'Externe adviseurs en gezinsleden vroegen me om door te gaan' Toestroom jeugdzorg door nieuwe taak Een ordeprobleem was er niet met eerste reünisten van Oesterschelp Trots op het waterschap Milieuklachten nemen weer af Angst Oud-leerlingen en -leerkrachten huishoudschool treffen elkaar Frigge wil prijs besteden aan milieu-educatie Donderdag 27 april 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Sigaretten per stuk Niets dan lof voor Maartenshof Energiebesparing in gemeentehuis Duister Populariteit Verkeken Vertrouwensbreuk Een procent Thoolse jongeren verwezen De vraag naar jeugdzorg in Zeeland is, net als landelijk, gestegen. De oorzaak daarvan is met name dat sinds vo rig jaar de Bureaus jeugdzorg verantwoordelijk zijn voor de toegang tot de jeugd-ggz (geestelijke gezondheids zorg). Er meldden zich afgelopen jaar 1168 Zeeuwse jongeren onder de 19 jaar bij het Zeeuwse bureau (BJZ), waarvan 64 uit de gemeente Tholen. „De tijd van mijn leven", roept Gré Mol-Hoek uit Sint- Philipsland als Leo Troost haar vraagt hoe ze de jaren op huishoudschool De Oesterschelp in Tholen heeft erva ren. De entertainer heeft net verteld dat Gré altijd opviel in haar leren jas. Er wordt volop gelachen,"de sfeer is pri ma op de reünie van twee eerste klassen uit 1976. Geluk kig is oud-gymleraar Eddy Niemantsverdriet er ook, want op hem waren veel meiden destijds stiekem ver liefd, onthult Leo Troost. Open dag 't Rijks Proeven proeven, ook wanneer ze iets niet lustten. „Dan zei ik: kook de helft en eet daarvan de helft op." Slimme meiden vonden daar iets op: ze ver stopten het eten in een plastic zak die ze in hun schortenzak hadden. Mevrouw Glerum herinnert zich een tweeling die regelmatig expres van klas wisselde. „Dat ging goed tot ik een keer een repetitie gaf." En de jongens, die moesten buiten de schoolpoort blijven. De heer Hette- ma ontmoet nog geregeld oud-leer lingen als ouders van kinderen die op het Markiezaat college in Sint- Maartensdijk zitten. Hij heeft een fijne tijd gehad op De Oesterschelp, zegt hij. „We zijn tegelijk begon nen, Niemantsverdriet, Stevens en ik. Begin twintig waren we." Nie mantsverdriet, die nu een sport school heeft in Bergen op Zoom, onderschrijft dat volledig. Mevrouw Goorden heeft nog lesgegeven in de Stoofstraat, vertelt ze. Ze gaf huis houdkunde en gezondheidskundc, de ook aanwezige mevrouw Hof fman EHBO en ziekenverzorging. De heer Stevens, die biologie gaf, is vol lof over de twee klassen van de reünie. „Deze groep was grandioos bezig om uit zichzelf te halen wat erin zat", zegt hij. Stevens organi seerde in het kader van de lessen uitstapjes in de natuur en had dan absoluut geen ordeproblemen. Maar bij de seksuele voorlichting be trachtte hij dermate veel openheid, dat de ouders van de leerlingen daar moeite mee hadden, vertelt hij. Troost onthult dat één van de aan wezigen, Corina Mol, deze dag jarig is. Natuurlijk wordt er 'Lang zal ze leven' gezongen. Volgens de enter tainer is er bij de schoolgaande jeugd niet zoveel veranderd ten op zichte van vroeger. „Ook toen al gooide je je brood weg en ging naar cafetaria De Smulhoek voor een frietje, naar bakker Gladdines om lekkere koeken of naar Piet Hoek om chips. En die verkocht ook siga retten per stuk." Leerlingen uit Sint- Maartensdijk haalden onderweg een appeltje in de boomgaard van Noom. Troost roept schoolreisjes in herinnering naar de bloemenveiling in Aalsmeer, naar B lijdorp en naar de grotten van Han. Hij haalt ook nog een paar leerlingen voor het voetlicht, in anekdotes die meteen herkenning oproepen. Zoals Wilma Driessen die als schippersdochter uit Limburg in Tholen terecht kwam: „Vreselijk was dat." Tegen woordig heeft ze een reisbureau in Roosendaal. Alvorens