Kees van Dis krijgt bloemen maar minste stemmen van nieuwe raad Gemeten! SAS wil een blijvende expo Ramp Stavenisse Ds. M. van Kooten komt naar Scherpenisse Spelen op Koninginnedag 400 OCCASIONS Herdenken in Tholen en Sint-Philipsland Onderzoek dijken bij stal ANWB bord weg bij Kadijk ABT en ChristenJJnie stemmen tegen vierde wethouder ymiUvW Donderdag 4 mei 2006 62c jaargang no. 25 Altijd meer dan www.autoteam.nl VLAMINGS >LIE Steenbergen 0167 566 391 ChristenUnie en ABT hebben donderdagavond tijdens de gemeenteraad tegen de vierde wethouder gestemd. Dat betekende dat nieuweling Kees van Dis van het CDA de minste stemmen kreeg. Gratis maken. Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 Dunnetjes Foto5 in oude gemeentehuis en De Stove Opvolger ds. Lohuis bij Hervormde Gemeente Deze week Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Provincie Zeeland postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij het herdenkingsteken in het Thoolse bosje, vlakbij de Vosse- meersepoort, vindt vanavond de offi ciële 4-mei-herdcnking plaats. Vanaf kwart over zeven houden leden van de Nationale Reserve de doden wacht, een half uur later begint Con cordia met het spelen van koraal- muziek. Na The Last Post, twee minuten stilte en het Wilhelmus is iedereen in de gelegenheid om bloe men te leggen. Dat kan bij het monu ment, maar ook bij de gedenkplaat van de Vomi (oud-lndiëgangers). Af sluitend zingen leden van drie koren enkele liederen. In Sint-Philipsland worden de oor logsdoden vanavond eveneens her dacht. Van zeven uur tot kwart voor acht speelt Concordia geestelijke lie deren op het gazon bij de kerk van de Hervormde Gemeente. Daama luiden de klokken, gevolgd door The Last Post, twee minuten stilte en het Wilhelmus. De provincie heeft 2016 euro uitge trokken om onderzoek te doen naar het voorkomen van bijzondere plant jes op de dijken rond de varkenshou derij Cochon aan de Priestermeet- weg in Poortvliet. Dat is het gevolg van een uitspraak raak van de Raad van State. Die bepaalde dat er geen recent overzicht was van de flora op de dijken rond het bedrijf. Gedepu teerde staten gaven een adviesbu reau uit Goes de opdracht. De resul taten worden na de zomer verwacht. De provincie gaat het ANWB-bord op de provincialeweg tussen Poort vliet en Tholen bij de afslag naar de Kadijk verplaatsen. De berm tussen de hoofdrijbaan en het fiets pad wordt over een groter deel ver hard om weggebruikers meer ruim te te geven op veilige wijze uit te wijken. De gemeente verzocht de provincie de situatie aan te passen na het ongeval begin januari waar bij de 28-jarige Ilona Quist uit Sint-Philipsland om het leven kwam. Volgens de provincie zijn de maat regelen tijdelijk. De provincie zal proberen om de weg hoger op de lijst van aanpak te zetten om de verkeersveiligheid te verbeteren. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Kees van Dis van het CDA krijgt bloemen van zijn vrouw na de beëdiging in de raadzaal. A.G. van de Sande (CU) kon de voordracht van vier wethouders niet steunen, zo lichtte hij toe. „We willen volstaan met 3 wet houders, wat overeenkomt met 2,8 formatieplaats. Het is een goed signaal dat de raad zich daar aan houdt, gezien de enorme financiële verplichting die de coalitie op zich heeft genomen. We zien ook niet zo veel verschil tussen de 2,8 for matieplaatsen en de 3,1 van het college." Van de Sande kondigde aan op de eerste drie wethouders uit het voorstel te zullen stemmen en op de vierde blanco te stem men. „Jammer genoeg is dat Van Dis, de nieuwe wethouder, maar we willen gewoon de rangorde aanhouden