In mei uitsluitsel recreatiewoningen Gemeente Tholen moet recreatie bij Speelmansplaten beteugelen 'De duivensport moet in je bloed zitten, het is namelijk een tijdrovende hobby' Overslag zand en grind haven Tholen gestaakt Ontsluitingsweg voor vmbo-school geregeld Werkgelegenheid daalt Parasiet kan gevaarlijke Lyme-ziekte overbrengen Ontheffing permanent bewonen Onderzoek naar nieuwe hotels Combinatie Hoek uit Sint-Philipsland is Zeeuws kampioen 2005 9 Uiterlijk in mei volgend jaar zullen Tholenaren die per manent in een recreatiewoning wonen, de aangevraagde persoons- of objectgebonden beschikking van de ge meente ontvangen. Dan weten ze of ze daar al dan niet kunnen blijven wonen. Donderdag 29 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gemeente bekeurd: geen vergunning De overslag van zand en grind in de handelshaven van Tholen is gestaakt. De gemeente beschikte niet meer over een milieuvergunning. Dat bleek bij controle van de waterpolitie. En de havenontvangstinstallaties (hoi's) voor onder meer afgewerkte olie in Sint-Annaland wor den gesloopt, in Stavenisse gesloten en in Tholen over gedragen aan de watersportvereniging De Kogge. Dat is het voorstel van het college van burgemeester en wet houders aan de raad. Sint-Philipsland Bezwaren Markiezaat college ongegrond Zwaartepunt Uitbreiding Meulvliet Constante duiven Samen werken Computerapparatuur gestolen Vier huurhuizen Dronken achter het stuur Psalmzangavond Bij de tentoonstelling van vereniging de Vredesduif be- eindelijk Zeeuws kampioen 2005 „En we beschikken over zeer con- 1,11 „^„1 Ti 1 1 werd. „De andere deelnemers uit stante duiven, er zaten geen uit haalde combinatie Hoek Uit Sint-Philipsland drie eerste de provincie waren we| bIij verrast, schieters bij die toevallig een goe- prijzen. In de categorieën late doffers, late duivinnen en dat moet ik erbij vermelden. Het is de vlucht hadden. We hebben over oude duivinnen bleken zij over de beste vogels te be- de eerste keer dat iemand uit de ge- heel het jaar genomen gewoon schikken. Het lijkt kenmerkend te zijn, de combinatie -jtógeU-' goed gevlogen" Hoek werd dit jaar door de Nederlandse Postduivenhou- on. Normaalgesproken gaat de titel samen werken ders Organisatie al uitgeroepen tot Zeeuws kampioen. naar een duivenmelker uit Waiche- Uitheemse teek in Flupland ontdekt Bij een controle van de waterpolitie aan de haven van Tholen in novem ber bleek dat er voor het overslaan van zand geen vergunning was. Het college ziet geen heil meer in het aanvragen van een nieuwe. Ze gaat er van uit dat die niet meer verleend zal worden vanwege de geluids overlast voor de omgeving en het zware vrachtverkeer dat door het centrum van Tholen rijdt als het zand en grind wordt afgevoerd. Het college besloot 'met onmiddel lijke ingang de overslagactiviteiten te staken.' De waterpolitie hield daarop de bekeuring op zak en vol stond met een waarschuwing. Met het besluit valt het doek voor de handelshaven wat betreft de over slag en komt een eind aan een eeu wenoud gebruik. Voor het wegval- )len van de inkomsten moeten i volgens het college zo snel mogelijk vervangende inkomsten worden ge vonden. Bij een controle van de hoi's door de politie in september bleek dat de vereiste milieuvergunningen al twee jaar verlopen waren. De gemeente werd hier eerder over ingelicht door een medewerker van de provincie, maar kreeg ook te horen dat er bij een nieuwe aanvraag van een ver gunning de hoi zou moeten sluiten. De gemeente ondernam geen actie meer in afwachting van nieuwe re gelgeving. De politie maakte echter wel proces-verbaal op en zond dat naar de officier van justitie in Den i Bosch. Gevolg is dat de huidige exploitatie niet langer mag worden voortgezet. Volgens het college kunnen ze over gedragen worden aan de watersport verenigingen of gebruikers die 'on der bepaalde voorwaarden' zelf een hoi