'Zondagen zijn voor steeds meer mensen niet om door te komen' Sneeuw en ijs verdwijnen door klimaatsverandering Ds. P.C. Hoek: „Eenzaamheid door kerkscheuring toegenomen" Donderdag 22 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Een van de tradities tijdens de kerstdagen is zuchten. Gaan we naar jouw ouders of naar de mijne? Bij wie drinken we koffie? Vorig jaar zijn we bij jouw moeder gaan eten. Ik zou eigenlijk met kerst wel eens niet op vi site willen gaan. Opmerkingen die met een diepe zucht worden besloten. Vrijwilligers Kroeg Campinghouders denken aan kerst, toeristenbelasting en brandveiligheid Afschaffen Rust De temperatuur in Nederland gaat de komende jaren om hoog. Als gevolg daarvan verbetert het zomerseizoen en wordt het seizoen ook verlengd. Dat betekent waar schijnlijk het definitieve einde van de 'witte kerst', van de elfstedentocht, van natuurijs en van de koek en zopie. De schaatsen blijven in het vet, de slee verroest op de zolder. De shawls kunnen in de kast blijven en over kou de voeten wordt niet meer geklaagd. niet romantisch. Hij denkt prak tisch. „Het gaat om de geboorte van Christus. Die is op aarde gekomen om onze schuld en zonde voor God weg te nemen. Want de mens is on gehoorzaam." Hoek volgt daarbij de bijbel naar de letter. „Proefde Adam van de appel die Eva hem voorhield? Nergens staat dat het om een appel ging. Het ging om een vrucht." Ook rond Kerstmis is een misver stand ontstaan. „Drie wijzen uit het Oosten? Nergens staat dat het om drie personen ging. Het ging om drie geschenken. Wierook, mirre en goud. En dat er een zwarte man zou bijlopen? Dat is de bevestiging dat de geboorte van Christus niet speci aal voor Joden bedoeld is. De wijzen hebben een universele betekenis." De groei van de islam in Nederland verontrust Hoek daarom niet. Hij venzicht in Sint-Annaland. „We hebben dit jaar voor het eerst spe ciale aandacht voor de eenzamen onder ons. Mensen die alleen zijn, kunnen een stoel reserveren aan de tafel voor alleenstaanden. Er is van alles te eten en je hebt aanspraak" Als we met haar praten in café Ha venzicht luidt de klok van de her vormde kerk aan de Ring. Een be grafenis, blijkt later. Er zijn de laatste maanden nogal wat inwo ners van Sint-Annaland overleden. Dat levert weer meer alleenstaan den op. Ze draait een nummer van vader Abraham. Die zingt dat kerk en kroeg ook in de geest niet ver van elkaar liggen. Tussen kroegen en kerken is er weinig verschil, want drinken en bidden maakt iedereen stil." 1& zag op de tv een programma over eenzamen in Rotterdam. „Die konden gebruikmaken van een maaltijd. Gewoon aanschuiven. Niemand kende elkaar. Het was toeval waar je kwam te zitten", ver telt ze. Ze heeft ook zo'n initiatief geno men. Zonder verdere bijbedoelin gen. Niet om er meer klanten door te trekken of omdat ze zo begaan is met lot van alleenstaanden. „Nee. Het is geen experiment, maar ge woon een spontane reactie. Ik was bezig met het opmaken van een ad vertentie en dacht: Er zijn veel al leenstaande mensen. Nee. Ik heb er niet naar geïnformeerd. Ik ga er ge woon van uit. Ik merkte het vooral na het seniorenconcert van het Schorrekoor. Toen hoorde je men sen zeggen dat het erg leuk was en dat het het eerste en enige verzetje was dit jaar." Janny Rijnberg zit al vele jaren sa men met haar man Bas in de hore ca. Ze is van protestantse huize en weet dus als geen ander dat, wan neer je alleen bent, je niet zo ge makkelijk ergens naar binnenstapt om te eten. „Er is een flinke drem pelvrees. Ook het idee alleen aan een tafeltje te zitten staat mensen tegen. Tegen wie moet je praten? Vooral als mensen geen lid zijn van een vereniging, wordt het wereldje steeds kleiner." Het is de eerste keer dat Havenzicht met de kerst open is. „Alleen twee de kerstdag. We hebben er een kok bij. Thedo de Reus uit Oud-Vosse- meer. Die ziet zo'n feestelijke ko kerij wel zitten." Uit de luidsprekers in het café klinkt intussen kerstmuziek. 