Herbeoordeling van inwoners in bijstand leidt tot besparing Ernesto Marcello en Finkers op reprise MATTEMBURGH.COM Minder vraag naar vrij staande huizen leidt tot aanpassingen in Stadszicht 'Emotie steeds belangrijker om producten te promoten' safc:ss 0164-2374 04 Maaien bermen Dag van de Bouw in Thoolse vijk niet echt druk bezocht Donderdag 8 juni 2006 240 Tholenaren met uitkering wet werk en bijstand Vorig jaar zijn 38 Thoolse uitkeringsgerechtigden in een volledige baan aan de slag gegaan. Alle inwoners met een bijstandsuitkering zijn opnieuw beoordeeld in ver band met de overgang naar de wet werk en bijstand (wwb). Vergde het werkdeel van de wwb de voorgaande twee jaar totaal 412 mille, dit jaar zal dat nog maar 83 mille zijn. Theater aan boord van stoomschip Toneel, cabaret, muziek, literatuur. Uit op Tholen wil ook in het nieuwe theaterseizoen voor elk wat wils bie den. Twaalf voorstellingen staan er op het programma. Op 8 september is er in het kader van het Zeeland Nazo merfestival een bijzonder optreden op een stoomschip in de haven van Tholen. Russen komen Titanic Van Dedemstraat 182 - 4611 BE Bergen op Zoom De eerste Dag van de Bouw trok zaterdag in Tholen niet echt veel belangstellenden. Vooral familieleden van me dewerkers van Aan de Stegge ontwikkeling en bouw kwamen een kijkje nemen in Stadszicht. „Het is best goed dat een keer een hek opengaat voor het publiek", zei burgemeester Nuis die de open dag inluidde. Op ver schillende plekken in de wijk waren bouwers aan het werk te zien en werd uitleg gegeven. Spandoeken Moeizaam Muziek zachter Holonite in Tholen gebruikt wijk Stadszicht in reclamecampagne De wijk Stadszicht in Tholen speelt een rol in de nieuwe reclamecampagne^van Holonite, de fabriek van gegoten composietsteen in dorpels en vensterbanken uit Tholen. Potentiële afnemers van de producten moeten er een ge voel bij krijgen. „Het gaat er niet meer om wat het is, maar wat het doet," zegt hoofd marketing Paul Jas. Werken aan winst EENDRACHTBODE, DE HOOLSE COURANT Liefst 199 klanten van de Thoolse sociale dienst is een trajectplan voor reïntegratie op de arbeids markt aangeboden, ruim het dubbe le aantal van wat was gepland. Dit is gecombineerd met de herbeoor deling en het omzetten van de bij stands- in een wwb-uitkering. Van de 199 hebben zeven cliënten een volledige baan gekregen en acht zijn er parttime aan de slag gegaan. Op grond van al eerder afgesloten trajectplannen kregen nog eens 31 inwoners met een uitkering vorig jaar een volledige baan. De uit stroom kwam vooral tot stand bij twee regelingen: ID (in- en door stroombanen, van 12 naar 6) en WIW (wet inschakeling werkzoe kenden, van 23 naar 10). Waren de kosten voor het werkdeel in 2004 en 2005 samen 412.400 euro, voor 2006 is dat teruggebracht naar 83.000 euro. Op 31 december vorig jaar ontvin gen 240 inwoners een wwb-uitke ring (116 vroegen er in 2005 een aan). Ruim de helft behoort tot de groep moeilijk te bemiddelen klan ten en is twee jaar aangewezen op een uitkering. Maar ook van de rest is niet iedereen, als gevolg van ver schillende problemen, eenvoudig te bemiddelen, meldt de gemeente in haar jaarverslag. Er waren verder nog 47 Tholenaren met een IOAW- en 13 met een IOAZ-uitkering, een ruime halvering ten opzichte van 2004. Er zijn 100 inwoners ge plaatst bij de sociale werkvoorzie ning, dat zijn er vijf meer dan in 2004. De gemeente was aan verschillende uitkeringen bijna 5,3 miljoen euro kwijt en noteerde dik 4,5 miljoen aan inkomsten. Inclusief 93,5 mille voor de sociale werkvoorziening (Betho) beliepen de kosten vorig jaar 811.485 euro. Op de bijzonde re bijstand deden daarnaast 485 