Schouwspel bij Slager is adembenemend Kreateam maakt grote kans op klapper van 75 mille subsidie Gemeente vraagt bemiddelaar van kerk Palingvissers eisen opheffen vangstverbod Zwanger Donderdag 13 april 2006 62e jaargang no. 22 ///faHEIjNEN fff E-TECHNOLOCIE Hf"GH Bogert trekt in woning in bedrijfspand Tholen De gemeente heeft een bemiddelaar gevraagd van de Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Maartensdijk om aannemer A. Bogert te bewegen uit de bedrijfswoning op het bedrijventerrein in Tholen te gaan. Volgens wethou der K.A. Heijboer zal het college proberen om via een minnelijk schikking tot een oplossing te komen. Er is al gekeken naar alternatieve huisvesting. Peter Kooistra uit Tholen bij Raad van State De Raad van State moet de tijdelijke stop op de paling visserij in de natuurgebieden Krammer-Volkerak en Zoommeer opheffen. Dat betoogde woordvoerder Peter Kooistra uit Tholen namens de Tholense Vereniging van beroepsvissers op het Zoommeer maandag bij de Raad in Den Haag. Eerste paal voor Wellevaete en brandweerkazerne Gezworene Mol geniet opnieuw groot vertrouwen Als gemeente 25 mille geeft, dan draagt provincie 50 mille bij EN VERDER... Brede steun Deze week Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad De stichting Kreateam Sint-Annaland kan op 75.000 eu ro overheidssubsidie rekenen voor de evenementen op 6, 7 en 8 juli. De gemeente is bereid om 25.000 euro be schikbaar te stellen. Dan draagt de provincie nog eens 50.000 euro bij. Het is een gulle bijdrage maar wel een eenmalige. B. en w. vinden dat het meerdaagse evene ment een uitstraling heeft voor de gehele gemeente en ver daarbuiten. Woensdag praat de commissie samenle ving er over. Provincie Zeeland Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. WILT U TOCH EREDIVISIEVOETBAL ENGEENVERSATEL? HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING Herelsestraat 121 Heerie tel.: 0165-304050 SERVICE Het college heeft besloten om hand havend op te treden tegen het 'zon der vergunning bewonen van de wo ning in het bedrijfspand'. De overtreder Bogert, wordt van dit voornemen in kennis gesteld, maar voordat er tot concrete maatregelen wordt overgegaan, schakelen b. en w. eerst een bemiddelaar in. Het betreft een bestuurslid van de kerk, zegt Heijboer. „Hij heeft toe gezegd er in te bewilligen. We heb ben hier voor gekozen om alle we gen die er zijn voor de familie zo goed mogelijk te bewandelen." Bogert verbrak een aantal weken ge leden de zegels aan de woning. Di verse malen probeerde hij toestem ming te krijgen om er met zijn gezin met dertien kinderen, te kunnen wo nen. Maar het bestemmingspan staat het volgens de gemeente niet toe. De gemeenteraad heeft ook ver schillende malen bij het college aan gedrongen om de bewoning alsnog mogelijk te maken. Er werd contact gezocht met de provincie, maar de provinciale commissie omgevings beleid adviseerde negatief. In een besloten vergadering van de com missie ruimte, heeft gedeputeerde Van Waveren volgens Heijboer per soonlijk bekend gemaakt dat er geen vrijstelling kan worden verleend. De commissie ruimte bespreekt dinsdag het voorstel van b. en w. om de procedure voor Bogert én de Christengemeente om zich op het bedrijventerrein te vestigen, stop te zetten. Het gaat om de eerste herzie ning van het bedrijvengebied Slab- becoorn polder-Welgelegen. Als het niet lukt om Bogert met de hulp van de bemiddelaar te bewegen te verkassen, dan zal er volgens de wethouder een dwangsom worden opgelegd. „Maar daar gaat we een tijdje overheen. We gaan niets force ren. We willen het op een goede ma nier oplossen. We hebben begrip voor de familie dat ze voldoende woonruimte wilde." Het college heeft enkele maanden geleden het gezin Bogert met der tien kinderen, voorgesteld om op het bedrijventerrein in Oud-Vossemeer te gaan wonen. „Daar