'Je kan die kinderen gewoon niet in één klap laten vallen' Zwemvierdaagse in Thoolse zwembaden WK Knaller Uitbreiding Ger. Gem. Scherpenisse vertraagd Gemeente Tholen toch vóór verplaatsing mast ///fa HEIJNEN Muziek zachter in Stadszicht Zwanger Pontje vaart niet op zaterdag ER ZIT IETS MOOIS INDELUCHTI Archeologen vinden leer, ijzer en aardewerk De leden van de Gereformeerde Gemeente in Scherpe nisse moeten zich opnieuw uitspreken over de uitbrei ding van de kerk aan de Schoolstraat nu er extra kosten komen voor aanvullend archeologisch onderzoek. De ge meente geeft alleen een bouwvergunning af als het on derzoek wordt afgerond. Volgens scriba J. Duvekot wor den de extra kosten begroot op 10.000 tot 15.000 euro. 'Umts-straling is niet schadelijk' Er bestaat volgens Zwitsers onderzoek geen verband tus sen de straling van umts-masten en het welbevinden van omwonenden. Toch is dit voor de gemeente Tholen geen aanleiding om de umts-masten zonder pardon te accepte ren. Dat verklaarde wethouder M.A.E. Velthuis. „We blijven in gesprek met de providers om de zendmast aan de Schelde-Rijnweg te verplaatsen. De gemeente slaat na de resultaten van dit onderzoek niet drastisch om." Studente Maureen Smits (21) onderzoekt nazorg cursus huiselijk geweld Kinderen die getuige of slachtoffer zijn van huiselijk ge weld moeten beter geholpen worden. De Zeeuwse cursus Let op de kleintjes moet onder gemeentelijke subsidie blij ven bestaan en ook na het volgen van deze cursus moeten kinderen opgevangen worden door hulpinstanties. Dat is de belangrijkste conclusie van het onderzoek Blijf op de kleintjes letten, van studente Maureen Smits uit Stavenisse. www.zeeiand.nl/abdijnieuws Provincie Zeeland Ook op Tholen Minder deelnemers door het slechte weer Ziekenfonds gaat naar Maartenshof Deze week Ze moeten nog vier baantjes trekken, dan hebben de tien jarige Lydia Nouwen en de negenjarige Marieke Priem er dertig baantjes opzitten. Het tweetal doet in zwembad De Spetter in Tholen mee aan de 37ste nationale zwemvier daagse en hoopt met het onderdeel sponsorzwemmen wat geld bij elkaar te zwemmen voor het goede doel. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOCI E Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 De uitbreiding van de kerk vindt plaats aan de achterzijde op het par keerterrein aan de Noordstraat. Op het terrein hebben archeologen bo ringen verricht en resten van leer, ij zer en aardewerk gevonden. Dat is voldoende om verder te zoeken naar resten uit het verleden van het dorp. Duvekot: ..Ze willen nu een aantal sleuven graven om de aardlagen te bekijken. Dat kan iets zeggen over de bewoning die er in het verleden was." De kerkenraad gaat er nu eerst mee naar de leden toe. Dat gebeurt op maandag 19 juni. „We gaan ze het nieuwe financiële plaatje en de plannen met betrekking tot de bouw voorleggen. Een week daarna kunnen de leden zich erover uit spreken want de kosten van het aanvullend onderzoek bedragen 10.000 tot 15.000 euro." De bouwplannen borden nu vol gens Duvekot ernstig vertraagd. De plannen waren al door de wel standscommissie bekeken. En op advies van de commissie aange past. De kerk is in 1984 gebouwd. Het kerkgebouw heeft 450 zitplaat sen maar vanwege de groei van het aantal leden en doopleden naar 660. is uitbreiding van het gebouw nodig. Er is ongeveer twaalf tot vijftien meter achter het gebouw nodig voor de nieuwbouw. Dat is goed voor 200 zitplaatsen. Onder het nieuwe gedeelte komt ook een zaal. Duvekot: „We zullen de leden peilen wat ze er per gezin voor over hebben, en of er mensen bereid zijn een renteloze lening af te sluiten. De vraag is of we zo wel verder kunnen. Als de leden het afwijzen zullen de plannen moeten worden aangepast." De kerk kan voor de nieuwbouw een stuk grond