Horeca gebaat bij concentratie en diversiteit, zegt Karei Saris Plan voor zeven woningen op plaats van drie schuren Aangepast plan voor uitbreiden van De Man Plan voor drie huizen aan Oostvest in smalstad Sociaal medische teams voor jongeren gewenst Alfred Hardam: Je moet een beetje gek zijn in deze branche Informatieochtend over whiplash Voor starters en senioren aan Julianastraat in Stavenisse Donderdag 22 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Lindhout verrast door bestemmingsplan Betaald parkeren ziekenhuis Lievensberg „Je moet een beetje gek zijn om hiermee te beginnen", zegt de 41-jarige Alfred Hardam van spijzenbar Poco Loco uit Sint-Annaland. De Spaanse naam voor het ho recabedrijf betekent ook ,een beetje gek.' Terwijl zijn collega van bar l'Esperance in de Voorstraat de deuren heeft gesloten, heeft Hardam allerlei ambitieuze plan nen, inclusief de overname van l'Esperance. Kwaliteit Pension Catering 2000 mensen Jeugdpanels adviseren provincie Mentale hulp Om in Stavenisse in de be hoefte aan betaalbare seni oren- en starterswoningen te voldoen willen W. Mol van Talpa Development uit Tholen en bouwkundig te kenaar H. van der Graaf uit Stavenisse zeven huizen bouwen aan de Juliana- straat. Daarvoor worden tussen de Bosstraat en de Stoofdijk vier kavels aan gekocht en drie schuren gesloopt. Bouwrijp komt er een toerist, maar de VVV verwijst wel door en mensen die in verband met werkzaamheden hier een overnachting zoeken, kunnen we goed helpen. Het pension heeft De welstandscommissie kon donderdagochtend meegaan met de hoofd- opzet voor de uitbreiding van café-restaurant Havenzicht in Sint-Anna- land. Namens B. de Man lichtte Th. Moerland een aangepast plan toe. De Man wil een kap op het platte woongedeelte van het pand. De kap zou verbonden moeten wor den met de bestaande kap van het horecagedeelte. In het eerste plan had de commissie bezwaar tegen de massale vorm die daarmee gecreëerd zou worden. Liever zag de commissie de twee gebouwen van elkaar gescheiden door de daken niet met elkaar te verbinden, zodat de 'afzonderlijke volumes' herkenbaar bleven. Het bezwaar van De Man was dat er dan een kielgoot ontstaat met gevaar voor lekkages. Het plan dat nu op tafel kwam voor ziet in een onderbreking van de ge vel met een topgevel bij de bestaan de ingang, terwijl het dak erachter wel één geheel wordt. Volgens Moerland worden daarmee toch twee gebouwen gecreëerd. Ter wijl er wel twee grote dakvlakken ontstaan. „Technisch en financieel is dit beter uitvoerbaar en ook beter haalbaar. Een kielgoot zou een pro bleem blijven geven." In het plan wordt de nok doorge trokken en komt ook de goot op één lijn te liggen. Het viel architect T. Jansen op dat de goot aan het linker gedeelte lager ligt en dat die voor het beeld rechtgetrokken wordt. Voorzitter H.J. Groenewegen vroeg zich af of het een bezwaar zou zijn dat het verschil in stand zou blij ven. Jansen vond niet dat er binnen een afstapje nodig is. De topgevel die nu boven de ingang is getekend, noemde Groenewegen theatraal. „Maar hij zit wel op de goede plek. Het respecteert iets meer het be staande." Wel stelde hij voor de be staande gootlijn te handhaven, dus met een klein verschil ten opzichte van de gootlijn van het horecage deelte. Ook adviseerde hij het grote raam in de zijgevel van het woongedeelte te vervangen door twee ramen met een stijl. „Het raam hangt nu aan de goot. Het is echt een dissonant. Het wordt er alleen maar beter op." De commissie kon zich in de hoofdopzet vinden. Op de hoek van de Oostvest en de Dr. Tazclaarstraat in Sint-Maartens dijk wil F. Lindhout uit Stavenisse drie woningen bouwen. Daarvoor worden een bouwvallige schuur en een woonhuis afgebroken. Volgens het bestemmingsplan is de ruimte die bebouwd mag worden kleiner dan op grond van eerder door de gemeente verstrekte gegevens was uit gegaan. Dat bleek donderdagochtend in de welstandscommissie waar Lindhout en architect J. Marechal het plan toe lichtten. Dat voorziet