r 'We geven mensen hun verloren zelfvertrouwen weer terug' Thoolse cliëntenraad wil subsidie voor voedselbank PvdA Tholen worstelt met voedselbank Stichting Tussen wal en schip helpt Thoolse gezinnen aan voedselpakketten Donderdag 29 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Automobilisten rijden op de Halsterseweg bumper aan bumper om Intratuin te berei ken voor een late aankoop van wat vuurwerk of voor de koopjesmarkt van de kerstaf deling. Honderd meter verder ontstaat in de Fort Pinsenlaan vrijdag tegen zessen een andere rij wachtenden, gewa pend met lege boodschap pentassen. Deze mensen kopen niet het mooiste vuur werk en komen niet voor de modernste kerstballen. Ze willen iets anders: eten voor hun kinderen en voor zich zelf. Verkeerd beeld Het voeren van een ruimhartig armoedebeleid is voor de afde ling Tholen van de PvdA voldoende waarborg om mensen die in acute nood zitten, te kunnen helpen. Het oprichten van een noodfonds is niet nodig. Dat was de mening van de meerder heid van de leden bij het opstellen van het verkiezingspro gramma onlangs in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Armenzorg Tassen vullen De cliënlenraad van de sociale dienst in Tholen gaat met wethouder M.A.E. Velthuis en ambtenaren van sociale zaken de stichting Tussen wal en schip bezoeken. Tijdens dit be zoek wordt beoordeeld of de gemeente Tholen de voedsel bank mogelijk kan ondersteunen met een subsidie. Samen uit Tholen Hard nodig ken minder dan mannen, eenderde van de gescheiden vrouwen leeft op of on der het bestaansminimum. Door alle stress van de scheiding was deze Thoolse vrouw niet in staat om te wer ken en raakte gedeeltelijk in de WAO. Hierdoor ontving zij minder inkomen, kon haar hypotheek niet meer betalen en moest haar huis voor de executie- waarde verkopen. Hierdoor bleef zij nog steeds met schulden zitten, alleen zonder huis." Hornman kaart meer schrijnende gevallen aan; ook veel ou deren die moeten rondkomen van een kleine AOW redden het tegenwoordig niet meer, de vaste lasten stijgen te veel. Een deel van de allochtone be volking komt volgens de vrijwilliger door verschillende problemen in de moeilijkheden. „Vaak spreken zij de Nederlandse taal niet of erg gebrek kig. Daardoor is het lastig om een goede opleiding te volgen. Zij komen slechts in aanmerking voor zwaar werk met een laag loon." Wanneer de ze groep allochtonen in de bijstand be landt, is het zeer moeilijk opnieuw een baan te vinden. Een discriminerende arbeidsmarkt is hier de oorzaak van, meent Jan Hornman. „Het is een moeilijke tijd op de arbeidsmarkt, ook voor de jongelui trouwens. Tot 23 jaar moeten de meesten het stellen met het minimum jeugdloon. Op jezelf wonen en rondkomen van dat inkomen is zeer lastig. Daar komt nog bij dat jongeren met een lage opleiding momenteel amper aan de bak komen." De vrijwilliger voert voor de stichting intakegesprekken om te kijken of de Steeds meer mensen kloppen voor hulp aan hij de stichting van Jac Boschman. De stichting Tussen wal en schip in Halsteren bestond vrijdag 16 decem ber twee jaar en voorziet wekelijks ruim 450 gezinnen in West-Brabant en de gemeente Tholen van een voedsel pakket. „We begonnen 24 maanden geleden met 16 gezinnen, dat aantal is alleen maar gestegen. Steeds meer ge zinnen kunnen het financieel niet meer trekken, dus mensen blijven aanklop pen voor hulp. In de gemeente Tholen voorzien wij tegenwoordig zo'n veer tig gezinnen van een voedselpakket", vertelt oprichter Jac Boschman. De stichting ontvangt geen subsidie en moet rondkomen van donaties van be drijven en particulieren. De mensen die een voedselpakket krijgen, dragen hiervoor maandelijks tien euro bij. „De gemeenten steunen ons niet, ter wijl hun burgers wel in de problemen zitten. Een waarderingssubsidie van de gemeente Bergen op Zoom of Tho len zou zeker beleefd zijn", aldus Boschman. Iedere vrijdagmiddag om vier uur start bij de voedselbank