Het was anders 'Voor de kermis verkocht je aan de mannen overhemden bij de vleet' Medifit biedt met fitness mogelijkheden op 20 stations ZLM AUTOVERZEKERING? Fysiotherapeut Borst in de Smisse te Sint-Annaland Medifit de Smisse Raar kaartspel Cor en Toon Verhees stoppen na bijna 38 jaar met winkel Dinerbon voor Bob Snerttocht langs Pluimpot Donderdag 29 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Stemmen van lezers Compensatie t De Blommenwienkel in Oud-Vossemeer sluit zaterdag voorgoed de deuren. Daarmee raakt het dorp opnieuw een winkel kwijt. Maar het servicepunt van de stomerij én de bloemenverkoop blijven behouden, want Van Po kado even verderop in de Molenstraat neemt het over. Cor en Toon Verhees dreven hun winkel bijna 38 jaar. „En als Toon geen 65 had geworden, dan waren we ge woon doorgegaan", zegt zijn vrouw. Stomerij Gezondheidscentrum de Smisse in Sint-Annaland krijgt er maandag 2 januari een nieuwe voorziening bij: Medifit voor medische en vrije fitness onder leiding van de fysio therapeuten Arie Borst en Anne Hage. Op 20 verschillen de stations, waaronder 3 fietsen met een hartslagmeter, kan men werken aan de conditie. Overgewicht Kerststukjes Preventie Sorteercentrum sluit zijn deuren Loopband Menig lezer zal bij het lezen van het vraaggesprek over eenzaamheid on der ouderen in de Eendrachtbode van donderdag 22 december net zo onaan genaam verrast zijn als ondergeteken de. Verschillende vermeende uitspra ken kwamen mijzelf niet alleen onbekend, maar ook bevreemdend voor. Afgezien van wat kleinere zaken in redactionele zin, bijvoorbeeld over de toename van de Islam en de ver woording van het Kerstevangelie, wil ik er enkele saillante momenten uit lichten en deze toelichten. Om te beginnen de kop. Deze sugge reert dat naar de ervaring van menig een de zondag 'niet door te komen is'. Een merkwaardige uitspraak voor een predikant... Wel heb ik gezegd dat ik uit ervaring weet. niet alleen als pas tor maar ook als zoon van een we duwnaar. dat de zondag voor menig alleenstaande in een aantal opzichten de moeilijkste dag van de week is. Het is en blijft die dag vaak zo stil. Daarmee verbonden was de opmer king over aandacht voor ouderen rondom Kerstfeest. Op mij maakt het soms de indruk dat we met elkaar daarmee collectief ons geweten pro beren te sussen. In dat verband heb ik opgemerkt dat menig oudere meer ge holpen zou zijn met wat minder aan dacht in de kerstweek en wat meer in de andere 51 weken van het jaar. Ove rigens, de zondag lijkt mij daarvoor nu niet precies de meest geschikte dag! Naar aanleiding van het thema 'kerk scheuring' werd mij gevraagd, of het te verwachten is dat mensen die voor dien bijeen hoorden, weer bijeen zul len komen. In antwoord op die vraag heb ik uitgesproken dat dat niet te ver wachten is zolang de Protestantse Kerk in Nederland bijvoorbeeld met een Luthers belijdenisgeschrift de klassiek gereformeerde avondmaals- opvatting veroordeelt; met andere wix)rden: zolang er fundamentele ver schillen zijn tussen het belijden van beide kerken. Van een verschil in visie op het Kerstfeest is in het kader van dit gesprek letterlijk geen sprake geweest. In gevolg op dit onderwerp heb ik te vens gesteld dat de keuze voor de ene of de andere kerk niet voor iedereen een zaak van principe was, maar dat er ook mensen zijn die vanwege fami lieverbanden of sociale contacten hun keuze hebben gemaakt. In dat ver band is het al of niet ter kerke gaan op de Kerstdag niet eens aan de orde ge komen. Iets was in het gewraakte arti kel wel gesuggereerd wordt. Normaliter ben ik niet iemand die snel via de krant reageert. In dit geval leek het mij, én voor het goede ver staan van