Drie juffrouwen werken samen 75 jaar in het basisonderwijs Bogert vindt huur woningen te hoog Suikerspin slaat aan bij jonge wandelaars Smerdieks muziekfestival vangt bot bij provincie 400 OCCASIONS Bibliotheek ruim zes ton subsidie Volgende week EB op vrijdag KSMS' 'UivTj] Donderdag 18 mei 2006 62e jaargang no. 27 Altijd meer dan www.autoteam.nl Fluplands geluid aan Krabbenkreek VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 Goozina Steketee, Anja Punt en Ria Schrier jubileren bij de Rieburch Ze zijn alle drie 25 jaar actief in het onderwijs. Samen 75 jaar. Het is maar heel zelden dat drie onderwijskrachten op één school hun zilveren jubileum vieren. Dat deden Goozina Steketee-Bijl (52), Anja Punt (45) uit Sint- Maartensdijk en Ria Schrier (47) uit Waarde van de openbare basisschool de Rieburch in Sint-Maartensdijk. Twee van de drie solliciteerden in een periode dat er wei nig werk was in het onderwijs. Ria Schrier was een keer een van de 102 kandidaten. Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op zeeland.ni Provincie Zeeland postbus 6001 4330 LA Middelburg, tel, 0118-631400 Opvoeding 'Deel van programma op losse schroeven De stichting Smerdieks Muziekfestival moet hard op zoek naar sponsorgelden nu de provincie geen subsidie verleent voor de tweede editie van het festival in Sint- Maartensdijk. Het bestuur van de stichting vroeg 2500 euro aan maar de pot bij de provincie is leeg, zo blijkt uit het antwoord uit Middelburg. Een deel van het program ma staat op losse schroeven. Aanbod twee-onder-een-kap in Poortvliet A. Bogert gaat niet in op het aanbod van de gemeente om een huis te huren aan de Molenstraat in Poortvliet. Hij vindt de huur van 1800 euro per maand te hoog. Bogert moet met zijn gezin voor 1 november de illegaal gebouwde woning op het bedrijventerrein Slabbecoorn in Tholen verlaten. Juristen Deze week Zilveren wandelvierdaagse Vossemeer mm a Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Aan de 'overkant' van de Krabben kreek, op Sint-Philipsland, is het idee gerezen voor een muziekfestijn aan de waterkant. 'Het geluid van de Krabbenkreek' gaat het evenement heten dat op 14 en 15 september zal plaatsvinden. Het idee komt van het Feestcomité Flupland, een kortgele den gevormde organisatie die op Koninginnedag de zeskamp in het dorp organiseerde. „We vinden dal er te weinig wordt georganiseerd in het dorp", legt comitélid Dick Jan sen uit. Bij 'Het geluid van de Krab benkreek' moeten meerdere muziek liefhebbers in actie komen, in een grote tent op het havenplateau. „We willen er Sint-Annaland bij betrek ken", zegt Jansen. Het initiatief ver keert in een pril stadium, er gaat nog allerhande overleg plaatsvinden. Burgemeester en wethouders willen de Thoolse openbare bibliotheek vol gend jaar 631.000 euro subsidie ver strekken. De gemeenteraad wordt voorgesteld hiermee akkoord te gaan. Het bedrag is opgebouwd uit een ex ploitatiesubsidie van 580 mille, een frictiesubsidie van 30 mille (voor de jaren 2006 t/m 2008) in verband met het vormen van doelgroepenbibliothe ken in Sint-Maartensdijk, Sint-Anna land en Sint-Philipsland, en een bij drage van 21 mille voor de bibliobussen die in Stavenisse, Oud- Vossemeeren Poortvliet gaan rijden. In verband met Hemelvaartsdag, donderdag 25 mei, verschijnt de Eendrachtbode volgende week op vrijdagochtend 26 mei. De postabonnees zullen de krant dan op zaterdag ontvangen. De sluitingstermijn voor adver tenties is normaal op dinsdag 16.00 uur. Het Pinksternummer van de Eendrachtbode verschijnt weer gewoon op donderdag, 1 juni. