Raad staakt pogingen voor kerk en woning Bogert op bedrijventerrein Aan vergunningen varkensstallen niet veel te veranderen Prijsdoorbraak Thoolse ondernemers dingen naar 10 miljoen houden en alléén rijden' 'Handen aan het stuur Opstelling provincie biedt geen enkel uitzicht op goedkeuring Donderdag 20 april 2006 62e jaargang no. 23 3A-& Altijd meer dan 400 OCCASIONS www.autoteam.nl Gemeente betaalt krans voor Vomi Voorschot 3500 viering Vossemeer Dwangsom voor paardenhouder Kunst route krijgt 2100 euro subsidie Huizen St.-Maartensdijk Zaterdag verkoping VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 De gemeenteraad ziet geen mogelijkheden meer om de familie Bogert uit Oud-Vossemeer toe te staan om bij het aannemersbedrijf in de Slabbecoornpolder te wonen. In de commissie ruimte legden bijna alle fracties zich neer bij het onvermijdelijke: de procedure om het bestem mingsplan aan te passen wordt stopgezet. Met pijn in het hart, zeiden SGP en ABT. De CU maakte een voorbe houd, maar 'neigt' naar een afwijkend standpunt, zei woordvoerder J.L. Hage. Mevrouw Bogert-Aarnoudse zei tijdens het spreekrecht dat stopzetting niet in het be lang is van haar gezin. Ze riep op om met het plan door te gaan. Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl Geen beesten Gemiste kans Informatie over inkoopbeleid gemeente Heel versnipperd Proefproject voor aanpak stankoverlast postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 Provincie Zeeland Zenuwachtig wachten de leerlingen van de Eben Haëzer- school op de Markt in Tholen tot zij hun feloranje hesje mo gen ophalen. Tweeënveertig goedgekeurde fietsen staan net jes op een rij, terwijl de scholieren in groepjes uitleg krijgen over de regels van het fietsverkeersexamen. „Alléén rijden, niet op een vriendje wachten. Twee handen aan het stuur houden en bij verandering van richting duidelijk de hand uitsteken, niet één vinger", somt Henk de Wit van 3VO Tholen een laatste maal voor de examenkandidaten op. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. B. en w. zijn bererd om de kosten van 100 euro voor de krans die de Vomi (vereniging oud militairen In- diëgangers) legt op de jaarlijkse do denherdenking op 4 mei in Tholen te betalen. Het college neem het be drag op in de totale kosten van de herdenking bij het monument voor de gevallenen in 'het bosje.' De stichting Oud-Vossemeer krijgt een voorschot van 3500 euro voor de viering van het 600-jarig bestaan in 2010. Het college van b. en w. heeft daartoe besloten. De totale subsidie aanvraag wordt later ingediend. De gemeente gaat handhavend op treden tegen de bewoner van Hoen- derweg 87 in Sint-Annaland die zonder vergunning een paardenstal heeft gebouwd. B. en w. gaan een dwangsom van 750 euro opleggen als de eigenaar binnen zes weken de paardenstal niet heeft verwijderd. De stichting Kunstkring Tholen krijgt een eenmalige extra subsidie van 2100 euro van de gemeente. Dit in verband met de activiteiten ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Kunstroute Tholen. Woningcorporatie Laurentius uit Breda mag op de plaats van het te slopen Markiezaatcollege Onder de Linden in Sint-Maartensdijk 15 so ciale huurwoningen bouwen. Zaterdag vindt in het veilinggebouw aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse een grote verkoping plaats voor de nieuwbouw van het activiteitencen trum De Schutse in Oud-Vossemeer. Er staan tientallen kramen met onder meer textiel, bloemstukken, streek producten, nieuwe aardappelen, perk- planten, boeken en kinderkleding. Kinderen kunnen er skelteren, darten, paardrijden en poffertjes bakken. De verkoping duurt van tien tot vier uur. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Dochter Johanna Bogert kraakte e verzegelde bedrijfswoning bij de Thoolse brug omdat ze in de Weelhoekstraat in Oud-Vossemeer met twee zusjes in een schuur van 2x3 meter moest slapen. Sinds een raadsmeerderheid (SGP. CU, ABT en D66) in oktober 2004 een motie daartoe aannam - hoewel die door burgemeester en wethou ders was ontraden - werkte de ge meente aan een wijziging van het bestemmingsplan Bedrijventerrein Slabbecoornpolder-Welgelegen. Een bedrijfswoning voor Bogert én vestiging van een kerkgebouw voor de Christengemeente moesten daar door mogelijk worden. Maar de provinciale subcommissie gemeen telijke plannen oordeelde vernieti gend en adviseerde om de planwij ziging niet verder in procedure te brengen. De vereiste goedkeuring door gedeputeerde staten zou er, concludeerde het gemeentebestuur, nooit komen en daarmee zou het plan nooit rechtskracht krijgen. In januari liet provinciaal bestuurder Van Waveren tijdens een gesprek met de gemeenteraad weten, de noodzaak van de bedrijfswoning ab soluut niet te zien en deze nooit te zullen toestaan. Om die reden advi seert het gemeentebestuur de raad om de planprocedure stop te zetten. VVD, PvdA en CDA steunden het voorstel van burgemeester en wet houders voluit. „Het is een smarte lijk en triest verhaal van de familie Bogert. Maar gaandeweg hebben ze deze weg zelf gekozen en alle regels zijn aan de laars gelapt", zei me vrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD). „Het is een kwestie van be stuursrecht, dus moeten we handha ven. Want een precedent scheppen kan niet." Het VVD-commissielid stelde voor om fn Oud-Vossemeer naar een oplossing voor huisvesting te zoeken. Voor de PvdA was de op stelling van de subcommissie en van gedeputeerde staten duidelijk, zei M.A.H. den Haan. Hij noemde het jammer dat met de motie van ander half jaar geleden verwachtingen wa ren gewekt. En CDA'er J. Bijl be treurde het dat uit de reactie van Van Waveren blijkt, dat de procedure al leen maar stopgezet kan worden. Mevrouw Bogert-Aarnoudse hield de commissie de voorgeschiedenis voor, waarin ze een aantal tegenstrij digheden aantrof. Zo zou in de jaren 1992-1994 aan ondernemer Verstra ten aanvankelijk alle medewerking zijn toegezegd om een bedrijfswo ning te realiseren. Vervolgens kwa men de geluidscontouren van de provinciale weg (brug) om de hoek kijken. Die konden voor de bedrijfs woning niet aangepast worden, maar voor de huizen in Waterfront wél, al dus mevrouw Bogert. Ze haalde er brieven bij om aan te tonen dat de bouwaanvraag in juni 1999 op grond van de geluidscontouren is afgewe zen, terwijl het bedrijventerrein een maand eerder bebouwde kom was geworden waardoor er ontheffings mogelijkheden waren. Op haar her haalde vraag waarom de ontheffing toen niet is verleend, kreeg ze geen antwoord. De raad is op dat punt door b. en w. voorgelogen, stelde mevrouw Bogert, die zei dat na de afwijzing drie andere bedrijfswonin gen in de Slabbecoornpolder wél zijn toegestaan. Ze vond dat de bezwaren van zowel de gedeputeerde als van Delta Glass (dat beperkingen in de bedrijfsvoering vreest als de bedrijfs woning er komt) van tafel moeten. Dochter Johanna Bogert meldde de commissie dat zij en niet haar vader de zegels van het woongedeelte had verbroken (inmiddels woont het complete gezin met dertien kinderen erin). „Mijn vader heeft het beste met ons voor en heeft steeds een goede woonruimte gezocht. Ik heb de woning gekraakt omdat we met drie meiden in een schuur van twee bij drie meter moesten slapen. We zijn toch geen beesten! Geef ons een normale een leefbare woonruimte. De mogelijkheid is er, maar moet wél gegund worden." De SGP noemde het bij monde van