VUURWERK Boulogne trekt kar ABT opnieuw, Ferdinand Griesdoom nieuw op twee Alles duurder? Niet bij ons! ZLM Windmolens Noord langs de watergang ■■as**- iï - ic -~=. JL* Accelerando schaft als eerste de uniformen af Kerstlampjes branden weer in Sint-Philipsland ///m HEIJNEN Zwanger TtXt-T Traagheid van beslissingen nemen viel nieuwe partij erg tegen Donderdag 22 december 2005 62e jaargang no. 6 Consultatiebureau naar De Smisse MULTIMATE St.Annaland Sint-Annalander J.J.P.A. Boulogne is opnieuw lijsttrek ker voor Algemeen Belang Tholen. Maar het zittende raadslid mevrouw C. van der Horst is op eigen verzoek lager gezet op de kandidatenlijst van de enige lokale par tij in de Thoolse politiek. Ze staat zesde. Nieuwkomer op twee is de dertiger F. Griesdoom, iet-medewerker bij Rijkswaterstaat en woonachtig in de smalstad. Oud-wet houder L.J. van Doorn staat op de derde plaats. Geen protestpartij Het college van burgemeester en wethouders, de gemeenteraad en de medewerkers van de gemeente Tholen wensen u goede feestdagen en een voorspoedig 2006 De nieuwjaarsreceptie wordt gehouden op maandag 2 januari a.s. vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. U bent van harte welkom! gemeente Tholen (wij verlagen zelfs onze autopremie) verzekeringen Frisse wind Tweede park Zeeuwind bij Sint-Maartensdijk In de Noodpolder bij Sint-Maartensdijk komen vier wind molens langs de watergang van het gemaal naar de Heide weg. De vereniging Zeeuwind bouwt ze samen met akker bouwer G.J. Hoek. De masten van de turbines worden 80 meter hoog. Ze hebben samen een vermogen van 8 tot 12 megawatt. Voor de bouw is een vrijstellingsprocedure nodig. Eigentijdse kleding geeft meer uitstraling De koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland hangt bij de viering van het 125-jarig bestaan in septem ber 2006 de uniformen voorgoed in de kast. „We gaan weer terug naar vroeger", zegt voorzitter Jack Westdorp. „De langste tijd van onze historie hebben we immers ook zonder uniform gemusiceerd." "1 WILT U TOCH EREDIVISIE VOETBAL ENGEENVERSATEL? HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW ETECHNOLOCIE Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 1* Eendrachtbcde, de ThoolSb Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Te rpdöCtie^peTiöfachtbode.nl ''".advert^eendrach'tbode.nl admin@èèridrachtt)ode.nl IJiTeyyvsblad'vpdf de streek Tholen lilipsl^LwSarin opgenomen de 'en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het consultatiebureau voor zuigelin gen en peuters van Allévo in Sint- Annaland verhuist van het wijkge- bouw aan de Tuinstraat naar het medisch centrum De Smisse van huisarts A. van den Berge in de Voorstraat. Daarmee blijft de zorg voor 0 tot 4-jarigen in het dorp be houden. Voorwaarde is wel dat er een lift komt omdat de ruimte voor het ouder- en kindzorg op de verdie ping komt. Volgens D. van Eekelen. hoofd jeugdgezondheidszorg bij Allévo, is de huurovereenkomst al bijna rond. „We zochten een combinatie met andere beroepsgroepen. Het is ver standig om bij de huisarts en de ver loskundige te gaan zitten." De keuze voor De Smisse heeft vol gens Van Eekelen ook te maken met de hoge exploitatiekosten van het gebouw aan de Tuinstraat én de be zuinigingen binnen de organisatie. „Dan moet je je gaan afvragen of concentratie niet beter is. We hebben in zes plaatsen in de gemeente Tho len een bureau. In Poortvliet komen we maar 1 keer per maand. Als je daar de kosten tegen de baten afzet, dan is dat heel duur. Maar als je het bureau in Sint-Annaland naar Sint- Maartensdijk of Tholen zou ver plaatsen, dan wordt de bereikbaar heid voor de ouders heel moeilijk. Niet iedereen heeft een auto. En het bereik is nog steeds met 98 procent van de zuigelingen hoog op Tholen. Dat willen we zo houden." Het consultatiebureau komt op de verdieping. Daarom ondersteunde Allévo ook het subsidieverzoek van de huisarts aan de provincie voor een lift. De ruimtes zijn nu met kinder wagen of rolstoel niet te bereiken. De provincie kende 20.000 euro toe voor het aanbrengen van de lift. Ceciliaweg 10, Sint-Annaland tel.: 0166 - 653637 Kijk ook op www.vuurwerkplanet.nl zijn is vooruit zien! K^c^—^E ticcttrevodXrl Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl JE MAAKT HET MET FIXET L- Nijverheidsweg 4 4695 RC Sint-Maartensdijk Tel. 0166-667181 