'Mensen willen 's zomers in hun serre van het zonnetje genieten' Passie en meeveranderen is geheim van succes Van Meer 'Ik heb nooit gedacht dat er zoveel kunstenaars in Tholen zijn' Vijftien jaar specialist in aandrijven en besturen Innovatieve producten in nieuwe showroom van Allservice Tholen Spanning stijgt voor mooiste plek de Krabbenkreek Nieuwe kas aan Oostweg Stichting kunstkring: recordaantal bezoekers Kunstroute Donderdag 4 mei 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Bewondering Spektakel 200 muzikanten bij spektakel Primeur Dealerschappen Geleidelijke groei Tevreden Uniek Zaterdag televisie-uitzending om 17.05 uur Bandencentrum Van Dalen naar Sint-Annaland Met gedichten over Tholen en muziek van het BZB vocaal ensemble werd in de Grote Kerk het begin van de tiende Kunstroute ingeluid. Enkele kinderen trokken hun ouders tijdens de opening mee naar het rechtergedeelte van de koorkerk om hun eigen creaties te tonen, want ook Thoolse basisscholen deden dit jaar mee met de Kunstroute. Meta len kunstwerken en kleurrijke papieren fantasiedieren met het thema 'water' versierden de ruimte. De expositie werd versierd met visnetten en wier, waardoor de kerk gevuld werd met een ziltige zeegeur. Dichter Ben Schoonen was anoniem door de jury gekozen tot een van de beste dichters van de tiende Kunst route en droeg enkele gedichten voor onder het thema Tholen, kunststad aan het water. Vooral de declamatie van het gedicht 'Er lag een draak on der mijn bed' van Michaël Zwaai le verde veel gelach en applaus op. De zevenjarige Zwaai won onlangs een landelijke poëziewedstrijd met dit gedicht. „De toekomst van de Thool se dichters lijkt hiermee wel veilig gesteld", aldus Schoonen. Voorzitter Piet Swarthoff blikte terug op tien jaar Kunstroute. „Wij dachten inder tijd 'laten we eens wat leuks gaan doen' en organiseerden een Kun stroute. Het bleek voor herhaling vat baar en de route werd uitgebreid met medewerking van dichters." De bij zonderste gedichten werden op grote doeken gedrukt en hingen tijdens Koninginnedag op verschillende plaatsen in de stad. Wethouder M.A.E. Velthuis verrichtte, op ver zoek van de voorzitter, de opening van het cultuurevenement. De gede puteerde van cultuur en burgemees ter Nuis kwamen hier niet voor in aanmerking, legde zij uit. „Niet om dat zij te lange toespraken houden, zij hebben gewoon de verkeerde sexe", meldde Velthuis. „De voorzit ter wilde de opening door een vrouw laten doen, als eerbetoon voor al het werk dat de vrouwen van de stich ting Kunstkring Tholen verrichten. Zo'n negentig procent wordt name lijk door dames gedaan." De wethou der keek tevreden naar het groeiend aantal bezoekers door de jaren heen. „Den Haag heeft zijn Koninginne nacht, Amsterdam haar Oranjemarkt en Tholen heeft haar Kunstroute." Zowel wethouder Velthuis als burge meester W. Nuis ontvingen na de opening een poëziebundel, waarin alle ingezonden gedichten zijn opge nomen. De Thoolse kinderen deden niet al leen met de Kunstroute mee door middel van een expositie van hun kunstwerken. In het voormalig stad huis aan de Hoogstraat gaven jonge ren vrijdagavond een exclusief optre den van de musical Minoes. Zij zongen diverse liedjes uit de voor stelling in de hal van het stadhuis. Het is een familiemusical van het jeugd- en jongerenwerk van de ge meente die vrijdag 12 en zaterdag 13 mei te zien is in Meulvliet. De musi cal wordt vervolgens vrijdag 19 en zaterdag 20 mei nogmaals uitge voerd in de Wcllevaete in Sint-Anna- land. Alle voorstellingen beginnen om half acht. Vooral tijdens Koninginnedag trok de Kunstroute veel bezoekers. De 1500 stappen tellende