zoals die hier is gepre senteerd." Ook J.J.P.A. Boulogne (ABT) liet weten dat zijn fractie drie wethou ders voldoende vindt. Hij kon zich dan ook niet vinden in het voorstel om vier wethouders te kiezen. „Het moet met drie kunnen, zeker door taken te delegeren." De CU had ook kritiek op de gang van zaken bij de collegevorming. Van de Sande noemde de procedu re een farce. De CU was volgens meten Geopend van dinsdag 9.00 tot zaterdag 15.00 uur m Kom langs voor een demonstratie B0SE 3-21 SERIE II Geniet van Home Cinema Surround geluid uit slechts twee zichtbare luidsprekers. Een ongekende sensatiel feye#Y0 hem buitenspel gezet, ook al liet de PvdA weten dat er een open on derzoek zou komen naar de vor ming van een nieuw college. „Op 8 maart, een dag na de verkiezin gen waren we nog hoopvol. We hebben ons best gedaan door met voorstellen te komen en die heb ben we naar de informateur en de PvdA gezonden. Maar we hebben geen enkele reactie gehad. En dat hadden we juist van de PvdA wel verwacht." Van de Sande zei ook teleurgesteld te zijn in het zeer besloten karakter van de besprekingen die tot een nieuw coalitie en een coalitiepro gramma moesten leiden. „Voor 7 maart werden de burgers lastig ge vallen om vooral hun stem uit te brengen, daarna hoorden dezelfde burgers niks meer. SGP en PvdA blijken een onzichtbare band te hebben: ze zullen elkaar blijven opzoeken zonder dat de verkie zingsuitslag er toe doet. We heb ben daar geen bezwaar tegen, maar geef dat dan voor 8 maart aan. Helderheid is een betere basis om de gemeente mee te besturen." Fractievoorzitter J. Oudesluijs (Pv dA) die de besprekingen leidde, zei het onbegrijpelijk te vinden dat de CU teleurgesteld is. Hij wees er op dat er op 3 april een openbare bijeenkomst was waar openheid van zaken is gegeven over de vor ming van het college en dat de CU daar ontbrak. Oudesluijs ging ook in op het aantal wethouders. Drie wethouders is te weinig, beweerde hij. „We willen vooruit. Wethou ders moeten zich niet alleen bin nen het gemeentehuis, maar vooral buiten de deur begeven. Daar lig gen onze kansen, daar ligt de groei." Het samen optrekken van PvdA en SGP is volgens Oude sluijs het gevolg van het signaal dat de kiezers hebben gegeven. „Als we met de CU in zee waren gegaan, dan was het aantal confes sionele partijen te groot geweest in de coalitie. En dan hadden wij, als grootste partij, tegen onze kiezers ingegaan." Maar Van de Sande zei dat de ChristenUnie andere verwachtin gen had en hij kon niet begrijpen waarom er ineens - op 3 april - een openbare bijeenkomst was, 'als een donderslag bij heldere hemel.' „De raad moet toch bepalen of er vier wethouders moeten komen." De fractievoorzitters van PvdA, SGP, VVD en CDA noemden een voor één de naam van hun kandi daat waarna de geloofsbrieven konden worden bekeken. Dat gebeurde tijdens een schorsing van de vergadering door M. Lig- tendag-Quist (CDA), J.M. Aar- noudse (SGP) en L.J. van Doorn (ABT). Het college is volgens burgemees ter W. Nuis tot de beëdiging de missionair. „Maar er is wel door het vorige college op de winkel ge past. Een wethouder moet beëdigd worden, ook al is hij of zij eerder al als raadslid beëdigd." Volgens Nuis zit de gemeente met 3,1 for matieplaatsen 'ruim binnen wat de wet aangeeft voor het aantal wet houders.' Verder meldde hij dat raadslid M.A.E. Velthuis (PvdA) en F.J Goossen (VVD) hun raadlidmaat- schap moeten opzeggen om geko zen te kunnen worden als wethou der. Ze stemden daar in toe. Er waren zeventien stemgerechtig den die schriftelijk hun stem uit brachten. M.J. Klippel van de nieuwe Reformatorische