is het volgens het bestemmingspan nog mogelijk om inpandig te wonen. Wij dachten dat dit een redelijk voorstel was." Bogert bracht op een van de open bare vergaderingen van de commis sie ruimte en aantal brieven in stel ling onder meer om aan te tonen dat er in het verleden een toezegging is gedaan aan begrafenisondernemer Verstraten om daar te kunnen wo nen. Volgens Heijboer was dat maar één brief uit het hele dossier dat in middels aan de zaak is toegevoegd. „De laatste brief was van burge meester Van der Munnik dat het niet mogelijk was. Er staat al een wo ning van voor 1987. Daarna was het uitgesloten. Volgens het bestem mingsplan was het niet mogelijk." ZIE VERDER PAGINA 13 De vissers willen snel aan de slag, omdat het seizoen over een week begint. Maar de eerder dit jaar door het ministerie van LNV verleende vergunning werd automatisch ge schorst, na bezwaren van de stich ting Faunabescherming. De stichting zegt dat veel aalschol vers verstrikt raken in de palingfui ken en vervolgens verdrinken. De vissers bestrijden dat. Daarbij komt volgens Faunabescherming dat de palingstand in Europa flink terug loopt. Ook zet Faunabescherming vraagtekens bij het afzien van een wetenschappelijk onderzoek door het ministerie van LNV. Volgens Eu ropese regelgeving moet het minis terie zo'n onderzoek serieus over wegen om te zien of er aanzienlijke schade wordt aangericht aan de vis- en vogelstand in de beschermde ge bieden. Het ministerie vond het echter niet nodig om dit te onderzoeken. Vol gens éen woordvoerder van LNV is de populatie aalscholvers in beide natuurgebieden afgenomen en in het Zoommeer zelfs praktisch verdwe nen. Maar dat zou niet het gevolg zijn van de palingvangst, maar van de slechte kwaliteit van het water. „In de zomermaanden vindt er een explosie van blauwalgen plaats en die is van grote invloed op de popu latie aalscholvers", zei H. Strook- man namens het ministerie. Die verklaring ging er met moeite in bij voorzitter P. van Buuren van de Raad van State. ZIE VERDER PAGINA 13 www kroamzorgzeetond nl Op 22 meter boven het peil in de watergang is het uitzicht adembenemend. Niet alleen door het weidse uitzicht over de Oosterschelde en de Thoolse pol ders maar ook door de harde wind. Hier in de top van de schoorsteen van het oude stoomgemaal bij Poortvliet heeft de wind vrij spel. Met kracht vier en uitschieters tot zes uit westzuidwest, staan niet alleen de haren van eigenaar Kees Slager en de bezoeker recht overeind, ook de bakstenen pijp beweegt licht heen en weer. De schoorsteen is op enkele meters voegwerk na opgeknapt. Het vormt bijna de afronding van de restauratie van het gemaal, het woonhuis en de bijgebouwen. Vanaf de top is de oude machinistenwoning die helemaal onder handen is geno men, goed zichtbaar. Het helt licht over naar de zeedijk. Verderop het gemaal Loohoek en het woonhuis van Meijl. Dan de groene zeedijk, het grijze fietspad en het blauwgroene water van de zeearm dat onstuimig tegen de glooiing spat. Slager heeft een kantoorstoeltje naar boven gehesen. Hij kan het eenvoudig installeren als hij het nieuwe ijzeren luik dat de pijp afsluit, open heeft gemaakt. „Met de knap zak, een thermoskan koffie en een boek kan ik hier in de zomer wel lekker zitten. Wat moet ik anders met die pijp? Ik kan er moeilijk mijn kippen ophokken." Met het stoeltje kan Slager 360 graden draaien om een ander deel van het land schap te kunnen zien. Staan er op de Oosterschelde schuimkoppen, op de akkers aan de andere kant van de dijk vormen de vers gefreesde aardappelbedden een ge ribbeld patroon in het vlakke land. Het panorama biedt ook uitzicht op het natuur gebied in de Scherpenissepolder, de Oesterdam, de windmolens bij Halsteren. Op het water zet de boot van de waterpolitie koers richting Strijen. Verder is de zee, zo ver het oog reikt, leeg