Buitje voor wandelaars Poortvliet Drukke wandeltocht Sint-Philipsland Rode Kruis steeds vaker actief buiten gemeentegrens van Tholen Jeugddag Rode Kruis Tocht rolstoel Treurige zaak Beleef het WK Voetbal in het beste beeld. Munten raden bij Rabobank Cliëntendag jeugdzorg Controle van spuitvrije zone Donderdag 11 mei 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van het Rode Kruis wordt vaker ingezet buiten de gemeente Tholen. Het be roep dat op de vrijwilligers wordt gedaan, wordt steeds groter. Andersom kan de afdeling ook een beroep doen op zusterverenigingen in de regio. Bij evenementen zo als wandeltochten zullen voortaan steeds twee vrijwilli gers aanwezig zijn. Vergrijzing Verburgh Frieda Klippel: 12,5 jaar Elenahof Ervaringen nieuwe zorgverzekering Verdacht vrachtje Aantal leden en donateurs afdeling Tholen/Sint-Philipsland loopt terug Daklozen Tot 31 mei tot 300,- KORTING Dat legt wel meer beslag op de vrij willigers. zo bleek donderdagavond op de algemene ledenvergadering in de kantine van de gemeentewerk- plaats in Sint-Maartensdijk. Er wa ren slechts veertien belangstellen den. Het bestuur verwacht dat er nog va ker een beroep zal worden gedaan op de vrijwilligers. Volgens Chr. de Neeff van het onderdeel nationaal medisch-sociale hulp komt dat onder meer door de eisen die voor veilig heid aan evenementen worden ge steld. Bij de wandeltochten bijvoor beeld deze week in Poortvliet en Sint-Philipsland zijn steeds twee vrijwilligers met een EHBO-diploma aanwezig. Vorig jaar is de afdeling drie keer gevraagd paraat te zijn (stand-by) voor grootschalige hulp verlening in Zeeland. Dat was onder meer bij de stroomuitval in Zeeuws- V laanderen, bij een gestrand zee schip bij Rilland Bath en tijdens de zware sneeuwval toen een deel van de Zeeuwse weg was afgesloten doordat er hoogspanningsdraden wa ren gebroken. ..Gelukkig is het gebleven bij paraat staan maar het Rode Kruis Zeeland heeft daardoor wel laten zien dat zij te allen tijde bereid en startklaar kan zijn als dit nodig is. Er waren 100 vrijwilligers uit Noord-Zeeland. Dat maakte wel indruk. We kunnen in zeer korte tijd in alle afdelingen een groot aantal mensen op de been brengen en dat verdient respect." Behalve bij evenementen op Tholen en Sint-Philipsland (zoals de Zeven dorpentocht) is de afdeling ook actief bij de Nijmeegse Vierdaagse en het défilé van veteranen in Wageningen. Vorig jaar zijn er volgens De Neeff 100 behandelingen uitgevoerd. Daar onder valt het vervoer van vijftien mensen naar het ziekenhuis of naar de huisarts. „Hieruit blijkt dat het toch wel noodzakelijk is dat er tij dens evenementen van verenigingen, bedrijven en de gemeente professio nele hulpverlening aanwezig moet zijn." Bij de inzet wordt nu gebruikt ge maakt van de nieuwe bus die in janu ari is aangeschaft en voor de hulp verlening is uitgerust. De bus wordt ook gebruikt voor het boodschap- penproject elke donderdagmiddag in Tholen. Er zijn elf tot veertien deel nemers die thuis worden opgehaald om boodschappen te doen in een van de twee supermarkten. Sinds de slui ting van de laatste supermarkt in Scherpenisse gaan er ook twee inwo ners uit dit dorp met de bus mee naar Tholen. In Sint-Maartensdijk is het project gestopt omdat er geen oude ren waren die bij de supermarkt in het dorp boodschappen willen halen. Financieel gaat het voor de wind met de afdeling. Penningmeester J. Boogaard-de Lint zegt dat er in 2005 2415 euro meer inkomsten waren dat het jaar er voor. Dat verschil wordt bijna geheel veroorzaakt door een hogere collecte-opbrengst, zo lichtte ze toe. Volgens haar zijn mensen echter minder bereid om jaarlijks een vast bedrag over te maken. „Maar op het moment dat ze de collectebus worden voorgehouden, wordt gul ge geven." De collecte bracht vorig jaar 8521 euro op, de contributie 14.872 euro. Het aantal leden en donateurs loopt echter terug. Eind vorig jaar telde de afdeling 594 leden, 27 minder dan het jaar