aan het koude en warme buffet te beginnen, gaat heel de groep op de foto op een brede trap. De fotograaf hoeft de dames en he ren niet te vragen om een vrolijk ge zicht op te zetten, daar zorgen ze zelf voor met de nodige kwinksla gen. Ilze Westerlaken is tevreden met het verloop. „Het waren leuke klassen. We hebben veel plezier ge had", zegt ze. Hierbij willen wij reageren op het ingezonden stuk van mevr. J. van Dijke-Verkamman. Dat zij zich geërgerd heeft aan het stuk van dhr. C. Kwaak over Maartenshof kunnen wij begrijpen. Velen zullen het met zijn stellingen niet eens zijn. maar een ieder is vrij om te schrijven wat hij of zij wil, mevr. Van Dijke dus ook. Wel waren wij tamelijk onaan genaam verrast dat ze onze familie erbij heeft gehaald. Wij als familie staan helemaal buiten wat dhr. C. Kwaak schrijft. We waren ook niet zo blij met zijn ingezonden stuk over Maartenshof. Wij zijn namelijk wel tevreden dat moeder daar woont. Vandaar deze reactie. Namens broers en zussen van C. Kwaak: mevr. WJ.M. Keur-Kwaak, Meanderlaan, Tholen. (De discussie over Maartenshof is hiermee gesloten - redactie Een- drachtbode). Het nieuwe gemeentehuis in Tholen krijgt een koud/warmte-opslagsys- tecm, in het kader van duurzaan) bouwen en energiebesparing. Het gemeentebestuur sluit daartoe een overeenkomst met Brabant Water, het bedrijf dat de inwoners van Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder van drinkwater voorziet. Het aantal Thoolse klachten op mi lieugebied blijft afnemen. Vorig jaar zijn er 247 geregistreerd, tegen 286 in 2004 en 300 in 2003. Van de 247 kwamen er 92 rechtstreeks bij de ge meente binnen en 169 bij de milieu klachtenlijn. In 49% van de gevallen ging het om stankoverlast, 37% had betrekking op geluidsoverlast. De meeste stankklachten betroffen intensieve veehouderijen of het uitrij den van mest. Het merendeel van de geluidsklachten ging om overlast van horecabedrijven. De horeca is het af gelopen jaar intensief gecontroleerd, wat zeven keer een overtreding ople verde van de geluidsvoorschriften. Dat staat te lezen in het milieuverslag 2005 van de gemeente. Daar wordt verder in gemeld, dat bij de jaarlijkse landelijke '24-uurs actie handha- vingsestafette' vier Thoolse bedrijven een waarschuwing hebben gekregen voor het overtreden van de milieu wetgeving en dat drie processen-ver- baal zijn aangezegd. hij niet meer rekenen op de steun van andere fractieleden. Klippel beseft dat hij als eenmansfractie meer werk krijgt: „Maar dat is nadrukkelijk met de mensen om me heen besproken. Mijn vrouw en thuiswonende kinde ren zijn echter van mening dat de tijdsbelasting die dat met zich mee brengt, acceptabel is. Een aantal za ken die ik deed, zijn nu vervallen: zoals coördinerend werk voor de fractie, fractievergaderingen enzo voorts. Dat ik om de zes of zeven weken een keer drie avonden per week weg moet, is daarbij onderkend en aanvaard. Het voorbereiden van vergaderingen zal grotendeels thuis plaatsvinden. Verder zal ik selectief zijn in het bezoeken van informatie ve bijeenkomsten." Klippel wordt in de commissie sa menleving opgevolgd door Henk Geluk. Hoek had al de commissie ruimte, maar krijgt er nu ook be stuurszaken bij. Tijdens de eerste ronde, vorige week, van de commis sies ontbrak Klippel dan ook vanwe ge de perikelen. Hij werd vervangen door Geluk in de commissie samen leving en door Hoek in de commissie bestuurszaken. Volgens Hoek is dat 'in broederlijk overleg' besloten. Begin april legde Klippel zijn ambt als ouderling van de Gereformeerde Gemeente in zijn woonplaats neer. Volgens hem staat het los van de op hef die nu is ontstaan. „Ik heb dat om persoonlijke redenen gedaan, waar bij ik de intentie heb de daardoor