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment In de Zeester bij Gorishoek worden de jufs in het zonnetje gezet, v.l.n.r. Goozina Steketee-Bijl, Anje Punt en Ria Schrier. Vrijdagavond in de Zeester bij Go rishoek werden ze in het zonnetje gezet. In aanwezigheid van familie, collega's, oud collega's, de ouder raad, de medezeggenschapsraad van de school en andere genodigden. Er waren ruim zestig belangstellenden. Een jubileum met niet te veel poes pas en zeker niet met een paard en wagen door het dorp. Dat was de uitdrukkelijke wens van de drie leerkrachten. De dag ervoor trak teerden ze de kinderen op school op een ijsje. Veel ruchtbaarheid wilden ze er niet aan geven, maar nu ston den de juffrouwen zelf in de schijn werpers. Leo Hellemons, de bovenschools LG 80 GB DVD HARDDISK RECORDER Meer dan 100 uur opname op de Harddisk. DVD opname op DVD+&-R/RW, DivX weergave. SOSS «NJCUH Advertentie LM. directeur van de federatie openbare basisscholen Tholen, sprak de ju bilarissen toe. Hij feliciteerde het drietal en wees erop dat het een kwart eeuw geleden niet gemakke lijk was om werk te vinden in het onderwijs. In die periode is er ook veel veranderd. Er was de invoering van het basisonderwijs in 1985 waarin de kleuterschool en de lage re school samen werden gebracht. Klassen werden vanaf die tijd groe pen. „Jullie werden groepsleer kracht maar moesten ook oog heb ben voor het kind als individu. Met alle gevolgen van dien. Het kostte en kost vele uren. En de minister van onderwijs gooit er bijna elke maand wat bovenop. Het moet steeds maar beter en beter. Maar ik denk dat jullie er best doorheen zul len komen." Hellemons wees erop dat onderwij zers na veertig dienstjaren met pen sioen konden, maar dat dit nu niet meer mogelijk is. Hij vertegenwoor digde ook het gemeentebestuur. Wethouder M.A.E. Velthuis was verhinderd maar Hellemons had wel drie enveloppen met inhoud meege kregen voor de jubilarissen. Ook directeur J. Pas van de Rie burch sprak de jufs toe. „75 jaar on- derwijshistorie kijken op ons neer. Waarom willen mensen toch per se in het onderwijs werken? Deze vraag is aan pabostudenten ge vraagd. De belangrijkste redenen zijn: uiteraard het werken met kin deren, een creatief beroep kunnen uitoefenen en werken in een vakge bied met maatschappelijke relevan tie" Volgens Hellemons bleek ook dat studenten niet zoveel belang hech ten aan een goed salaris. „Gelukkig maar. Een ander motief is ook vaak de eigen onderwijsgeschiedenis van deze studenten. Ze zijn ergens een juf of een meester tegengekomen die voor hen het verschil maakte. Die aandacht voor hen had, die zo mooi kon vertellen, kon luisteren, een fijne sfeer kon creëren...kortom de leerkracht als voorbeeld voor la ter." Ook volgens Pas is er veel veran derd in het onderwijs. Het louter klassikale onderwijs verdween. „Dia's waren een uitzondering, school tv een groot feest. Een Harry Pottermarathon was een onbekend begrip. De kinderen mochten ge woon slim of een beetje dom zijn. Nu hebben we remedial teaching, individuele begeleiding, hande lingsplannen en er is voor ieder stukje afwijking een protocol en een procedure, en we hebben functione ringsgesprekken gekregen. Maar uiteindelijk gaat het om dat ene ding: proberen om het verschil te maken voor de kinderen die in jouw klas zitten." Bij elkaar opgeteld hebben ze in de 75 jaar volgens Pas elk 25 keer sin terklaas verwelkomd, 25 keer Pasen en Kerst gevierd. „Schoolreisjes, sportdagen, schoolkranten, 5000 lesdagen, rapporten, rode pennen, schriften.... De geschiedenis her haalt zich. Maar ook hebben jullie samen 1800 kinderen aan je voorbij zien trekken. En tussen die 1800 kinderen zullen er genoeg zijn voor wie jullie het verschil gemaakt heb ben. Ik hoop en vertrouw dat jullie dat zullen blijven doen. 25 jaar on derwijs, een moment om bij