daarvoor. Ook het aantal do nateurs zakte, van 520 in 2005 naar 506 eind 2005. Dan zijn er ook nog eens 181 namen en adressen uit het bestand gehaald waarvan niet duide lijk was of ze lid of donateur waren. In 2004 werden er zelfs 319 zogehe ten inactieven verwijderd door het landelijk bureau. Verder waren er vorig jaar 12 inci- Het Rode Kruis wil ook dat rol stoelgebruikers of andere men sen die slecht ter been zijn, mee kunnen doen aan de wandel tochten die op Tholen en Sint- Philipsland worden gehouden. De afdeling heeft contact gehad met een aantal organisatoren van avondwandelevenementen om daar rekening mee te hou den bij het uitzetten van de rou tes. Vrijwilligers van het Rode Kruis zijn bereid mensen te hel pen om aan de tocht mee te doen. Opgeven kan via telefoon 652243. De geplande eindoefening van het Rode Kruis op zaterdag 11 mei gaat niet door wegens ge brek aan belangstelling. Het bestuur en de leden betreurden dat tijdens de algemene leden vergadering. „Een treurige zaak," zei Chr. de Neeff, het is een mijlpaal in het jaar voor de vereniging als wedstrijd- vorm, maar we hadden maar zes aanmeldingen. Mogelijk komt dat omdat de oefening is verplaatst van maart naar 11 mei." De winnaar zou de Adrie Boot-prijs krijgen, genoemd naar het erelid^dic zelf ook op de vergadering aanwezig was. „Maar wat in het vat zit ver zuurt niet." zei De Neeff. Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AC Bergen op Zoom Tel. 0164 23 79 40 www. verburghnl E lectronica Dinsdagavond bezochten zo'n 55 belangstellenden het koperen jubi leum van beheerster Frieda Klippel - de Vos van servicecentrum Elena hof in Stavenisse. Op de feestelijke bijeenkomst met bewoners, perso neel, vrijwilligers, bestuursleden en bezoekers werd de beheerster toege zongen en toegesproken onder het genot van koffie met gebak, een hap je en een drankje. Voor de gevel van het dienstencen trum waar 15 ouderen wonen, was een spandoek bevestigd: hulde voor Frieda 12,5 jaar beheerster Elena hof. Ze werd thuis opgehaald met een met ballonnen versierde wagen. Haar dochter Linsy droeg een versje voor waarin de levensloop van haar moeder werd belicht. De vrijwilli gers, zestien vrouwen (waaronder de vrouw van burgemeester Nuis) en mannen, zongen haar toe en over handigden haar een cadeau. Namens bewoners en bezoekers sprak me vrouw M. Moerland-Dane haar in dichtvorm toe. Directeur PW. Kok van de Schutse waar Elenahof onder valt. ging in op het ontstaan van Elenahof. In 1993 waren er 20 sollicitanten waaruit Frieda werd gekozen. Volgens Kok was het de juiste keuze van het toen malige bestuur. De 42-jarige beheer ster is vanaf het,begin betrokken geweest bij Elenanof. Ze is verant woordelijk voor de gang van zaken in het dienstencentrum. Verder helpt ze op de soosmiddagen en bij ver jaardagen. Het aantal aanvragen voor verjaardagen is zo toegenomen dat het voor de beheerster soms bij na te veel werd, zei Kok. Ook is zij verantwoordelijk voor het onder houd van het interieur. Maar ramen lappen boven de ingang kon ze niet omdat het te hoog is. Kok bracht er verandering in door haar een glazen wasserset aan te bieden. Ze hoeft dan niet op een vlondertje te staan. Verder kreeg ze een geschenkbon van het bestuur. Ook al werkt ze in deeltijd (6 uur per week) zij is het gezicht van Elena hof. Ze ontving veel felicitaties, bloemen en kaarten. In haar dank woord zei ze te hopen dat ze nog ve le jaren Elenahof van dienst mag zijn. Voor C. de Vos-van Beveren was er ook een bloemetje omdat zij ook al 12,5 jaar verbonden is aan Elenahof. De Rabobank kreeg positieve reacties op de verbouwing van het kantoor in Tholen. Begin april werd de open dag ter gelegenheid van de heropening goed bezocht. De 103-jarige mevrouw Beeke opende, als oudste klant, de vernieuw de bankhai officieel. Bezoekers konden raden naar de inhoud van een pot met munten, waarmee drie prijzen te verdienen waren. In de pot zat 2613,02 euro. J.M. van