'Positief blijven is het geheim' In oktober begin van bouw nieuwe kerk in Sint-Annaland BRT Dikke ton subsidie voor aquacultuur Stavenisse 'ABT sticht verwarring voor raadsverkiezing' Europees ingekochl ///t HEIJNEN Zwanger Zaal Hersteld Hervormde Gemeente met totaal 335 zitplaatsen Donderdag 2 maart 2006 62tf jaargang no. 16 A'ft Weet verantwoordelijkheid op waarde te schatten. Nu ook op gemeentelijk niveau. In oktober gaat de eerste schop de grond in voor het nieu we kerkgebouw van de Hersteld Nederlands Hervormde Gemeente in Sint-Annaland. De kerk met 335 zitplaatsen aan de F.M. Boogaardweg wordt uitgevoerd in een 'schuurmodel'. Een gebouw met een zadeldak en een to ren van ruim éénentwintig meter hoog. Gratis meter £Tmaken Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op Provincie Zeeland Mevrouw Beeke viert 103e verjaardag Binnendijkse kweek kokkels en zeegroenten Proef kokkels B. en w. vragen excuus, ABT weigert Het college van burgemeester en wethouders vindt dat ABT haar excuses aan moeten bieden voor de beschuldi gende toon waarop de fractie maandagochtend schriftelijk vragen heeft gesteld over de aanslag van de woz-beschik- king voor ondernemers. ABT is niet van plan excuses aan te bieden. J.J. van 't Hof (ABT) betreurt het dat college valt over de woordkeuze die ABT gebruikt en vindt de re actie een voorbeeld van de 'arrogantie van de macht.' Stoep niet breder Oud-Vossemeer Subsidie Kreateam Mevrouw Beeke-Van der Werf vierde donder dag haar honderdenderde verjaardag. De oranje voordeur van haar kamer in Ten Anker was voor de bijzondere gelegenheid versierd met slingers en ballonnen. Mevrouw Beeke woont sinds 4,5 jaar in het Thoolse woonzorgcentrum, maar komt oorspronkelijk uit Scherpenisse. „Ik heb daar altijd gewoond, vandaar dat ik ook een re ceptie geef in De Hoeksteen voor vrienden en familie." DU#) NU OOK VIA DE SCHOTEL!! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE Herelsestraat 121 Heerie tel.: 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. CDA De leden zijn in een nieuwsbrief op vankelijk was het parkeerterrein de hoogte gebracht van de nieuw bouw. Het kerkgebouw komt aan de rand van het dorp op een terrein van ongeveer 4000 vierkante meter op een perceel dat door de kerk is aan gekocht van A. van de Reest. Het overige deel van het perceel wordt door de gemeente aangekocht. Aan- Geopend van dinsdag 9.00 tot zaterdag 15.00 uur was voor de kerk achter het gebouw ge situeerd. Maar op verzoek van de gemeente komt dat nu naast de kerk zodat, wanneer hierover overeen stemming is met de gemeente, ook bezoekers van de openbare begraaf plaats er gebruik van kunnen ma ken. In dat geval zal de parkeer plaats uitgebreid worden van 35 naar 70 parkeerplaatsen. Behalve deze verandering aan de opzet, is er ook aan het gebouw nog wat veran derd omdat bij de uitwerking van het programma van eisen door de architect de bouw duurder zou wor den dan begroot was. Architecten bureau Van Beijnum uit Amerongen heeft het ontwerp gemaakt. Hij was een van de vier architecten die wer den uitgenodigd om een ontwerp in te dienen. Voorzitter E.W. van Vos sen van de bouwcommissie: „Het ontwerp van Van Beijnum, het schuurmodel, sprak iedereen aan. Er is goed aan te zien dat het nog een kerk is. We hebben als bouw commissie, kerkvoogdij en kerken raad zelf ook hier en daar rondge keken en dit leek ons een mooi ontwerp, zeker voor de locatie aan de rand van het dorp. maar ook ge zien