'Een lintje is veel te veel eer' Kleinzoon én lintje op één dag Ondernemersbeurs met een fietscompetitie Aandacht kwaliteit Zeeuwse musea Tonny Breure uit Sint-Maartensdijk Bekwaam secretaris evenementencomité Koosje Hoogstrate-Moelker uit Tholen Ook lintje voor Wim van Breda Nog geen besluit starterswoningen Beleef het WK VOETBAL op een groot beeld Veronie Rens-Havermans uit Tholen Organisator pur sang verrast met lintje Bonnie Joosse-Renes uit Tholen Gijs van den Hoven uit Tholen Donderdag 4 mei 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Vorig jaar is Tonny Breure- de Wilde (65) uit Sint- Maartensdijk gestopt als secretaris bij het evenemen tencomité Smalstad, maar tóch werd een activiteit van deze club gebruikt als smoes om haar naar de lin tjesregen in Tholen te lok ken. „Er moest gepraat worden over een probleem met het springkussen voor de straatspeeldag", legt ze uit. Inmiddels prijkt een koninklijke onderscheiding op haar borst: ze is be noemd tot Lid in de orde van Oranje-Nassau. Een organisator en coördi nator pur sang, een sociaal meelevende vrouw, iemand die al actie heeft onderno men vóór de vraag daartoe haar bereikt heeft. Die het er dan nog wel even bij doet. Zo typeerde de burge meester Veronie Rens-Ha- vermans, met haar 51 jaren de jongste van de elf Tho- lenaren die een lintje kre gen. Een half uur nadat haar de onderscheiding is opgespeld, kan de Thoolse het eigenlijk nog niet be vatten, zegt ze. Haar inzet voor het behoud van ons cultureel erfgoed zag Bonnie Joosse-Renes uit Tholen beloond worden met de benoeming tot Lid in de orde van Oranje-Nas sau. Niet secretaris Heij- broek van het streekmuse um - zoals haar was wijsgemaakt - maar zijzelf kreeg in Meulvliet een ko ninklijke onderscheiding ter gelegenheid van Ko ninginnedag. „Het is veel te veel eer. Ik doe het voor God en hoef dan geen lintje", vertrouw de Koosje Hoogstrate- Moelker de burgemeester toe toen deze haar de on derscheiding Lid in de orde van Oranje-Nassau op speldde. Bescheiden, zich zelf wegcijferend, typeerde Nuis de 73-jarige Thoolse die actief is op kerkelijk terrein en in de humanitai re hulpverlening. Twee geschenken kreeg Gijs van den Hoven (62) uit Tholen vrijdag in Meulvliet. Want naast een lintje heeft hij er een klein zoon bij. De burgemeester las een briefje voor Van den Hoven en zijn vrouw voor, met de boodschap dat die ochtend om half acht bij hun dochter Mar- riëtte in Maarn een gezon de zoon Jeroen was gebo ren. De verrassing was compleet. Vaartochten Al 21 deelnemers en nog 4 kandidaten Reserveer nu! Iferburgh BANG S.OLUFSEN :„Een geweldig moment", vond Koosje Hoogst rate het ontvangen van een koninklijke onderscheiding. Liefst 21 jaar was Tonny Breure in haar woonplaats betrokken bij het evenementencomité, als secretaris en vrijwilliger. Het comité organiseert niet alleen de Koninginnedag, maar ook de wandelvierdaagse, fietsdrie daagse, lampionoptocht en intocht van sinterklaas. Samen met de ge meente zijn in het verleden twee gro te activiteiten opgezet: de viering van 500 jaar smalstad in 1985, en Koninginnedag 1996 toen de ko ninklijke familie in Sint-Maartens dijk te gast was. Ook het huwelijk van de prins van Oranje en prinses Maxima in 2002 was aanleiding voor extra festiviteiten. Mevrouw Breure toonde, aldus de burgemeester, een grote mate van verantwoordelijkheid en bekwaamheid. Verslaglegging, het bewaken van afspraken, inscha kelen van extra handen om te helpen en het vinden van originele bedank jes voor die vrijwilligers waren za ken waar ze aandacht voor had. Voor de organisatie van de Kunst- route in Tholen trad vrijdagmorgen het noodscenario in werking. Het bestuur van de Kunstkring zat in Meulvliet, waar medebestuurder Veronie Rens koninklijk werd on derscheiden. En dus regelden ver vangers waar nodig de openstelling en het toezicht in gebouwen waar kunst geëxposeerd werd. Mevrouw Rens was in 1996 medeoprichter van de stichting Kunstkring Tho len, ze is penningmeester en daar naast coördinator/organisator. „En niet te vergeten exposant en een, in mijn ogen, begenadigd beeldhouw ster", zei burgemeester Nuis. Maar Veronie Rens is ook op ande re terreinen actief. Zo is ze