Willem Heijboer Kzn. specialist in vuurvaste materialen bij Corus START UITVERKOOP! 2005 EINDIGT GOED BIJ Woonboulevard auping 14 FEESTELIJKE WOONWINKELS ONDER i DAK! Motief moord Pim Fortuyn evolutionistisch gedachtegoed Sint-Annalander gepromoveerd tot doctor in de scheikunde Wijsheid vergaat Donderdag 29 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 AUPING AURONDE SETAANBIEDING Paasdijkweg 33, Poortvliet, infolijn: 0166-619100. www.woonboulevardpoortvliet.nl OPENINGSTIJDEN Heel hoge energie Dag en nacht Thoolse SGP De 10 stellingen van Willem Heijboer behorend bij zijn proef schrift New Frontiers in X-ray Spectroscopy of FeZSM-5' 1 Willem Heijboer ontvangt de bul van zijn eerste promotor, prof. dr. ir. D.C. Koningsberger. De promovendus wordt geflankeerd door zijn paranimfen Jacob Baggerman en John Exalto. Oud-Tholenaar Willem Heijboer (zoon van wethouder K.A. Heijboer) is aan de Universiteit Utrecht gepromoveerd tot doctor in de scheikunde. Hij verdedigde met succes zijn proef schrift 'New Frontiers in X-ray Spectroscopy of FeZSM-5': grensverleggend onderzoek betreffende röntgenspectroscopie van FeZSM-5. Het 'boekje' zoals promovendi dat zelf noemen telt 176 bladzijden en is in het Engels geschreven - op een Ne derlandse samenvatting, het dankwoord en een cv na - omdat vakgenoten over heel de wereld in staat moeten zijn om het te lezen. Veel hoofdstukken uit het proefschrift zijn in de loop van het onderzoek al eerder als artikelen gepubliceerd in in ternationale tijdschriften. Na het vwo in Goes ging Willem Matthijs Heijboer, 5 juni 1977 in Sint-Annaland geboren, scheikunde studeren in Utrecht. In april 2000 was deze studie met een specialisatie in de anorganische chemie en heterogene katalyse afgerond. Van eind 1998 tot half 1999 was Willem in dienst van Shell op het onderzoekslaboratori um in Amsterdam als afstudeerder. Naast zijn studie was hij van najaar 1999 tot begin 2000 secretaris van een net nieuw opgezet congres op zijn vakgebied, de katalyse. Dat bleef hij nog twee jaar doen toen hij inmiddels was afgestudeerd en begonnen was met zijn promotieonderzoek aan dezelfde vakgroep van de faculteit scheikunde. Van half 2000 tot eind 2004 was hij in dienst als aio, assistent in opleiding, ook wel onderzoeker in opleiding of promo vendus genoemd. Dit jaar volgde de afsluiting met de verdediging van zijn disserta tie of proefschrift op de academische promotie. Heijboer formu- WOONBOULEVARD POORTVLIET Setprijs met 7-zone pocketveermatrassen. Auping Auronde combinatie inclusief 2 vlakke auplng spiralen en twee 7-zone pocketveermatrassen type MARTINEZ. (Exclusief achter wand, bedtafeltjes, lampjes en accessoires.) leverbaar in alle Auronde kleuren van Auping. Nu 160 x 200 cm compleet voor 949,- Nu 180 x 200 cm compleet voor E999,- Ook op 210 en 220 cm lengte leverbaar. Tevens leverbaar met handverstelbare of electrisch verstelbare spiralen. 04*UO| •uomwtwua»] Cd Poortvliet van 10.00 uur tot 17.30 uur Vrijdag (koopavond) van 10.00 uur tot 21.00 uur Vanuit Tholen: Zaterdag Bij aankomst in Poortvliet, ie rotonde rechts en van 9.30 UUIJ tot 17.OC U ur de weg volgen. Woonboulevard Poortvliet vindt u na 500 meter aan uw linkerhand. Aangekomen in Poortvliet volgt u de aanduidingen 'Bedrijventerrein' Pr ^wijzigingen, kleurafwijkingen,zet-en drukfouten wxi'btnjuden Prijzen geldig totweken na versprei:) ng leerde bij zijn proefschrift nog een tiental stellingen, wat niet verplicht is in Utrecht en dus ook geen deel uitmaakt van de verdediging. De eerste vraag, gesteld door zijn dagelijkse begeleider en copro- motor, ging overigens wel over een stel ling (nr. 3) maar die hield ook verband met de inhoud van het promotieonder zoek. Een andere stelling (nr. 8) werd op gepikt door de redactie van de opiniepa gina van NRC Handelsblad en belandde in de rubriek stellingen van deze kwali teitskrant. Tijdens de promotie-plechtigheid werd de promovendus gedurende drie kwartier bevraagd door een (internationale) com missie (in dit geval bestaande uit 10 per sonen, inclusief voorzitter en promoto ren) met doctoren en hoogleraren (professoren) van diverse universiteiten die op hetzelfde of een verwant onder zoeksgebied werkzaam zijn. Twee van de zeven opponenten kwamen uit het bui tenland, Italië en Tsjechië, zodat de eer ste vijftien minuten in het