'Hoe beter de preventie is, hoe minder brandweer hoeft te doen' Jaap de Jager klaagt Varkens Nee aan Uil 1 V if w 1 ÉMKrr 'Voor de adviesraad kan iedereen zich opgeven' Kinderen nemen bezit van druk kruispunt Duine weer dupe inbraak Koos de Feijter (49) kwart eeuw in dienst bij gemeente Tholen Donderdag 1 juni 2006 62e jaargang no. 29 Yv\t<u Altijd meer dan 400 OCCASIONS www.autoteam.nl 5000 euro Tholen voor Suriname Kassen Sint-Annaland VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 Terugkijkend op een kwart eeuw bij de gemeente Tholen heeft Koos de Feijter (49) om de vijfjaar ongeveer een an dere functie gekregen. Vaak werd hem gevraagd een func tie te bekleden die vrij kwam of die nieuw was. De Feijter is nu commandant van de brandweer en rampenbestrijding en voelt zich als een vis in het water. Met de veiligheidsre gio Zeeland voor de deur houdt De Feijter er rekening mee dat hij weer een andere functie krijgt. Al hoeft dat niet per se te maken te hebben met de brandweer. De blusgroep Stavenisse hoeft niet te vrezen voor opheffing. Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Provincie Zeeland postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 Kalisbuurt CDA-leden noemen coalitiepartners laf Leugenachtig Zorginstellingen bespreken nieuwe WMO Deze week GordM Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 itkx A'Ê Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Binnen een maand tijd is er weer in gebroken bij A. Duine in Schcrpe- nisse. In de nacht van maandag op woensdag werden rookwaren en etenswaren ontvreemd uit de win kelwagen bij het pompstation. De inbrekers zijn via het zijraam aan de bestuurderskant binnengedrongen. Een poging om de deur te openen mislukte. De dieven namen alle pak jes sigaretten en shag mee. maar ook waspoeder en kaas. Volgens de on dernemer is de schade 4500 euro. Wel is er een mes gevonden dat de daders achterlieten. Mogelijk kan dit de politie op het spoor zetten van de inbrekers. „De lust gaat er wel af. Het is al moeilijk genoeg met de winkelwagen. Het kost te veel tijd. Ik ga met Castria Wonen praten om de toegang te verbeteren. Mensen moeten nu drie treden op." Op 8 mei werd in het tankstation ta bak gestolen. In oktober 2004 wer den er ook al fietsen gestolen uit de winkel in de Spuidamstraat. Het gemeentebestuur stelt de raad voor, om 5000 euro uit te trekken voor Suriname. In dat land zijn be gin mei 175 dorpen in het stroom gebied van de Tapanahony en de Surinamerivier getroffen door wa teroverlast. Door overvloedige re genval zijn de rivieren buiten hun oevers getreden. De bosnegers en indianen die in het binnenland wo nen, zagen hun akkers vernietigd worden, zodat ze niet kunnen oog sten. Dagelijks worden daarom voedselpakketten gedropt in het gebied. Inmiddels stijgt het water niet verder en kan er aan de we deropbouw worden begonnen. Een actie van de samenwerkende hulp organisaties in ons land leverde ruim anderhalf miljoen euro op. De Nederlandse regering stelde een miljoen beschikbaar voor noodhulp aan de getroffen Surina- mers. Mogelijk eind dit jaar zullen zich drie glastuinbouwbedrijven vesti gen op 12 ha. landbouwgrond aan de Langeweg tegenover de veiling in Sint-Annaland, zie pagina 7. