Oerlemans Mocje Muziek markeert 2e lustrum kunstroute 75.000 euro voor feestweekend jubileum WHS en Accelerando Muzikanten repeteren voor Polen is op koninginnedag de gehele dag geopend Oerlemans Mo4e Bewoners serviceflat verhuizen in drie dagen Chinees aquarellen in zorgcentrum Ten Anker Beleef het WK VOETBAL op een groot beeld Promotie Kreateam met koor Nieuwe slogan Kreateam Inwonersplatform geen mini-gemeente Zwembaden 3,3 miljoen Graag tot ziens Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167-563 430 volop parkeergelegenheid Donderdag 27 april 2006 Nieuw ketelhuis op zorgcentrum Ten Anker Nieuwbouw Verburgh Reserveer nu! EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT College moet subsidiebeleid ontwikkelen voor jubilerende verenigingen De stichting Kreateam Sint-Annaland krijgt een subsidie van 75.000 euro voor het organiseren van het grootscha lig evenement van 6,7 en 8 juli. Tijdens de commissie sa menleving bleken alleen SGP en ChristenUnie bezwaren te hebben tegen het toekennen van de subsidie van 25.000 euro. De provincie had reeds toegezegd het eve nement met 50.000 euro te steunen, als de gemeente dit bedrag zou bijdragen. Prikkelen Eerst beleid Expositie van leerlingengroep Kusters Verbouwing Gekreukt eninasti VERVOLG COALITIEPROGRAM Binnen de coalitie heeft de SGP de ruimte gekregen voor afwijkende - principiële - standpunten. Dat betreft heroverweging van het gemeentelijk beleid op bid- en dankdagen, extra geld voor de stedenband en interna tionale samenwerking, de recreatieve ontwikkeling van de havens in Sint- Annaland, Stavenisse en Tholen, en bij de Bergsediepsluis, de cultuurnota en nota sportbeleid. Het gemeentebestuur wil de inwoners blijven betrekken bij het beleid. Daar om worden de mogelijkheden onder zocht voor een inwonersplatform in elke woonkern. „Het is niet de bedoe ling dat dit mini-gemeenteraden wor- dea maar meer om bepaalde zaken in de week te leggen", aldus mevrouw Velthuis. Hoe een en ander vorm wordt gegeven, moet nog bekeken worden. In Sint-Maartensdijk wordt een proef genomen met 'local boards', waarbij inwoners van een wijk zelf bepaalde projecten realise ren. De komende raadsperiode komt de toekomst van de zwembaden op- aeuw aan de orde. Ze zijn dermate verouderd, dat er iets moet gebeuren. Of er twee blijven, of het er één wordt cf dat er een overdekt bad komt, dat is volgens Van Dis nog niet te zeggen. Er zal eerst een onderzoek plaatsvin den. Tholen gaat ook investeren in samen werking met West-Brabant, met name waar het economische ontwikkelin gen betreft. Aansluiting bij het Rewin voor bedrijvenacquisitie, in combina tie met extra personeel daarvoor, moet rendement opleveren op het terrein van de werkgelegenheid. Ook voor armoedebestrijding komt er extra per soneel bij de gemeente. De impuls voor Sint-Maartensdijk/ Scherpenisse krijgt nadrukkelijk de aandacht van de coalitie, met Haestin- ge en een woonzorgcentrum. Voor woningbouw wordt met name in Scherpenisse, Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Tholen naar ruimte ge zocht. Voor incidentele wensen heeft de co alitie 3,3 miljoen euro nodig. Daar naast vergt het verlanglijstje volgend jaar 461 mille, het jaar daarop 607 mille, 862.000 euro in 2009 en bijna 1,6 miljoen in 2010. De tekorten den ken de partijen 'met passende maatre gelen' te kunnen wegwerken. In het coalitieprogramma is, zei Heijboer, ook gekeken naar de ver langlijstjes van de niet-collegepartij en. Vier jaar geleden is er gewerkt met een raadsprogramma - Kleur Beken nen - dat alle