law, Erg smalle basis voor een brede school in Sint-Annaland Bieb van Markt naar Maartenshof Zeven ton minder huishoudelijke zorg Met oliebolen het jaar ■Pi Ons voornemen? Nog voordeliger zijn! ZLM Vos gezien in Molenstraat c Oud-Vossemeer Kinderopvang haakt af, alleen de bibliotheek blijft over Donderdag 29 december 2005 62e jaargang no. 7 Altijd meer dan 400 OCCASIONS Tholen groeit met 203 inwoners Stichting Kobalt acht kinderopvang bij de basisscholen in Sint-Annaland financieel niet haalbaar. Daarmee valt een pijler weg onder het idee voor een 'brede school' in het dorp. Alleen de openbare bibliotheek blijft over als mogelijke deelnemer in het project. Burgemeester en wethouders noemen dat een minimale variant. Er is naar verbreding gezocht om de kosten van de scholenbouw te kunnen drukken. Maandag 2 januari gemeentehuis gesloten Multifunctioneel VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 Zestien plaatsen Doelgroepenbibliotheek Sint-Maartensdijk De, beperktere, doelgroepenbibliotheek in Sint-Maar tensdijk wordt ondergebracht in het woon-zorgcentrum Maartenshof. De ruimte die het gemeentebestuur op het oog heeft, komt begin volgend jaar beschikbaar. De ver huizing kan halverwege 2006 een feit zijn. In januari neemt de gemeenteraad een besluit. Unieke kans Wethouder Velthuis schrikt van WMO www.bcc.nl (wij verlagen zelfs onze autopremie) verzekeringen www.autoteam.nl Courant tnoaland 74 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de eerste 11 maanden van dit jaar is het inwonertal van de gemeente Tholen gegroeid met 203. Op 30 no vember waren er 24.879 inwoners. De maanden maart en april waren met 38 en 37 de topmaanden, wat de bevolkingsgroei betrof. Augustus viel uit de toon met een afname van tien. Ondanks dat er flink wat huizen zijn gebouwd in Tholen, Sint-Phi lipsland en Oud-Vossemeer, blijft de natuurlijke groei het belangrijkst voor de Thoolse bevolkingsaanwas. Het geboorteoverschot was 140. het vestigingsoverschot slechts 63. Over de periode januari tot en met november zijn 322 kinderen geboren in Tholen en er overleden 182 men sen. Van elders kwamen er 843 men sen in Tholen wonen, maar er ver trokken er 780 uit de gemeente. Per maand zag de bevolkingsontwik keling er als volgt uit: januari +17, februari +4, maart +38. april +37, mei +34, juni +35, juli +10, augustus -10, september +2, oktober +14, no vember +22. Er kwamen 97 mannen bij en 106 vrouwen. Van de 24.879 inwoners zijn er 12.443 man en 12.436 vrouw. Bewoners van de Molenstraat in Oud-Vossemeer zagen tot hun ver rassing zaterdagmiddag rond half drie een vos lopen. „Het dier kwam van de kant van de Prins Maurits- straat bij mij achter", vertelt Siem Laban, die twintig kippen achter zijn woning heeft zitten. Daarom ver jaagde hij de vos, die naar de straat vluchtte waar buurtbewoners hem opjoegen. De inmiddels gewaar schuwde politie kon het dier niet traceren. „Maar ze hadden niet eer der gehoord dat een vos zich in de bebouwde kom ophield", aldus La- ban. Jachtopziener J. van Vossen uit Sint-Annaland bevestigt dat het bij zonder is dat vossen zich in de be bouwde kom ophouden. „Het is een teken dat er teveel zijn, ze worden brutaler", zegt hij. In Sint-Maar tensdijk in de Bloemenlaan en aan de rand van Stavenisse zijn eerder ook al vossen gezien. Vanaf 1 april komt het dier op een landelijke vrij- stellingslijst om bejaagd te kunnen worden. „Maar afschieten kan pas vanaf I augustus, na een zogenaam de schoontijd. Ik ben daar niet ge lukkig mee, omdat die schoontijd