Wally Blaas stimuleert ook anderen CDA-voorzitter wil lintje voor vrouw Aimabele werker op achtergrond ri Administrateur van R.K. parochies Ouderling en museumvrijwilliger Veelzijdig vrijwilliger in de sport Kees Kot uit Tholen - t'i Cees de Leeuw uit Oud-Vossemeer Jan Lanooy uit Scherpenisse Leen Tichem uit Tholen David Coppoolse uit Poortvliet Donderdag 4 mei 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Voorzitter heemkundekring geridderd voor vele activiteiten Ouderenzorg Watersnood Oase van liefde v Hij is vrijwilliger bij het streekmuseum De Mee- stoof en bij Unicef. Maar ook heeft de 75-jarige Jan Lanooij uit Scherpenisse zich verdienstelijk ge maakt op kerkelijk terrein, in de politiek en op het ge bied van openbare orde en veiligheid. „Ik moet nu aan mijn vader denken", zei hij toen de burgemees ter hem de onderscheiding Lid in de orde van Oranje- Nassau opspeldde. Nog maar enkele dagen terug van een weekje vakantie op Kreta, aange boden voor zijn 65ste verjaardag, stond Wally Blaas uit Tholen vrijdag de volgende verrassing te wachten. De oud-gemeenteambtenaar werd benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau voor zijn verdien sten op kerkelijk, welzijns- en cultuurhistorisch terrein. Kleinzoon Ste ven bombardeerde hem maar meteen tot 'opa ridder'. Veel tijd om te bekomen had Blaas niet, want maandagmorgen in alle vroegte is hij al weer naar Roemenië vertrokken. Als vrijwilliger dit keer van de hulpactie van de familie Noom in Scherpenisse. Een activiteit van de kersverse ridder die ontbrak in het lijstje verdiensten dat burgemeester W. Nuis opsomde. „In Salard gaan we drie weken aan de slag in de kerk van de baptistengemeente". vertelt Blaas. „Een keuken zetten, de verlichting af monteren en de banken plaatsen." Het ks voor de Tholenaar de tweede keer dat hij een handje toesteekt in Trans- sylvanië, bij de Hongaarse minder heid. Naast Blaas zijn Jan Wesdorp en Wim Mosselman uit Sint-Annaland, Kees Visser uit Tholen en twee Hal sternaren mee. In Meulvliet was Wally Blaas vrijdag morgen aanwezig om te zien hoe Da vid Coppoolse onderscheiden zou worden, dacht hij. Dat gebeurde ook, maar in de rij van elf was Blaas tot zijn verrassing als eerste aan de beurt. Toen zijn vrouw zei dat ze ook best eens een uitreiking van onderschei dingen wilde meemaken, koesterde hij geen argwaan. Maar toen hij in de bomvolle zaal zijn kinderen en klein kinderen ontwaarde, en ook nog naar de voorste rij werd gedirigeerd, was het Blaas duidelijk dat hij zelf in het middelpunt stond. „De heer Blaas is iemand die zich ge ruime tijd ten bate van de samenle ving heeft ingespannen en die ande ren heeft gestimuleerd", citeerde de burgemeester uit het advies van het Kapittel voor de Civiele Orden. Hij somde een 'indrukwekkende' lijst op: vijf jaar voorzitter van basisschool De Regenboog in Tholen; twaalf jaar dia ken van de hervormde gemeente Tho len, en in die periode vier jaar lid van de classis Zierikzee en van de genera le synode van de Nederlandse Her vormde Kerk, en twee jaar toege voegd lid van de kerkenraad van de hervormde gemeente Stavenisse. Ver der was Blaas tot 2003 bestuurlijk ac tief in de ouderenzorg; veertien jaar voorzitter van zorgcentrum De Schut- se in Sint-Annaland, vier jaar van stichting Woonhof (die samen met Habion het woonzorgcomplex Vroon hof bouwde) en twaalf jaar van het woonzorgcentrum Elenahof in Stave nisse. Bij de ontwikkeling van dit centrum verrichtte Blaas volgens de burgemeester pionierswerk. Nuis ver meldde ook dat onder leiding van de Tholenaar de nieuwbouw van de Schutse werd voorbereid en in samen werking met Ten Anker met verpleeg huiszorg werd begonnen. Van 2001 tot 2004 was Wally Blaas - inmiddels in de vut - voor Tholen pro jectleider voor de vijftigste herden king van de watersnood. Ook was hij coördinator van de in Tholen gehou den nationale bijeenkomst voor de hulpverleners, waarbij prinses Mar griet aanwezig was. Sinds 2004 is Blaas voorzitter van de heemkunde kring Stad en Lande van Tholen. Hij is in die functie onder