Nieuwe Slachterij Slager voorbeeld voor vitaal platteland Zeeland Boerenbond wil nu vestiging in Tholen van de school jl Koken in keuken Lintje en erepenning scheidende raadsleden Europees ingekocht ///fa HEIJNEN Varkens Nee tegen De Jager Zwanger Donderdag 16 maart 2006 62ejaargang no. 18 Van Waveren beoordeelt gedichten Heijboer en De Jager worden geen raadslid Bouw mede dankzij subsidie 175.000 euro uit provinciale en Europese pot De nieuwe slachterij Slager in Sint-Annaland vervult een belangrijke functie op het gebied van dierenwelzijn en plattelandsontwikkeling. Dat zei gedeputeerde Toine Poppelaars gistermiddag bij de opening van het moderne slachthuis aan de Bronsgeestweg. Voor de bouw was 1,2 miljoen euro nodig. Een deel is subsidie; 87.500 euro uit de Europese pot voor plattelandsontwikkeling aange vuld met hetzelfde bedrag door de provincie. Slachterij Slager kan noodslachtingen verrichten voor Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland. Met het ontkurken van een champagnefles door Kees en Poul Slager en de gede puteerde werd de slachterij officieel geopend. Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl or officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Jongste generatie In bedrijfsgebouw van Van der Harst Opnieuw zoeken Van den Donker, Van Belzen, Van der Linde Provincie Zeeland postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 WILT U TOCH 'JL7 M 4 7»; TfLD EN GEEN VERSATEL? HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOGIE Herelsestraat 121 Heerie tel.: 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. J. de Jager heeft zijn kandidatuur als CDA-wethoudcr ingetrokken na een brief van Varkens Nee aan alle frac tievoorzitters. „Bij de collegevor- ming bleek dat er bij de toekomsti ge collegepartijen onvoldoende vertrouwen is in de persoon van Jaap de Jager om tot een vruchtbare samenwerking te komen", zegt CDA-voorzitter D. Coppoolse. De Jager vergezelde gisteren Jaap Bout tijdens zijn gesprek met informateur Vogelaar en voerde overleg met alle fractievoorzitters. „Ik houd de eer aan mezelf, ik trek me terug", zegt De Jager. „Een lelijke streep door de rekening", zegt Coppoolse, „maar vertrouwen kun je niet af dwingen." Hij vindt deze gang van zaken .opmerkelijk en schadelijk.' „Op onze ledenvergadering van 1 december is de kandidatuur van Jaap de Jager in het openbaar ge steld en niemand heeft ons er toen over benaderd. Woensdagavond om half twaalf valt er een brief van Var kens Nee in de bus. Je zou er kriegel van worden. Heel vervelend dat een krachtdadig bestuurder met ervaring en ondernemerszin nu geen kans krijgt." Zie verder pagina 17. Gedeputeerde van cultuur Harry van Waveren is voorzitter van de jury van de eerste Thoolse poëziewedstrijd, die wordt georganiseerd ter gelegenheid van de Alvantho-manifestatie in Sint- Annaland. Ook wethouder Marianne Velthuis, boekhandelaar Ad Quist en oud-leraar Nederlands Kees Zuidweg maken deel uit van de jury. Naar een vijfde lid wordt nog gezocht. Voor 1 mei kan elke (oud)Tholenaar maxi maal drie gedichten of columns instu ren, waaruit de jury negen gedichten kiest. Daaruit kunnen bezoekers van de Alvantho-manifestatie in Sint-An naland zaterdag 8 juli een keuze ma ken. Zie ook pagina 11. Zowel SGP-lijsttrekker K.A. Heijboer als de met voorkeurstemmen gekozen CDA-er J. de Jager zien af van hun raadslidmaatschap. Daardoor komen H. Geluk uit Sint-Philipsland en mevr. M. Ligtendag-Quist uit Tholen voor respectievelijk de SGP en het CDA weer in de raad. Zie ook pagina 17. zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^^1entadmimstratiE bwoMI Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Kees en Pout Slager ontkurken samen met gedeputeerde Toine Poppelaars een 5 meter hoge champagnefles als officiële opening van het slachthuis. Poppelaars zei dat de provinciebe stuur veel waarde hecht aan de tot standkoming van de nieuwe slachte rij. „Niet alleen het college, maar ook het bestuurlijk consortium vitaal platteland Zeeland, hecht veel waar de aan een slagerij in de