of chemisch afval depot zullen moeten beheren. Dat betekent dat in Sint-Annaland de hoi kan worden gesloopt omdat de watersportvereniging al over een klein chemisch afvaldepot beschikt. In Tholen kan de hoi worden over gedragen aan de watersportvereni ging De Kogge. Die zal de installa tie dan afgesloten moeten beheren, namelijk voor eigen leden en bezoe kers. Voor Stavenisse betekent het dat de hoi over moet gaan naar de gebrui kers. De sportvissers- en water sportvereniging Stavenisse beheert de haven niet en daarom zal de hoi ook daar afgesloten moeten worden. En met de watersporters overeenko men hoe het met de openingstijden geregeld moet worden. Voor deze haven zorgt de gemeente dan zelf voor een vergunning (melding be sluit jachthavens milieuvergun ning). De gemeente zal over de kwestie overleg voeren met de be langhebbenden. Volgens het college zijn de hoi's ook niet langer noodzakelijk. Ze werden ruim tien jaar geleden ge plaatst op verzoek van rijkswater staat. De gemeente deed dat omdat er anders geen baggervergunning zou worden verleend. Daarna werd landelijk een inzamelnetwerk opge zet waardoor de hoi's voor de be roepsvaart volgens het college niet meer noodzakelijk zijn. Verder kiest de gemeente voor een recreatieve ontwikkeling van de havens, waar door de handelsvaart verdwijnt. Ge leidelijk wordt overgeschakeld naar recreatie, maar dat geldt niet voor de haven van Sint-Philipsland, aldus het college. De gemeente zou al een ontsluitingsweg kunnen aanleggen voor de bouw van het Markiezaat college in Tholen. Via een vrijstellingsbesluit is dit planologisch geregeld, om tijdwinst te boeken op het moment dat de bouw daadwerkelijk begint. Tegen de aanpassing van het bestem mingsplan voor de scholenbouw is door de heer A. Riethoff en me vrouw M.A.P. Koetsier bezwaar gemaakt. De gemeente Tholen zal het bestemmingsplan Buitengebied moeten aanpassen voor het recreatiegebied Speelmansplaten. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. De Raad ondersteunt daarmee de op vatting van de provincie Zeeland, die eerder al vond dat de gemeente te weinig oog had voor de bescherming van het nabijgelegen Zoommeer. Als de recreatie op de Speelmansplaten niet wordt beteugeld, zal dat tot verstoring leiden van de vogels in het Zoommeer. En dat is volgens Eu ropese regels niet toegestaan. De Zeeuwse werkgelegenheid haalt weinig profijt uit de omzet- en ex- portgroei. Voor het derde jaar op rij daalt de werkgelegenheid bij de Zeeuwse bedrijven. In 2004 daalde het aantal banen met 0.8%, dit jaar blijft het verlies beperkt tot 0,4%. Positief is de groei van arbeidsplaat sen in de zakelijke en persoonlijke dienstverlening: 0,9%. Landelijk stijgt de werkgelegenheid wel. Na de daling vorig jaar met 0,6% stijgt het aantal arbeidsplaatsen dit jaar in ons land met 0,4%. Riethoff en Koetsier zouden geen bouwkavel aan de Zoekweg in Tho len hebben gekocht als ze hadden ge weten dat de gemeente vlakbij het Markiezaat college ging bouwen. Het tweetal maakt bezwaar tegen aanpassing van het bestemmings plan, omdat ze geluidsoverlast, ver- keershinder, straatvuil, baldadigheid en hangjongeren vrezen. In hun be zwaar stellen ze dat ze, toen ze de kavel kochten, niet over de school plannen zijn geïnformeerd terwijl ze wél naar toekomstige bestemmingen hebben gevraagd. Ze kozen voor Tholen vanwege de rust en de ruim te, maar vrezen allerhande overlast als de school er straks staat. De keu ze van de gemeente voor de plek waar de school moet komen, is vol gens hen een 'gemakkelijke oplos sing' die te maken heeft met de be schikbaarheid van het perceel en de gedeeltelijk bestaande weg. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om de bezwa ren ongegrond te verklaren. Volgens hen was de verplaatsing van het Mar kiezaat college te voorzien én in voorbereiding op het moment dat de bezwaarmakers de grond kochten. De koopovereenkomst dateert name lijk van 14 december 2003, terwijl er in juni van dat jaar een rapport lag over de haalbaarheid van verplaat sing naar Tholen en de gemeenteraad diezelfde maand b. en w. opdracht gaf om tot een concretisering van de verplaatsing te komen. Van gemeen tewege zal volgens b. en w. niet ont kennend op vragen naar nieuwe ont wikkelingen zijn gereageerd. En mocht de makelaar aan de kopers geen informatie hebben verstrekt, dan kan de gemeente daarvoor geen verantwoordelijkheid dragen. Het argument van rust en ruimte van de bezwaarmakers doet in zoverre opgeld, dat dit in Bestemming Tho len vooral voor het landelijk gebied is aangegeven, waarbij wordt aange geven dat het niet de bedoeling is om ontwikkelingen te weren. In de toe komstvisie, april 2003 door de raad vastgesteld, wordt de verplaatsing van de vmbo-school ook al ge noemd, bovendien is Tholen-stad daarin als 'stedelijk zwaartepunt' Horwath consulting uit Amster dam stelt in opdracht van de pro vincie Zeeland en de Kamer van Koophandel een onderzoek in naar de haalbaarheid van nieuwe hotels. Horwath is specialist op het gebied van hotelontwikkeling. Het advies bureau zal aangeven welke con cepten en vestigingsplaatsen kans rijk zijn. De gehele provincie is aangemerkt, aldus b. en w. Binnen het huidige bestemmingsplan kan al een ontsluitingsweg of een parkeer terrein aangelegd worden, en wel binnen de eerste 94 meter van de ge plande verlengde Zoekweg. Een toename van het verkeer zit er zeker in, aldus het gemeentebestuur. Maar dat past binnen de 'stedelijke dynamiek' van Tholen en het gaat niet om een onaanvaardbare groei. Met verkeersremmers wordt er op ingespeeld. B. en w. stellen dat de plek voor de school met bibliotheek en ontsluiting zorgvuldig is gekozen. Aan alternatieven kleven bezwaren. Het college verwerpt de relatie die de bezwaarmakers leggen tussen het Markiezaat college en straatvuil, bal dadigheid en hangjongeren, in de bestaande situatie in Sint-Maartens dijk doen dergelijke gevreesde sce nario's zich niet voor'. Op 9 januari bespreekt de commissie ruimte de eerste herziening van het bestemmingsplan Kom en tien dagen later neemt de gemeenteraad een be sluit. De bedoeling is dat het Markiezaat college vanaf schooljaar 2007-2008 in Tholen gaat draaien. De verplaat sing vanuit Sint-Maartensdijk wordt noodzakelijk geacht om het leerlin genaantal van de vmbo-school op peil te houden. Op 1 oktober telde de school 244 leerlingen. Voor de bouw van de school, in combinatie met de hoofdvestiging van de openbare bi bliotheek, is 8000 vierkante meter grond nodig. Verder wil het gemeen tebestuur 4000 vierkante meter re serveren voor een mogelijke uitbrei ding van sport- en gemeenschaps centrum Meulvliet in de toekomst. Die grond ligt ten noorden van de sporthal. In verband met de vestiging van de school zal vanaf de Zoekweg een ontsluitingsweg aangelegd wor den met een rijbaan van 4,10 meter breed en twee fietsstroken van elk 1,20 meter. Subsidie personeelsvereniging. B. en w. hebben een verzoek van de personeelsvereniging van de ge meente Tholen gehonoreerd met de toekenning van een subsidie van 6000 euro. daarbij in beeld, dus ook Tholen en Sint-Philipsland. Mogelijk dat daarbij ook het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk aan de orde komt, waarvoor al eerder een ho telplan is gemaakt, maar dat toen werd afgeblazen omdat het niet haalbaar bleek. Het rapport van Horwath komt in de loop van maart uit. Volgens de gemeente legt het be stemmingsplan niet meer vast dan wat zich nu in het gebied bevindt. Ook de huidige toegestane activitei ten zijn in het plan verzekerd. Het plan laat daarom niet meer toe dan al was toegestaan, voordat het Zoommeer werd aangewezen als speciaal beschermd gebied, zegt de gemeente. Maar de Raad van State oordeelt anders over het plan. Zo zou het onder