Tholenaren een beroep, hieraan werd iets meer dan 320.000 euro uitgegeven. Verder is voor een be drag van 120.000 euro aan gemeen telijke belastingen kwijtgeschol den. Drie optredens minder dan vorig jaar organiseert Uit op Tholen, maar 2005/2006 was dan ook een lustrumseizoen. Ernesto Mar cello met Wilfried Finkers bleken toen een trekker voor een jonger publiek dan normaal. Ze komen dan ook terug: op 15 december is in Meulvliet een try-out te zien van hun nieuwe programma 'Wat hebben wij het dan goed hè!' Het programmaboekje belooft: gega randeerd weer buikpijn van het la chen. Meer komisch cabaret is er van de Brabander Mark van de. Veerdonk met 'Lui oog gezocht', op 26 januari eveneens in Meul vliet. Het trio Niet Schieten brengt op 17 februari in dezelfde zaal 'Loverboys', spitsvondig cabaret dat speciaal voor het Zeeuwse pu bliek is gemaakt. De eerste caba retier die komend seizoen - op 10 november - in Meulvliet optreedt, behoeft nauwelijks introductie. Seth Gaaikema heeft een nieuwe onemanshow, getiteld 'Als 't effe kan'. Solotoneel van Nel Kars is op 15 september te zien in De Stove in Stavenisse. De actrice speelt 'Ko ningin Emma, redster van Oranje', geschreven door Ton Vorsten- bosch. In het stuk 'Kortsluiting' gaat het op een vrolijke en ontroe rende manier over dementie/Alz- heimer. Het Middelburgs Theater speelt dit op 30 september in het Holland Huis te Scherpenisse. Voor de kinder/familievoorstelling doet Uit op Tholen ook nu weer een beroep op theatergroep Hilla- ria. Deze brengt op 28 maart het Oosters sprookje 'Het amulet', in De Wimpel te Sint-Philipsland. Natuurlijk is er aandacht voor mu ziek. Allereerst komt Ruud Her mans op herhaling, dit keer samen met Dick van Altena. De nestors van de Nederlandse countryscène brengen hun liedjesprogramma 'Lonely 2' op 6 oktober in 't Ou we Raed'uus in Poortvliet. De Russische muziek en cultuur staan centraal in het programma 'Hier komen de Russen', dat zangeres Irena Filippova en gitarist Hans Visser op 27 oktober in Meulvliet op de planken brengen. De Brabantse troubadour Dimitri van Toren treedt op 13 januari op in De Wellevaete te Sint-Anna- land. En op 24 maart is er in Haes- tinge te Sint-Maartensdijk een Schotse/Ierse avond met de folk groep Ogham. Voor de afsluiting van het culture le seizoen zoekt Uit op Tholen sa menwerking met de openbare bi bliotheek. De dichters Driek van Wissen (Dichter des Vaderlands), Rob Crispijn en Alex Roeka zijn op 20 april in Meulvliet te horen. Er wordt een brug geslagen tussen lied en gedicht in hun programma 'Soms hoor ik onverwacht3', waarin Kick van der Veer als spreekstalmeester optreedt. Na een jaar onderbreking is er op Tholen weer een voorstelling in het kader van het Zeeland Nazo merfestival. Op 8 september vaart het stoomschip Hydrograaf uit de Thoolse haven. Aan boord wordt een theaterversie opgevoerd van 'De ondergang van de Titanic', geschreven door de Duitse dichter Enzensberger. Hij mengt in zijn 33 gezangen waarin de reis wordt beschreven poëzie met documen taire passages. De vaartocht duurt drie uren. In de toegangsprijs zijn een tapasmaaltijd en drankjes aan boord begrepen. Ook in Zierikzee, Vlissingen, Sas van Gent en Yer- seke vindt dit evenement plaats. De provincie heeft de folder 'Zeeuwse bermen steeds bonter' uit gebracht om particulieren te infor meren over de gevolgen van het maaien van bermen. In de brochure wijst de provincie erop dat het ver boden is om zelf een stuk provincia le berm te maaien. In het voorjaar worden bermen alleen gekortwiekt om de verkeersveiligheid te waar borgen. Het ecologisch maaien moet jaarlijks op hetzelfde tijdstip gebeuren om de