Zetten uit Tholen zat daar met 2625 euro het dichtst bij, zijn plaatsge noten W. Zoetemeijer en W.J. Bolier raadden respectievelijk 2586 en 2650 eu ro. Dit drietal heeft een irischeque gewonnen van 75,50 en 25 euro. Bureau jeugdzorg Zeeland houdt zaterdag 20 mei een cliëntendag in de Cinecity bioscoop in Vlissingen. Klanten van bureau jeugdzorg kunnen deelnemen aan rondetafelgesprekken met enkele beleidsmakers of aan een graffiti workshop. Er wordt verder live gerapt. Voor jongeren onder de twaalf jaar is er een apart programma. De dag wordt afgesloten met de Nederlandse film Cool. De cliën tendag vindt plaats van half elf 's ochtends tot half vier 's middags. De toegang is gratis. Aanmelden voor de dag kan via de internetsite www.bjz-zeeland.nl. Stichting Het Klaverblad Zeeland start maandag met de meidactie 'nieuwe zorgverzekeringswet'. Met de actie wil de stichting gegevens verzamelen over de informatievoorziening van de zorgverzekeraars, de service van de zorgaanbieders en eventuele problemen met vergoedingen. Mensen kunnen via de internetsite www.klaverbladzeeland.nl hun ondervindingen melden of bellen naar de medewerkers van Zorginfo Klaverblad Zeeland via het te lefoonnummer 0113-249491. De actie duurt tot en met vrijdag, de mede werkers zijn van negen uur 's ochtends tot half één 's middags bereikbaar. De belangrijkste bevindingen worden voorgelegd aan de verzekeraars met mogelijk verbetervoorstellen. Tegen zevenen dinsdagavond kregen de deel nemers aan de Poortvlietse wandeldriedaag- se een buitje. De almaar donker wordende lucht liet zijn water los, terwijl een flauwe regenboog verscheen. Hier en daar werd een paraplu opgestoken of een jas over een hoofd getrokken, maar verder deerde de regen de wandelaars niet. De vierde editie van de driedaagse trok op de eerste avond 302 deel nemers. Van hen kozen er 110 de route van tien kilometer, 192 gaven de voorkeur aan de kortere tocht van vijf kilometer. Vanaf zes uur stond er een lange rij in de SPS-kantine, waar vrijwilligers van de Wan delorganisatie Poortvliet de inschrijving re gelden. Het merendeel had tevoren inge schreven, want dat was goedkoper. Voorzien van een kleurige stempelkaart begonnen ze aan hun tocht, die door de polder ten zuiden van het dorp voerde. De langste afstand voerde de deelnemers naar de Schelphoek. Bij Strijenham trakteerde Linda de Bruijn op snoep. In de Lange Zandweg, op de hoek met de Hokweg, tekende Ina Bolier de con- trolekaarten af. Samen met Gisele v.d. Kerk hof voorzag ze de wandelaars van iets te drinken. Er was keuze uit sinas, cola, seven- up en ranja. Of gewoon water. Bovendien mocht iedereen een appeltje meenemen. Daarna vervolgden ze hun weg door de weid se polder. Vanavond begeleidt de fanfare Ac celerando de wandelaars bij hun laatste me ters. Bij de boerderij La Solitude van Wim van Nieuwenhuijzen moesten de wandelaars maandag hun controlestrook laten aftekenen en ook kregen ze er iets te drinken. De 23e avondwandelvierdaagse in Sint-Phi lipsland trok 209 deelnemers. De belangstel ling was daarmee groter dan vorig jaar, toen er 179 wandelaars startten. Organisator Adrie Verkerke was erg tevreden. Hij zag nogal wat nieuwe gezichten en ook veel mensen uit de nieuwbouwwijk. Op de vijf kilometer deden 177 wandelaars mee, op de tien kilometer 32. Maandag schreven 196 deelnemers in, dinsdag kwamen er dertien bij. Vanavond worden de wandelaars vanaf het sportveld voor de laatste meters begeleid door Concordia. Pim van Hekken deed vier avonden mee in zijn rolstoel, ook liep iemand dagelijks de vijf kilometer op klompen. Gerben van de Velde sloeg vanaf de eerste wandelvierdaagse geen enkele keer over. De eerste avond bracht de wandelaars via de Henriëtte- en de Kramerspolder terug naar café De Druiventros in de Voorstraat. Het was lekker wandelweer en ondanks een dreigende lucht bleef het droog. Dinsdag ging de tocht langs het Schelde-Rijnkanaal en gisteren door het zuidelijke deel