Gemeente vraagt aandacht provincie voor afslag Kadijk Twaalf hotelkamers oude veerhaven AJP Ideaal wandelweer snerttocht Poortvliet Gemeente geeft slecht voorbeeld ondernemers 400 OCCASIONS Sint-Philipslandse overlijdt na botsing met een vrachtwagen Donderdag 12 januari 2006 62e jaargang no. 9 >zt\ A4> Altijd meer dan www.autoteam.nl in stukjes verder De gemeente gaat de provincie vragen om de T-splitsing Lageweg/Kadijk op de provinciale weg bij Poortvliet aan te passen. Ze doet dat naar aanleiding van het ongeval donderdagmiddag waarbij de 28-jarige Ilona Quist uit Sint-Philipsland om het leven kwam. VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 Informatie over provinciaal bestuur van Zeeland zoals AbdijNieuws vindt u op www.zeeland.nl Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Verslagenheid Jonger dan achttien Gemeente positief over plannen Veerhuis Overnachten in het nationaal park Oosterschelde. Dat zal binnen niet al te lange termijn mogelijk zijn, hopen Eric en Karin Moerland van restaurant 't Veerhuis in Anna Ja- cobapolder. Het idee dat ze hebben voor de bouw van twaalf hotelkamers bij hun eetgelegenheid aan het Zijpe is door het gemeentebestuur positief ontvangen. „Ons bedrijf wordt er compleet mee. En het is promotie voor het gebied en leuk voor de omgeving", zegt de 33-jarige ondernemer. Bestemmingsplan SGP kritisch op staken overslag zand en grind De gemeente gaat niet goed om met de Thoolse onderne mers. Dat stelde SGP-raadslid J.W. Aarnoudse maandag in de commissie ruimte naar aanleiding van het stoppen van de overslag van zand en grind in de haven van Tho len omdat de gemeente niet meer over een geldige mi lieuvergunning beschikte. Volgens wethouder F.J. Goos sen wordt er in overleg met de ondernemers naar een oplossing gezocht. Ze kunnen terecht in de werkhaven aan de Krabbenkreekdam in Sint-Philipsland. Deze week Provincie Zeeland Woonzorgcentrum in Stadszicht Het was fris zaterdagmiddag, maar de zon scheen en er was geen zuchtje wind. Ideaal weer om een eindje te wandelen, dus dat trof de wandelsportorganisatie Poortvliet. In 't Ou we Raed'uus meldden zich 98 deelnemers voor de snert tocht. „Vorig jaar stormde het flink en kwamen er maar vijf tig mensen", meldt Martie Lindhout. Zorgen SGP risico Waterfront Plan Noord Tholen postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het plan Noord in Tholen is nog niet van de baan. Het college gaat met de provincie rond de tafel om te zien wat er nog wel kan. Dat zei wethouder K.A. Heijboer maandag in de commissie ruimte. „We zijn nog volop in studie wat nog wel kan. We gaan proberen subsidie voor nieuwe plannen te krijgen. We hebben nog een half jaar de ruimte voor plan Noord dat we nu in ge deelten aan kunnen pakken. De pro vincie hecht ook veel belang aan het realiseren van het plan." Heijboer maakt zich nog geen zor gen over Cl000 Jurgen Stroot die voor vijfjaar toestemming heeft ge kregen om aan de Postweg te win kel uit te baten. Daarvoor is vrij stelling verleend (via artikel 17 van de wet op de ruimtelijke ordening), maar als die termijn afloopt, kan het niet via dit artikel verlengd wor den. „Er is nog tijd genoeg," zegt Heijboer. Hulpverleners drommen samen bij de zwaar beschadigde personenauto van het slachtoffer op de Lageweg. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Maandagavond stelde raadslid Chr. Koopman (SGP) in de commissie ruimte de kwestie aan de orde tij dens de rondvraag. Hij vroeg het college om bij de provincie aan dacht te vragen het verkeersknel punt. Wethouder F.J. Goossen ant woordde dat het college bezig is om een brief op te stellen, die volgende week in het college te bespreken en vervolgens naar de provincie te stu ren. „We vragen aandacht voor de situatie in het kader van de ver keersveiligheid omdat de kans op ongelukken daar nogal groot is. Net zoals dat is gebeurd bij de afslag naar de Engelaarsdijk bij Scherpe- nisse." Het overlijden van Ilona Quist is in haar woonplaats Sint-Philipsland hard aangekomen. De thuiskapster werd donderdagmiddag het slacht offer van een botsing op de T-split- sing Lageweg/Kadijk even buiten Poortvliet. De Sint-Philipslandse, die in een blauwe Ford Ka reed, kwam rond kwart over twee over de provinciale weg uit de richting van Poortvliet. Bij de Kadijk, de afslag naar Oud-Vossemeer. zag ze ver moedelijk te laat dat een voor haar rijdende zilvergrijze Volkswagen af remde en linksaf wilde slaan. „Deze auto sorteerde voor en gaf richting aan", aldus de Thoolse politiechef A. de Regt. De vrouw raakte de auto, bestuurd door een 23-jarige man uit Oud- Vossemeer. vanachter aan de be stuurderskant. Vervolgens gooide ze in een reactie haar stuur om. De Ford belandde dwars op de linker weghelft, waar vanuit de richting Tholen juist een vrachtwagencom binatie aan kwam. Deze was met twee containers op weg naar de mi lieustraat van de Zeeuwse Reini gingsdienst in Sint-Maartensdijk. De 26-jarige Noord-Bevelandse chauffeur trapte nog wel op de rem, maar kon de personenauto niet meer ontwijken. De Ford tolde als gevolg van de botsing enkele keren door de rondte en kwam in de berm aan de noordkant van de Lageweg tot stil stand. De bestuurster overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Ze zat bekneld en is door de brand weer uit het wrak gehaald dat met een zeil was afgedekt. De blusgroe- pen van Tholen en Sint-Maartens dijk waren ter plaatse, evenals een ambulance en vijf politiewagens. Ook de traumahelikopter was in eerste instantie gealarmeerd, maar het was snel duidelijk dat die niet meer hoefde te komen. Rond half vier is het lichaam van Ilona Quist weggebracht van de onheilsplek. De vernielde auto is weggesleept. Ook de auto van de Vossemeerder kon niet op eigen kracht verder, de be stuurder werd door een brandweer man thuisgebracht. Het verkeer is gedurende enkele uren omgeleid via de Hogeweg. In het verleden zijn op deze T-splitsing vaker soortgelijke ongevallen gebeurd, maar niet eer der met dodelijke afloop. Inmiddels markeren bloemen de plek. In Sint-Philipsland heerste verslagen heid na het bekend worden van het fa tale ongeluk. Het medeleven met het gezin Quist. dat enkele jaren geleden ook al zwaar werd getroffen, is groot. Net als in 2004 waren vorig jaar in het Zeeuwse verkeer 23 doden te betreuren. In zestig procent van de gevallen betrof het een eenzijdig on geval. Dat was ook zo bij het enige Thoolse slachtoffer, in augustus op de Bram Groenewegeweg tussen Sint-Annaland en Poortvliet. Het re gionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland maakt van het terugdringen van dit soort ongevallen de komen de vijf jaar een speerpunt. Zowel op Schouwen-Duiveland als op de Bevelanden waren zes slacht offers te betreuren, op Walcheren vier en in Zeeuws-Vlaanderen ze ven. Vier van de 23 waren jonger dan achttien jaar. De omgekomen Tholenaar was zeventien en zat als passagier in een auto. De helft - 12 van de 23 - van de Zeeuwse ver keersdoden reed (mee) in een perso nenauto. In juni en