Prijsdoorbraak Tholen let goed op productie van drugs Wensen coalitie nopen tot keuzes 'Voor een deel van de kiezers zal dit als diefstal worden ervaren' 'JÉ BRT Kinderjury kiest 'Er lag een draak onder mijn bed' ///fa HEIJNEN Raadslid M.J. Klippel uit SGP-fractie gezet, alleen verder Donderdag 27 april 2006 62e jaargang no. 24 Goede Vrijdag postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 Deze week Michaël Zwaai wint poëziewedstrijd Klippel verder als RFT naast CU Leerling Regenboog met nekkramp Realistisch programma met sociaal gezicht Provincie Zeeland Onderscheidingen op onze website Raadslid M.J. Klippel uit Scherpenisse gaat als zelfstan dig raadslid verder nu hij uit de SGP-fractie is gezet. De 51-jarige Klippel was volgens zijn fractie niet meer te handhaven omdat hij 'binnen de Thoolse samenleving onderwerp van discussie' is geworden. Klepel zegde eerst toe volledig te stoppen met het raadswerk, maar kwam daar op terug. Hij was onder zware tijdsdruk ge zet, zegt hij. Het is de eerste keer sinds de gemeentelijke herindeling van 1971 dat een raadslid uit de fractie is ge zet en op eigen kracht verder wil. De beoogde opvolger van wethouder Heijboer zal bij de volgende verkiezing via een zijdeur afgaan, voorspelt landelijk voorzitter W. Kolijn van de SGP. Jjt Zwanger Informati© over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl fc>' Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. NU OOK VIA DE SCHOTEL!! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING ff* E-TECHNOLOCIE Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 De coalitie van PvdA, SGP, VVD en CDA rondt de lopende en geplande projecten uit de vorige raadsperiode af. Er is beperkt ruimte voor nieuw beleid, waarbij zorg, leefbaarheid, voorzieningen en een even wichtige ontwikkeling centraal staan. De coalitie ontkomt niet aan het maken van keuzes, want de tekorten voor het wensenlijstje lopen in vier jaar op van bijna zes ton tot ruim 1,3 miljoen euro. 350.000 euro extra voor de impuls Sint-Maartensdijk/Scherpenisse, in tensiveren van het armoedebeleid, een tijdelijke oplossing voor de huisvesting van de muziekvereni gingen in Oud-Vossemeer en Tho len, een cultuurnota en een nota sportbeleid, een bedrag van 2,5 mil joen voor de zwembaden, 1,4 mil joen voor de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs, een groter deel van de toeristenbelasting ge bruiken voor recreatie en toerisme, extra geld voor de stedenband met Iwawa, restauratie van de molen in Scherpenisse, ijsbanen in Tholen en Sint-Annaland, geld voor milieu educatie en een nieuwe brandweer kazerne in Tholen. Dat zijn een aan tal zaken die de coalitie op de rails wil zetten. Voor die ambities is de huidige situatie het uitgangspunt. „Het programma kenmerkt zich door realisme met een sociaal ge zicht en lokale speerpunten", zei PvdA-fractievoorzitter J. Oudesluijs bij de presentatie namens de vier fracties die samen 14 van de 19 raadszetels bezetten. Gezien de af wikkeling van zaken uit het oude raadsprogramma Kleur Bekennen heeft het nieuwe stuk als titel mee gekregen: Werk in uitvoering. Het stuk kwam tot stand onder leiding van burgemeester Nuis. „We zijn op een prettige wijze, constructief en zakelijk bezig geweest", aldus Ou desluijs. Nieuwkomer C.L. van Dis (CDA-wethouderskandidaat) viel tijdens de gesprekken de grote mate van eensgezincneid op over waar het met de Thoolse samenleving naar toe moet. Bij de samenstelling is met de aan trekkende economie rekening ge houden. Verder is een uitgangspunt geweest dat de lasten voor de bur gers beperkt moeten blijven. Ze mo gen niet boven het gemiddelde ni veau van de Nederlandse gemeenten komen. Anders dan vier jaar geleden zijn nu vooraf géén verhogingsper centages vastgesteld. Ook hebben de partijen afgesproken dat de ka dernota jaarlijks financieel sluitend moet zijn. In