van de Oudepolder. Van daag wandelen de deelnemers opnieuw rich ting de Kramerspolder, en terug via de Lage- weg en de Rijksweg. Elke dag was er onderweg iets te drinken voor de wandelaars, die dinsdag bovendien een stroopwafel kregen en gisteren een appel. „Dat kunnen we doen dankzij onze sponsors", zegt Verkerke. De avondwandelvierdaagse wordt geregeld door zeven vrijwilligers. Onder een steeds donkerder wordende hemel trekken de wandelaars door de Lange Zandweg ten zuiden van Poortvliet. Het waterschap controleert deze weken of agrariërs bij de aanplant op hun akkers voldoende afstand houden van sloten. Enkele jaren geleden zijn teeltvrije zones inge voerd, bedoeld om te voorkomen dat bestrijdingsmiddelen terecht komen in het oppervlaktewater. Door speciale spuitdoppen te ge bruiken, kan een dergelijke zone verkleind worden. Daarom worden niet alleen de akkers gecontro leerd. maar worden eventueel ook de spuitdoppen onder de loep ge nomen. Een deel van de controles gebeurt samen met de algemene inspectie dienst van het ministerie van land bouw. In twee maanden tijd wor den in het gebied van waterschap Zeeuwse Eilanden ongeveer 120 bedrijven gecontroleerd, waaron der een dertiental dat vorig jaar de zaken niet op orde had. Wie niet aan de regels voldoet, krijgt een waarschuwing. Binnen een week moeten de betreffende gewassen uit de zone verwijderd worden of nieuwe spuitdoppen worden aan geschaft. Een twintigjarige Tholenaar is samen met een 21-jarige man uit Bergen op Zoom gisteren om half twee 's nachts aangehouden op de Oost Westweg in Kamperland. Het tweetal wordt ver dacht van diefstal. Bij de politiecon trole bleken de mannen twee buiten- fxxtrdmotoren en een betonschaar te vervoeren, waar zij geen aannemelij ke verklaring voor konden geven. Advertentie l.M. Op zaterdag 20 mei vindt in Poort vliet de jaarlijkse jeugd- en jonge rendag plaats van het Rode Kruis. Er worden wedstrijden gehouden tussen ploegen komend uit het Oosterschel- dedistrict. Elke ploeg bestaat uit vier kinderen in de leeftijd van tien tot twaalf jaar, plus een begeleider. De organisatie van de wedstrijden is in handen van de afdeling Tholen/Sint- Philipsland van het Rode Kruis, 's Morgens worden de wedstrijden in 't Ouwe Raed'uus gespeeld, 's mid dags zijn er spelopdrachten buiten gepland. De deelnemers hebben alle maal het EHBO-diploma behaald op de basisschool in groep zeven en acht. In de opdrachten zijn EHBO- vaardigheden verwerkt zoals won den verzorgen en slachtoffers gerust stellen. Om de opdrachten zo echt mogelijk te doen lijken, wordt gebruikt ge maakt van Lotus-slachtoffers. Het is nog niet bekend hoeveel groepen er zullen meedoen. Han Kurvers van de jeugdactiviteiten van het Rode Kruis hoopt op 10 tot 15 groepen. Een jury zal de verrichtingen van de wed- strijdplocgen beoordelen. Op het Kerkplein komt een tent van het Sigmateam, waar gedemon streerd wordt hoe en met welke ma terialen slachtoffers worden opge vangen (Sigma staat voor snel inzetbare groep ter medische assis tentie). Kurvers zal ook nog probe ren een ambulance te laten komen zodat de jeugd een indruk kan krij gen van wat er zoal bij hulpverlening mogelijk is. De prijsuitreiking vindt om vier uur 's middags plaats. de Rehobothkerk in Sint-Maartens dijk. Voorzitter B. Stolk en J. Boog- aard-dc Lint verzorgden er voor 21 leden een inleiding over het werk van het Rode Kruis. Bij de bestuursverkiezing was Jany Boogaard-de Lint aftredend en her kiesbaar. Ze werd bij acclamatie her kozen. Er waren geen tegenkandida ten. Volgens Stolk draait de vereniging goed. Voor de ledenverga dering waren nogal wat afmeldingen. Ook vertegenwoordigers van het dis trict waren absent. Dat het Rode Kruis in de gemeentewerkplaats huist, is nu ook te zien voor het ge bouw aan de Nijverheidstraat waar de gemeente een. bord heeft ge plaatst. De afdeling schafte nieuwe oefenpoppen aan, voorzitter B. Stolk (links), A. Neele en P. den Braber