september waren de meeste slachtoffers te betreuren: vier. Maart, april en oktober waren de maanden dat niemand dodelijk verongelukte in het Zeeuwse ver keer. Was in 2003 en 2004 de groep 18- tot 24-jarigen de leeftijdsgroep waarin de meeste verkeersslacht offers vielen, vorig jaar waren dat de 35- tot 49-jarigen (7). Vijf slacht offers waren ouder dan 65 jaar. Op Tholen waren in 2004 en 2003 geen verkeersdoden te betreuren, maar in beide jaren daarvóór steeds één. Onderzoek heeft Eric Moerland ge leerd dat er een markt is voor hotel accommodatie in de gemeente Tho len. Regelmatig wordt hem gevraagd waar er in de buurt overnacht kan worden. Zo is het plan gerijpt om zelf te gaan bouwen. „Ik heb nu de leeftijd om nog iets te ondernemen." Het idee is om twaalf kamers te bou wen op het oude terras bij het restau rant: vijf op de begane grond en ze ven op de verdieping. En dan meteen behalve een trap ook een lift erbij. Een nieuw terras met 40 tot 50 plaat sen is aan de zuidkant voorzien. De plannen zijn positief ontvangen, zegt Moerland. „Het nationaal park was heel enthousiast. En ook de pro vincie vond het passen in het be leidsplan voor het Oosterscheldege- bied." Het waterschap en verschillende na tuurorganisaties reageerden even min afwijzend. Ook de gemeente wil de recreatie meer kansen geven, ervaart de ondernemer. Gezien de fikse aanloopkosten wil hij niet over één nacht ijs gaan. „Maar kennelijk kom ik precies op het juiste mo ment. De recreatie in Zeeland loopt momenteel wat terug en initiatieven zijn daarom welkom." De omgeving heeft mensen die in Anna Jacobapolder komen over nachten voldoende te bieden, denkt Moerland. Hij heeft zijn licht opge stoken en is zelf verrast door wat er op Tholen in de recreatieve sfeer al lemaal wordt georganiseerd. Zelf wil hij contacten leggen met een toeristisch pontje om enkele keren per week naar Zierikzee te varen. „Hoe meer initiatieven voor over nachtingsmogelijkheden er zijn, hoe interessanter het wordt om toeristi sche trekpleisters te ontwikkelen." Na vijftien jaar als restaurant te heb ben gedraaid, maakt een hotel zijn bedrijf compleet, zegt de Sint-Phi- lipslander. Maar hij benadrukt dal gasten welkom blijven in zijn res taurant en voor partijtjes. Voor de realisatie van de hotelka mers is een aanpassing nodig van het bestemmingsplan, want een deel van het terrein heeft nu nog de be stemming waterstaatswerken. Ook moet Moerland zijn plannen bij voorbeeld toetsen aan de Vogel- en Habitatrichtlijn. Er is dus nog een hele weg te gaan, maar de onderne mer heeft er vertrouwen in. „In ok tober/november hoop ik de vergun ning rond te hebben. En dan zouden we in april/mei 2007 kunnen ope nen", zegt Eric Moerland van 't Veerhuis. De SGP wil het besluit om de han- gens nieuwe regelgeving heeft afge- delshavenactiviteiten in alle Thoolse havens te beëindigen terugdraaien, maar hij kreeg daar voor onvoldoen de steun. Aarnoudse nam het burge meester en wethouders kwalijk dat ze er niet van op de hoogte waren dat de milieuvergunning voor de (hoi's), de havenontvangstinstallaties (voor afgewerkte olie) al twee jaar verlo pen was. „En dat de gemeente dat te horen kreeg van een medewerker van de provincie. Op iedere milieu vergunning staat hoe lang die geldig is. Dat doet pijn voor alle onderne mers die zich wel aan de termijn houden. Dit is heel slecht overgeko men." Ook het feit dat de gemeente vervol- wacht, stuitte de SGP-fractie tegen de borst: „Daar kunnen wij met onze pet niet bij." Behalve voor