stil te staan. Namens ons allemaal van harte gefeliciteerd." Juf Goozina Steketee-Bijl begon in 1974 op de Rieburch. Ze was er ze ven jaar tussenuit voor de opvoe ding van haar zoon Ruben. Ze be gon in de tweede klas (nu groep 4) en bleef dat negen jaar doen. „De school was een paar jaar daarvoor verhuisd van de Schoolstraat (ds. De Bresstraat) naar de Bloemen- laan. Alles was nog nieuw. Ik was in februari benoemd, maar ik moest in juni nog examen doen. Ik had ook in Krabbendijk gesolliciteerd. Daar was ik ook nummer 1. Ze wilden me graag hebben. Waarom weet ik niet." Ze koos voor Sint-Maartens dijk. Afkomstig uit Tholen lag het voor de hand om voor de smalstad te kiezen. ZIE VERDER PAGINA 17 De afwijzing door de provincie heeft nu nog geen directe gevolgen voor de programmering maar kan wel in gevaar komen als de stichting er niet in slaagt meer financiën te vinden. „We hebben drie wat grote re bands vast kunnen leggen. Twee hebben het contract al getekend. Dat zijn Bandera Latina die vorig jaar ook is geweest en wegens succes is geprolongeerd. De ander is The Continentals die reggae speelt. De derde moet nog tekenen. Maar de rest komt toch een beetje op losse schroeven te staan. Daar moet toch geld voor gezocht worden." Tijdens het eerste festival werden op drie woensdagavonden optre dens verzorgd. Dit jaar moeten het er vier worden. Daar gaat het be stuur nog steeds vanuit. „Of het moet financieel niet rond te krijgen zijn." Bij de gemeente loopt ook nog een verzoek om subsidie van 1600 euro, maar of dat wordt toegekend, is nog niet bekend. Ook de stichting An- thonie Keldermans concerten in Tholen vangt bot. Claudia Muller van de stichting is teleurgesteld. „Het is heel jammer dat we niets krijgen. Het is geen groot bedrag dat we vragen. Als je dan ziet wat er in Sint-Annaland ge- beun en dat ze daar zoveel subsidie krijgen (42.500 euro van de provin cie en 25.000 van de gemeente - red.) dan zouden ze ons als begin nende stichting ook wel wat kansen mogen geven." Muller vindt het overigens 'heel goed wat er in Sint-Annaland ge beurt'. „Daar staat een enorme or ganisatie achter, maar het is jammer dat we nu alles op het bedrijfsleven hier moeten laten neerkomen. We hebben nu nog meer sponsorgelden nodig." De provincie licht toe dat er veel aanvragen zijn gekomen voor alle cultuursubsidies van de provincie die vallen onder de noemer stimule ring Zeeuwse cultuurproducties. In de eerste behandelronde van 2006 (aanvragen ingediend voor 1 janu ari) is de belangstelling onverwacht groot gebleken. En is het budget na de eerste ronde uitgeput. De gemeente biedt twee-onder-een- Sint-Maartensdijk. Mocht Bogert er op 1 november nog wonen, dan gaat de gemeente over tot bestuurs dwang en wordt de familie met veertien kinderen op straat gezet. Bogert beseft dat de termijn van de gemeente dan afloopt, maar wacht verder voorlopig even af. Wel is hij bezig om te bekijken of hij de zaak voor de rechtbank kan brengen. „En we zullen zien of ze nog een andere huisvesting voor ons hebben." Hij is niet bang dat ze hem en zijn gezin zomaar op straat zullen zet ten. „Ik heb van juristen gehoord dat ze dat niet zo maar kunnen doen." Bogert is er nog steeds van over tuigd dat de bouwvergunning in 2002 onterecht is afgewezen. Hij voelde zich aanvankelijk gesteund door een deel van de gemeenteraad, maar de provincie bepaalde onlangs dat hij geen schijn van kans maakt. Bogert kraakte de woning en ver huisde met de veertien kinderen van zijn woning in de Weelhoekstraat in Oud-Vossemeer naar de bedrijfswo ning in Tholen. kapwoningen van Castria Wonen aan de zuidkant van de Molenstraat aan. Bogert gaat niet in op het aanbod. „Ik kan dat niet opbrengen. Je