maar dominant aanwezig. De schoorsteen ziet er weer als nieuw uit. Slager wijst er op dat er geen scheuren in zitten. En dat is bij andere schoorstenen wel vaak het geval. „Dan worden er ij zeren banden om gelegd. Hier hoeft dat niet." De schoorsteen deed tot 1932 dienst om de rook van het gemaal af te voeren. Het werd vervangen door een elektrisch gemaal. De pijp is binnen bestreken. Zie verder pagina 3. Wethouder Goossen slaat vanmiddag in Sint-Annaland de eerste paal voor de uitbreiding van De Wellevaete en de bouw van een nieuwe brandweer kazerne. Beide projecten worden ge realiseerd door bouwbedrijf Fraanje uit Lewedorp. De Wellevaete krijgt aan de zuidkant een aanbouw. Hierin komt een oefen ruimte voor fanfare Accelerando en tafeltennisclub Smash '76. Ook komt er een jeugdhonk bij. De bouw is al uitgegraven en uitgezet. Fraanje was met 614.000 euro exclusief btw de laagste inschrijver. Ook voor de brandweerkazerne wordt al gegraven op de hoek van de Veilingweg en de Langeweg. Deze wil Fraanje bouwen voor 434.000 euro exclusief btw. Het bouwplan wordt op 20 april bespro ken in de commissie bestuurszaken, een week later wordt het fiat van de gemeenteraad gevraagd. Die heeft be gin 2003 een krediet van 378.000 euro gevoteerd, en in de kadernota 2006 een aanvullend krediet voor de bouw kosten opgenomen van 165 .(XX) euro. Voor de aankoop van 2000 vierkante meter grond is toen 270.000 euro be schikbaar gesteld. Jacob Mol uit Sint-Maartensdijk is gi sterenmiddag met 34 van de 35 stem men (1 blanco) herkozen als lid van het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden voor de categorie grondeigenaren en pachters. Daarmee werd onderstreept dat hij groot ver trouwen geniet van de algemene ver gadering. Een blijk van waardering ook voor zijn werk in de afgelopen pe riode van vier jaar. De hoofdingelan den Peter v.d. Dorpel uit Tholen, Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk en Rien van Beek uit Sint-Annaland wer den geïnstalleerd. De gezworenen Hoekman en mevr.Van 't Westeinde werden elk met 35 stemmen herkozen. Van der Hoef met 30 stemmen. Bij de categorie bedrijfsgebouwd was het spannend omdat er twee kandidaten waren in de vacature Ruijtenberg: nieuweling Ginjaar van Schouwen- Duiveland werd met 20 stemmen ge zworene voor de zittende hoofdinge land Soer van Noord-Beveland met 14 stemmen. Accelerando-voorzitter Jack Westdorp rechtsdroeg zaterdag bij de opening van het museumseizoen het gerestaureerdeuit 1882 daterende vaandel van de muziekvereniging over aan Meestoof-voorzitter Simon Nieuwkoop. Westdorp hoopt nu op 75 mille overheidssubsidie voor de festiviteiten rond het 125-jarig bestaan van Accelerando en het 75-jarig jubileum van WHS. Aad en Helga Twigt schrijven trilogie over vrij bestaan op wereldzeeën Vrouw gewond bij botsing in Sint-Philipsland Weerman Erwin Kroll krijgt rondleiding door de Krabbenkreek WAAR VLIEGEN ZUN IS STANK Dit nummer bestaat uit 26 pagina's IMEDIA5I75, Intel P4 524HT, 3,02 Ghz. 1024 MB geheugen, 200 GB harde schijf, dual layer brander en 256 MB videokaart. Inclusief 17" monitor. JDBfT" zijn is vooruit zien! Kraamzorg^^^fatadministratiE Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl van Tholen. En biedt het program ma de mogelijkheid een breed pu bliek kennis te laten maken met 'de sociaal-economische, culturele en toeristische-recreatieve dynamiek van Tholen in het algemeen en Sint-Annaland in het bijzonder.' B. en w. grijpen het verzoek aan om nieuw beleid te kunnen ontwikke len. De raad moet het verzoek als aanzet zien. De raad kan het subsi diebeleid en de gemeentebegroting er voor gaan aanpassen. Daarmee kan dan worden voorkomen dat er precedenten worden geschapen: dat er meerdere verzoeken volgen die dan steeds apart beoordeeld moeten worden. Toekomstige verzoeken kunnen dan beter worden