meer een onbelem merde bouw van opstallen toestaan op de Speelmansplaten. Dat is on- Vader Wouter (54) en zijn zonen Leon (31) en Wouter jr. (34) strij den al acht jaar samen met de beste postduivenhouders van de provin cie in korte en lange vluchten om de titel. „Er bestaat een goede con currentie, niet alleen regionaal bij de Vredesduif, maar ook op pro vinciaal niveau", vertelt Leon Hoek. Hij bevindt zich samen met zijn vader op de eerste etage van café de Druiventros om de andere leden van de vereniging te ontmoe ten en hun duiven te bekijken. De heer M. Fonteijne, regionaal kam pioen 2005 van de Vredesduif springt hem bij: „Ze zijn bioedfa- natiek en hebben goede vliegers. Het niveau van hun duiven wordt steeds hoger." Wouter en Leon Hoek maken van de tussenkomst gebruik om Fonteijne te feliciteren met zijn behaalde kampioenschap. Net als Fonteijne vinden zij de ten toonstelling een leuke gelegenheid om eens bij elkaar te komen en bij te praten. „De duivensport is ver- gewenst, zegt de Raad. De Raad van State vindt ook dat de gemeente in de fout is gegaan bij het toestaan van de vestiging van nieuwe agrarische bedrijven bij di verse hoogwatervluchtplaatsen voor vogels. Ook hier kiest de Raad de zijde van de provincie, die dit on derdeel van het gemeentelijke be stemmingsplan eerder afkeurde. De provincie wil bij die rust- en foura- geerplaatsen geen nieuwe bedrijven, omdat dit een aantasting van die bij zondere gebieden betekent. De der een eenzame aangelegenheid. De andere duivenmelkers kom je weinig tegen. De vogels verzorgen, deelnemen aan de wedstrijden, het is allemaal redelijk solitair", vertelt Wouter Hoek verder. Om zijn nek hangt een digitale fotocamera, een andere hobby die hij heeft opge pakt. „Een van de opdrachten die ik moet vervullen bij de cursus is het maken van een fotoreportage. De keuze viel natuurlijk snel op mijn duiven. Ik heb al foto's ge maakt van de vogels in de kooitjes thuis, waaronder enkele close-ups, de reportage vul ik nu verder aan met foto's van de tentoonstelling en andere duivenmelkers", legt hij uit. Op deze manier heeft Wouter een manier gevonden om zijn twee liefhebberijen te combineren. Het was voor de duivenhouders in Zeeland een verrassing dat combi natie Hoek in Sint-Philipsland uit- Raad van State is het daarmee eens. Anderzijds meent de Raad dat de gemeente en de provincie voor de bestaande agrarische bedrijven in de omgeving van die hoogwatervlucht plaatsen weer te streng zijn geweest. Diverse agrariërs rond de gebieden bij onder meer Sint-Annaland, maakten bij de Raad bezwaar tegen het bestemmingsplan. Zij vinden dat hun activiteiten te zeer worden beperkt, omdat daarvoor in de toe komst verschillende vergunningen zijn vereist. Volgens de Raad zijn provincie en gemeente allereerst on zorgvuldig geweest bij de exacte vaststelling van de hoogwater vluchtplaatsen. Daarbij zouden ver keerde kaarten zijn gebruikt. Ook vindt de Raad dat gemeente en pro vincie beter hadden moeten aange ven welke vergunningen vereist zijn voor welke activiteiten. Dat is nu eindelijk Zeeuws kampioen 2005 werd. „De andere deelnemers uit de provincie waren wel blij verrast, dat moet ik erbij vermelden. Het is de eerste keer dat iemand uit de ge meente Tholen de prijs wint, het werd tijd", vertelt de 31-jarige Le on. Normaalgesproken gaat de titel naar een duivenmelker uit Walche ren of uit Zeeuws-Vlaanderen. Het heeft volgens hem verschillende oorzaken dat het kampioenschap voorgaande jaren naar een ander gebied van de provincie Zeeland ging. „De duiven worden losgela ten op een vast punt. De deelne mers in Terneuzen hebben meer kans om wedstrijden te winnen, dan degenen op Tholen. Onze dui ven moeten namelijk veertig kilo meter verder vliegen." Hoewel de afstanden en minuten met elkaar verrekend worden, blijft volgens combinatie Hoek het feit dat de vo gels een langere