het programma is aan alle wensen een reëel bedrag gekop peld, maar met inkomsten die nog gerealiseerd moeten worden is geen rekening gehouden. „We hebben de bedragen benoemd die nodig zijn, dat is heel realistisch. Het is ook een wens van de niet-collegepartijen om realistisch te begroten", zei wethou der M.A.E. Velthuis. Haar collega K.A. Heijboer gaf aan dat de verlan gens en ambities op een rij zijn ge zet en dat, om ze te realiseren, even tueel andere zaken ingeleverd moeten worden. „Gemakkelijk is dat niet, maar die keuzes gaan we met goede moed maken." Het komt binnenkort aan de orde bij de be spreking van de kadernota voor 2007. Velthuis zei ook dat bepaalde zaken die nü worden opgepakt, in de vori ge raadsperiode niet aan bod kwa men omdat 'ons polsstokje soms te kort was'. Op welzijnsgebied is er volgens de wethouder een flinke slag gemaakt. Maar sport, daar zal de komende vier jaar duidelijk meer aandacht voor zijn. zijn, dan zullen we dat toch eerst met de andere fracties moeten be spreken. Maar dat zie ik op dit mo ment niet." De SGP verloor bij de gemeente raadsverkiezingen een zetel en moet het nu met nóg een man minder doen. Maar Klippel verwacht geen principiële verschillen met de leden van de SGP. Wel dat de partij er on der zal lijden. „De gehele gang van zaken doet mij en mijn gezin veel verdriet. Dit komt ook de partij niet ten goede. Ik ben 32 jaar geleden lid geworden van de SGP en heb de partij 26 jaar lang mogen dienen: 10 jaar als lid van de steunfractie en 16 jaar als raadslid." Volgens de SGP-fractie tasten de geruchten over zijn thuissituatie de 'integriteit van de heer Klippel aan, als gevolg waarvan hij niet langer geloofwaardig kan functioneren als raadslid namens de SGP,' zo laat de fractie in een verklaring weten. 'De fractie van de SGP mag er op aan gesproken worden dat haar verte genwoordigers niet de schijn des kwaads tegen hebben.' In de Thoolse Bode verdedigde Klippel zich tegen de geruchten die over zijn gezinssituatie de ronde de den. De SGP-fractie ging met Klippel rond de tafel. Volgens Hoek zijn er drie indringende gesprekken ge weest tussen de volledige fractie, plus wethouder K.A. Heijboer en Klippel, om hem duidelijk te maken dat hij beter op kon stappen. De zaak was zo hoog opgelopen dat de twee Zeeuwse vertegenwoordigers van het SGP-hoofdbestuur, W. Ko- lijn uit Terneuzen en H. Uil uit Zier- ikzee, secretaris M. van Dijke van de gemeentelijke kiesvereniging en voorzitter M. Dijke van de plaatse lijke kiesvereniging van Scherpenis se erbij betrokken werden. Volgens Hoek hebben alle betrokke nen Klippel te verstaan gegeven dat het beter voor hem was om het raadswerk neer te leggen. Hoek: „Per e-mail heeft hij gezegd dat hij zou stoppen. Dat was op Goede Vrijdag. De dinsdag daarop zwakte hij het af. Hij meldde dat hij het eerst wilde uitzoeken. Hij moest het nog bekijken. Tweede dagen later, op donderdag, meldde hij dat hij op persoonlijke titel door zou gaan. Toen hebben we besloten hem niet langer in de fractie toe te laten. Dat hij door wil gaan, daar kunnen wij niks mee, maar hij is wel een geko zen raadslid. Het is zuur voor ons. Er is maar één SGP en dat zijn wij. Hoe hij het zelf nu doet, moet hij zelf weten." In het advies om te stoppen heeft volgens de SGP geen rol gespeeld of de geruchten over Klippels privé- situatie waar of niet waar zijn. „We hebben daar geen oordeel over. Dat er dingen verteld worden, tast de ge loofwaardigheid aan. Het is al vol doende dat je over de tong gaat." Dat de SGP zich daarbij laten leiden door roddel en achterklap, ontkent Hoek. „Daar gaan wij niet op in. Het is een voldongen feit dat hij over de tong gaat." ZIE VERDER PAGINA 3 Direcl opnemen van TV ee^gave i PROLINE DVD RECORDER DVD opname +R/RW, weergave van DVD+&-R/RW. CD. Jpeg www.bcc.nl Advertentie LM. Leen Breure knapt Jawa motorfiets uit