'Won- derfull Christmastime' zingt Dean Martin. Janny Rijnberg reserveert in Havenzicht voor het eerst een tafel voor alleenstaanden. Ds. P. Hoek van de Hersteld Her vormde Gemeente in Sint-Annaland heeft voor die problemen een bui tengewoon praktische oplossing. „Ga met de kerst maar eens niet naar je vader of moeder. Maar doe dat wel die andere 51 zondagen per jaar. Want die zondagen zijn voor steeds meer mensen niet om door te komen." Hoek merkt de toenemende een zaamheid als hij op huisbezoek komt in het ouderencomplex De Schutse in Sint-Annaland. „De scheuring binnen de Nederlandse Hervormde Kerk (PKN-Hersteld Hervormde Gemeente - red.) heeft daaraan bijgedragen", is zijn erva ring na gesprekken met oudere mensen. Hij verhaalt van een bejaarde wedu we. „Die had al jaren een vast groepje kennissen en vriendinnen. Na de scheuring ging ieder zijns weegs en bleef ze vanwege haar overtuiging alleen achter. Ze was meegegaan naar de Hersteld Her vormde Gemeente. Dat viel in haar omgeving niet goed." Hoek wil er liever niet teveel over zeggen. De scheuring, bepaald geen kerstgedachte, heeft veel verdriet veroorzaakt, weet hij. Binnen huwe lijken, binnen gezinnen, binnen vriendenkringen. „De scherpe kant jes zijn er nu wat af. Maar het heeft geen van beide richtingen goed ge daan. De PKN-hervormden hebben nu een kerk waarvan het onderhoud met hun huidige aantal gemeentele den erg duur wordt. En wij zitten straks met een zware hypotheek op ons kerkgebouw. „Het hoort niet zo te zijn", stelt hij. „En denk er om, de schuld van de scheuring ligt bij ieder van ons. Die verdeeldheid is niet in de Geest des Heeren. We zijn allemaal schuldig aan de scheuring. Niemand komt met schone handen weg." Toch zal er door iedereen kerstfeest worden gevierd. Hoek is daarover Ds. P.C. Hoek aan de FM. Boogaardweg, waar de nieuwe kerk van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland gebouwd wordt. vindt die toename wel jammer. „Zij zien Jezus als een profeet. Niet als de verlosser." Maar of het nu gaat om Joden, Boed dhisten, Moslims of wie dan ook, als ze Jezus Christus niet zien als de ver losser en Zaligmaker, komen ze niet in de hemel, is zijn opvatting. „Jezus zegt: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven. Niemand komt tot de Vader dan door Mij", citeert hij de Schrift. Ook kent dominee Hoek Gezang 18: Komt allen tezamen. Hij erkent dat dat niet erg lukt met ruim twintig verschillende protestantse richtin gen. Maar ook daarin is wat hem be treft in de Bijbel voorzien. „Die zegt dat bij alle verscheidenheid in de we reld er toch sprake is van een alge mene christelijke kerk. Alleen de be leving en ook de spiritualiteit laten zich niet in een richting verzamelen." Hij denkt niet dat het ooit weer goed komt tussen PKN-hervormden en Hersteld hervormden. Daarvoor lopen de zienswijzen ook over Kerstfeest teveel uit elkaar. „Luther heeft eens gezegd dat onze Calvi nistische leer vervloekt is. Wij vin den echter dat het geloof geen su permarkt is waar je kunt halen wat je het beste uitkomt." Toch heeft hij niet de indruk dat ie dere lidmaat van de Hersteld Her vormde Gemeente uit overtuiging naar zijn kerk komt. „Als in een ge zin van vijf mensen er vier naar de Hersteld Hervormde Gemeente gaan, gaat de vijfde maar mee. An ders blijft die alleen achter." En er zitten al zoveel mensen al leen, is zijn overtuiging. „Uit ge sprekken met de mensen merk je dat er op Tholen veel meer leed achter de gevels zit, dan je ver moedt. Mensen die zwaar op hun