fracties ondertekenden. Nu wilden de fracties buiten de coali tie dat niet, aldus Velthuis. De werk wijze was ook anders: toen eerst een programma, dit keer eerst een coali tie. Uw verkoopteam Oerlemans Mode. Maandag Dinsdag t/m donderdag Vrijdag Zaterdag 13.00- 09.00 - 09.00 - 09.00 - 17.30 uur 17.30 uur 20.30 uur 17.00 uur Wij verhuren: beamers grootbeeldschermen Ko'n tweehonderd muzikanten treden vrijdagavond op aan de haven in Tholen om het tweede lustrum van de kunstroute van de kunstkring Tholen luister bij te zetten. Het wordt een muziekspektakel waar de sleepboten Margje en de tjalk De Vertrouwen, vletten van de scouting en zingende zeermeerminnen aan deelnemen. Het begint om 19.00 uur bij het kanon. Het onderstreept het thema van de Kunstroute 2006: Tho len als kunststad aan het water. De muziek wordt verzorgd door Concordia uit Tholen, het jeugdor kest van Euterpe uit Sint-Maartens dijk, popkoor You name it en shanty- koor De Kanaken. Onderdeel van het programma is het bespelen van olie drums. De kunstroute vindt voor de tiende keer plaats op vrijdag en zaterdag van elf uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Er doen 22 kunstenaars aan mee en 11 dichters. Op 22 plaatsen in de stad zijn exposities, vaak in monumentale gebouwen zoals ker ken en de molen, maar ook bij parti culieren thuis. Gedichten en kunst werken van kinderen maken er onderdeel van uit. Op vrijdagavond en op zaterdag zijn er gratis concerten, van klassiek tot pop. In totaal 25 podiumartiesten tre den op, ook weer op verschillende plaatsen. De lengte van de kunstrou te wordt uitgebeeld in 1500 stappen. Jan Kuijpers, stadsdichter van Mid delburg. draagt zaterdagmiddag tus sen half vier en half vijf ingezonden gedichten voor vanaf de kiosk op de Markt. Gastkunstenaars zijn Marleen Lippe- veld (glasobjecten), Eric Odinot (landschapskunst) en Elly Mes (schilderijen). Mes vertelt zondag vanaf drie uur in de r.k.-kerk over haar werk, ze wordt begeleid op blokfluit. Een aantal exposities, zoals die van de gastkunstenaars. blijft tot en met zaterdag 6 mei te zien. De kunstkring sluit die dag de route af met een concert door het jeugdcon- cert Ars Musica vanaf vier uur in de Grote Kerk. Het Sint-Atlantiskoor gaat tijdens Koninginnedag de activiteiten van stich ting Kreateam Sint-Annaland promoten. Het is van 29 april tot 18 mei mo gelijk om kaarten te reserveren voor het Sint-Atlantis theaterspektakel, het jeugdtheater en de Nacht van de Natte Zakdoek. Deze activiteiten vinden 6,7 en 8 juli plaats in verband met de jubilea van voetbalvereniging WHS en de koninklijke fanfare Accelerando. Vanaf 1 mei is het ook mogelijk om een reserveringsformulier van de website www.sint-annaland.nl te downloaden. De reserveringen worden in volgorde van binnenkomst behandeld. De 41 bewoners van de Ten Ankerflat in Tholen zullen in drie dagen tijd verhuizen naar de tijdelijke huisvesting aan de Prinses Beatrixstraat. Op maandag 8 mei verkassen de bewoners van de'begane grond, de vol gende dag de bewoners van de eerste etage en op woensdag de bewo ners van de derde etage. Morgen, 28 april, wordt op het dak van Ten Anker een nieuw ketelhuis geplaatst. Dat is nodig om de twee ge bouwen, de flat en het centrale ge deelte van Ten Anker, van elkaar te scheiden. Twee bewoners verhuizen niet mee omdat hun partner in Ten Anker achterblijft. En twee bewoners verhuizen vanuit het verzorgingshuis naar de tijdelijke huisvesting. Donderdag zijn op de informatie avond bewoners en familie op de hoogte gebracht van de stand van za