Minder jongeren Tholen naar Halt 'Mensen gaan dezelfde fouten maken, als we niet herdenken' Joth gaat actie voeren tegen treiteren jeugd 'Iedereen sprong Arco Kunst om de nek in plaats van taken te verdelen' Provincie geeft 42.500 euro aan Sail Sint-Annaland Veel jongeren bij dodenherdenking in het wandelpark van Tholen Veel pesterijen buiten school' Donderdag 11 mei 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 G.S.: mooi voorbeeld van samenwerking Uit drie subsidiepotten steekt de provincie Zeeland totaal 42.500 euro in Sail Sint-Annaland en de theatervoorstel ling Sint-Atlantis. Gedeputeerde staten hebben hierover dinsdag een besluit genomen. Eerder heeft de gemeente Tholen al 25 mille gegeven. Dat was voor de provincie een voorwaarde om ook een bijdrage te verstrekken. Iedereen meedoen Opgeheven Sint-Philipsland Artistiek team Vrijwilligers 44 overtredingen in gemeente Tholen De politie in de gemeente Tholen heeft vorig jaar 45 jonge ren doorverwezen naar Halt Midden- en Noord Zeeland. De gemeente staat hiermee samen met Vlissingen centrum op een vierde plaats wat het aantal Halt-verwij zingen be treft. Alleen Middelburg centrum (88), Reimerswaal (61) en Veere (50) stuurden meer jongelui door. Dat blijkt uit het jaarverslag van Halt Midden- en Noord Zeeland. Honderden inwoners verzamelen zich donderdag weer bij het 4-mei herdenkingsteken in het wandelpark nabij de Vossemeersepoort in Tholen voor de dodenherdenking. Niet alleen ouderen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt, maar ook véél jongeren verzamelen zich rondom het impalagranieten monument. Hans Renes, voorzitter van het comité dodenherdenking Tholen is zeer tevreden met de opkomst. „Het is dit jaar drukker in ver band met het mooie weer, maar ik merk dat sowieso het aantal geïnteresseerde jongeren ieder jaar stijgt." Twee minuten stil Publiciteit De DGA en de Gebruikelijk loon-regeling in 2006 Behalve veteranen en familie van de oorlogsslachtoffers, legden ook verschillende jongeren een bloemstuk bij de gedenktekens in Tholen. Een werkgroep van de Joth wil het komend schooljaar de eerste klas sen van de Thoolse middelbare scholen bezoeken om leerlingen te informeren over pesten en de gevol gen hiervan. „De werkgroep vindt het vooral belangrijk om iemand in de klas zijn of haar verhaal te laten vertellen, dat maakt de meeste in druk", lichtte voorzitter Hermen Geluk toe. De Joth gaat verder be kijken hoe problemen met jennen buiten de schoolterreinen en digi taal sarren via onder andere msn in het antipestproject kan worden toe gevoegd. Als zij deze twee aspecten in het project verwerken, kan het initiatief mogelijk als provinciaal proefproject dienen. Naast wethou der Velthuis was ook gedeputeerde G.R.J. van Heukelom bij de Joth- vergadering in de Wellevaete in Sint-Annaland aanwezig. Hij toon de zich erg geïnteresseerd in de plannen en zag kansen voor een dergelijke provinciale subsidie. „In een ander leven heb ik een intern pestprotocol voor het Calvijn colle ge opgesteld", vertelde de voorma lig vestigingsdirecteur aan de Joth- leden. „Als jullie project meer waarde heeft en dit protocol over stijgt, kan het mogelijk gezien wor den als een proefproject voor de ge hele provincie. Ik vind de antipestactie zeer belangrijk, in be paalde gebieden van Zeeland heerst namelijk inderdaad een groot pest- probleem." De Joth gaat aan de middelbare scholen vragen hoeveel tijd de werkgroep krijgt om haar antipest project te presenteren, hierna wordt het definitieve plan samengesteld. inzet, wordt het volkslied door de aanwezigen massaal meegezon gen. Burgemeester W. Nuis en zijn echtgenote leggen hierna de eerste bloemen bij het herden kingsteken. De vereniging oud militairen Indiëgangers (Vomi), veteranen en verwanten plaatsen ook diverse bloemen bij de ge denkplaats voor de militairen die bij de Nederlandse krijgsmacht in het voormalig Nederlands-Indië en Nieuw Guinea gediend hebben. De gemeente verzocht uitbaters van horecagelegenheden zoals ie der jaar tijdens de dodenherden king dringend om 'bij het uitoefe nen van hun functie tussen zes en negen uur 's avonds ieder verma kelijkheidsaspect te laten ontbre- VERVOLG OEFEN INC Het sigmateam van 8 vrijwilligers die in een tent de slachtoffers verder moet verzorgen, zou in de eerste mi nuten assistentie hebben kunnen ver lenen. zegt De Feijter. „Ook al zijn ze niet nadrukkelijk geïnstrueerd om het ongeval in te gaan, maar in en bij de tent hun werk te doen. Het blijkt dat er in het begin te weinig mensen aan een te grote klus moeten begin nen. Maar dat is ook het doel van de oefening want meestal er ook altijd te weinig mensen. Hoe kom je die chaotische beginfase van zo'n ge compliceerd ongeval door? In de praktijk zijn er twee of drie ambulan ces." Een ander punt was dat er volgens De Feijter eerder meer blusgroepen ingeschakeld hadden kunnen wor den. „Nu was het zo dat de brand weer van Sint-Maartensdijk bij vier auto's twee man had staan zonder dat ze konden ingrijpen; dat gaal niet bij een beknelling. Het is dan zaak om snel op te schalen, dus meer groepen op te roepen. Zeker als je weet dat bijvoorbeeld Sint-Philipsland even onder weg is. Het onderstreept ook het belang om snel in te schatten wat er nodig is." Ook Stavenisse wordt opgeroepen ken'. Verder vroeg zij de buiten- bakken zoals neonverlichting en lichtbakken te doven en geen an dere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. Hotel-restaurant Zeeland gaf hier duidelijk gehoor aan en was de gehele dag gesloten. De horecage legenheid is sowieso iedere don derdag gesloten. De twee eetcafés aan de Kaaij waren tijdens de do denherdenking druk bezig met het bedienen van hun klanten. Het dringende verzoek van de ge meente verloor het van de dorsti ge gasten. René van Ee, eigenaar van eetcafé The Sixties, gaf aan dit verzoek pas op te volgen wan neer de rest van de samenleving zich hier ook aan gaat houden. „Als iedereen meedeed, dan was het wat anders. Maar dat is niet om ook een van de slachtoffers te kunnen bevrijden. „Het is wel be langrijk dat er steeds iemand bij het slachtoffer blijft. Om het slachtoffer gerust te stellen, maar ook al om le vensreddende handelingen te doen. Ze zijn opgeleid om bij hartstilstand te handelen en slagaderlijke bloedin gen te stoppen. Het gaat er in de meeste gevallen om het slachtoffer in de auto te houden, hoofd en nek vast te houden tot er medisch personeel komt." In de chaotische toestand moet er af gesproken worden wie wat gaat doen. „De eerste bevelvoerder en de Officier van dienst zouden met de verpleegkundige eerst samen, met zijn drieën langs alle slachtoffers moeten gaan om te bepalen wat er gedaan moet worden. En dan kan de officier van dienst het overnemen en de taken verdelen. Maar iedereen sprong Arco Kunst in de nek. Door dat er een tijd maar twee korpsen waren, ontbrak het aan snelheid en was sneller opschalen beter ge weest." Als het bevrijden eenmaal op gang komt, zien de toeschouwers hoe de slachtoffers door de brandweer en het geval. Ik zou er geen pro bleem mee hebben als er in het al gemeen aan de herdenking mee werd gedaan, maar de auto's blij ven ook rijden en sporters fietsen hun rondje. Wanneer de herden king door alle bewoners officieel werd gehouden, zoals het hoort, dan hield ik mij daar ook aan." De muziek kwam daarom bij hem niet van de 'officiële Nederlandse radiozenders'. „Ik heb niet eens de radio aanstaan, dus dat kan niet. En de enige neonverlichting die ik