de depots voor afgewerkte olie bleek er ook geen vergunning te zijn voor de op slag van zand en grind. „Ook toen was de gemeente in overtreding waarna u besloot om de activiteiten onmiddellijk te staken. Mijn vraag is hoe ga je met onze Thoolse onderne mers om"?. Aarnoudse vroeg zich ook af of het college ondernemers kan verwijzen naar de werkhaven aan de Krabben- kreekweg 'die een concurrent is voor de faciliteiten in de Thoolse haven.' ZIE VERDER PAGINA 7 Mr. R. Boas nieuwe voorzitter OOT Wilma Antes nieuwe raadsgriffier Gouden KNV'B-speld voor Leen Tichem EN VERDER... Willem Heijbroek schrijft boek suikerbietenteelt Schapen ritueel geslacht in Sint-Annaland vv Vosmeer bestaat zestig jaar MET EEN GEVULDE MAAG IS HET LICHT VROOM TE ZIJN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Advertentie I.M. De gemeente, Castria Wonen en SVRZ kijken of het mogelijk is om het tweede woonzorgcentrum in Tholen te bouwen in Stadszicht. Volgens wethouder K.A. Heijboer is er nog een deel van het bestem mingsplan uit Stadszicht 1 beschik baar en kan er een strook grond bij Meulvliet uit het vervolg van het nieuwe bestemmingsplan (Stads zicht II) gebruikt worden. „We zijn samen met Castria, het Zorgkantoor Zeeland en de ontwikkelaar aan het bekijken of dat mogelijk is. Maar dan spreken we alleen maar over planvorming. Dat duurt alleen al 2 tot 3 jaar." De SGP maakt zich zorgen over de mogelijke uitbreiding van Water front in Tholen op de landtong langs het Schelde-Rijnkanaal. Vol gens raadslid P.W.J. Hoek is de pro vincie in het nieuwe omgevingsplan Zeeland terughoudend met het toe laten van bebouwing aan drukke vaarwegen (transportassen). „Zeker als er risico's aan vast zitten. Dat is ook ons standpunt. We vragen ons af of dit gevolgen heeft voor Water front II in Tholen." In 't Ouwe Raed'uus krijgt iedereen van haar een routebeschrijving mee en twee consumptiebonnen. Daarvoor kunnen ze bij terugkeer een kop erwtensoep of een beker warme chocolademelk krijgen. Komen de wandelaars aan de achter kant binnen, vertrekken moeten ze door de voordeur van het gebouw. Ze kunnen kiezen uit twee afstanden: zes of twaalf kilometer. „Je hebt drie kilometer de tijd om te beslissen welke route je neemt", krijgt een drietal dames uit Oud-Vosse meer te horen. De korte afstand gaat aan het einde van de Kruytenburgseweg links, de lange juist rechtsaf. Wie voor zes kilometer kiest, kuiert via de Hokweg en de Geerweg terug naar het dorp. De route van twaalf kilometer brengt de wandelaars naar de Schelphoek. en via Platte-, Krenge-, Lange- en Noordhoek- seweg terug naar Poortvliet. Gezinnen met kinderen, jongelui en ouderen komen op de snerttocht af. Een groepje voetballers van SPS loopt hard. Met zowat het dubbele aantal deelne mers van vorig jaar is deze tweede editie zeker geslaagd. Aan het einde van de Kruytenburgseweg, bij de boerderij van Burgers, wordt de wandelaars iets te drinken aangeboden. Ina Bolier en Linda de Bruijn schenken er warme choco lademelk of thee. Een enkeling vraagt om water, en ook dat hebben de dames bij zich. Twee dorpelingen die uit de tegenovergestelde richting komen aangelopen, groeten vriendelijk. „Wij krijgen zeker niets, hè. Daarvoor komen we van de verkeerde kant", grappen ze. Bij terugkeer in het dorpshuis staat de erwtensoep, gemaakt door Ina Bolier, klaar voor de wandelaars. In de Kruytenburgseweg voorziet Ina Bolier deelnemers aan de snerttocht van warme chocolademelk. '43

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1