Engels moes ten worden gedaan. Na deze verdediging trekt een promotie commissie zich dan terug voor beraad slaging en na een korte pauze waarin ze besluiten tot het verlenen van het docto raat en de benodigde handtekeningen op de doctorsbul zetten, komt de stoet de zaal weer binnen voor de uitreiking. Het promotieonderzoek betrof de studie van anorganische katalysatoren met be hulp van nieuwe technieken gebaseerd op Röntgenspectroscopie. Alle op kool stof gebaseerde verbindingen worden or ganische moleculen genoemd (en die treffen we vaak aan in de natuur: voed sel, vezels en weefsel), de rest is anorga nisch (gesteentes, tandpasta en metaal oxides zoals roest). FeZSM-5 staat voor zeolieten van het type ZSM-5 waarop ij zer (Fe) is aangebracht of ingebouwd. Zeolieten zijn poreuze kristallen van alu minium- en siliciumoxide. We komen deze stoffen (witte poeders) bijvoorbeeld ook tegen in waspoeder om vuil in weg te vangen. Een katalysator is een stof die bedoeld is om een omzetting (reactie) van de ene stof (A) in de andere (B) te versnellen zonder dat deze stof zelf wordt opgebruikt. De katalysatoren in dit onderzoek werden gebruikt voor de af braak van milieu-onvriendelijke stikstof oxiden, die bijvoorbeeld smog, zure re gen of de aantasting van de ozonlaag helpen veroorzaken. Röntgenspectroscopie is de bestudering van materialen met behulp van röntgen- licht. Röntgenstralen (X-rays) hebben een heel hoge energie zodat ze bij het be stralen van een stof in de bouwstenen van die stof (atomen) iets tijdelijk (min der dan een miljoenste van een seconde) kunnen veranderen (bijvoorbeeld een electron eruit schieten). Als je bij straling van verschillende energieën op een mon ster laat vallen, kun je bij elke energie de intensiteit van de straling die door het monster gaat bepalen en neem je op die manier een spectrum op. En als je be grijpt (of leert begrijpen) wat de oorzaak is (kan zijn) van de verschillen die je tus sen spectra ziet, kun je iets leren van de stoffen die je bestudeert, bijvoorbeeld hoe de atomen in een molecuul naast el kaar zitten. En die wetenschap is weer belangrijk om zo goed mogelijke verbin dingen, hier katalysatoren, te ontwerpen en er maken. Hoe meer en nauwkeuriger je weet hoe iets er echt uit ziet, hoe beter je dingen gaat begrijpen en daarom is het ontwikkelen van nieuwe en steeds ge avanceerdere spectroscopische karakteri seringstechnieken belangrijk. Omdat Willem Heijboer voor zijn onder zoek gebruik moest maken van röntgen straling met erg hoge energie en met een stabiele en smalle bandbreedte ging hij voor deze metingen altijd naar zoge naamde synchrotrons (deeltjesversnel lers) in het buitenland (Duitsland, Frank rijk en de Verenigde Staten). Daar verbleef hij met enkele collega's dan on geveer een week en werd er dag en nacht gewerkt om zoveel mogelijk, goede me tingen te doen, die dan thuis weer uitge plozen werden. Verder behoorde tot het werk van een promovendus om werkcolleges te geven aan studenten, of om praktica te begelei den, het schrijven van artikelen en het geven van lezingen of posterpresentaties Willem Heijboer mag als doctor in genieur hooggeleerd zijn in de scheikunde, in zijn proefschrift ver loochent hij zijn calvinistische ach tergrond niet met het citeren van 1 Korinthe 1:19-21. .Want er is geschreven: Ik zal de wijsheid der wijzen doen vergaan en het verstand der verstandigen zal Ik te niet maken. Waar is de wijze? Waar is de schriftgeleerde? Waar is de onderzoeker dezer eeuw? Heeft God de wijsheid dezer wereld niet dwaas gemaakt? Want nademaal, in de wijsheid Gods, de wereld God niet heeft gekend door de wijsheid, zo heeft het Gode behaagd, door de dwaasheid der prediking, zalig te maken, die geloven.' op congressen. Dit onderzoek had niet direct een toe passing in een proces of bedrijf, daar was het te fundamenteel voor. Dat was ook de reden dat de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) dit project heeft gefinan- cieerd. Per 1 juni 2005 is Willem Heijboer in dienst getreden van staalbedrijf Corus in IJmuiden (het voormalige Hoogovens, dat enkele jaren geleden fuseerde met British Steel). Hij is als onderzoeker en projectleider werkzaam bij de onder- zoeks- en technologiepoot van Corus (900 man sterk, waarvan de helft in Ne derland en de andere helft in Groot Brit- tannië). Op