afstand moeten vliegen dan de duiven die terugke ren naar bijvoorbeeld Terneuzen. „Het uithoudingsvermogen van on ze duiven moet dus beter zijn. Daarbij komt nog eens dat zij vaker over water moeten vliegen. En daar hebben duiven een verschrikkelijke hekel aan." Leon Hoek beredeneert verder dat het samenvoegen van de zaterdag- en zondagvluchten heeft bijgedragen aan de mogelijkheid om Zeeuws kampioen te worden. niet duidelijk genoeg, aldus de Raad. De Raad van State heeft wel de zij de van de gemeente gekozen in het meningsverschil met de provincie over de toewijzing van een bouw- mogelijkheid op een agrarisch per ceel van M.J en H.J Kooijman-de Jonge in Sint-Annaland. Volgens de Raad heeft de provincie in dit geval ongemotiveerd een streep gezet door die bouwmoge- lijkheid. De Raad heeft alle ingediende be zwaren tegen het bestemmingsplan afgewezen. Het betreft bezwaren van de belanghebbenden C.D. Groenewege uit Sint-Maartensdijk, A.L. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer. G.H. de Ruiter uit Scherpenisse, b. en w. van Tholen, L.T. Tebbens uit Sint-Annaland en J.H.J.M. Roefs uit Woensdrecht. „En we beschikken over zeer con stante duiven, er zaten geen uit schieters bij die toevallig een goe de vlucht hadden. We hebben over heel het jaar genomen gewoon goed gevlogen." De goede conditie van de vogels vergt veel onderhoud en verzor ging. De vader en zijn twee zonen verdelen deze taken. „We zijn da gelijks toch zo'n zeven uur met de vogels bezig. Het is een hobby waar ontzettend veel werk in gaat zitten, maar het is leuk om te doen", vertelt Wouter Hoek. Waar de passie voor de duivensport van daan komt, kan hij niet aangeven. „Wat is er nou zo interessant aan bijvoorbeeld voetbal?" stelt hij. „Dat is gewoon iets wat je heel erg aantrekt of helemaal niet. Het is niet echt te verklaren." Wel geeft Wouter aan blij te zijn dat hij de hobby samen met zijn zonen kan delen. Ook Leon vindt dat de sa menwerking goed bevalt. „Deze hobby moet volgens mij in je bloed zitten, dat zit bij ons wel goed", meent hij. In een combinatie aan de wedstrijden deelnemen heeft meer voordelen dan een goede familie band. „Als je dit allemaal alleen moet doen, is het ook erg moeilijk om op vakantie te gaan of om tijd te nemen voor andere dingen", ver telt Leon. Veel duivenhouders stel len activiteiten als vakantie vaak uit tot na het wedstrijdseizoen (eind maart tot eind september - red.), meent hij. „Al zal daar de vrouw niet altijd gelukkig mee we zen", grapt Krijn Reijngoudt, voor zitter van de Vredesduif. Leon Hoek stopte op veertienjarige leeftijd tijdelijk met de duiven sport. „Ik had twee jaar duiven ge houden, maar in die tijd gingen an dere dingen voor." De jonge Leon besloot enkele jaren lang zijn vrije tijd te spenderen op het voetbal veld. „Toen ging de voetbalsport voor alles, maar door een blessure kon ik er niet mee doorgaan." Rond hetzelfde moment stopte zijn vader na vijfentwintig jaar met zijn hob by. „Ik had jarenlang papegaaien gehouden, het werd tijd voor iets anders. Daarom zijn we samen be gonnen met de duiven. De duiven vliegen niet alleen goed in wed strijden, ze winnen ook nog eens bij tentoonstellingen. We hebben nu drie eerste prijzen en een twee de plaats behaald met de vogels. Dat gaat dus wel goed", aldus Wouter. Wanneer andere leden van de postduivenvereniging een vogel uit zijn kooitje halen om het beest je van top tot teen te bekijken, loopt hij snel naar hen toe. Niet al leen om eens rustig bij te praten en de vogel te bestuderen, maar ook om meer foto's te maken voor zijn duivenreportage: de deadline na dert. Tholen telt 268 woningen met een recreatieve bestemming. De ge meenteraad heeft besloten om geen permanente bewoning daarvan toe te staan, in lijn met het landelijke beleid. Maar wél wordt de verrui ming toegepast die minister Dekker van volkshuisvesting wil. Dat