ken. Bijna alle bewoners van de flat waren aanwezig, zo'n 120 mensen. Er waren vooral praktische vragen. Over de verhuisdozen, over de opslag, over het bezorgen van maaltijden. De be woners krijgen een vergoeding van 5000 euro van Castria Wonen voor de verhuizing. De bewoners hebben de afgelopen maanden bezoek gehad van een me dewerker van Castria Wonen en de SVRZ om de verhuizing voor te be reiden. De vragen die bewoners had den zijn verwerkt in een informatie brochure dat begin maart is verstrekt. Daar staat onder meer een overzicht in van alle activiteiten die in de tijde lijke huisvesting worden gehouden. De zorg en dienstverlening vanuit Ten Anker gaat gewoon door, benadrukt J. Zielstra van Ten Anker. „De woon omgeving verandert, maar de mede werkers zijn dezelfde en zij zijn 24 uur per dag aanwezig. Maar de men sen zien er toch wel tegenop. Een van de bewoners zei tegen me dat het een hele kluif is, maar ze zijn wel te spre ken over de hulp die ze krijgen." De bewoners van de flat gaan nu hun inventaris voorzien van een sticker. En bepalen wat wel mee verhuist en wat naar de opslag gaat bij verhuisbe drijf Van Egeraat in Bergen op Zoom. De verhuizer pakt vervolgens de spul len in en verhuist ze en pakt het ook weer uit. De bewoners krijgen minder woonruimte tot hun beschikking, nu is dat 38 vierkante meter, aan de Prin ses Beatrixstraat is dat 26 vierkante meter. De sloop van de serviceflat gaat direct na de verhuizing beginnen, zodat na de bouwvakvakantie met de bouw van de nieuwe serviceflat kan worden begonnen. Electronica BANG S.OLUFSEN Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AC Bergen op Zoom Tel. 0164 23 79 40 www.verburgh.nl Advertentie I.M. i De cast van 'Sint-Atlantis' zong onlangs aan de boorden van de Krabbenkreek als opwarmertje voorde festiviteiten in juli in Sint-Annaland. Jack Westdorp van de stichting Kre ateam was aanwezig en benadrukte het belang van het evenement, waar mee voetbalvereniging WHS en mu ziekvereniging Accelerando hun jubi leumfestiviteiten bundelen. „De vijf oprichters van stichting Kreateam worden momenteel gesteund door 75 andere Tholenaren. Met nadruk zeg ik Tholenaren. omdat uit iedere kem binnen onze gemeente mensen be trokken zijn in de diverse teams. Wij geven vrijwillig energie aan onze ge zamenlijk omgeving, aan de leefbaar heid door samenwerking en het ont wikkelen van Thoolse trots. Een samenwerking die nu al onbetaalbaar is. U krijgt waar voor uw geld." De partijen ABT, PvdA, CDA en VVD juichten het grootschalige pro ject toe. Mevrouw E. Frigge-Hoge- steeger (VVD) gaf de stichting een pluim op de hoed en vond dat het Kreateam andere verenigingen kon prikkelen en enthousiasmeren om in de toekomst ook dergelijke initiatie ven te organiseren. „Om verenigin gen dezelfde mogelijkheden te bie den, moet wel een beleid opgesteld worden." Ook mevrouw E. Bastianen (PvdA) zag het evenement als een be langrijk impuls voor de leefbaarheid en samenwerking van de woonkern en en kaartte het belang van een structureel beleid aan. Mevrouw M. Ligtendag-Quist van het CDA vond het promoten van de kernen een mooi initiatief, maar verzocht het college om hier wel voldoende geld voor vrij te maken. ABT vroeg zich af of de festiviteiten voor iedereen toeganke lijk worden. „Hierbij doel ik op men sen die bijvoorbeeld geen geld heb ben om het eventuele entreegeld te betalen." Jack Westdorp lichtte toe De stichting Kreateam Sint-Annaland gaat met de nieuwe slogan 'Beleef het mee aan de Krabbenkreek' de gezamenlijke activiteiten van de jubilerende