moet ook nog eten en drinken. Er komt nog gas en licht bij terwijl we hier voor niks wonen. Er is maar één op lossing en dat is hier blijven wonen. Die mogelijkheid is er nog altijd, maar die wil de gemeente niet in zien." De twee-onder-eenkapwoningen worden als koophuizen gebouwd, maar kunnen nu verhuurd worden aan de familie Bogert. Castria bouwt momenteel 14 woningen aan de Molenstraat, waarvan zeven huurwoningen. Voor de huurwonin gen is voldoende belangstelling. Het gehele complex bestaat uit drie herenhuizen (koop), negen gescha kelde (7 huur en 2 koop) en de twee-onder-een kapwoningen aan de overzijde. Daarnaast zijn er nog acht garages bij. De woningen zijn per 1 augustus beschikbaar. Bogert voelt er niks voor, maar heeft vandaag weer een gesprek met de kerkenraad van de Oud Gerefor meerde Gemeente in Nederland in Leen de Graaf uit Stavenisse terug van reis door Bangladesh Thoolse havenkoningin Anouk Jansen hoopt Gerard Joling te kussen Neptunus roept belangstellenden op voor Sint-Atlantis EN VERDER... Marian Muller schrijft boek over kant en kanthandel op Tholen DE JEUGD HEEFT DE KRACHT IN DE SCHOUDERS, DE OUDERDOM IN HET HOOFD Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Als de jeugd vanachter een schuur komt bij de Bagijnhoeve en even verder op suikerspinnen ontwaart, verschijnt er een lach op de gezichtjes. „Suiker spinnen!", roepen ze opgewonden terwijl ze het op een rennen zetten. De traktatie die wandelsportclub Vosmeer in petto heeft bij het zilveren jubi leum, slaat in ieder geval bij de kinderen aan. Vandaag haalt de muziekver eniging 235 wandelaars binnen op de slotavond in Oud-Vossemeer. De 25e avondwandelvierdaagse boekt geen record wat het deelnemersaantal betreft, hoewel er een vijftigtal mensen méér meedoet dan vorig jaar. Voor de lange route van tien kilometer is nauwelijks liefhebberij: maandag schrijven dertien wandelaars in, dinsdag komen er drie bij. "Vijf kilometer vinden de meesten kennelijk ver genoeg. 208 liefhebbers melden zich er maandag voor, dinsdag nog elf meer. „We hebben ge woon een vaste deelnemersgroep", stelt bestuurslid Leen Plandsoen vast. Vooral de basisscholen leveren een belangrijke bijdrage. De Sint-Anthoniusschool doet met 74 wandelaars mee, De Ark brengt er 52 op de been. Daarnaast is gymvereniging Spido met een groep van 16 deelnemers present. Oudste deelnemer dit keer is de 72-jarige Co Verhees, die al vele jaren van de partij is. De polders rond het dorp, maar ook de nieuwbouwwijk, vormen het decor voor de routes, De binnendijken met hoog oprijzende bomen en de bermen witgekleurd van het fluitenkruid leveren een fraai gezicht op. Maandag komen de wandelaars door de dreef bij de boerderij West-Leguit van de familie Heestermans. Na een bekertje ranja op de Leguitsedijk gaat de vijf kilometer rechtsaf terug richting het dorp, de tien kilo meter gaat links naar Tholen. Al vanaf het vertrek om half zeven ziet de lucht er drei gend uit. De dertien op de langste route halen de eindstreep in café Hof van Holland dan ook niet droog; ze druipen. Dinsdag is er de traktatie op het erf van de familie Van Gorsel. De suikerspindraaiers Johan Verbiest en Bea Plandsoen kunnen het nauwe lijks aan. Het is wachten voor de wandelaars, maar niemand vindt dat erg. De jeugd vermaakt zich wel onder de kastanjebomen. Gisteren voerde de route richting de Hik- kepolder, de tien kilometer ging de brug over naar Nieuw-Vossemeer. En vandaag wordt er door een gedeelte van het dorp gewandeld. OVM vergezelt de deelnemers vanaf het parkeerterrein bij het sportveld. Via het erf van boerderij West-Leguit komen de wandelaars naar de Leguitsedijk. 35

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1