Versierde fietsen in Scherpenisse 'Crea Bea's' mooiste straat Tholen Trappen op de skelters Sint-Philipsland Rustige viering in Poortvliet Levend ganzenbord in de Polder Zeskamp en kinderspelen in Stavenisse Donderdag 4 mei 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Niet veel inwoners van Poortvliet waren dit jaar te porren om Ko ninginnedag in hun eigen woon plaats te vieren. De opkomst voor de aubade bij 't Ouwe Raed'uus bleef zaterdagochtend beperkt tot zo'n vijftig mensen. Muziekver eniging Euterpe uit Sint-Maar tensdijk speelde er echter niet minder enthousiast door, al begon het optreden in de verschillende woonkernen sommige blazers van de vereniging wel parten te spelen. „Ik begin me toch een dorst te krijgen", zuchtte een trompettist vóór de aubade. Hij werd door een Poortvlietenaar getroost met de gedachte aan een nieuw fust koel bier in het dorpshuis. „De bar is net gevuld, dus dat komt dade lijk wel goed." Burgemeester W. Nuis, die samen met zijn echtgenote voor de aubade naar Poortvliet was gekomen, be treurde de lage opkomst. ..Ik zie dat er aanzienlijk minder kinderen aan wezig zijn dan vorig jaar." Volgens de organisatie kwam de lagere op komst door het feit dat de Koningin nedagviering dit maal op een zater dag werd gehouden in plaats van een doordeweekse (school)dag. Veel jongeren waren vanwege de meiva kantie elders. Enkele presente kinde ren waren gepast en feestelijk ge kleed in oranje shirts en droegen versierde kroontjes. Enkele hielden een vlaggetje vast of waren geschminkt met rode. witte en blauwe verf. Na het Wilhelmus en het Zeeuws Volkslied dat uit volle borst werd meegezongen, werden ook de liederen In naam van Oranje, Een draaiersjongen. De Zilvervloot en Wij leven vrij gespeeld. Slechts enkele inwoners hadden ge hoor gegeven aan de oproep van het Oranjecomité om hun straat te ver- De volwassenen in Anna Jacoba- polder vermaken zich op Konin ginnedag met een nieuw spel: le vend ganzenbord. Op het trapveld is met kalk een ganzenbord gete kend. De deelnemers gooien steeds met twee grote dobbelste nen en proberen zo snel mogelijk uit te raken. Maar onderweg moe ten wat hobbels worden genomen. Groot is de hilariteit als een jonge man terecht komt in een kuip met daarip een bodempje water. Het spel begint iets later dan gepland, want in Ons Dorpshuis is het erg gezellig en de bitterballen smaken er prima. In groepjes van vier of vijf wordt er tegen elkaar gespeeld, de spe lers krijgen ieder een pet op van een andere kleur. De winnaars van de groepen nemen het op hun beurt tegen elkaar op. Op die ma nier komt uiteindelijk Ina Backer uit de bus als winnares van het spel en zij gaat met de levensmid- delenmand naar huis. De dag begint met de aubade. Met de schooljeugd en de muzikanten van Concordia wordt bij het dorpshuis de vlag gehesen. De kinderen gaan vervolgens naar het plein van basisschool Het Kom pas, waar spelletjes op het pro gramma staan. De groep met Lisa en Erik Verhage, Sanne de Niet en Daphne van Nieuwenhuijzen komt als winnaar uit de bus. Het oranjefeest in de kleinste Thoolse woonkern wordt afgeslo ten met een gezellige discoavond. De mannen die in de zomer vaak bij de nol aan de Oosterschelde van het zonnetje genieten, hebben zich zaterdag in Stavenisse inge schreven als de Viagratijgers. Ze zijn al wat op leeftijd maar vor men nu samen een van de zeven teams die fanatiek en met de no dige humor deelnemen aan de zeskamp op het havenplateau, ge organiseerd door de stichting ac tief Stavenisse (SAS). Ze moeten samen een truck van 8 ton voorttrekken. Geen gemakke lijk karwei maar als de wagen een maal rijdt, loopt ze soepel over de kinderkopjes. De Viagratijgers zul len de strijd niet winnen want die gaat naar de Bierbrothers. Die zijn een stuk jonger en in de bloei van hun leven. En wellicht nog wat fa natieker. Bij het begin van de zeskamp heb ben zich maar vijf teams ingeschre ven. maar op het laatst komer er nog twee bij. Het