Trek van Brabant en Zuid-Holland, maar vooral natuurlijke groei Tholen Opruiming Overname exploitatie haven van Tholen Verbouwing Annewas tot appartementen Uniek jubileum Vroegop 60-jarig lidmaatschap ///fa HEIJNEN Duiven binnen voor roofvogels Zwanger Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland opnieuw in de min Bijboot gestolen haven Tholen Klippel opent serie kandidaten gemeenteraad Donderdag 19 januari 2006 62e jaargang no. 10 3 ER ZIT IETS MOOIS IN DE LUCHT! fff E T EC H N O LOC I E Noord-Brabant en Zuid-Holland zijn belangrijk voor de Thoolse bevolkingsaanwas. Van de 885 nieuwkomers in het afgelopen jaar namen deze provincies zeventig pro cent - 662 inwoners - voor hun rekening. Dezelfde pro vincies zijn bij Tholenaren het meest in trek als vesti gingsplaats, want zestig procent van de 837 vertrokken inwoners (505) verhuisde daarheen. Geactualiseerde cij fers van de gemeente geven een groei van het inwonertal aan met 208. Het voorlopige aantal inwoners is 24.874. Net als vorig jaar zijn Sint-Maartensdijk en Sint-Anna land licht gedaald. Naast Tholen groeide vooral ook Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder. Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Meer vrouwen Fikse groei Sint- Philipsland 1Wethouder Goossen loopt te hard van stapel Kokkels Eigen zit/slaapkamer, keukentje en sanitair Den Haan gouden sopraan bij VZOS Deze week Leeftijd hoog postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 Provincie Zeeland 1 HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. eHyoav service SGP-fractievoorzitter Rien Klippel uit Scherpenisse is een druk baas je. De 51 -jarige beleidsmedewer ker bij het waterschap Zeeuwse ei landen kan met weinig slaap zijn verschillende functies in kerk en politiek goed combineren. Vergele ken met het waterschap kost het voor een kleine gemeente als Tho len meer moeite om voldoende ex pertise in huis te halen en te hou den, zegt hij. De interesse in de politiek is de aannemerszoon uit Stavenisse met de paplepel ingege ven. Klippel houdt vast aan de sa menwerking met de PvdA in het college. De vrouwenkwestie speel de lokaal niet, zegt hij. Of Klippel ook nog eens wethouder wil wor den? Zie pagina 7. Door de toename van het aantal roofvogels houden duivenmelkers hun duiven in de winter steeds va ker binnen. De duiven vallen anders te vaak ten prooi aan de roofvogels die volgens de melkers in aantal zijn toegenomen. Zie pagina 9. zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^^ENTADMINISTRATlE ■qcvC bevoOC! Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Sint-Philipsland springt in het oog met een forse groei van 57 inwoners in 2005. Er zijn ruim twee keer zoveel kinderen geboren als in 2004, namelijk 37. De basisscholen, zoals hier de Koningin Julianaschool, kunnen over vier jaar dus extra veel leerlingen verwachten. Het geboorteoverschot (160) is verantwoordelijk voor 11% van de groei van Tholen in 2005, het ves tigingsoverschot (48) voor maar 23%. Dat scheelt de helft met 2004. In dat licht bezien moet de komst van inwoners van elders enigszins gerelativeerd worden. Hoewel het aantal geboorten (359) nog niet de helft bedraagt van het aantal vestigingen (885). Maar daar staat een groot aantal vertrok ken inwoners (837) tegenover, als mede 199 overleden Tholenaren. Noord-Brabant had met 338 het grootste aandeel in de vestigingen van elders, gevolgd door Zuid- Holland met 284 en Zeeland met 107 op de derde plaats. De aan Tholen grenzende provincies zijn uitschieters, want de volgende in de rij is Noord-Holland met 23. Bij de uit Tholen vertrokken inwoners is het beeld niet anders: 360 naar Noord-Brabant, 145 naar Zuid- Holland en 114 naar Zeeland. Hier komt Gelderland met 36 op de vierde plaats. Uit het buitenland zijn afgelopen jaar 