Fractie Tholen en E. van der Wal-Vermeu- len (PvdA) waren afwezig. De eer ste op de voordracht, PvdA-er M.A.E. Velthuis kreeg 14 stem men, 3 stembriefjes bleven blanco, K.A. Heijboer (SGP) kreeg 15 stemmen en twee blanco, evenals F.J. Goossen (VVD). Van Dis sloot de rij met 13 stemmen en vier blanco briefjes. Na hun verkiezing legden Heij boer, Goossen en Van Dis de eed af. Velthuis de belofte. Daaropvolgend werden ook de ge loofsbrieven van de nieuwe raadsle den E. Frigge-Hogesteeger (VVD) en E. Bastianen (PvdA) door dezelf de commissie bekeken. Het tweetal stond al een tijdje buiten de raadszaal te wachten. Nadat Frigge de eed had afgelegd en Bastianen de belofte, na men ze plaats en was de raad weer compleet. Nuis: „Nu hebben we er weer twee dames bij. Dat moet de heren goed doen. Het was wat dun netjes, maar het gaat nu weer de goede kant op. Welkom en succes." De stichting actief Stavenisse (SAS) wil in Stavenisse een semi-permanen- te tentoonstelling van foto's van de Ramp. Volgens voorzitter Flip de Rij ke van de SAS zouden de foto's in het voormalige gemeentehuis en De Stove geëxposeerd kunnen worden. Donderdagavond gaf de gemeente raad 12.500 euro aan de stichting nationaal monument Watersnood 1953 in Nieuwerkerk. ABT maakte een ommezwaai door nu akkoord te gaan. De Rijke: „Het idee is vorig jaar op komen borrelen, We hebben in de loop der jaren zoveel materiaal ver zameld, vooral foto's, dat we die wel willen tentoonstellen. Ze liggen nu maar in ons archief. Ik heb dat idee toen met wethouder Velthuis besproken." De SAS denkt dan aan de bovenzaal van het voormalige gemeentehuis en de kleine zaal van De Stove. „De bovenzaal heeft ook een speciale be tekenis omdat daar tijdens de Ramp veel mensen hebben gezeten. Het zou nu voor bezoekers ook een bij zondere plek zijn om van daaruit over de Voorstraat uit te kijken zodat ze zich enige voorstelling kunnen maken van wat er toen is gebeurd." De Rijke denkt dat zo'n expositie eerder bezoekers van elders zal trek ken dan de inwoners van Stavenisse. „We hebben natuurlijk in 2003 tij dens de herdenking een grote ten toonstelling gehad in De Stove. De meeste mensen hebben die gezien. Dus ik verwacht niet dat er veel Sta- venissenaars zullen komen kijken. Maar wel mensen die hier op be zoek komen en die er een studie van maken want dat gebeurt nog steeds." Om de kosten in de hand te houden, zou de expo door vrijwilligers ge mand moeten worden en alleen op woensdag- en zaterdag geopend kunnen zijn. „De tentoonstelling permanent open te stellen, is niet te doen. Elke dag is niet zinvol." De Rijke wil hiermee ook inspelen op het beleid van de gemeente om de dorpshuizen beter te benutten en er meerdere functies in onder te brengen. „Maar eerst zal het finan cieel onderzocht moeten worden. We zijn nu bezig om offertes op te vragen voor de panelen die we zou den gebruiken. Die moeten af te dekken zijn als de kleine zaal in de Stove voor andere gelegenheden wordt gebruikt." Het uitwerken van het idee stond volgens De Rijke op een laag pitje omdat de SAS nu bezig is om de reünie voor de Schalm voor te berei den op zaterdag 20 mei. Maar toen onlangs het verzoek van de stichting nationaal monument Watersnood op de agenda van de gemeenteraad stond, heeft SAS het weer opgepakt en worden er nu prijzen opgevraagd. „We moeten het eerst netjes uitzoe ken." In de gemeenteraad ging ABT nu wel akkoord met het subsidiever zoek terwijl de fractie eerder een voorbehoud maakte. Fractievoorzit ter J.J.P.A. Boulogne noemde het belangrijk dat er extra aandacht voor de Ramp komt door meer caissons