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Koos de Feijter is de eerste beroepskracht van de Thoolse brandweer. De Feijter wijst er op dat de ge meenteraad vanwege bezuinigingen het opzetten van de integrale veilig heid heeft afgeblazen. Alle zaken die nu nog als zelfstandige afdeling of bij verschillende afdelingen zijn ondergebracht (brandweer en ram penbestrijding, openbare orde, ex terne veiligheid en ambulanceza ken) zouden samengevoegd moeten worden. „Daar is nog winst te beha len. Integrale veiligheid is een on dergeschoven kindje." De Feijter ziet kansen liggen, zegt hij. Maar andere beleidsterreinen sluit hij geenszins uit. „Je ziet het al langer dat afdelingshoofden meer PHILIPS 82 CM LCD TV Resolutie 1366 x 768, DVI -HD aansluiting, draaibare tafelstandaaid. Gratis Philips Perfect Draft of Philips DVD-Recorder t.er.v. 199.- Advertentie I.M. manager moeten zijn en geen uit voerend werk meer doen. Dat doe ik nog wel. Zo'n leidinggevende func tie kun je op allerlei gebieden uit voeren." Toen De Feijter op 16 april 1981 in dienst trad. kon hij niet bevroeden hoe zijn loopbaan bij de gemeente Tholen er uit zou zien. De banen la gen niet voor het oprapen toen hij van de HTS in Vlissingen kwam waar hij weg- en waterbouwkunde had gestudeerd. „Ik ben van half 1980 tot april 1981 aan het sollicite ren geweest. Ook hier bij de ge meente. Eind maart kreeg ik een te legram of ik op gesprek wilde komen. De gemeente zocht een ci- viel-technisch ambtenaar en kon in de eerste ronde geen keuze maken. Er zat kennelijk druk op de ketel want ik moest binnen twee dagen komen." De Feijter werd aangenomen. Hij woonde met vrouw en dochter in Terneuzen en was niet eerder op Tholen geweest. „Tholen was een compleet nieuw land. We lieten ons maar verrassen. Wij kwamen wel op Walcheren en op Zuid-Beveland bij mijn broers, maar verder gingen we vanuit Zeeuws-Vlaanderen via Ant werpen verder Nederland in. Ik kom zelf uit Axel." Hij nam de baan graag aan. „Na zoveel tijd maakt het ook niet uit waar je woont. Ze bak ken overal brood." De Feijter volgde op de afdeling openbare werken Anton Derking op en ging ook diens huis bewonen. „Dat was snel geregeld. Die woning kwam leeg en de woningstichting zat toen ook nog in het gemeente huis, met mensen als Leune en Klippel." De jonge ambtenaar moest onder meer grondprijzen berekenen voor de exploitatie van bestemmings plannen. Hij kwam onder Wally Blaas te werken. Leen Guyt was toen hoofd gemeentelijke ontwikke ling. Zijn werkplek was op de te kenkamer, in een vleugel van het gebouw die uitkijkt op de Spar aan de Korte Vest. Eén van zijn eerste werken die hij berekende en ook tot uitvoering bracht was de damwand rond de Stove in Stavenisse. „Daar moest een waterkering komen om toestemming van de provincie te krijgen voor de bouw van het dorps huis." De Feijter toont een afbeel ding op de uitnodiging voor zijn ju bileum. De plaatjes laten markante punten uit zijn loopbaan zien. „Ik had natuurlijk heel veel theorie ge had. Blaas zei dat ik dat nu maar eens in de praktijk moest brengen. Het is helemaal uitgevoerd zoals ik het berekend en getekend heb en het staat er nog." .Verder hield De Feijter zich bezig met het berekenen van exploitaties van de nieuwbouw in alle woonker nen van de gemeente. „Er werd toen ook best redelijk gebouwd. In elke woonkern werden wel steeds een of twee straten gebouwd. We moesten ook steeds de prijs bewaken. Daar gingen jaren overheen. Buitenzorg II werd toen gebouwd met de Zout- ziedersdreef, Kuipersdreef en Touwslagersdreef. In Scherpenisse werd in west gebouwd, zoals het Anna van Burenplein en de Maria van Nassaustraat. In Sint-Maartens dijk werd aan de Hogeweg ge bouwd en aan de Gladiolenstraat. In Oud-Vossemeer werd achter de Dorpsweg nieuwbouw gepleegd. Overal waren plukjes. We bereken den alles: van stoeptegel, trottoir band tot straatkolk." De Feijter kreeg de kans om een vervolgopleiding te doen. Het werd stedenbouwkunde in Den Haag. „Drie avonden per week, waardoor ik ook nadrukkelijk kon gaan mee praten bij