wandelroute werd met name bezocht door hobby isten uit de gemeente Tholen. Plonie Geuze uit Poortvliet bekeek vol be wondering de tekeningen van gast- kunstenares Marleen Lippeveld in de Gasthuiskapel. „Ik werk zelf in de kraamzorg. Deze tekening van een kindje in de baarmoeder trekt daar door mijn aandacht. Het is fascine rend hoe zij dit nieuwe leven tot uit beelding brengt, heel mooi." De Poortvlietse bezocht samen met haar schoonouders de Kunstroute. „Zij komen speciaal uit Den Haag om de kunstwerken te bezichtigen, al heb ben zij vooral interesse in de gebou wen zelf. Het is een mooi moment om beide te combineren", legde Geuze verder uit. Zelf volgt zij als hobbyist een cursus aquarelleren. „Als ik al die schilderijen zie, weet ik één ding zeker: ik durf nog veel te weinig. Er is zoveel mogelijk met aquarellen, dat zie ik nu goed. Het is prachtig, ik had nooit gedacht dat er zoveel kunstenaars in Tholen woon den." Connie Rademakers maakte tijdens Koninginnedag de rit van Sint-Anna- land naar Tholen om de werken van de verschillende kunstenaars te be- Bezoekers moeten bij de Grote Kerk eerst de 'deur naar de kunst'openen, voordat zij de 1500 stappen van de Kunstroute kunnen bewandelen. zichtigen. „Ik schilder zelf ook, al is het bij mij echt nog een hobby", zei zij. Hoewel Rademakers zich vooral specialiseerde in Zeeuwse paarden, zoekt zij nu naar modernere onder werpen. „Ik kom hier vooral om veel ideeën op te doen", verklapte zij. De schilderes is geen vaste bezoeker van de Kunstroute. „Meestal is het eve nement voorbij, voordat ik er erg in heb. Toevallig las ik het nu in een krant. Ik heb net drie locaties be zocht, maar het ziet er allemaal mooi uit. Misschien dat ik een volgende keer mee kan doen met de Kunstrou te en een paar schilderijen verkoop. In het begin-was ik erg gehecht aan al mijn werken, maar het begint zich nogal op te stapelen en ik wil me richten op andere onderwerpen." Piet Swarthoff, voorzitter van de stichting kunstkring Tholen kijkt zeer tevreden terug naar de Kunst route tijdens Koninginnedag. „Het was perfect. We hadden het ook erg getroffen met het weer. Het valt moeilijk in te schatten, maar ik denk dat dit jaar een recordaantal mensen de Kunstroute heeft bezocht. Het is niet te tellen, maar de gebouwen za ten tijdens de muziekvoorstellingen helemaal vol. Dat is een goede graadmeter." Swarthoff gokt dat de tiende editie zo'n dertig procent méér kunstlievende bezoekers trok dan vorig jaar, wat neerkomt op ruim 2000 mensen. De organisator merkte vooral een toename van geïnteres seerden op uit Zeeland en Brabant. „Het evenement begint werkelijk een regionale uitstraling te krijgen." De stichting kunstkring Tholen heeft dit jaar, in verband met de tiende editie, het program ma van de Kunstroute uitge breid met een aantal bijzondere evenementen. Bij het kanon aan de haven wordt morgen avond door zo'n tweehonderd muzikanten een spektakel ge organiseerd. Onder andere har monie en slagwerkgroep Con cordia, jeugdorkest Euterpe uit Sint-Maartensdijk en shanty- koor De Kanaken verlenen hun medewerking. Ook popkoor You name it en de zeeverken ners van scouting Heenetrecht zijn aanwezig. Op de sleepboot Margje leveren de zingende zeemeerminnen Lindsey Maas land en Jolanda Hoogedeure een muzikale bijdrage. Het spektakel begint om zeven uur 's avond en duurt tot ongeveer acht uur 's avonds. Hiernaast geeft jeugdorkest Ars Musica onder leiding van Paul Heij- boer zaterdagmiddag ter afslui ting van de Kunstroute om vier uur een concert in de Grote Kerk. Nadat de vijfjarige Otto Heijboer, het neefje van de eigenaren, het officiële rode