heb. is een klein lichtbakje wat binnenhangt. Dat valt niet in dividueel uit te schakelen." Op een zonovergoten vierde mei werden ook in Sint-Philipsland de slachtoffers van de Tweede We- het ambulancepersoneel uit de au to's worden gehaald. De stijlen wor den doorgeknipt, de deuren verwij derd en soms een heel dak. De lotusslachtoffers worden steeds zorgvuldig afgeschermd als de ver vaarlijke knipschaar in een stijl wordt gezet. Een auto ligt op zijn kop. Met een levend slachtoffer. Na drie kwartier is ze uit haar benarde positie bevrijd. Ze wordt op een brancard naar de opvangtent ge bracht. Een van de auto's is op een andere auto geschoven bij de bot sing. In elke auto zit een slachtoffer. Een slachtoffer (een pop) moet met een zogeheten noodbevrijding uit de wagen worden gehaald. In twee wa gens zijn ook baby's in een stoeltje. Ze zijn niet gewond en worden naar de vrachtwagenchauffeur gebracht die in een brandweerauto zit. De chauffeur - een van de onrustzaai ers - kon op die manier tot rust ko men omdat hij toezicht krijgt op de kinderen. „De kinderen mankeer den niets. Op die manier kun je zo'n man terug tot de redelijkheid brengen." Later worden ze alsnog naar de sigmatent gebracht. Er zijn verschillende letsels: gebroken been, neusbloeding, gebroken enkel en pols en schaafwonden. Een van de slachtoffers is diabeet, de ander reldoorlog herdacht. Alleen het geronk van een passerend vlieg tuigje en gekuch van enkelen van de 175 belangstellingen onderbra ken de twee minuten stilte. Leon- tien den Braber en Coen Everaers bliezen gezamenlijk het signaal voor de twee minuten stilte. Muziekvereniging Concordia was om zeven uur op het grasveld naast de Hervormde kerk begon nen met het spelen van koralen totdat om kwart voor acht de klok ging luiden. Het grasveld naast de kerk blijkt een ideale plaats voor zo'n plechtigheid, waarbij de be langstellenden aan de Kerkring en in de Schoolstraat alles goed kun nen volgen. De rode uniformen van Concordia schitterden in de avondzon. De dodenherdenking werd door Concordia afgesloten met het spelen van het Wilhelmus. is zwanger. De tent wordt bemand door vrijwil ligers van het team midden- en west Brabant. Het team bestaat in totaal uit twintig mensen, maar er zijn er eigenlijk meer nodig zegt S.J. van Dijke uit Scherpenisse aan het eind van de oefening. In Zeeland is de groep opgeheven bij gebrek aan be langstelling en is de gemeente Tho len aangesloten bij de Ghor in West-Brabant. Burgemeester Nuis en wethouder C. van Dis zijn ook aanwezig. Ook de raadsleden J. Oudesluijs (PvdA), J.P. Bout (CDA), P.W.J. Hoek en H. Geluk (SGP) en later H. Nieuwen- huis (PvdA). De Feijter is blij met de belangstelling van de bestuurders die een grootschalige oefening aan den lijve mee kunnen maken. En ook zien wat er met het geld gebeurt dat de gemeenteraad aan de brand weer en rampenbestrijding besteedt. Na de oefening wordt nagepraat op het parkeerterrein bij het wokrestau rant. Alle bevelvoerders kunnen hun zegje doen over wat wel en niet goed is verlopen. Daarbij kwam on der meer naar voren dat de brand weerauto's te dicht bij elkaar ston den en ook de tent te ver weg stond. Ook zouden er eerder blusgroepen opgeroepen kunnen worden. Daarbij werd een bedrag van 50.000 genoemd, maar dat is dus 7500 lager uitgevallen. En Sail Sint- Annaland en de stichting Kreateam hadden bij de provincie om 86 mille gevraagd, zodat nu maar de helft is toegekend. De totale begroting van het evenement is 444.000 euro. Donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 juli is er aan de Krabbenkreek een manifestatie in het kader van 200 jaar voetbal en muziek. Acceleran do bestaat 125 jaar, WHS 75 jaar. Met een ondernemersbeurs, een theatervoorstelling. Sail