Deel Suzannepolder blijft buiten komgrens Verkeersmaatregelen en educatie moeten schoolroute veiliger maken 'Gemeente laat zich leiden door emoties' Jongeren voor afbouw van vakantiehuis naar Roemenië Prijs Multimate in Sint-Maartensdijk Zoekweg wordt breder; Molenvlietsedijk krijgt schoolzone Consumentenbond maakt korte metten met digitale kabel en ether 59 gedichten van 28 inzenders Pleintjesfeest in De Polder Donderdag 11 mei 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De Kleine Suzannepolder in Sint-Annaland komt niet binnen de bebouwde kom te liggen. Gedeputeerde staten (g.s.) wijzen het verzoek van de gemeente om de grens aan te passen af. De gemeente wil het hele poldertje - tussen het dorp en de haven - bij het dorp betrekken maar volgens g.s. betreft het een 'volledig onbebouwd gebied grenzend aan een open landschap.' CmiLiÈ CTOH Hartstichting In juni en juli wordt de Zoekweg in Tholen verbreed en gaat de T-splitsing met de Molenvlietsedijk op de schop. Maatregelen om het verkeer in toom te houden, moeten het gebied veiliger maken voor de ongeveer 1250 scho lieren die hier vijf dagen per week komen. Maar ook krijgen ouders, kinderen en leerkrachten voorlichting met de bedoeling hun gedrag in het verkeer te verande ren. Onlangs ondertekenden zeven partijen de samen werkingsovereenkomst 'Veilig naar school in Tholen'. College wil verplaatsing van gsm-antennes Veel klachten snelheid verkeer bij meldpunt Emergo laat het voor rust afweten Volgens de provincie ligt de grens nu ongeveer midden in de polder en moet dat ook maar zo blijven. G.s. vinden veranderen niet nodig omdat er meerdere vergelijkbare gebieden rond het dorp liggen die ook niet bin nen de bebouwde kom liggen. Wordt het voor de Kleine Suzannepolder wel toegestaan, dan is volgens g.s. het hek van de dam. 'Al deze locaties binnen de grens trekken zou de geloofwaar digheid van de grens ondergraven.' De gemeente wil het gebied als zoge heten inbreidingsgebied voor woning bouw zien. Volgens de provincie kan er wel gebouwd worden, maar is het dan gewoon uitbreiding. Volgens de gemeente is het veel logi scher om de Kleine Suzannepolder wél binnen de bebouwde kom onder te brengen. Immers de plek waar de CZAV-loods stond valt er wel binnen, zo redeneert de gemeente. De provin cie wil in het nieuwe omgevingsplan de contouren vastleggen van bebouwd en onbebouwd. In de structuurvisie voor Sint-Annaland is de Kleine Su zannepolder onderdeel voor woning bouw. „Nu wordt de grens ergens hal verwege gelegd, net achter het pad van de woning die daar staat. Een beetje flauw," zegt G. Kooiker van de ge meente. Volgens hem was het logi scher geweest als de hele polder was meegenomen. Hij wijst er verder op dat in het omgevingsplan het havenge bied als woonpark is aangewezen, maar dat het niet duidelijk is wat daar mee precies bedoeld wordt. „Het is voor ons niet het slopen van een stal en er een woning bouwen. Het gaat om het opvullen van open gaten en sa nering van bedrijven." Voor het open gebied in de Dalempol der langs de Nieuwe Postweg bij Tho- len ligt het anders. Ook daar wil de gemeente de bebouwde komgrens verleggen. G.s. gaan daar wél mee ak koord. Het gebied is door de ligging langs de drukke weg slechts voor een deel bruikbaar voor woningbouw. Het resterende (agrarische) deel is op en kele plaatsen al bebouwd, waardoor er een aantal kleinere gebiedjes ont staat om woningbouw te plegen (als inbreidingsgebied). De gemeente moet een strook van 