'De politiek heeft met dit uniek complex nu eens durf getoond' 'Meer winkelruimte en aparte uitgang door de uitbreiding' 2.50 'Tholen heeft wél de belangrijke familie Warkens voortgebracht' Van Houte Events Vooral excuses aan senioren bij boren van eerste paal Vossenkuil Meermarkt Stavenisse sluit maandag deuren voor verbouwing Marian Muller-Roks schrijft boek over kant en handel op het eiland Donderdag 18 mei 2006 LENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Alleen doen Het kwam opeens op zijn pad, maar Jan de Koster van de Meermarkt in Stavenisse pakte de mogelijkheid met bei de handen aan en kocht voormalig café 't Blienkt, het pand naast zijn winkelpand. „Ik had niet gedacht dat het te koop zou komen, maar vond het een leuke kans om de supermarkt uit te breiden", legt De Koster uit. Heropening Voor de drukte LET OP!!!! brasserie du bois stevinweg 1 tholen tel. 609228 van houte wonen stevinweg 1 tholen tel. 609222 www.vanhoute.nl Slechts voor een select groepje presenteert Marian Mul ler-Roks vanavond in museum De Meestoof in Sint-An- naland haar boek Tederheid voor draden, kant en handel op het eiland Tholen. De Halsterse is ruim drie jaar bezig geweest met het samenstellen van het boek, waarbij zij zich vooral verdiepte in de geschiedenis van de Thoolse familie Warkens. „Het was zo'n belangrijke familie in de kantindustrie. Ik wilde daar meer van weten." Karig loon Tederheid Jan de Koster rechts) zet samen met zijn werknemers alle zeilen bij om de supermarkt gereed te krijgen voor de heropening aanstaande dinsdag. Het boren van de eerste paal van de Vossenkuil aan de Schoolstraat in Oud-Vossemeer ging donderdagmiddag gepaard met veel verontschul digingen. Zowel Jan Vermeule, projectleider bij Marsaki, als Jaap Kloet, directeur van Castria, maakten hun excuses aan de Vossemecrse inwoners. „Echt mijn oprechte excuses, we maken het ons erg moeilijk. We streven ernaar alles eenvoudig en helder naar de bewoners toe te houden. Daar zijn wij in dit project niet in geslaagd", gat' Kloet toe. De directeur van Castria bedankte vooral de geduldige senioren van Oud-Vossemeer die zolang moe ten wachten op een woonservice- centrum in hun dorp. „Nu we van daag starten met de bouw, kan een ieder de vorderingen van de bouw ook met eigen ogen zien. En be hoeft niemand zich meer af te vra gen hoe de stand van zaken is." Kloet legde uit dat het combineren van een dorpshuis met een woon- servicecentrum uniek is. Alleen in Oud-Vossemeer bood zich deze mogelijkheid aan. Die kans is be nut. Ik hoop dat het boren van de eerste paal de wethouder goed af gaat en dat daarmee het startsein gegeven wordt voor de vlotte bouw van een voor de gemeente Tholen uniek complex. De poli tiek heeft nu wel eens durf ge toond." Projectleider Jan Vermeule verkondigde dat de betrokken par tijen de schouders onder het plan hebben gezet na een bochtige en lange weg. „Het was een heel ver velend project. Ik begrijp het als inwoners zich vertwijfeld hebben afgevraagd of dit plan ooit werke lijkheid zou worden, maar het komt." Wethouder M.A.E. Velthuis was aanwezig om de eerste paal van de Vossenkuil te boren. Symbolisch de eerste paal, want de werklieden waren maandag al aan de slag ge gaan. De aannemer koos voor bo ren in plaats van heien, omdat het multifunctionele centrum omringd is door woningen en heiwerkzaam heden teveel overlast zouden ver oorzaken. „Het was een lang tra ject", blikte Velthuis terug. „Maar Oud-Vossemeer kan trots zijn op de Vossenkuil. Er waren wat pro blemen met een aantal accommo daties, maar de peuterspeelzaal en het jeugdhonk krijgen hun plek te rug in het gebouw." Volgens de wethouder was er door de vele par tijen die bij het bouwproject be trokken zijn, ook veel overleg no dig. „Er zijn verschillende spreekwoorden