de grootte die we voor ogen hadden. Ook bij welstand viel dit ontwerp bijzonder goed." Het gebouw krijgt een grote kerk- zaal voor 335 zitplaatsen. Dat zijn in het voorste gedeelte in totaal 180 zitplaatsen op twee keer negen ban ken, plus 15 zitplaatsen voor de kerkenraad en de kerkvoogdij, ter wijl in het achterste deel, direct achter de banken 140 zitplaatsen komen in de vorm van stoelen. Tij dens de kerkdiensten hoort dit ge deelte bij de kerkzaal, maar voor vergaderingen of andere bijeen komsten kan het door middel van vouwwanden als één grote of twee kleine zalen worden gebruikt. Zijn alle plaatsen benut, dan kan de kerkzaal in totaal 335 bezoekers herbergen. „Dit is een ideale situ atie. We kunnen nu optimaal ge bruik maken van de beschikbare ruimte. Eerst waren de zalen apart, maar vanwege de kosten moesten we daar aan sleutelen en hebben nu kerkzaal en zalen gecombineerd. In het eerste plan hebben we gepro beerd het gebouw in principe zo ideaal mogelijk in te vullen. De ar chitect dacht dat het wel kon voor het budget, maar bij de nadere uit werking bleek het toch aanmerke lijk duurder." Boven de preekstoel komt het pijpwerk van het orgel. De speeltafel van het orgel staat op de verdieping. De ingang van de kerk is 'onder de toren' aan de F.M. Boogaardweg. Het hoogste punt wordt 21 meter. De lengte van het gebouw bedraagt 24 meter, de breedte varieert van 14 tot 16 meter. Het gedeelte dat als vergaderzaal (met de stoelen) kan worden gebruikt, is twee meter bre der dan de kerkzaal. Op de tekening Groente- en viskwekerij Cornelisse Stavenisse kan rekenen op een bij drage van 100.000 euro van de provincie, terwijl Aquabaits Stavenisse 15.123,12 euro aan subsidie krijgt. Beiden vallen binnen de regeling voor vernieuwende projecten op het gebied van aquacultuur. I)oor de aanwezigheid van zoute kwel in de bodem zijn de randgebieden van Tholen hiervoor uitermate geschikt. Aquacultuur kan een alternatieve inkomstenbron zijn voor de landbouw, aldus gedeputeerde A.J.G. Pop- pelaars op een CDA-verkiezingsbijeenkomst in Sint-Annaland. Op dit moment zijn verschillende on- De ton valt in verschillende onderde- dernemers op zoek naar zeker zestig hectare landbouwgrond voor het ont wikkelen van aquacultuur. Poppelaars noemde de kweek van zagers en kok kels, het doorkweken van mosselzaad en zelfs van tong. Hij deed een oproep en inmiddels hebben zich al belang stellenden bij de provincie gemeld. Behalve grond met zoute kwel bieden ook vrijkomende agrarische gebou wen mogelijkheden. De inkomens in de agrarische sector staan onder druk en dus zijn alternatieven welkom. „Een hectare kokkels levert meer op dan een hectare suikerbieten", zei de gedeputeerde. In het Omgevingsplan van de provincie zijn de randen van Tholen en Sint-Philipsland - uitge zonderd de natuurgebieden aan de zuidkant van Tholen - bestempeld als kansrijk voor het ontwikkelen van aquacultuur. Cornelisse heeft op 2,76 hectare aan de Keetenweg een teeltbedrijf voor vis en zoutminnende planten opgezet. In een loods van vijftig bij vijftig me ter zal op jaarbasis 80 ton tarbot ge kweekt worden. Het benodigde zoute water wordt uit de bodem gehaald en met het afvalwater uit de viskwekerij worden de kweekpercelen van lams oor en zeekraal bevloeid. De kweek bedden liggen op een folie, om grond en planten voortdurend nat te houden. Voor lamsoor wordt met een jaarop brengst van 7,5 ton gerekend, voor zeekraal met vijf ton. De provincie spreekt