Kiekendief eet liefst watervogels Natuurvereniging Tholen dreigt grijze luis in de pels te worden 'Bewoners raken sneller gewend aan de nieuwe omgeving dan de begeleiders' Anita Bruijnzeel wint minuut gratis winkelen bij Albert Heijn Tholen Henk Vinkeles Melchers uit Sint-Maartensdijk nieuwe voorzitter Ruige anjer op geheime plek Onderzoek naar steenuil Fietstochten Staatsbosbeheer Cliënten kleinschalig wonen Maartenshof krijgen tuinbank Voor ruim 170 euro aan luiers en wasmiddel door gouden tip EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Postduiven vooral slachtoffer slechtvalk De kiekendief is niet verantwoordelijk voor het doden van postduiven. De bruine kiekendief overwintert op Tholen en de rest van Zeeland, maar voedt zich voorna melijk met watervogels. Dat bleek donderdagavond op de jaarvergadering van de natuurvereniging Tholen in Meulvliet. Donderdag 26 januari 2006 De natuurvereniging Tho len dreigt een grijze luis in de pels te worden. Het ont breekt aan vrijwilligers die de jeugdactiviteiten op po ten willen zetten. Het wordt hoog tijd om te ver jongen. Dat bleek donder dagavond tijdens de jaar vergadering in Meulvliet in Tholen. Afredend voorzit ter Rob van der Laan riep de leden op de jeugdwerk- groep nieuwe leven in te blazen. De 58-jarige Henk Vinkeles Melchers uit Sint- Maartensdijk volgt hem op. Sjak de Koek uit Nieuw-Vossemeer wordt opnieuw secretaris. Zevendorpentocht Meer bezoekers natte laarzentocht Kerkuil Het advies van de 29-jarige Anita Bruijnzeel-Schot uit Tholen is door Albert Heijn Tholen uitgeroepen tot de 'gouden tip'. Klanten van de supermarktketen konden via de website hun mening geven over de kwaliteit en service van de winkel. Albert Heijn vroeg hen ook tips voor verbeteringen. Ruim 55.000 klanten reageerden op de website van Albert Heijn. Mevrouw Bruijnzeel won met haar tip vrijdag één minuut gratis winkelen. 10 Henk Vinkels Melchers middenin gesprek met Sjak de Koek rechtsen George Koenders. De toekomst van de ruige anjer op Tholen. een beschermde plant die aan de Kettingdijk groeit, is onze ker. Dat zei voorzitter R. van der Laan van de natuurvereniging Tho len op de jaarvergadering. De plant werd ondanks verschillende be schermende maatregelen regelmatig afgemaaid. De natuurclub verplaats te daarop een aantal planten naar een 'geheime plek', maar Van der Laan kon nog niet zeggen of dit suc ces leidt. „Het is een tweejarig ge was. Het eerste jaar ontwikkelt de plant wel grondblad maar of hij ook gaat bloeien weten we nog niet." De vogelwerkgroep van de natuur vereniging Tholen gaat dit jaar onderzoeken of de steenuil voor komt op Tholen. Het steenuiltje is de kleinste van de uilen die hier voorkomen. Kees Luysterburg van de vogelwerkgoep zei op de jaar vergadering dat steenuil 'ergens op Tholen' broedt. Om de proef op de som te nemen zal de vogel werkgroep met behulp van ge luidsapparatuur proberen na te gaan of het uiltje zich hier inder daad ophoudt. „Dat kan door ge luiden van de steenuil uit te zen den. De vogels kunnen daar dan op reageren." Volgens Luyster burg hebben de steenuiltjes het vooral moeilijk gekregen omdat vele 'rommelige boerenerven' zijn verdwenen. „Daar voelen ze zich thuis, maar daarvan zijn er nog maar een paar op Tholen." Om te oefenen met de apparatuur gaat de werkgroep een keer naar de Zwaakse Weel op Zuid-Beveland waar de steenuil nog steeds broedt. Er komen nieuwe natuurfietstoch- ten langs de zuidkant van Tholen. Gidsen van de natuurvereniging Tholen gaan die verzorgen voor Staatsbosbeheer die de natuurter reinen in de Schakerloopolder en de Scherpenissepolder beheert. De tochten worden 20 tot 25 kilome ter lang. Ze worden toegevoegd aan de wandelingen die al in de Pluimpot en in de Scherpenisse polder en op de schorren langs de Krabbenkreek worden gehouden. Er zal steeds gestart worden op de haven van Tholen waar