lintje had losgemaakt, liepen de aanwezigen onder de boog door om zelf het verschil te voelen tussen gewone en hittewerende ramen. Serres, kozijnen, zonweringen, hittewerend glas eo rolluiken. Het is maar een kleine greep uit de specialisaties van Allservice. Het bedrijf verhuisde vijfjaar geleden van Poortvliet naar het industrieterrein aan de Slabbecoornweg in Tholen. De kleine showroom van 40 vierkante meter maakte plaats voor een uitgebreide ruimte van maar liefst 150 vierkante meter, die gisteren officieel geopend werd. „Het moest ook wel ruimer worden, want wij willen de bezoekers een goed overzicht ge ven van al onze mogelijkheden", vertelt Jacob Jansen, mede-eigenaar van Allservice. Samen met zijn broer Abram en Jan de Graaf biedt hij de consu ment een uitgebreid pakket, de naam Allservice omschrijft dan ook de activiteiten van het bedrijf. „We houden de werkzaamheden in eigen beheer en doen alles zelf. Dat durven niet veel bedrijven, waardoor wij nét iets meer kunnen bieden", legt Jansen verder uit. Het leveren en monteren van kunststof kozijnen, zonneschermen en serres zijn de drie hoofdactiviteiten van het bedrijf, maar ook lichtkoepels, gevelbekleding, garagedeuren en carports heeft Allservice in zijn as sortiment zitten. „We leveren een totaalpakket, daar staan wij ook om bekend. Wanneer mensen een serre willen, zijn wij aannemer, serrebouwer en installa teur in één. We kunnen direct een antwoord of oplossing geven op eventuele vragen van de klant. Dat geeft veel verantwoordelijkheid, maar wij hebben de vereiste kennis absoluut in huis. Een bedrijf wat alles onder één dak heeft en niets uitbesteedt, is vrij uniek in de re gio." Met hun specialisatie in lichtdoor- latende constructies speelt het be drijf in op de trend om in verblijfs- ruimten zoveel mogelijk van licht en zonnewarmte van buitenaf te profiteren. „Mensen willen 's zo mers wel in hun serre in het zonne tje kunnen zitten, zonder last te hebben van teveel warmte. Dat kunnen wij bieden door exclusieve hittewerende glazen", zegt Jacob. Bij het plaatsen van serres is vol gens de eigenaar bijna niets onmo gelijk. „We verkopen geen stan daardproducten. maar leveren handwerk. Elke serre wordt nieuw ontworpen, wij maken originele te keningen. Dat houdt al het werk ook zo leuk." Bezoekers van de nieuwe show room kunnen een primeur ver wachten op het gebied van daksys temen. Veel durft Jacob Jansen er echter nog niet over te vertellen, omdat het systeem in de laatste fa se van ontwikkeling verkeert. „Ik kan wél vertellen dat het een ex clusief product is op het gebied van dakconstructie. Het betekent Met een schilderij en bloemen werd oprichter Rob van Meer (44) vrij dag gehuldigd bij de viering van het derde lustrum van het gelijknami ge bedrijf op het Thoolse industrieterrein Welgelegen. Vijftien jaar ge leden begon wikkelbedrijf Van Meer in het bedrijfsverzamelgebouw te Sint-Maartensdijk. Het eenmansbedrijf is uitgegroeid tot een gespecia liseerde onderneming in elektrisch aandrijven en besturen met 20 me dewerkers. Het lustrum werd gevierd met een bezoek aan de enige mo- torenfabriek in Nederland, een boottocht over de Maas en ter afsluiting de Nacht van Oranje in Ahoy te Rotterdam. doorzettingsvermogen heb je nodig om dit te bereiken. Van mijn mede huurders uit het bedrijfsverzamelge bouw in Sint-Maartensdijk zijn al leen Govers automaterialen en wij doorgestart." Van Meer verhuisde in 1996 naar de Ambachtsweg in Tholen, waar hij drie keer zoveel ruimte kreeg, maar ook dat bleek in korte tijd al weer te klein. In 2000 werd 14.000 m2 grond van de gemeente gekocht op Welgelegen, waar een pand