Hora en fauna te ontwikkelen. Belangstellenden kun nen de folder aanvragen bij het in formatiecentrum van de provincie via het telefoonnummer 0118- 631400 of via www.zeeland.nl. laagd! "Het succes van het hoge percentage le geslaagden is niet alleen lessen en examenrijden in Bergen op Zoom maar ook tijdens de spoedopleiding lessen in Rotterdam incl. parkeergarage's. en ja hoor... ik ben nu -binnen 8 weken- in één keer geslaagd". Femke van der Stel. Zeker weten dat jy ook slaagt Vanaf 995,- heb je al een spoedcursus incl. het volledige CBR-examen. Bel 0164-237404 of kom persoonlijk langs. Gemiddeld aantal rijlessen bij Mattemburgh: 24 Een stel voor wie in Stadszicht een woning in aanbouw is, kijkt toe hoe itde Dorsvloer prefab onderdelen op de daken worden bevestigd. Met een bouwhelm op loopt Jordy door de bouwstraten in de wijk, waar nog tal van huizen in aanbouw zijn. De jeugdige Tholenaar woont in één van de huizen die al gereed zijn. Hij zit in de eerste klas van het voortgezet onderwijs en heeft zich de afgelopen tijd vermaakt op de buwplaats. „Tot er een brief kwam dt we er niet meer mochten spe- le." Opgroeiende jongens vinden va alles op een bouw waar ze wat me kunnen, stukken pvc-buis bij- vorbeeld. Maar Jordy heeft veel mer beleefd. „Ik mocht wel eens o] een kraan zitten die draaide. En ikieb die ook zelf mogen bedienen. Dt was gaaf!", vertelt hij enthou- sist. Inde straat die Dorsvloer gaat he- tei, worden met behulp van een gnte kraan de prefab kappen ge muteerd. Een stel waarvoor in de wijk een woning in aanbouw is, staat op een afstand te kijken. Di recteur Peter van Pelt van Aan de Stegge leidt ook de burgemeester erheen. De dakplaten zijn kant en klaar gemaakt. Als ze opgehesen zijn, kunnen ze simpelweg vastge schroefd worden. Een medewerker van Aan de Stegge laat zijn vriendin de wijk in aanbouw zien, de vader van een andere medewerker grijpt eveneens de kans aan om in Tholen rond te kijken. Even verderop zijn mannen bezig met lijm- en metsel werk, op een andere plek zijn ver diepingsvloeren stortgereed en in weer een ander rijtje huizen is bin nen iemand van onderaannemer Buijs bezig met het afwerken van plafonds en wanden. De branchevereniging Bouwend Nederland introduceerde de Dag van de Bouw als onderdeel van de campagne 'De bouw maakt het'. Het imago van de bouwsector kan een oppepper gebruiken na affaires als de bouwfraude. In Zeeland zijn naast Stadszicht drie andere projec ten te bezichtigen: Zeeuws Museum in Middelburg, ROC Kanters in Vlissingen en de Scheepswerf in Arnemuiden. In heel Nederland doen ruim zestig projecten mee, ze trekken samen een dikke 33.000 be zoekers. „Onze verwachting was dat het niet zo heel druk zou worden", zegt Babs van der Bliek van Aan de Stegge. „Daarom hebben we al onze medewerkers en hun familieleden uitgenodigd. Ook toekomstige be woners zijn aangeschreven. Het zorgde ervoor dat er de hele dag wel wat mensen door de wijk liepen." Bij het informatiecentrum vlakbij de Luchtenburgseweg en Voorerf waren een routekaartje en een bouwhelm verkrijgbaar. Ook stond er een ijskarretje. In de wijk gaven spandoeken de plekken aan, waar iets te zien was. „Het verhaal van de route was erg interessant. Maar de open dag bleek nog niet zo erg be kend en dat is jammer", aldus me vrouw Van der Bliek. Aan de Stegge had in de Thoolse wijk een mooi project om aan de campagne mee te doen. De eerste fase van Stadszicht omvat 320 wo ningen. Op vier na - één huis en drie appartementen - zijn ze alle maal verkocht, meldt directeur Van Pelt. Het informatiecentrum zal dan ook binnenkort afgebroken worden omdat het niet meer nodig is. De verkoop is best