het ritueel om aangeleverde goederen uit te pakken en te sorteren. Palets vol broden, pakken melk en salades ver dwijnen in de opslagruimte, andere ar tikelen worden in de vakken van de 'winkel' gezet. Vrijwilliger Basem Hashem uit Sint-Maartensdijk laadt zijn wagen vol om tien adressen op Tholen te verblijden met de pakketten. Tegen een kleine vergoeding bezorgt hij het eten bij de mensen die niet in staat zijn om zelf naar Halsteren te ko men. De dertig andere gezinnen ko men op vrijdagavond langs om voor tweeënhalve euro per week een tas boodschappen mee naar huis te kun nen nemen. „Vaak rijden zij met meer deren in één auto om de kosten te drukken", legt Boschman uit. Tijdens een korte rondleiding blijkt de stich ting flink uit zijn jasje te groeien: ge doneerde artikelen als meubelen en tweedehands kleding staan dicht tegen elkaar opgestapeld. „We zouden ei genlijk gaan verhuizen naar een groter gebouw, maar dat gaat niet meer door. We kunnen volgend jaar waarschijn lijk de loods hiernaast krijgen", legt Jac Boschman uit, terwijl hij zich een weg baant naar de lampenafdeling. De voedselbank heeft op het gebied van donaties van particulieren momenteel weinig aan te merken. „Mensen lopen hier regelmatig naar binnen om even iets af te geven. Soms zijn het drie rookworsten, een andere keer wat kle ding. Onze klanten kunnen het alle maal even goed gebruiken." Volgens de vrijwilligers is het beeld dat de meeste mensen hebben over be zoekers van voedselbanken volledig onjuist. „Het zijn mensen die door persoonlijke omstandigheden in de problemen zijn gekomen. Maar het zijn vaak problemen, waar zij niets aan kunnen doen", vertelt Jan Horn man. „Zo hebben wij een vrouw uit Tholen geholpen. Zij was gescheiden en had het huis gekregen van haar man. Dat is mooi, zou je denken. Maar vrouwen verdienen normaal gespro- Jack van Akkeren van de cliëntenraad probeerde het PvdA-programma voor het sociaal beleid aan te scherpen. Hij had drie amendementen voorbereid. In het programma staat dat de gemeente een actief armoedebestrijdingsbeleid voert, en dat de gemeente daarbij 'vrij willige - alternatieve hulpverlening steunt en instrumenten ontwikkelt te gen de armoedeval.' Van Akkeren wilde dat aanvullen. Vol gens hem zouden ook mensen met een minimuminkomen 'ontzien moeten worden bij bezuinigingen als de ge meente daarmee wordt geconfron teerd.' Bovendien zou de gemeente ook een collectieve ziektekostenverzeke ring af moeten sluiten voor de minima. Van Akkeren zag ook graag dat in de tekst werd opgenomen dat er een groeiende groep gebruik maakt van de zogenoemde voedselbanken. En dat de gemeente derhalve een noodfonds moet oprichten om inwoners in acute nood hulp te kunnen bieden. „Er zijn mensen die hun problemen niet bij de sociale dienst neerleggen. Dat fonds zou samen met de kerken en maat schappelijk werk opgezet kunnen wor den." Maar Tweede Kamerlid Luuk Blom vond het een 'grof schandaal' dat er voedselbanken bestaan. „Ik schaam me diep dat we die hebben. Maar ik vind dat we ons daar niet bij neer moe ten leggen. Als je een ruimhartig soci aal beleid voert als gemeente moet dat niet nodig zijn." Volgens wethouder M.A.E. Velthuis van sociale zaken komt het inderdaad voor dat er mensen aankloppen die in acute nood verkeren. „Het gebeurt wel eens dat er iemand na een echtschei ding bij ons op de stoep staat die ner gens heen kan of geen geld heeft. Daar wordt altijd direct een oplossing voor gezocht. We sturen de mensen niet weg." Volgens vertrekkend fractievoorzitter M.A.J. van der Linde moet de gemeen te 'niet met de rug naar de problemen gaan staan.' „Daar hebben we ook een sociaal beleid voor. Het is de vraag of je als gemeente mee moet gaan doen in kerken en andere clubs." Blom was faliekant tegen het opnemen van de voedselbanken in het verkie zingsprogramma. „We willen ook geen noodfonds. We hebben de wet werk en bijstand." Ook J. Kloet vond dat het