regio. Ook de ZLTO heeft aangegeven dat een regionale (zorg)slachterij (nood- slachtingen -red.) een belangrijke functie vervult op het gebied van dierwelzijn, bij een dierziektecrisis en voor plattelandsontwikkeling. Op het gebied van dierwelzijn is het van belang dat ziek vee op korte afstand afgeleverd moet kunnen worden. Sinds 1 januari is het zelfs wettelijk verplicht dat dieren die meer dan lichtziek. of lichtgewond zijn, bin nen een afstand van 50 km vanaf in laden aan een slachthuis worden aangeboden. Ik heb zelfs begrepen dat wanneer deze slagerij niet zou zijn geopend de Zeeuwse veehou ders en met hen, ook de Zuid-Hol landse en West Brabantse veehou ders hun dieren hadden moeten vervoeren naar Nijmegen. Daarnaast hebben regionale slachterijen bij uit braak van besmettelijke dierziekten een belangrijke functie. Ik hoef hier maar te wijzen op de actualiteit (MKZ, varkenspest en vogelgriep)." Maar ook voor plattelandsvernieu wing is de regionale slachterij van belang, zei de gedeputeerde. „Steeds meer vleesveehouderijen proberen met verbreding meer inkomsten uit het bedrijf te genereren. Een regio nale slachterij is veelal sneller bereid die diensten te leveren. Een deel van die vleesveehouderijen richt zich op het vermarkten van streek- of merk producten, bij voorbeeld via huis verkoop. Hierbij kan ik gelijk op merken dat de provincie ook de pro motie en afzet van streekproducten stimuleert." Poppelaars noemde de slachterij ook belangrijk voor de werkgelegenheid in Sint-Annaland en de regio. „Ik heb begrepen dat de nieuwste technologieën in de nieuwe slachte rij zijn toegepast. Ik noem daarvan de rituele kantelkooi. die het moge lijk maakt ook op rituele wijze te slachten. Want ook in onze regio zijn moslimgemeenschappen ontstaan, waardoor de vraag naar religieuze slachtingen fors is toegenomen. In hoogte op lucht verstelbare bordes sen. schapenslachtlijn op lucht, een gekoeld bloedopvang -en opslagsys teem. Maar ook aan duurzaamheid is gedacht: Ik noem het energiezui nig koelsysteem en de terugwinning van energie. Dit zijn allemaal zaken die u bekend in de oren zullen klin ken, maar die voor mij, als leek op dit gebied, onbekend zijn. Poppelaars stelde dat de slagerij zelf vrij onbekend is. „Vanuit de sector, en dan vooral de vleesveesector, be reiken mij signalen dat deze mooie, goed geoutileerde (zorg) slagerij in het Zeeuwse nog te weinig bekend heid heeft. Te vaak wordt volgens de sector nog gekozen voor een gewone slagerij om de zieke en slecht ver- voerbare dieren te laten slachten, terwijl die gewone slagers daar niet echt op zitten wachten. Op verzoek van de sector wil ik u dan ook advi seren de promotie van de slagerij in Zeeland of zelfs heel west Neder land ter hand te nemen. Ik hoef u hierbij niet te wijzen op de moge lijkheden die daar voor zijn, maar wellicht dat u de digitale mogelijk heden van tegenwoordig ook hier voor kunt benutten. Tot slot wens ik de familie Slager veel succes toe met de nieuwe slagerij!" Financieel adviseur Paul Polderman feliciteerde de famile Slager met de opening. Hij noemde het voor de fa milie een feestelijke mijlpaal om zo'n mooi en functioneel pand in ge bruik te nemen. „Ik noem bewust fa milie Slager, Theo jij weet je ge steund. letterlijk en figuurlijk door je ouders, Kees en Stien die het jou mede mogelijk maakten om dit slachthuis te realiseren." Polderman schetste in het kort de voorgeschie denis. „Ongeveer 10 jaar geleden is reeds gesproken over vervanging van het oude slachthuis aan de Oost- straat. Aangescherpte EEG regelge ving maakte dat het pand daar na tal van aanpassingen en verbouwingen ongeschikt als slachthuis. Anders dan veel ambachtelijke slagers hech ten jullie veel waarde aan het zelf blijven slachten. Hierin lag ook jul lie kracht en het onderscheidende vermogen ten opzichte van andere slagerijen. De afgelopen jaren zijn tal van mogelijkheden de revue ge passeerd. Wanneer we dan die plan nen na rekenden bleek het altijd niet te kunnen. Half 2003 nam je best een gewaagde beslissing om het pand aan de Bronsgeestweg