67 mensen naar Tholen geko men, 93 zijn er uit onze gemeente naar buiten de landsgrenzen ver trokken. Er staan 467 inwoners ge registreerd met een buitenlandse nationaliteit. Daarvan zijn er 201 EU-burger (waaronder 64 Belgen, 59 Duitsers, 36 Britten en 27 Po len), hebben er 76 de nationaliteit van een Afrikaans land en 34 van een Aziatisch land. Vier inwoners zijn statenloos, van 101 is de na tionaliteit niet bekend. Deze laat ste groep betreft mensen die geen bewijs kunnen overleggen van een nationaliteit, met name asielzoe kers en mensen uit landen die niet meer bestaan. Het aantal vrouwelijke inwoners van Tholen steeg het afgelopen jaar met 115, mannen kwamen er 93 bij. Van de 359 in Tholen gebo ren kinderen waren er 179 man en 180 vrouw. De 199 overleden Tho lenaren betroffen 107 mannen en 92 vrouwen. Van de 885 nieuwko mers waren er 435 man en 450 vrouw. En bij de 837 vertrokken inwoners waren 414 mannen en 423 vrouwen. Bij de Thoolse burgerlijke stand zijn vorig jaar 125 huwelijken en 31 echtscheidingen geregistreerd. Ook zijn twee geregistreerde part nerschappen ingeschreven en twaalf omzettingen huwelijk/gere gistreerd partnerschap. Er waren 294 inwoners die een huwelijk aangingen en 185 die zijn geschei den. Dat Tholen van de woonkernen het meest is gegroeid, is niet ver rassend. Al jaren is het zo, boven dien wordt er flink gebouwd. Maar de toename van het inwonertal was met 124 nog niet de helft van de groei in 2004. Voor de grootste woonkern is de natuurlijke aanwas ondergeschikt aan de groei als ge volg van de migratie (verhuizin gen). Het geboorteoverschot was met 46 (116 geboorten en 70 over- lijdens) een stuk lager dan het ves tigingsoverschot van 78 inwoners (432 gevestigd, 354 vertrokken). De forse groei, met 57 inwoners, van Sint-Philipsland en Anna Ja cobapolder springt meer in het oog. Natuurlijk zijn ook daar het afgelopen jaar de nodige nieuwe huizen gebouwd. Maar er zijn ook ruim twee keer zoveel kinderen ge boren als in 2004, namelijk 37. Er overleden 16 inwoners in beide dorpen. Het vestigingsoverschot was 36 (161 gevestigd, 125 ver trokken). In de dorpen zelf ver huisden 98 inwoners. Maar de wis selwerking met andere Thoolse woonkernen viel nadelig uit: er gingen 21 inwoners meer naar el ders in Tholen dan er uit de andere dorpen naar Sint-Philipsland kwa men. In Sint-Annaland was het grote aantal overlijdens opvallend: 42. Daar wogen de 33 geboorten niet tegenop, zodat er een sterfteover- schot van negen uit de bus kwam. Het dorp ging zes inwoners achter uit. Er kwamen 127 mensen van elders wonen en er vertrokken er 124, zodat het vestigingsoverschot tot drie beperkt bleef. Onder de 140 inwoners die in het dorp ver huisden, zijn de ongeveer zestig bewoners van zorgcentrum De Schutse die de nieuwbouw betrok ken. ZIE VERDER PAGINA 2 De ligplaatshouders in de haven van Tholen willen met de gemeente om de tafel om te praten over het overnemen van de exploitatie van de han delshaven. Dat zegt Frits Hendriks van de belangengroep ligplaatshou ders handelshaven Tholen. De groep bestaat uit zo'n tw intig leden. Volgens Hendriks hebben de lig plaatshouders langdurige contracten die niet zomaar opgeheven kunnen worden. In de commissie ruimte stelde wethouder F.J. Goossen on langs dat de contracten van de lig plaatshouders aflopen en dat er naar gestreefd wordt om de haven van handel om te buigen naar recreatie. Maar volgens Hendriks, van de eni ge woonboot in de Thoolse haven, loopt de wethouder te hard van sta pel. Hij wijst op het raadsbesluit dat onder diens voorganger, ABT-wet- houder L.J. van Doom, is genomen dat de vaste ligplaatshouders een langdurig contract kregen. „Pas daarna is besloten om de havens een recreatieve bestemming te geven omdat ze onrendabel zijn. Wij wil den dat niet. Tenminste