waterspel waarbij de deelnemers een teil water aan elkaar over moeten geven is van wege het koude weer aangepast. Niet over het hoofd, maar zijde lings mogen ze de teil met zeewa ter dat uit de haven wordt geschept, doorgeven. Toch blijft niet iedereen droog. Vooral de eerste deelnemer die in de stoel zit om het water in een teil te ontvangen, krijgt af en toe een plens water over zijn broek. Er zijn zes onderdelen, behalve vrachtwagen, trekken en water, dragen is er een kruiwagenrace, een krattenrace, beschuitfluiten (waarbij elke deelnemer zo snel mogelijk een beschuit op moet eten om daarna het Wilhelmus te Bui ten) en doelschieten. Een van de lastigste onderdelen omdat de deel nemers een plastic bekertjes zonder bodem als 'bril' moeten dragen waardoor het gezichtsveld sterk be perkt wordt. Er wordt vaak mis ge schoten. maar dat verhoogt de pret Als muziekvereniging Euterpe een sein geeft, kunnen de ruim 40 kinderen met hun versierde fiet sen vanaf de Oosterscheldeschool vertrekken. De Koninginnedag van de Oranjevereniging Prins Willem Alexander in Scherpenis se begint kleurig. Kinderen en ouders hebben hun best gedaan de tweewielers te ver sieren. Er zijn echter niet alleen versierde fietsen, maar ook peuters met driewielers. Eén jongen heeft een step in oranje slierten gehuld en draagt er zelf een oranje pet bij. Hij kan makkelijk even inhouden door af te stappen. Euterpe houdt er flink de pas in. De kleintjes die achter de laatste muzi kanten fietsen moeten goed opletten dat ze de blazers niet te dicht op de hielen zitten. Via de Langeweg gaat de stoet richting de Lage Markt en zo de nieuwbouwwijk in. Op de hoek van de straten staan vaak men sen te kijken. Sommigen rijden op de fiets naar een volgende kruising om weer naar de optocht te kunnen kijken. Ouders en grootouders ma ken foto's van de kinderen. Terug bij school worden de kinde ren opgewacht door wethouder F.J. Goossen met zijn vrouw en wordt samen het Zeeuwse volkslied ge zongen. Daarna opende de wethou der officieel Koninginnedag. Daar na wordt het Wilhelmus gezongen en kunnen de kinderspelen op het plein en het grasveld naast de school beginnen. Er is onder meer dekenvolley, hindernisbaan, was ophangen, klossen lopen en sjoelen. De wethouder en zijn vrouw bekij ken de spelletjes voordat ze weer vertrekken. Na afloop krijgen de Enkele Poortvlietse kinderen verzamelden zich zaterdag met hun ouders hij 't Ouwe Raed'uus voor de aubade aan de koningin. sieren. De organisatie besloot daar om om de prijs voor de best versier de straat dit jaar te laten vervallen. Ook voor de gezinspuzzeltocht. die om twee uur 's middags startte vanaf sportpark D'n Aekerboam, was niet veel animo. Het verwachte deelne mersaantal van 250 werd bij lange na niet gehaald. In totaal schreven zo'n 125 mensen zich in voor de puzzeltocht, die de wandelaars door heel Poortvliet stuurde. Het comité had een flinke voettocht door de woonplaats ingepland, zodat de puz zelaars onderweg de versierde stra ten konden jureren. Dat idee viel echter in het water wegens het ge brek aan versieringen. Tijdens de tocht konden de bewoners wel deel nemen aan diverse spelletjes, waar mee letters te verdienen waren. Deze letters moesten vervolgens ingevuld worden in een rebus. De deelnemers konden aan het eind van de puzzel- tocht de oplossing inleveren in ruil voor een snoepzak. Vanwege de meivakantie bleef het ook rustiger dan voorgaande jaren bij het Oranjebal, wat 's avonds om half negen van start ging in 't Ouwe Raed'uus. Volgens de organisatie was de sfeer in ieder geval goed. al bleef de grote drukte weg. De feest vierders werden tijdens het bal met muziek vermaakt door de Metro Drive-in show. Tweeduizend Tholenaren verza melden zich tijdens Koninginnedag op de markt om onder begeleiding van muziekvereniging Concordia de koningin symbolisch te felicite ren via de traditionele aubade. De markt stond al gevuld met koop waar voor de rommelmarkt en de kiosk was