buren leunden, maar niet dezelfde kerkelijke keuze maakten, zitten nu alleen. Vrienden die vroeger bij el kaar kwamen, krijgen nu nul op re kest. Maar ook afgezien van die principiële verschillen, ontmoet ik veel stille eenzaamheid. Als ik bij iemand op donderdag kom, ben ik vaak die week de eerste bezoeker. Kinderen? Soms hebben ze ze niet. Soms laten die de ouders zitten. Het personeel van de zorginstellingen op Tholen doet enorm zijn best. Maar als maatschappij hebben we de zorg voor onze ouderen aan hen uitbesteed. Uitbesteed aan profes sionals en aan vrijwilligers. Ze doen bewonderenswaardig veel werk. Maar de kous is daarmee niet af. Onze mentaliteit moet verande ren. Het steekt me dat kinderen rond de kerst hun geweten proberen te sussen door op bezoek te komen. Ik heb al gezegd. Het is beter die andere 51 weken aandacht aan je ouders te besteden en met de kerst dan maar niet." Veel ouderen vallen nu tussen wal en schip, zegt Hoek. „De zorg is er. De zorg is goed. De aandacht van de vrijwilligers is er. Maar is daar mee de eenzaamheid opgelost? Misschien is dat niet op te lossen. Zeker niet met een eenmalige actie de laatste twee weken van het jaar." Hoek erkent dat het in huis nemen van vader of moeder of allebei door ons ritme en onze manier van leven niet meer inpasbaar is. „Vroeger zorgden de kinderen voor hun ou ders tot de laatste snik. Nu hoor je ouderen zeggen: Waarom is dat niet meer? Waarom worden we hier weggestopt?" Hij ziet hier geen rol voor de kerk weggelegd. „Daarmee moet je op passen. Dan wordt er gezegd: Daar heb je de kerk voor. Ook weer zo rond de kerst. De kerk is hierin een factor van veel minder betekenis dan de meeste mensen denken. Ik heb eens gezegd: Kijk om je heen. Kijk in je omgeving of er iemand woont die alleen is. Die mensen zien vaak enorm tegen de zondag op. Neem die alleen wonende man of vrouw mee naar je huis." „Of mee naar ons", zegt Janny Rijnberg van cafe-restaurant Ha- Camping Stavenisse in winterpracht. bedrijvigheid betekent dat het voor- h< zieningenniveau van kernen die een P aantrekkelijk toeristisch klimaat h< aanbieden, tenminste hetzelfde S blijft of verbetert. pi Dus is deze conclusie niet alleen te gunstig voor toeristen, recreanten E en de plaatselijke winkeliers, ook la de inwoners van Tholen zelf kun- ki nen deze kerst met een tevreden ge- ai voel over de toekomst, gaan vieren. w Uiteraard biedt de stijging van de t( temperatuur niet alleen voordelen, di De zeespiegel stijgt. Dat veroor- zaakt strand- en duinafslag. Op die d' manier blijft er niet alleen weinig ir kust over, ook het achterland merkt C daarvan de gevaren. ki Het waterschap Hollandsche Delta k houders Tholen (camping De Pluimpot in Scherpenisse, Goris- hoek in Scherpenisse, De Zeester in Scherpenisse, De Hoeve in Scher penisse, landschapscamping Kruy- tenburg in Poortvliet en chaletparc De Krabbenkreek in Sint-Anna land) kan zich er niet druk over ma ken. „De campinghouders hebben andere dingen aan hun hoofd", wijst hij op de verdubbeling van de toeristenbelasting en de controle op de brandveiligheidsvoorschriften. „Nee. Daar laten we onze kerst niet door bederven, maar het speelt alle maal wel een rol." Camping Stavenisse is met de kerstdagen geopend. Enkele tiental len gasten melden zich rond deze tijd bij Menheere om in een sfeer van ruimte en de stilte van het plat te land de feestdagen door te bren gen. Menheere: „We doen zelf met onze gasten mee. We zetten een flinke kerstboom neer en met de be zoekers drinken we glühwein." Jan Mosselman van chaletparc De Krabbenkreek in Sint-Annaland, serveert met kerst een kerstbuffet. Het restaurant is versierd en als er sneeuw ligt zal ook dit park precies dat beetje extra bieden wat de da