vice- voorzitter van de R.K. parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart in Tholen en al 26 jaar lid van de pa rochievergadering. Ze verzorgt het parochieblad, de bloemen in de kerk bij diensten, ze helpt bij de maandelijkse schoonmaakbeurt van de kerk en organiseert de vrij- willigersavond. Ook zingt me vrouw Rens in het Ojékoor van de kerk, waarvan ze elf jaar geleden medeoprichter was. Bovendien is ze zes jaar lid van het Caritasbe- De 64-jarige Bonnie Joosse is haar halve leven bestuurslid van De Meestoof in Sint-Annaland. Ze volgde in die functie haar moeder op, destijds initiatiefneemster voor een streekmuseum op Tholen. De Thoolse stelde met regelmaat wis selexposities samen, bijvoorbeeld op het gebied van de visserij. Me vrouw Joosse vertegenwoordigt De Meestoof inmiddels 17 jaar in het bestuur van de Vereniging van Zeeuwse Musea, waarvan ze alweer dertien jaar secretaris is. „Met name met de instandhouding en de kwali teitsverbetering van de musea hield u zich bezig", wist burgemeester Nuis. Hij roemde overigens het Thoolse museum en adviseerde ie dereen om er een kijkje te nemen. Zeven jaar geleden werd Bonnie Joosse tevens bestuurslid van de stichting Behoud Hoogaars - ze is medeoprichter - die zich inspant om de traditionele houten schepen te bewaren. Mevrouw Joosse voer vo rig jaar op zo'n schip naar Sail Am sterdam. Ze is redactielid van het blad Consent dat de stichting eens per jaar uitgeeft. Op dit moment wordt een Thoolse hengst, de TH 49 Drie Gebroeders, gerestaureerd door de stichting Behoud Hoogaars. Een heel andere activiteit van me- Maar de Thoolse deed meer. Ze was twaalf jaar lang secretaris van de plaatselijke afdeling van het Reuma fonds. In maart van dit jaar stopte ze met dit werk, dat onder meer be stond uit het organiseren van de jaar lijkse collecte en het werven van collectanten daarvoor. Verder is me- stuur. Die kerkelijke verbonden heid leverde mede de smoes om Veronie Rens vrijdagmorgen naar Meulvliet te lokken, want haar oom Cees de Leeuw zou een lintje krij gen en hij is administrateur van de parochie. De Thoolse zet zich al een reeks van jaren in voor de Zonnebloem. vrouw Joosse is haar betrokkenheid bij de scouting. Ze was in 1980 me deoprichter van scouting Heene- trecht en elf jaar lang leidster van de meisjesafdeling. Verder droeg ze haar steentje bij aan de totstandko ming van het clubgebouw en hielp mee aan de voorbereiding van de vrouw Breure ook kerkelijk betrok ken. Ze was vier jaar diaken bij de hervormde gemeente Rehoboth en is daar sinds 2002 actief als vrijwillig koster. En ook steekt ze een handje toe bij Dorcas, waarvoor ze kleding herstelt. Het was even spannend of u hier kon zijn, want u heeft een le- Dat beperkt zich niet tot de plaatse lijke afdeling, want inmiddels is ze negen jaar staflid in de regio Ber gen op Zoom en coördineert jaar lijks de regionale vakantieweken. In het verlengde hiervan bezoekt mevrouw Rens eenzame mensen om hen geestelijke bijstand of ster vensbegeleiding te verlenen. Ze is reünie bij het vorig jaar gevierde zil veren jubileum. Tenslotte is Bonnie Joosse al 36 jaar actief bij de afdeling Tholen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Ze was twee perioden van twee jaar afdelingsvoorzitter. Ook richtte ze mede de cabaretgroep Capritholen lijke val gemaakt. Maar het doet me plezier dat ik u de onderscheiding kan opspelden", aldus burgemeester Nuis. Tonny Breure moest op en af het podium worden geholpen en haar neus was lelijk gehavend, maar haar goede humeur leed er niet on der. ook al zeven jaar lid van de werk groep gehandicaptenbeleid Tholen. De burgemeester is blij dat van de elf gedecoreerden er vier vrouw zijn. Het aantal vrouwen dat een lintje krijgt, is landelijk toegeno men sinds er nadrukkelijker naar het vrijwilligerswerk wordt geke ken. op - die in afgeslankte vorm nog in cidenteel optreedt en waarbij me vrouw Joosse dan de belichting ver zorgt. Capritholen was een groep leden die op cabareteske wijze een vrolijke, cynische, kritische en re alistische kijk gaf op het leven van een plattelandsvrouw. Mevrouw Hoogstrate is de steun en toeverlaat van vrouwen die onder grote zorgen gebukt