Kijk ook op: www.fixetsintmaartensdijk.nl De eerste vijf kandidaten op de ABT-lijst v.l.n.r.) F. Griesdoom J.J.P.A. BoulogneB. Boxstart, LJ. van Doom en J.J. van 't Hof. „Corrie wil haar handen vrij heb ben, heeft ze aangegeven. Ze is heel waardevol voor de partij, want ze zoekt zaken tot op de bodem uit en is daarbij erg vasthoudend. Boven dien is ze erg bekend op Tholen". zegt fractievoorzitter Boulogne (59). Zelf heeft hij na enig naden ken besloten opnieuw de kar te trek ken. Wat hem als nieuwkomer in de politiek enorm is tegengevallen, is de traagheid als het om beslissen gaat. „Bij de vakbonden ben ik ge wend dat de neuzen dezelfde kant op staan. Maar in de gemeenteraad is het doel niet altijd het belangrijk ste. Het partijbelang komt om de hoek kijken en dat is fnuikend. Je mist daardoor vaak het gevoel dat je met elkaar voor Tholen bezig bent." J.J. van 't Hof, nummer vijf op de lijst, onderschrijft dat. „Er wordt maar gepraat, dure rapporten ge schreven. Het is net of er een soort angst is om beslissingen te nemen." De Sint-Annalander, die burgerlid is van de commissies ruimte en sa menleving, is de wethouderskandi daat mocht ABT op grond van het verkiezingsresultaat en de college besprekingen een lid leveren voor het dagelijks bestuur van de ge meente. „Wc willen best opnieuw deel uitmaken van het college, maar met een pretpakket nemen we geen genoegen", aldus Boulogne. ABT deed vier jaar geleden de Thoolse gevestigde politieke orde op zijn grondvesten trillen door als nieuwkomer meteen met twee zetels in de raad te komen. En wanneer VVD en D66 met een lijstverbin- ding hadden ingestemd, zouden het er zelfs drie zijn geweest wat ten koste zou zijn gegaan van de zesde SGP-zetel. Met de steun van 1486 kiezers was ABT meteen de vierde partij op Tholen, met maar één stem minder dan het CDA. Sindsdien is de partij gegroeid, zeg gen Boulogne en Van 't Hof. Ze me ten dat onder meer af aan het bezoe kersaantal van de website en de reacties, over allerhande onderwer pen, die ze dagelijks van inwoners via e-mail binnen krijgen. „Iedereen krijgt antwoord. Je moet mensen se rieus nemen", aldus Boulogne. „En vier personen hebben zich spontaan gemeld om met ABT mee te doen." De partij rekent vast op stemmen winst. „Maar nog belangrijker vin den we het dat mensen van hun stemrecht gebruik maken", meent Han van 't Hof. „Vorige keer was de opkomst 68%, daar moet twintig procent bij." De afgelopen periode was, vooral in het begin, niet gemakkelijk voor ABT. „Ondanks verzoeken van on ze kant hebben we van begeleiding Markt 1 - 5 4695 CE Slnt-Maartensdl|k Meer informatie? Assurantiekantoor Overbeeke (0166) 602 888 of www.overbeeke.nl Assurantiekantoor Van Dijke (0166) 612 509 of www.dijke.info Advertentie I.M. Advertentie I.M. niets gemerkt. En andere partijen gaven ons het gevoel dat we er ei genlijk niet bij hoorden. Volgens hen had ABT er niet moeten komen, maar het ontstaan van onze partij is juist te danken aan de andere partij en", stelt Boulogne. Hij vindt ABT absoluut geen protestpartij. „We hebben zeker dingen aangedragen. De laatste tijd houden we ons erg bezig met werkgelegenheid. Maar als je geen steun krijgt, houdt het op." Een succespunt noemt de frac tievoorzitter de bibliotheek in com binatie met de brede school in Sint- Annaland. „Dankzij vasthouden aan ons minderheidsstandpunt hebben we dat bereikt én dankzij de inzet van de inwoners voor het behoud van een bibliotheekvestiging." Van 't Hof geeft aan dat het feit dat ABT niet slaafs het college volgt, slecht wordt geaccepteerd door de andere partijen. „Maar al jaren hebben er nauwelijks kritische noten geklon ken in de raad. er was geen echte oppositie meer." Dat de partij vier jaar geleden het raadsprogramma Kleur Bekennen heeft ondertekend, noemt Boulogne achteraf verkeerd. „De laatste twee jaar is dat pro gramma ook niet leidend meer ge weest." Met zestien namen is de kandida tenlijst van ABT er vijf langer dan vier jaar geleden. Wat opvalt, is dat alle kandidaten uit Sint-Annaland (8), Sint-Maartensdijk (7) en Stave- nisse (1) komen, het westelijke deel van de gemeente. ZIE VERDER PAGINA 3 De turbines gaan de stroom aan het hoofdverdeelstation in Rilland of aan de elektriciteitscentrale van Ge neral Electric Plastics in Bergen op Zoom op het net brengen Dat is no dig omdat het