Tal van festiviteiten Koninginnedag vult beleid van provincie goed aan Idee achter informatieborden erven Scaldis Naturalis moet weer gaan bruisen van leven, zegt Els Frigge Monument herdenking van watersnoodramp Bromfietsers bekeurd Ruim veertig kinderen maken nestkastjes voor pimpelmezen Donderdag 27 april 2006 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Cheque Plaatselijke organisaties zijn overal op Tholen en Sint-Philipsland druk in de weer geweest om de inwoners een feestelijk programma te bieden voor Koninginnedag. Omdat deze dag dit keer op zon dag valt, is de viering ver plaatst naar zaterdag a.s. THOLEN OUD-VOSSEMEER SINT-ANN/11.AND STAVENISSE INT-MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET Bij boerderij 't Oefje in Poortvliet is zaterdagmiddag het eerste informatiepaneel over waardevolle boerenerven onthuld door gedeputeerde Toine Poppelaars. Eind mei zullen de 15 borden op Tholen en 2 op Sint-Philipsland geplaatst zijn en vanaf dat moment is een speciale folder - zaterdag eveneens gepresenteerd - te koop bij de VVV. Folder <(siNT-PHILIPSLANDy ANNAJACORAPOLDER Wethouder wil werkgroep in stand houden voor méér initiatieven Veiligheid rond scholen in Tholen Auditie Kinderen voor Kinderen Thoolse subsidie van 12.500 euro De gemeente Tholen wil de stichting nationaal monu ment watersnood 1953 12.500 euro geven voor het reali seren van het nationaal herdenkingsmonument in Ou- werkerk. Tijdens de commissie samenleving bleken veel politieke partijen vóór de subsidie te zijn, alleen het ABT zag dat het geld liever besteed worden aan een gedenk plaats binnen de gemeente Tholen. Commandotroepen Politie controleert Het gebouw van Scaldis Naturalis aan de Kastelijns- weg in Sint-Maartensdijk moet weer gaan bruisen van leven. Op het voorlopig jaarprogramma van het nieuwe bestuur staat onder meer een muziekavond, een keramiek- en een foto-ex positie en struinen langs de waterlijn voor gehandicap ten. Zaterdagochtend wordt er vooral hard getimmerd. Zo'n veertig kinderen ma ken in het informatiecen trum nestkastjes Voor pim pelmezen. Parel Verder zijn hoogstamfruitbomen aangeplant. Gerard Smallegange van de Zeeuwse boerderijenstich ting attendeerde de aanwezigen op het bijzondere kerkraam in de top gevel. Terug op Kruytenburg presenteerde Mireille Geluk de folder die ze sa men met Henk Geluk heeft gemaakt en waarvoor archivaris Zuurdeeg en De Geus informatie hebben gele verd. Er staat beknopte informatie in over het landschap van Tholen, en op een kaartje zijn de plaatsen van de informatiepanelen aangege ven. Belangstellenden kunnen op die manier zelf een route uitstippe len. Gedeputeerde Poppelaars deed het idee aan de hand om er een aparte route voor te ontwikkelen. Hij vond het Thoolse initiatief een prima aanvulling op een project van de provincie Zeeland dat als doel heeft .om minder snel klachten (over stank en geluid) te krijgen van bewoners van het platteland. „U voegt eraan toe dat de mensen zich ook inleven in dat platteland, zich erin gaan verdiepen." Hij vond het ook een vervolg op het project om streekeigen erven in te richten en een extra dimensie voor toeris me en recreatie. De afgelopen jaren zijn er op Tholen de nodige projec ten met betrekking tot plattelands ontwikkeling opgezet, waarvoor de provincie een klein miljoen aan subsidie bijdroeg, aldus Poppelaars. Hij heeft drie ton extra beschikbaar voor initiatieven, geld dat Noord- Brabant niet wist te besteden. Naast KNHM. provincie en ge meente subsidieerde Rabobank Tholen het project waardevolle er ven. „Projecten van dit kaliber zijn bij ons van harte welkQm". zei di recteur Mathijssen, die Nan van Nieuwenhuijzen een