voldoende parkeergelegenheid is. De tocht voert onder meer door het Oude land. Niet alleen natuur maar ook het landschap krijgt aandacht tij dens de tochten. Voor de jcugdwerkgroep is nog steeds geen vrijwilliger gevonden. Het jeugdwerk kende enkele jaren een grote bloei onder Martin Woud stra, maar toen die stopte, zakte de animo weg. Van der Laan noemde dat teleurstellend omdat er nu wei nig of niets voor de jeugd op touw wordt gezet. „We hebben geen ac tieve mensen kunnen vinden. Het is ook een emissie van het bestuur dat we geen opvolger hebben kunnen vinden terwijl het juist heel belang rijk is om de jeugd bij de natuur te betrekken." Hij deed een dringend beroep aan de dertig aanwezige leden om de jeugdactiviteiten weer nieuwe leven in te blazen omdat de vereniging vergrijst. „We moeten verjongen en er meer moeite voor doen om de jeugdwerkgroep te bemannen." Volgens Van der Laan heeft de na tuurvereniging in de loop der jaren een goede naam opgebouwd. „We staan voor integriteit en nemen vaak het voortouw als er zaken mis drei gen te gaan. We zijn de luis in de pels. We worden door bestuurders ook als gesprekpartners gezien." Zelf trad Van der Laan na vier jaar voorzitterschap af vanwege drukke werkzaamheden en het feit dat hij samen met Gerard Westerweel een commercieel adviesbureau voor flo ra en fauna heeft opgericht waar door er belangenverstrengeling zou kunnen ontstaan. Zijn opvolger Vinkeles Melchers zal vooral de samenwerking zoeken met andere instanties. Hij lijkt geen man van de harde confrontatie. Eer der zal hij kiezen voor harmonie en steun zoeken voor de standpunten van de vereniging. Aan het eind van de vergadering vroeg hij de inleider over de kiekendief zijn kritische uit spraken over het beleid van Staats bosbeheer (in Zeeuws Vlaanderen) te nuanceren. Vinkeles Melchers vindt dat het werk van de natuurver eniging 'plezier' moet uitstralen. „Daar bereik je het meest mee. Ik ga zeker niet te veel soleren. Je moet laten zien wat voor werk je doet." Onlangs liep hij mee op de snert- tocht van het platform leefbaar plat teland Tholen. Dat gebeurde vanuit het gebouw Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk. De banden zou den wat hem wel aangehaald kun nen worden om meer activiteiten in of vanuit het gebouw te onderne men, maar daar moet het bestuur zich dan wel eerst toe bereid verkla ren, zegt hij. Vinkeles Melchers is al tien jaar vrijwilliger bij het Brabants Land schap en actief op het bezoekers centrum Kraaienberg op de grens van de gemeente Bergen op Zoom en Woensdrecht. Hij verzorgt daar met anderen de ontvangst en coördi neert het buitenwerk. Hij gaat nu de kar trekken bij de natuurvereniging op Tholen. Vinkeles Melchers was ambtenaar. Voor zijn prépensioen werkte hij (tot de opheffing) drie jaar op het secretariaat in Roosen daal van het samenwerkingsver band Westelijk Noord-Brabant. De gemeente Tholen was daar onder meer bij aangesloten met de brandweer. Daarvoor werkte hij twaalf jaar op de afdeling finan ciën van de gemeente Bergen op Zoom en vijf jaar op dezelfde af deling van de gemeente Oost- Flakkee. En bekleedde ook be stuursfuncties voor de CFO, de ambtenarenvakbond waarin hij Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg als districtsvoorzitter verte genwoordigde. Ook was hij actief in het regiobestuur van de VVD de ondercentrale (Oudenbosch en Steenbergen). De nieuwe voorzitter is ook actief bij de Wandelende Krabben (die jaarlijks meedoen aan de Zevendor pentocht). Elke donderdag wordt er een tocht van ongeveer 25 kilometer gelopen waar ongeveer 60 mensen aan deelnemen en waarvoor hij de catering verzorgt. De in Schiedam geboren Vinkeles Melchers woont sinds 2000 in Sint-Maartensdijk. Sinds twee jaar in een natuurgebied van 2 hectare groot, namelijk het ter rein 'Weellust' met de voormalige woning van W. Brevet aan de Hoge- weg, tussen