van 2000 m2 werd gebouwd. Rob van Meer zit al dertig jaar in het vak, maar vijftien jaar geleden begon hij voor zichzelf. In het be drijfsverzamelgebouw te Sint- Maartensdijk zat hij tussen de Sap man en het kokkelbedrijf van Jaap Moerland. Tussen de lekkere geuren en overstromingen in groeide hij uit het pand van 50 m2. Na een jaar trok Rob van Meer zijn eerste me dewerker aan, Jan de Best uit Ber gen op Zoom en die is nog steeds in dienst. Zijn schoonvader hielp hem door het startjaar heen. Dacomex, Goedhart. Denja, Budelpack en de gemeente waren de klanten van het eerste uur en dat zijn ze ook geble ven, al komt Van Meer nu in heel Zeeland en in Brabant tot Tilburg en in Zuid-Holland tot Rotterdam. Het wikkelen gebeurt nog steeds, maar ook revisie, assemblage, verkoop, frequentieregelaars en meettechnie ken behoort tot het dienstenpakket van het Thoolse bedrijf. Trots is Van Meer op de dealer schappen die hij in de loop der jaren heeft gekregen met bekende namen als ABB en Leroy Somer. „Dat zijn wereldspelers. Vorig jaar kregen we van ABB een prijs omdat we de meeste elektromotoren hadden verkocht in 2005. Toen ik begon, had ik 1 motor per week als doel stelling, maar nu doen we zo'n 5000 orders per jaar. Daar zijn we best wel trots op. Liefde voor je vak en Van Meer heeft zijn markt in de branche veroverd. „Ik kwam er als laatste bij en dan is het eerst moei lijk, maar nu zijn we toch aardig op weg om in het zuidwesten marktlei der te worden. Als je merken als ABB en Leroy Somer mag leveren, dan geniet je vertrouwen. Je kunt dan immers ook kwaliteit bieden en voor de lange termijn klanten aan je binden." De Thoolse onderneming is actief in de voedingsmiddelenindustrie, de chemie en de meubelindustrie, maar ook bij de overheid als waterschap pen en gemeenten. Het bieden van 24 uursservice is daarbij een sterk punt. De economische dip bleef Van Meer ook niet bespaard, maar het bedrijf kwam er weer snel bovenop. „Het ambachtelijke wikkelen ver liest steeds meer terrein, maar door ons te specialiseren, groeit onze omzet elk jaar. We assembleren nu ook zeifin plaats van alleen te repa reren. Actief zijn op de vervan- gingsmarkt is belangrijk en we ont wikkelen ook grote tandwielkasten. Onze mensen, die een middelbare of hogere beroepsopleiding hebben, bezitten enorm veel kennis en ze scholen voortdurend bij. Zo blijven we bij de tijd." Bij alles staat de elektromotor cen traal, of het nu om wikkelen, assem bleren, reviseren of uitlijnen gaat. „De techniek is weinig veranderd, want al veertig jaar heb je hetzelfde model, maar de motoren zijn zuini ger en stiller geworden. Als bedrijf moet je meeveranderen en kijken wat er in de branche gebeurt. Flexi bel opereren en inspelen op ontwik kelingen." Van Meer behoort tot de top 10 van de 80 Nederlandse bedrijven in deze branche. „Je moet met je tijd mee gaan, want als je stilstaat, kun je in de problemen komen. Drie collega's in Rotterdam en Breda zijn failliet gegaan. De ambachtelijke markt krimpt in en de motoren vergen minder onderhoud." Van Meer heeft absoluut geen reden tot klagen. Integendeel. „Ik ben te vreden en er is niks mooier dan een tevreden mens. We zijn ook een ge zond bedrijf en zitten nu luxe als je dat vergelijkt met het begin, vijftien jaar geleden op 50 m2." Per 1 mei trekt Van Meer twee nieu we medewerkers aan: Bart Steijn uit Sint-Annaland die eerder stage liep in het kader van zijn opleiding aan het Markiezaat college en als twee de Jan van Gorsel uit Tholen. Rob van Meer heeft bij het leiden van zijn bedrijf steun van commer cieel directeur André Bout, die in middels al weer tien jaar aan de