precies samenvalt met de periode dat de vossen kweken en er dus nog meer komen", aldus de jachtop zichter. Erg breed kan de brede school in Sint-Annaland niet worden volgens het gemeentebestuur, omdat in het dorp tal van voorzieningen al elders goed zijn ondergebracht. De gedachte aan een brede school in Sint-Annaland hangt samen met de nieuwbouw van beide basisscholen. De mogelijkheden ervoor zijn door burgemeester en wethouders onder zocht, waarbij men zich richtte op de leeftijdsgroep nul tot twaalf jaar. Binnen een brede school werkt een onderwijsinstelling samen met ande re partijen, waarbij het er in het alge meen om gaat om de ontwikkelings kansen van kinderen te vergroten. In verband met een nieuwjaarsactiviteit voor alle medewerkers van het gemeentehuis op maandagochtend 2 januari, zijn de loketten deze ochtend gesloten. Onze excuses voor dit ongemak. Vanaf dinsdag 3 januari staan we weer voor u klaar. De openingstijden van de publieksdiensten van het gemeentehuis zijn: Andere doelen kunnen bijvoorbeeld multifunctioneel bouwen en buiten schoolse opvang zijn. Het idee van de brede school is van uit de gemeente gekomen, zegt di recteur G.T. Bril van de De Casem- brootschool. Ook hij ziet geen andere mogelijkheden dan alleen de bibliotheek en is bereid daaraan me dewerking te geven. Maar belangrij ker vindt Bril dat er zo snel mogelijk goede huisvesting komt. „Onze me dezeggenschapsraad is erg ontevre den over de gang van zaken en over weegt een brief aan de gemeente te schrijven. Er worden maar geen knopen doorgehakt." De openbare basisschool heeft inmiddels drie noodlokalen in gebruik en de direc teur noemt dat verre van ideaal voor de kinderen. „Met name de klimaat- Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 9.00-12.00 uur 9.00-12.00 uur en van 13.30-15.00 uur 9.00-12.00 uur en van 13.30-15.00 uur 9.00-12.00 uur en van 13.30-15.00 uur, avondopenstelling Burgerzaken van 18.00-19.00 uur 9.00-12.00 uur en van 13.30-15.00 uur Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment beheersing is slecht." Eén van de samenwerkingsvormen voor de brede school is een multi functionele ruimte en die is door b. en w. nader bekeken. En wel omdat andere vormen niet gericht zijn op inhoudelijke samenwerking door partijen, het belangrijkste criterium voor het ontwikkelen van een zoge noemd dagarrangement: een sluiten de keten van diensten met voorzie ningen voor onderwijs, opvang en vrije tijd voor kinderen van nul tot twaalf jaar. In de basisvariant omvat de multi functionele ruimte: basisonderwijs, peuterspeelzaal, kinderopvang en buitenschoolse opvang. In de plus variant kan dat met van alles aange vuld worden, zoals sociaal-cultureel werk, sport, bibliotheek, zorgvoor zieningen, wijkvoorzieningen, poli tiepost en commerciële voorzienin gen. Een inventarisatie leert dat in Sint- Annaland allerhande voorzieningen aanwezig zijn of gerealiseerd gaan worden. Zo is er het sport- en ge meenschapscentrum De Wellevaete met een sporthal, feestzaal, vergader ruimten en peuterspeelzaal, waarbij een muziekoefenlokaal en jeugd honk komen. Het medisch centrum De Smisse herbergt de huisartsen praktijk, verloskundige, apotheek, fysiotherapeut, fitness, podoloog, prikpost en Curadomi thuiszorg, en daar komen een psycholoog en het consultatiebureau bij. Dat laatste zit nu nog in het voormalige wijkge- bouw, samen met fysiotherapeut en GGD-jeugdarts. Kinderopvang is er in het Puk-en-Mukhuis 't Hoefje, met zes kindplaatsen. En de biblio theek zit in het voormalige