verwerven van M. Duijnhouwer aan de Noordstraat. Die is volgens Duvekot bereid een stuk van zijn tuin te verkopen aan de Gereformeerde Gemeente. Volgens de onafhankelijke onder zoekers is er geen enkele aan wijzing dat de umts-velden gezond heidsklachten, een slechter geheu gen of verminderd reactievermogen veroorzaken. Staatssecretaris Van Geel (VROM) is blij met de uitsla gen van het onderzoek. Onder lei ding van de Universiteit van Zürich werden - in opdracht van de Neder landse overheid - 117 personen ge test op de effecten van umts-stra ling. Volgens Van Geel blijkt uit het onderzoek dat er geen schadelijke gevolgen voor de gezondheid zijn aan te tonen. Wethouder Velthuis is het hier niet mee eens. „Ik heb niet heel het onderzoek gelezen, maar volgens de onderzoekers stelt staatssecretaris Van Geel de zaken iets te makkelijk voor. Er is maar een deel onderzocht, zo is bijvoor beeld nog steeds niet duidelijk wat de effecten op langere termijn kun nen zijn. Daarom blijven wij in overleg met de providers en de be langengroep Tholen tegen Straling. Door de nieuwe onderzoeksresulta ten zeggen wij niet 'hop, we gaan meteen aan de slag met de zend masten'." Ook Annemarie van Toorn, woord voerster van de belangengroep Tho len tegen Straling, vindt dat de staatssecretaris voorbij gaat aan dat belangrijke feit. „Het onderzoek zegt niets over de gezondheidsrisi co's van straling op langere termijn. Dat vertellen de onderzoekers óók in hun slotconclusie. De proefper sonen werden 45 minuten blootge steld aan de straling om het verschil te meten in reactievermogen en welbevinden. Mensen zijn juist on gerust over blootstelling op de lan gere termijn. Hier kunnen wij dus niets mee. er is geen reden om ge rust te zijn. Ik geloof niet dat al die mensen verzinnen dat zij ziek zijrt geworden door straling." De belan gengroep stuurde gisteren een brief naar de gemeente om duidelijk te maken dat de bewoners van Water front zich nog steeds ongerust ma ken over eventuele schadelijke stra ling en verzoekt de gemeente nogmaals om de zendmast zo snel mogelijk te verplaatsen. „De zorgen blijven bestaan, ook wat betreft de gsm-masten." ZIE VERDER PAGINA 3 Het nieuwe pontje voor voetgangers en fietsen tussen Gorishoek en Yer- seke zal niet op zaterdag varen. De ondernemer van de nieuwe veerboot Adriana gebruikt de boot op zater dag om vanuit de thuishaven Yerseke rondvaarten te maken. Bovendien blijkt de zaterdag bij de schippers van 'rondje met het pon tje' over het algemeen niet veel pas sagiers te trekken. De Harpoen van A. Beusenberg die vorig jaar stopte, voer wel op zaterdag. Adriana vaart vanaf 4 juli tot en met 30 september, in juli en augustus van maandag tot en met vrijdag, en in september al leen op woensdag. Voor de Adriana laat de gemeente bij de steiger bij Gorishoek voor het vaarseizoen baggeren omdat de Ad riana 1,75 meter diep steekt, de Har poen steekt maar 70 centimeter diep. Burgemeester W. Nuis roept bouw vakkers op in de nieuwe wijk Stads zicht in Tholen de radio af en toe wat zachter te zenen als ze aan het metse len en timmeren zijn. Nuis deed deze 'goedbedoelde oproep' zaterdag tij dens de eerste Dag van de Bouw waar projectontwikkelaar Aan de Stegge de hekken openzette. Zie pagina 7. zijn is vooruit zien! Krmmzorc^!^entadministratiE Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Volgens Maureen Smits uit Stavenisse is het belangrijk voor slachtoffertjes van huiselijk geweld dat de Zeeuwse gemeenten de cursus Let op de kleintjes gaan vergoeden. Zij studeerde samen met vier mede studenten met dit onderzoek af in de richting maatschappelijk werk en dienstverlening (mwd) bij Avans Ho geschool in Breda.