on derneming verbonden is. Hij zette de oprichter vlak voor het perso- neelsuitstapje even in de schijnwer pers. „De vijftien jaar zijn voorbij gevlogen, maar we zijn in die perio de ook drie keer verhuisd." André Bout bood Rob van Meer een schil derij aan en presenteerde tevens een cartoonversie van een storingskaart voor de klanten. Namens de mede werkers bood Jan de Best aan Jean- nette van Meer bloemen aan. „Want zonder jou was dit bedrijf niet ge worden wat het vandaag is." Van Meer beschikt over een aantal bedrijfswagens die heel zuid-west Nederland doorkruisen. Alle mede werkers hebben bedrijfskleding met een helm en bril, want veilig werken staat voorop. Van Meer is explosie- veilig gecertificeerd: de onderne ming is ook voorzien van ISO 9001- 2000. Atex en VCA. Ook de Covra in Borssele, waar kernafval wordt opgeslagen, behoort tot de klanten. En via projecten is er ook export naar Pakistan, Syrië en Rusland. „We zijn een prachtig bedrijf, uniek voor het eiland", aldus Rob van Meer. in ieder geval een verbetering van de huidige technieken en het eerste proefmodel is tijdens de open da gen te zien in onze showroom." De serres worden volgens Jansen voor diverse doeleinden gebruikt. Soms is het een uitbreiding van de wo ning of krijgt het bijgebouw de be stemming van speelkamer voor de kinderen. Een serre kan binnen één dag geplaatst worden mits de ver gunningen goedgekeurd zijn. „De andere bouwwerkzaamheden zoals het gereedmaken van de muren kost natuurlijk wel extra manu ren", legt Jacob uit. Naast serres besteedt het bedrijf ook veel aandacht aan zonwerin gen. Een rolluik met kantelsys- teem is volgens Jansen momenteel het neusje van de zalm. „Het pro duct gebruikt een gecompliceerde techniek en is nog nergens anders te krijgen. Kwalitatieve luxe staat bij dit product voorop. De rollui ken kunnen, net als lamellen, kan telen om licht binnen te laten." Allservice houdt zich goed op de hoogte van nieuwe ontwikkelin gen. „Dat is belangrijk, weten wel ke spullen er mogelijk op de markt komen. Zodat wij hier snel op in kunnen spelen." De consument kan bijvoorbeeld bij het Thoolse be drijf terecht voor kozijnen met een retro-look. „Het blokprofiel wat in veel oude woningen gebruikt werd, is weer in trek. Wij kunnen dat ook in diverse materialen en kleuren leveren." De officiële dealbr van Varis, Sun- Circle en Veranda heeft tijdens haar open dagen enkele acties. Niet alleen de showroom heeft een nieuw uiterlijk gekregen, tijdens de heropening werd ook de nieuwe website gelanceerd. Op de inter netsite www.allservice.nl kunnen geïnteresseerden meer informatie vinden over onder andere de pro ducten en de openingstijden van het bedrijf. Rob en Jeannette van Meer kregen van André Bout (rechtsachter) een schilderij ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van hun Thoolse onderneming op bedrijventerrein Welgelegen. Zaterdag om 17.05 uur brengt de NCRV-televisie de Krabbenkreek in beeld als één van de mooiste plekjes van Nederland. „Voor ons is dit de grote dag, want tot half zeven zaterdagavond kan er dan ook telefo nisch gestemd worden", zegt ambassadeur Jack Westdorp. Vanaf mid dernacht tot en met donderdag kan er ook via de website gestemd wor den. De Krabbenkreek dingt mee naar één van de negen finaleplaatsen. Zaterdagmorgen om zeven uur is de eerste radio-uitzending al over de Krabbenkreek in het programma Plaza op Radio 2. In de loop van volgende week komt het radiopro gramma Plein Publiek daar nog eens op terug op de zender 747 AM. En zaterdag a.s. om vijf uur de tv-uit- zending op Nederland 1 met weer man Erwin Kroll als presentator. „Hopelijk