vrijgekomen tijd te besteden aan mijn gezin." Klippel zegt te beseffen dat het geen eenvoudige zaak is om als zelfstan dig raadslid door te gaan. „Ik hoop echter de samenleving op dezelfde wijze te kunnen dienen als de afgelo pen jaren." Hij wil de discussie af sluiten. „Ik heb er geen behoefte aan om met mijn collega's, waarmee ik jaren op een fijne manier heb samen gewerkt, ruziënd de toekomst in te gaan." Tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen op 6 maart kreeg Klippel 388 stemmen. Hij stond tweede op de lijst achter wethouder K.A. Heijboer. Het was tot nu toe de hoogste note ring voor Klippel op de kandidaten lijst want in 2002 stond hij op de derde plaats. Hij kreeg toen 240 stemmen. De kandidatuur van Klippel zorgde tot twee maal toe voor de nodige commotie toen er in 1994 én in 1998 bij de gemeenteraadsverkiezingen een voorkeursactie werd gehouden. Hij stond toen beide keren op een zesde en onverkiesbare plaats. Het lukte onder meer via advertenties in deze krant om stemmen te winnen, vooral in zijn woonplaats Scherpe- nisse en zijn geboorteplaats Stave- nisse. In 1994 werd hij met 281 voorkeurstemmen in de raad geko zen. Hetzelfde gebeurde in 1998. Ook toen stond hij zesde op de lijst. Hij werd toen met 476 stemmen ge kozen. Dat ging ten koste van J.C. Koopman uit Sint-Maartensdijk. Du- vekot: „Over de motieven en wie de advertenties toen geplaatst heeft, is het altijd duister gebleven. De leden waren het voor een deel niet eens met de voorkeursactie. Dat heeft al die jaren scheef gezeten. Toen al was er het gevoel dat een aantal zaken niet zuiver gelopen zijn. Ik denk dat dit nu ook zeker terugkomt." Na de voorkeursactie zijn de regels bij de kiesvereniging aangepast. „De kandidaten die op de lijst worden ge plaatst, moeten een handtekening zetten dat ze ook op die plaats blij ven. Wettelijk gezien is een voor keursactie wel altijd mogelijk na tuurlijk, maar het gaat altijd ten koste van de ander die boven je staat. Die wordt er toch uitgewerkt. De statuten zijn er toen voor gewijzigd." Ook Duvekot betreurt de hele gang van zaken: „Het is heel jammer dat het zo gelopen is. En dat hij zegt op persoonlijke titel verder te gaan. Het schaadt het vertrouwen dat hij als SGP-er heeft gekregen." Toen Klippel in 1990 actief werd in gemeentepolitiek kwam hij - als vierde op de lijst - met 78 stemmen in de raad. Dat hij bij de laatste ver kiezing 388 stemmen kreeg, zegt volgens Hoek niet alles over de pop ulariteit van de kandidaat. „Dat is re latief. Klippel stond tweede op de lijst. Mensen kiezen de nummer twee omdat ze om een of andere re den niet op de lijsttrekker stemmen. Toen ik op de tweede plek stond, kreeg ik 350 stemmen. Dat is verge lijkbaar. Het werkt zo bij meeste SGP-kiezers: slem ik niet op num mer 1 op de lijst, dan maar op num mer 2." De kansen om wethouder Heijboer op te volgen zijn voor Klippel verke ken. In het vraaggesprek dat deze krant op 19 januari in de aanloop naar de verkiezingen met hem hield, houdt Klippel zich op de vlakte. Hij wil het wethoudersschap niet clai men, zegt hij. En als het zich aan zou dienen, dan zou hij er over moeten nadenken. Hoek bevestigt dat. „Hij heeft het niet geclaimd. Er was ook een duidelijk fractiebesluit. Hij am bieerde het toen niet." Hoek ziet de hele gang van zaken als een verlies voor de SGP. „Nu Klip pel blijft, houdt hij een raadszetel van de SGP bezet. Op de lijst van op volgers zou Chris Koopman uit Sint- Maartensdijk zijn plaats kunnen in nemen, maar dat gaat niet. We moeten nu proberen de eenheid te bewaren. En ons er op richten de ge meente te besturen, niet om ruzies uit te vechten. Dat is alleen maar nega tieve energie." M.J. Klippel voerde de fractie