gen voor de mensen uit de stad de kerstvreugde verhoogt. Willy van Og, betrokken bij cam ping Irenehoeve in Stavenisse, blijft met de kerst thuis. „Ik ben niet zo goed in kokkerellen, maar de kinde ren en de kleinkinderen vinden het toch prettig om tijdens de kerstda gen thuis te zijn. We zitten dan met een man of tien aan tafel." Zeestereigenaar Hans van Woer- kom laat de camping voor wat die is. „We gaan met de drie kinderen en de drie honden wintersporten in Oostenrijk. Daarna gaan we weer denken aan het werk. Nee. Niet zo zeer over de zeespiegel en de veran deringen van het klimaat, maar wel over de toeristenbelasting en wat het ons gaat kosten om te voldoen aan de brandveiligheidseisen." Wat betreft de toeristenbelasting is de gemeenteraad volgens wethou der F.J. Goossen, die de zieke wet houder Van Kempen verving, niet van plan die inkomstenbron af te schaffen. Die brengt per jaar 221.000 euro in het laatje. Het aan deel daarin van de campingtoeris ten is daar volgens het hoofd finan ciën van de gemeente, H. van Vossen, 175.000 euro. De water sporters storten 46.000 euro in de gemeentelijke pot. Goossen: „De helft van de totale opbrengst wordt gebruikt voor doeleinden die met het toerisme te maken hebben, de andere helft gaat naar de pot alge mene middelen." Van Vossen rekende uit dat de cij fers nog iets gunstiger voor de toe risten uitvallen. „Ongeveer 185.000 euro wordt rechtstreeks gebruikt voor de dekking van de uitgaven voor toerisme en recreatie. Dan pra ten we over het onderhoud van de wegen, maaien, onkruidbestrijding, onderhoud van de strandjes, het neerzetten van toiletten, onderhoud van de Oesterdam en de wandelpa den en subsidie aan de VVV." Van Woerkom haalt er zijn schou ders over op. „De gemeente her haalt al jaren dezelfde argumenten. Maar voorlopig schijten de toeris ten die aan de dam bivakkeren nog bij mij onder aan de dijk tegen mijn bomen." Na de feestdagen gaat de camping eigenaar (hij gaat zijn vierde sei zoen in) nadenken over uitbreiding van de camping. Stiekem gluurt hij wel eens naar een flinke lap grond bij hem in de buurt. „Ik zou wel een paar duizend vierkante meter willen pachten of zoiets. Misschien is uit breiding wel noodzakelijk als die veiligheidsvoorschriften van kracht moeten zijn." Die zijn volgens de brandweerdes- kundige van de gemeente, Sjaak Steijn, het gevolg van de branden in Volendam en Enschede. Samen met de regionale brandweer van Zee land is een aantal voorschriften op gesteld waardoor vooral het over slaan van brand van de ene naar de andere caravan wordt voorkomen. Ook zijn er regels voor het aanleg gen van brandkranen, barbecuen, vuurkorven en het opslaan van gas flessen. Vooral de maatregelen die het over slaan van een brand moeten voor komen, hakt er voor de camping houders diep in. Tussen de caravans moet een afstand zijn van drie me ter. En de paden moeten 3,5 meter breed zijn, anders kan er geen blus- wagen rijden. Van Woerkom: „Dat betekent uit dunnen. Staanplaatsen opofferen om de rest groter te maken. Dan moet ik het hele terrein opnieuw in richten. Dat zou enkele duizenden euro's per staanplaats gaan kosten. Dan is de lol om een camping te ex ploiteren er gauw af." Ook Menheere vreest dat er voor de meeste leden van de Samenwerken de Campings Tholen een forse reor ganisatie nodig is. „We moeten zelf een plan van aanpak bij de gemeen te indienen. Maar als er met de duimstok wordt gewerkt, is het voor flink wat campings een kwes tie van uitdunnen." In hoeverre er dan nog door alle liefhebbers kerstmis kan worden gevierd, is hem een raadsel. Van de 200 plaatsen die hij nu op Stavenis se heeft, zouden er 50 verdwijnen. „Minder staanplaatsen betekent minder mensen op de camping. Dat betekent