'Burgerparticipatie geweld aangedaan' 'Van Gelder schetst een verkeerd beeld' Vraagtekens bij de veiligheidsregio Thoolse inbreng bij uitgave vertaalde preken van Engelsman Spurgeon Thoolse politie krijgt vooral met vernieling en auto-inbraken te maken Districtschef en officier: verkeersgedrag springt eruit Rechter wordt voorzitter van de rekenkamer Wim en Gerda Mol actief voor stichting ondersteuning Gave Donderdag 8 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 CD A-voor stel leefbaarheid afgeschoten Op zijn afscheidsbijeenkomst, woensdagmiddag, prees raadsgriffier A.G. van de Sande een initiatiefvoorstel van het CDA voor het uitvoeren van een raadsopdracht als een goed voorbeeld van bestuurlijke vernieuwing. Maar 's avonds liet de overgrote meerderheid van de commissie bestuurlijke zaken er geen spaan van heel. „Hier wordt de burgerparticipatie geweld aangedaan", reageerde een zwaar teleurgestelde fractievoorzitter J.P. Bout. Zijn frac tie heeft het initiatiefvoorstel inmiddels ingetrokken. Praathuisje Schofferen Gemeenten doen al veel aan veiligheid Fakkelwake voor mensenrechten De samenwerking ten aanzien van het Schelde-Rijnka- naal en met West-Brabant, alsmede de kosten van de nieuwe organisatie. Dat zijn voor de Thoolse politiek de belangrijkste vraagtekens bij de Veiligheidsregio Zee land, bleek in de commissie bestuurszaken. De nieuwe gemeenschappelijke regeling, waarin alle Zeeuwse ge meenten meedoen, treedt op 1 januari in werking. Schelde-Rijnkanaal Op de boekentafel bij de verkoping van vrouwenvereni ging Dorkas in Tholen lagen zaterdag stapels boeken van C.H. Spurgeon. Tholenaar Wim Mol is betrokken bij de stichting ondersteuning Gave die ze in het Nederlands laat vertalen. Inmiddels zijn 27 deeltjes verschenen, zo'n 550 mensen door het hele land zijn erop geabonneerd. Vernielingen en diefstallen uit auto's zijn de incidenten die dit jaar het vaakst bij de Thoolse politie zijn gemeld: tot 30 november respectievelijk 234 en 140 keer. Dis trictschef P.C.J. Prince noemde deze en andere cijfers in zijn toelichting op het politiewerkplan 2006 in de com missie bestuurszaken. Met name het verkeersgedrag springt er op Tholen uit in negatieve zin, aldus officier van justitie G. Oosterveld. Jeugd Verkeerscontroles Tevreden Verburgh De raadsopdracht 'Leefbaarheid binnen de kleine kernen' is in april vorig jaar door de gemeenteraad vastgesteld. De bedoeling daarvan is om - met een duidelijke inbreng van de bevolking - een project te re aliseren dat de leefbaarheid in een woonkern een impuls geeft. Begin november stemde de raad ermee in om daarvoor vanaf 2006 vier jaar achtereen 30.000 euro beschikbaar te stellen. Poortvliet, Stavenisse, Oud-Vossemeer en Anna Jacobapol- der zijn de plaatsen waar projecten uitgevoerd zouden moeten worden. Het CDA kwam in de commissie met een voorstel om in het tweede kwartaal van 2006 het project leef baarheid kleine kernen te beginnen in Poortvliet, waarbij de inwoners bepalen wat als project wordt geko zen. „Na de budgettering is het stil geworden", lichtte mevrouw M. Ligtendag-Quist toe. Volgens het CDA bestaat nu onduidelijkheid over de procedure om te komen tot de keuze van leefbaarheidsprojec ten. Daardoor zou het kunnen dat het beschikbare budget niet wordt besteed zoals het in de raadsop dracht is bedoeld. De kritiek op het voorstel was niet mals. Vooral de PvdA reageerde fel. „We zijn al hard bezig met een proef namelijk de dorpsbezoeken Poortvliet en Stavenisse. De werk groep die dat begeleidt, willen wij niet schofferen", zei mevrouw E.M. van der Wal-Vermeulen. Ligtendag bracht hier tegenin dat de raadsgrif fier haar tevoren had verzekerd dat