versierd met de Neder landse driekleuren. Na het wel komstwoord van wethouder M.A.E. Velthuis en A. v.d. Velde, voorzitter van stichting S.T.A.D., werd onder andere In naam van Oranje en de kleppermars gezon gen. Het nummer werd begeleid door honderden kleppers in de han den van kinderen en volwassenen. Ruim vijfhonderd sportieve jonge inwoners liepen of fietsten na de aubade naar sportpark De Bent voor de kinderspelen. De Tholense Boys organiseerde de activiteiten olympisch ringgooien, doelschie ten, ringsteken en hockey. De ba sisscholen De Regenboog, De Kraal en Ter Tolne verzorgden touwtrekken, blikgooien, skippy ballen, bowlen en een shuttlerace. Verder konden de jongeren bij bas ketbalvereniging The Clams deel nemen aan basketschieten. Gym nastiekvereniging Olympia hield voor het eerst als onderdeel van de kinderspelen dansworkshops. Aan alle spelen werd enthousiast deel genomen, al was de drempel voor de danscursus soms wat hoog voor de mannelijke participanten. Ver twijfeld stond een groepje jongens te kijken naar het gespring en ge draai van de deelnemers. „Heb jij al meegedaan met het dansen? Ik echt niet!", vroeg een jongen aar zelend aan zijn vrienden. Het spor tieve plezjer won het uiteindelijk van de onzekerheid en het zestal sloot zich twijfelend bij de dansen de groep kinderen aan. Hoewel de zon zich goed liet zien op het sportpark, gooide de kille wind af en toe roet in het eten van de kinderspelen. De shuttlerace werd meerdere malen door deelne mers verloren, omdat de shuttle van het racket waaide. De blikgooi- ers werden juist een handje gehol pen, de rood-wit-blauwe toren viel keer op keer (gedeeltelijk) om door de wind. Het maakte de jeugdige inwonertjes niet veel uit, zij geno ten met volle teugen van de spelen. De allerkleinsten vermaakten zich vooral op het springkussen dat De jeugdige inwoners van Tholen-stad deden op sportpark De Bent mee met traditionele kinderspelen. naast de voetbalkantine was opge steld. De spelen werden afgesloten met het oplaten van de ballonnen en een dansshow. Tegelijkertijd vond op de markt een rommelmarkt plaats, waar vooral de boekenafdeling gretig aftrek vond. De puzzeltocht die stichting S.T.A.D. organiseerde, trok zo'n 95 groepen. De deelnemers werden door de versierde straten geleid, die dit jaar het thema sport en spel had den. Zo werd onder andere in de Venkelstraat het spel ganzenborden uitgebeeld en konden bezoekers in de Kerkstraat hun hoofd breken over enkele denksportpuzzels. De prijs van de mooist versierde straat ging uiteindelijk voor de tweede maal op rij naar de Crea Bea's uit de Prinses Beatrixstraat. De bewo ners hadden diverse sporten uitge beeld waaronder voetbal, golf, wielrennen en skiën. Verder was de straat omgetoverd tot een Olym pisch dorp. De palen waren versierd met schaakstukken en op straat lag een groot mens erger je niet-spel. De Stoofstraat eindigde op de twee de plaats en de derde prijs ging naar de Polderstraat/Louisestraat. Bij de puzzeltocht vielen Jannes Deurloo, Nick en mevrouw Masseurs, fami lie Brandwijk en Dineke Bogert in de prijzen. Om drie uur begon bij de voormali ge oesterputten het volksfeest. DJ Erik, Pim en Dennis ontvingen de bezoekers met allerlei muziek. Vol gens de organisatie vonden zo'n achthonderd mensen de weg naar het spektakel. De kinderen konden ponyrijden en zich uitleven op een springkussen, terwijl de ouders ge noten van de touwtrekwedstrijden. Vijf heren- en vijf damesteams gin gen dit jaar de krachtmeting met elkaar aan. De mannen van biljart vereniging De Tol gingen ten slotte met de eerste prijs naar huis, de vrouwen van de Mariska Hoeve trokken de eerste damesprijs naar zich toe. Rond kwart over zes ver toonden de Thoolse kinderen met hun (groot)ouders op de markt de kunst van het fietsversieren en slo ten Koninginnedag af met een rondrit door Tholen. De prijzen van de versierde fietsenwedstrijd wer den in de groepen 1 tot en met 3 gewonnen door Nick