in drie wonin gen die met de woonkamer uitkijken op een groensingel langs de Oostsin gel. De opzet is kleinschalig van ka rakter. Maar volgens het bestem mingsplan is niet het hele blok bestemd voor woningbouw. Op één hokje van het perceel ligt een erfbe- stemming en die beperkt de bouw mogelijkheden, legde ambtenaar J. Fase uit. „Nooit geweten. Wij hebben een kaart aangevraagd en daar staat op dat het wel helemaal te bebouwen is," legde Lindhout uit. Dat betreft echter het bestaande be stemmingsplan. Voor de kom Sint- Maartensdijk is een nieuwe in de maak waarin de bedrijfsbestemming wordt omgezet in woondoeleinden. In het plan zijn de bergingen aan de Oostvest gesitueerd. Architect T. Jan sen wees er op dat het plan in een be schermd dorpsgezicht valt. De wo ningen moeten aan bepaalde eisen voldoen. Het was volgens Jansen de vraag of de bergingen aan de Oost vest gebouwd kunnen worden. Maar volgens architect J. Marechal was dat een logische keuze omdat de bewo ners dan uit kunnen zien op de groen strook. Voorzitter H.J. Groenewegen vond dat de bergingen ver naar voren stonden getekend. Hij vroeg zich af of het hele blok meer naar voren kan worden geplaatst. Op een erfbestemming is wel vrijstel ling mogelijk. Er mag een bepaald gedeelte worden bebouwd tot een be paalde hoogte. Marechal betreurde het dat hij op het verkeerde been was gezet. Hij zei dat hij twee maanden geleden om digitale tekeningen had gevraagd van het bestemmingsplan. „Die waren er niet. toen heb ik de te kening van het bestemmingsplan ge kregen. Nu blijkt dat het veranderd is. We kunnen nu net zo goed stoppen met dit gesprek." De commissie was op zich wel te spreken over het ontwerp. De houten bergingen sprak de leden wel aan. Groenewegen adviseerde het be staande profiel na te streven. Burger lid L. Deurloo zag de daken liever wat steiler. Bezoekers van ziekenhuis Lievens berg moeten vanaf volgend jaar in de buidel tasten voor een parkeer plaats. Op maandag 9 januari wordt namelijk op de parkeerterreinen be taald parkeren en het vergunningen systeem voor omwonenden inge voerd. Er komt een parkeerplaats voor kortparkeerders en een voor langparkeerders. Om de doorstro ming van het ziekenhuisverkeer te verbeteren wordt vanaf de grote kruispunten in de omgeving de aan duiding naar het ziekenhuis gesplitst in een route voor lang- en kortpar keerders. In totaal wordt de parkeer- capaciteit rondom het ziekenhuis uitgebreid met driehonderd plaatsen. De parkeerkosten voor de twee ter reinen kan worden voldaan bij be taalautomaten in het ziekenhuis. Het betaald parkeren geldt op werkda gen tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds. De eigenaar van het pand, de fami lie Rijnberg van de voormalige drankengroothandel uit Sint-Anna- land heeft l'Esperance te koop ge zet, evenals de vroegere Papbar in de Kaaistraat te Sint-Maartensdijk. Eerder werd bar Timeless op de Markt in Tholen al verkocht aan Flexexpress. Ook The Pub op de Markt in Tholen is al een aantal weken gesloten. Daarmee daalt het aantal horecabedrijven op het ei land. Volgens de Kamer van Koophandel is de omzet in de horecabranche dit jaar in Zeeland opnieuw gedaald, maar ten opzichte van 2004 is de situatie verbeterd. Rekening hou dend met een prijsstijging van 1,5% is de daling dit jaar 0,6% maar in 2004 was dat nog 3%. Het aantal Zeeuwse horecabedrijven dat winst maakt, liep terug van 88 naar 87%; landelijk is dat 83%. De werkgelegenheid loopt opnieuw te rug met 0,3%, maar dat is een ver betering van de 1,3% in 2004. Lan delijk neemt het aantal banen in de horeca echter met 0.4% al weer toe, terwijl ook daar vorig jaar nog sprake was van een daling van 1,3%. „We maken ons zorgen over de ho reca", zegt voorzitter Karei Saris van de afdeling Tholen van Horeca Nederland. „Misschien is er hier sprake van een natuurlijke sane ring, maar als er horecabedrijven verdwijnen, is het best moeilijk om die locaties ooit weer terug te krij gen. Gelukkig hoor ik ook positie ve berichten van