minder mensen in de kan tine. Minder mensen in de winkel. De nieuwe wetgeving heeft grote economische gevolgen." Jan Mosselman houdt zich met de effecten van de klimaatverandering nog niet erg bezig. „Als het zover is, zien we het wel", vindt hij. Van meer belang is de verkoop van de bouwkavels op het circa 6 hectare grote gebied. Dat biedt ruimte aan 146 bungalows waarmee verblijfs- recreatie wordt geboden aan circa 600 toeristen en recreanten. Zover is het allemaal nog niet. Mosselman, die onlangs toestem ming van de gemeente zegt te heb ben gekregen om met de bouw door te gaan, verwacht dat die aantallen pas over enkele jaren zijn gereali seerd. „Of, hoe en wanneer we het volbouwen, is sterk afhankelijk van de economische ontwikkelingen. Gelukkig trekt de economie wat aan en krijgen de mensen weer wat vertrouwen. Ook de wat positievere verhalen in de diverse dag- en weekbladen over de gang van zaken rond het park, hebben weer wat meer mensen richting Sint-Anna land gebracht." Bij het chaletpark zijn het niet al leen recreanten die een huisje ko pen.Volgens Mosselman heeft ook een aantal inwoners uit Sint-Anna land een paar huisjes gekocht. „Als belegging. Het is vooral voor wa tersporters een ideale plaats. Straks als de haven is aangepast en ver nieuwd, wordt het nog interessanter om dicht bij het water te zitten." Hoewel de belangstelling voor het project volgens hem goed is, zit wat de verkoop betreft de gang er nog niet echt in, constateert hij. Van de 146 chalets die het terrein van ruim 6 hectare kan bergen, zijn er 40 ver kocht. „Wat de verkoop betreft zijn we afhankelijk van het economisch t'j" Mosselman ziet daarin al enige ver betering vergeleken met verleden jaar. Vooral het revitaliseren van de haven van Sint-Annaland en de or ganisatie van Sail Sint-Annaland volgend jaar zal naar zijn indruk een impuls geven aan de belangstel ling. Woordvoerster Diana Picavet van bungalowpark Oud-Kempen in Sta venisse maakt zich niet zo druk over de nieuwe brandveiligheidsre- gels. „Wij hebben alle vergunnin gen binnen", zegt ze. Nederland heeft ze zich nog niet zo beziggehouden. De camping heeft naar eigen zeggen een goed seizoen achter de rug en gaat investeren in blokhutten. „Dan kunnen we low budgetvakanties aanbieden. We be ginnen met vijf blokhutten en we zien wel hoe het loopt." Problemen als toeristenbelasting en brandveiligheid zijn bij haar snel opgelost. „De toeristenbelasting berekenen we door aan de gasten en wat betreft de brandveiligheid is pas alles goedgekeurd." Sjaak Steijn, brandveiligheidsadvi seur van de gemeente, zegt dat nog geen enkele campinghouder een ge bruikersvergunning heeft. Van de tien kampeerterreinen die hij moet bezoeken, heeft hij er intussen vijf gehad. Tijdens zijn bezoeken let hij op de afstand tussen de caravans en of er brandwerende voorzieningen moeten komen, zoals betonnen schuttingen. „Het gaat er om dat het tenminste 20 minuten duurt voordat een brand van de ene naar de andere caravan overslaat. Dat geeft de brandweer de tijd om uit te rukken." De vijf bezochte campings hebben hem niet in een 'hoera-stemming' H. van Og van Irenehoeve vindt de brandveiligheidseisen eigenlijk niet reëel. Hij heeft een coöpera tieve camping waarvan de bezoe kers allemaal lid zijn. „De mensen betalen 600 euro huur per jaar en 3500 euro voor het lidmaatschap. Dat geld krijgen ze terug bij ver trek of overlijden." Van Og wil de Irenehoeve betaal baar houden. „Daardoor is de camping zo populair. Er zijn cam pings die vragen 1400 euro. Al leen als we heel veel geld moeten investeren in die nieuwe veilig heidseisen, zoals het aanleggen van brandkranen, dan zullen we dat toch moeten doorberekenen aan de leden." Hij vindt het evenmin redelijk