meer nauw be trokken bij de jaarlijkse organisatie van de open monumentendag. Ook verzorgt hij voor verenigingen pre sentaties met historisch beeldmateri aal. Verder heeft Blaas, samen met se cretaris Kees de Koning, onderzoek gedaan naar de Thoolse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, wat eind vorig jaar resulteerde in de publi catie 'Gevallen en gebroken'. En hij is secretaris van een beleggingsclub. De burgemeester zei het een eer en een genoegen te vinden om de koninklijke onderscheiding te mogen opspelden. Blaas was ingenomen met het hulde blijk, en verrast dat hij de hogere on derscheiding van Ridder kreeg. In de volle sporthal van Meulvliet ging de burgemeester in op het Oranjegevoel dat onlosmakelijk met Koninginnedag en de lintjesregen is verbonden. Na het opspelden van de onderscheidingen was iedereen in de zaal van een oranje drankje voorzien en met de gedecoreerden naast zich bracht Nuis een toost uit op konin gin Beatrix: „Dat zij leve!" Vervol gens stelde de burgemeester de inzet voor de samenleving aan de orde, die velen - vaak op de achtergrond - tonen. „Bij u, gedecoreerden, is lief de en inzet voor de samenleving niet te koop. Nee, u stelt ze gratis ver krijgbaar." De samenleving, die steeds individualistischer en zakelij ker wordt, is gebaat bij mensen met een dergelijke instelling. „Zij creë ren een oase van liefde en behulp zaamheid. Het zijn mensen, vrijwil ligers, met soms een onzichtbare uitstraling." Nuis riep op om nieuwe voordrachten voor een koninklijke onderscheiding bij hem in te dienen. Zodat zaken die in het verborgene plaatsvinden, maar die een groot maatschappelijk belang dienen, naar buiten komen. Ridder Wally Blaas uit Tholen, hier temidden van zijn familie, werkt nu weer als vrijwilliger in Roemenië. - Hll «s a Kees Kot uit Tholen, oprichter van het mannenkoor en 22 jaar koster in de Gereformeerde Gemeente. Zijn verdiensten in het uitvaart wezen en het daarbij op de ach tergrond optreden als mantelzor- ger leidden ertoe dat de 76-jarige Kees Kot is benoemd tot Lid in de orde van Oranje-Nassau. Een ge zien man, vriendelijk en aimabel en met veel plichtsbetrachting, zo typeerde de burgemeester hem. Kot dacht dat hij voor een lintje voor uitvaartleider Theo Jansen van Monuta in Meulvliet was. Ook zijn vrouw wist niet dat haar man on derscheiden zou worden en dus was de verrassing des te groter. Kees Kot heeft vanaf 1990 verschillende taken in het uitvaartwezen in zijn woonplaats vervuld en is nog altijd drager bij begrafenissen en eventu eel chauffeur van de rouwauto. Vanuit dat werk biedt hij als vrij williger nazorg aan mensen die een dierbare verloren. Hij bezoekt hen, samen met zijn vrouw, biedt een luisterend oor en doet allerhande klusjes. „U werkt op de achter grond", aldus de burgemeester. De Tholenaar is verder al zeven jaar voorzitter van de Vereniging van ei genaren appartementen voor oude ren in zijn woonplaats en sinds vijf jaar is hij in de commissie Vijfhoek belangenbehartiger voor de toe komstige bewoners van het com plex (momenteel in aanbouw) met levensloopbestendige appartemen ten. Kees Kot was in de jaren zestig ze ven jaar voorzitter van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Neder- 's Morgens thuis had Lanooy zijn stem nog geoefend, want hij was er van overtuigd dat het Smalstads mannenkoor, waarvan hij lid is, moest optreden bij het uitreiken van de lintjes. Groot, was dan ook de verrassing toen hij zelf werd on derscheiden, een eer die vroeger ook zijn vader te beurt is geval len. Naast zijn werk voor het mu seum en het kinderfonds van de Verenigde Naties is Lanooij ker kelijk actief. Hij is sinds vorig jaar ouderling-scriba in de her vormde gemeente Immanuël in Tholen, sinds zes jaar redacteur van het contactblad en eerder een periode van zes jaar ouderling. „Daarnaast bent u muziekliefheb ber en zong u vanaf 1983 in di verse zangverenigingen", wist de burgemeester. land. En in 1973 was hij één van de oprichters van het chr. Thools man nenkoor Rehoboth, waarvan hij tot 1990 voorzitter