en een Al- vantho-beurs met agrarische activi teiten wordt ,Tholen en in het bijzonder Sint-Annaland geprofi leerd als een dynamische gemeente/ woonkern.' „Niet alleen wordt het recreatieve en toeristische aanbod onder de aandacht gebracht van de eigen inwoners, maar ook onder de toeristen. Ook wordt de relatie tus sen cultuur en toerisme versterkt Voor drie onderdelen verstrekt de provincie subsidie. Ten eerste voor Sail Sint-Annaland. De watersport vereniging had hiervoor 36.000 eu ro gevraagd, maar op grond van de begroting vinden gedeputeerde sta ten slechts 19.500 euro gerechtvaar digd: 16.500 euro voor publiciteit, 1000 euro voor transport, 1000 euro voor beveiliging/bewaking en 1000 euro voor toezichthouders. De ove rige kosten worden gefinancierd door de gemeente Tholen en spon sors. De subsidie zal worden vers trekt op voorwaarde dat het evene ment wordt uitgevoerd zoals het door de stichting Kreateam Sint- Annaland is aangegeven en begroot. De subsidie komt uit de pot econo mische en toeristische ontwikke ling. Een tweede provinciale bijdrage van 11.750 euro wordt gegeven voor de vier voorstellingen van Sint-Atlantis, een theaterspektakel, waarvoor het Kreateam 25 mille had gevraagd. Amateurs werken daaraan mee o.l.v. een professioneel artistiek team. De regisseur heeft al eerder een dergelijk project gedaan bij 600 jaar Goes en heeft ervaring met werken met een grote groep vrijwilligers. Sint-Atlantis draagt bij aan de doelstellingen van het provinciaal cultuurbeleid. Samen werking tussen professionals en amateurs is bij cultuurparticipatie een belangrijk onderdeel. De bijdra ge van 11.750 euro is gebaseerd op maximaal 50% van de kosten voor het inhuren van professionals (re gisseur, zang- en orkestdirigent, choreograaf, schrijver). Door deze kosten te subsidiëren, geeft de pro vincie aan dat ze samenwerking tus sen professionals en amateurs be langrijk vindt, evenals de artistieke kwaliteit van de eindproductie. Daarnaast sluit de complete mani festatie goed aan bij de ambitie om trent de culturele factor in de sa menleving. Verschillende beleids terreinen, waaronder cultuur, komen op niet zo voor de hand liggende wijze samen, waarbij de gehele be volking van Tholen, ieder op eigen wijze, bij het project wordt betrok ken, aldus g.s. Het geld komt uit de subsidiepot stimulering Zeeuwse cultuurproducties C-culture. Een derde bedrag van 11.250 euro geeft de provincie omdat het volgens g.s. in Sint-Annaland gaat om een voorbeeldproject, waarbij vrijwilligers, ondernemers en overheid op het platteland sa menwerken. „De manifestatie is een mooi voorbeeld van samen werking tussen commerciële, niet- commerciële partijen en de over heid om samen iets voor elkaar te boksen dat de sociale cohesie in het dorp bevordert. Er is hierbij sprake van 150 vrijwilligers uit de gemeenschap. Vanuit de beleids- programmering sociale zorg is hier sprake van een evenement op de grenzen tussen de programma's vernieuwing in het vrijwilligers werk en vitale dorpen, leefbaar platteland." Het evenement sluit volgens g.s. niet naadloos aan op de subdoel stellingen van die programma's. „Niettemin wordt voorgesteld om een waarderingssubsidie te vers trekken omdat het zo'n mooi voor beeld van samenwerking is." De helft van de vrijwilligerskosten uit de totale begroting worden door de provincie betaald: 11.250 euro. Totaal geeft de overheid 67.500 euro aan de activiteiten in Sint- Annaland. Bedrijven doen ook een duit in het zakje en de bezoekers moeten de rest van de 444.000 eu ro betalen, want voor het bijwonen van de voorstellingen van Sint-At lantis moet entreegeld betaald worden, evenals voor de Nacht van de natte zakdoek in de hallen van Busmariteam. De onderne mersbeurs, de