sociale beleid voldoende garanties geeft. „Want wat doe je als het nood fonds leeg raakt? Je hebt meer aan een ruimhartig beleid." Blom sr. stelde dat Velthuis wethouder moest blijven om het sociale beleid uit te kunnen voeren „We willen niet te rug naar de diaconie of armenzorg zo als dat vroeger bestond." Cliënten geven bij de vrijwilligers in de 'winkel'aan voor hoeveel personen het voedselpakket moet worden samengesteld. (De namen van de twee vrouwen uit de gemeente Tho len Julia en Fleurzijn ter bescherming van hun le venssfeer veranderd.) aanvragers recht hebben op ondersteu ning van de voedselbank. Bij de toe kenning van voedselpakketten gaat Tussen wal en schip uit van het be steedbaar inkomen dat mensen maan delijks overhouden voor voeding, kle ding en dergelijke, nadat de vaste lasten als huur, gas, water, licht en verzekering zijn betaald. „Ik verwacht volgend jaar weer een toename van aanvragen", vertelt Hornman. „Ik weet niet of jij je voorstel van de ziek tekostenverzekeraar al hebt gehad? Anders weet je wat ik bedoel. Mensen moeten in sommige gevallen voortaan de rekening zelf betalen en krijgen het daarna terug, terwijl het ziekenfonds de rekeningen nu direct betaalt. Het betekent weer een flinke stijging van de lasten voor mensen die toch al krap zitten." Wanneer het besteedbaar inko men van een alleenstaande onder de 175 euro komt, komt hij of zij in prin cipe in aanmerking voor een voedsel pakket. Voor iedere volgende volwas sene die tot het huishouden behoort, wordt 75 bij het bedrag opgeteld. Voor ieder kind berekent de voedselbank 35 euro. Een echtpaar met twee kinderen komt dus met een besteedbaar inko men van 320 euro in aanmerking voor de hulp. De drempel om deze steun ook daadwerkelijk te vragen, blijkt voor veel mensen toch erg hoog. „Je moet over je trots h^en en toegeven dat je het niet alleen kunt. Dat is heel moeilijk. Sommigen vertellen dat zij wel zes keer langs zijn gekomen, maar niet binnen durfden te gaan. Vaak is het eerste gesprek ook zeer emotio neel en schamen zij zich", aldus be stuursvoorzitter Boschman. „Ik krijg regelmatig mensen aan de telefoon die huilend en in paniek opbellen, omdat ze niet meer weten hoe ze hun situatie aan moeten pakken. Ze komen vaak binnen met hangende schouders, geen greintje zelfvertrouwen meer te be kennen." De stichting helpt hen niet alleen met voedsel, ook kleding, meu belen, wasmachines en koelkasten kan Tussen wal en schip regelen. „Sommi gen ruiken bij hun intakegesprek niet al te fris, gewoon omdat zij geen geld meer hebben om dingen als tandpasta, zeep en wasmiddel te kopen. Dat zijn dure producten. Vergeet niet, zij leven echt in armoede en moeten elke dag in hun portemonnee kijken hoeveel zij nog kunnen uitgeven. Een tandarts is veel te duur, dus gaan zij daar niet meer naartoe." Door de financiële problemen worden de klanten vaak geconfronteerd met sociale uitslui ting. Een bezoek aan een sportschool of andere activiteiten zijn niet betaal baar, waardoor zij uiteindelijk in een isolement geraken. „Na een paar be zoeken zie je hen helemaal opleven. Ze dragen schone kleren, hebben eten en krijgen hun zelfvertrouwen weer terug." Mensen die denken een slaatje te kun nen slaan uit de voedselbank komen bedrogen uit, waarschuwt Boschman. Naast controle van de stichting, hou den ook de klanten elkaar goed in de gaten. „Er zijn wel eens personen die in de bijstand zitten, maar in het 'zwart' bijklussen. De mensen die hier komen, leren elkaar na een tijdje toch kennen. De sociale controle is heel groot", vertelt de 59-jarige Jac Bosch man. „Als een beunhaas in de rij durft te gaan staan, dan krijgt hij dat abso luut te horen van de andere cliënten. Een dergelijke profiteur kiest dan gauw het hazenpad, met het schaam rood op zijn wangen." De cliënten moeten ook aangeven hoe lang zij naar verwachting de hulp van de voed selbank nodig te hebben. De stichting streeft naar een zo