zijn afdeling, het Ceramics Research Centre, worden vuurvaste ma terialen onderzocht, getest en ontwik keld. Vuurvast stoffen zijn - opnieuw - anorganische materialen die bestand zijn tegen de hoge temperaturen en agressie ve procesomstandigheden die nodig zijn voor de productie van ruwijzer (in de hoogoven) en vervolgens de omzetting in verwerkbaar staal (in de staalfabriek). Als je ijzer uit ijzererts wil maken en staal (weinig koolstof en goed smeed/ verwerkbaar) uit ijzer (veel koolstof en bros/onverwerkbaar), moet je vaten en pannen hebben waarin je vloeibaar staal (zo'n 1600 graden Celsius) kunt hante ren. De binnenkant van deze installaties wordt daarom bekleed met vuurvaste stenen. Deze stenen worden vanwege de sterke slijtage na enige tijd weer vervan gen door nieuwe, terwijl op elke plek in het proces weer stenen met een andere samenstelling vereist zijn. Nieuwe en betere stenen met bijvoorbeeld een lan gere levensduur zijn daarom voor een staalbedrijf erg belangrijk. Verder werkt Willem ook aan slakken (gebruikt voor bijvoorbeeld de wegen bouw en betonindustrie) die een neven product zijn bij het maken van ijzer en staal en die de verontreinigingen en ge steentes uit het erts in zich opnemen. Sinds 1995 verblijft Willem Heijboer in het Stichtse, eerst door de week op ka mers en in het weekend thuis in Sint-An- naland. Van 1997 tot in 2002 was Wil lem actief in de Thoolse SGP. op het laatst als secretaris van de gemeentelijke kiesvereniging en als voorzitter van de studievereniging Calvijn. Het kwam daarbij goed uit dat de bijeenkomsten van beide verenigingen steeds meer op vrijdagavonden werden gehouden in verband met het beter bereiken van (stu derende/lerende) jongeren in het alge meen. Willem ontmoette in Utrecht op de re formatorische studentenvereniging De- positum Custodi zijn vrouw Erika Sinke uit Krabbendijke, die Duits studeerde aan de Universiteit Leiden. Ze wonen sinds hun huwelijk op 27 juni 2002 in een voormalige arbeiderswoning uit be gin 20e eeuw aan de rand van het stads centrum die met hulp van de familie grondig is (en nog verder wordt) opge knapt. In juli 2003 kregen ze een zoon Kars (K.A.) en halverwege januari 2006 wordt een tweede kind verwacht. De da gelijkse reis van Utrecht naar IJmuiden (eigenlijk Velsen-Noord) mag in theorie slechts 45 minuten bedragen, met name in de avond lukt het bijna nooit binnen een uur. De verhuisplannen richting de grens van Noord- en Zuid Holland zijn daarom al in de maak. 1. Dé katalysator FeZSM-5 bestaat niet. 2. Bij het succesvol aan de man bren gen van een wetenschappelijk concept is marketing een belangrijk aspect. Een klinkende naam, een aantrekkelijke af beelding en frequente herhaling kun nen het gebrek aan fundamenteel in zicht compenseren. 3. Het is wijzer om bij de introductie in de katalyse van nieuwe technieken als 'soft X-ray absorption spectroscopy' en 'selective X-ray absorption spectrosco py' een eenvoudiger testsysteem te ne men dan FeZSM-5. 4. Het motief voor de moord op Pim Fortuyn is ondenkbaar zonder de in vloed van het evolutionistische gedach tegoed, dat de superioriteit van de mens boven dieren miskent. 5. De kernbegrippen bij het krijgen van kinderen zijn niet 'genieten'en 'preste ren', maar 'verantwoordelijkheid' en 'gave'. 6. Het is raadzaam om onder een ge- boortebericht in het Reformatorisch Dagblad te vermelden: Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. 7. Het ontlenen van moraal aan een set van basisprincipes is geen exclusieve aangelegenheid van een godsdienst-, maar evenzeer praktijk bij levensbe schouwelijke stromingen als socialis me. communisme, liberalisme, huma nisme en conservatisme. In het publieke debat is het onderscheid tus sen 'religie' en 'verlichting' daarom fictief, stigmatiserend en verhullend. 8. Als het versterkt broeikaseffect een steeds mooier voorjaar tot gevolg heeft, werkt het mogelijk ook in de hand dat het pleidooi voor afschaffing van de christelijke feestdagen ver stomt. 9. Het aantasten van de keuzevrijheid van bevolkingsgroepen door de gelijk berechting van openbaar en bijzonder onderwijs op te heffen, raakt het hart van de democratie en vormt een stap richting een dwingende staatsvisie. 10. Wetenschap is nooit af. Een eigen huis ook niet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13