Voor moederdag 'Feestgangers' verstoren hulp, slachtoffers bevrij d uit auto 's Onder de Molen wordt dertig kilometergebied Inbraak bij tankstation Duine in Scherpenisse Moeder-lijster zorgt goed voor 4 kleintjes ///fa HEIJNEN Ballast bouwt gemeentehuis Water scholen Scherpenisse Rode Kruis: 1500 euro voor 'stille rampen' Zwanger Donderdag 11 mei 2006 62e jaargang no. 26 Fietspad noordkant provinciale weg Vossemeer Onder de Molen in Oud-Vossemeer wordt een 30-km-ge- bied. In de periode augustus-november gaat dit stukje provinciale weg binnen de bebouwde kom op de schop. Het moet veiliger worden en de overlast voor de omwo nenden moet verminderen. Na een eerste bijeenkomst in januari geeft gedeputeerde Poppelaars vanavond een toe lichting op wat er met de inspraakreacties is gedaan. Fietspad Schade wordt geschat op 15.000 euro Drie mannen hebben zondagnacht rond half vier ingebro ken in het tankstation van de familie Duine aan de Spui- damstraat in Scherpenisse. De dieven openden met behulp van koevoeten en fors geweld de schuifdeuren van het tank station en stalen vervolgens een grote hoeveelheid rookwa ren en een kluis. Eigenaar Arie Duine schat de totale schade op zo'n 15.000 euro. „Het was zeker niet de eerste keer dat zij samen een inbraak pleegden. Op de beveiligingsvideo zie je hoe goed de mannen op elkaar zijn ingespeeld. Bin nen vier minuten waren zij met de buit verdwenen." Grote pelotonsoefening brandweer in dichte mist'tussen rotondes in Poortxiiet Voor de twee hulpverleners van het ambulanceteam is het maandagavond flink aanpoten. De verpleegkundige moet in korte tijd bepalen wie van de zes slachtoffers het eerst uit een van de zes auto's moet worden bevrijd door de brandweer tijdens de grootschalige oefening bij Poortvliet waar in de avonddrukte en bij dichte mist een kettingbotsing is ontstaan. In het begin van de oefening zijn er te weinig mensen om alle slachtoffers te helpen. Feestgangers belemmeren de hulpverlening en de politie is maar op halve sterkte aanwezig. Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Deze week Provincie Zeeland Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Consumentenbond: Kwaliteit digitale kabel, KPN tv en dig/tenne valt Kink tegen! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING VVV E-TECHNOLOGIE Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 ZIE VERDER PAGINA 5 Verkeersremmende maatregelen als haalbaar, omdat er geen alternatief slingers en drempels komen er niet in het stuk weg. Wél wordt er een maxi mum snelheid ingevoerd van 30 km/u. Omdat het niet is toegestaan de snelheid van 80 km ineens naar 30 km te verlagen, gaat op een stuk van de Molendijk en de Oud-Vossemeer- sedijk 50 kin/u gelden. Dit wordt be reikt door de grens van de bebouwde kom op te schuiven. Op de Molen dijk komt die ter hoogte van de wo ning op nummer 4 te liggen. Aan weerskanten komt een fietsstrook in rood asfalt, wat een visuele versmal ling van de weg oplevert. Op de fiets stroken is het bovendien verboden om te parkeren. Omdat trillingen en geluid anders niet te verminderen zijn, wordt de klinkerbestrating ver vangen door asfalt. De as van de weg schuift op in zuidelijke richting, waardoor het voetpad aan de noord kant wat breder kan. Er zijn meer dan dertig reacties ge komen op de plannen. Een aantal is gehonoreerd, maar andere niet. Zo komen er geen extra parkeerplaatsen achter de woningen aan de westkant van de Molenweg en aan de noord kant van de Molendijk. Het traject blijft - als doorgaande provinciale weg - een gebiedsontsluitingsweg en wordt geen erftoegangsweg. Evenmin komt er een inhaalverbod op de Molendijk, noch een verlaging van de snelheid op Molendijk, Mare- weg en Hiksedijk. Het afsluiten van Onder de