snel mogelijke op- De cliëntenraad heeft enkele jaren ge streden voor een eigen voedselbank. Er werd geïnformeerd bij de voedselbank in Rotterdam, die bestaat het langst van alle voedselbanken in Nederland. „Zij wilden wel hulp bieden, maar dan wa ren wij wel gebonden aan hun regels", vertelt Rob Berm van de cliëntenraad. Om deze reden werd een samenwer kingsverband met voedselbank Rotter dam afgehouden. „De nood was twee jaar geleden zó gestegen, dat we beslo ten om hun regels toch maar te slikken. Toen bleek stichting Tussen wal en schip opgestart te zijn." Ruim veertig gezinnen uit de gemeente Tholen ma ken gebruik van deze voedselbank in Halsteren. Een eigen voedselbank op richten bleek zeer moeilijk te zijn. „Ik had veel groot fabrikanten aangeschre ven om hulp, maar niemand wilde meewerken. Ze vertelden niet waarom, ik heb slechts van één bedrijf een brief teruggekregen, een afwijzing", ver klaart Berm uit Sint-Philipsland verder. Donaties van welwillende lokale win keliers zijn volgens hem niet voldoen de om een voedselbank op te richten. Hun onregelmatige giften van produc ten die tegen de houdbaarheidsdatum aanzitten, zouden te weinig mensen frequent kunnen helpen, meent hij. „Het is daarom goed een instelling te helpen die Thoolse bewoners steunt, ook al zit de voedselbank in Halste ren." Wanneer het bezoek aan de voed selbank plaats gaat vinden, is nog niet bekend. „De stichting zit momenteel in een flinke reorganisatie. We hebben af gesproken dat wij langsgaan, zodra de ze achter de rug is." De gemeente Tholen had voor het mi nimabeleid in 2005 zo'n 435.000 euro begroot, in oktober was hier bijna 339.000 euro van uitgegeven. De ge meente biedt met het minimabeleid hulp aan mensen die problemen heb ben met de besteding van het inkomen of met het oplossen van schulden. Ver der wordt verwacht dat door de wijzi ging van de ziektekostenverzekering volgend jaar eerder een beroep zal wor den gedaan op bijzondere bijstand, de begroting is daarom aangepast van 470 aanvragen in 2005 naar 500 aanvragen voor 2006. In december telde het ei land in totaal 244 uitkeringsgerechtig den. lossing van de financiële situatie. Pe riodiek toetsen de vrijwilligers of de voedselpakketten en andere steun nog steeds nodig zijn. Rond kwart over vijf beginnen de eer ste mensen zich met lege boodschap pentassen en opklapbare plastic krat jes voor het gebouw aan de Fort Pinsenlaan te verzamelen. Tegen de tijd dat het uitdelen van de voedsel pakketten om zes uur begint, heeft zich buiten een flinke rij van zo'n veertig cliënten gevormd. Ze worden geteisterd door een ijzige regenbui. Jac Boschman neemt plaats achter een bureau aan de achterkant van de loods en legt een wat verkreukelde adressen lijst op de tafel. De drukte zal het ko mende uur alleen maar toenemen, voorspelt een vrijwilliger. Tot acht uur kunnen de mensen een voedselpakket ophalen. De klanten komen één voor één rustig binnenschuifelen, voordrin gen of haastgedrag is er niet bij. Hier en daar bespreken de bezoekers de laatste nieuwtjes, aan het bureau van Jac Boschman wordt regelmatig tijd gemaakt voor een grapje of een op merking. De mensen noemen hun naam en adres, Boschman zoekt in de lijst en noteert het bezoek. Bij de balie van de winkel vertellen de klanten voor hoeveel personen de boodschap pentas gevuld dient te worden. In een rap tempo laden de drie vrijwilligers de tassen vol met melk, brood, maca roni en chocoladeletters. „De let ters zijn gedoneerd door de He ma, voor de kinderen maakt het niet uit of zij ha gelslag of chocoladeletter op hun brood hebben, het is en blijft chocola de", legt Boschman uit. De stichting krijgt veel geleverd van grote bedrijven als Campina en Suikerunie, maar ook kleinere winkels en handelaren in de regio worden benaderd. Zo doneerde aardappelhandelaar Koopman uit Sint- Maartensdijk enige tijd aardappelen aan de vrijwilligers die langskwamen. Volgens Floor