„Door een veran dering in de wet moeten gemeenten volgend jaar beslissen of zij de cur sus door laten gaan. Het kost zo'n 25.000 euro voor de dertien gemeen ten in Zeeland, dat is budgettair ge zien bijna niets maar is zó belangrijk voor die kinderen", legt de 21-jarige Maureen uit. Let op de kleintjes is een educatieve cursus voor kinderen van vijf tot twaalf jaar die getuige en/of slachtoffer zijn geweest van huiselijk geweld. De kinderen vol gen negen bijeenkomsten waarbij zij bewust worden gemaakt van hun ge voelens die door de omstandigheden AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op Geen internet? voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 werden weggestopt. De mwd-stu- dente uit Stavenisse liep eerder een stage bij bureau jeugdzorg. Zij kreeg voor haar afstuderen van deze orga nisatie de opdracht om te onderzoe ken hoe de deelnemertjes na de cursus worden opgevangen. Zes maanden lang sprak zij met de trai ners, deskundigen en ouders van de kinderen. „Meer dan de helft van de deelnemertjes valt in een diep gat, bleek uit het onderzoek. Zo'n zestig procent van de kinderen heeft be hoefte aan extra steun en begelei ding, de overige veertig procent kan zich na de cursus wel redden", ver telt Maureen. Volgens haar is het van groot belang dat Let op de kleintjes nazorg kent. „Er is na die negen bij eenkomsten niets meer. Eerst moeten de kinderen al hun gevoelens oprake len en daarna laat de hulpverlening ze in één klap vallen. Dat kan je niet maken, eventjes met gevoelens spe len en vervolgens niets meer doen. Zo laat je ze stikken." Na de cursus heeft nog 60 procent van de deelne mertjes behoefte aan verdere onder steuning. „Vooral bij kinderen die het trauma introvert verwerken. Zij kunnen last krijgen van onder andere depressies. De trainers van de cursus mogen hen niet helpen, zij zijn na melijk trainers en geen hulpverle ners. Daarvoor moeten kinderen naar een andere deskundige, zoals een maatschappelijk werker." Jaarlijks zijn 100.000 kinderen getui ge van huiselijk geweld in Neder land. Vier op de tien Nederlanders heeft wel eens te maken gehad met huiselijk geweld. „Waar ik bij het onderzoek vooral van schrok is het feit dat jaarlijks 70 vrouwen sterven door huiselijk geweld. Dat vond ik een erg hoog aantal", blikt Maureen terug. Zij waarschuwt dat het geweld in héél Nederland voorkomt. „Ook hier op Tholen. In godsdienstige ge meenten komt het net zo vaak voor als in andere gemeenten. Mensen denken vaak 'dat gebeurt niet in dat gezin', maar ook bij de buren kan het voorkomen. We leven in een indivi dualistische maatschappij, huiselijk geweld wordt hierdoor minder snel gesignaleerd. Buren moeten hun ogen en oren misschien wat beter openhouden en iets durven te onder nemen. Het onderwerp is nog vaak taboe, zelfs bij de overheid. Bij een hechte gesloten gemeenschap is het moeilijk de mensen te bereiken, meestal is het een geval van 'mond je-dicht'." Sinds 2005 mag bureau jeugdzorg niet meer direct hulp verlenen, maat schappelijk werkers hebben deze taak toegewezen gekregen. Samen met vier medestudenten stelde Maur een naar aanleiding van het onder zoek enkele aanbevelingen op en no digde voor de presentatie naast de betrokken hulpinstanties van iedere gemeente een raadslid uit. „Uitein delijk zijn er drie raadsleden naar de presentatie gekomen. Ik vond het heel erg jammer dat de gemeente Tholen niet op onze uitnodiging is ingegaan", reageert de studente uit Stavenisse. De belangrijkste aanbe veling is om na de Let op de klein tjes-cursus een individueel gesprek met de deelnemers te hebben om uit te zoeken welke behoeften zij nog hebben, zodat vrijblijvend naar de juiste Zeeuwse instantie kan worden doorverwezen. Daarnaast is het van belang dat de deskundigheid van hulpinstanties bevorderd wordt. „Té weinig hulpverleners hebben nu spe ciale kennis op het