ontwerpen van bestem mingsplannen. Voor grote nieuwe bestemmingsplannen worden ste denbouwkundige bureaus ingescha keld. Maar kleine projecten, zoals wijzigingen van bestemmingsplan nen. deden we zelf." De Feijter ging daarna een jaar ver keerskunde doen aan de verkeers- academie toen het begrip van inte grale aanpak nog niet was uitgevonden, zegt hij. ZIE VERDEK PAGINA 5 Jaap de Jager uit Anna-Jacobapolder heeft bij de politie een aanklacht wegens smaad ingediend tegen Varkens Nee! Een briefje van deze stich ting aan alle fracties, waarin hij werd beschuldigd van handelen met voorkennis, leidde ertoe dat De Jager niet langer een aanvaardbare kandidaat was voor het wethouderschap. De Sint-Philipslander heeft de aantijgingen van meet af aan ontkend. Op een ledenvergadering van het CDA werd dinsdag kritiek gespuid in de richting van PvdA, SGP en VVD, over hoe zij zich in deze kwestie hebben opgesteld. „In de politiek moet je eerlijk en open met elkaar omgaan. Nu is er écht met modder gegooid", vond afdelingsvoorzitter David Coppoolse. „Voor mezelf doe ik het niet, ik red er niks meer mee", licht De Jager zijn stap toe. „Maar ik vind dat het niet zo gemakkelijk moet gaan. Dat mensen zomaar iets kunnen roepen, publiekelijk, zonder dat ze beseffen wat voor schade ze iemand berokke nen. En zonder te verifiëren of het waar is wat ze roepen." De Sint-Phi lipslander heeft in april een verkla ring afgelegd bij de politie. Hij wacht verder af wat het openbaar ministerie ermee doet. Coppoolse schetste voor de aanwezi ge leden wat er in de dagen na de ge meenteraadsverkiezingen op 7 maart is gebeurd. Hoe hij aanvankelijk dacht dat het zo'n vaart niet zou lo pen met betrekking tot het brietje van Varkens Nee. Maar dat men des ondanks besloot om met alle partij en, de gemeentesecretaris en de bur gemeester gesprekken aan te gaan om de kwestie uit de wereld te hel pen en uit te leggen dat het briefje niet klopte. „Ook Varkens Nee werd voor een gesprek uitgenodigd, maar die voelde daar niets voor." Onder tussen voerden fractievoorzitter Jaap Bout en De Jager samen de college onderhandelingen. Op 10 maart kwamen ze daar als 'geslagen hon den' vandaan omdat de andere partij en lieten weten niet met De Jager in zee te willen gaan, want 'waar rook is, is vuur'. Coppoolse belde tal van mensen voor advies en de volgende dag werd besl «jen tóch verder te gaan. Een gesprek bij informateur Vogelaar op 15 maart deed de deur dicht. Die gaf De Jager klip en klaar te kennen dat hij hem niet meer ver wacht had en negeerde hem vervol gens. „De informateur was een CDA'er, een partijgenoot. Maar ik heb daar geen goed gevoel bij gehad. Hij had beter van een andere partij kunnen zijn", aldus Coppoolse. Na dat De Jager de conclusie had ge trokken dat hij zich beter kon terug trekken, ging het bestuur 'met grote tegenzin' op zoek naar een vervan gende kandidaat. Fractievoorzitter Jaap Bout ambieerde het wethouder schap niet en uiteindelijk zei Kees van Dis ja. „Tegen PvdA-onderhan- delaar Oudesluijs met name heb ik gezegd dat ik blij was, maar ook ver drietig", aldus Coppoolse die zei het vermoeden dat Oudesluijs een rol heeft gespeeld in de actie van Var kens Nee, niet te kunnen bewijzen. „Hij zou het zelf kunnen uitleggen, ik heb hem ook uitgenodigd, maar nog niks gehoord." De voorzitter noemde het kwalijk dat de onder handelaars van de beoogde coalitie partners tegen de krant vertelden dat ze nog niet klaar waren over De Ja ger, maar tegen de informateur iets anders zeiden. Hij kwalificeerde dat als 'een beetje laf'. Ook dat ze de in houd van het briefje niet in twijfel trokken, noch de zaak onderzochten. Enkele