gaan. Ze vangt alleengaanden op. organiseert eten tjes, biedt nazorg aan mensen die een dierbare verloren. Activiteiten die erg veel tijd kosten. „U hebt het vermogen om door middel van ge sprekken mensen weer op de rails te krijgen", aldus Nuis die de Thoolse typisch iemand noemde die dit werk in stilte doet. Mevrouw Hoogstrate ging ermee door nadat ze vier jaar geleden haar functie van ouderling in de Gereformeerde Kerk had neer gelegd. Een functie die ze twee pe rioden van vier jaar, met twee jaar onderbreking, vervulde. Daarnaast is de Thoolse al sinds 1980 als vrijwilliger actief bij het inzamelen van spullen voor voed sel- en kledingpakketten die naar hulpbehoevenden gaan in Roemenië en Polen. Eerst deed ze dat voor de organisatie waarvan de familie Jan- se in Sint-Annaland het contact was. „Dat is opgehouden. Nu doe ik het voor Dorcas.", zegt mevrouw Hoogstrate die ook zelf een keer in Polen is geweest. Ze is, met een on- Natuurlijk reisde het echtpaar Van den Hoven nog dezelfde dag naar het Utrechtse af, want zaterdag moest Gijs weer paraat zijn bij de koninginnedagactiviteiten. Hij is sinds vijf jaar bestuurslid van STAD (Stichting Thoolse Activitei ten Doen) en coördineert de wed strijd straat versieren in Tholen. „In die organisatie komt u met ver frissende en opbouwende ideeën", aldus burgemeester Nuis. Een ver gadering van STAD was de smoes waarmee Van den Hoven naar Meulvliet was gelokt. Nuis typeerde de Tholenaar als ie mand op wie nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan. Een man die recht door zee is en daardoor soms een horzelfunctie vervult, maar ook een mentorfunctie. Van den Hoven is op verschillende terreinen actief geweest. Bij het transportbe drijf Penske Logistics was hij tot 2002 lid van de ondernemingsraad en voorzitter van de chauffeurs commissie. In die functies heeft hij veel gedaan voor een goed sociaal plan bij de reorganisatie van het Samen met Rens Elenbaas en Ad de Korte is hij om de twee jaar op de Contacta in Goes aanwezig in het Thools paviljoen. „We waren van plan weer eens een beurs op het ei land te organiseren, zoals we jaren geleden de Expo Tholen hebben ge had. Toen kwamen we in contact met het Kreateam Sint-Annaland, waarbij we mooi kunnen aansluiten op de grootse activiteiten van Acce lerando, WHS en de watersportver eniging met Sail Sint-Annaland. Het wordt 6, 7 en 8 juli best leuk en iedereen krijgt er ook steeds meer zin in." André Bout en zijn collega's hebben al heel wat besprekingen achter de rug, maar inmiddels staat het pro gramma in grote lijnen vast. Er komt een tent van maar liefst 70 meter lang en 20 meter breed op het havenplateau in Sint-Annaland, waarvan de ondernemersbeurs 50 meter bezet. De rest is voor het ho- recaplein met de Zeeuwse Zilte Za ligheden. Donderdagavond 6 juli is de onder nemersbeurs alleen voor genodig den toegankelijk. Dan is ook de offi ciële opening. Bedrijven die aan de beurs meedoen, kunnen hun klanten een vaartocht met diner op de Krab- benkreek aanbieden of een bezoek aan de theatervoorstelling Sint-At- lantis. Vrijdag is de beurs voor iedereen gratis toegankelijk. Er worden dan vier vaartochten met een driemaster gemaakt, waarbij de Business School Utrecht een vaartocht orga niseert voor geestelijk gehandicap ten. derbreking van driejaar, sinds 1977 presidente van de vrouwenvereni ging Tryfosa. Mevrouw Hoogstrate was met een bedrijf. Nadat hij in de vut is ge gaan, is Van den Hoven bestuurlijk actief geworden in de CNV Bedrij- venbond, een activiteit die de bur gemeester niet noemde. Hij is se cretaris van de kadergroep Zuid west. In zijn woonplaats was Van den Zaterdag is de beurs de hele dag vrij toegankelijk. Er is dan o.a. een fiets- competitie op de rollerbaan, waarvoor prominente wielrenners uitgenodigd worden door accountantskantoor Remmerswaal. Autobedrijf Kees Bal probeert een racewagen van Renault in de stand te krijgen. „We proberen de laatste kandidaten nu nog over de streep te krijgen", zegt André Bout. „Er kunnen er nog een paar bij. Bo vendien willen we een hoek inrichten voor starters, jonge bedrijven die nog maar een jaar bezig zijn. Die kunnen zich gezamenlijk profileren." Als de Thoolse