bete kent dat 65-plussers en gepensio neerden die vóór 31 oktober 2003 een recreatiewoning als hoofdver blijf hadden, via een beschikking ontheffing kunnen krijgen zodat ze er kunnen blijven wonen. In Tholen hebben 45 personen een aanvraag ingediend. Dat moest voor 1 maart 2005 gebeuren. Eind november in formeerde ABT-raadslid mevrouw C. van der Horst in de commissie bestuurszaken waarom de betrokke nen sindsdien niets meer hadden vernomen. Zij kreeg in de loop van december te horen dat het door tijds- en personeelsgebrek niet is gelukt de aanvragen voor 31 decem ber af te handelen. De insteek is nu Dat blijkt uit de Erbo-enquete van de Kamer van Koophandel in Zee land. Het vertrouwen van de Zeeuwse on dernemers in de economie is gelijk gebleven. Landelijk zet de groei van het vertrouwen in een positieve eco nomische ontwikkeling in 2006 wel verder door. Bijna een kwart van de Zeeuwse bedrijven voorziet een stij gende omzet tegen landelijk eender de. Daarnaast verwacht een kwart van de Zeeuwse ondernemers een ex portstijging, terwijl landelijk 4 op de 10 bedrijven een stijging voorzien. Ook over de ontwikkeling van het aantal banen in 2006 zijn de Zeeuw se ondernemers terughoudend: 7% van de ondernemers ziet een groei, landelijk is dat 13%. Als je de verschillende sectoren be kijkt, blijft export de motor van de Zeeuwse industrie. Bij de bouw lijkt het herstel in zicht na enkele moei lijke jaren. De groothandel loopt te rug en bij de detailhandel bleef de omzet gelijk. Daarmee is er nog VERVOLG VAN PAGINA 2 Bij het bedrijf Van Dijke Zeeland BV aan de Kwekerijweg is donder dagnacht tussen kwart over twaalf en één uur een inbraak gepleegd. Er is computerapparatuur weggeno men ter waarde van enkele duizen den euro's. Op één van de gestolen laptops stond de bedrijfspresentatie voor een beurs in Lisse. De dief ver schafte zich toegang tot het gebouw door een ruit in te slaan. De vier levensloopbestendige wo ningen van Castria Wonen aan de Deldensestraat en Wilhelminastraat zijn verhuurd aan inwoners uit het dorp. De huizen konden voor de kerst worden opgeleverd. Een van de huizen is een hoekpand, met de entree aan de Wilhemninatraat, de overige drie hebben de voordeur aan de Deldensestraat. Een 39-jarige inwoner is vrijdag nacht rond kwart over twaalf in Steenbergen aangehouden voor rij den onder invloed. De politie zag de om te kijken wie er in eerste instan tie voor een beschikking in aanmer king komt, waarna deze aanvragen in het eerste kwartaal van 2006 wor den getoetst aan de gestelde criteria. Zo moet iemand de betreffende wo ning minimaal vijf jaar in bezit heb ben en moet het pand voldoen aan de eisen uit het Bouwbesluit en de milieuwetgeving. De ontheffing om in de recreatie woning te mogen blijven wonen is niet overdraagbaar en vervalt bij verhuizing of overlijden. Ze wordt niet gegeven voor (sta)caravans, strandhuisjes, woonboten en cha lets. Als de beschikking is verlo pen, moet de gemeente de recre atiebestemming handhaven. Nieuwe gevallen van bewoning van recreatiewoningen, bijvoorbeeld permanente bewoning op chalet- parc Krabbenkreek in Sint-Anna land, worden niet gedoogd. Tegen deze nieuwe gevallen zal als eerste worden opgetreden. geen einde gekomen aan de effecten van de stagnerende koopkracht en het beperkte vertrouwen bij consu menten. De felle prijsconcurrentie en het terughoudend bestedingsge drag houden het aantal bedrijven waar winst wordt behaald, beperkt tot 85% en dat is boven het landelijk gemiddelde van 79%. De detailhandel in auto's en moto ren heeft te maken met een volume daling van 3,4% en dat is hoger dan de 2,6% landelijk. In de dienstverlening groeit het aan tal arbeidsplaatsen weer. In de re creatiesector staat de omzet onder druk door groeiende concurrentie van nieuwe vakantiegebieden en veranderend gedrag van de consu ment. In de vervoers- en communi