de raadsopdracht nog niet was op gepakt. „Wij zien het dorpsbezoek daar los van." Maar de meeste frac ties zagen dat anders. „Het opzetten van dorpsbezoeken is volgens ons een invulling van de raadsopdracht. Dus we zijn bezig", vond M.J. Klippel (SGP). Hij noemde, net als PvdA, VVD en ABT, het voorstel van de christen-democraten overbo dig. Waar het om draait is de besteding van het potje van 30 mille. Als je als raad naar de inwoners toe gaat, kun nen daar wensen op tafel komen die te maken hebben met de leefbaar heid. En dan is er alvast een bedrag beschikbaar, redeneert de PvdA. Zo wordt de wens van een groep Stave- nissenaars voor een praathuisje - die overigens al ruim vóór het dorpsbezoek was geuit - eruit beko stigd. „Het praathuisje is goed voor de leefbaarheid in Stavenisse", al dus Van der Wal. „Maar dat was er anders tóch gekomen. Net zoals een speelterreintje in Poortvliet óók al op de planning staat. Het is niet te recht dat staande projecten voor de raadsopdracht gebruikt worden", wierp Ligtendag tegen. Naar aanlei ding van het raadsbezoek aan Poort vliet wordt namelijk met een groep je inwoners naar het realiseren van een speelvoorziening gekeken. „Er is dertig mille voor Poortvliet en het inventariseren van ideeën dat loopt gewoon", vond J.J.P.A. Boulogne (ABT). Ligtendag: „In de werk groep is daar anders over gespro ken." Voor K.B.M. Saris (VVD) werd het alleen maar onduidelijker, zei hij. Maar het financieren van het praathuisje in Stavenisse noemde hij 'geld opnemen bij voorbaat'. CU'er P. van Belzen hoorde de dis cussie met stijgende verbazing aan. „De werkgroep heeft met mensen in Poortvliet gesproken. Laat ze maar met een voorstel voor een project komen." Hij noemde het CDA- voorstel 'sympathiek, maar dubbel op'. Ligtendag verduidelijkte dat haar bedoeling was om de raadsopdracht concreet te maken, tot uitvoering er van over te gaan. „De burgers moe ten de keuze maken en niet de ge meenteraad of het college van burgemeester en wethouders. Dat staat duidelijk in de raadsopdracht." Toen het CDA-raadslid zei dat ze dingen had bedacht, kreeg ze me teen Van der Wal over zich heen. hebt iets bedacht? Het is in de werk groep geweest en die schoffeert u hiermee", riep de PvdA'er uit. Klip- pel merkte nog op dat het CDA voorbij gaat aan het stappenplan uit de nota Burgerparticipatie. De be trokkenheid van de burgers is in de raadsopdracht echter precies gefor muleerd en daar wees Ligtendag bij herhaling op. De enige die haar bij viel, was D66'er J. van den Donker. „Want ik hoef niet aan partijpolitiek te doen!" reageerde hij op de dis cussie. Van den Donker zei dat het dorpsbezoek Poortvliet een proef was op het terrein van de bestuurlij ke vernieuwing en dat een project burgerparticipatie daaruit zou moe ten voortvloeien. „Wat in Poortvliet is gestart, is geschikt om te gieten in het voorstel van het CDA. Doe je dat niet, dan is dat vreemd." Toen steun voor zijn voorstel uit bleef, concludeerde Bout dat de raad zijn afspraken niet nakomt. „Wij gaan op voorhand bepalen wat bijvoorbeeld Stavenisse krijgt. En Üat is niet de bedoeling. Hier wordt de burgerparticipatie geweld aange daan." Eerder in de vergadering had de commissie ook al gesoebat over de vraag of de voortgang van het dorpsbezoek Poortvliet nu in één of in meerdere commissies op de agen da moest komen. De burgemeester maakte daar een einde aan met zijn advies om het omwille van de dui delijkheid in één te doen, wat ver volgens door iedereen werd ge steund. Vorig jaar is er in Tholen in zeven verschillende maanden geoefend met het rampenplan of onderdelen daarvan. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft met zijn kritische uitspraken op een veiligheidscon ferentie een verkeerd beeld geschetst, vindt burgemeester W. Nuis. Van Gelder suggereerde dat gemeenten maar eens in de drie jaar oefenen. „Hij had ook moeten zeggen wat er al wél is gedaan door gemeenten." De uitlatingen van Van Gelder leid den tot schriftelijke vragen van ólle raadsfracties aan burgemeester en wethouders. Nuis ging daar uitvoe rig op in. Hij vond het vooral be langrijk dat onder de bevolking geen onrust ontstaat. „Ik deel de mening van de commissaris dat we de op één na onveiligste regio van Nederland zijn en dat we daaraan iets moeten doen. We zijn daar ook volop mee bezig, maar we zijn nog niet waar we moeten zijn." De bur gemeester meende dat Van Gelder met zijn uitspraak over te weinig oefenen doelde op interdisciplinair oefenen. In Tholen wordt geregeld geoefend, ook tijdens dagdelen. Be schikbaarheidsoefeningen en testen van het nationaal noodnet gebeuren met regelmaat. „We hebben onze ei gen oefencoördinator in de persoon van de heer Johan Nieuwenhuijzen. Op die manier houden we een duur bureau buiten de deur." Nuis vertel de verder dat alle Zeeuwse burge meesters met elkaar over veiligheid praten, maar ook hebben alle ge meentesecretarissen en alle veilig- heidsambtenaren geregeld overleg. Zeeland kent als enige veiligheids regio zelfs een coördinerend ge meentesecretaris. „Het beeld van Van Gelder valt wat verkeerd. Maar wél vind ik dat we aandacht voor veiligheid moeten blijven houden." M.J. Klippel (SGP) vroeg zich af of in Middelburg bekend is wat Tholen op dit terrein doet. Nuis vond dat minder belangrijk. „Laten we ge woon zorgen dat we onze eigen ver antwoordelijkheid oppakken." Maar de rapportage over 2005 zal richting Middelburg gaan, terwijl in de voor lichtingsrubriek Tholenderwijs aan dacht aan dit aspect zal worden ge schonken, zegde de burgemeester toe. Wethouder M. Velthuis zal vrijdag voor de Gasthuiskapel aan de Kerk straat in Tholen de eerste fakkel aan steken van de fakkelwake voor de mensenrechten. Amnesty Interna tional organiseert de fakkelwake ter herdenking aan de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens, die op 10 december 1948 werd aangeno men. Iedereen wordt uitgenodigd aan de wake mee te doen, deze begint om half zeven en duurt tot acht uur. Za terdag start de actie voor vrijlating van tien gewetensgevangenen. Over iedere gevangene is een kort verhaal opgetekend en deze verhalen worden landelijk voorgelezen en doorverteld. Tien vooraanstaande Nederlanders zullen de verhalen voorlezen en daar mee het startschot geven voor de ac tie. Dit jaar speelt ook het thema 'breng wapens onder controle'. Deze grote internationale actie loopt door in 2006. Mensen kunnen een petitie- lijst tekenen tijdens de fakkelwake. Daarnaast kan men via www.control- arms.org een digitale foto plaatsen en zo de miljoenen gezichten-petitie te kenen. Een miljoen pasfoto's bijeen te krijgen, wordt door de organisatie nagestreefd. Vóór het einde van vol gend jaar wordt de originele petitie met een gezicht aangeboden aan overheden wereldwijd met de oproep het Wapenhandelsverdrag te onderte kenen. In feite hebben de gemeenten wei nig te kiezen: het kabinet heeft be sloten dat er in elke veiligheidsregio - deze valt samen met de politiere gio - één gemeenschappelijke rege ling op het gebied van veiligheid moet komen met één veiligheidsbe- stuur. „Het gaat alleen over het be stuurlijke aspect, namelijk het sa menvoegen van het algemeen bestuur van de regionale brandweer Zeeland en de bestuurscommissie GHOR (geneeskundige hulpverle ning bij ongevallen en rampen)", legde burgemeester Nuis uit in de commissie. Ook de