moeizaam gegaan, geeft Van Pelt toe. „Maar bijvoor beeld de plein woningen, die beslist niet goedkoop waren, vlogen weg." Heel veel mensen uit de Randstad zijn naar de Thoolse wijk gekomen. Het bijzondere van de wijk is vol gens een medewerker dat het archi tectonisch een eenheid vormt. „Dat zie je niet vaak." De stagnerende vraag naar vrijstaande woningen leidt tot een aanpassing van het plan. Ten noorden van de Binnenka mer zouden zeven van deze huizen komen, maar die worden ingeruild voor 28 twee-onder-een-kapwonin- gen. Datzelfde gebeurt op de strook bij het informatiecentrum. Het wor den goedkopere woningen, onder meer bedoeld voor starters. Verder is de projectontwikkelaar bijna rond met Castria Wonen over de bouw van dertig appartementen voor be schermd wonen. Eind volgend jaar zal deze eerste fa se van de wijk afgerond zijn. In de tweede fase van Stadszicht komen nog eens ongeveer 250 woningen. De stedenbouwkundige opzet is in middels door het gemeentebestuur goedgekeurd en aan het ontwerpbe- stemmingsplan wordt gewerkt, zei de burgemeester. Volgens hem zal er in Stadszicht II gedifferentieerder gebouwd worden. „Er is heel veel vraag naar twee-onder-éénkappers, maar ook naar senioren- en starters- woningen." Nuis noemde een goede verhouding tussen koop- en huur woningen van belang, Tholen han teert een verdeling 70/30. En ook mensen met een wat smallere beurs moeten wat hem betreft hier terecht kunnen. De burgemeester noemde het in het belang van de inwoners om een goede woonomgeving te creëren. „Wonen is heel belangrijk. Een dak boven je hoofd is een le vensbehoefte." Nuis was best trots, zei hij, dat in de ze regio uitgerekend Stadszicht was geselecteerd voor de Dag van de Bouw. „Er worden veel complimen ten uitgedeeld voor deze wijk. Het verrassende element spreekt aan." De burgemeester gal' aan dat in een wijk die in aanbouw is, het allemaal steeds nog mooier wordt. Als Stads- zicht-bewoner ervaart hij dat aan den lijve. Nuis riep Aan de Stegge op om door te gaan met open dagen. „Laat zien waarmee je bezig bent." Hij benadrukte dat gemeenten best blij zijn met projectontwikkelaars. „Mits ze respect hebben vtxir elkaar. Je moet open en eerlijk met elkaar zaken doen." Nuis riep de ontwikke laar op om bij Thoolse projecten ook lokale bedrijven in te schakelen. „En dan heb ik nog een goedbedoel de oproep aan de bouwers: mag de muziek af en toe wat zachter!" Nuis overhandigde Van Pelt een in maart gemaakte luchtfoto van Stadszicht I. Op zijn beurt kreeg de burgemeester een bloemetje. Het bedrijf probeert op deze ma nier nieuwe afnemers te interesse ren voor de producten. „We spelen ook in op het gevoel van architec ten. Dat is ook logisch omdat ar chitecten ook met gevoel werken. Ze detailleren gevel met details." Jas nam een fotograaf in de arm die met zijn modellen naar Tholen kwam om opnamen te maken. Be wust werd er voor de nieuwbouw gekozen omdat Stadszicht volgens Jas architectonisch en wat opzet betreft een bijzonder project is. „Het heeft landelijk al veel aan dacht gekregen. In bladen over ar chitectuur en tijdschriften over de bouw. De wijk heeft hoge ogen ge gooid. Het is een wijk gebouwd in retro-stijl. In het ontwerp van de huizen wordt teruggegrepen op vormen uit begin vorige eeuw. Maar met streekeigen Zeeuwse ele menten." Jas woont weliswaar niet zelf in de wijk maar is er wel van onder de indruk. De huizen maken een lichte indruk. Met de zon op de gevels en het binnenplein doet het bijna Zuid-Europees aan, zegt hij. „Een aantal wijken hebben er model voor gestaan. Brandevoort in Hel mond bijvoorbeeld. Het is een Vinexwijk. Daar is voor het eerst in retrostijl