aan, P.W.J. Hoek (rechtsachter) neemt zijn functie over. VERVOLG VAN KLIPPEL „Als SGP-raadslid moet je met ge zag kunnen spreken. Dat kan hij niet meer. Hij is besproken in de samen leving. Dat is een feit, maar we kun nen de geruchten niet beoordelen." Ook voorzitter Kolijn van het hoofd bestuur doet dat niet. „Noch fractie, noch wij, zijn daar op ingegaan. Het is totaal niet besproken. Terecht of onterecht, Klippel was niet langer ie mand van onbesproken gedrag. Een mens kan besproken worden. Het kan volledig buiten je om gebeuren, maar het kan je wel ernstig belem meren in je functioneren in het open baar bestuur. Ik heb gezegd: maak je handen vrij om je te verdedigen te gen de geruchten. Dan ben je frank en vrij. Doe je dat niet, dan belast je op korte of langere termijn hoe dan ook de fractie." Kolijn zegt vooral ook geluisterd te hebben, 'om te kunnen bezien hoe de onderlinge verhoudingen lagen.' Hij constateerde dat het vertrouwen er niet was. „Er was verschil van in zicht over de vraag of ze ongehin derd en onbelemmerd zouden kun nen functioneren." Kolijn betreurt het dat Klippel heeft besloten door te gaan. „Ik begrijp wel dat het een bittere pil is om te stoppen. Maar het is beter om je han den vrij te maken en anderen niet te belasten met problemen. Hij heeft een grote staat van dienst. En gezien het aantal voorkeurstemmen had hij met opgeheven hoofd kunnen ver trekken. In de praktijk is het meestal zo in dergelijke situaties dat iemand na vier jaar via de zijdeur ver dwijnt." Volgens Hoek was het advies van al le betrokkenèn aan Klippel eensge zind: „We hebben gezegd dat het be ter voor hem was om zich nu op zijn gezin te concentreren en deze roerige periode af te sluiten. Het enige wat ons geleid heeft, is het partijbelang." Volgens Hoek is het imago van de SGP door de affaire in het geding. 'De betrouwbaarheid en integriteit van de SGP-fractie moet boven alle twijfel verheven zijn.' De situatie was volgens de SGP onhoudbaar ge worden. Het leidde 'tot afbreuk aan de door de SGP voorgestane bijbels- genormeerde politiek.' Klippel leek die mening te delen en besloot toen eerst om zich terug te trekken. 'Helaas heeft hij mondeling en schriftelijk te kennen gegeven bij nader inzien het verzoek van de frac tie om zijn raadszetel ter beschikking te stellen niet in te zullen willigen en als raadslid op persoonlijke titel ver der te gaan. Door zijn besluit zal hij niet langer deel uitmaken van de SGP-fractie." De SGP-fractie be treurt de keuze van Klippel. Het doet .aldus de verklaring, geen recht aan 'onze opdracht de bijbelse normen en waarden uit de dragen én in de praktijk te brengen.' De fractie spreekt dan ook van een vertrou wensbreuk. Volgens Klippel is de keus om door te gaan echter weloverwogen geno men. „Ik was onder zware tijdsdruk gezet en had vrijwel geen gelegen heid om met de mensen om mij heen te communiceren. Ik heb helemaal geen kans gehad om mij extern te la ten adviseren. Daarom heb ik gezegd dat ik dan maar zou stoppen als raadslid." Klippel laat weten de zaak met 'een aantal externe adviseurs en zijn ge zinsleden" te hebben gesproken. „Die keken er overwegend heel an ders tegenaan. Men adviseerde mij verder te gaan als zelfstandig raads lid. Dat heb ik donderdag aan de fractie meegedeeld." Over zijn privé-situatie zegt hij dat zijn gezin 'hem er terecht mee ge confronteerd heeft dat hij de laatste jaren te veel afwezig is geweest we gen werkzaamheden voor de samen leving.' En dat 'de privé-aangelegen- heid in de privésfeer is opgelost.' Vóór de breuk met de SGP-fractie was Klippel lid van de commissie bestuurszaken en samenleving. Nu hij echter als zelfstandig raadslid verder gaat, komt er ook de commis sie ruimte nog