Bijkerk, Jas per Wiens en Kees Bijl. In de hoge re groepen 4 tot en met 8 bleken Ingeborg van Vossen, Arja Bijl en Loreena van Liere hun tweewielers het mooist te hebben opgetuigd, 's Avonds hield hengelsportvereni ging De Pieterman een viswed strijd aan de Vest tussen het Bol werk en de Vossemeersepoort. Jeugdvisser Peter de Hond was zo fanatiek aan het mikken op een grote vis dat zijn vislijn bij het in werpen vast kwam te zitten in een boom. Het loodje schoot los en vloog vervolgens via de boom door een voordeurruit bij een huis aan de Parksingel. De 54 deelnemers vingen in totaal negen vissen. In de leeftijd tot en met 12 jaar hengelde Vera Barens met 45 centimeter de meeste vis binnen. Dimitri Moeli- ker haalde in de categorie 12 tot en met 16 jaar met 31 centimeter de meeste vis aan de kant. De stich ting S.T.A.D. kijkt tevreden terug op Koninginnedag en vindt de sa menstelling van de Kunstroute, de rommelmarkt en de Koninginne- dagvieren een gouden combinatie. Terwijl Conny Tak gereed staat om de dobbelsteen te gooien, kijkt een aantal dames toe. V.l.n.r. Hélène Dieleman, Anneke v.d. Velde. José Backer, Linda van Halum van de Oranjevereniging, en de latere winnares Ina Backer. De Ajaxieden doen mee aan de wat er race op de haven. voor de deelnemers en vooral voor de toeschouwers. De verrichtingen worden vanaf het stenen muurtjes op de dijk gevolgd. Ook enkele bewoners van de Mo lendijk kijken mee, vanaf de ver dieping achter het raam. uit de wind. Sommigen zoeken beschut ting tegen de koude wind in en ach ter hetonlangs gebouwde praathuisje. 's Avonds worden tijdens het druk bezochte Oranjebal in de Stove be kend gemaakt: 1. Bierbrothers, 2. Vrijbuiters, 3. Slappe hap. 4. Via- gratigers, 5. Krotekokers. 6. Mos seldiva's. Voor de Ajaxieden (allen jonge voetbalspelers van Stavenis se), is er een troostprijs. Ze krijgen oranje tompoezen. De ochtend begint met spelletjes voor de kinderen op het Van de Lek de Clerqplein. SAS krijgt daarbij hulp van vrijwilligers van het jeugdhonk Tonk. Er zijn bijna ze ventig kinderen en dat is volgens de organisatoren boven verwachting. De openbare school de Schalm had voorjaarsvakantie. Er waren acht Hollandse spelletjes: klompengooi en, ringgooien. matlopen. verkleed- spel, eierrace, spijkerpoepen, zak- lopen en blikgooien. Na vijf spelletjes of meer kregen de kinde ren een snoepzak, een appel en een klein cadeautje. Na afloop van de spelletjes konden de kinderen een snack halen bij de friet wagen. Op het plein stond ook een kraam waar koffie, thee. limonade, poffertjes en cake te koop was ten behoeve van het jeugdhonk. De zeskamp zorgde in Sint-Philips- land voor* levendigheid in de Voor straat. Achter de dranghekken en vanuit vensters volgden velen het sportieve spektakel waaraan zes teams meededen. Na een plezierige middag kon teamcaptain Johan Reijngoudt van Nudity Beach de beker in ontvangst nemen uit han den van medepresentator Rien Neele. Broeklopen, skippyslang (met hel- lingbaan en zwembad), touwtrek ken, funband, zeephelling en tafel voetbalspel waren de onderdelen. Steeds kwamen er teams in actie, bestaande uit drie dames en drie heren. Bij het eerste onderdeel was er meteen werk voor de EHBO. want na een meter of twintig kwam het vriendenteam van 't Schuurtje ongelukkig ten val. Nadine v.d. Reest moest met een wond aan haar neus en een buil op het voor hoofd de strijd voortijdig staken. Haar ploeggenoten zaten er even verslagen bij, maar Beurden op toen ze hoorden dat het beter ging met Nadine. De onderdelen werden steeds afgewisseld door de rode draad, het tafelvoetbalspel. Daartoe stonden teams op een kunststof baan en moesten proberen te sco ren terwijl ze twee handgrepen vasthielden. Het zorgde voor veel hilariteit, niet in het minst dankzij het levendige commentaar van No- ad-secretaris Gerard Noorthoek. Het laatste onderdeel was de zeep helling. Nudity Beach stond op dat moment aan de leiding, maar de Fluptoppers hadden slechts