Alvantho-manifes- tatie en Sail Sint-Annaland zijn echter gratis toegankelijk. Tholen aan voor een vergrijp, en kele malen werden de overtredin gen dus buiten de eigen woonplaats Het politieteam in Tholen stuurde het jaar daarvoor nog 62 jongeren door naar de instantie voor een al ternatieve taakstraf, wat neerkomt op een daling van zo'n 27 procent. Dit betekent volgens Halt echter niet dat in 2005 minder Thoolse jongeren in aanraking kwamen met de sterke arm van de wet. „Als jon geren worden aangehouden voor een delict, kunnen zij tweemaal een alternatieve straf via een Halt bureau krijgen. Daarna maakt de politie proces-verbaal op en wordt de zaak doorgestuurd naar de offi cier van justitie." Vierenveertig keer pleegden jonge ren een overtreding in de gemeente Tholen. De politie hield echter 51 keer een jeugdige inwoner van gepleegd. Net als het voorgaande jaar bleken de gemeenten Goes, Middelburg en Veere te maken te hebben met jongeren van elders die hun overtreding pleegden tijdens bezoek voor vakantie, stappen of school. Vorig jaar werden in totaal 586 jeugddelinquenten door de regiopo litie doorverwezen naar Halt. De braafste jeugd woont in Noord-Be veland, waar slechts vijf jongeren werden doorverwezen naar Halt. De meeste vergrijpen betrof vermo gensdelicten (147), vernielingen (146) en vuurwerkovertredingen (115). Zo'n twintig jongeren van jeugd vereniging 't Visnet uit Scherpe nisse zitten in twee rijen rechts netjes naar het monument en kij ken geïnteresseerd naar de doden wacht van het korps Nationale Reserve bij het herdenkingsteken. De leden van de jeugdvereniging willen eens van dichtbij ervaren wat er tijdens zo'n dodenherden king gebeurt, zo leggen zij uit. De herdenking van de oorlogslacht offers trekt ook de zestienjarige Corinne Geluk uit Tholen naar het wandelpark. Zij komt ieder jaar naar het herdenkingsteken voor de twee minuten stilte. De Thoolse tiener vindt het eigenlijk vanzelf sprekend om de dodenherdenking bij te wonen. „Dat doe je gewoon. Vier mei is het moment om de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog én andere oorlogen te herdenken." Afschaffen van de dodenherdenking is volgens haar uit den boze. „De oorlogsslacht offers mógen niet vergeten wor den. dat gebeurt ook niet door de ze speciale dag in stand te houden." Corinne legt geen bloe men bij het herdenkingsteken. „Toen ik nog op de basisschool zat, heb ik dit wel gedaan. Maar nu herdenk ik op mijn eigen ma nier." Ook de zeventienjarige Bram de Vos uit Tholen vindt dat de 61ste dodenherdenking niet de laatste mag zijn. „We moeten van het verleden leren. Als we niet herdenken, kunnen we dezelfde fouten gaan maken. Dat mag nooit gebeuren", meent hij. „Het is goed een bepaald tijdstip te heb ben om stil te staan bij gemaakte fouten. Iedereen weet hoe het an ders gaat, dan komt het er gewoon niet van." Tijdens de Thoolse dodenherden king worden geen toespraken ge- houden, de toegestroomde plaat selijke politici, oud-strijders en basisschoolleerlingen zullen zwij gend een bloemstuk leggen bij de gedenktekens. Vanaf kwart voor acht speelde muziekvereniging Concordia enkele koralen. Ge sprekken worden op fluistertoon voortgezet. Dertig seconden voor acht uur weerklinkt de trompet- muziek van The Last Post door het stadsparkje. Juist als de laatste klanken wegsterven en de twee minuten stilte in acht worden ge nomen. schieten twee brommers met knetterende uitlaten vliegens vlug langs de rotonde naar het centrum, wat geërgerde blikken bij enkele 4-meiherdenkers ople vert. Het geluid wordt gevolgd door het gekwaak van enkele gan zen en een ronkende motorboot die aanlegt bij de haven. Een voorbijrijdende fietser kijkt ver baasd op naar de grote kring zwij gende