Molen voor zwaar vracht verkeer is volgens de provincie niet voorhanden is. Ontsluiting van het bedrijventerrein Klaverveld via de Oud-Vossemeersedijk stuit op pro blemen met het hoogteverschil. Bo vendien staat de grootte van de in vestering in geen enkele verhouding tot de omvang van het bedrijventer rein, vindt de provincie. Het plan voorziet ook in een inrit constructie voor de Molenstraat, waardoor er op de straathoeken niet meer geparkeerd mag worden. Bo vendien bemoeilijkt dit het keren door vrachtwagens. De perrons bij de bushaltes aan het begin van de Oud-Vossemeersedijk worden ver lengd en verhoogd, de plattegrond wordt verder van de straathoek ge plaatst. De provincie honoreert een aantal bezwaren die gemaakt zijn over het aan te leggen fietspad langs Molen dijk, Mareweg en Hiksedijk. Dit pad zal niet ophouden bij de Patrijzen- weg, maar doorlopen tot aan de Kreekweg. Het komt aan de noord kant van de dijk en aan de oostkant van de Mareweg, omdat daardoor wordt voorkomen dat fietsers moe ten oversteken. De aansluiting van de Boshoeveweg op de Molendijk wordt niet aangepast. Voor de aanleg - die in 2008 is voorzien - zal de provincie grond moeten verwerven, terwijl ook een aanpassing van het bestemmingsplan nodig is. De videobeelden tonen drie mannen fessionals geweest." Twee politie- met bivakmutsen op en handschoe nen aan die het mechanische rolluik voor de rookwaren forceren. „De in brekers hebben voor 5000 euro aan shag en sigaretten meegenomen. Het vervangen van het rolluik kost ook zo'n 3600 euro, die offerte heb ik net binnen", aldus Duine. Hij werd zon dagnacht door de alarmcentrale op de hoogte gesteld van de diefstal maar was te laat om de daders te be trappen. „Ik woon maar vijftig meter van de benzinepomp vandaan, maar ze waren te snel. Het zijn écht pro agenten uit Zierikzee en twee agen ten uit Kruiningen kwamen op de melding af. Na het zien van de bewa- kingsbeelden concludeerden zij dat het inzetten van de technische re cherche weinig op zal leveren. „De inbrekers zijn onherkenbaar en heb ben geen vingerafdrukken achterge laten. Daar kan de politie maar wei nig mee." De opname van de inbraak is op diskette gezet en wordt over handigd aan de politie. ZIE VERDER PAGINA 7 SONY DIGITALE FOTOCAMERA D5CW7; 7 megapixel, 3x optische zoom, 2.5" LCD scherm en CarlZeiss lens. Advertentie I.M. Ballast Nedam Bouw uit Breda bouwt het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Bij de aanbesteding maan dag was dat bedrijf de laagste met 6.768.000 euro. De aannemer is op dit moment al in Tholen bezig met de Vijfhoek, het appartementenge bouw op de hoek van de Ten An- kerweg/Molenvlictsedijk/Jan van Bloisstraat. Voor de bouwvakva kantie komt de Vijfhoek een eind klaar, waarna de afwerking kan plaatsvinden. In september hoopt Ballast dan met het gemeentehuis aan de Luchtenburgseweg te kun nen beginnen. De tweede gegadig de, Sparres uit Breda, schreef 40 mille meer in. Fraanje uit Lewe- dorp. die bezig is met de uitbrei ding van de Wellevaete in Sint-An- naland, was derde. Hurks uit Rotterdam vierde, Kanters uit Ba- rendrecht was vijfde en laatste. De aanneemsom is exclusief het instal- latiewerk, maar inclusief schilder werk. Ballast bouwde eerder het nieuwe gemeentehuis van Goes. Architectenbureau Sturm uit Roosendaal maakte het ontwerp voor het Thoolse raadhuis. De gemeente gaat nieuwe draina ge aanleggen aan de achterzijde van de Groen van Prinsterer- school. de Oosterscheldeschool en peuterspeelzaal de Scarpejaantjes in Scherpenisse. Gebleken is dat er sinds de oplevering van deze gebouwen water in de kruipruim tes staat. De brandweer bevrijdt het laatste slachtoffer uit de personenauto op de provinciale weg bij Poortvliet. Daarachter kijken de