van toepassing als 'er gloort hoop aan het eind van de horizon' of 'geen rozen zonder doornen', maar de zon schijnt van daag. En dat kan geen toeval zijn." Naast genodigden wilden ook ver schillende inwoners met eigen ogen zien dat er werkelijk gestart werd met de bouw. Onder het toe ziend oog van zo'n vijftig nieuws gierige bewoners hulde wethouder Velthuis zich in een té grote witte doorwerkjas, haar rode laarsjes ruilde zij tijdelijk in voor regen laarzen. „Het is de eerste keer dat ik op een dergelijke manier een bouwproject mag starten. Mijn mannelijke collega's gaven mij tips en zeiden dat ik vooral goed moest richten. Ik weet niet of dat voornamelijk een mannenkwaliteit is, maar ik ga mijn best doen. Dit zou eigenlijk een gezamenlijke ac tiviteit zijn, maar dat is niet hele maal gelukt. Ik moet het alleen doen, maar de handeling staat sym bool voor een gezamenlijke in spanning", vertelde Velthuis ver der. De wethouder doelde hiermee op het feit dat het optreden van een muziekkorps en een ballonnenwed strijd voor basisschoolleerlingen niet doorgingen. De organisatie had in plaats hiervan enkele kinde ren van de nabijgelegen peuter speelzaal bereid gevonden om de starthandeling bij te wonen. Bewoner H. Zwagemaker sloeg het boren van de eerste paal vanuit zijn woning aan de Schoolstraat gade. Hij meende weinig last te hebben van de bouwwerkzaamheden. „Ik ben zelf bouwvakker geweest, dus ik ben de geluiden wel gewend. Aan het eind van de week willen zij alle 360 palen geboord hebben. Ik denk dat het wel gaat lukken, die nieuwe Vossenkuil komt er nu wel." Er wordt een appartementenge bouw met 22 seniorenappartemen ten gerealiseerd. Dit zijn vijf koop- en zeventien huurappartementen. De ruimte die oorspronkelijk was gereserveerd voor de huisartsen praktijk, wordt tijdelijk ingevuld met vier starterswoningen. Wan neer een huisarts interesse toont om zijn praktijk in de Vossenkuil te vestigen, kan hier alsnog plaats worden gemaakt. In het plan zijn verder nieuwe accommodaties voor het dorpshuis De Vossenkuil en de jeugdsoos Jong Vosmeer opgeno men. Hiernaast gaan ook een peu terspeelzaal, een servicepunt met geldautomaat, een praktijkruimte voor fysiotherapie en een consulta tiebureau zich in het multifunctio nele centrum vestigen. De betrok ken partijen hebben allemaal een intentieverklaring voor de huur ge tekend. Volgens de planning moe ten zowel de appartementen als de nieuwe Vossenkuil in september 2007 opgeleverd worden. De bezoekers van de winkel aan de Voorstraat moesten zich al jaren redden in smalle winkelpaden en vooral bij de kassa's was meer ruimte wenselijk. „Het was alle maal wel te doen, maar door uitbrei ding wordt vooral het winkelpad bij de kassa's extra breed", vertelt de 38-jarige supermarkteigenaar ver der. Het pand wordt zo'n honderd vierkante meter groter door de aan koop van het voormalige café. De ingang blijft op zijn vertrouwde plek, maar de winkel krijgt een aparte uitgang. Daarnaast wordt het assortiment vergroot, de winkelier benut de ruimte door méér produc ten in de schappen te plaatsen waar door de klanten weinig kans lopen om mis te pakken door een leeg boodschappenvak. „De uitbreiding betekent dus een groter aantal van dezelfde artikelen, daarnaast wor den er extra producten aan het ver trouwde assortiment toegevoegd. Meer keuze voor de klant", ver klaart De Koster. Al bijna acht jaar is hij eigenaar van de enige super markt in Stavenisse. Voordat de on dernemer de winkel overnam, bezat hij vijf jaar lang een Meermarkt in Oosterland. „Het was eigenlijk een groot toeval dat de supermarkt in Stavenisse ook een Meermarkt is, maar het bevalt me prima onder de ze vlag." De Koster wil meer aandacht schen ken aan het drogisterijgedeelte van de winkel en heeft hiervoor een gro