centrale post ambulancevervoer (meldkamer) komt erbij zodra de wet ambulance zorg in werking treedt. „Er komt één bestuur met daarin de burge meesters, in plaats van de drie be sturen die er nu zijn. Maar daarnaast blijft er een regionale brandweer be staan, een ambulancedienst en een politieorganisatie." De bijdragen die Tholen betaalt aan GHOR en re gionale brandweer, komen te ver vallen, in plaats daarvan komt een nieuwe regeling. „Ik ben niet gerust op de kosten", zei P. van Belzen (CU). De SGP was ongerust dat ge meenten die in voorgaande jaren weinig aan de brandweer hebben uitgegeven, er in de nieuwe regeling met een koopje vanaf komen. Nuis sprak dat tegen. Bovendien moet ie dere gemeente een lokaal budget uittrekken voor de eigen brandweer mensen. CDA, PvdA en SGP waren be nieuwd hoe het gaat met de waak- Drs. ing. K. Mens uit Tholen, mr. A. van Laar uit Halsteren en ir. S.M. Hoven uit Zoutelande zijn kandidaten voor de gezamenlijke rekenkamercommissie van de ge meenten Tholen en Schouwen-Dui- vlamovereenkomst Schelde-Rijnka naal en eventuele calamiteiten in het nabijgelegen West-Brabant. Nuis legde uit dat de veiligheidsregio's grensoverschrijdend werken. Wat het Schelde-Rijnkanaal betreft, wordt aan een nieuw rampenbestrij dingsplan gewerkt. De Zeeuwse ge meente Reimerswaal, die door het kanaal wordt doorsneden, is op dit moment geen deelnemer in de waakvlamovereenkomst. „Eigenlijk is er, met het kanaal, een ongewens te grens in zo'n gebied", conclu deerde M.A.J. van der Linde (Pv dA). De burgemeester stelde hem gerust: „De operationele diensten kennen geen grenzen. Pas was er een aanvaring op het Schelde-Rijn kanaal en toen trad de Thoolse brandweer op in het Brabantse deel." SGP'er M.J. Klippel informeerde naar de consequenties voor het brandweerpersoneel. Die zijn er niet wat de veiligheidsregio betreft, al dus de burgemeester. En wat de ver anderingen bij de regionale brand weer gaan betekenen, is nog niet duidelijk. Het zou kunnen dat het beroepskader gecentraliseerd wordt en vervolgens weer bij de afzonder lijke gemeenten wordt gedeta cheerd. CU en SGP vroegen zich ook af of de expertise in de nieuwe regeling per se van de grotere ge meenten moet komen. „Dat dient geen automatisme te zijn", aldus Nuis. „Op mijn initiatief zijn vorig jaar alle taken van de burgemeesters op dit terrein op één hoop gegooid en opnieuw verdeeld. Daairbij is on der meer gekeken naar wie er met bepaalde zaken meer voeling had." heeft gevoerd. Er hadden veertig personen gesolliciteerd. De reken kamer - die uiterlijk 1 januari a.s. ingesteld moet zijn - doet onder zoek naar de doelmatigheid, doel treffendheid en rechtmatigheid van het door het gemeentebestuur ge voerde beleid. Vanavond beslist de gemeenteraad over de benoemingen, aansluitend kunnen de leden dan beëdigd wor den. De bedoeling is dat Van Laar voorzitter wordt. Hij is rechter be stuursrecht in Rotterdam. Hoven is veland. Zij zijn voorgedragen door een sollicitatieadviescommissie die met zeven kandidaten gesprekken ambtenaar bij rijkswaterstaat Zee land en Mens is bedrijfskundige te Bergen op Zoom. Charles Haddon Spurgeon 1834- 1892) was in zijn tijd de populair ste baptistenprediker van Londen, hij trok vaak wel tienduizend gelo vigen als gehoor. Zijn preken, die bijzonder beeldend waren, werden toen al meteen genoteerd en in druk verspreid. Ze spreken jong en oud ook nu nog aan. Sinds 1996 laat de stichting ondersteuning Ga ve ze uitgeven in het Nederlands. Gave, gevestigd in Harderwijk, is op haar beurt een stichting die het kerkelijk werk onder asielzoekers en vluchtelingen stimuleert en be geleidt. En dat werk wordt met de opbrengst van