was. Verder fun- In zijn vorige woonplaats Oud- Beijerland was de oud-leraar in de jaren tachtig twee jaar gemeente raadslid voor het CDA en twee perioden, totaal zestien jaar, wij- kouderling in de hervormde Ont- geerde hij 22 jaar als koster van de Gereformeerde Gemeente. En van uit zijn hobby, het verzamelen van oude foto's, kwam Kot ertoe om in moetingskerk. Hij nam vanuit de kerk deel aan de gemeentecontac ten die ontstonden met het toen malige Oost-Duitsland. In een nog verder verleden - van 1949 tot 1960 - was Jan Lanooy lid van de 2000 twee boekjes 'Tholen in vroe ger tijden' samen te stellen. Hij ver zorgt op verzoek ook presentaties over 'oud' Tholen. vrijwillige brandweer in zijn ge boorteplaats Sint-Annaland, en lid van de Nationale Reserve. „Cha- peau!", zei Nuis die vóór zijn aan treden als burgemeester overste was bij de landmacht. Niet de teruggetreden voorzitter Jan Egberts van tennisclub TOV, maar erevoorzitter Cees de Leeuw zelf kreeg vrijdag een lin tje. De 68-jarige Oud-Vossemeer- der was actief in de sport, maar ook op kerkelijk, politiek en wel- zijnsgebied. Hij werd daarvoor benoemd tot Lid in de orde van Oranje-Nassau. „De bestuursleden waren verhin derd en daarom vroegen ze mij als erevoorzitter om TOV te vertegen woordigen bij het onderscheiden van Egberts", legt De Leeuw uit. Hij werd echter uit de zaal geplukt en naar de voorste rij gebracht, ter wijl ook de aanwezigheid van zijn kinderen en kleinkinderen de Vos- semeerder aan het denken zette. Kerkelijk is hij al veertien jaar ad ministrateur van de R.K. parochie in Tholen. Dezelfde functie vervul de hij tot vorig jaar eveneens voor de R.K. parochie in zijn woonplaats en een periode van negen jaar voor het R.K. regioverband (met Halste ren en Lepelstraat). Ook is De Leeuw inmiddels zeven jaar secre taris van het Kerkkoor in Vosse- meer. Hij was in 1976 medeoprichter van de tennisclub en vervolgens zeven jaar vice-voorzitter en zes jaar voorzitter. Bij de stichting van het bejaardentehuis De Vossemeren in Nieuw-Vossemeer, in 1969. werd Cees de Leeuw voorzitter van het bestuur en hij bleef dat veertien jaar. Ook was hij de eerste beheer der - een periode van zeven jaar - van het dorpshuis De Vossenkuil. Hij zat in de stichting die de oprich ting ervan nastreefde. Een periode van vijf jaar was De Leeuw voor de In januari kreeg Leen Tichem de gouden waarderingsspeld van de KNVB en daar werd vrijdag een koninklijk lintje aan toegevoegd. De zestigjarige Tichem, die voor een bespreking over de verbre ding van de Zoekweg naar Meul vliet kwam, werd benoemd tot Lid in de orde van Oranje-Nassau. Tichems verdiensten voor de voetbal sport, en voor Tholense Boys in het bijzonder, zijn velerlei. Hij is vijftien jaar regio- en clusterafgevaardigde in het district Zuid I van de voetbalbond en lid van de kamer wedstrijdzaken. Bij de geel-zwarte voetbalclub is Ti chem de verantwoordelijke man voor het onderhoud aan de gebouwen en de velden, hij regelt het oefenpro gramma voor de senioren, vertegen woordigt het bestuur bij uit- en thuis wedstrijden van het eerste elftal en organiseert de zeskamp bij het jaar lijkse meerdaagse A-juniorentoer- nooi. Twintig jaar was Leen Tichem wedstrijdsecretaris en ook nog een periode jeugdleider en jeugdsecreta- ris. Maar zijn werk als vrijwilliger blijkt een stuk veelzijdiger te zijn. Tien jaar lang, tot vorig jaar. verrichtte de Tho lenaar hand- en spandiensten voor Omroep Tholen. Hij was ook zes jaar actief bij wielervereniging De Zuid westhoek, als ploegleider junioren, begeleider dames, trainer in de win termaanden en lid van de bezwaren- commissie. In de jaren tachtig gaf KVP wethouder en gemeenteraads lid. Dit tot aan de opheffing van de zelfstandige gemeente Oud-Vosse meer in 1971. Van de samenvoeging van alle Thoolse gemeenten was de Vossemeerder een verklaard tegen stander, riep burgemeester Nuis in herinnering. Twee verenigingen waarvan De Leen Tichem drie jaar lessen sportie ve recreatie aan haanlozen en acht jaar lang verzorgde hij trainingen en gymlessen