van een 'hoog- innovatief project' met een zeer hoge toegevoegde waarde. Zowel voor de vis als de zeegroente lijkt er een markt te zijn, terwijl beide producten kun nen uitgroeien tot streekproducten die een bijdrage leveren aan het imago van Zeeland. Gedeputeerde staten hebben besloten een bijdrage van een ton beschikbaar te stellen, de kosten van het project zijn 3,5 miljoen euro. len uiteen: 41.500 euro voor de tech nologische doorontwikkeling van het systeem, 17.400 euro voor het in beeld brengen van de markt en de af zetmogelijkheden, en 41.100 euro voor het opstellen en uitvoeren van een marketingplan. De bijdrage aan Aquabails, het be drijf van J. Moerland aan de Nieuwe- weg, bestaat uit twee delen. Enerzijds een Europese visserijsubsidie van 9998 euro, anderzijds een provinciale bijdrage van 5125,12 euro uit de pot voor innovatieprojecten aquacultuur. Het project waar het om gaat, is een proef met het binnendijks kweken van kokkels. Aquabaits begon in 2004 met de kweek van zagers in vijf openlucht bassins. Door de kweekbedden in de bassins wordt zout water gevoerd, dat uit de bodem wordt opgepompt. Het overschot aan algen in het water wordt nu afgevangen. Bekeken wordt of dit afvalwater kan dienen als voed sel voor kokkels. In het voorjaar zal kokkelbroed uit de Oosterschelde worden uitgezet, waarvoor een bed van tien bij veertig meter wordt aan gelegd. Twee seizoenen zullen de groei en de conditie van de schelpdie ren gevolgd worden. De proef is een gevolg van de beëindiging van de me chanische kokkel visserij in de Wad denzee. Als marktleider in Europa wordt ons land geconfronteerd met een sterk verminderd aanbod terwijl de vraag naar deze schelpdieren groot blijft. Naar schatting is er behoefte aan 4000 ton per jaar. Om die hoe veelheid volledig binnendijks te ha len, is veertig hectare aan kweekbed den nodig. Het project bij Stavenisse kan de technische haalbaarheid van de binnendijkse kokkelkweek aantonen. het college aan te tasten en om verwarring te stichten onder de in woners van Tholen vlak voor de gemeenteraadsverkiezing.' Het college vindt dit buitenge woon verwerpelijk en distantieert zich van de door ABT geuite be schuldigingen en vindt excuses op zijn plaats. Volgens ABT worden onderne mers in de gemeente 'op twee ma nieren gepakt' (door de woning bij het niet woningengedeelte onder te brengen waardoor de onderne mers ten onrechte het gebruikers deel betalen). B. en w. ergeren zich aan de tekst van ABT. Termen als 'een graai uit de geldla van de ondernemers' zijn volgens b. en w. bedoeld om 'de goede naam van ZIE VERDEK PAGINA 17 /.II. VERDER PAGINA I I Pixel Plus technologie Li Carla Noorthoek is een kwart eeuw actief bij de EHBO Volgens Jaap Oudenaarde is voetbal ook bestuurlijk een teamsport Deze week Vera Havermans een van de jongsten tijdens carnavalsoptocht EN VERDER... Gevangenis- en werkstraf hennepkwekers Sint-Annaland Raad 'node akkoord' met overschrijding bouwsom Vossenkuil PvdA vreest kosten luehtwassers varkensstallen BRENG EEN LUIPAARD GROOT EN HIJ BREEKT U DE NEK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het trottoir ter hoogte van Huize Cat- harina in de Molenstraat te Oud-Vos semeer wordt niet verbreed. Hierop was door 21 bewoners van de straat in een brief aangedrongen, met het oog op de veiligheid van voetgangers. Burgemeester en wethouders betreu ren het dat het probleem niet in sa menspraak met de eigenaar kan wor den opgelost. Een deel