de Eerste en de Tweede Dijk. Het terrein met bos en een weel is in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied aangemerkt als natuur gebied. (Niet de hele weel is als zo danig aangewezen, maar de helft, de andere helft is van de familie Kloet). In de smalstad ging hij langs de deur om voor de Dierenbescherming te collecteren. Op een avondwandel- vierdaags van het evenementenco mité maakte hij kennis met de na tuurvereniging toen hij Van der Laan aantrof die aan de deelnemers uitleg gaf over de Pluimpot. Sinds 2003 is Vinkeles Melchers lid van de natuur vereniging die ruim honderd leden telt. De belangrijkste reden voor De Koek om weer secretaris te worden was dat geen andere kandidaten waren. „En zonder secretaris loopt de ver eniging het gevaar ter ziele te gaan." Voorzitter R. van der Laan wees erop dat duivenliefhebbers hun duiven in de winter langer binnen houden omdat ze worden opgevre ten door roofvogels. Maar stelde dat daarmee alle roofvogels over een kam worden geschoren terwijl lang niet alle roofvogels het op postduiven hebben gemunt. Uit onderzoek naar de inhoud van braakballen van kiekendieven in het Land van Saeftinge blijkt dat niet de kiekendief de boosdoener is. Het voedsel van kiekendief be staat voor 51 procent uit watervo gels. Dat vertelde vogelkenner Henk Castelijn van de vogelwerkgroep De Steltkluut uit Zeeuws-Vlaan- deren. De kiekendief heeft het vooral op smient, wintertaling, waterhoen, maar ook op gans voorzien. Duiven vormen slechts zeven procent van het voedsel. „Kiekendieven vergrijpen zich niet aan gezonde duiven. Slecht valken doen dat wel. Vanaf de ra dartoren bij Cadzand vang de slechtvalk veel postduiven. Vooral jonge postduiven die tijdens hun eerste vlucht gepakt worden. Dat blijkt uit de ringen die we gevon den hebben." De kiekendief overwintert hier maar vormt ook broedparen. Be kend is dat ze in de Rammegors en de Pluimpot voorkomen. Volgens Castelijn vormt Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden de noor delijkste streek waar de roofvogel broedt en en waar een deel van de populatie overwintert. Dat komt vooral door de milde temperaturen en de aanwezigheid van watervo gels, hun voornaamste prooi. Ze De natte laarzentochten op de schorren in de Krabbenkreek bij Sint-Annaland hebben het afgelo pen jaar honderd procent meer be zoekers getrokken. Ook de excur sies in de Scherpenissepolder zitten in de lift, maar naar de Pluimpot kwamen minder kijkers. Dat blijkt uit de overzichten van de gidsen van de natuurvereniging Tholen. Kwamen in 2004 in totaal 210 wan delaars om deel te nemen aan een hebben open land nodig om laag over de vegetatie (voornamelijk riet) hun prooi te kunnen verras sen. De vogels slapen op de grond in het riet. In het Land van Saef tinge nam het aantal toe van 10 in 1988 tot 162 in 2002/2003. Het aantal broedparen bereikte in Zeeland in de jaren 2000/2002 een top met 300 tot 330 vogels, maar is volgens Castelijn gehalveerd. C. Luijsterburg van de vogelwerk groep vroeg zich af hoe dit komt. Hij vertelde dat het aantal in 2004 op Tholen de helft minder was dan in 2003. „We hebben een nest ge vonden me vier dode jongen. Dat was duidelijk mensenwerk, bij een ander nest was niet duidelijk waaraan ze dood waren gegaan." Castelijn kon niet een sluitende verklaring geven voor de terugval. Hij heeft de indruk dat de vos, de buizerd en de zwarte kraai van in vloed zijn. „Buizerds en zwarte kraaien wachten tot de kiekendief met zijn voedsel aankomt en pak ken dan de prooi af." De Thoolse vogelwerkgroep telde wel meer torenvalken, 8 nesten meer dan vorig jaar. Van de kerk uil werden tien broedsels gevon den, iets minder dan in 2004. De sperwer werd in 6 biotopen ge spot, maar nesten werden er niet gevonden. Ook de buizerd werd minder waargenomen. Wel werd een nest met drie jongen geringd. Volgens Luijsterburg deden de zwaluwen