P.W.J. Hoek een gemiste kans dat na het wijzigen van de komgrens in 1999 geen hogere grenswaarde voor het geluid is gevraagd. „Wij hebben dat steeds betoogd, maar er was geen politieke meerderheid voor." Sinds er vanaf 2003 een nieuw be stemmingsplan ligt, gelden andere categorieën voor de bedrijven waar door bedrijfswoningen niet langer mogelijk zijn. Opnieuw was er geen raadsmeerderheid om de familie Bogert ter wille te zijn, aldus Hoek. De SGP-fractie zit nu met een di lemma. Hoek kwam tot de conclu sie dat er geen enkele kans is om een aanpassing van het bestem mingsplan goedgekeurd te krijgen. „Het is een voldongen feit, de pro cedure kan tot niets leiden." Met ge voelens van frustratie, onrecht en pijn legt de SGP zich daarbij neer. ZIE VERDER PAGINA 3 Het gemeentebestuur van Tholen doet niets liever dan Thoolse bedrijven de gemeentelijke opdrachten gunnen om daarmee de plaatselijke werkge legenheid te stimuleren. I)at maakten burgemeester W. Nuis en gemeente secretaris S. Nieuwkoop duidelijk tijdens een informatiebijeenkomst over het gemeentelijk inkoopbeleid voor leden van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) en de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF). Bij Thoolse ondernemers bestaat al rein. Nieuwkoop zei dat de dertien langer onvrede over het uitblijven van gemeentelijke opdrachten sinds de invoering van het nieuwe inkoop beleid met advisering van het in koopbureau West-Brabant in 2002. In 2004 is het beleid geëvalueerd. De besturen van OOT en TOF spraken vorig jaar met b. en w. over de kwes tie, waarna het college besloot om voorlichting te gaan geven om aller lei misverstanden proberen op te hel deren. Dat gebeurde dinsdagavond in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. Een zware gemeentelijke delegatie was present om de leden van OOT en TOF uitleg te geven. In 2002 waren er nog 298 lokale be drijven (27,2%) van de 1094 leveran ciers, vorig jaar waren dat er 157 (21.9%) van de 718. In bedragen uitge drukt ging het in 2002 om 1.742.000 euro (11%) op de 15.361.000 euro te genover vorig jaar 1.682.000 (12,1%) op de 13.877.000 euro. Het beïnvloed bare inkoopvolumc van de gemeente Tholen is dalende, zodat Nieuwkoop voor de toekomst uitging van een rond bedrag van 10 miljoen euro waarvoor lokale ondernemers in aanmerking ko men. Voor 3,8 miljoen euro zijn vol gens de gemeentesecretaris geen Thoolse leveranciers aanwezig, waar bij asfaltwerk als voorbeeld werd ge noemd. Aannemer Han Moerland sprak dat echter direct tegen omdat hij voor diverse andere gemeenten wel asfaltwerken uitvoert. Hij beschikt zelf weliswaar niet over een asfaltcen- trale, maar een samenwerkingsver band van aannemers kan daar wel over beschikkerOok assuradeur Marton Overbeexe vroeg zich af, hoe de gemeente bepaalt dat er op Tholen geen expertise is op een bepaald ter budgethouders bij de gemeente sa men met het inkoopbureau keuzes maken. Burgemeester Nuis vulde aan, dat b. en w. steeds kritisch kijken of er inderdaad geen Thoolse bedrijven voor bepaalde werken of leveranties zijn. De gemeente had een heel versnip perd inkoopbeleid, zodat b. en w. in 1999 besloten tot een onderzoek. Daarbij kwam de noodzaak van een transparant en controleerbaar inkoop beleid naar voren, gebaseerd op feiten en integriteit, dus zonder vooroorde len. Onder druk van de bezuinigingen moest er ook voordeel worden be haald met gezamenlijke inkopen door meerdere gemeenten. Inmiddels zijn er 20 gemeenten uit Brabant, Zeeland en Zuid-Holland bij het inkoopbureau West-Brabant aangesloten. Dat bu reau is twee dagdelen per week op Tholen actief voor 50 euro per uur. Vorig jaar behaalde de gemeente een voordeel van 