verenigingen WHS en Accelerando promoten die begin juli worden georga niseerd. Dat verklaarde Jack Westdorp van de stichting Kreateam tijdens de bijeenkomst van de commissie samenleving. „Het is de publicitaire kapstok voor al onze activiteiten. Dankzij het televisieprogramma de mooiste plek van Nederland weet iedereen na zaterdag 6 mei - en hopelijk na de finale van 13 mei - waar de Krabbenkreek ligt; ten noorden van Tholen en ten zuiden van Sint-Philipsland", aldus de 'ambassadeur van de Krabbenkreek'. dat wegens begrotingsredenen voor het spektakel Sint-Atlantis, de feest avond en de jeugdactiviteiten inder daad toegangsgeld zal worden ge vraagd. Hij kon echter niet aangeven hoe hoog deze bedragen zullen zijn. „Dat is afhankelijk van de verleende subsidies. Wij zijn de ondernemers die de festiviteiten financieel en ma teriaal steunen veel dank verschul digd. Zij brengen de helft van onze begroting bijeen. Door ook een bij drage van onze lokale overheid - en daarmee de steun van de provincie Zeeland - is het mogelijk om breed toegankelijke en laagdrempelige acti viteiten te organiseren. Kwaliteit en veiligheid staan voorop. En dat kost geld. Véél geld", aldus Westdorp. De fracties ChristenUnie en SGP waren niet tevreden met het subsi- dievoorstel voor het evenement in Sint-Annaland. „We geven wat en daarna gaan we pas beleid opstellen. Dat is de wereld op z'n kop", re ageerde P. van Belzen (CU). Andere kernen hebben hierdoor ook recht op een dergelijke subsidie, zo redeneer de hij. „Er zijn geen regels voor. nu zou ook Tholen een dusdanige tege moetkoming kunnen vragen voor het organiseren van de Havenfees ten. Er bestaat momenteel geen en kele reden om dat af te wijzen." Van Belzen benadrukte dat het niet ak koord gaan met de subsidie niets te maken had met het evenement, maar dat er eerst een beleid dient worden opgesteld voor het verlenen van der gelijke gelden. Wethouder M.A.E. Velthuis erkende dat het subsidiebe leid voor jubilerende verenigingen momenteel tekortschiet. „We zullen criteria moeten ontwikkelen om de aanvragen te toetsen. Het is erg be langrijk om een dergelijke notitie te ontwikkelen." Zij verzocht de com missie samenleving dan ook om het college van b. en w. hiertoe opdracht te geven. „We kunnen hier niet te lang mee wachten." Vanwege de principiële standpunten van zijn fractie keurde SGP'er H.W. van Eenennaam het subsidievoorstel af. Hij gaf hierbij de onderbouwing voor de subsidie als grootste reden. „Er wordt gesproken over een breed maatschappelijk draagvlak en bevor dering van de leefbaarheid. Qua ac tiviteiten kunnen wij echter niet in stemmen met de subsidie, hierbij staat trouwens niet de hoogte van het bedrag ter discussie. Het gaat om de geplande activiteiten." Hij meen de dat de term leefbaarheid té ruim gesteld werd. „Het valt niet onder de SGP-term leefbaarheid", legde Van Eenennaam uit. Bastianen en Frigge deden een kleine poging om de SGP toch over te halen vóór de subsidie te stemmen. „Het bevordert de so ciale samenhang. Mensen slaan op dergelijke evenementen aan het net werken en nieuwe vriendschappen ontstaan", aldus Bastianen. Frigge benadrukte dat de stichting Kre ateam Sint-Annaland de festiviteiten zo breed mogelijk aanpakte, zodat iedereen zich betrokken kon voelen. „Het Kreateam probeert de leefbaar heid in de breedste manier te bevor deren." Van Eenennaam gaf toe dat er positieve elementen in het geza menlijke jubileumfeest zaten, maar kon andere activiteiten niet steunen, zoals het lunapark en het smartlap- penfeest. „Dat valt