symbolische cheque van 1550 euro overhandig de. De bijdrage komt uit het fonds lokale betrokkenheid van de bank- Wethouder F.J. Goossen was blij dat een groep inwoners de inspan ningen heeft verricht om dit te be reiken, zei hij. „Houd de werkgroep in stand, want dit soort projecten is de gemeente lief." Toerisme moet op Tholen gestimuleerd worden, al dus de wethouder die recreatie en toerisme overneemt van zijn ver trekkende collega Van Kempen. Namens de werkgroep sloot Mieke Bierens de bijeenkomst af. Ze be dankte alle betrokkenen nog eens voor hun bijdrage en overhandigde de heer Van Doorn van het Markie* zaat college een attentie. De school levert de komende weken de reste rende informatiepanelen af. 9 u. Aubade op de Markt. 9.30-11.45 u. Kinderspelen op het sportpark. 9.30-13 u. Rommelmarkt op de Markt/ 11-18 u. Kunstroute. 11.30-12 u. Dansoptreden gymver eniging Olympia. 12 u. Ballonnenwedstrijd op sport park. 13-15 u. Jurering versierde straten. 13-17 u. Puzzeltocht voor het hele gezin (inschrijven 13-14 u.). 15-18 u. Openlucht muziekfeest op voormalige oesterputten. 15.30-17.30 u. Touwtrekken op voormalige oesterputten. 18-20 u. Viswedstrijd in de Vest (in schrijven 12-13 u. kantine Tholense Boys). 18.45-19.30 u. Versierde fietsen kin deren basisscholen. 19.30 u. Prijsuitreiking versierde fietsen, puzzeltocht en versierde straten, bij de kiosk op de Markt. 8.45 u. Ophalen kinderen en aan sluitend aubade bij De Vossenkuil. 9.30-11.15 u. Spelletjes op het sportveld; voor de oudere jeugd een vossenjacht. 13-14 u. Optreden clowns Kobus en Flip in de gymzaal. 13 u. Finale penaltybokaal v.v. Vos meer op sportpark. 13.30 u. Fancy fair De Pluus op het sportpark. 13.30-17 u. Stratenvolleybaltocr- nooi op sportveld. 14.30 u. Demonstratie tumbling- baan Spido op sportveld. 18.30 u. Optocht met versierde fiet sen en OVM, v.a. Raadhuisstraat; prijsuitreiking 19 u. Koraalmuziek v.a. kerktoren. 9.45 u. Start door Kreateam, op vei lingterrein. 10-13.30 u. Rommelmarkt Accele rando in de veiling; met om 12.15 u. verkoop bij opbod en bijzondere op tredens. 10-12.15 u. Kinderspelen basis scholen en peuterspeelzaal op vei lingterrein. 14 u. Beachvolleybal en bandglij- den, op sportpark. 14 u. Touwtrekken op sportpark. 18.30 u. Rondgang Accelerando, met versierde fietsen v.a. Scher merspad. Kinderspelen op Van der Lek de Clercqpiein. 14.30 u. Zeskamp op het havenpla teau. 20.30 u. Oranjebal in De Stove. 9 u. Aubade op de Markt. 10-12 u. Kinderspelen op plein Ju liana van Stolbergschool. 13.30-16 u. Gezinspuzzeltocht; prijsuitreiking 16.30 u. in Haestin ge. 16-19 u. Kinderdisco in Haestinge. 20 u. Oranjeconcert Euterpe in Haestinge. 21 u. Oranjebal m.m.v. J&E Enter tainment. 9.45 u. Rondgang kinderen met ver sierde fietsen m.m.v. Euterpe (9.30 u. verzamelen op plein Oosterschel- deschool). 10.30 u. Aubade. 11-12 u. Kinderspelen op plein Oosterscheldeschool. 15 u. Zeskamp op het Pluimpotter- rcin; prijsuitreiking 19 u. v.a. 8 u. Straten versieren (uitslag Zaterdag 29 april wordt koninginnedag gevierd, zoals hier vorig jaar in Poortvliet. Het gegeven dat steeds meer men sen uit de stad op het - voor hen on bekende - platteland komen wonen, was de aanleiding voor dit project. Maar ook voor de autochtone bevol king en toeristen zijn de borden een welkome informatiebron met be trekking tot het landschap, zei Nan van Nieuwenhuijzen van de werk groep. Zij verwelkomde op de land schapscamping Kruytenburg verte genwoordigers van betrokken instanties en mensen die instemden met het plaatsen van een bord bij hun erf. Mevrouw Van Nieuwen huijzen is bestuurslid van KNHM- Zeeland (Kon. Ned. Heidemaat schappij), de vereniging die als doel