jaren vijftig op Meg de Laat haalt 54 bulldogs naar smalstad voor wandeling door Muijepolder Michaël Zwaai (7) bladert samen met juf Tilly van Gorp door de gewonnen boeken. Meester Vorstelman en juf Van den Ende van de Kon. Julianaschool stappen in het huwelijksbootje EN VERDER... Weinig animo voor loting bouwkavels Poststraat-Zuid in Stavenisse Oud-leerlingen van huishoudschool Oesterschelp houden voor het eerst reünie AAN EEN ROLLENDE STEEN HECHT ZICH GEEN MOS Dit nummer bestaat uit 24 pagina's In de gemeente Tholen wordt voortvarend opgetreden tegen illegale hennepteelt en xtc-laboratoria. Burgemeester W. Nuis deelde dat don derdag mee in de commissie bestuurszaken op vragen van H. Nieuwen- huis (PvdA). Nieuwenhuis toonde zich bezorgd over mogelijk brandge vaar als gevolg van drugsproductie, mede naar aanleiding van recente kortsluiting in een pand in de buurt van de Markt in Tholen waar uit eindelijk een wietplantage gehuisvest bleek te zijn. Volgens burgemeester Nuis wordt er in Tholen streng op toegezien. „Neemt u van mij aan dat er regel matig wordt opgerold. Alleen han gen wij dat niet altijd aan de grote klok." Nieuwenhuis stelde de verborgen drugsproductie aan de orde bij het bespreken van de beleidsvisie exter ne veiligheid, een overzicht van hoe de gemeente Tholen de kwaliteit van de woonomgeving wil verbete ren en de economische vitaliteit pro beert te versterken. Strikt genomen waren de vragen van Nieuwenhuis volgens Nuis dan ook aan het ver keerde adres gericht. Wietplantages behoren tot het domein van de open bare orde en vallen niet binnen de kaders van de externe veiligheid, die zich veeleer richt op gevaarlijke stoffen en de risico's die daarmee gemoeid zijn. Bij de bespreking van de door de commissie unaniem goedgekeurde beleidsvisie kwam nog wel naar vo ren dat de informatie richting burger over externe veiligheid op dit mo ment tekort schiet. Een belangrijk hulpmiddel bij de kennisoverdracht is de gemeentelijke website. De pa gina's met de betreffende informatie worden volgens Nuis echter weinig bezocht. „De toeloop is niet groot. We streven er naar om de pagina's verder uit te bouwen en zoeken naar andere manieren om de burger te in formeren." De zevenjarige Michaël Zwaai uit Tholen is bij de landelijke poëzie wedstrijd van de stichting kinderen en poëzie uitgeroepen tot één van de winnaars. Het telefoontje kwam bij de Eben Haëzerschool in Tho len als een grote verrassing. Juf Tilly van Gorp van groep drie was de deelname aan de dichtwedstrijd eigenlijk al een beetje vergeten. „Opeens bleek dat Michaël tot de winnaars behoorde, dat was erg leuk om te horen", vertelt de lerares. Het gedicht van Michaël Zwaai werd samen met 108 andere gedichten opgenomen in de poëziebun del Mijn wereld onder woorden. De stichting kinderen en poëzie organiseert ieder jaar deze landelijke wedstrijd en stimuleert het creatief omgaan met taal. „De school ontving een uitnodiging om mee te doen aan de wedstrijd. Samen met groep vijf besloten we enkele gedichten op te stellen en in te sturen", legt Van Gorp uit. „De leerlingen uit groep drie konden toen nog niet schrijven, dus droegen zij hun gedichtje voor en schreef ik de teksten op." De poëzie werd in oktober al verstuurd. Omdat er geen reactie kwam, dachten de leerkrachten dat hun leerlingen niet in de prijzen waren gevallen. „Dat bleek dus wel het geval", glimlacht de juf. Het gedicht van Michaël gaat over een draak onder het bed en werd uit 230.000 inzendingen door de kindeijury gekozen als een van de mooiste gedichten: Ik lag in bed maar ik kon niet slapen er lag een draak onder mijn bed Ik riep: 'Pappa, kom eens gauw!' Pappa keek... onder het bed... En de draak beet in zijn vinger! Dat had je niet gedacht, hè? De jonge poëet is best trots op zijn oorkonde, al heeft hij een ander soort carrière op het oog. „Ik word later