in mijn ogen niet onder de norm 'leefbaarheid'." De gemeenteraad vergadert van avond in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk over het verlenen van de bijdrage. De bijeenkomst begint om half acht. Kleurrijke vogels, herkenbare landschappen en andere afbeeldingen vullen sinds deze week de muren rond de recreatiezaal De Klipper van zorgcentrum Ten Anker. Voor het tweede jaar ging kunstlerares en - schilderes Adriënne Kusters met haar leerlingengroep aan de slag voor de expositie. De techniek die zij gebruiken, is bijzonder. „Ik noem het zelf aquarellen op Xuan-papier", legt de Thoolse Kusters uit. De kunstenares leerde de speciale schilderkunst toen zij in China woonde. In Peking volgde Adriënne Kusters zes jaar lang lessen om de vaardigheid onder de knie te krijgen en te perfectioneren. „De leerlingen verven op Chinees rijstpapier. Het is een lastige techniek, maar het resul taat is geweldig", vertelt zij enthou siast. De schilderijen komen liggend tot ontwikkeling. De bekende schil dersezel komt er niet aan te pas. „Het blad wordt op een tafel gelegd. Dat kan ook niet anders, want het is een hele natte techniek waarbij soms met hele plasjes verf gewerkt wordt. Deze moeten dus liggend opdrogen voor het juiste effect", aldus Kus ters. De schilderwijze lijkt in de eer ste instantie op aquarellen, omdat er gebruikt wordt gemaakt van water verf maar daar houdt de vergelijking op. vinden ook de leerlingen. Marij ke Lammers en Gerda van der Graaff volgen al enkele jaren schil derles bij Adriënne Kusters en leer den de kunstenares kennen tijdens de Kunstroute. „Ik was helemaal weg van de mooie klaproos-schilde rijen die ik van Adriënne had gezien. Tijdens een gesprek vertelde ze mij dat zij een cursus ging geven. Dat moest ik gewoon ook proberen", zegt Gerda van der Graaff uit Tho len. Zij volgt nu al vier jaar les in de Chinese aquarelkunst. een heel apart effect, het zout beïn vloedt de inkt. Wanneer het papier ge kreukt wordt, geeft dit weer een ander effect", legt Adriënne Kusters uit. De dames volgen haar lessen niet alleen om de schildertechniek onder de knie te krijgen, het schilderen heeft ook een positief effect op de gemoeds toestand. „Het is heel ontspannend. Wanneer ik bezig ben met het papier, vergeet ik alles om me heen. We pra ten ook veel. Adriënne is soms net een maatschappelijk sociaal werk ster", glimlacht Lammers. Ook haar kunstwerken 'Vissersvrouwtjes' en 'Vrolijke meiden' zijn bij de recente lijk verbouwde recreatiezaal van het zorgcentrum te bewonderen. In totaal kunnen hier de werkstukken van twaalf leerlingen worden bezichtigd. Bewoners en andere bezoekers kun nen via een gastenboek bij de receptie hun mening over de schilderijen kwijt. „Soms vertellen mensen dat zij een schilderij erg mooi vinden, maar wij zouden reacties toch graag een keertje na willen lezen." Mariët IJdens. hoofd facilitair bij Ten Anker, kijkt tevreden naar de tweede expositie van de leerlingengroep. Het betekent dat de verbouwing van de re creatiezaal tot een einde komt. „Het Dirigent Pierre van Broekhoven leidde zaterdag de eerste repetitie van het Thoolse gelegenheidsorkest in de Sakofahal. Op de achtergrond volksdansers van Dodi Dodi die eind mei ook meegaan naar Polen. Thoolse muzikanten en volksdansers zijn zaterdag begonnen met de re petities voor hun reis naar Itawa, de Poolse gemeente waarmee Tholen vriendschapsbanden onderhoudt. Van alle vijf muziekverenigingen zijn er deelnemers: Concordia Tholen, Euterpe Sint-Maartensdijk, OVM Oud-Vossemeer, Concordia Sint-Philipsland