elkaar én voor het goede verstaan van ondergetekende onmis baar. Ik ben de redactie dan ook er kentelijk voor de spontane bereidheid om mij daartoe de gelegenheid te bie den. Ds. P.C. Hoek, Sint-Annaland. VERVOLG VAN WMO Van belang is volgens Velthuis dat er meer geld komt, dan nu wordt berekend. Met de andere Zeeuwse gemeenten wordt een 'brandbrief' geschreven naar de vaste kamer commissie voor de volksgezond heid. Daarin wordt gevraagd hoe de verdeling nu precies tot stand is ge komen en hoe het verder moet in Zeeland. „We willen best nieuwe taken overnemen, maar met het budget erbij. Het rijk heeft dat wel toegezegd voor het hele land, maar er zijn nu lokaal grote verschillen. Dan moet je je afvragen of het wel goed is om het door de gemeente uit te laten voeren." Volgens Tweede Kamerlid L. Blom is de invoering van de WMO een verkapte bezuiniging. „We zijn er als fractie tegen zolang er geen compensatie komt" zei hij onlangs op een PvdA-bijeenkomst in Haestinge. De gemeenten zouden in vier jaar moeten toegroeien naar een nieu we verdeling. Er kan volgens Velt huis nog wel aan gesleuteld wor den omdat er ook in de Tweede Kamer weerstand is tegen de nieu we wet. De Christenunie vraagt het colle ge van burgemeester en wethou ders wat de gevolgen zijn van het lagere budget. En wat de reden van de negatieve afwijking is en welke pogingen het college denkt te gaan ondernemen om het tij te keren. ,Het kan toch nooit de bedoeling van de WMO - de basisvoorzie ning voor kwetsbaren - zijn om ge meenten met dit soort financiële gevolgen op te zadelen?" f, Waarom sturen mensen die elkaar vrijwel dagelijks zien, elkaar een kerst kaartje? Ik verbaas me daar elk jaar weer over. Als familie, vrienden, buren en bekenden kun je toch ook tussen al het geroddel en geneuzel van alledag door, best gewoon tegen elkaar zeggen dat je de ander fijne feestdagen en een gelukkig nieuwjaar toewenst? Maar nee hoor, om een of andere duistere reden brengen wij die boodschap liever schriftelijk over. Het gevolg is dat er aan het eind van elk jaar zo'n soort flippo-rage voor volwassenen ontstaat. Jantje geeft een kaartje aan Pietje, en omgekeerd. En dan maar opgewon den tellen hoeveel kerstkaarten je dit jaar weer ontvangen hebt. Jammer al leen, dat je de dubbele niet kunt ruilen. Wat willen we met het versturen van zulke oersaaie kerstkaarten met oubol lige en weinig originele teksten eigenlijk bereiken? Is het bedoeld als teken van leven voor degenen die het hele jaar door - onder het mom van 'we hebben het zo druk- bewust ontlopen worden Spannen we de postbode voor ons karretje omdat wij zelf de standaardzin 'prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar' niet over onze lippen kunnen krijgen? Of is het gewoon een massale sponsoractie voor TPG Post? Hoe het ook zij, de uitwisseling van kerstkaarten blijft in mijn ogen een eigenaardig fenomeen dat boven dien ook lang niet zo onschuldig is als algemeen wordt aangenomen. Sommige stakkers blijken aan het grote aantal aan hen gerichte kerstgroe ten namelijk de conclusie te verbinden dat zij veel 'vriendenhebben. Weer anderen zien zo'n kaartje als de ideale manier om met de feestdagen toch maar niet persoonlijk bij de geadresseerden langs te hoeven gaan. Dat die mensen met de feestdagen wellicht zitten te vereenzamen, terwijl zij zelf in een of ander restaurant een uitgebreid kerstdiner naar binnen zitten te wer ken, dringt tijdens het likken aan zo'n goedkope kerstzegel klaarblijkelijk hiet tot hen door. In de zakenwereld wordt een kerstkaart nogal eens als een soort verkapte reclamefolder naar relaties gestuurd. Degene die in zulke ontactische en vaak misplaatste briefkaarten