heeft een positieve bijdrage te leve ren aan de kwaliteit van de leefom geving. Dat gebeurt onder meer via het project 'Dynamisch platteland'. Een werkgroepje van een vijftal Tholenaren werkte het idee voor de informatiepanelen bij authentieke boerenerven uit. „We zijn op pad gegaan om eigenaren enthousiast te maken. De erven zijn een stukje his torie om zuinig op te zijn. want er is op dit eiland toch al veel verloren gegaan." Leerlingen en docenten van de afdelingen bouw en schilde ren van het Markiezaat college in Bergen op Zoom maakten de pane len. Negen van de zeventien zijn er inmiddels gereed. De panelen kun nen tien tot vijftien jaar mee. Vanaf Kruytenburg ging een deel van de genodigden op een door twee paarden getrokken wagen naar 't Oefje aan de Stoofstraat. Piet en Coby van der Slikke hebben de uit 1860 daterende woning en schuur grondig opgeknapt. Rudi de Geus van stichting Landschapsbeheer Zeeland leidde het gezelschap rond over het erf. Hij wees onder meer op de perenberso (pergola) en lei peren aan de voorkant, wat kenmer kend is voor Tholen als fruitteeltge bied. tijdens Oranjebal). 11 u. Aubade bij 't Ouwe Raed'uus m.m.v. Euterpe. 14 u. Gezinspuzzeltocht door het dorp, start v.a. sportveld. 20.30 u. Oranjebal met Metro Dri ve, in 't Ouwe Raed'uus. Vr. 20.30 u. Oranjebal met J1C en Garbitch, De Wimpel. Za. 9 u. Vlaghijsen en aubade, bij De Wimpel. Aansluitend rondgang peuters Turn Turn met versierde fietsen. 9.30 u. Kinderspelen op plein Kon. Julianaschool. 12.30 u. Skelterrijden, tussen Schoolstraat en Korte School straat. 12.30-14 u. Kinderrommelmarkt op plein Kon. Julianaschool. 13-18 u. Mega zeskamp. 18.45 u. Start autopuzzelrit (in schrijven brandweerkazerne v.a. 18.15 u.); prijsuitreiking rond 21 u. 10 u. Aubade bij Ons Dorpshuis. 10.30 u. Kinderspelen op plein Het Kompas. 12.30 u. Volksspelen (levend gan zenbord) op trapveld. 21 u. Drive-inshow in Ons Dorps huis. Gedeputeerde Poppelaars (links) trok samen met Rinus Potappel van de werkgroep de Thoolse vlag weg die het informatiebord bij 't Oefje bedekte. De veiligheid rond de scholen aan de Molenvlietsedijk/Zoekweg in Tholen wordt verbeterd. Vandaag om half tien zullen zeven partijen in Meulvliet een samenwerkingsover eenkomst tekenen die het startsein moet geven voor het uitvoeren van allerlei activiteiten die daar mee sa menhangen. Namens de gemeente zal wethouder F.J. Goossen tekenen, de anderen zijn teamchef A. de Regt van de po litie Tholen. bestuurslid M.L. Quist namens 3VO Tholen, adjunctdirec teur B. Hoftijzer van de Eben Haë- zerschool. locatiecoördinator S. Huyzer van CNS de Regenboog, plaatsvervangend directeur G. Ca- pelle van Ter Tolne en C. Sinke na mens de Kraal. Kinderen voor Kinderen organiseert voor de vijftiende maal het landelij ke Kinderen voor Kinderen song festival. Zangliefhcbbers die gebo ren zijn tussen 1994 en 1998 kunnen zich opgeven voor de pro vinciale audities. Deelnemers heb ben keuze uit veertig liedjes van Kinderen voor Kinderen en worden door de jury vooral beoordeeld op hun zangkwaliteiten. De auditie wordt 8 oktober gehouden in de schouwburg in Middelburg als on derdeel van de Kinderen voor Kin deren meezingshow. Opgeven kan tot 10 mei via de website www.kvksongfestival.vara.nl. De voorrondes vinden zaterdag 27 mei plaats op Roompot Beau Resort in Kamperland. Tijdens politiesurveillances op de Eendrachtsweg en de Ten Anker- weg in Tholen en op de Scheldse- weg in Stavenisse werden vrijdag middag vier bromfietsers bekeurd. Een 20-jarige Rotterdamse brom fietser en een 16-jarige bromfietser uit Tholen kregen een bekeuring voor te hard rijden. Twee veertienja rige Tholenaren ontvingen bekeu ringen voor