gebied van huise lijk geweld en kinderen", meent zij „Dat moet zeker verbeteren." Verder zijn de studenten van mening dat er een cursusaanbod ontwikkeld moet worden voor kinderen van 0 tot 4 jaar en voor pubers van 12 tot 16 jaar. „Vooral voor de laatste doel groep is hel erg belangrijk dat zij goed leren omgaan met hun ervaring met huiselijk geweld. Er is weinig opvang voor deze jongeren. Jonge ren beginnen in die periode relaties op te bouwen, zij moeten dan wel weten hoe zij zich behoren te gedra gen, wat normaal is." Om een gat in de hulpverlening te voorkomen moet er een betere afstemming komen in het zorgaanbod door een zogenaam de ketenaanpak. ZIE VERDER PAGINA 3 PROLINE 82 CM LCD TV 16:9 Breedbeeld, WXGA resoluhe 11366 x 7681, PAL/NT5C weergave. J09S,- Paul Jas van Holonite gebruikt de wijk Stadszicht in reclamecampagne Juliana van Stolbergschoo! in Sint-Maartensdijk viert haar vijftigjarig bestaan Ziektenkostenverzekeraar VGZ ver huist het kantoor van de Markt in Sint-Maartensdijk naar woonzorg centrum Maartenshof in de Bloe- menlaan. Het voormalige zieken fonds huurt nu nog een ruimte in het pand van voorheen wooninrichting Van Houte, maar daar komt discount zaak Lidl. VGZ krijgt per 1 juli in de bibliotheek van Maartenshof kan toorruimte. De openingstijden gaan wegens het verminderde bezoek - steeds meer lopen de contacten van de klanten met de ziektenkostenver zekeraar per telefoon of per email - wel beperkt. In plaats van vijf och tenden per week gaat VGZ in Maar tenshof terug naar drie ochtenden. Helma Hoek blijft het vertrouwde gezicht. Na de bibliotheek verdwijnt met de ziektenkostenverzekeraar op nieuw een voorziening uit het hart van Sint-Maartensdijk. EN VERDER... Vijftig nieuWe appartementen bij Ten Anker na bouwvak WIE GOEDE MENSEN LIEFHEEFT, KAN OP ZIJN MINST NIET HELEMAAL V ERDORVEN ZIJN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg „Ik weet nog niet hoeveel geld ik zal ophalen, maar ik doe mijn best", zegt Lydia. Het is de tweede keer dat zij meedoet met de vierdaagse, voor haar vriendin Ma rieke is het de eerste keer. Onder het motto Alle baantjes tellen mee kunnen deeb nemers van de zwemvierdaagse zich laten sponsoren. De opbrengst komt ten goede aan het Ronald McDonald Kinderfonds. De koninklijke Nederlandsé zwembond riep de vierdaagse in het leven om zwemmen aantrekkelijker te ma ken voor iedereen die niet direct bij een vereniging betrokken is, maar toch graag op een recreatieve wijze wil zwemmen. Iedereen met tenminste een A-diploma kan dagelijks 250, 500 of 1000 meter zwemmen. De deelnemers mogen tijdens het zwemmen van de afstand wel uitrusten, maar het water niet verlaten. Na vier dagen hebben de zwemmers 1,2 of 4 kilometer afgelegd, morgen worden zij be loond met een medaille. De oudste deelneemster is de tachtigjarige mevrouw Heuseveldt, zij doet dit jaar voor de 31ste maal mee. Merel van Leeuwen is met haar zes jaar de jongste deelneemster. Mevrouw R. Quist uit Tholen heeft met 32 keer het vaakst deelgenomen aan de zwemvierdaagse. Ko Stoutjesdijk, beheer^ der van zwembaden De Spetter en Haestinge, is niet helemaal tevreden over het aantal aanmeldingen. „In Sint-Maartensdijk hebben zich dit jaar 122 mensen in geschreven, in Tholen 159. Dat is ietsje minder dan vorig jaar. Het weer speelt een belangrijke factor, het is lang te koud gebleven. Mensen hebben het warme weer afgewacht en zich laat aangemeld." Morgen wordt hekend gemaakt hoe veel de zwemmers voor het Ronald McDonald Kinderfonds hebben opgehaald. lydïa Nouwen (rechtsen Marieke Priem rusten in zwembad De Spetter eventjes uit,~voordat zij aan hun laatste baantjes beginnen. Bram Rijnberg lid van verdienste bij jubilerend WHS Advertentie I.M. T

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1