eens bij. Daarbij kan Ruim 2,5 keer zoveel cliënten als in 2004 noteerde BJZ afgelopen jaar. De groei was groter dan verwacht en de oorzaak van die extra vraag zoekt de instelling in de invoering van de nieuwe wet op de jeugdzorg. Sindsdien weten meer mensen het Bureau jeugdzorg te vinden. Om aan de zorgvraag te kunnen vol doen, is de ambulante hulpverlening uitgebreid. Landelijke ontwikkelin gen vergrootten daarnaast de druk op de organisatie om eerder over te gaan tot uithuisplaatsing. De sterk gestegen vraag naar pleegzorg over trof dan ook het aanbod. Van de cliënten van BJZ was 23% doorverwezen door de huisarts, 13% door de school, 6% door de kinderarts, 5% door het maatschap pelijk werk, 3% door de politie en 27% door niet-beroepsmatige ver- wijzers. Jongens waren in de meer derheid bij de naar BJZ verwezen jongeren: 629, tegen 539 meisjes. De grootste groep - 417 kinderen - was tussen de 6 en II jaar oud. De groep 15 t/m 17 jaar bedroeg bijna een kwart van het totaal. Ruim een kwart van de kinderen kwam uit een eenoudergezin. Met 64 verwijzin gen op 6340 jongeren tot 19 jaar bleef Tholen net onder het Zeeuwse gemiddelde van 1,4%. De benodigde zorg kon in 774 ge vallen thuis worden verleend. Er zijn 406 kinderen bij pleegouders geplaatst en 473 ondergaan er een behandeling in de geestelijke ge zondheidszorg. Op 1 april van dit jaar stonden voor geïndiceerde zorg 270 cliënten' op de wachtlijst. Een kleine 200 van hen wacht al langer dan negen weken (de gestelde norm) op hulp en kreeg in die perio de geen enkele vervangende zorg. Voor ambulante hulp wordt het aan tal wachtenden tot een minimum beperkt. Eind vorig jaar waren 371 Zeeuwse jongeren onder toezicht en 109 onder voogdij gesteld, een groei met tien procent ten opzichte van 2004. Het aantal jongeren met een maatregel van de jeugdreclasse ring bedroeg 186. Het Zeeuwse advies- en meldpunt kindermishandeling kreeg vorig jaar met 112 meldingen te maken die 194 jongeren betroffen. Er zijn op dit terrein 235 onderzoeken uitge voerd, 347 adviezen en 43 consul ten uitgebracht. Ik ben de laatste maanden flink van slag door al het buitensporige geweld dat via televisie, radio en kranten onder mijn aandacht wordt gebracht. Er ger ik me doorgaans al dood aan al het zinloze geweld en de nog steeds toe nemende criminaliteit, de laatste tijd is het vooral het absurde gedrag van heethoofdige islamieten - die in de publicatie van enkele, inderdaad grieven de, spotprenten een vrijbrief denken te zien om zich maar tegen de hele be schaving in de westerse wereld te moeten afzetten - dat mij angst inboezemt. Doorgaans kraak ik op deze plaats niet van die harde noten, maar in de enorme hetze (of waanzin) die is ontstaan nadat een of andere Deense car toonist het lef heeft gehad de spot te drijven met de profeet Mohammed, kan ik mijn kaken niet langer stijf op elkaar houden. Cartoonisten, journalisten en eindverantwoordelijken op redacties moeten in mijn ogen wel degelijk omzichtig te werk gaan bij het benutten van de speelruimte die zij krijgen binnen de kaders van het recht op vrije meningsuiting. Maar om nu meteen met het begin van de Derde Wereldoorlog te gaan dreigen omdat het islami tische geloof geen enkele ruimte laat voor komische of satirische uitingen van andersdenkenden, vind ik te ver gaan. Het geloof is een heilig goed en iedereen heeft uiteraard het recht om zelf uit te maken hoe hij of zij daarmee omgaat. Maar ik vind het wel erg frap pant dat ik nog nooit vechtende, schuimbekkende katholieken gezien heb, die zich na de zoveelste spotprent over de paus, een kardinaal of bisschop, massaal op de desbetreffende cartoonist of verantwoordelijk hoofdredac teur stortten. Is dat een teken voor