raadsleden H. Nieuwenhuis, J. Oudesluijs (PvdA), J.P. Bout (CDA) en H. Geluk (SGP) toe. De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van het Rode Kruis schenkt 1500 euro aan 'stille rampen'. Het bedrag wordt door het landelijk bureau van het Rode Kruis besteed aan rampen die het nieuws niet halen. Gewoon lijk geeft de afdeling 3000 euro aan een goed doel, maar ze splitst het nu in tweeën. De andere helft wordt achter de hand gehouden mocht er zich in de loop van dit jaar een grote ramp voordoen. Zie pagina 9. zijn is vooruit zien! üttfbwodXl Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Het oefenterrein is dit keer op de provinciale weg tussen de twee ro tondes, ongeveer tussen de geluids wallen. Alle vijf Thoolse blusgroe- pen van elk acht personen, het ambulanceteam met verpleegkundi ge en chauffeur, het 8-koppige sig- mateam West-Brabant en twee poli tiemannen nemen als hulpverlener deel aan de oefening. Vijf lotus slachtoffers spelen voor gewonde, en zes vrijwilligers van de brand weer zijn de dronken feestgangers die voor de nodige overlast zorgen. Met officier van dienst, oefenlei ders en waarnemers, medewerkers van de provincie zijn er ongeveer 100 mensen in actie tussen zeven en negen uur voor de pelotonsoefe ning van de brandweer Tholen. De oefening is dit keer niet op het be strijden van een brand gericht, maar op het verlenen van hulp bij een groot ongeval. Maar liefst vijf au to's zijn bij het ongeval betrokken, een van de voertuigen is een busje met dronken feestgangers. In een andere auto zit een vrouw bekneld die al 36 weken zwanger is. Op de weg staat ook een vrachtwagen uit Stavenisse die niet direct is betrok ken bij het ongeval, maar wel een chauffeur heeft die paniek zaait. Het gaat erom van de oefening te leren: wie het kleine niet leert, doet het grote ook verkeerd, is dan ook de spreuk op het draaiboek. De weg tussen de twee rotondes is afgezet voor het verkeer. De pro vincie gaf daarvoor toestemming omdat het verkeer gemakkelijk is om te leiden via de oude route over de Stoofstraat. Op het dijkje hebben zich zo'n honderd belangstellenden verzameld om de verrichtingen te kunnen volgen. Kinderen en vol wassenen hebben vrij uitzicht. Een van het is oud-wethouder W.C. van Kempen wiens woning en fruitbe- drijf achter de geluidswal staan. Omdat het een oefening betreft worden slachtoffers niet afge schermd. Vanwege de mist en het aantal voertuigen dat bij het ongeval be trokken is kan de alarmcentrale in Middelburg drie blusgroepen op roepen. de ambulance en de politie. Maar dat gebeurd niet. Behalve de ambulancen en politie, wordt alleen Tholen gewaarschuwd. Bevelvoer der Timo Brasz van de Thoolse blusgroep geeft echter op grond van de melding groot alarm, waardoor ook Sint-Maartensdijk en Sint-An naland uitrukken. Dat gebeurt ove rigens met stil alarm. De blusgroe pen weten van de oefening en staan paraat in de kazerne. Ook de offi cier van dienst - Arco Kunst - wordt opgeroepen. Hij krijgt de al gehele leiding. Tholen is als eerste ter plekke, even later gevolgd door Sint-Maartens dijk. Ze staan aan beide kanten van de plaats van het ongeval. De Thoolse brandweerlieden stuiten op de blauwe bus met dronken feest gangers, de fles bier nog aan de mond. Jolig en bereid om - in be schonken toestand - een handje mee te helpen. Omdat er nog geen poli tie aanwezig is, moet de brandweer ze in toom zien te houden. Het le vert veel spektakel op voor het pu bliek, maar gaat ten koste van de hulpverlening. De politie blijkt niet te zijn geïnformeerd, legt brand weercommandant J. de Feijter uit. „We hadden op twee teams van de politie gerekend, dus vier man en een officier van dienst. De laatste was er niet, een team was opgeroe pen en het team