laten alle stemmers uit de eerste ronde hun stem ook zaterdag weer horen", zegt Jack Westdorp. „Eerst via de telefoon en vervolgens via internet; tijdens de periode van vijf dagen kun je maar één keer per computer stemmen. Mensen die op vakantie zijn, hebben familie en kennissen ingeschakeld om toch te kunnen stemmen. Sommigen doen dat zelfs vanaf hun vakantiebestem ming. Fijn dat velen zo meeleven met deze actie", aldus de ambassa deur. Vier gebieden zijn er inmiddels af gevallen, maar via een zogenaamde 'wildcard' krijgt er één dankzij steun van het publiek op 13 mei een her kansing. „Het zal een spannende week worden", voorspelt de ambas sadeur. „De drie laatste gebieden zijn stevige concurrenten als je naar de stemverhoudingen in de eerste ronde kijkt. Schiermonnikoog (Friesland) eindigde toen als le, de Krabbenkreek als 2e en Wapenveld- se Broek (Gelderland) als 3e. Dat laatste is ook een heel mooi gebied, want ik kom daar een paar keer per jaar: mijn ouders hebben een cara van in Heerde." Jack Westdorp moet op de finaledag 13 mei al vroeg in Hilversum zijn voor repetities e.d. „We moeten fees telijk gekleed zijn, maar je mag geen pak met een stropdas dragen. Even min een overhemd met kleine streep jes of stippeltjes of lichte kleuren zo als wit en crème. Dat komt niet over op de televisie, zegt de regisseur." De website www.demooisteplek.nl geeft nog meer informatie. Bandencentnim Van Dalen verhuist per 1 juni van Sint-Maartensdijk naar Sint-Annaland. „Aan de Vei- lingweg komen er meer mensen langs dan aan de Wouthoekweg", zo verklaart Karei van Dalen zijn be- drijfsverplaatsing. Hij huurt nu een loods van het voormalige loonbe drijf Wielaard en krijgt in Sint-An naland in het pand van voorheen transportbedrijf Van 't Hof veel meer ruimte. Ook de bedrijfswoning heeft Van Dalen erbij gekocht. De komende weken wordt het pand aan gepast en o.a. van een vloeistofdich te vloer voorzien. Medewerkers van de afdeling milieu van de gemeente Tholen hebben de situatie al opge nomen en zijn akkoord met de komst van het bandencentrum. Van Dalen is 1 van de 33 Koni-sportspe- cialisten in ons land. „Ik doe veel in sportvelgen, sportuitlaten en schok dempers. Ondersteltechniek is mijn specialisatie." Van Dalen hoopt be halve de landbouwsector in zijn nieuwe vestiging ook meer particu lieren te kunnen bedienen voor ac cu's en banden. „Ik zit nu in een straatje waar weinig mensen langs komen, maar aan de Veilingweg komt iedereen wel een keer voorbij. Daar zit ik meer in het zicht." Van Dalen richt in het midden van de loods een showroom in. Aan weers kanten daarvan zijn er werkplaatsen. De maatschap Mosselman uit Sint- Annaland gaat een nieuwe kas met een loods bouwen aan de Oostweg aan de overkant van het huidige be drijf. De nieuwe kas met loods voor de teelt van komkommers gaat drie hectare beslaan. De bestaande op stallen zijn verkocht aan C. Slager, van Pieper Line aan de Lageweg. De maatschap had de grond al in ei gendom. De welstandscommissie bekeek maandagochtend de nieuw- bouwplannen. De nieuwe kas wordt voorzien van warmte-opslagtanks. Die worden aan de zijkant van de loods gesitueerd. Het ketelhuis wordt inpandig. Voor de ventilatie zijn twee roosters in de wand aange bracht. De loods krijgt een donker grijs dak en de wanden worden steenrood. Uit de kleurstalen die werden gepresenteerd merkte de commissie op dat het om een 'rusti ge' kleur gaat. Het is een andere kleur dan het rood van de wand aan een van de nieuwe loodsen op het industrieterrein in Sint-Philipsland waar de commissie veel moeite mee heeft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 17