100 meter vrij houden tussen de weg en de wonin gen (als er geen geluidwerende wal wordt aangelegd). „Dat stelt niet zo heel veel voor. We zijn ook nog lang niet bezig om daar woningbouw te plegen. Nu zijn Stadszicht I en II aan de beurt." Volgens Kooiker is het vooral een juridische kwestie. Het vaststellen van contouren leidt ook tot vreemde situaties, zegt hij. „De pro vincie hanteert 1 januari 2005 als meetpunt. Dat betekent bijvoorbeeld dat alle woningen in Vroonstede er buiten vallen omdat er toen nog geen woningen stonden. Dat geldt ook voor Poststraat-Zuid in Stavenisse. Voor elke woning die buiten de con touren wordt gebouwd, moet er een binnen de contouren worden ge bouwd." De collecte die gehouden is voor de Hartstichting heeft in Sint-Philips- land en Anna Jacobapolder 1022,30 euro opgebracht. Vorig jaar werd 997,63 euro ingezameld. Het gebied bij de basisscholen in Tholen wordt aangepakt om de verkeersveiligheid te verbeteren. Maar ook het gedrag van de ouders die kinderen halen en brengen, zal moeten veranderen. Zo'n 900 basisschoolleerlingen en ongeveer 350 leerlingen van het Calvijncollege bezoeken dagelijks een van de vijf scholen aan de Mo lenvlietsedijk en de Zoekweg. Door een zogenaamde schoolzone te creëren, zullen weggebruikers nadrukkelijk op de aanwezigheid van de scholen geattendeerd wor den. Borden en gekleurde belij ning op het wegdek moeten het duidelijk maken. Eerder genomen maatregelen werken namelijk niet. De kiss-and-ride zone, bedoeld om een leerling snel uit de auto te la ten stappen, wordt gebruikt om langer te parkeren. Uit onderzoek is gebleken dat de rotonde op de kruising van de Ten Ankerweg met de Molenvlietsedijk en de Molen- vlietsestraat, de T-splitsing Molen- vlietsedijk/Zoekweg en de Zoek weg zelf als grootste knelpunten worden ervaren. Deze week is er al begonnen, de riolering ter hoogte van Meulvliet wordt aangepakt. Fietsers kunnen de doorgang tussen Zoekweg en Windsingel daardoor tijdelijk niet gebruiken. Vanaf 5 juni wordt de verbreding van de Zoekweg aange pakt. Deze wordt 6,5 meter breed, met een rijbaan van 3,7 meter en aan weerszijden fietsstroken. Het plateau ter hoogte van de Kraal blijft en er komt een voetgangers oversteekplaats bij. Op de Molen vlietsedijk komen drie zebrapaden, de splitsing met de Zoekweg (in juni en juli aangepakt) krijgt klin kerbestrating en er worden zoge naamde rammelstroken aange bracht. In de schoolzone krijgen de fietsers voorrang op het andere verkeer. „Op deze manier leveren we een forse bijdrage aan het be heersbaar maken van de situatie. Kijkend naar wat daar kan, is dit behoorlijk optimaal", aldus wet houder F.J. Goossen. Een verder gaand scenario wordt nog achter de hand gehouden, omdat de ge meente werkt aan een visie op hoofdlijnen voor het totale gebied aan de Zoekweg (scholen, sport- voorzieningen en gemeenschaps centrum). Bovendien zal het aantal scholieren toenemen na de ver plaatsing van het Markiezaat colle ge in 2007 (de school telt nu 240 leerlingen). Onderdeel van het plan is ook, dat geprobeerd wordt het gedrag van ouders en kinderen te beïnvloeden. „Anders hebben de maatregelen die we nu treffen, geen zin", zei de wethouder. Na de zomervakantie gaat de gemeente voorlichting geven. De bedoeling is dat de scholen dit in de toekomst zelf op pakken. Dat staat in de samenwer kingsovereenkomst. die is onderte kend door de vier basisscholen, de gemeente, de politie en 3VO. B. en w. van de gemeente Tholen hebben de