vrachtwagenchauffeur." Michaël geeft toe niet zo vaak gedichten te schrijven. „Alleen als het moet in de klas van de juf." Toch heeft de zevenjarige Tholenaar aanleg voor talen, volgens zijn oma. „Rijmen kan hij namelijk ook heel goed." In Den Bosch werd Michaël zaterdag met de andere prijswinnaars getrakteerd op een middag vol muziek, gedichten en cadeaus. Naast een oorkonde kreeg hij van de stichting kinderen en poëzie ook een stapel leesboeken. Reformatorische Fractie Tholen (RFT) is de naam waaronder raads lid M.J. Klippel mee gaat doen aan de gemeenteraad van Tholen nu hij uit de SGP-fractie is gezet. Hij zal ook zijn lidmaatschap van de SGP opzeggen, zo licht hij toe. „Mijn keuze om alleen verder te gaan houdt ook in dat ik helaas als lid van de SGP zal moeten bedanken." Vanavond komt de gemeenteraad bijeen en zal Klippel niet meer als fractievoorzitter van de SGP op zijn vertrouwde plaats zitten naast P.W.J. Hoek, maar de stoel bezetten naast J.L. Hage van de ChristenUnie. Na het vertrek van J. van den Donker (D66) als eenmansfractie heeft de raad weer een eenling in haar mid den, maar nu aan de rechterzijde van het politieke spectrum. Op de Regenboogschool in Tholen is bij een leerling uit groep 1/2 me- ningokokken, in de volksmond nek kramp, geconstateerd. Het kind, een jongetje, is vorige week maandag opgenomen in het ziekenhuis nadat de besmettelijke ziekte was vastge steld. Volgens de GGD is het kind mogelijk besmet met het type B van de ziekte waar nog geen vaccin te gen bestaat. Het kind was ingeënt. Dat gebeurde tijdens de grote cam pagne van de GGD in 2002 voor de groep van 0 tot 19 jaar tegen type C. Volgens verpleegkundige Annette Blauwhof van de GGD gaat het ech ter in beide typen om vergelijkbare klachten als hersenvliesontsteking en bloedvergiftiging. Het gezin waar het kind deel van uitmaakt Tijdens een schorsing probeert M.J. Klippel (midden) als fractievoorzitter van de SGP anderen voor zijn standpunt te winnen. heeft medicijnen gekregen. De ou ders van de kinderen op de Regen boog zijn schriftelijk op de hoogte gesteld. Morgen, vrijdag, zullen weer de no dige Nederlanders voor hun maat schappelijke verdiensten verrast worden met een koninklijke onder scheiding. Over inwoners van de gemeente Tholen die zijn getroffen door de jaarlijkse lintjesregen leest u vanaf 12 uur op onze website ww w. eendrachtboden 1 meentelijke kiesvereniging van de SGR „Dat is hem door verschillen de mensen kwalijk genomen. Na die perikelen is de animo om naar de vergaderingen van de plaatselijke kiesvereniging te komen teruggelo pen." Klippel was tweede voorzitter van de kiesvereniging na oud-raads lid M. Dijke. Klippel is dan wel SGP-raadslid af, sinds maart is hij - bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad - waarnemend voorzitter van de ge meenteraad. Als de burgemeester verhinderd is, mag hij de vergade ring leiden. De PvdA, de grootste fractie in de raad, ziet echter geen aanleiding om Klippel uit die func tie te ontslaan, zegt fractievoorzitter J. Oudesluijs. „De verklaring van de SGP over de zaak is oppervlakkig. Het is voor de SGP een groot pro bleem. We kunnen nu niks met het punt, want we weten niet wat er speelt. Als er aanleiding toe zou HBi zijn is vooruit zien! Oo* bfavattl Schrijf je In voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl De politieke loopbaan van Klippel heeft een flinke knauw gekregen. Hij legt het advies van zijn fractie naast zich neer, en blijft aan. Vol gens zijn opvolger als fractievoor zitter P.W.J. Hoek zal dit 'door een deel van de kiezers ervaren worden als diefstal.' Klippel blijkt onder een deel van de leden van de plaatselijke kiesvereni ging Scherpenisse al eerder het ver trouwen verloren te hebben na voor keursacties in 1994 en 1998, zegt voorzitter J. Duvekot van de ge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1