te ko pen. Het pand zelf was kompleet ongeschikt als slachthuis maar de lo catie was goed. ZIE VERDER PAGINA 15 Het gemeentebestuur is bereid om op het bedrijventerrein Welgelegen in Tholen een strook te bestemmen voor perifere detailhandel om een vestiging van de Boerenbond mogelijk te maken. De Boerenbond on derhandelt met ondernemer A. van der Harst over de huur van 1500 vierkante meter in de hal op de begane grond. Voor de verdieping is be langstelling van een verkoopbedrijf van keukens en badkamers. Eerder wilde de Boerenbond zich sa men met Aldi in Sint-Maartensdijk vestigen op het terrein van de familie Schot-Oudesluijs aan de Sportlaan. Volgens J. van Rijsbergen van Agri Retail (de organisatie achter de Boe renbond en Welkoopwinkels) in Ede is er zeker ruimte op Tholen voor het assortiment van de Boerenbond, maar zijn de plannen nog pril. „Zolang er nog geen contract is, is er nog niet veel over te zeggen. We praten er over, maar we hebben te maken met een pand van een eigenaar. En we willen ook graag dat een ondernemer die on ze vestiging gaat leiden, er een goede boterham mee verdient." Gezien zijn ervaringen met het zoeken van goede plekken voor de winkels, kan het volgens hem snel gaan, maar ook lang duren. „Het kan in twee tot drie maanden rond zijn. Maar het kan evengoed drie jaar of langer duren, maar dat hoop ik niet. We vinden het in ieder geval prettig dat de gemeente mee wil werken en bereid is de be stemming aan te passen." De Boerenbond verkoopt producten die zijn afgestemd op 'alles wat met het buitenleven te maken heeft: tuin- dier, werk- en buitenkleding, kam- peerartikelen, doe-het-zelfartikelen voor de buitenklus en seizoensartike len.' „We willen heel graag op Tholen een winkel. Tholen zal er ook blij mee zijn. De dichtstbijzijnde staat in Ber gen op Zoom en die doet het fantas tisch goed. Die zouden we het liefst twee keer zo groot maken. Daar ko men ook klanten van Tholen," zegt Van Rijsbergen. Hij vindt niet dat de Boerenbond een bedreiging vormt voor de bestaande doe-jjet-zelfwinkels zoals Fixet in Sint-Maartensdijk en Multimate in Sint-Annaland. „Nee, het bijt elkaar niet. We verkopen wel een hamer en een spijker, en een blik verf, maar dat is meer in relatie tot de tuin dan dat het een doel op zich zelf is. Het is meer ondersteunend." De Boerenbond had in 2005 212 zelf standige vestigingen. Boven de grote rivieren wordt er onder de naam Wei koop gewerkt. De organisatie met kan toor en distributiecentrum zit in Ede en zoekt nog steeds naar verdere uitbrei ding van het aantal winkels. Voor de vestiging is een netto vloeroppervlak nodig van 800 tot 1200 vierkante me ter en het moet buiten het centrum lig gen. Het verzorgingsgebied moet gro ter dan 10.000 inwoners zijn. Volgens Van Rijsbergen is de komst nog niet zeker. „Als het in Tholen niet lukt. dan moeten we wellicht weer op nieuw gaan zoeken. Anderhalf jaar of twee jaar geleden is het in Sint-Maar tensdijk afgeketst. Zoals het er nu naar uitziet gaat het daar niet door. anders hadden we er allicht al gezeten. Dat is zo'n mooi voorbeeld waar we hele se rieuze plannen voor hadden, maar die niet tot een vestiging hebben geleid. Maar ik ben er wel van overtuigd dat er een markt voor de Boerenbond op Tholen ligt." Drie leden van de gemeenteraad zijn gisteren bij hun afscheid onder scheiden. J. van den Donker uit Tholen werd benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Zijn plaatsgenoten F. van Belzen en M.A.J. van der Linde kregen de erepenning van de gemeente Tholen. Acht van de negentien raadsleden ke ren niet terug in de gemeenteraad die vanavond wordt geïnstalleerd. Van hen is gisteren afscheid genomen. Burgemeester W. Nuis sprak de ver trekkende raadsleden toe. Hij verraste J. van den Donker met een koninklij ke onderscheiding. De Tholenaar was sinds januari 1995 - de samenvoe ging van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland - raadslid voor D66. Al die jaren als eenmansfractie. Naast zijn raadswerk is de 68-jarige Van den Donker actief aLs voorzitter en tweede