gezamenlijke operators van mobiele netwerken uitgenodigd voor een gesprek over het verplaatsen van de umts/gsm-zendmast aan de Schelde-Rijnweg in Tholen. Hugo van Bergen, woordvoerder van MoNet (het samenwerkingsverband van de vijf mobiele netwerkoperators - red.) ziet geen reden om de an tennes te verplaatsen en vindt dat de gemeente zich laat leiden door emoties en niet door de feiten. Diverse bewoners van de wijk Wa terfront zijn ongerust over eventu ele gezondheidsrisico's en strijden in de actiegroep Tholen tegen Stra ling tegen de antennes bij hun wo ningen. „Gemeenten moeten hun inwoners informeren over de feiten in plaats van zich te laten meesleu ren door emoties", reageert Van Bergen. „De ongerustheid van mensen is respectabel, er zijn met grote snelheid veel antennes bijge komen. Er zijn echter veel gezond heidsonderzoeken gedaan waaruit blijkt dat de antennes geen schade lijke straling uitzenden." Hannie Schipper, woordvoerster van de ge meente Tholen erkent dat de ge zondheidsrisico's niet bewezen zijn. Het college heeft hierover nog geen standpunt ingenomen. De GGD en de Gezondheidsraad zeg gen dat er geen risico's bestaan, maar de onrust is groot. Daarom willen wij de antennes graag een stukje verplaatsen om dit gevoel bij de bewoners weg te nemen", bena drukt zij. De gemeente wil de an tennes een paar honderd meter rich ting de Oesterdam verschuiven. Wie de kosten van de verplaatsing zou moeten gaan betalen, is nog niet bekend. „De gemeente heeft niet de intentie om de kosten op zich te nemen", verklaart Schipper. „Maar wij willen gewoon een open gesprek houden met de providers en niet op de zaken vooruit lopen." Volgens Van Bergen is het verplaat sen van de antennes makkelijker gezegd dan gedaan. „Er zit ook een technisch aspect aan. Verhuizing van de antennes kan een probleem opleveren in het radioplan van de providers, waardoor een gat bestaat in de dekking van het netwerk. Je kan niet zonder meer een antenne oprapen en ergens anders plaatsen. De bedrijven moeten bekijken of dat wel mogelijk is, daar kan ik niets over zeggen." De gemeente woordvoerster verwacht dat het ge sprek met de operators vóór de zo mervakantie zal plaatsvinden. In het laatste nummer van de Consumentengids maakt de Consumenten bond korte metten met digitale kabel (@home. Delta, UPC, Casema) en di gitaal terrestisch (KPN en Digitenne). Hun conclusie: storingsgevoelig geen goed beeld en véél te duur. In een eerdere test wees de Consumentenbond de schotel al aan als 'de beste keu ze'. Reden voor Heijnen E-Technologie om flink uit te pakken en dat slaat aan. „We hebben veel klanten die zich eerst laten informeren en daarna be sluiten om over te stappen van de kabel op de schotel. De digitale kabel blijkt niet zo voordelig te zijn als men voordoet. Het product is storingsge voelig en dat komt waarschijnlijk omdat men in eerste instantie zeer scherp heeft ingekocht bij de goedkoopste en niet de meest betrouwbare producent. Daarnaast bleek digitale kabeltv toch niet zo interessant als men dacht en vielen de aantallen afgesloten abonnementen tegen. Voor wat betreft ter- restische digitale uitzendingen van KPN en Digitenne: daar is ook veel mee aan de hand. Ze blijken zeer storingsgevoelig, maar er zijn veel meer techni sche problemen: het is nu nog steeds niet overal in Nederland te ontvangen. Wel is Digitenne ideaal voor op een boot. Een rekenvoorbeeld Wat kost 5 jaar Digitenne kijken? (18 zenders, matige beeldkwaliteit, storingsgevoelig?) Digitale decoder 149,- en 5 jaar 8,95 per maand 686,- (kijk maar op Digitenne.nl) 5 jaar schotel? 