het op de meeste plaat sen goed. Er was een toename van 28 procent. natte laarzentocht, vorig jaar werd dat aantal verdubbeld naar 426. De toename werd vooral veroorzaakt door een grote groep Belgen die met bussen naar Tholen kwamen. De excursies in de Scherpenissepol der trokken ook meer mensen. In 2004 kwamen er 48 bezoekers, vo rig jaar 60. Het aantal deelnemers aan de excursies door de Pluimpot en over een stukje van de Slikken van den Dortsman trok minder pu bliek. De gidsen willen hier het aan tal excursies verminderen en ze al leen plannen tijdens de bloeiperiode van de wilde orchideeën in juni en juli. -ma ki —lhmw—'i - Winnares Anita Bruijnzeel-Schot uit Tholen is bezig met haar laatste seconden gratis winkelen bij Albert Heijn Tholen, bedrijfsleider Patrick Oerlemans houdt de tijd bij Advertentie LM.). „Klanten zijn erg betrokken bij on ze winkel, dat blijkt wel uit de vele tips die wij binnenkregen", zegt be drijfsleider Patrick Oerlemans. In totaal ontving Albert Heijn Tholen 43 tips. Volgens Oerlemans gingen veel tips over het assortiment en parkeermogelijkheden. „Allemaal ieuke tips, die wij helaas niet kun nen realiseren, daardoor vielen veel inzendingen af. Door de beperkte ruimte kunnen wij niet een grotere variatie van ons assortiment aanbie den. Ook de parkeerplaats is be perkt, daar valt op dit moment niets aan te veranderen." Anita Bruijnzeel werd tijdens haar minuut winkelen moreel gesteund door haar man Gerard en enkele vriendinnen. „Ik heb de supermarkt in gedachten wel tachtig keer rond gelopen", vertelt de tipgeefster. „Uiteindelijk besloot ik om me te richten op de houdbare producten als wasmiddelen en luiers." Met een dochtertje van 2,5 jaar en een zoon tje van 5,5 jaar worden deze artike len veel gebruikt in huize Bruijn zeel. De bedrijfsleider legt Anita uit dat zij van elk product één artikel in haar winkelwagen mag laden, hij waarschuwt de bezoekers voor een minuut razende shopper en geeft het startsein. Zoals van tevoren be dacht, schiet Anita direct richting de waspoeders en wasverzachters en begint haar karretje vol te laden. Bij de melding dat er nog een halve minuut op de klok staat, duwt ze de winkelwagen snel naar de luieraf- deling. „Oh, wat asociaal", roept de 29-jarige bejaardenverzorgster bij De Schutse, terwijl ze door blijft la den. Na zestig seconden brengt zij een overvolle winkelkar naar de kassa. Haar tactiek om niet heel de winkel door te rennen, maar zich te con centreren op enkele producten blijkt zijn vruchten af te werpen. Anita Bruijnzeel heeft voor zo'n 172 euro gratis gewinkeld in één minuut. „Ik heb nog wel gedacht aan de vaatwastabletten voor mijn moeder en zus, hebben zij ook nog wat. Zelf heb ik geen vaatwasser." Gerard Bruijnzeel is vooral ver baasd over de snelheid waarmee zijn vrouw het winkelwagentje vul de. „Normaal gesproken is zij wel een uur weg om boodschappen te doen, het kan dus sneller", grapt hij. De klantentips waren onderdeel van de Albert Heijn Winkel Kampioen schappen 2005, een wedstrijd waar bij alle AH-winkels werden beoor deeld op diverse onderdelen, zoals kwaliteit en service. „Ik ben blij dat een vaste klant de gratis minuut winkelen gewonnen heeft. Al heb ben we de tip anoniem moeten kie zen, dat is wel zo eerlijk", vertelt Patrick Oerlemans. „We staan trou wens altijd open voor tips en ideeën, zodat we nog meer aan de wensen van de klant tegemoet kun nen komen." Een fiets, een bankje en een cheque voor gezelschapspelletjes. De stich ting Vrienden van Ten Anker doneerde vrijdag drie welkomstgeschen ken aan de cliënten en het personeel van de nieuwe afdeling 'kleinscha lig wonen' in Maartenshof in Sint-Maartensdijk. „De verzorgers halen zelf de boodschappen voor de afdeling, voorheen gingen zij te voet of met eigen vervoer. Een fiets voor de afdeling was gewoon nodig", vertelt Arianne Hogendoorn, voorzitter