en Accelerando Sint-An naland. Totaal 53 blazers en slagwerkers. Daarnaast werken nog leden van de eilandelijke volksdansvereniging Dodi Dodi aan het programma mee. Pierre van Broekhoven, oud-dirigent van Accelerando, leidt het gelegenheidsorkest. Er zijn nog twee repetities in de Sakofahal, waarna er twee concerten worden gegeven: zaterdag 20 mei in Sint-Annaland en maandagavond 22 mei in Tholen. Itawa organiseert een Nederlandse maand. Dat begint met de viering van Koninginnedag en eind mei zetten Thoolse muzikanten en volks dansers de festiviteiten luister bij. Het gezelschap stapt op de avond van 24 mei in de bus en komt op Hemelvaartsdag in Polen aan. Accelerando en Dodi Dodi treden daar zowel gezamenlijk als afzonderlijk op. Ook wordt een uitvoering gegeven samen met een muziekgezelschap uit Po len. De inwoners van Itawa kunnen tijdens alle optredens kennismaken met diverse producten uit Tholen. De 53 muzikanten en volksdansers verblijven twee dagen in Polen. In september zal een orkest uit Itawa een tegenbezoek aan Tholen brengen. Bestuursleden van de stichting Itawa-Polen begeleiden de muzikanten tijdens de reis. Addy de Groen, Marijke Lammers en Gerda van der Graaff (v.l.n.r.) bekijken hun werkstukken in Ten Anker. buffet wordt volgende week geplaatst. Het werkstuk 'Vriendschap' van de cursist hangt tijdens de expositie in één van de gangen in Ten Anker. „Het onderwerp zijn twee duiven. Ik heb dit schilderij gekozen, omdat duiven en andere vogels momenteel bezig zijn om nestjes te maken in de buurt van Ten Anker. Ik denk dat het de be woners wel aanspreekt." Hoewel Van der Graaff al ervaring had met aqua rellen en olieverf, spreekt de schilder techniek op Xuan-papier haar meer aan. „Ik heb eerder een cursus olie verven gevolgd bij het ROC. Het was allemaal erg abstract, dat ligt me niet zo. Ik schilder liever herkenbare on derwerpen. Bij het Chinees aquarel len kan ik mijn fantasie helemaal kwijt. Eventuele foutjes kunnen wor den gecorrigeerd met een extra laagje verf, dat kan met het gewone aquarel len niet." Marijke Lammers volgt nu drie jaar enthousiast de lessen bij Kusters, al gaat dit nog onder leiding van de kunstenares. „Ik kan nog niet zo zelfstandig werken, maar ik geniet van de lessen." Naast het gebruik van Chinese inkt en rijstpapier met een aluinlaag, gebruiken de schilderessen ook zout bij hun werken. „Dat geeft dan is het grootste gedeelte van de op knapbeurt achter de rug." De receptie werd naar de andere kant van de in gang verplaatst, de muren kregen een frisse kleur en de vloerbedekking werd vernieuwd. „De Klipper heeft een nieuw plafond en tussen de lees tafel en het biljart bevindt zich nu een statafel. De receptioniste zit tegen woordig achter een open balie, dat is veel klantvriendelijker", somt IJdens op. De vouwwanden aan de achterzij de van de recreatiezaal hebben plaats gemaakt voor solide muren, waar ook enkele schilderijen van de expositie prijken. De puntjes worden op de i ge zet met de inrichting van de media theek. „De bewoners kunnen straks op twee computers gratis internetten. Daarnaast gaan we een kleine biblio theek inrichten. De bibliotheek Tho len heeft al een gedeelte van de boe kenkasten in gebruik, waar mensen literatuur kunnen lenen en inleveren. De computerafdeling willen wij gaan ondersteunen met vrijwilligers. Zij kunnen de bewoners helpen met eventuele vragen over e-mail en inter net." In juni wordt de recreatiezaal met een feestelijk tintje officieel her opend. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 5