349,- 5 x 39,95 per jaar 549,-. En dan heb je 220 kanalen, wel perfect beeld en geen storingen Met de komst van de BRT is de aantrekkelijkheid van een eigen schotelan tenne sterk vergroot. Naast het feit dat de Consumentenbond, Tros Radar en Vara's Kassa reeds een sterk pleidooi hielden voor de schotel, was er tot nu toe nog steeds het obstakel dat de Belgische TV ontbrak. Vooral in het zui den van Nederland is de BRT populair. Officieel zouden op 1 januari aanstaande de aardse uitzendingen (bijvoor beeld via Goes en Lopik) stoppen, maar vooral vanwege technische proble men met Digitenne en KPN heeft het kabinet besloten de uitzendingen voorlopig niet te staken. Heijnen E-Technologie timmert aan de weg en we maken een bestendige maar stevige groei door! En dat in ons gouden jubileumjaar. Meer informa tie bij René Heijnen: 0167-544744 of GSM 0653-444474. (Advertentie I.M.) Aan de eerste Thoolse poëziewed strijd doen 28 inwoners mee met 59 gedichten. De vijf leden tellende ju ry beslist morgen welke negen ge dichten genomineerd worden om in aanmerking te komen voor de prijs van het mooiste Thoolse gedicht. De bezoekers aan de Alvantho-ma- nifestatie op zaterdag 8 juli bepalen de winnaar. Thema van de poëzie wedstrijd is: Tholen. land van wind en water. Van de 28 inzenders ko men er 17 uit Tholen en 5 uit Sint- Annaland. Daarnaast zijn er nog en kele gedichten uit Sint-Maartens dijk, Poortvliet, Stavenisse en Scherpenisse. Een aantal gedichten wordt geïllustreerd met foto's van Henk Bos, Leen Verhage en Louis Sauter uit Tholen. alsmede Een- drachtbode-fotograaf Arie de Viet uit Sint-Maartensdijk. Daarvan ver schijnt zaterdag 8 juli een bundel die verkrijgbaar is op de Alvantho- manifestatie. De jury die voor de negen nominaties zorgt, bestaat uit de Zeeuwse gedeputeerde voor cul tuur Harry van Waveren, wethouder Marian Velthuis, Claartje van Loon (Nonnetjeshuis), boekhandelaar Ad Quist en oud-leraar Nederlands Kees Zuidweg. In de eerste tien weken van dit jaar kwamen bij het meldpunt verkeerson- veilige situaties 64 meldingen binnen. Veertig procent daarvan had betrek king op de snelheid, een punt waarop het meldpunt samenwerkt met de po litie. Het meldpunt - dat van het regionaal orgaan verkeersveiligheid is overge heveld naar 3VO en huist in het wa terschapskantoor te Middelburg - re gistreert de situatiebeschrijving, helpt met het onderbouwen van de klacht en speelt deze vervolgens door naar de verantwoordelijke wegbeheerder. Het meldpunt houdt in de gaten of die wegbeheerder binnen de afgesproken termijn reageert richting klager. Inwoners kunnen verkeersonveilige situaties 24 uur per dag melden. Dat kan telefonisch op 0800- 8375337 of via e-mail: meldpunt- zeeland@3vo.nl. "x korfbal Werkgroep Dorp houdt op zaterdag 20 mei een pleintjesfeest in Anna-Jaco- bapolder. Er worden perkplantjes en zelfgemaakte producten verkocht. Ook is er een kleine rommelmarkt en kunnen kinderen zich laten schminken. Er zijn verder allerlei spelletjes. Het evenement duurt van elf uur tot drie uur en vindt plaats op het schoolplein van Het Kompas, 's Middags tussen een en drie kunnen kinderen ook een rondje op een pony rijden. De opbrengst is bestemd voor de kindervakantie spelweek. Debat gezinsbeleid. Scoop organiseert maandagavond van acht uur tot half tien een debat over gezinsbeleid in de Scoopera aan Achter de Houttuinen