de uitgaven finan cieel ondersteund. De Spurgeonserie was een initiatief van Theo Visser en de Thoolse uit gever Pieter Boekhout. Wim Mol raakte er bij toeval bij betrokken. „De abonnees kregen een brief met daarin een oproep voor een coördi nator. Omdat ik juist wilde aan dringen om met de serie door te gaan, heb ik me opgegeven", legt de Tholenaar uit. Visser is voorgan ger in de International Christian Fellowship in Rotterdam, een inter nationale zendingsgemeente die is aangesloten bij de Christelijke Ge reformeerde Kerken. Hij zoekt de Engelse preken uit - er zijn er on geveer 3600 van Spurgeon beschik baar - en zet ze onder een thema. Vervolgens gaat Mol op zoek naar vertalers. „We hebben er acht op dit moment, waaronder één die in de Verenigde Staten woont. Het zijn allemaal vrijwilligers." Dat laatste aspect maakt het best moei lijk om nieuwe vertalers te vinden, zegt de Tholenaar. Nieuwelingen maken eerst een proefvertaling, zo dat duidelijk wordt of ze zelf het werk zien zitten én of ze geschikt zijn. Al naargelang de omvang van de tekst doet een vertaler er één of twee jaar over. „Het streven is om vier boekjes per jaar uit te geven." Mol onderhoudt, telefonisch of via e-mail, gedurende het traject de contacten met de vertalers. Hij sti muleert en motiveert ze. „Er zijn preken bij die nooit vertaald zijn. Het is een mooi werk." Het verzorgen van de uitgaven is vervolgens de taak van Boekhout, die ook de verspreiding naar ver kooppunten regelt. „De oplage is 2500, soms 3500", meldt Mol. Het voorlaatste deeltje had de titel 'Vrouwen in het nieuwe testa ment', het nieuwste heet 'Kerst en Pasen'. De boekjes zijn los te koop. maar men kan zich ook abonneren op de serie. Mols vrouw Gerda regelt sinds kort de verzen ding naar de ongeveer 550 abon nees van de stichting ondersteu ning Gave. Wim en Gerda Mol boden tijdens de verkoping van vrouwenvereniging Dorkas in Tholen in het Nederlands vertaalde preken van de Engelsman Spurgeon aan. Vernielingen zijn de incidenten die dit jaar het vaakst bij de Thoolse politie zijn gemeld. Van vrijdag op zaterdag zijn de muren, deuren en ramen van de kantine van v.v. Vosmeer in Oud-Vossemeer met roze verf beklad en met spreuken ontsierd. Ook het kinderdagverblijf Kids Co werd besmeurd, evenals verschillende auto's in het dorp. Het raadplegen van de gemeente raden wordt in de nieuwe politie organisatie die de minister voor staat een verplichting, maar in het Zeeuwse gebeurt dat consulteren al een aantal jaren. Van de doel stellingen uit het werkplan 2005 is het overgrote deel gerealiseerd, zei Prince. „Twee zaken hebben we niet gehaald: het dragen van de brommcrhelm en rijden door rood licht. Hier is 75 tot 80 procent ge realiseerd." Hij gaf een overzicht van zaken waarmee de Thoolse politie structureel wordt gecon fronteerd, met de aantallen mel dingen van dit jaar erbij: vernie ling 234, diefstal uit auto 140, mishandeling 79. diefstal uit be drijf 54, bedreiging 42, woningin braak 32, zedendelict 20, autodief stal 10. openlijke geweldpleging 7. Die cijfers moet je wel in een bepaalde samenhang zien, aldus de chef. „Woninginbraken bij voorbeeld pakken we projectmatig aan. Dat nodigt dan uit tot méér aangiften. En focus je op een be paald delict, dan los je er daarvan ook meer op. Bij woninginbraken is dat 30 tot 35 procent. Maar die versterkte aandacht voor één soort zaken, leidt er toe dat je minder andere zaken oplost. Maar als er klachten zijn over overlast van jeugd of horeca, en het loopt uit de hand, dan móet je optreden." Daarmee reageerde Prince op een vraag van K.B.M. Saris (VVD) of er zaken zijn waarop de politie geen vat krijgt. Mevrouw Oosterveld