ondernemersbeurs aanslaat, wil de SPTB die om de twee jaar in een andere plaats op het eiland organiseren, het liefst geza menlijk met andere activiteiten zo als in juli in Sint-Annaland. VERVOLG VAN FOTO'S RAMP H.W. van Eenennaam (SGP) vroeg waarom ABT nu ineens voor het voorstel was. „U maakt nu een om mezwaai." Boulogne lichtte toe dat zijn fractie het geld liever op Tholen had gehouden. „Er zijn hier ook veel slachtoffers gevallen en omdat er in Stavenisse al ideeën waren voor een expositie. Dan heb je ook in Stavenisse wat waar mensen nog iets aan hebben." Burgemeester W. Nuis wees hem er op dat er tijdens de herdenking in 2003 een gevelsteen in de toren van de kerk is gemetseld waarop het aantal slachtoffers uit de gemeente staat vermeld. Nuis zei niet op de hoogte te zijn van de contacten tussen SAS en de gemeente op dit punt. De raad ging unaniem akkoord met het verlenen van subsidie. smoes naar Meulvliet gelokt, waar 'iets leuks' zou zijn. Eerst op woensdag, maar dat ging niet door en het werd vrijdag. Ze meende dat Hoven 32 jaar lang één van de vrij willigers die hand- en spandiensten verleende bij de jaarlijkse rommel markt van het chr. jeugdwerk en de scouting op Koninginnedag. Hij is daar twee jaar geleden mee opge houden. In de jaren zestig en ze ventig was de Tholenaar tien jaar het voor haar man was, omdat die zaterdag jarig was. Ze vond het ont vangen van de onderscheiding een geweldig moment, zegt ze lang jeugdleider bij datzelfde jeugdwerk, alsmede lid van de bouwcommissie voor een nieuw verenigingsgebouw. Verder was Gijs van den Hoven twee jaar jeugdleider bij voetbalclub Tholen- se Boys en twee jaar bestuurslid van peuterspeelzaal De Fabeltuin. De Thoolse ondernemersbeurs op 6, 7 en 8 juli in Sint-Annaland neemt steeds vastere vormen aan. Er zijn al 21 deelnemers en 4 kandidaten die hun deelname nog in beraad hebben. Secretaris André Bout van de stichting Promotie Thoolse Bedrijven (SPTB) is hoopvol gestemd. Oud-directeur W.C. van Breda van de Rabobank Sint-Annaland is ko ninklijk onderscheiden. Hij werd vrijdag lid in de Orde van Oranje Nas sau. De 54-jarige inwoner van Halsteren is beoogd wethouder voor de Lijst Steenbergen Anders, maar kon volgens een mededeling van LSA zijn taak in verband met gezondheidsredenen nog niet oppakken. De pas bij de Rabobank Bergen op Zoom afgezwaaide directeur maakte zich verdienstelijk op verschillende terreinen, o.a. de promotiecommis sie van het midden- en kleinbedrijf in Bergen op Zoom. Hij is vice-voor zitter van de stichting Bewindvoering Meerderjarigen en hij maakt deel uit van de raad van toezicht van de stichting Digivitaal. Van Breda is ver der bestuurslid van de stichting Kunstkaart en scholengemeenschap 't Rijks. Hij is voorts betrokken bij de stichting Leergeld, de Industriële Kring Bergen op Zoom en de stichting crematorium Bergen op Zoom. B. en w. hebben nog geen besluit genomen over het toelaten van star terswoningen in Stadszicht in Tholen. Projectontwikkelaar Aan de Steg- ge deed onlangs via architect C. Sturm een voorstel om er 28 te bouwen aan het Lint en de Hostede in de welstandscommissie omdat de verkoop van vrijstaande woningen en appartementen stagneert. Bewoners van deze straten belden daarop de gemeente omdat in het oorspronkelijke plan vrijstaande woningen zijn gepland. Om er rijtjeswoningen te bou wen is een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Maar daarover heeft het college nog geen besluit genomen omdat het plan ook nog niet is ingediend. Wij verhuren: beamers grootbeeldschermen O Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AC Bergen op Zoom Tel. 0164 23 79 40 www. verburgh. nl Advertentie I.M. Veronie Rens is oprichter van de Kunstkring Tholen, actief in de R.K. parochie en koorlid. Gijs van den Hoven was 32 jaar lang betrokken bij de organisatie van de rommelmarkt in Tholen. Door een lelijke val was Tonny Breure - hier samen met echtgenoot en dochter Maria gehavend, maar haar goede humeur leed er niet onder. Bonnie Joosse, met echtgenoot en dochters, is mede-oprichter van de scouting en haar halve leven al bestuurslid van het streekmuseum.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 11