leden bekritiseerden de door het bestuur gevolgde procedure. „Ik had liever in een groter verband hierover willen spreken", zei Rien van Beek. ZIE VERDER PAGINA 7 Wie moet er in de lokale adviesraad van de WMO zitting gaan nemen? Dat was maandag de hoofdvraag van de verschillende zorgorganisaties tijdens een bijeenkomst in Meulvliet. Provinciale en plaatselijke instel lingen, cliëntenraden en werkgroepen kwamen bijeen om zich door de gemeente te laten informeren over de naderende wet maatschappelijke ondersteuning (WMO). „Jullie beslissen eigenlijk wie erin komt. Na tuurlijk moet het wel een adviesraad worden die spreekt voor alle zorg gebruikers", legde wethouder M.A.E. Velthuis aan de aanwezigen uit. Maar liefst dertig verschillende or ganisaties reageerden op de uitno diging van de gemeente en bespra ken maandagavond in Tholen de mogelijkheden. „Iedere organisatie beschikt weer over andere kennis en ervaringen. Als wij allemaal één persoon afvaardigen, bestaat die adviesraad nog steeds uit zo'n der tig mensen. Dat is niet te doen", reageerde O. Huiskamp, voorzitter van de cliëntenraad Ten Anker. De wethouder gaf hem gelijk dat de op te richten WMO-raad overzichte lijk moet zijn. „Van sommige pres- tatievelden heeft iedereen ver stand, daar hoeft niet een aparte vertegenwoordiger voor komen", legde zij uit. De raadsleden zouden gezamenlijk kunnen beslissen over zaken op het gebied van bijvoor beeld sportactiviteiten. Met erva ringsdeskundigen uit de achterban zou hierover vooraf overlegd kun nen worden. Jac van Akkeren van de cliënten raad sociale zaken benadrukte het belang van faciliteiten. „De ad viesraad zal ook zelfstandig moe ten overleggen over bepaalde za ken. Een vaste vergaderplaats is hierbij de beste oplossing. Uit mijn ervaring blijkt dat mailen of bellen naar elkaar teveel ruis oplevert." André en Janny van Ast w illen gezellig sfeertje scheppen in bruin café Sint-Annaland Jantine van Gorsel uit Tholen loopt vier maanden stage in Afrikaans weeshuis Kees Heijboer met gouden KNVB-speld doet aftrap tegen oud-Feyenoord EN VERDER... Gemeente koopt Van Beek en Westdorp aan voor plan Havenplein Sint-Annaland Tholen trakteert in Iwawa op muziek, dans en bokkenpoten HEEFT MEN HAZELAARS, DAN ONTBEERT MEN EIKELS Dit nummer bestaat uit 24 pagina's „Als je over moeten steken zie je niet wat er aankomt. Je moet op de weg gaan staan. En er is bijna geen stoep langs de huizen. En auto's rijden hier te hard." De 11-jarige Deidre BongaerLs uit Sint-Maartens dijk weet precies waar ze over praat op de straatspeeldag gisteren. Ze passeert dagelijks een van de drukste kruisingen in het dorp: Markt/Noordpoort/Westvest/Oostvest. Als ze naar de school moet (de Rie- burch) en weer naar huis. Maar het kan er nog drukker worden als straks discounter Lidl in de gebouwen van Van Houte komt. Met bezoekers die met de auto komen en met vrachtwagens die de winkel bevoorraden. Uit gerekend gisteren stond een van de grote vrachtwagens die de Spar verder op bevoorraden even klem in een van de straten in het centrum. Het evenementencomité Smalstad had niet voor niest deze plaats uitgeko zen. De straten zijn nu afgezet. De kruising is het domein van de kinderen. Ze steppen, fietsen, doen een rondje op een pony. lopen op skelters, hinke len. hoepelen, werpen ring, trekken touwtje, krijten stoep, spelen in het zand of op een van de springkussens. Zie verder pagina 7. Geopend van dinsdag 9.00 tot zaterdag 15.00 uur V V m 43 Advertentie I.M. I Kinderen in Sint-Maartensdijk kunnen zich op straat uitleven met een wedstrijd reuzenbal duwen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1