Verhagen, die de spon soring en goederen onder zijn hoede heeft, is er vooral veel vraag naar dit soort producten. „We zijn nog steeds op zoek naar iemand die uien wil leveren." De klanten worden ditmaal niet verblijd met uien of aardappelen, maar met andere extraatjes. „De voedselbank in Tilburg is tussen kerst en Nieuwjaar gesloten, daarom krijgen wij nu deze produc ten. Zo helpen wij elkaar en natuurlijk de cliënten." De extraatjes zijn leuk, maar de gezonde voe ding in de pakketten is het belangrijkst. Dat vindt de alleenstaande moeder Julia (28) uit Tholen. Sinds vijf weken rijdt zij naar Halsteren om voor zichzelf en haar zoontje eten te ha len. De vaste lasten die per maand be taald moeten wor den, kan zij am per van haar bijstandsgeld be talen. „Ik hou gewoon te wei nig geld over. Toen ik hier voor de eerste keer naartoe schaamde ik me na tuurlijk wel. Maar ik heb een zoontje van bijna 1 jaar, daar doe je het voor. Het schaamtegevoel gaat uiteindelijk wel voorbij. Ik meld de me aan voor een intakegesprek. 'Kijken kan geen kwaad', dacht ik. Dat is maar goed ook, want ik bleek in aanmerking te komen voor de voedsel- de instanties. „De stichting is zo opge zet dat particulieren en bedrijven die iets kunnen missen, dit doorgeven aan de hulpbehoevenden. Particulieren do neren al veel spullen, alleen zijn wij op zoek naar méér bedrijven die ons op welke manier dan ook willen spon soren", vertelt Floor Verhagen. „Die mogen mij altijd bellen (telefoonnum mer 0164-683655 - red.), om bijvoor beeld een nieuwe koelwagen te done ren, want die is werkelijk hard nodig." Een allochtone man van middelbare leeftijd staat bij het bureau van Jac Boschman, hij stelt voor om mee te helpen als vrijwilliger. Jac Boschman legt een hand stevig op zijn schouder en bedankt hem voor het gebaar. „Heel erg aardig van je, maar we heb ben een beleid dat we geen cliënten bij de voedselbank laten werken. Dat is in het verleden wel eens misgegaan. Ik zeg absoluut niet dat jij dat zou doen, maar we hebben het beleid gewoon zo aangepast." De man knikt begrijpend. „We gaan binnenkort wel starten met een verhuisploeg. Als jè zou willen, kan je daarbij helpen?" stelt Bosch man voor. De cliënt vindt het een pri ma idee en maakt een afspraak met de voorzitter. Zijn vrouw wordt ondertus sen geholpen met een voedselpakket. Rond half acht begint de drukte in het winkelgedeelte af te nemen. De tien tallen auto's die bij de stichting ston den geparkeerd, zijn met volle tassen naar huis gereden. De drukte bij het groenwarenhuis houdt aan, deze be zoekers zijn nog lang niet klaar met winkelen. pakketten." De verse artikelen als vlees en vis moet zij nog wel aan schaffen in de supermarkt. „Maar zo'n pakket scheelt wel een beetje in de kosten." Julia overhandigt drie grote lege boodschappentassen aan de vrij willigers. „De andere twee tassen zijn voor gezinnen uit Tholen die momen teel ziek zijn. Normaal gesproken rij den wij met zijn allen in één auto hier naartoe. Vanavond zijn we maar met zijn tweeën." Julia knikt glimlachend naar een meisje dat achter haar in de rij staat. De 19-jarige Fleur uit Poort vliet komt sinds vier weken samen met Julia naar de voedselbank. „Ik ben getrouwd, maar mijn man heeft hoge schulden", vertelt de jonge moe der. Het echtpaar hoorde in de kerk over de stichting. „Mensen van het pastorale team hadden wij hierover horen praten. Je komt toch met schaamte hierheen, een beetje apart gevoel in je maag. Totdat je ziet hoe veel mensen hier iedere vrijdag staan." Naast het verstrekken van voedsel en huisraad, begeleidt en ondersteunt Tussen wal en schip de cliënten ook met het invullen van formulieren van sociale instanties en gemeenten, zoals het aanvragen van aanvullende uitke ringen in het kader van de toeslagwet. De vrijwilligers begeleiden verder nachtelijke op vang, werk er verwijzen door naar samen werken-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 17