van de straat is onlangs opnieuw gerioleerd en herin gericht. Het bedoelde stukje trottoir is twee tegels breed. Een vroegere be woner van het huis werkte eind jaren zestig, begin jaren zeventig niet mee toen in de Molenstraat het trottoir is gelegd en daarvoor grond nodig was. En dus sloeg de gemeente het be treffende gedeelte over. Later lukte het wél om een strookje te verwerven en zo kon er tenminste een smal stoepje gelegd worden. Het gemeentebestuur gaat de ge meenteraad voorstellen om 25 mille subsidie te geven voor de festivitei ten die Kreateam van 6 t/m 8 juli in Sint-Annaland organiseert. Een ha vendag, bedrijvenpresentatie en theaterspektakel staan onder meer op het programma. B. en w. willen beleid ontwikkelen voor toekomsti ge aanvragen van dit type. Een impressie van het nieuwe kerkgebouw aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland. zijn is vooruit zien! Kraamzorg^^ëntadministratiE tjnctreve»#1 Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 van de toren hangt een klok, maar het is volgens Van Vossen niet be kend of die er meteen komt te han gen als de toren is afgebouwd. ..Dat hangt er van af hoe het met de fi nanciën is gesteld. Een klok hoort bij een kerk, maar je hebt hem niet direct nodig. In ieder geval wordt er zo gebouwd dat hij er wel in kan komen te hangen." Links en rechts aan de voorzijde van het gebouw komt de consistorie en de keuken. Ze grenzen aan de hal na binnenkomst. Daar is ook de garderobe en drie toiletten. Op de verdieping komt de crèche en een ruimte voor jeugdactivitei- ten. Voor het overige is het balkon annex galerij nog vrij. Dat kan vol gens Van Vossen nog verder worden ingevuld. Hier kan het aantal zit plaatsen nog worden uitgebreid. Van Vossen hoopt in oktober met de bouw te kunnen starten. Er loopt nu een vrijstellingsprocedure voor het bestemmingsplan. „We rekenen on geveer 7 tot 8 maanden voor de bouw. Dan hopen we rond Pinkste ren klaar te zijn. Het werk moet nog worden aanbesteed. Samen met de architect wordt bekeken hoeveel aannemers er kunnen inschrijven op onderdelen van de bouw. „Het is gebruikelijk om voor elke disci pline een andere aannemer in te schakelen. Voor het bouwkundige deel en voor het installatiewerk van water, gas, elektriciteit en verwar ming, maar ook voor de geluidsin stallatie. De jarige bleek zeer geliefd te zijn. Nog voordat zij naar het verjaardagsfeest in Scherpenisse vertrok, beantwoordde de eeu- welinge tientallen telefoontjes van mensen die haar wilden feli citeren. Momenteel is mevrouw Beeke met haar 103 jaar de oudste inwoner van de gemeente Tholen en de enige die ouder is dan honderd jaar. Burgemeester W. Nuis kwam haar persoonlijk feliciteren op haar verjaardag. „Altijd positief blijven, dat is mijn geheim. Met negatief denken kom je nergens", verklapte zij. „Ik doe ook nooit moeilijk. Sommige mensen leggen op alle slakken zout, dat is niet goed voor de gezondheid. Daar doe ik dus niet en ik voel me prima." Mevrouw Beeke is ook tevreden met haar appartement in het Thoolse woonzorgcentrum. „Ik word hier heel goed verzorgd, ik heb werkelijk niets te klagen." De 103-jarige mevrouw Beeke uit Scherpenisse is de oudste inwoner van de gemeente 1 holen. Advertentie I.M. PHILIPS 82 CM PIXEL PLUS LCD TV HD Ready LCD TV mei WXGA resolutie 11368 x 768|, Pixel Rus techniek voor optimaal beeld, PC en DV-I aansluiting, induslet tafelstandaard. J989>

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1