543.053 euro, terwijl 597 mille de doelstelling was. Dat be drag berekent de gemeente als het verschil tussen de gemiddelde in schrijving en het gegunde bedrag. Er wordt dus niet met de begroting ver geleken. In 2004 gingen de opdrachten voor riolerings- en bestratingswerkzaam heden bij 7 van de 17 aanbestedingen naar Thoolse bedrijven, ruim 41%. Een voorkeursbeleid voor lokale on dernemingen is volgens Nieuwkoop niet mogelijk wegens Europese juris prudentie. ZIE VERDER PAGINA 17 Als over twee jaar de eerste milieuvergunningen van varkenshouderijen aan actualisering toe zijn, zullen de aanpassingen marginaal zijn. Volle dig gewijzigde stalsystemen zijn niet te eisen, zei ambtenaar mevrouw G J. Hertogs-v.d. Gouwe dinsdag in de commissie ruimte. De PvdA was benieuwd of aan de ondernemers bovenwettelijke eisen gesteld kunnen worden om de stankoverlast te beperken. De bestaande milieuwetgeving blijkt al jaren ontoereikend om overlast - met name stank - van de grootscha lige varkensbedrijven te voorkomen. Aangezien de bedrijven over geldige milieuvergunningen beschikken, wil het gemeentebestuur de overlast op een andere manier gaan aanpakken. Namelijk samen met de onderne mers, op basis van vrijwilligheid en met een beroep op hun maatschap pelijke verantwoordelijkheid. De be doeling is om een proef te starten en daarbij het bedrijf te betrekken dat - gezien de binnengekomen klachten - de meeste overlast veroorzaakt. Overleg moet leiden tot een intentie verklaring, waarna via onderzoek haalbare maatregelen in kaart wor den gebracht. Vervolgens worden de kosten op een rij gezet. Ook zal een meetprogramma opgesteld moeten worden voor het meten van geur en ammoniak, en na uitvoering van de maatregelen worden de effecten ge meten. ZIE VERDER PAGINA 17 BOSCH 1200 TOEREN WASAUTOMAAT Elektronische programmabesturing en grote vulopening. EN VERDER... Adviesraad gaat gemeente adviseren over wet maatschappelijke ondersteuning Hervormd Vossemeer krijgt weer predikant GOEDHEID TE ONJUISTER PLAATSE IS ZWAKHEID Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Deze week TH 7 van Ben en Marco Baaij w int productschapsprijs voor best verzorgde vis Kettinghoeve van Mieke Bierens één van zeventien boerderijen met informatiepaneel Thoolse afdeling diabetesvereniging organiseert informatie markt in Sint-Maartensdijk Advertentie I.M Albertine Boogert uit groep 7 ziet het examen nog niet helemaal zitten. „Het is wel een beetje eng, ik ben bang dat ik verkeerd ga rijden." Dat is volgens De Wit geen groot probleem. De route wordt voor de start uitgelegd en staat aange geven met gele pijlen. Als de kinderen toch de weg niet meer weten, kunnen zij dit vragen aan één van de controleurs die langs het parcours staan opgesteld. „Maar stap dan wel even af en kijk goed uit voor het andere verkeer", waar schuwt hij. Een klasgenoot van Albertine, Lisanne van der Male, kijkt meer op tegen het landelijke theorie-examen dat vandaag wordt afgenomen op de basis scholen. „Ik kan fietsen, dat is niet zo erg. Het theorie-examen vind ik enger." In totaal deden 108 leerlingen van de Thoolse basisscholen gisteren mee aan het verkeersexamen. waarbij de fietsertjes getest werden op hun kennis én het toepassen van de verkeersregels. Leerlingen van de basisscholen in Oud-Vosse meer en Poortvliet leggen vandaag het fietsverkeersexamen af. De scholieren in Sint-Maartensdijk zijn morgen aan de beurt. Het laatste fietsverkeersexamen van dit schoolseizoen vindt maandagmorgen in Sint-Annaland plaats. Leerlingen van de Eben Haëzerschool staan op de Thoolse Markt te wachten tot zij aan hun fietsverkeersexamen mogen beginnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1