Thoolse horeca ondernemers." Saris wijst op het belang van con centratie en kwaliteit. „De kracht van het horeca-aanbod is toch de diversiteit. Als je lekker dicht bij elkaar zit, heeft de consument de keuze. Er is nu soms veel van het zelfde. Je moet een goede doelstel ling hebben en kwaliteit bieden." Alfred Hardam van Poco Loco is de laatste om te ontkennen dat de horecasector een hele moeilijke branche is, maar hij heeft idealen genoeg. In juni 2003 nam hij met Pinksteren cafetaria 't Toaverkot over van Adrie en Trijnie Goedege- buure en bouwde zijn activiteiten stap voor stap uit. „Ik heb een be paalde drive en wij moeten door groeien", zegt Hardam, die in Put- tershoek in een hotel-restaurant heeft gewerkt en ook nog in de au tomatiseringsbranche heeft ge werkt. 't Toaverkot stond al twee jaar leeg toen zijn vrouw Rika Wil iemstein besloot om de zaak over te nemen. „Het was het derde cafe taria in Sint-Annaland, maar er wa ren nog geen pizza's en andere bui tenlandse gerechten. Daarom heb ik het cafetaria omgebouwd tot een spijzenbar. Eerst wilden we een sportafdeling achter het cafetaria stichten, maar daarvoor kregen we geen vergunning." Naast de tegenvaller van de afwij zing van de sportafdeling kreeg Hardam ook in het persoonlijke vlak met teleurstellingen te maken. „Mijn vrouw werd na een half jaar ziek en dat gaf een terugslag bij het uitvoeren van onze plannen. In 2003 was er nog sprake van een re cessie, maar in het begin hadden we toch toeloop omdat we nieuw waren. In 2004 hebben we van het voormalige woongedeelte een eet café gemaakt. Boven richtten we een pension in met vier tweeper soons kamers met een televisie, een internetverbinding en een geza menlijke douche/toilet. Sporadisch De Papbar in de Kaaistraat te Sint-Maartensdijk was jarenlang een trekpleister voor de jeugd, maar het pand staat al lang leeg en is al weer geruime tijd te koop. Alfred Hardam en Rika Wiliemstein van spijzenbar Poco Loco: We hebben maar één keus en dat is doorgaan! een aparte ingang. Er is ook een gezamenlijke kamer met dakterras. Van november tot april hadden we voor een lange periode een kost ganger." In de spijzenbar is er plaats voor 20 mensen, in de Arabische kamer kunnen 25 mensen eten en in de binnentuin nog eens 20. „Maar met slecht weer draaien wij het beste." Poco Loco heeft vijf mensen op de loonlijst staan: schoonmaak-, keu- ken- en bedieningspersoneel. Wan neer al zijn plannen uitgevoerd kunnen worden, zouden dat er vol gens Alfred Hardam wel 10 tot 12 kunnen worden. „Ik ben zelf opge groeid in de horeca en in de loop der jaren heb ik heel wat ervaring opgedaan: van een friettentje tot een sterrenhotel. Voor mijn baan in de automatisering kwam ik over de hele wereld. Poco Loco biedt nu de Mexicaanse, Surinaamse, Franse, Italiaanse, Amerikaanse en natuur lijk Nederlandse keuken. In de winter hebben we Hollandse stamppotten, waar o.a. vrijgezelle mannen en vrouwen op afkomen. We zijn zes dagen per week open vanaf vier uur, maar dat wordt ze ven dagen van twaalf tot elf uur, want lunches draaien we ook. We snoepen ook echt wel mee van om liggende plaatsen als Stavenisse en Scherpenisse en zelfs Tholen. Ex tra omzet is altijd handig." Voor 2006 staat er weer het nodige op stapel. Poco Loco wil er een fietsverhuur bij gaan doen, een ca teringafdeling en een jeugdherberg. „Het wordt dus een multifunctio nele horecagelegenheid, waarbij de voorkant hoofdzakelijk op jonge ren is gericht. Leegstand betekent verpaupering, dus ik wil alle ruim te benutten. Daarom hebben we voor de zolder boven de garage een plan voor een jeugdherberg. Dat is een ruimte van 40 m2 en via een loopbrug zou die aan het voorste pand verbonden kunnen worden. Zo'n jeugdherberg voor rugzakkers levert toegevoegde waarde op en daar zoek ik naar. In de garage op de begane grond heb ik een vries- en koelopslag. Van zorgcentrum de Schutse heb ik voor een hele zachte prijs de diepvriescel en vaatwas- machine over kunnen nemen. Daardoor kan ik mijn