van de stichting. De fiets wordt overhandigd met een van gedaan worden. De huiselijke platte band, het maakt de medewer kers niet veel uit. „Dat lappen we wel weer op, we kunnen nu in ieder geval snel op en neer naar de super markt. Dat is het belangrijkste", vertelt de 42-jarige Ella Hage uit Tholen, zij is één van de persoonlij ke begeleiders. Na de schenking van het bankje, testen de bewoners me vrouw Van Vuren en mevrouw Kwaak de nieuwe aanwinst uit. „Nou, dit zit best lekker. Ik denk dat het bankje vaak gebruikt gaat wor den in de zomer," zegt mevrouw Kwaak keurend. De afdeling klein schalig wonen is onderverdeeld in twee groepen van zes personen en wordt 24 uur per dag begeleid. Iede re groep heeft een eigen budget waar eten en andere boodschappen sfeer van de woonruimte moet de bewoners stimuleren om zoveel mo gelijk deel te nemen aan alledaagse activiteiten. „De mensen helpen mee met het klaarmaken van het eten zoals het schillen van de aard appelen, maar zij vouwen bijvoor beeld ook hun eigen was op. De cliënten worden echt bij alle activi teiten betrokken", legt Ella uit. De structuur van het dagritme lijkt al na vier weken effect op de bewoners te hebben. „Het is echt formidabel, ik hoor het ook van hun familieleden. De mensen zijn helderder, rustiger en eten beter. Zij lijken gewoon ge lukkiger. Sommigen kunnen zelfs minderen met medicijnen, dat is toch geweldig?" vertelt zij enthou siast. Joost Zielstra, locatiedirecteur van Ten Anker, had deze ontwikkeling wel verwacht. Hij was werkzaam bij zorgcentrum Simnia in Domburg, waar deze vorm van 'kleinschalig wo nen' 3,5 jaar geleden werd ingevoerd. „Zien eten, doet eten. Dat heb ik in Domburg eveneens meegemaakt. Rit me en structuur, dat is zo belangrijk. De bewoners krijgen ook een band met elkaar. Mensen houden hele ge sprekken. Ieder vertelt zijn eigen ver haal, al zijn ze het 5 minuten later weer vergeten." De cliënten kunnen het allemaal goed met elkaar vinden, meent begeleidster Ella Hage. „Ik sta verbaasd hoe snel de bewoners gewend raakten aan de nieuwe omgeving en aan elkaar. Pas geleden was een bewoonster nogal moe en wilde naar bed. Ik heb haar toen met bed en al in de woonruimte gereden. De andere bewoners deden net of ze op ziekenbezoek waren en gingen om haar heen zitten. Ze heb ben zo een hele tijd rustig met elkaar zitten praten." De persoonlijke bege leiders willen de woonruimte nog huiselijker maken dan nu het geval is. „Binnenkort gaan we shoppen. We hebben wat 'huiselijke spulletjes' no dig, zoals een kapstok en wat planten. Aan familieleden hebben wij foto's en schilderijtjes van de bewoners ge vraagd die zij niet mee konden nemen in het oude tehuis en herinneren aan vroeger. Die willen wij gaan ophan gen in de gezamenlijke ruimte." De cadeaus van de stichting Vrienden van Ten Anker kunnen gerealiseerd worden door vaste donateurs en giften van familie. Binnenkort wil de stich ting de cliënten van Ten Anker gaan verrassen met een geschenk. „Recre atiezaal 'de Klipper' is pas verbouwd, we willen een cadeau geven dat door het personeel en de bewoners ge bruikt kan worden." Daarnaast heeft de stichting haar zinnen gezet op een 'duofiets'. Een speciale fiets voor mensen die slecht ter been zijn, waar mee zij toch kunnen (mee)fietsen. „Een dergelijke fiets is echter zeer prijzig, daar moeten we nog spon soren voor vinden," aldus Arianne Hogendoorn. Vooraan v.l.n.r.:Mevrouw Hage (medewerkster wonen), de heer Westerlaken, mevrouw Van Vuren, de heer Zielstra (locatiedirecteur Ten Anker), de dames Kwaak, Hoek en Koopman. Achteraan v.r.n.l.: de heer Den Haan (cliëntenraad), mevrouw Verhop, mevrouw Hogendoorn (voorzitter stichting Vrienden van Ten Anker), leden Vrienden van Ten Anker de heer Rijnberg, de dames Schot en Van de Graaff, mevrouw Polsema medewerkster wonen).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 15