de ware kerstgedachte kan herkennen, heeft ontegenzeggelijk een rijke fantasie. Zou het soms schaamte zijn Missen wij eenvoudigweg het lef om met een uitgestoken hand op familie, vrienden en bekenden af te stappen, om ze met èen stevige - en welgemeende - handdruk te laten voelen dat wij het echt menen, als wij hen hele fijne kerstdagen en een fantastisch nieuwjaar toe wensen? Het komt hoe dan ook erg vreemd over als je het hele jaar door wel zonder schaamte met elkaar over sex, drugs en andere taboes kunt pra ten, maar voor iets simpels en onschuldigs als het overbrengen van een kerst- of nieuwjaarswens de postbode als boodschapper inschakelt. Gelukkig kan ik u als columnist langs déze weg een heel gezond, gelukkig en succesvol nieuwjaar toewensen. Dat scheelt mij in elk geval heel wat kerst kaartjes. Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Övcrbcekc Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. Na bijna 38 jaar sluiten Cor en Toon Verhees de deuren van De Blommenwienkel in Oud-Vossemeer. De winkel in de Molenstraat is een heel eind leeg en ook heeft Ver hees al wat rekken weggehaald. Er staan nog enkele bloemen en plan ten, er liggen wat kaartjes, bloem potjes en flesjes plantenvoeding. In een houten kast die er al stond toen ze zelf de winkel overnamen. Want het interieur is in al die jaren nooit grondig veranderd. Het as sortiment is dat wél. De bloemen zijn er pas vanaf 1996, daarvoor werden tien jaar lang kantoor- en schrijfbenodigdheden en boeken verkocht. En het begon met textiel en wo ninginrichting. Want dat was de branche die mevrouw Duine-Heu- ving uitoefende toen het echtpaar Verhees de zaak begin 1968 over nam. „Vrijdag 8 maart zijn we ge trouwd en de maandag daarop zouden we open gaan. Maar toen we zaterdag bezig waren de zaak in te richten, kwamen de klanten al en zijn we maar meteen gaan verkopen", herinnert mevrouw Verhees zich. Haar man werkte bij zijn vader in de aardappelhandel, maar hij had zijn middenstandsdi ploma en zocht er eigenlijk iets bij. „Mijn vader kwam met het idee om de winkel van de heer Duine, die was overleden, over te nemen", vertelt hij. „Ik heb voor mijn trouwen in een kruideniers zaak in Bergen op Zoom gewerkt. Dus heb ik Toon gewaarschuwd dat hij goed moest beseffen waar aan hij begon. Want met een win kel ben je altijd gebonden", zegt mevrouw Verhees. Het was hard werken in de begin jaren. Verhees had zijn baan als pijpfitter bij een scheepswerf, zo dat zijn vrouw alleen voor de win kel en het huishouden stond. „Vloerbedekking leggen en gor dijnen ophangen bij de klanten, dat deden we 's avonds." Op va kantie ging het paar in 1975 voor het eerst: een weekje naar Lim burg. „Later gingen we twee we ken dicht en de laatste vijf jaar drie weken. En dat ging ook", zegt Verhees. „Maar de vrije woensdagmiddag hebben we al die jaren aangehouden." Van mevrouw Duine kregen ze tips over het assortiment. „Ze zei dat we kort voor de kermis voor voldoende overhemden moesten zorgen, omdat de mannen dan nieuwe kwamen kopen. En we verkochten ze inderdaad bij de vleet", herinnert mevrouw Ver hees zich. Ondergoed, overalls, truien, babykleertjes, het was alle maal te koop. „De vertegenwoor digers kwamen er voor langs en dan kon je uitzoeken. Er was er een uit Friesland, een heel grote man, die bleef 's avonds altijd bij hotel Mees slapen om de volgende dag naar huis te reizen." Mensen die meubels, vloerbedekking of vitrage wilden, werden door Ver hees meegenomen naar een toon zaal. Dat was in die tijd heel ge bruikelijk, ook al omdat lang niet iedereen een auto had. „Ze zoch ten uit wat ze wilden, rekenden ge woon af en wij kregen naderhand ons