in Middelburg. De titel van het debat is 'Naar een Zeeuws gezinsbeleid: het ge zin als onderneming'. De bijeenkomst is voor iedereen gratis toegankelijk. neerde. Emergo verloor met 8-10, de doelpunten werden gemaakt door Harmen van Heemskerk (2x), Justi ne Weijenberg (2x), Marchel de Frel, Mariska Hage, Marco v.d. Hoek en Jaco Rip. Anders dan de hoofdmacht, speelde Emergo 2 juist een sterke eerste helft. Tegenstander Springfield 5 kwam welis waar op voorsprong, maar daama waren de rood-zwarten heer en meester. Emer go kwam met 6-2 voor te staan en leidde bij de rust met 7-3. Hoewel de bezoekers uit Hoeven in de tweede helft terug kwa men. kwam de Thoolse zege geen mo ment in gevaar. De eindstand was 8-6, dankzij treffers van Ad Farla (3x), Jack van Rijshergen (2x), Arie Jansen, Patri cia Pelgrim en Charlotte Weijenberg. De F-jeugd van Emergo hield de onge slagen status overeind, door Springfield met 3-0 te kloppen. De Tholenaren zet ten de bezoekers zwaar onder druk, wat volop scoringskansen opleverde. Bij de rust stond het 2-0 en Emergo hield het tempo na de hervatting vast. Het won de strafworpen met 17-11, terwijl de doel punten in het duel op naam kwamen van Kelly de Koning (2x) en Keivin Boo gaard. Programma zaterdag: Emergo-Volhar ding 16 u., Togo 4-Emergo 2 17 u.; Ven tura Sport-Emergo B 11.45 u., Emergo D-Terda 14 u.. Emergo El-Top 13 u„ Hoogerop-Emergo E2 10 u.. Emergo F- PKC 12 u. Door een slechte eerste helft ver loor Emergo met 8-10 van Sagitta 3. Het tweede team van de Thool se korfbalclub klopte Springfield 5 met 8-6. Emergo was niet bij de les, toen het aantrad tegen de ploeg uit Ridder kerk. Pas bij een 0-5 achterstand wisten de Tholenaren voor het eerst de korf te vinden. Hierna ging het gelijk tegen elkaar op. Bij de rust stond het 2-7 voor Sagitta. De rood zwarten tapten in de tweede helft uit een ander vaatje. Ze speelden agres siever en kregen de overhand. Emergo kwam terug tot 6-7 en bij die stand leek weer alles mogelijk. Het waren echter op dat moment de Ridderkerkers die scoorden, zodat de inhaalrace van de thuisclub stag- Het echtpaar Van den Hoek (rechts) krijgt uit handen van José en Frans Lindhout van Multimate Sint-Annaland de gewonnen prijs. (Advertentie I.M.) Blij verrast waren Yvonne en Jan van den Hoek uit Sint-Maartens dijk toen ze te horen kregen dat ze een home cinema system had den gewonnen. Ze deden in febru ari mee aan een prijsvraag van Multimate, een actie ter gelegen heid van de opening van de zestig ste winkel van deze keten in Hoofddorp. Bij zes puzzelstukjes moesten de producten gezocht worden in de speciale folder. „Het was de eerste keer dat we aan zoiets hebben meegedaan", zegt mevrouw Van den Hoek. „We vul len nooit prijsvragen in." Het ho me cinema system komt prima van pas. De prijs werd dinsdag bij Multimate in Sint-Annaland overhandigd door José Lindhout. De trekking van zestien winnaars gebeurde eerder op het hoofdkan toor. De deelname aan deze actie was in Sint-Annaland groter dan bij eer dere acties, vertelt mevrouw Lindhout. Zij en haar man Frans vinden het erg leuk dat er een hoofdprijs bij een van hun klan ten terecht komt. „Er zijn immers zestig winkels, dus dan is het mooi dat je erbij bent." Met een actiemarkt op de dependance van de School met de Bijbel in Sint-Annaland is gistermiddag geld bijeen gebracht voor het vakantie- project in Roemenië van de stichting Hulp Oost-Europa (Hoe). Een groep van 18 Zeeuwse jongeren, waarvan negen uit onze