bekijken in de pauze de nieuwe aanwinst. dentele gevers, tegen 37 het jaar daarvoor. Volgens de penningmees ter heeft de afdeling te maken met vergrijzing in het ledenbestand. „Weinig jonge mensen zijn bereid lid te worden, maar daartegenover staat dat ze wel gul geven. Het blijft voor de vereniging wel een belangrijk punt. Zonder leden kunnen we niets. En onze collectanten kunnen we echt niet missen. In een paar dorpen is het moeilijker geworden omdat een aan tal vrijwilligers is gestopt met het coördineren van de collecte zoals in Oud-Vossemeer en in Sint-Maartens dijk waar we zonder hoofdcollectant zitten." De afdeling teert in op het eigen ver mogen. Dat is ook de bedoeling, zei ze. „Dat geldt voor alle afdelingen. We hebben een signaal van het lan delijk bureau gekregen dat we geen vereniging zijn om spaarpotjes aan te leggen, maar om het geld te gebrui ken. Gesteld is dat we een spaarpotje mogen hebben dat gelijk is aan de uitgaven per jaar, maar daar zitten we nog ruim boven, hoor." Ze wees er op dat een deel van het vermogen aan de overkant van de ge meentewerkplaats staat, namelijk de nieuwe Rode Kruisbus die staat ge parkeerd in het bedrijfsverzamelge bouw. Het vermogen is echter door de aan schaf van de bus gehalveerd en be draagt nu bijna 125.000 euro. „Maar per jaar leveren we nu ongeveer 10.000 euro in. Vorig jaar hebben we bijvoorbeeld kleding en AED's aan geschaft en onderhoud gehad aan de ambulancegarage aan de Noord- poort. Er zijn ook nieuwe oefenpop pen aangeschaft. Die hebben we zelf gekocht omdat we er geen sponsors voor konden vinden." Stijgen de inkomsten, ook de kosten stijgen. Maar de afdrachten zijn vol gens de penningmeester dan ook be doeld voor de doelstellingen van het Rode Kruis. Een vaste kostenpost zijn de vakantieprojecten. Jaarlijks gaan 10 tot 13 mensen met vakantie naar een van de vakantieoorden van het Rode Kruis. Per persoon kost dat ongeveer 30 euro, maar ook het boodschappenproject vergt de nodi ge financiën. Omdat het Rode Kruis verhuisd is naar de gemeentewerkplaats zijn er geen onderhoudskosten meer aan het oude verenigingsgebouw aan de Radda Barnenstraat. „En we hebben minder kosten aan het nieuwe ge bouw." Het was de eerste keer dat de ledenvergadering in het nieuwe on derkomen vergaderde. De leden be sloten om de jaarlijkse gift te beste den aan een fonds voor stille rampen van het landelijke bureau nu het pro ject voor het kinderziekenhuis in Manizales in Colombia is afgerond. „Dcxtr allerlei perikelen in andere af delingen is er geen nieuw project ge kozen. Dat is op de lange baan ge schoven. Maar we kunnen zelf ook een project zoeken voor één jaar. We moeten ook wat doen aan internatio nale hulpverlening en stellen voor een bijdrage aan stille rampen te ge ven, die her en der in de wereld plaatsvinden. Het gaat dan niet om een tsunami of een grote aardbeving maar om kleinere rampen die het nieuws niet halen." Ze noemde een aantal voorbeelden van vorig jaar: een overstroming in Roemenië waar 7000 mensen moes ten worden geëvacueerd en bruggen en wegen vernietigd werden en waar het Rode Kruis 51 mille heeft gedo neerd, een stammenconflict in Kenia waar 90 doden zijn gevallen en 6200 mensen op de vlucht gingen waar 30 mille voor medische hulp aan is be steed, een overstroming in Centraal- Afrika waar daklozen in de sloppen wijk zijn getroffen en een cholera-epidemie in Guinee-Bissau (West-Afrika) waar voor de hulp en bestrijding van de ziekte 12.800 euro is besteed. De leden waren het er wel mee eens, al is het volgens Victor Nooren wel wat onpersoonlijker. De leden gin gen akkoord met het doneren van 1500 euro aan het fonds. Het is de helft van de jaarlijkse bijdrage. De afdeling houdt de andere helft achter de hand als er zich dit jaar een grote ramp voor doet. De afdeling kreeg onlangs 150 euro, de opbrengst van de collecte van de vereniging Schrift en Belijdenis van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 9