de ingedommelde moraal onder de ka tholiekenOf zijn wij westerlingen te beschaafd om ons als dolle honden te laten opjutten door hogere machten? Natuurlijk weet ik ook wel dat er steeds minder westerlingen praktiserend met het geloof bezig zijn. En ik denk dat de kerkleiders zich best zorgen maken om het feit dat steeds minder mensen de weg naar de protestantse en katholieke kerken weten te vinden. De discussie over de ontkerkelijking en normvervaging binnen onze wester se cultuur is niet voor niets al jaren gaande. Maar los van deze constateringen mag het toch niet zo zijn dat wij ons als 'passieve gelovigenen beschaafde wereldburgers angstig moeten voelen om dat een enorme groep medeburgers de tekst uit de Koran op een wel heel eigen wijze in zijn gedrag tot uiting laat komen. Ophitsende imams, radicale groepe ringen en dubieuze politici zetten de zaak dusdanig op scherp dal wij ons in onze eigen omgeving op den duur zelfs al niet veilig meer kunnen voelen. Ik kan me vreselijk opwinden over onrecht, op welk vlak dan ook. En in een van mijn eerdere columns heb ik al eens aangegeven dat respect iets is wat je van huis uit moet hebben meegekregen. Respect moet je vervolgens zelf verdienen, of afdwingen door sociaal gedrag en je te houden aan de normen en waarden die in onze vrije wereld standaard horen te zijn. 'Gewoon jezelf zijn en anderen in hun waarde laten En hoewel ik me distantieer van het spotten met welke religie dan ook, zet ik me evenzeer af tegen het intimiderende en overrompelende gedrag van heet gebakerde en ongenuanceerde islamieten. En ik heb het dan voor alle duide lijkheid niet over alle islamieten, maar over diegenen die zich te buiten gaan aan gewelddadigheden ten opzichte van onschuldige burgers. Iedereen heeft de mond tegenwoordig vol van begrippen als 'inburgeren en jezelf aanpas sen maar ik moet tot mijn spijt constateren dat deze mooie termen blijkbaar aan velen in ons doorgaans zo nuchtere kikkerlandje niet besteed zijn. Vijftig oud-leerlingen en -leerkrachten kw amen naar de eerste reünie van huishoudschool De Oesterschelp, In brasserie Du Bois hebben zich 42 oud-leerlingen, 7 oud-leerkrach ten en de voormalige conciërge W. Kurvink verzameld voor een weer zien na jaren. De dames allemaal begin veertig; vijftien of zestien waren ze toen ze in 1980 van school gingen. Sommigen zijn na al die jaren behoorlijk veranderd, an deren worden meteen herkend. „We moesten af en toe goed kijken", zegt Gienie Bout. Zij tekent samen met Ilze Westerlaken-den Engels man en Ellen Stoutjesdijk-de Jong voor de organisatie van de reünie. Een initiatief dat oud-directrice K. Provoost beloont met voorjaarsboe ketten voor het drietal. Een ontmoeting tussen Ellen Stout- jesdijk uit Sint-Maartensdijk en leerkracht L. Stevens werd de aan leiding voor de Oesterschelp-reünie. „Ik was met mijn dochter Melissa op de open dag van 'l Rijks. Daar werden we door meneer Stevens rondgeleid. We raakten aan de praat over de huishoudschool en dat het leuk zou zijn om iedereen weer eens te zien." Ellen vertelde er Ilze Wes terlaken over en die pakte het me teen op. „Ze charterde Gienie Bout en met zijn drieën zijn we oud-klas- genoten gaan bellen, en ouders om ons op weg te helpen." Er werd een brief opgesteld met een antwoord- strook eraan en de animo om te ko men bleek groot. In Tholen zijn zaterdagmiddag pre cies vijftig mensen verzameld, het hadden er dik zestig kunnen zijn. „Van de leerkrachten was meneer Capello niet meer in staat om te ko men en ook mevrouw Blom is ver hinderd", vertelt mevrouw Pro voost, die meteen enthousiast was toen ze een telefoontje kreeg over de reünie. „Hartstikke leuk. Het is de eerste keer dat een reünie van De Oesterschelp