getoetst. Volgens het college doet de raad met het al of niet honoreren van het verzoek een uitspraak over de waar de van een 'dergelijk maatschappe lijk initiatief.' Voor het totale pro ject is 375.000 euro nodig. Het streven is om de helft van het be drag te bekostigen uit sponsorgel den, dertig procent uit entreegelden en twintig procent door de over heid. Dit jaar wordt gevierd dat de voet balvereniging WHS 75 jaar bestaat en de muziekvereniging 125. Sa men kijken ze terug op een 200-ja- rig bestaan. Deze jubilea zijn de aanleiding geweest voor een groot sere opzet. Daartoe is de stichting Kreateam in het leven geroepen met bestuursleden van beide ver enigingen maar aangevuld met le den van andere verenigingen en in woners uit heel de gemeente die hun steentje als vrijwilliger bijdra gen. Verder wordt er samengewerkt met de watersportvereniging Sint- Annaland, scouting Tholen, de ko ninklijke landmacht. Uit op Tho len, ZLTO, de streek VVV, de ondernemersvereniging OOT en anderen. Volgens het college van b. en w. heeft het Kreateam brede steun in de Thoolse samenleving. Het be vordert de leefbaarheid en wordt door het college gezien als een uniek samenwerkingsproject tus sen inwoners, organisaties en be drijfsleven. Een voorbeeld voor an deren, vindt het gemeentebestuur. Ze haalt ook de toekomstvisie be stemming Tholen aan om het voor nemen subsidie toe te kennen, te ondersteunen. Leefbaarheid is daarin het sleutelwoord. De ge meente wil een 'samenhangende, toegankelijke samenleving zijn.' Om die toegankelijkheid te waar borgen, heeft de gemeente de plicht om voorwaarden te schep pen. De evenementen die op touw worden gezet, passen in het begrip leefbaarheid. Het evenement ver dient waardering, zegt het college. Die wordt tot uitdrukking gebracht door een eenmalige gemeentelijke bijdrage van 25.000 euro. Omdat dit niet in de begroting van dit jaar is opgenomen, zal het uit de pot onvoorzien moeten komen. Hans Vroegop (45) al kwart eeuw werkzaam bij Delta Glass Tholen Toon van Bloppoel reeds 65 jaar actief als schoenmaker in Stavenisse Dichter Ben Schoonen neemt deel aan de tiende editie van de Kunstroute PACKARD BELL DESKTOP PC Advertentie I.M speciale verzoek naar de doelstel lingen en de beoogde resultaten van het grootschalige en meerdaagse evenement, moet worden gekeken. En dat betekent wel een omslag in het beleid. Er zijn verscheidene activiteiten die door het Kreateam worden gehou den. Zoveel dat b. en w. er zo van onder de indruk zijn. dat ze tot een financiële bijdrage willen overgaan: de Alvantho manifestatie met een agrarische beurs, een kunstroute en een ondernemersbeurs, sail Sint- Annaland met activieteiten op en rond de haven, het opvoeren voor jong en oud van het theaterstuk Sint-Atlantis (4 keer), een poging om de langste bezemsteel te maken om in het Guinessboek of records te komen en een smartlappenwed- strijd. „Het is een grootschalig en ambitieus project dat vanuit de sa menleving, het verenigingsleven met belangenorganisaties en bedrij ven is opgezet en uitgewerkt." Volgens b. en w. weerspiegelt het de vitaliteit en de gemeenschapszin postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 De stichting Kreateam heeft een be roep gedaan op sponsors en subsi die gevraagd bij de provincie Zee land en de gemeente. De provincie heeft zich bereid verklaard 50 mille te geven, maar alleen als de ge meente ook haar steentje bijdraagt. Het college van b. en w. wil dat doen omdat door de verschillende activiteiten niet alleen Sint-Anna land voor het voetlicht wordt ge bracht maar de gehele gemeente wordt gepromoot. De aanvraag voor subsidie past ech ter niet in het gewone subsidiebe leid. B. en w. zeggen nu dat bij dit Kees Slager in de top van de schoorsteen van het oude stoomgemaal bij Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1