn, want hij krijgt nog vier jaar wachtgeld, zodat verhaal - voorzo ver nodig - mogelijk is. Verreke ning is wellicht niet mogelijk, ver haal wel. De rechtbank wees de vordering van De Goei af ten aanzien van de communicatiekosten en vaklitera tuur wegens het ontbreken van on derliggende stukken. Zonder nader onderzoek kan dit niet worden be oordeeld. Ook de eis van de predi kant om zijn door de kerkenraad ingehouden salaris over maart en april alsnog te betalen, wees de rechtbank af. De kwestie van de neveninkomsten moet daarvoor eerst nader onderzocht worden. Mr. Witsiers concludeerde dat Re hoboth als grotendeels in het onge lijk gestelde partij wordt veroor deeld in de kosten van dit geding. De tegenvordering van de kerken raad, die 12.000 euro van de predi kant eiste, werd afgewezen. Het bedrag heeft hoofdzakelijk betrek king op neveninkomsten van preekbeurten elders, maar de rech ter stelt vast dat dit geen onder werp is geweest bij de procedures van de kerkelijke tuchtcolleges. En daar had het dan aan de orde ge steld moeten worden om een voor beide partijen bindende beslissing te verkrijgen. Mr. Witsiers ver klaarde zich onbevoegd op dit ter rein. De forse uitbreiding van het aantal varkens bij varkenshouderij Britt aan de Groene- of Hokseweg ten noorden van Tholen wordt opnieuw bekeken door de Raad van State. Eind vorig jaar is de /.aak al vluchtig behandeld in kort geding. Dinsdag nam de Raad uitgebreid de tijd om de bezwaren aan te horen tegen de milieuvergunning, die in augustus vorig jaar door de provincie Zeeland is verleend. De uitbreiding is overigens al gereali seerd, nadat de Raad het verzoek om schorsing van de milieuvergunning afwees. Daarmee loopt Britt wel een risico, want de Raad van State kan alsnog beslissen dat de uitbreiding niet doorgaat. Namens de bezwaarmakers - me vrouw E. Geluk-Aemoudts. M.C.J. de Wit, J.W.R Schrauwen en me vrouw E.J.M. Schrauwen-de Wit en stichting Varkens Nee - betoogde A. van Hoof van milieu-adviesbureau Het Groene Schild dat de vergunning van Britt moet worden vernietigd. De vergunning is, zegt Van Hoof, oor spronkelijk verleend voor een uitbrei ding met 1800 varkens. Door diverse aanpassingen - ook ten aanzien van de technische uitvoering van het stalsys- teem - is door de provincie uiteinde lijk toestemming gegeven voor een uitbreiding met 3720 varkens. Er is dus meer vergund dan aangevraagd, aldus Van Hoof. En omdat de uitbrei ding met zoveel dieren plaatsvindt, had de provincie ook een milieu-ef fectrapportage moeten uitvoeren. Gevolg van de grote uitbreiding is ook dat er verontreiniging plaatsvindt in de omgeving. De tegenstanders stellen, dat Europese regels verbieden dat een uitbreiding wordt vergund die leidt tot een toename van de veront reiniging door onder meer ammoniak. Zo zouden de Oud-Vossemeersedijk en de Nieuwlandsedijk als bescherm de gebieden - zogenaamde bloemdij ken - moeten worden gezien, vanwe ge het voorkomen van bijzondere bloemen en planten. De provincie ontkent dat er langs de Nieuwlandsedijk bijzondere flora aanwezig is. Op de Oud-Vossemeer sedijk zouden wél bijzondere bloe men en planten zijn aangetroffen, maar die genieten geen bescherming omdat het om een te klein gebied gaat. Maar volgens Van Hoof heeft de provincie gewoon niet voldoende on derzoek verricht. De provincie heeft alleen de zuidzijde van de dijk onder zocht. Maar volgens de woordvoerder maakt uitsluitend het aantreffen van bijzondere flora een dijk nog niet tot een bloemdijk. De advocaat van Britt en de provincie ondersteunen het voorlopige oordeel van de Raad van State in het kort ge ding van vorig jaar. Toen kwam de Raad tot de conclusie dat de vergun ning op vrijwel alle onderdelen door de beugel kan. Alleen de geluidsover last liet de Raad nog onderzoeken door eigen onafhankelijke deskundi gen. Hun oordeel luidt dat ook de ge luidsproductie bij Britt niet tot grote overlast zal leiden, mits enkele voor zieningen worden getroffen. De Raad van State doet over zes we ken uitspraak. Op donderdag 29 juni 2006 om 19.30 uur houdt de gemeente raad vanTholen een openbare vergadering in de raadzaal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, ledereen is van harte welkom. Op de voorlopige agenda staan o.a. de volgende voorstellen: Bespreek/Hamerstukken Voorstel tot vaststelling van de Programmarapportage per 1 mei 2006 over het begrotingsjaar 2006, inclusief vaststelling van de 10e begrotings-wijziging 2006 Voorstel tot benoeming, c.q. aanbeveling van gemeentelijke vertegenwoordigers in de besturen van diverse samenwer kingsverbanden etc. Voorstel tot wijziging van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (kapvergunningen) Voorstel om in te stemmen met de Kadernota Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) Voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling Welzijnszorg Oosterschelderegio Voorstel om geen bezwaar te maken tegen de ontwerpbe groting 2007 van de Gemeenschappelijke Regeling Zeeuw se Muziekschool Voorstel om het subsidieverzoek van de Stichting Smer- dieks Muziekfestival te honoreren Voorstel tot het leveren van een financiële bijdrage aan de bestrijding van de gevolgen van de overstromingen in Suri name Voorstel tot beschikbaar stellen van een krediet ad 1.850.000,00 ten behoeve van aankoop van de percelen Havenweg 5 en Havenplein 22-24 te Sint-Annaland Voorstel om in te stemmen met het aanspreken van de ISV- reserve tot een maximum van 250.000,00 voor door het college nader te bepalen kleinschalige projecten Evaluatie Project Bestuurlijke Vernieuwing De voorlopige agenda met bijbehorende voorstellen ligt van maandag tot en met vrijdag tijdens de openingsuren van het gemeentehuis in de publieke leesruimte ter inzage, net als in de openbare bibliotheken van Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Rechtstreekse uitzending door Omroep Tholen De gemeenteraadsvergadering wordt live uitgezonden door de lokale omroep; kabelfrequentie fm 107.6 en via de ether op fm 106.5. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 11