één punt achterstand. Het overgecon centreerde team van de Vredesduif vergat, tot hilariteit van het pu bliek, tot twee keer toe het keer punt om de pion te nemen. De Fluptoppers zette een tijd onder de twee minuten neer. Maar Nudity Beach slaagde erin om die toptijd met drie seconden te verbeteren en won zodoende het onderdeel én de zeskamp. Het evenement werd ge organiseerd door het Feestcomité Flupland, dat bestaat uit Lijdie Kot, Dick Jansen en Henk de Haan. Zij konden dit realiseren dankzij de steun van een groot aantal spon- Getooid met een oranje kroon slaat Piet den Ouden de drukte gade bij het skelteren. sors. De uitslag: 1. Nudity Beach 29 p; 2. Fluptoppers 27 p; 3. Sol team 19 p: 4. 't Frietkotje 19 p; 5. De Vredesduif 14 p; 6. 't Schuurtje 13 p. In de Wilhelminastraat, bij de brandweerkazerne, was er volop animo om met een trapskelter te rijden. De familie Doorn en Piet den Ouden organiseerden dit. „We kijken wat er aanslaat, 's Middags vallen de kinderen meestal in een gat op Koninginnedag en dan kan dit een alternatief zijn", zegt Jaap Doorn van Sando skelters. Hij heeft verschillende typen skelters beschikbaar en met pylonen een parcours uitgezet op straat. Vooral jeugd komt erop af, maar ook een enkele volwassene. Sommigen brengen hun eigen skelter mee. Wie dat wil, kan op een plankje be kers water in balans proberen te houden tijdens het rijden. De jon gelui hebben er duidelijk plezier in. Op het aangrenzende plein van de Koningin Julianaschool was er een goede belangstelling voor de rom melmarkt. 's Morgens deed de schooljeugd er spelletjes. De dag begon zoals gebruikelijk met een aubade, waarbij wethouder K.A. Heijboer het gemeentebestuur ver tegenwoordigde. Kinderen van de beide basisscholen en muziekver eniging Concordia gaven acte de présence. Aansluitend maakten de peuters van Turn Turn met hun ver sierde fietsjes achter de muziek een rondgang door het dorp. Aan de autopuzzelril deden dertig mensen mee en dat was een Binke stijging ten opzichte van vorig jaar. Han van Vossen uit Sint-Annaland had een fraaie rit uitgezet met de nodige valkuilen, die bij terugkeer druk werden besproken. Wim Snoep en Peter Kunst deelden de eerste plaats met een gelijk aantal punten. Jaap Verwijs en Maurits Verwijs eindigden gelijk op de der de plek. Overigens was er voor el ke deelnemer een prijs. Het Oranjebal in De Wimpel trok vrijdagavond ruim 300 bezoekers. Ze genoten van de muziek die JIC en Garbitch speelde. „Er was voor alle leeftijden iets bij. heel veel ja ren 80 covers", vertelt een tevre den Mieke Kot van jongerensoos De Kelder. Met een lichtshow en rookeffecten werd een prima sfeer geschapen in het dorpshuis. De kinderen rijden met versierde fietsen door het dorp achter muziekvereniging Euterpe aan. kinderen limonade, een snoepzak en een cadeautje. Ook op het plein van de Groen van Prinstererschool wordt Koninginne dag gevierd. Op het Pluimpotterrein vindt 's middags de jaarlijkse zeskamp plaats. Er zijn zes ploegen die om de wisselbeker en de eer strijden. Vrijdagavond zijn er nog maar vijf, maar 's middags schrijft zich nog een team in. Ook hier is dckcnvol- ley (elke team heeft een deken waarmee zij probeert een bal over een volleybalnet te werpen), rings teken op fietsen (met verwrongen wielen), geblinddoekt met brancard parkoers afleggen, touwtrekken, hinderbaan. Er is veel strijd tussen de Talpa's, de Jupijanen en de Heks, Slootwater.nl en de Oranje boys. De ploegen zijn aan elkaar gewaagd. Een ploeg komt voor de tweede maal uit Sint-Annaland. Andere ploegen bestaan ook niet uit louter Scherpenissenaren. Vrienden uit Tholen, Poortvliet en Stavenisse maken deel uit van het deelnemers veld. De Oranjeboys zijn een nieuw team en blijken het sterkst. Als toetje op de zeskamp spelen de ploegleiders nog tegen elkaar. Meteen na afloop krijgen de Oranjeboys de wisselbe ker. Elke ploeg krijgt een envelop met geld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 5