gebouwd. Dat is in ver schillende andere vinexlocaties overgenomen. Stadszicht heeft iets idyllisch en romantisch, met de stalen makelaars (punt die de boeiboorden verbindt - red.) als Zeeuws element." Volgens Jas is het een kentering en wordt er in de uitbreiding in Tholen volop op in gesprongen. Zeker nu er ook hui zen gebouwd worden die op de Amsterdamse school zijn geïnspi reerd. Met veel (donkere) bakste nen, grote dakpartijen en veel de tails. „Ornamenten worden weer belangrijk." Jas pakt een brieven bus gemaakt van kunststof. Het lijkt steen maar het is geen steen. Toch is het nauwelijks van steen te onderscheiden. „Dit is een klassie ke brievenbus, maar er wordt al ge werkt aan een brievenbus met veel mee decoratie." Jas s«hetst in het kort de ontwikke ling v,n de markt om aan te geven wat nubelangrijk wordt gevonden. „In de ju-en 80 was het vooral de klant diebepaalde wat we maakten. Co-innovaie noemen we dat. Als de klant vrteg naar een raamdorpel, dan maaktei we die. Dat leidde tot een sterke aaiwas van artikelen. In de jaren negmtig concentreerden we ons op de techniek om het te kunnen verwerken in de bouw. We verbeterden het vooral op tech nisch gebied. Wt keken naar de toepasbaarheid." Ni 2000 werd de esthetica belangrijk^. Niet wat het is, maar wat het doet.Vergelijkbaar met wat er met kledpg gebeurde. Het gaat om beleving. Het merk is van belang. Mensen villen zich graag geassocieerd zie» met een bepaald merk. Dat geldt voor kle ding, maar ook voor auto's, En zo zou het ook met h;t merk Holonite moeten gaan. Het bedrijf blijft zogeheten technische adver tenties maken, maar maakt daar naast advertenties waar gevoel uit moet spreken. In Stadszicht vterd een woning uitgezocht met ten schuifpui. Op de vloer voorzien v*n een dorpel uit de fabriek aan et Energieweg. Buiten speelt een kind. een stukje verder achter haar zit een opa die bij een fietsje zit. Onmis kenbaar tegen de achtergrond van de nieuwbouwhuizen van Stads zicht. De topgevels steken af tegen een blauwe lucht, maar zijn wel on scherp in beeld gebracht. De dor pel, het product, is wel scherp. In combinatie met het spelende kind en de goedmoedige opa in spijker pak moet de advertentie zijn werk doen. „Iedereen herkent dit beeld. Dat ze onscherp in beeld zijn ge bracht, maakt niet uit." Jas verwacht veel van de nieuwe strategie om klanten te winnen en aan het bedrijf te binden. Buiten is op het terrein een muur van bakste nen verrezen. De muur is niet ge metseld maar gelijmd met een mid del van Holonite, zegt Jas. „Ze kunnen in panelen worden aangele verd. Het is een hele andere manier van bouwen. We beginnen niet met kozijnen maar met gevelelementen waar latere ramen en deuren wor den ingezet." Holonite produceert van oudsher vensterbanken. De naam is een sa mentrekking van de namen van de oprichters Hoppenbrouwers en Lo- dewijks. Ze richten zich op kunst steen. Maakten dorpels en venster banken. Door kunststof in mallen te gieten die hun weg vonden in de woningbouw en utiliteitsbouw. Be halve in Tholen is er ook een vesti ging- in Halsteren. Aan de Energie weg werken zo'n 90 mensen. De nieuwe campagne slaat aan. Be halve tijdschriften voor de bouw, industrie en architectuur, probeert Holonite ook via het internet klan ten te winnen. De website is volle dig vernieuwd volgens het emotie model. Bezoekers kunnen er zelfs monsters bestellen van de kleuren die het bedrijf levert. Die worden gepresenteerd in een koffertje. Van af begin dit jaar zijn er 388 koffer tjes besteld. Bij elke klant gaat een vertegenwoordiger een koffer tje brengen. Het is echt een hebbe dingetje." Jas is trots op de onderneming en