gemeente, gaat tijdens de zomervakantie twee weken naar Bucin om er een va kantiehuis af te bouwen waar kinderen en jongeren kunnen logeren. Juffrouw Adrie Goudzwaard van de Bucin ligt in het oostelijk deel van School met de Bijbel is een van de voortrekkers. Ze is actief in de jeugdvereniging Plus 16 van de Ge reformeerde Gemeente die nu een jaar heeft gedraaid. Een van de le den, de 17-jarige Nienke Roeland, kwam met het idee om samen activi teiten te doen. Juf: „We hebben wel een uitje gehad. Dat was heel gezel lig. maar zij stelde voor om een keer een paar weken iets samen te doen. In de Pluskrant vonden we een pro ject van de stichting Hoe. Ik wil dit zelf ook al jaren. We hebben er met de hele vereniging, met 18 leden, naar gekeken. Maar er vallen er nog al wat af. Er zijn er negen overgeble ven. Dit lijkt ons een aantrekkelijk project." de Karpaten, ten oosten van Targu Mures, in een vallei en tien kilome ter van de grote stad Priad. De jongeren moeten de handen uit de mouwen steken. Het huis is nog lang niet af. Er is nog geen stromend water, geen elektriciteit en ook moet er nog veel schilderwerk worden verricht. „Er wordt ook een stukje evangeli satie gedaan, maar dat is nog vrij moeilijk voor de jongeren. Er zijn ook kinderen, dus wordt hel een combinatie van bouwen en kinder werk." Nienke ziet er naar uit. De havo leerling aan het Calvijn college in Goes zit in haar examenjaar en heeft straks 12 weken vakantie. „Je kan wel de hele tijd op het strand liggen, maar ik wil ook wel wat nuttigs doen." Ook de 15-jarige Nathalie Heijboer gaat mee. Zij zit in Krab- bendijke op het Calvijn college en heeft als vmbo-leerlinge acht weken vrij. De groep vertrekt in twee busjes naar Roemenië. In totaal zijn ze elf dagen van huis weg. Het is een lange rit naar het voormalige Oostblok land. Maar liefst 24 uur zijn ze on derweg naar de plaats van bestem ming in het bergachtige gebied waar Bucin ligt. Een klein dorpje dat op de meeste landkaarten niet te vinden is. Maar de natuur in de omgeving is er mooi. In Bucin heeft Christian Endeavour een zogeheten kamphuis. De organisatie evangeliseert kinde ren en jongeren onder meer door va kanties met ze te houden. Tijdens de vakanties speelt bijbellezen en bij belstudie een grote rol. De jongeren (zeven jongens en elf meiden) vertrekken op 31 juli. Het is dan hartje zomer in Roemenië. In Bucin waar de jongeren in twee ten ten kunnen overnachten, is wel stro mend water maar dat komt uit een beekje. Hoe het met het eten wordt geregeld, is nog een vraagteken, maar volgens de juf is er een coördi nator ter plekke aanwezig die daar over meer kan vertellen. De jongeren zoeken sponsors om het project te bekostigen. Dat loopt nog storm. Er is 2500 euro nodig om al het materiaal te kunnen kopen om het vakantiehuis af te kunnen ma ken. Maar ook de kosten van het vervoer moeten betaald worden. Per jongere komt dat op ongeveer 400 euro. De actiemarkt was bedoeld voor het project. Er was fruit en groente te koop, er werd muziek gemaakt. Er was poppenkast en een grabbelton, een kleurwedstrijd voor kinderen, boeken, zelfgemaakte kaarten, plantjes en bloemen, cake en gebak, diepvriestaarten en kinderkleding. De groep die naar Roemenië gaat, zittend v.l.n.r. Ilona Wisse, Stephan Jansen, Nienke Roeland, Adrie Goudzwaard, staand Marlies Jansen, Nathalie Heijboer, Leanne Wisse, Simon Riemens, Carolien de Boer en bovenin Lenneke de Hollander.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 15