tere ruimte ingedeeld. De drogisterij bevindt zich momenteel nog achter in de winkel, vlakbij de kaasafde ling, en wordt naar voren verplaatst, bij de kassa's. Vorig jaar maart start te De Koster met het aanbieden van geneesmiddelen en vitaminesupple menten. „Ook de mogelijkheid om een drogisterij in de supermarkt te beginnen, kwam op ons pad. Als we ergens tegenaan lopen, pakken we het snel mee. Je moet blijven ver nieuwen, nietwaar?" Een van zijn medewerksters behaalde het vereis te certificaat om mensen te advise ren bij de aanschaf van de diverse geneesmiddelen. Twee maanden ge leden behaalde hij zelf het diploma. Niet alleen de drogisterij krijgt een andere plek, de slijterij zal voortaan uitgebreid te vinden zijn in het nieu we gedeelte. De kaarten, die mo menteel naast het koffieapparaat staan, worden bovendien verhuisd nabij de uitgang. Hier zal ook een bloemenafdeling worden gereali seerd. Voor de allerkleinsten heeft De Koster een speelhoek/ballenbak ingepland. „Dan kunnen de ouders rustig boodschappen doen." Ten slotte krijgt ook de pasfotoafdeling meer aandacht. „In het nieuwe ge deelte is hiervoor meer ruimte inge deeld met een verschuifbare wand om een fotohokje te creëren." De pasfoto's werden voorheen gemaakt in een hoekje achterin de super markt. naast de geneesmiddelen. De supermarkt sluit maandag haar deu ren om alle boodschappenvakken opnieuw in te delen en de producten op de juiste plaats te zetten. Dins dag gaat de Meermarkt in haar nieu we vorm weer open met diverse ac ties, waaronder een 'vroege vogelkorting'. De Koster heeft de opening opzette lijk vóór Hemelvaartsdag en de drukte van de zomervakantie ge pland. „Op deze manier hebben ook toeristen het voordeel van de 'verbe terde' bredere supermarkt." Het bui tenaanzicht van de twee panden ver andert niet, bij de aanvraag van de bouwvergunningen bleek dat er niet veel gewijzigd mocht worden aan het uiterlijk van de gebouwen. „De uitgang krijgt wel een elektrische schuifdeur in plaats van een draai deur. Veel glas zorgt voor een open en uitnodigend karakter. Dat is de voornaamste verbouwing." Hij huurde voor de uitbreiding onder andere de hulp in van plaatselijke bedrijven zoals aannemer Rooze- mond, installatiebedrijf Moerland en metselaar Kees Lemson. De win kelier koos voornamelijk Thoolse ondernemers om de verbouwing te realiseren. Van Haaften uit Stave nisse verzorgt bijvoorbeeld de bes trating en Leen Moerland uit Oud- Vossemeer het schilderwerk." De supermarkteigenaar heeft, vol gens eigen zeggen, alleen maar lo vende en positieve reacties gekre gen van de vaste klanten en bewoners. De meeste inwoners van Stavenisse doen hun boodschappen bij de plaatselijke winkel. „Ik heb geen negatieve berichten gehoord. De meesten zijn blij dat de winkel verfraaid wordt en zij een super markt in Stavenisse hebben waar zij trots op kunnen zijn." Wethouder Velthuis wisselde haar rode laarsjes tijdelijk in voor werklaarzen om de eerste paal van de Vossenkuil te boren. 27 mei Binnen en buiten Event Dit belooft weer een spetterend Event te worden. 5juni 2e Pinksterdag meubelshow van 10.00 tot 17.00 uur Meubelshow met diverse workshops september KookEvent met bekende topkok, workshop etiquette, en diverse extra's 7 oktober De dag van mijn woning thema "Warmte". Dit jaarlijks terugkomend Woon Event staat garant voor een gezelli ge dag woonwinkelen bij Van Houte. Samen met een aantal partners organise ren wij een leuke en leerzame dag. 26 december 2e Kerstdag meubelshow van 10.00 tot 17.00 Meubelshow met diverse workshops Elke vrijdag tot 21.00 uur gezellige koopavond Elke zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur Brunch in brasserie DU BOIS voor, Advertentie I.M. In 2003 stuitte zij tijdens een ten toonstelling over Kieldrechts bor