bestaande elektrici teitsnet op Tholen onvoldoende ca paciteit heeft om op aan te sluiten. Om de stroom over te brengen, is een schakelstation nodig naast de turbine aan de Pierhoekseweg. De vereniging Zeeuwind en Hoek worden samen eigenaar van Wind- park Noordpolder b.v., elk heeft 50 procent van de aandelen. Drie van de vier turbines komen op grond van Hoek te staan, de vierde komt op een perceel van de familie Mol aan de Heideweg. Die krijgt een opstal rechtvergoeding. Het is het tweede project van Zeeuw ind op Tholen. Het eerste staat bij Stavenisse en omvat drie windmo lens. Volgens projectcoördinator J. Springer van Zeeuwind is het een van de langste projecten waar de ver eniging mee te maken heeft. In het verleden speelde de kwestie van het gevaar van de molens voor vogels sterk mee, zegt hij. „Bovendien moest er ook een beleidsnotitie door de gemeente worden vastgesteld. Het is een lange en laten we zeggen dege lijke gang geweest." Omdat het windpark vlak bij het na tionaal park Oosterschelde ligt, zijn er verschillende onderzoeken ge daan naar de invloed van de molens op de vogels. Dat is gebaseerd op schriftelijke rapporten maar ook op tellingen die een jaar lang zijn uitge voerd. De conclusie is volgens Springer dat er geen nadelige gevol gen zijn, niet voor de vogels die in het gebied vliegen en ook niet voor de vogels die op de akkers komen rusten als het hoogwater is. De turbines komen ongeveer 380 meter uit elkaar te staan in een rij. Aanvankelijk waren ze langs de Ge- maalweg gepland, maar dat was te dicht langs de dijk van de Ooster schelde waardoor er te veel versto ring van vogels zou optreden. Bij het zoeken naar geschikte plaatsen wordt steeds meer aansluiting ge zocht bij de bestaande infrastruc tuur. In dit geval de watergang die voor de afvoer van polderwater zorgt naar het gemaal De Noord. Ook is volgens het plan de plaats ten opzichte van de heersende windrich ting gunstig en worden de molens goed in het landschap ingepast. De hoogte van de mast is 80 meter, de tiphoogte (topje van wiek op hoog ste stand) is 125 meter. De diameter van de rotor bedraagt 90 meter. Per minuut maken de wieken 8 tot 20 omwentelingen. Het vermogen van een molen ligt tussen de 2 tot 3 me gawatt. Het windaanbod in de Noordpolder bedraagt gemiddeld, gemeten op een hoogte van 50 meter, meer dan 7 meter per seconde. ZIE VERDER PAGINA 3 Het zal even wennen zijn en ook elk Accelerando-lid is nog niet even en thousiast over het komende uniform- loze tijdperk, maar volgens de voor zitter is een uniform niet meer eigentijds. „Je perst iedereen in de zelfde kleding die lang niet altijd goed zit en de vereniging bovendien veel geld kost. Nieuwe uniformen zouden ons 30.000 euro kosten en dat vinden wij niet meer verant woord gezien de vele andere kosten voor instrumenten, huisvesting, e.d." Donderdag 21 september 2006, pre cies 125 jaar na de dag van de op richting. geeft Accelerando het gala concert ook niet in spijkerbroek en trui. Er komen wel degelijk richtlij nen voor de eigen kleding. Zwart is voor dit jubileumconcert het motto. De dag erna. op vrijdag, laat Accele rando de nieuwe buitenkleding zien. „Een herkenbare jas met een blouse, sportieve kleding in de combinatie rood. wit, blauw. Met deze totaal an dere uitstraling kom je als muziek vereniging meer eigentijds voor de dag", zegt Westdorp. De nieuwe buitenkleding wordt nog wel uit de verenigingskas betaald, maar de kosten daarvan zijn aanzien lijk lager dan van een compleet nieuw uniform. De bestaande, blauw-grijze uniformen zijn zo'n ze ventien jaar lang in gebruik geweest. De Accelerando-voorzitter kent in de directe omgeving van Zeeland, Bra bant en Zuid-Holland geen andere muziekverenigingen die het uniform definitief vaarwel zeggen. Zie ook pagina 13. Deze week Jaap Hage tweede man op lijst Christenllnie voor gemeenteraad Zondagen zijn voor steeds meer mensen niet om door te komen, zegt Janny Rijnberg Aron Beurkens van Groen van Prinstererschool wint tekenwedstrijd ROVZ EN VERDER... Plan voor zeven woningen op plaats van drie schuren in Stavenisse EEN HART VINDT DE WEG NAAR EEN HART I)it nummer bestaat uit 30 pagina's f Het huis van het echtpaar Grinwis aan de Krammerstraat in Sint-Philipsland is weer verlicht. Zie pagina 23. As

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1