het niet hebben van een bromfietscertificaat - zij waren im mers jonger dan 16 jaar - en voor het onverzekerd rijden op de open bare weg. Het nationaal monument water snood in Ouwerkerk moet de herin nering aan de natuurramp levend houden en de visie- en gedachteont wikkeling over de toekomst van wa ter, waterbeheer en veiligheid stimu leren. Met de uitbreidingsplannen van het watersnoodmuseum is in to taal zo'n drie miljoen euro gemoeid. „ABT erkent dat de herinnering van de watersnoodramp in leven moet worden gehouden. We hebben alleen moeite met het feit dat het monument buiten het eiland wordt gebouwd. Er is een tijd geleden een lobby geweest om een museum in te richten in de molen van Stavenisse, daarmee zou het geld op Tholen gebruikt kunnen worden", lichtte mevrouw B.A. Box start toe. Ook H.W. van Eenennaam (SGP) betreurde het dat binnen de gemeente geen plaats is voor een der gelijk monument. .Jongeren weten niet meer wat de watersnoodramp van 1953 inhoudt. Voor hen moet een herinnering gemddkt worden door middel van een monument. Dat steunt de SGP natuurlijk. Het is jam mer dat er geen mogelijkheden bin nen de gemeente bestaan." Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD) oordeelde dat een nationaal monument in Ouwerkerk meer mensen bewust maakt van de ramp op Tholen, dan een kleinschalig monument in Stavenisse. „Het Wa tersnoodmuseum trekt ieder jaar ve le bezoekers. Het caisson is zelfs te klein geworden. Bij de uitbreiding worden ook de andere Phoenix cais sons bij het monument betrokken, waar plek voor de gemeente Tholen is ingeruimd. Op deze manier krijgt Tholen aandacht én wordt op één centraal punt de ramp herdacht." Hoewel de PvdA het bedrag aan de hoge kant vond (0.50 eurocent per inwoner - red.), besloot de partij wel in te stemmen met het subsidie- voorstel. Het feit dat Tholen door de ramp zwaar getroffen was, werd als belangrijkste argument aangevoerd voor het toekennen van de bijdrage. P. van Belzen (ChristenUnie) vrees de dat het project té ambitieus zou blijken te zijn, maar zag tegelijker tijd ook het nut van één centraal herdenkingspunt. „Het idee inoet echter wel van de grond komen.";De gemeenteraad buigt zich vanavond over het toekennen van de subsidie. Het watersnoodmuseum in Ouwer kerk besteedt dit seizoen extra aan dacht aan de hulpverlening door het korps commandotroepen. Deze mi litairen kwamen meteen op zondag 1 februari 1953 in actie, bijvoor beeld in Nieuw-Vossemeer. Ook evacueerden de commando's een dag later inwoners van onder meer Sint-Philipsland. Later boden ze hulp bij dijkherstel, zoals bij Sint- Annaland en op Sint-Philipsland. In de wisselexpositie - waarvoor is sa mengewerkt met het Commando museum - is materiaal uit kranten en tijdschriften gecombineerd met fragmenten uit herinneringsverha- len van commando's. Ook is een film gemaakt met verhalen van en kele commando's en van mensen die destijds door hen zijn gered. De expositie 'De 16 dagen van de Commando's tijdens dc water snoodramp' is te zien op dinsdag tot en met zondag van één tot vijf uur. De politie houdt van zaterdag zeven uur 's avonds tot zondag vijf uur 's ochtends een alcoholcontrole in de gemeente Tholen. Maandag 8 mei wordt van zeven uur 's ochtends tot half vijf 's middags ook op snelheid gecontroleerd. De snelheidscontro leurs zijn donderdag 18 mei tussen acht uur 's ochtends en half zes 's middags te vinden op de A58. De kinderen uit Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Tholen en van cam ping de Muie, timmeren er lustig op los. De bouwpakketten zijn gemaakt door leerlingen van het Calvijncolle- ge in Tholen, de plankjes en balkjes worden aan elkaar vast gespijkerd. Met