mensen, werpt vervolgens een vlugge blik op zijn horloge en trapt snel door. Wanneer de muziekvereniging de eerste tonen van het Wilhelmus Met een informatietrailer over pesten, de geweldigexpress, en een erva ringsdeskundige wil de jongerenraad Tholen (Joth) de jeugd op mid delbare scholen overhalen om elkaar niet (meer) te treiteren. Daarnaast wil de Joth een informatiepakket gaan samenstellen die zij aan de scho lieren kunnen aanbieden. „Tholen scoort niet erg goed wat pesten be treft en dat is zachtjes uitgedrukt", reageerde wethouder M.A.E. Vel thuis op de plannen van het antipestproject. „Het pesten vindt vooral plaats huiten de scholen, bijvoorbeeld als leerlingen naar huis fietsen." De hulpverleners moeten ook een slachtoffer uit de auto halen die speelt dat ze 36 weken zwanger is. door de verschillende onderdelen van het evenement en de samenwer king tussen diverse partijen. Het evenement heeft zowel een regiona le, landelijke als een internationale uitstraling", meldt de provincie, die ook ingenomen is met de inzet van 150 vrijwilligers .uit alle actieve verenigingen en ondernemingen in de gemeenschap.' Vanaf 1 januari jl. is het loon dat een DGA (directeur/groot-aandeel houder) fiscaal geacht wordt te "verdienen',' bepaald op tenminste 39.000,--.Tot en met 2005 was dat 38.000,--. Tevens is vanaf dit jaar de zogenoemde Levensloopregeling van kracht geworden. Weliswaar is deze regeling nog niet dat succes, wat de regering ervan had verwacht, maar dat kan mogelijk nog komen. Ook een DGA kan gebruik maken van de Levenslooprege ling. Omdat het bedrag van de inleg in een Levensloopregeling aftrek baar is en daardoor het fiscaal belastbaar loon verlaagt, is bij een aantal Tweede Kamerleden de vraag opgekomen welke gevolgen de inleg in een Levensloopregeling kan hebben voor de Gebruike lijk loonregeling. Voorbeeld 1: - loon DGA 40.000,- - inleg Levensloopregeling, maximaal 12% 4.800.-- -/- Fiscaal belastbaar loon 35.200.- en dit is minder dan 39.000,-. De Staatssecretaris van Financiën heeft recentelijk geantwoord dat door de inleg in een Levensloopregeling het Gebruikelijk loon niet minder mag zijn dan 39.000,-. Uitzondering: als aannemelijk is dat bij werknemers, die geen DGA zijn en hetzelfde werk doen, een lager loon gebruikelijk is, dan geldt dat lagere loon. Is het loon na inleg in een Levensloopregeling hoger dan 39.000,- dan kan de belastingdienst alleen dan het loon fiscaal verhogen als het gehanteerde loon meer dan 30% lager is dan te doen ge bruikelijk in soortgelijke dienstbetrekkingen. Uitzondering: het ge bruikelijk loon wordt niet laaer gesteld dan het hoogste loon van eventuele andere werknemers van het betreffende bedrijf. Hierin zal de belastingdienst vaak niet snel slagen. Voorbeeld 2: - loon DGA 50.000,- - inleg Levensloopregeling, maximaal 12% 6.000.-- -/- Fiscaal belastbaar loon €44.000.- en dit is dus meer dan 39.000,-. In voorbeeld 1 zal de belastingdienst het in aanmerking genomen loon verhogen met 3.800,- tot 39.000,-. In voorbeeld 2 zal de fiscus niets corrigeren omdat het loon hoger is dan 39.000,-. Belangrijk --> met ingang van 1 januari 2006 maakt de fiscale bijtel ling wegens privé-gebruik auto onderdeel uit van het bedrag van de Gebruikelijk loon-regeling. Bent u DGA en wilt u gebruik maken van de Levensloopregeling, overleg dan met uw adviseur of u blijft voldoen aan de vereisten van de fiscale Gebruikelijk loonregeling. E.T.M. (Gidy) Jansen Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep te Oud-Vossemeer Telefoon (0166) 678 250 E-mail jansen @derijke-partners. nl Advertentie I.M. Leontien den Braber en Coen Everaers blazen het signaal voor de 2 minuten stilte in Sint-Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 5