dat zouden meer Tholenaren moe ten uitstralen vindt hij. „We zijn te timide op Tholen. We moeten ook in de woningbouw meer uit onze schulp kruipen. En meer detaille ren. De emotie opzoeken." Volgens Jas liggen Waterfront en Stadszicht 'vol met Holonite-producten.' Hij hoopt ook dat de gemeente Tholen aan het bedrijf denkt als er binnen kort wordt gestart met de nieuw bouw van het gemeentehuis aan de Luchtenburgseweg. „We scoren hoog qua merk. Mensen beseffen het hier nauwelijks. We proberen wel ook hier bij de bevolking wat meer aan naamsbekendheid te doen. We hebben een dag een ten nistoernooi gehouden bij Eegedi- ma, hier in Tholen. „Wat Van Nelle is voor Rotterdam moet Holonite voor Tholen worden." Jas laat zich niet voor een gat van gen. Deze week richt hij zijn pijlen op Polen. Samen met andere Thoolse ondernemers bezoekt hij Iwawa. „Op verkenning in wat wij de nieuwe wereld noemen: Cen traal en Oost-Europa." Advertentie LM. Wat van Nelle is voor Rotterdam, moet Holonite voor Tholen worden, zegt Paul Jas, hier in de nieuwbouwwijk Stadszicht. Op 24 mei jl. heeft de Ministerraad het wetsvoorstel "Werken aan winst" bij deTweede Kamer ingediend. Het wetsvoorstel heeft als be langrijk doel het verbeteren van de Nederlandse fiscale concurrentie positie. Dit zou dan moeten gebeuren door onder meer het (drastisch) verlagen van de tarieven van de vennootschaps- en de dividendbe lasting. Als tegenhanger voor de verlaging van de tarieven van de vennoot schaps- en dividendbelasting wordt in de inkomstenbelasting de zo genoemde MKB-winstvrijstelling geïntroduceerd. Achtergrond van deze vrijstelling is dat de tarieven van de verschillende soorten belas ting geen invloed mogen hebben op de keuze van de rechtsvorm van de onderneming, te weten B.V. of eenmanszaak. Het is overigens de bedoeling dat de wet op 1 januari 2007 in werking zal treden. Hierna vermeld ik de belangrijkste maatregelen, waarbij ik opmerk dat de uiteindelijke wet er als gevolg van de behandeling in deTwee de Kamer en/of de Eerste Kamer misschien wel eens flink anders kan uitzien. Inkomstenbelasting - een MKB-winstvrijstelling van 10% van de winst (na zelfstandigen aftrek, etc.) - onderhanden werk waarderen op gedeelte van overeengekomen vergoeding (dus op het gerealiseerde werk moet winst worden ge nomen) - goodwill afschrijven in 10 jaar - overige bedrijfsmiddelen (niet gebouwen, etc.) afschrijven in 5 jaar - op gebouwen mag slechts worden afgeschreven als de boekwaar de hoger is dan de zogenoemde bodemwaarde. Deze bodemwaarde is voor: aan derden verhuurde gebouwen --> de WOZ-waarde van het ge bouw gebouwen in eigen gebruik 50% van de WOZ-waarde van het gebouw - verrekening van verliezen wordt in tijd beperkt tot 3 jaren terug en (slechts) 9 jaren vooruit. - er komen een "octrooibox" en een "rentebox" - aanpassing van de beperking van de aftrek van rentelasten - de tarieven worden: *20% voor winsten tot €25.000 23,5% voor winsten van 25.000 tot 60.000 25,5% voor winsten vanaf 60.000. het tarief wordt verlaagd van 25% tot 15%. Op grond van het vorenstaande varieert bij een B.V. het gecombi neerde tarief vennootschaps-/dividendbelasting van 32,0% tot 36,7%. Het blijft natuurlijk afwachten welke maatregelen definitief worden in gevoerd, maar dit gevoegd bij het feit dat we binnenkort ook nog een nieuwe Pensioenwet krijgen, zal het duidelijk zijn dat het nog niet rus tig is op het fiscale front. E. T.M. (Gidy) Jansen Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep te Oud-Vossemeer Telefoon (0166) 678250 E-mail jansen @derijke-partners. nl Advertentie LM laBL! i i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 7