dorps huis. Het gemeentebestuur komt tot de conclusie dat het in Sint-Annaland ontbreekt aan voorzieningen die bij de scholen gehuisvest kunnen wor den. Er is naar drie instellingen ge keken. Eén daarvan is peuterspeel zaal Olleke Bolleke. Die betrok een kleine zes jaar geleden een nieuw onderkomen bij De Wellevaete, zo dat het financieel gezien niet verant woord is om wéér nieuw te bouwen. Maar omdat peuterspeelzaalwerk en basisonderwijs op de lange termijn zullen integreren, vinden b. en w. het belangrijk om er bij de scholenbouw - in 2007 - rekening mee te houden dat in de toekomst ruimte nodig kan zijn voor peuterspeelzaalwerk. Verder is met stichting Kobalt overlegd over kinderopvang en bui tenschoolse opvang. Die had aan vankelijk belangstelling voor een bescheiden opzet - zestien kind plaatsen, waarvan zes voor buiten schoolse opvang - zonder zelf te investeren. Ze dacht aan huur. me degebruik van ruimten van en sa menwerking met de basisscholen. Zowel de De Casembrootschool als de School met de Bijbel stonden positief tegenover huisvesting van kinderopvang bij de scholen én het overhevelen van de tussenschoolse opvang (overblijven) naar Kobalt. De stichting kwam inmiddels tot de conclusie dat met zestien kind plaatsen de begroting niet sluitend is te maken en dat bovendien me degebruik van lokalen niet haal baar lijkt te zijn. Daarom ziet ze af van het vestigen van kinderopvang bij de basisscholen. ZIE VERDER PAGINA 5 De bibliotheekvestigingen in Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philipsland worden omgezet in zogenoemde doelgroepenbibliothe ken. heeft de gemeenteraad beslist. Dat maakt onderdeel uit van het huis vestingsplan voor de toekomst. Bo vendien heeft de raad de jaarlijkse exploitatiesubsidie voor de openbare bibliotheek op 580.000 euro bepaald. In Sint-Philipsland zit de bibliotheek sinds 2001 in het dorpshuis, in Sint- Annaland is de nieuwbouw van de basisscholen serieus in beeld. De voormalige Gouden Leeuw in Sint- Maartensdijk is al enkele decennia de hoofdvestiging van de Thoolse bibli otheken. Maar er moet nodig wat aan de onderhoudstoestand gebeuren. Bovendien is het gebouw voor een doelgroepenbibliotheek te groot. Want die voorziening richt zich op de eerste plaats op jeugd en ouderen. De uitbreiding van Maartenshof is koud gereed. Daarin grenzen aan het atrium twee open ruimtes van 80 vierkante meter. Die zijn qua opper vlakte precies geschikt voor de bibli otheek. De tussenwand zou wegge haald kunnen worden en er kan een afscheiding worden gemaakt met het atrium. Gemeente en bibliotheekbestuur vin den het een 'unieke kans' om op korte termijn een doelgroepenbibliotheek in de smalstad te verwezenlijken. De doelgroep ouderen woont erbij en de scholen liggen op korte afstand. Wél is ontheffing nodig van het bestem mingsplan, maar daarbij worden geen problemen verwacht. Castria is, als eigenaar, bereid de ruimte aan te pas sen. Een alternatief voor Maartenshof kan Haestinge zijn, maar de nieuw bouw daarvan laat nog op zich wach ten en bovendien ligt dat minder cen traal. aldus het gemeentebestuur. Voor de inrichting in Sint-Maartens dijk is 37.500 euro nodig. Wat het verdere bibliotheekbeleid be treft, blijft in Poortvliet vooralsnog de uitleenpost in 't Ouwe Raed'uus be staan. In Oud-Vossemeer - waar al een jaar geen enkele voorziening meer is - en Stavenisse kan vanaf 1 juli volgend jaar een bibliobus gaan rijden. Voor deze zaken moet volgend jaar 14 mille op tafel komen en in de jaren daarna 21 mille. Het