dat in Tholen zat te wachten kreeg geen oproep. We hadden gepland dat de politie de feestgangers in bedwang zou hou den, nu moest de brandweer het doen." Oefencoördinator Leon Ha- vermans greep in om de oefening door te kunnen laten gaan. De 'feestgangers' hielden zich koest totdat de politie - veel later - arri veerde en zij hun rol van 'verstoor der openbare orde' weer mochten spelen. Met een beetje fantasie waande de toeschouwer zich op een filmset. „Het was wel een valkuil voor de brandweer. In werkelijkheid zou er natuurlijk wel meer politie zijn ge weest." Bij hulpverlening met slachtoffers in auto's gaan de bevelvoerders van de brandweergroepen af op de in structies van het ambulanceperso neel. Omdat er zes slachtoffers wa ren en maar één verpleegkundige - die eerst alle slachtoffers langs moest gaan - duurde het voor som mige bevelvoerders lang om echt tot actie over te kunnen gaan. „Die geeft opdracht om een slachtoffer te bevrijden. Op zich is dat ook goed om te wachten op de instructie. Al leen was het nu voor de verpleeg kundige vervelend omdat ze op alle plaatsen tegelijk zou willen zijn." postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 Oud-Smurdiekse Jacqueline Boer-Dorst is koetsier bij De Menners Jeanne Brusselaars al 25 keer vrijwilliger bij Vossemeerse wandelvierdaagse Leontien den Braber blaast met Coen Everaers The last post bij dodenherdenking in Sint-Philipsland De natuur groeit en bloeit. In een paar weken tijd is met het ho ger worden van de temperaturen alles groen geworden. De fruit bomen staan in bloei. Ook een nieuwe vogelgeneratie treedt aan. Een lijster bouwde vorige maand haar nest in een boom in een tuin te Sint-Annaland. EN VERDER... Thoolse Rode Kruis steeds vaker actief buiten de gemeentegrenzen Jongerenraad gaat actie voe ren tegen treiteren jeugd HEBBEN DE MENSEN GEEN ANDERE TIRAN, HUN EIGEN OPENBARE MENING WORDT ER EEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Nauwgezet kweet moeder lijster zich van haar taak. De vier groene eitjes met bruine vlekjes en stippen werden in ruim twee weken uit gebroed. Moeder lijster bleef op haar post, ook al kwamen de bewo ners vlak langs het nest. Doodstil bleef ze zitten en met haar twee fel le oogjes volgde ze de bewegingen en geluiden in de tuin. Af en toe verliet ze het nest om eten te zoeken en haar ontlasting elders te drop pen. Op een zondagmiddag was er verhoogde activiteit waar te ne men. De jonge lijsters kwamen uit hun ei. Nu kwam ook de vader in actie met de aanvoer van voedsel. Telkens zag je in het nest vier gele bekjes wijd open staan, in afwachting van een stuk worm die moeder of vader bracht. De ouders pikten daarna witte bolletjes op, restanten van het voedsel, zo leek het. Later werd de ontlasting weggehaald, zodat het nest schoon bleef. Wanneer je dichter bij het nest met klein tjes kwam, kon de moeder luid te keer gaan en schijnaanvallen uit voeren wanneer ze je zag. De poes had het allemaal niet in de gaten en kon er niet bij, want rond de boom was een hoog gaas gezet. Zat de moeder eerst nog veel op haar kroost om ze warm te houden, elke dag bleef ze wel met grotere tussenpozen weg en zag je de kleine lijs ters groter worden. Het werd dringen in het nest en het dons ver dween. De kleintjes 'wasten' zich dagelijks en zaterdag probeerden ze vliegbewegingen te maken. Eén was er haantje de voorste, de an deren hadden kennelijk minder ruimte gekregen in het nest. Zondag, veertien dagen nadat ze uit het ei waren gekomen, waren de vier lijs ters voor het laatst samen in het nest. Maandagmiddag vloog de laat ste weg om voortaan op eigen benen de wereld in te gaan. De vier jonge lijsters worden om beurten gevoerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1