duurwerk in het Belgische Kiel- drecht op informatie over de familie Werkers. „Er hingen foto's van die familie. Zij bleken uit Tholen te ko men en ijverige kanthandelaren te zijn. Ik vond het vreemd dat er zo weinig van hen bekend was, terwijl zij erg belangrijk waren. Er werd in die tijd namelijk weinig geklost", legt de schrijfster uit. Na een speur tocht door diverse archieven in Tho len, Bergen op Zoom, Luik en Ant werpen bleek de familienaam door de jaren heen verbasterd te zijn tot Werkers, de oorspronkelijke naam was Warkens. Het katholieke gezin woonde lange tijd in de Kerkstraat in Tholen. Muller vond, met behulp van archivaris Zuurdeeg, in het ge meentearchief in Sint-Maartensdijk enkele nota's, waaruit bleek dat de familie al in 1898 actief was in het kantwezen. „Het bedrijf gebruikte toentertijd al een briefhoofd, waarin gerefereerd werd naar kant. Dat gaf aan dat het een intensieve kanthan delaar betrof." Op 28 mei 1907 trouwden twee zonen van de hande laar met twee dochters van de fami lie Lockefeer uit Kieldrecht. „Deze Belgische familie was al jaren actief in de kantwereld, in 1903 hadden zij al handelscontacten met Venetië en de familie Warkens nam mogelijk ook kant van hen af. Aan het begin van de vorige eeuw waren gearran geerde huwelijken nog aan de orde van de dag, die twee bruiloften kun nen geen toeval zijn geweest", oor deelt Marian. Niet lang na de sa menvoeging van de twee families begon het bedrijf Werkers/Locke- feer snel te groeien en had negen honderd, kantwerkers in dienst. De omstandigheden waaronder de kantklossers in de achttiende en ne gentiende eeuw moesten werken, waren volgens de schrijfster niet al te best. De opbrengst verdween voornamelijk in de zakken van de handelaren. „Er bestonden in die tijd nog geen technische tekeningen, al les moest uit het hoofd worden ge klost. Verlichting was vaak niet aan wezig, dus veel kant werd geproduceerd in schemerige ruim tes. De werksters kregen maar wei nig betaald. Er werd bijgehouden wie netjes werkte en wie vuile han den had. Dat werd vervolgens in het karige loon doorberekend", vertelt de 46-jarige Halsterse. De manier waarop deze mensen vroeger de kant voor mutsen fabriceerde, be wondert zij. „De kunst van het ver vaardigen, dat is geweldig en trekt mij erg aan bij het kantklossen. Het is zo knap wat die werksters toen de den, vooral als je weet wat voor ar beid het was om kant te maken en onder slechte omstandigheden" De meeste kanten die gemaakt werden in België kwamen in Nederland te recht, zoals op Tholen en Beveland. Voor haar onderzoek bezocht Muller verschillende mensen op het eiland die nog de authentieke oude mutsen, klederdracht, in hun bezit hadden. Een enkeling toonde haar zelfs de bijpassende sieraden. „Ik mocht on der andere bij de familie Stoutjes- dijk enkele mutsen bezichtigen. Bij ieder bezoek werd ik doorverwezen naar een andere familie om daar de mutsen te bekijken. Het ging als een spiraal verder. Ik heb uiteindelijk veel mensen bezocht. Zij waren zo open en enthousiast, iedereen werkte mee en vertelde volop. Dat was heel leuk." De kantliefhebster geeft toe dat de Thoolse mutsen en klederdracht veel weg hebben van die van Noord-Be veland. „Toch heb ik altijd het ge voel gehad dat Tholen te weinig aan dacht kreeg. Hoewel er veel is geschreven over de kleding en kant van Walcheren. Zuid-Beveland en Cadzand bleef de informatie over Tholen altijd summier, terwijl deze plaats wel de familie Warkens heeft voortgebracht", legt Marian uit. „Voor mij is het belangrijk dat men sen in Tholen meer over de achter grond leren van de kant dat zij bewa ren. Daarnaast wil ik mensen in België laten zien wat hier allemaal Marian Muller volgt zelf al zo'n 25 jaar les in kantklossen. Momenteel probeert zij in een werkgroep