catiebranche zijn er grote verschil len tussen klein en groot. De werkgelegenheid daalt en de winst gevendheid staat onder druk, aldus de Kamer van Koophandel op basis van de Erbo-enquete onder het Zeeuwse bedrijfsleven. man over een rotonde ter hoogte van de Franseweg rijden. Hij ver leende geen voorrang aan een auto mobilist, die door krachtig remmen ternauwernood een aanrijding kon voorkomen. De agenten hielden de Sint-Philipslander staande om hem te controleren en aan te spreken op zijn rijgedrag. De politiemensen merkten dat hij naar alcohol rook. De automobilist kon een blaastest niet voltooien en moest mee naar het politiebureau. Hier weigerde hij bloed te laten afnemen voor een al coholtest. De man gedroeg zich on willig tegenover de politie en pro beerde vernielingen aan te richten. Hij werd verhoord en ingesloten. De verdachte kreeg een rijverbod van 24 uur, omdat hij een bloedtest weigerde. Zijn rijbewijs is ingevor derd. Er wordt proces-verbaal tegen hem opgemaakt. In de kerk van de Oud Gereformeer de Gemeente wordt woensdag de maandelijkse psalmzangavond ge houden. De bijeenkomst heeft een interkerkelijk karakter. Er worden psalmen gezongen in de berijming van Datheen en speciale orgelbege leiding voor de bovenstem. Tijdens de pauze kan een kopje koffie of thee worden gedronken. De zang avond begint om acht uur. Dierenarts Sabrina Jansen van dierenkliniek Steenbergen heeft bij koeien in Sint-Philipsland een uitheemse tekensoort ontdekt. I)e parasiet kan ge vaarlijke bloedziekten veroorzaken, waar vooral honden en paarden gevoe lig voor zijn. Een besmette teek kan bij mensen de ziekte van Lyme over brengen. „Ik wil wel duidelijk maken dat het nog niet bekend Ls of deze teken ook werkelijk besmet zijn met de ziekte. Er zijn nog geen zieke dieren gecoastateerd en er is dus geen reden tot paniek", benadrukt Jaasen. De dierenarts kwam tot de vondst ren. omdat niet duidelijk is hoe de te- toen zij een boer in Sint-Philipsland bezocht. De man klaagde al geruime tijd dat zijn koeien bezaaid waren met de parasieten. Jansen had een milieu vriendelijk middel gevonden dat zeer effectief bleek te zijn tegen teken. De koeien van de boer konden niet met een chemisch bestrijdingsmiddel worden behandeld, omdat zij grazen in een afgesloten natuurgebied naast de zeedijk bij het Schelde-Rijnkanaal. „Aan de binnenkant van de oren zaten inderdaad bossen teken. Ik besloot een aantal op te sturen naar Utrecht voor onderzoek", legt zij uit. Vorig jaar waren vier honden besmet via de teek die vooral in Spanje en Portugal voorkomt (Dermacentor reticulatus). terwijl de viervoeters niet in het bui tenland waren geweest. De faculteit Diergeneeskunde in Utrecht riep die renartsen op om zoveel mogelijk te ken afkomstig van honden op te stu kensoort in Nederland is beland. „Er zijn nog een heleboel vragen. In totaal hebben zij 2000 monsters ontvangen. Ik wilde controleren of de teek die ik aantrof bij de koeien mogelijk de uit heemse soort was. Toen dat het geval bleek te zijn, is het balletje gaan rol len." Na het opsturen van de teken, werd bij de aanwezige koeien en paarden ook bloed afgenomen en rondliggende gebieden onderzocht. Uit dit onderzoek blijkt dat de teek ook in het natuurgebied bij De Heen voorkomt. Het is nog niet bekend of het gecontroleerde vee eventueel be smet is door de teek. In de loop van januari verwacht de dierenarts de uit slag van de onderzoeken. „De teken zijn alleen gevonden in afgesloten na tuurgebieden, waar je in principe niet mag komen met de hond. Zolang de regels worden nageleefd, is er dus geen gevaar." Ondernemer M. Verweij van de Speelmansplaten ziet door de uitspraak van de Raad van State zijn plannen gedwarsboomd. Wouter Hoek jr, Wouter Hoek en Leon Hoek (v.l.n.r.) behaalden met hun duiven de titel Zeeuws kampioen 2005.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9