plan voor de grootkeuken en catering uitvoeren voor wel 2000 mensen!" Ambitie genoeg dus bij Alfred Har dam. „Ik heb ook een bod op l'Espe rance gedaan. Daar wil ik een rusti ge bar van maken voor elke doelgroep. Normen en waarden wil ik hoog houden, want samenleven doe je met z'n allen. In de 2,5 jaar dat ik hier zit, is er bij ons nog nooit wat gebeurt. Hier gedraagt de jeugd zich. De zogenaamde Cebeco-groep (hangjongeren die vaak bij de voor malige graansilo vertoefden - red.) heeft veel meegeholpen bij onze ver bouwingen. waar ik veel zelf gedaan heb. Ik probeer ze te corrigeren en heb respect afgedwongen. Denk aan de omgeving, zeg ik altijd." Alfred Hardam noemt zich 'een Thoolse horeca-voorzitter Karei Saris: je moet een goede doelstelling hebben en kwaliteit bieden. positieveling pur sang.' „Dat moet mijn zaak ook uitstralen. Ik pro beer daarom steeds andere ideëen te lanceren. Je dient de consument te blijven boeien. Daarom heb ik drie proefprojecten gedaan met themafeesten. En feesten zullen er altijd blijven", aldus de ambitieuze horeca-ondernemer. Er moeten sociaal medische teams voor jongeren worden opgericht. Dat adviseert het jeugdpanel Jeugdzorg aan de provincie Zeeland. „Hierin moet een vertrouwenspersoon, een maatschappelijk werker, een jeugdarts en een zorgcoördinator in komen te zitten", legt Jenneke Ouwersloot uit Tholen uit, zij is lid van dit jeugdpanel. Het plan moet een intensieve samenwerking tussen de betreffende partijen bewerk stelligen, zodat jongeren die een probleem hebben dit maar éénmaal hoeven te vertellen. „Daarna moet alles geregeld kunnen worden, zon der nogmaals de situatie uit te moeten leggen bij een andere instelling." Jenneke Ouwersloot ging samen met panellid Ruben Spelier naar de Pro vinciale Onderwijsraad om een toe lichting te geven op hun voorstel voor de sociaal medische teams (smt). De Onderwijsraad adviseerde de twee panelleden om de bevindingen en ad viezen over smt's te gaan presenteren tijdens bijeenkomsten van wethou ders. „Zij zijn namelijk verantwoor delijk voor de oprichting van smt's. De provincie heeft aangegeven dat de oprichting van dergelijke smt's een goed plan is en gaat de mogelijkhe den bekijken." De provincie Zeeland startte in oktober 2004 de jeugdpa nels. De 18-jarige Jenneke zit bij jeugdpanel Jeugdzorg in de deel groep preventie. Het jeugdpanel gaat per school bekijken hoe een smt ge realiseerd zou kunnen worden. De deelgroep preventie adviseerde ook om aan het begin van het ieder schooljaar leerlingen en verzorgers mondelinge informatie te verstrekken over de faciliteiten voor mentale en psychische begeleiding en hulp op de scholen. „Daar is tot nu toe niets mee gedaan, ik hoop dat dit in de toe komst nog wel gaat gebeuren", aldus Jenneke. „Veel mensen weten niet wat de mogelijkheden zijn op scho len." Jeugdpanel Jeugdzorg adviseert de provincie Zeeland om in contact te treden met scholen om de preventie te verbeteren. Daarnaast adviseren de jongeren Bureau Jeugdzorg om één persoon verantwoordelijk te stellen voor de communicatie, zodat deze eenduidig wordt. De cliëntenraad van stichting Agogisch Zorgcentrum Zee land krijgt van het jeugdpanel de tip om ook jongeren te werven. Het jeugdpanel Bijzondere Voorzie ningen adviseert om jongeren als klankbord te betrekken bij provincia le zaken. Volgens dit panel is er ver der behoefte aan multifunctionele ruimtes. Jeugdpanel Wonen vraagt ten slotte om meer betaalbare woon ruimtes voor jongeren te creëren en verzoekt de provincie om het opzet ten van startersleningen te coördine- Baggerdepot. De gemeente Tholen werkt mee aan een onderzoek naar de haalbaarheid van een centraal baggerdepot voor een aantal Zeeuwse gemeenten in Borsele. Het Whiplash Informatiecentrum Europa (W.I.E.) houdt woensdag 4 januari de informatieochtend 'Whiplash, was is dat en wat kan ik er (nog) mee?' in ziekenhuis Lie vensberg in Bergen op Zoom. Be langstellenden kunnen van tien uur 's ochtends tot twaalf uur 's mid dags bij