op termijn vrijkomen van de gebouwen in Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland en Tho len waarin nu de bibliotheken zijn ge vestigd, betekent voor de gemeente een inkomstenderving van ongeveer 80.000 euro. Met de invoering van de nieuwe wet maatschappelijke ondersteuning (WMO) krijgt de gemeente Tholen zeven ton minder van het rijk voor ge zinszorg, ondersteuning van vrijwilligerswerk, zorgvernieuwing en het sti muleren van inwoners om langer zelfstandig te blijven wonen. Wethouder M.A.E. Velthuis van sociale zaken is geschrokken van de lage bijdrage. „We krijgen tweeëndertig procent minder dan vorig jaar toen we 2,1 mil joen euro kregen. Dat is bijna zeven ton minder en dat schudden we niet zomaar uit onze mouw." Het rijk heeft een nieuwe verdeling toegepast die voor Tholen ongunstig uitvalt. De WMO lijkt tien van de der tien Zeeuwse gemeenten op verlies te zetten. Het is de bedoeling dat de wet op 1 juli volgend jaar ingaat, maar dat lijkt niet haalbaar. Er wordt vanuit ge gaan dat het wel 2007 wordt. De Tweede Kamer buigt zich er in de der de week van januari over, ook de Eer ste Kamer moet zich er over buigen. Tholen levert met 32 procent het meeste in van de Zeeuwse gemeenten, Kapelle volgt met 31 procent. „Prak tisch heel de provincie is een nadeel gemeente," zegt Velthuis. „Er is uitge gaan van het budget dat in 2004 besteed is. Daarop is door het rijk een verdeelsleutel toegepast met allerlei criteria waardoor het voor ons laag is uitgevallen. Daar begrijpen we niets van omdat ons altijd is gezegd dat we ons geen zorgen hoefden te maken bij het invoeren van de nieuwe wet." Op het gebied van het stimuleren van ouderen om langer zelfstandig te wo nen, heeft de gemeente al het nodige gedaan, stelt Velthuis. „Dan doen we al op grote schaal. Daarom dachten we dat het voor ons niet slecht zou uit pakken." Een van de nieuwe taken die overgaan is het verzorgen van de huishoudelijke zorg. regelingen uit de AWBZ. vrij willigerswerk voor de mantelzorg, in formatie en advies, opvoedingsonder steuning. Gemeenten kunnen zelf beleid bepalen. Hoe dat nu opgevan gen moet worden, weet de wethouder nog niet. „Je kan er voor kiezen om mensen zelf meer te laten betalen. Dus compenseren met een eigen bij drage, maar dat is zeer ongewenst. Of je moet stellen dat de mensen er niks van merken. Dan moeten we het geld ergens anders halen. En alle varianten die er tussen zitten." Deze week Fysiotherapeute Anne Hage begint in Medifit Ook Tholenaren naar voedselbank Jac Boschman Cor Verhees sluit na 38 jaar winkel Vossemeer EN VERDER... Laatste sortering kerstpost in Tholen Diddl-beurs trekt 114 kinde ren naar Meulvliet DE VOS VERLIEST WEL ZIJN HAREN, MAAR NIET ZIJN STREKEN Dit nummer bestaat uit 32 pagina's VS .\t» -ft PHILIPS LCD TELEVISIE 32PF99B6 82 cm LCD televisie, digital naluiol motion. Pixel Rus 2 beeldvetaetenng. 3699.- Meer informatie? Assurantiekantoor Overbeeke (0166) 602 888 of www.overbeeke.nl Assurantiekantoor Van Dijke (0166) 612 509 of www.dijke.info Advertentie I.M. Advertentie I.M. Oliebollen als lekkernij bij de jaarwisseling is een gebruik dat in de negentiende eeuw is ontstaan. Komend weekeinde zullen de goudbruinej deegbollen, al dan niet met rozijnen en poedersuiker, weer bij veel gezinnen op tafel staan. Het oudst bekende recept voor oliekoeeken dateert uit 1667. Jasper de Regt (links) en Tim van Mierlo bakten de oliebollen tijdens de kerstmarkt van voetbalvereniging Vosmeer. J.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1