wordt gehouden." De school is in 1986 samengevoegd met de lts en de mavo, in de Thoolse scholengemeenschap (TSG). Drie jaar later werd het gebouw aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen ge sloten en verhuisde alles naar Sint- Maartensdijk. „We hebben de school eigenhandig leeg gedragen", zegt mevrouw Provoost. Oud-con ciërge Kurvink - hij is op zijn 59e op wachtgeld gesteld - vult aan dat het met de specifieke lhno-sfeer ge beurd was toen er na de vorming van de TSG jongens op school kwa men. Het grootste deel van de leerlingen is op Tholen gebleven, of woont in de directe omgeving. Saskia Ooster ling is uit Oud-Beijerland gekomen, zij is al heel lang van het eiland weg, vertelt ze. Monique Tom woont in Zwitserland en is er zater dag niet bij. Onder het genot van koffie met een bolus wordt er bijge praat. Op een bord zijn een aantal foto's geprikt die herinneren aan de schooltijd. Veel zijn er niet voor de dag gekomen. Leo Troost haalt de leerkrachten voor het voetlicht, hij heeft heel wat anekdotes over de schoolperiode van de twee klassen verzameld. Er wordt instemmend geknikt als me vrouw Provoost zegt dat de leerlin gen bij de kookles altijd moesten Eén van de weinige zaken waaraan ik mij stoor is de hardnekkig terug komende discussie over nut en noodzaak van het waterschap als functionele bestuursvorm. In de E.B. van 20 april staat: Groen Links wil af van waterschappen. Van D66 mag het waterschap ook verdwij nen. Vorig jaar heeft raadslid J. van den Donker dat standpunt verwoord in een commissie van provinciale staten. De negatieve energie die het kost om over staatsrechtelijke her vormingen te praten die nergens toe leiden, kan mijns inziens beter wor den omgezet in energie om dingen te doen en problemen aan te pak ken. Waarom zou je moeite doen om een echt niet zo slecht functio nerend systeem ter discussie te stel len, terwijl nog geen spoor van waarschijnlijkheid, laat staan zeker heid bestaat dat een ander stelsel tot een beter resultaat leidt. Zichzelf verbeteren, zich aanpassen aan de eisen des tijds, hebben de waterschappen al eeuwen gedaan. In welke overheidssector is het aan tal eenheden in de loop van 50 jaar van 2500 teruggebracht naar 27 om dat men inzag dat doeltreffendheid en doelmatigheid daarom vroegen? De laatste jaren heb ik de water schappen zien groeien naar zelfstan dige, professionele organisaties die uitstekend in staat zijn over hun schutting heen te kijken. Dit gezien het belang van samenwerking met tal van organisaties en instellingen. De verhouding met onze gemeente Tholen is prima. Menige gemeente in onze provincie is jaloers op deze constructieve samenwerking. We zijn er trots op om bij een organisa tie als waterschap Zeeuwse Eilan den te mogen meebesturen. Chr. Koopman, Zwanelaan 1, Sint-Maartensdijk. In de commissie ruimte heeft E. Frigge-Hogesteeger (VVD) voorge steld om de geldprijs die de ge meente heeft gewonnen met het project duurzaam ondernemen te gebruiken voor natuur- en milieu educatie voor de Thoolse jeugd. Sinds vorig jaar geeft de gemeente aan educatie en voorlichting op dat gebied geen eurostuiver meer uit; de gemeenteraad heeft het wegbezui- nigd. In de commissie wees RW.J. Hoek (SGP) er Frigge fijntjes op dat haar fractie een warm voorstander was van het afschaffen van de mi lieu-educatie. Zij bracht daar te genin dat andere mensen er anders over kunnen denken; zelf hecht ze eraan om de jeugd het belang van natuur en milieu bij te brengen. Frigge sprak in de commissie over 12.500 euro, maar Tholen heeft slechts de helft van dat bedrag te be steden. De prijs - Ei van Columbus - moet namelijk gedeeld worden met de provincie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 3