penningmeester van water sportvereniging De Kogge, hij is voor D66 lid van de statencommissie eco logie en water van de provincie Zee land én hij is adviseur aan de Hoge school Rotterdam voor dans en muziek. Van 1974 tot 1976 was Van den Donker ook al eens gemeente raadslid, maar toen voor de PvdA in de Zuid-Holjandse gemeente Heinen- oord. Was Van den Donker elf jaar lid van de Thoolse raad, P. van Belzen (67) vervulde die functie 23,5 jaar. Eerst voor de RPF/GPV, de laatste zes jaar voor de ChristenUnie. Tot acht jaar geleden was ook dit een eenmans fractie. Van Belzen was fractievoor zitter en fungeerde de afgelopen vier jaar als waarnemend voorzitter van de gemeenteraad. Wegens zijn langduri ge grote verdiensten voor de Thoolse gemeenschap kreeg het scheidende raadslid de zilveren erepenning van de gemeente, met bijbehorende oor konde en draagspeld. Koninklijke waardering kreeg Van Belzen vijfjaar geleden al, ook voor zijn verdiensten op tal van andere terreinen. De erepenning was er ook voor PvdA'er M.A.J. van der Linde (62), die van 1970 tot 1978 en vervolgens weer vanaf 1986 Thools raadslid was. Een periode van 28 jaar. Sinds 1995 is Van der Linde fractievoorzitter. Naast deze drie nam de burgemeester afscheid van W. Mol (CU). K.B.M. Saris en G.J. Hoek (VVD), mevrouw C. van der Horst (ABT) en C. Koop man (SGP). Deze week Zilveren organist De Graaf noemt muziek beleven een kwestie van gevoel Anneke Klaassen kwart eeuw ziekenverzorgende in Ten Anker Politieke keuzes in grote lijnen niet verkeerd, zegt scheidend PvdA-raadslid Van der Linde EN VERDER... Jeugdhonk De Kelder is plek waar jongeren gewoon zichzelf kunnen zijn Teveel muzikanten in een kleine ruimte is slecht voor het gehoor MANNEN REGEREN DE WERELD. VROUWEN REGEREN DE MANNEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's WWW.BCC.NL Advertentie LM. SONY DIGTALE FOTOCAMERA D5CW5, 5 megapixel. 3x oplische zoom, 2.5' led. Carl Zeiss lensJJWT- „Koken doet iedereen elke dag. maar nu doen we het samen. En als je nu een nieuw recept hebt, kun je dat thuis ook eens proberen." Zo vat be stuurslid A. van Tilburg van de afdeling Poortvliet van de plattelandsvrou wen maandagavond de eerste kookles samen op het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk. In de keuken van het schoolrestaurant Onder de Lin den staan rond half zes de pannen op het vuur. De groep van dertien dames is in groepjes verdeeld. De eerste maakt het voorgerecht, gerookte zalm met een abrikozentoefje, de tweede een (prei)soep met bladerdeeg, de derde werpt zich op het hoofdgerecht, een Griekse ovenschotel met kip, en de vierde op het nagerecht, meloen met kiwi en yoghurt, maar ook op de Griekse boerensalade. M. Niemantsverdriet snijdt de Griekse feta (lichte geitenkaas) in stukjes: „Ik heb dit zelf nooit gemaakt. Ik ken het helemaal niet. Nooit gegeten ook." K. Uyl roert in een pan met soep: „Leuk om te doen. Ik kook graag. Dit is geen moeilijke opdracht. Er zitten balletjes in. maar ik heb ze niet geteld." Haar buurvrouw I. Bolier schept de soep op, maar kan het vlees moeilijk vinden: „Ik weet niet of ik op de fiets naar de balletjes moet..." De sfeer is ongedwongen. De dames weten van wanten. Docente L. van den Kieboom en directeur W. Dominicus geven tips. Het valt op dat nie mand van de dames een schort draagt. Dominicus wel. Hij kookt elke maand in het Gastronomisch gezelschap in Middelburg. Hij is enthousiast over het initiatief: „We hebben dit niet eerder gedaan. We kregen het ver zoek van de afdeling van Scherpenisse. Die komt in het najaar. Met 60 da mes, verspreid over vier avonden. Toen de dames van Poortvliet ervan hoorden, belden zij ook. De recepten zijn in overleg met het bestuur en de docente samengesteld." Het eten wordt in het restaurantgedeelte genuttigd. De tafels zijn keurig gedekt voor het viergangenmenu. Na het eten is het ook weer opruimen. Net als thuis. Docente L. van den Kieboom (tweede van rechts) geeft aanwijzingen aan E. Stolk, J. Eikelenboom (v.l.n.r.), rechts I. Poot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1