voor de leden van drie af- Leeuw meer dan een halve eeuw lid is, ontbraken in het lijstje van de burgemeester: toneelvereniging Sint Joseph en voetbalclub Vosmeer. Bij de toneelvereniging maakte Cees de Leeuw 23 jaar lang deel uit van het bestuur, waarvan zes jaar als secreta ris-penningmeester. Bij het 75-jarig bestaan stelde hij, samen met secre- delingen van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Sinds twee jaar is de Tholenaar man telzorgen meldde de burgemeester, taris Piet de Leeuw, een jubileum boek samen. De voetbalclub mocht zeven jaar lang van zijn diensten als jeugdleider gebruik maken. Ook zat hij drie jaar in het bestuur, waarvan twee jaar als penningmeester. En van de jubileumcommissie die de viering van het gouden jubileum voorbereid de, was De Leeuw voorzitter. die sprak van 'een heel aardige com binatie'. Hij doet boodschappen voor ouderen, haalt medicijnen en bege leidt mensen bij ziekenhuisbezoek. Jan Lanooy uit Scherpenisse, tegenwoordig ouderling en zanger, vroeger brandweerman en lid van de Nationale Reserve. Leen Tichem uit Tholen, actief bij de voetbal, maar ook mantelzorgen Cees de Leeuw uit Oud-Vossemeer richtte TOV, de Vossemeren en de Vossenkuil op. Hij is blij met zijn onderscheiding, maar eigenlijk wilde David Cop poolse uit Poortvliet er twee hebben. Zijn vrouw heeft er ook zeker een verdiend, vindt de 62-jarige oud-politieman. Hij krijgt zijn lintje als 'koninklijke schouderklop' voor het werk op kerkelijk, politiek en wel zijnsterrein. Coppoolse verruilde 22 jaar gele den vanwege zijn werk Kruiningen voor Poortvliet. Hij toonde zich al snel maatschappelijk betrokken, want in 1985 werd Coppoolse be stuurslid van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. Een functie die hij twaalf jaar vervulde, waarvan de laatste twee jaar als se cretaris. In die tijd was Wally Blaas voorzitter en voor zijn on derscheiding was David Coppool se dan ook naar Meulvliet geko men, dacht hij. In het zorgcentrum verzorgde de Poortvlietenaar om de vijf tot zes weken de weekaf- sluiting. Hij was tevens vijf jaar penningmeester van de Elenahof in Stavenisse. Naast de ouderenzorg had het ker- kenwerk de belangstelling van Coppoolse. Niet vreemd, want in zijn eerdere woonplaatsen Grijps- kerke en Bruinisse had hij zich daarmee ook al bezig gehouden. In Poortvliet is hij actief in de Gere formeerde Kerk, als preeklezer, coördinator van de groot huisbe zoeken en bij onderhoudswerk aan de Ontmoetingskerk. Eind jaren tachtig was Coppoolse drie jaar voorzitter van de kerkenraad. En drie onderbroken perioden van vier jaar fungeerde hij als ouderling (deze functie bekleedt hij nu nog). Sinds acht jaar organiseert hij jaarlijks de rommelmarkt, die op zfjn erf plaatsvindt en waarvan de opbrengst naast de kerk ook altijd naar een goed doel gaat. In de zelfde lijn iigt Coppoolses betrok kenheid als vrijwilliger bij de christelijke hulporganisatie Dor cas Hulp Nederland. Hij is actief bij het transportklaar maken van voedselpakketten voor deze orga nisatie, die zich richt op Oost-Eu ropa, het Midden-Oosten, Afrika en Azië. Ook de politiek houdt Coppoolse bezig. Hij is sinds zeven jaar voorzitter van de Thoolse afdeling van het CDA en uit dien hoofde bestuurslid van de provinciale af deling. Eenzelfde periode was de Poortvlietenaar secretaris van de beleggingsclub Het Getij, maar deze heeft inmiddels de activitei ten gestaakt. „In Kruiningen heb ik ook nog in het schoolbestuur gezeten", zegt de tot Lid in de or de van Oranje-Nassau benoemde David Coppoolse. Voor zijn vrouw waren er bloe men, net als voor de partners van de andere gedecoreerden (de echt genoten van de dames die een lin tje kregen, ontvingen een fles drank). Het was een klein blijk van waar dering, want voor de burgemees ter staat als een paal boven water - zo zei hij - dat hün steun onont beerlijk is geweest bij het werk dat de gedecoreerden voor de sa menleving hebben gedaan. David Coppoolse uit Poortvliet met zijn vrouw en twee zoons.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 9