bij Ouwerkerk te gaan gebruiken. Maar hij pleitte ervoor ook in Stave nisse nog iets extra's te doen, met een 'blijvende tentoonstelling in het oude gemeentehuis'. „Een vis voor Stavenisse is te weinig," zei hij doe lend op het beeld dat op de Vierde Dijk staat en een monster voor moet stellen. ZIE VERDER PAGINA 11 Ds. M. van Kooten (47) uit Montfoort heeft het beroep van de Hervormde Gemeente Scherpenisse aangenomen. „We zijn er blij mee", zegt ouder ling F. Quist. „De overkomst zal al op vrij korte termijn zijn." De vacatu re die vorig jaar ontstond na het vertrek van ds. J. Lohuis wordt daarmee snel opgevuld. Het eerste beroep vanuit Scherpenisse had direct resultaat Ds. Van Kooten is al 15 jaar in Mont- voogdij besloten per 1 mei 2004 naar foort werkzaam, maar de situatie is daar nu onhoudbaar geworden door een verlate scheuring. De per 1 mei 2004 gestichte Protestantse Kerk in Nederland (PKN) blijkt bijna twee jaar later in de Utrechtse gemeente nog tot een splitsing te leiden. „Door fanatici van weerskanten", zegt ds. Van Kooten. „Het werd me op een gegeven moment teveel. Al moest ik naar het kleinste plekje aan de zee, ik moest Montfoort loslaten en kreeg Scherpenisse van de Heere. Maar je gaat wel inleveren van 650 kerkgan gers naar minder dan 200. Het wordt veel kleinschaliger." De Utrechtse gemeente Montfoort (ruim 13.000 inwoners voor het stad je Montfoort en het dorp Linschoten met nog enkele buurtschappen) is overwegend Rooms-Katholiek. De Hervormde Gemeente telde zo'n 1700 leden, maar kerkenraad en kerk- de Hersteld Hervormde Kerk over te gaan. Voor ds. Van Kooten geen punt omdat hij zijn hele kudde bij elkaar wilde houden. „Ik zag zowel de PKN als HHK als een voortzetting van de Nederlandse Hervormde Kerk. Zelf kon ik de moederkerk, de kerk der eeuwen niet verlaten. Je kunt er het Woord van God ook in alle zuiver heid blijven preken, maar ik ben te gen het machtsvertoon van de PKN en het ambtelijk apparaat van de dien stencentra. Wat ik in Montfoort ook deed om de gemeente bij elkaar te houden - er kwamen zowel Herstelde als PKN-gastpredikanten - het liep fout. terwijl ik er nog langer had wil len blijven." Voordat ds. Van Kooten daar 15 jaar geleden bevestigd werd, werkte hij er al als pastoraal medewerker. ZIE VERDER PAGINA 2 VVally Blaas, voorzitter van de heemkundekring, benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau E M Koba Fase-Geldhof uit Sint-Annaland al zeventien jaar verknocht aan orchideeën Kinderspelen en strijd in zeskamp tijdens Koninginnedag EN VERDER... Kritiek op programma van coalitie PvdA, SGP, VVD en CDA EEN IEDER SCHIJNT ZIJN EIGEN KARPER GROTER TOE DAN ANDERMANS STEUR Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Koninginnedag op Tholen was zonnig maar fris. Voor de koude wind uit het noordwesten zocht menigeen beschutting, maar de liefhebbers van de aubades en zeskampen lieten zich er niet door weerhouden. In Stavenisse werd het wa- terspel enigszins aangepast vanwege de kou, maar dat mocht de pret niet druk ken. In vele woonkernen werd de traditionele aubade gehouden en werd de Ko ninginnedag officieel geopend door een van de leden van het dagelijks bestuur van de gemeente. De nieuwe wethouder Kees van Dis deed dat voor het eerst in Oud-Vossemeer. De spelletjes van de zeskamp blijven in trek. in Scherpenisse en Stavenisse schreven zich extra ploegen in. Zie ook pagina's 5 en 7. www.bcc.nl Advertentie I.M. Advertentie I.M. De Mosseldiva 's in actie op het havenplateau in Stavenisse tijdens de kruiwagenrace. =fi A S3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1