niet alleen maar recreatie. Daar hebben we wel redenen voor. Als het alleen maar jachthaven wordt, bevorder je niet de levendigheid. Bovendien is de druk op de Oosterschelde al groter nu er ook meer ligplaatsen zijn bij het Wa terfront en in de haven van Bergen op Zoom. We vinden het ook van be lang om de 'oude haven' waar al niet veel van over is, te behouden. We zouden er wel meer karakteristieke schepen in willen, charterschepen en hoogaarzen bijvoorbeeld die ook nog ingezet kunnen worden bij spe ciale evenementen. Een ander punt is dat het voor de schepen die er nu liggen, moeilijker wordt om in en uit te varen als de haven voor een groot deel vol ligt met jachten." Volgens Hendriks heeft de belangen groep twee jaar geleden bij de ge meente al aan de bel getrokken. Toen heeft de groep kenbaar gemaakt om te praten over het rnemen van de exploitatie, zegt Hendriks. „We heb ben toen ook inzicht in de kosten ge kregen en bekeken voor welk bedrag wij het zouden kunnen doen. We gaan nu een plan maken over hoe wij denken dat de haven gebruikt kan worden en wie er kan liggen. We kunnen dan ook afspraken met de watersportvereniging de Kogge ma ken. Wij hebben er geen bezwaar te gen om bijvoorbeeld de overloop van de Kogge in de haven op te van gen. Nu wordt er gesteld dat er nooit meer overslag van zand en grind kan komen (de gemeente liet de milieu vergunning verlopen waarop het col lege besloot de activiteiten onmid-, dellijk te staken - red.) maar als wij de exploitatie over zouden nemen, dan blijft dat misschien wel moge lijk. De wethouder gaat nu te ver in zijn uitspraken." Volgens Hendriks zijn er onder de ligplaatshouders ook vissers die op de Wadden kokkels vissen die de ha ven als thuishaven gebruiken. Dat zou volgens hem ook mogelijk moe ten blijven. „De belangengroep zal zich wel om moeten vormen tot een stichting als ze de exploitatie over neemt, maar dat is afhankelijk van de eisen die de gemeente stelt. Kijk, als de gemeente de ligplaatsgelden gaat verhogen, dan zien we dat liever in onze eigen zak vloeien." Hendriks wil voorkomen dat de ha ven van Tholen een tweede Drimme- len wordt 'waar alles wit is' van de zeiljachten. „Maar eerst gaan we kij ken wie er van de belangengroep nog belangstelling heeft om de ex ploitatie van de haven over te ne men." De belangengroep kan zich in ieder geval verzekeren van de steun van de SGR Die liet bij monde van J.M. Aarnoudse weten het besluit om in alle havens de handelsactivi teiten te stoppen, te heroverwegen. Eind dit jaar of begin volgend jaar kan de verbouwing van de Annewas voor bewoners met een verstandelijke beperking in Sint-Annaland ge reed zijn. In het gebouw komen tw aalf appartementen voor negen tot elf bewoners, maar eigenaar Castria Wonen moet nog besluiten of het fi nancieel haalbaar is. Volgens hoofd wonen J.B. Ruisink van Het Gors wordt het gebouw min of meer in oorspronkelijke staat terug gebouwd. „Het waren ooit twaalf ap partementen. maar achttien jaar gele den heeft de oudervereniging Phi ladelphia er een ruimte van gemaakt voor 12 cliënten met een gezamenlij ke huiskamer en gemeenschappelijke ruimten, zoals een keuken en een washok. We willen nu terug naar ne gen tot elf bewoners die allemaal een eigen zit/slaapkamer hebben maar ook een eigen klein keukentje, toilet en douche. Het komt er op neer dat ze meer privacy krijgen dan nu het geval is, al blijft er wel op nadrukke lijk verzoek een gemeenschappelijke huiskamer." De bewoners krijgen meer vierkante leefruimte ter beschikking. Het Gors heeft deze woonvormen ook in Goes, Zierikzee en Middelburg. „Er wonen nu mensen met verschillende leeftij den en achtergronden bij elkaar. Dat kan ook wel eens botsen, maar straks kunnen ze zich op hun eigen kamer terugtrekken als ze dat willen." In het huidige complex van de wo ningstichting zitten naast Het Gors ook nog vier appartementen, waar van er nog twee verhuurd zijn. Ook daarin is plaats voor cliënten die mo gelijk ambulant begeleid worden. Dat wil zeggen dat er iemand regel matig langs komt. Nog deze maand denkt Castria Wo nen te kunnen beslissen of de ver bouwing financieel haalbaar is, zo licht J. Droogendijk toe. ZIE VERDER PAGINA 11 rs\ 3$ PACKARD BELL BREEDBEELD NOTEBOOK EA5YR3450; AMD Turion 64 ML30. 