percentage." Goudstikker in Bergen op Zoom, Broos in Roosendaal en DeeBee in Breda waren bedrijven waar zaken mee werden gedaan. Verhees: „Met die laatste zijn we nog het schip inge gaan, want we kregen van de laat ste zending nooit ons geld. Toen we gingen kijken, stond de zaak leeg. Ze waren failliet." In de loop van de jaren werd de merkkleding te duur voor de men sen. „Ze konden het in de stad goedkoper krijgen dan de prijs waarvoor wij het moesten inko pen, dus dat ging niet langer", al dus mevrouw Verhees, die nog weet dat toen ze begon een merk- overall 18,75 gulden kostte. Per 1 januari 1986 stapte Verhees over op kantoorartikelen en boe ken. „We verkochten voor Heij- Arie Borst en Anne Hage beginnen maandag met medische en vrije fitness. In de voormalige winkel van schoenhandel Sturris staan aan de zijwanden allerlei toestellen opge steld. Twintig mensen kunnen daar tegelijk onder begeleiding oefe nen. „Die begeleiding is het be langrijkste, want de fysiotherapeut heeft kennis van aandoeningen en belastbaarheid", legt Arie Borst uit. Medische fitness is voor ie mand die klachten heeft. De vrije fitness is er om onder begeleiding de conditie te verbeteren. „We hebben al tientallen aanmeldingen van huidige fysiotherapie-patiën- ten en we hopen met deze nieuwe voorziening ook een regiofunctie te krijgen. We moeten immers commerciëler worden", aldus Arie Borst. Hij huurt de ruimte van huisarts A. van den Berge, die het pand van schoenhandel Sturris kocht en een flinke verbouwing uitvoerde. Door het magazijn bij de winkel te trek ken, is er een ruimte van 120 m2 ontstaan met een speciale vloer, een nieuw plafond en een airco-in stallatie. De centrale ingang is bij de huisartsenpraktijk aan de Voor straat. Men kan per fiets of lopend komen, maar wie per auto komt. kan op het Havenplein parkeren, behalve op donderdagmiddag wan neer het daar markt is. Arie Borst heeft inmiddels 2,5 jaar zijn praktijk in de Smisse en het samenwerken met andere discipli nes onder één dak bevalt hem wel. „Het leuke is, dat je hier de moge lijkheid hebt om samen dingen te bespreken. Als je problemen hebt, is dat belangrijk. De lijnen zijn kort. Niet alleen met de huisartsen, maar ook met de diëtiste en de psycholoog. We hebben namelijk ook een programma om overge wicht aan te pakken. Ook via arbo- diensten kunnen hier mensen te recht, evenals via de huisarts, specialist of bedrijfsarts. Iedereen kan hier vrij terecht, zonder ver wijzing." Een introductiecursus van 3 maan den met 1 uur activiteiten per week kost 102 euro voor medische fit ness; een maandkaart vrije fitness met eveneens 1 uur per week kost 30 euro. Volgens Borst wordt me dische fitness voor bepaalde aan doeningen mogelijk vergoed door boer uit Sint-Annaland, die ons daarvoor had benaderd." Wél bleef de winkel een servicepunt voor de stomerij. „Dat zijn we zeker al 25 jaar", meent Verhees. Twee keer in de week, op woensdag en vrij dag, worden de spullen gehaald en gebracht. Eerst door stomerij Van Alphen, tegenwoordig door Textielverkenners te Zevenbergen, een onderdeel van Boekee. Het voorziet nog altijd in een behoef te, hoewel je volgens mevrouw Verhees kunt merken dat er min der kostuums worden gedragen. Maar ook overgordijnen en skikle ding wordt aangeboden om ge stoomd te worden. Na verloop van tijd liep het met de boekhandel allemaal wat minder goed en daarom besloot Toon Ver hees er een punt achter te zetten. „Ik ben toen zelf op het idee geko men om met bloemen te beginnen, dat was in 1996." Verhees zat in middels thuis, hij was afgekeurd. Zijn winkel, die de naam De Blommenwienkel kreeg, werd in feite een verkooppunt van bloe menhandel Kouwen te Steenber gen