ervaringsdeskundigen van het W.I.E. terecht voor informatie over whiplash, whiplash-vriendelij- ke behandelaars en voorlichting over de juridische afhandeling van letselschade. De toegang is gratis. Donderdag werd het plan voor twee seniorenwoningen en drie starterswoningen gepresenteerd bij de welstandscommissie. Volgens Mol zijn er in het dorp te weinig mogelijkheden voor senioren en jongeren die een eigen huis willen kopen dat betaalbaar is. Samen met De Graaf had hij verschillende mogelijke bouwplekken bekeken. Hun oog was gevallen op de Julia- nastraat waar een aantal oude land- bouwschuren staan. Het zijn per celen aan de achterzijde van de Voorstraat. De zeven woningen zouden in drie blokjes langs de straat moeten komen, een blokje van twee, een blok van drie en weer een blok van twee. Tussen de blokken blijft een toegang tot gara ges. Volgens Mol staat de gemeente po sitief tegenover het plan. „Het gaat om een inbreiding, dus in het dorp. Het past ook in de visie van de provincie voor het nieuwe omge vingsplan om 50 procent aan uit breiding en 50 procent aan inbrei ding te doen." De welstandscommissie nam ken nis van het plan, maar vroeg zich wel af of er een stedenbouwkundig plan aan ten grondslag ligt. Vol gens Mol is dat in de maak. Voor zitter H. Groenewegen merkte op dat er door het plan ruimtelijk nog al wat verandert. „Jullie kiezen voor een straatwand, terwijl er nu een hele andere karakteristiek is in deze omgeving. Wellicht zou je daar wat van over moeten nemen." Groenewegen doelde op de schu- ren die er staan. De grootste staat de derde (golfplaten) staat schuin om iets van de karakteristiek van hoe de huizen op de percelen ko- in de lengterichting van de straat, op de straat. de schuren in de huizen te bren- men te staan. Dat hoeft volgens de andere staat haaks op de straat, Volgens Mol zal het niet meevallen gen. Groenewegen duidde meer op hem niet zoals door Mol en De Bij de welstandscommissie presenteerden W. Mol en H. van der Graaf (midden) hun plannen. Links voorzitter H. Groenewegen, rechts architect T. Jansen. Graaf wordt voorgesteld. „In plaats van er een nieuwe straat- wand te maken, zou je ook een aantal huizen dwars op de straat kunnen zetten. Een beetje vrijer, argelozer. Dat heeft wel charme in dat gebied." Juist omdat het de achterzijde is van de Voorstraat 'met haar formele gevels'. Mol en de Graaf willen er 'alles aan doen' om er een kwalitatief hoogstaand plan van te maken, maar volgens Mol moet het wel betaalbaar blijven. „Anders wor den de huizen niet verkocht." De Graaf en Mol hebben het ste denbouwkundig bureau RDH uit Goes in de arm genomen om een plan te maken. Op de tekeningen van de woningen had de commis sie weinig aanmerkingen. Met het aanblik van de gevels kon burger lid L. Deurloo wel leven, zei hij. De commissie zei het plan aan te zullen houden in afwachting van de stedenbouwkundige invulling. Ook wordt er al bodemonderzoek verricht naar vervuiling en gekeken of de grond archeologische waarde bezit. Aan de Poststraat-Zuid is on langs de grond bouwrijp gemaakt voor zo'n zeventig woningen. Vol gens Mol bijten de twee plannen el kaar niet. „De plannen zijn niet te vergelijken. De huizen die wij wil len bouwen komen in het centrum, vlak bij de Voorstraat en de haven. We willen ook goedkoper bouwen dan in de Poststraat. Daarom bour wen we ook voor senioren, en voor starters als opstapje naar de Post straat." Over de aankopen van de vier kavels van twee eigenaren (een van drie en een van een kavel) zijn volgens Mol afspraken gemaakt. „Dat is al rond, maar als blijkt dat het economisch of milieutechnisch vanwege bodem vervuiling niet haalbaar is dan moe ten we de zaak opnieuw bekijken. Mol verwacht de stedenbouwkun dige visie eind januari. Het be stemmingsplan kan er volgens hem eenvoudig voor worden aangepast, via een artikel 19-procedure. In de zomer zou er dan met de sloop van de schuren kunnen worden begon nen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 15