bij de kantschool Artofil in Temse (Bel gië) het vrij kantklossen onder de knie te krijgen. „Ik kan daar onder begeleiding van een docent mijn ei gen ideeën uitwerken. We leren de kant ook in een moderne stijl te ma ken, bijvoorbeeld in combinatie met metaal. Al vind ik het zelf best moeilijk om af te wijken van het tra ditionele." Sinds 1998 leert Muller een drietal inwoners van Sint-Maar tensdijk, de geboorteplaats van haar man Jan, de fijne kneepjes van het kantklossen. Zij gelooft niet dat er veel fanatieke kantklossers meer op het eiland te vinden zijn. „Ik schat dat niet eens dertig mensen kant klossen op Tholen. Er wordt tegen woordig alleen nog maar hobbyma- tig geklost." Het schrijven van het boek heeft al een aardig gevolg ge kregen. De kantschool in Temse houdt van 3 tot en met 25 juni een tentoonstelling, waar ook museum De Meestoof een deel van zijn kant collectie zal exposeren. „Ik fungeer de vooral als schakel tussen de twee organisaties, met het regelen van de tentoonstelling heb ik weinig van doen gehad. Wel ben ik erg blij dat Tholen een museum heeft als De Meestoof, veel mensen hebben hier aan hun mutsen gedoneerd. Een groot voordeel is dat de voorwerpen veel langer goed bewaard kunnen blijven en meer mensen de kans krijgen ervan te genieten." Als lid van de heemkundekring in Halsteren schreef Marian eerder een boek, over mutsen in West-Brabant. Het boek Tederheid van draden wordt vanavond gepresenteerd aan het bestuur van de heemkundekring Tholen en een paar genodigden. De schrijfster publiceert het boek in ei gen beheer. „Er is best wat geld mee gemoeid. Ik had de heemkunde kring op de hoogte gesteld dat ik een boek aan het schrijven was en de leden waren enthousiast. Toch kon ik een redelijke jonge heem kundekring niet voor de kosten la ten opdraaien." In totaal zijn er 350 exemplaren gedrukt. Met de titel Tederheid voor draden refereert zij naar het fijne handwerk dat nodig is om de kant en het borduursel te ma ken. „De tederheid geeft ook aan dat het iets belangrijks is, waar je zorgzaam mee moet omgaan. Ik had het ook Liefde voor draden kunnen noemen, maar dat ging sommigen misschien iets te ver. Tederheid is sowieso een mooi woord." voor verschillende stijlen kant te recht gekomen zijn. Als fk er geen boek over schrijf, doet niemand het. Er is nu al zoveel informatie verlo ren gegaan. Ik heb slechts één man van negentig jaar gevonden die zich herinnerde dat de familie Warkens in de Kerkstraat had gewoond. Moer land en Geluk zijn bekende familie namen op Tholen, maar Warkens zegt bijna niemand meer iets. Als dit verhaal over bijvoorbeeld 50 jaar was opgeschreven, zou er niemand meer geweest zijn die iets kon veri fiëren. Daarom besloot ik dit verhaal nu uit te zoeken en op te schrijven." De mutsen betekenden volgens haar vroeger een verschil in waarde en aanzien. „De meeste mutsen die ik onderzocht heb in Tholen hebben drie bloemversieringen per el (oude lengtemaat - red.), echt Kieldrechts borduurwerk. Ik heb maar één muts gevonden die twee bloemen had. Vroeger betekende hoe minder ge kloste bloemen, des te exclusiever de muts. De grotere bloemen zijn namelijk erg gedetailleerd en waren moeilijker te maken. Geloof maar dat hiermee werd gepronkt." Tijdens het onderzoek merkte zij dat de lengte van de mutsen in de loop der jaren toenam. „Ik heb schilderijen gezien van dames uit 1810 waarbij de muts niet voorbij de schouders kwam. De oudere klederdracht is verder veel kleurrijker. In foto's, van na 1840 hangen de mutsen al ver over de schouderbladen en ver dwijnen de kleuren langzaam uit beeld." De Halsterse Marian Muller-Roks verdiepte zich voor het boek over kant en handel vooral in de geschiedenis van de Thoolse familie Warkens.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 7