80GB harde schijf, 512MB geheugen, dual lager brander. WIAN, 128MB videokaart. 15.4" TFT scherm. In de vluchthaven van Tholen is in de nacht van donderdag op vrijdag een bijboot van een binnenvaart schip gestolen. De 47-jarige schip per uit Korendijk vertelde aan de waterpolitie dat hij vrijdagmiddag om twaalf uur weer aan boord stap te nadat hij een paar dagen vrij was geweest. Hij zag dat de bijboot niet meer op het dak van de woning van zijn schip lag. De boot is 3,60 meter lang, weegt ongeveer 100 kilo en is oranje/rood van kleur en voorzien van een witte zitplank. Onbekenden hebben vol gens de waterpolitie ook een raam ingeslagen om in de woning van het schip te komen, maar er wordt niets vermist. De waterpolitie stelt een onderzoek in naar de diefstal. Advertentie I.M. Gemeente en kerken moeten handen ineen slaan om zwakkeren te steunen, zegt SGP-fractievoorzitter Kien Klippel Leny van Burgh en Coby Vermeulen zijn dertig jaar leidster bij welfare Rode Kruis Frans Snoei gaat na het Calvijn college het liefst als marktkoopman aan de slag EN VERDER... Archivaris Hans Zuurdeeg maakt boek over Thoolse straatnamen na zijn pensioen af W IE DOOR DE VROUWEN GEHAAT WORDT, GAAT ZONDER AVONDMAAL NAAR BED Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zestig jaar actief als zanger. De 77-jarige Jan Vroegop uit Sint-Annaland bereikte die mijlpaal bij de christelijk gemengde zangvereniging Vooruit gang Zij Ons Streven (VZOS). Tijdens de ledenvergadering ontving hij daarvoor donderdagavond in het Trefpunt een vergulde reversspeld met een certificaat. De voorzitter van de koninklijke christelijke zangershond in Zeeland, S. Sandee uit Kapelle, sprak over een .uniek jubileum.' Vroegop zelf noemde het ook bijna een onwerkelijkheid.' „Toch is het realiteit en ik hoop het nog een paar jaar vol te houden bij VZOS", liet de bas weten. Be halve bij het gemengd koor zingt Vroegop ook nog bij het mannenkoor Door Eendracht Verbonden uit Sint-Annaland. „Dat is een grote stimulans voor mij, want als je het zingen goed bijhoudt, is het geen probleem om bij het ouder wor den toch te blijven meedoen." Behalve als zanger, is Vroegop ook 37 jaar actief geweest als bestuurslid: 10 jaar als bibliothecaris en 27 jaar als secretaris. „Er is dus alle reden om je te huldi gen", zei Sandee. „Namens het bestuur en namens onze bond danken we je har telijk voor je trouw en liefde voor 60 jaar VZOS." Bas Jan Vroegop kreeg een vergulde reversspeld voor zijn 60-jarig lidmaatschap van VZOS, sopraan Janny den Haan ontving een wandbord voor haar gouden zangjubileum. Jan Vroegop was in de oorlogsjaren geëvacueerd in Noord-Holland en keerde als één van de laatsten na de bevrijding terug naar Sint-Annaland. „Zingen zat bij ons in de familie, want mijn oudste broer was lid en ook mijn vader zou lid wor den, maar dat ging uiteindelijk niet door. Wel trad mijn zus Lena toe tot het koor." De familie Vroegop was met drie leden dus goed vertegenwoordigd bij VZOS en Jan werd bij de bassen ingedeeld. „Ik zou liever bariton gezongen hebben, maar ze hadden meer gebrek aan bassen en daar ben ik altijd bij gebleven. Ook toen het mannenkoor DEV werd opgericht, maar daar zing ik een diepe baspartij. Dat is zwaarder dan bij het gemengd koor." Zie verder pagina 11.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1