hulp van bestuursleden, vrijwil ligers en ouders wordt er niet alleen op de houten werktafels getimmerd, ook op de vloer zit een aantal kinde ren enthousiast te werken. Lennard Koopman uit Sint-Maar tensdijk vindt het wel leuk om te doen. „Ik hou wel van een beetje timmeren. Ik ben samen met mijn broertje Maarten, die maakt er ook een. Het is geen lekker timmerhout. Het splijt gauw. Ik geef het kastje misschien wel weg." De nestkastjes zijn speciaal voor pimpelmeesjes gemaakt, het kleinere broertje van de koolmees. Het aantal pimpelme zen in Nederland is afgenomen. Ook Luuk Geilings uit Hoogerheide is samen met een paar vriendjes van de camping naar het bezoekerscen trum gekomen om nestkastjes te ma ken. „Dat is nou precies de bedoe ling, dat er Thoolse kinderen en kinderen van de camping aan mee doen," zegt secretaris Els Frigge van de stichting Scaldis Naturalis. De bezoekers kunnen nu via een nieuwe ingang het centrum berei ken. Er is een dam gelegd in de sloot en een pad gelegd. Er zijn ongeveer tien parkeerplaatsen voor auto's ge maakt op het terrein. „Het is nu heel prettig dat het gebouw rechtstreeks te bereiken is. We hebben het samen met de eigenaar Bakker aangelegd. Volgens de afspraken betaalt hij een derde en wij tweederde." Volgens Frigge komt er ook nog een informatiebord bij de ingang van het nationaal park Oosterschelde. De secretaris heeft mondeling de toezegging dat het nationaal park 1400 euro bijdraagt aan het paneel. De stichting hoopt een nieuwe start te kunnen maken met activiteiten door heel het jaar. Voor allerlei doelgroepen. Voor Tholenaren en toeristen. „We hebben een goede verstandhouding met de camping. We kunnen elkaar versterken. Van uit het centrum is de kinderboerderij te bezoeken en andersom ook. Er is ook een gratis brochure verschenen van Staatsbosbeheer waarin alle na tuurgebieden op Tholen zijn be schreven." Frigge verzorgde zelf de tekst. In het jaarprogramma staan wandelingen door de Pluimpot en langs de Oosterschelde, een poëzie- avond in het teken van de Ooster schelde. Ook de zeemeermin Ostrea komt een verhaal vertellen. Verder wordt Thoolse dijkendag gehouden, maar ook struinen langs de waterlijn voor gehandicapten. „Dikwijls zijn natuurgebieden niet toegankelijk voor gehandicapten maar het is wel dégelijk mogelijk om met lichame lijk en verstandelijk gehandicapten op pad te gaan. Ook is er een foto tentoonstelling voorzien over de Krabbenkreek bij Sint-Annaland. „We proberen alles te richten op de Oosterschelde. Scaldis wordt geen gebouw voor bruiloften en partijen. We gaan terug naar de oorspronke lijke doelstelling: natuur, maar ook cultuur vinden wij belangrijk voor de functie van het gebouw." Het jaarprogramma wordt op 23 decem ber afgesloten met de snerttocht. Dat was vorig jaar uitgerekend de eerste activiteit van het nieuwe be stuur waarvan Piet Hendriks uit Tholen voorzitter is en Hilbert Brinkman uit Sint-Maartensdijk penningmeester. Pierre van Broek hoven uit Sint-Annaland is aange trokken als adviseur als het om mu ziek en kunst gaat. „Maar we zoe ken nog naar meer mensen die ach ter onze doelstelling staan. Het is mooi dat vandaag ook de voorzitter van de natuurvereniging Tholen meehelpt." Frigge heeft er vertrouwen in dat Scaldis een parel wordt in de ket ting van bezoekerscentra langs de zee-arm. „Onze activiteitenlijst wordt in het programma van het na tionaal park Oosterschelde opgeno men. En er komt een wegwijzer naar dit gebouw bij de rotonde in Sint-Maartensdijk. Kort en krachtig en met een uitroepteken: Scaldis!" De kinderen zijn volop aan de slag in Scaldis Naturalis om nestkastjes te maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 7