dat die eisen alleen aan de campings worden gesteld. „Naast me zit een bar. De eigenaar hoeft geen brand- kraan aan te leggen. Ik vind: „Ge lijke monniken, gelijke kappen." Toch gaat ook hij een plan van aanpak maken. „Dat moeten we over twaalf weken inleveren en dan zien we wel wat er van komt." Wethouder Goossen stelt de cam pinghouders gerust. „De meeste campings bestaan al tientallen ja- Kees Menheere vreest een forse reorganisatie op de Thoolse campings in verband met de aangescherpte brandveiligheidsvoorschriften. Op Oud-Kempen logeren veel Duit se gezinnen, waarvan een aantal de bungalow heeft gekocht. „Onze gasten komen voor de rust, om te wandelen en te fietsen. Ook water sport wordt steeds meer populair." De kerstdagen brengt ze in gezins verband door. „We blijven gewoon thuis. En hoe we dat invullen, daar heeft niemand iets mee te maken", vindt ze. Jolanda Baldwin van camping 't Oude Dorp in Stavenisse, blijft ook met de kerstdagen thuis. „We vie ren het in familiekring. Op 8 janu ari houden we een nieuwjaarsrecep tie. Dan nodigen we alle gasten uit die een vaste standplaats hebben." Met de klimaatsveranderingen in gebracht. „Nee. Daarover geef ik geen details. De problemen die er zijn om aan de voorschriften te vol doen, zijn op te lossen. De cam pinghouders die ik tot nu toe heb gesproken, verlenen alle medewer-, king en gaan zelf een plan van aan pak maken. Ze zien duidelijk op te gen de investeringen die nodig zijn en tegen het uitdunnen van het aan tal staanplaatsen. Dat betekent voor hen inkomstenverlies. Dus staan ze niet te juichen. Maar wij als ge meente hebben daar alle begrip voor. Het hoeft ook niet van de ene dag op de andere. De ondernemers kunnen er de tijd voor nemen. Het moet natuurlijk geen 25 jaar du ren." ren. We kunnen het als gemeente natuurlijk niet maken dat een ex ploitant door het dwingend opleg gen van allerlei voorschriften, economisch onderuitgaat. De maatregelen die worden genomen, moeten verantwoord zijn en over eenstemmen met de wetgeving, maar we moeten de mensen wel de tijd geven." Menheere is blij met de uitspraken van de wethouder. Hij hoopt ech ter niet dat het blijft bij de kerst gedachte, maar dat de gemeente bij het indienen van het plan van aanpak ook daadwerkelijk reke ning houdt met de mogelijkheden en de draagkracht van de cam pinghouders. Ons land, zo staat in het onlangs verschenen onderzoek van Milieu en Natuur, wordt aantrekkelijker voor buitenlandse toeristen en ook Nederlanders zullen de vakantie va ker in eigen land gaan doorbrengen. De klimaatverandering betekent ook een stijging van de zeespiegel waardoor langs de kust de afslag van stranden en duinen toeneemt. Als gevolg daarvan neemt het kust toerisme af ten gunste van die in het binnenland. Voor Tholen betekent dat, dat de vraag naar recreatie- en natuurgebieden toeneemt. Niet alleen de toeristensector profi teert daarvan. Ook, zo blijkt uit on derzoeken, zal de middenstand van die ontwikkeling de vruchten kun nen plukken. Meer economische heeft samen met de Zeeuwse water schappen en het hoogheemraad schap Delfland en Rijnland een brandbrief gestuurd naar de rijks overheid. Daarin staat dat de 223 miljoen euro die het rijk heeft gere serveerd voor het opknappen van de kustverdediging, te weinig is. Er is minstens 200 miljoen extra nodig. Helaas. Als de klimaatverandering doorzet, kan Nederland zijn witte kerst wel vergeten. Sneeuwen doet het dan hooguit nog in de alpenlan den, in Griekenland en in Spanje, terwijl hier, zo vrezen de winterlief- hebbers, de sinaasappels aan de bo men gaan groeien. Kees Menheere, eigenaar van cam ping Stavenisse en woordvoerder van de Samenwerkende Camping-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 21