en dat bleef zo tot een jaar ge leden. Verhees reed nogal eens op en neer om bloemen en planten te halen - bomvol zat zijn auto vaak- en hij zette ook altijd wel wat neer op de stoep voor zijn winkel. „Ik bezorgde het allemaal zonder daarvoor extra te rekenen. Je moet voor je zaak in de weer zijn." Er ontstond een vaste klantenkring, die vooral overdag in de winkel kwam. Dat verschilde van de boekhandel, toen veel klanten aan het eind van de middag kwamen. In mei hoopt Toon Verhees 65 jaar te worden. Daarom besloten hij en zijn vrouw om ermee op te hou den. „Ik heb het altijd graag ge daan. hoor. De etalage inrichten en dergelijke. En als Toon geen 65 zou worden, dan gingen we ge woon door", zegt zij. Maar finan cieel is het aantrekkelijker om te stoppen. Het paar is blij dat Ad en Anita van Poortvliet het assorti ment aan hun winkel willen toe voegen. „Dat besluit is pas begin december gevallen. Het was puur toeval, want het kwam ter sprake toen ik bij hen een boeket moest afleveren", zegt Verhees. Hij had dit keer voor het eerst in jaren geen kerstbomen ingekocht en stond versteld van het aantal men sen dat daarnaar informeerde. „Kerststukjes hebben we nog twee keer laten naleveren en vrijdag voor de kerst om half vier was het laatste weg." Het echtpaar Verhees blijft op de vertrouwde stek wonen, ze zullen wel een bestemming vinden voor de vrijkomende verkoopruimte. „Voorlopig kunnen de kleinkinde ren er spelen, die komen elke vrij dag", zegt mevrouw Verhees. Haar man tobt inmiddels met zijn gezondheid en dat zet een beetje een domper op de toekomst. Maar niettemin hopen ze straks vaker in hun caravan aan de Grevelingen te vertoeven dan alleen in de week einden zoals de afgelopen jaren. het ziekenfonds. Voor een deelnemer zich op de toestellen begeeft, volgt er een ge sprek met een fitheidstest, waarbij de conditie, de hartslag, het vet percentage en de bloeddruk in kaart worden gebracht. Aan de hand daarvan wordt een schema gemaakt. Meestal voor 3 maanden en daarna wordt gemeten of de kracht en stabiliteit is toegenomen. De vooruitgang wordt bekeken. De fysiotherapeut geeft aan, dat de nieuwe voorziening goed is voor de leefbaarheid van Sint-Anna land. „Een goed verenigingsleven, een florerende middenstand en goede gezondheidszorg is belang rijk voor een dorp. De mogelijkhe den die Medifit de Smisse biedt, zijn uniek voor het platteland. Je kunt ervoor in Bergen op Zoom te recht, maar dan moet je twee keer een half uur rijden, het kost je brandstof en ook nog inschrijfgeld. Dat berekenen wij niet." De ervaringen die collega's elders in het land met fitness hebben, brachten de Sint-Annalandse fysi otherapeut ertoe om over te gaan tot deze uitbreiding. „Het is voor jong en oud. Wie meer beweegt, is fitter. Preventie is belangrijk. Wan neer je iets wilt opbouwen, moetje dat op een goede manier doen en daarvoor is zo'n programma heel geschikt. We bieden ook een fit heidstest aan." Medifit is van maandag tot en met vrijdag geopend, ook 's avonds. De uitbreiding betekent voor fysiothe rapeut Anne Hage een welkome toename van het aantal uren. Ze TPG Post sluit uiterlijk I juli 2006 de deuren van het sorteercentrum aan de Dalemsestraat in Tholen. De twintig sorteerders zullen hun werkzaamheden voortzetten in Bergen op Zoom, waar ook de post voor Halsteren en Lepelstraat wordt gesorteerd. Hierna zal de post geleverd worden aan de plaat selijke bezorgers. Op 27 septem ber 2004 verhuisde het bestelkan- toor reeds van Sint-Maartensdijk naar Tholen. De toenmalige bestellers doen tegenwoordig het voorwerk van de nieuwe deeltijd postbodes. Een bezoeker van een restaurant of eetcafe die afziet van het nuttigen van alcoholhoudende dranken, maakt kans op een dinerbon van 50 euro. Het regionaal orgaan ver keersveiligheid Zeeland stelt de bonnen beschikbaar tijdens de Bob- dineractie. Die duurt tot en met 26 februari in 45 restaurants in heel de provincie. Op Tholen doen er twee mee, Buutengaets in Sint-Annaland en de Zeeuwse Babbelaar in Sint- Maartensdijk. De restaurants zijn te herkennen aan de deelnemersposter bij de ingang. Alleen restaurantbezoekers die aan het begin van het etentje aangeven dat zij Bob zijn en dat vervolgens bewijzen door geen alcoholhouden de consumpties te nuttigen, maken kans op zo'n gratis diner. Het was vorig jaar zo'n succes dat het ROVZ het herhaalt. In ieder deelnemend restaurant valt ten minste een winnaar. De ROVZ trekt de winnaars na afloop van de actie en stuur de bonnen uiterlijk eind april maar de winnaar. Die krijgt de bon toegezonden voor het restaurant waar de bon is verdiend. De stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen organiseert vrij dag samen met Staatsbosbeheer een snerttocht voor het hele gezin. Tijdens de tocht langs de Ooster- schelde en het natuurgebied De Pluimpot vertelt een natuurgids het een en ander over de bewoners van het gebied. Na afloop krijgen de deelnemers van de snerttocht warme erwtensoep geserveerd in Scaldis Naturalis. De natuurwan deling begint om elf uur 's och tends vanaf de Kastelijnsweg 8. Warme kleding en een verrekijker worden aanbevolen. Het is de eer ste keer dat het nieuwe bestuur van het platform een activiteit vanuit Scaldis Naturalis organi seert. Het bestuur bestaat uit Peter Hendrikx (voorzitter), Hilbert Brinkman (penningmeester) en Els Frigge (secretaris). Deelname aan de snerttocht is gra tis. werkt nu halve dagen en is de ande re helft van de week werkzaam bij een glastuinder. Daarmee is ze nog bevoorrecht, want veel van haar on langs afgestudeerde collega's doen alleen invalwerk of hebben zelfs nog geen baan in de fysiotherapie. Arie Borst en Anne Hage demon streren de verschillende stations. Met een grote bal kun je rug, been en spieren en balans oefenen. De pully is ook geschikt voor rolstoel patiënten. Bijna alle spiergroepen kun je ermee trainen. Naast drie fietsen is er ook een loopband met een hartslagmeter. „We hebben aan de hogeschool Breda allebei een cursus medische fitness gevolgd, want goede, intensieve begeleiding is belangrijk. Zo is er een .warming up' nodig en we moeten de pauzes aangeven. De manier waarop je fit ness doet, is van groot belang. Bij medische fitness mogen niet meer dan zeven toestellen per keer ge bruikt worden. Iedere deelnemer krijgt tevoren persoonlijk advies en sportieve kleding is wel gewenst. We hebben professionele toestellen en trekapparaten." Medifit is bedoeld voor mensen die een actiever leven willen gaan leiden en hun conditie onder pro fessionele begeleiding willen ver beteren. Ook bij reïntegratie na ar beid en/of sportbeoefening, na revalidatie en na sportblessures is medifit geschikt. Vijftigers die de ongemakken van het ouder worden willen terugdraaien en/of zo lang mogelijk willen uitstellen, kunnen volgens fysiotherapeut Borst ook goed terecht bij Medifit. Voorstraat 31 Sint-Annaland Medische en vrije fitness Persoonlijke begeleiding door de fysiotherapeut In kleine groepen of individueel Geen verwijzing nodig -Voor iedereen toegankelijk - Uniek voorTholen - U kunt al fitnessen vanaf 30 euro per maand Voor een afspraak kunt u bellen van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 10.00 uur, 0166 - 653440 Meer informatie vindt u ook op www.fysiotherapiedesmisse.nl Fysiotherapeuten A. Borst en A. Hage

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3