noemde twee aspecten die in Tholen na drukkelijk aan de orde zijn: zeden zaken komen relatief vaak voor en ook de wat grotere hennepkweke rijen zijn hier wel te vinden. „Er is een groot buitengebied met soms afgelegen gebouwen en dat lokt uit." Meerderjarige veelplegers - een bijzondere aandachtsgroep bij justitie - zijn er in onze gemeente niet. Ten aanzien van de jeugd voert de politie een ander beleid, legde Prince uit. „We speelden meer hulpverlener dan dat we opspoor den en handhaafden. Daarmee vulden we een gat op dat de over heid in de jeugdhulpverlening liet vallen. Maar we komen daarvan nu wat terug." Om jongeren die de fout ingaan zo snel mogelijk bij te sturen, is het VET-team opgezet (vroeg-erbij-team). Politie, maat schappelijk werk en bureau jeugd zorg werken daarin samen. Ook Tholen doet hieraan mee. Daar naast worden harde-kernjongeren en veelplegers in beeld gebracht. Het streven van de politie is verder om tachtig procent van de proces sen-verbaal tegen jongeren binnen dertig dagen bij de officier van justitie te brengen in het kader van het lik-op-stukbeleid. Het schooladoptieplan op de ba sisscholen ziet de politie niet lan ger als een taak. Prince: „Het is een taak voor scholen en ouders. Maar als bepaalde thema's in de lessen aan bod komen, zoals drugs, dan kan de politie op school uitgenodigd worden en zul len we ook graag komen." CDA'er J.P. Bout zei een beetje teleurge steld te zijn dat de politie educatie niet als haar taak ziet. Prince legde uit dat hij doelde op het les geven op scholen, wat geen politietaak is. Vanuit het team jeugdpolitie in het district is een specialist bij de werkeenheid Tholen geplaatst. De naleving van de verkeersvoor- schriften is op Tholen en Sint-Phi- lipsland volgens de districtschef een heikel punt. Ook gebiedsoffi cier van justitie mevrouw Ooster veld gaf in de commissie aan dat dit eruit springt. „Er zijn enkele wegen die uitlokken tot onveilig gedrag en er gebeuren dan ook best veel aanrijdingen." Het uit voeren van controles is een middel om hieraan iets te doen, zei de of ficier. Controles hebben volgens Prince veel effect. Hij meldde dat daarbij dit jaar al 204 bestuurders zijn betrapt die de autogordel niet droegen en 92 die met teveel alco hol op achter het stuur zaten. Dat zijn cijfers van de verkeersgroep, de Thoolse politie zélf heeft bijna zestig alcoholzaken (de taakstel ling voor dit jaar is 61) behandeld. „Het aantal is sterk gestegen door dat voor beginnende bestuurders het maximale alcoholpromillage naar 0,2 is verlaagd", zei de Thoolse teamchef A. de Regt. De Thoolse politie moet volgend jaar 259 verbalen opmaken. De VVD heeft het gevoel dat er pre ventief nog veel kan gebeuren, zei Saris. Ook zouden de mensen nog onvoldoende agenten op straat zien. Die vraag kwam ook tijdens het dorpsbezoek in Stavenisse naar voren, zei P. van Belzen (CU). De Regt legde uit dat zijn mensen gericht op pad gaan. De algemene of vrije surveillance be staat niet meer. „U ziet ons bij voorbeeld 's morgens verlichtings controle doen, we zijn bij de scholen aan de Molenvlietsedijk in Tholen, we voeren controles uit op het dragen van gordel en helm. En er is één collega dagelijks bezig met de recherchetaak", legde De Regt uit. „We zijn minder zonder doel op straat, maar op zaterdag avond in Sint-Annaland zijn we wel degelijk aanwezig", aldus Prince. Wekelijks overlegt de bur gemeester met de teamchef en daarbij komen eventuele prioritei ten aan de orde. En het team zelf bespreekt wekelijks waar de capa citeit wordt ingezet. Naast de vast gelegde politietaken zijn er vol gend jaar 520 uren waarvoor de gemeenteraad de invulling kan aangeven via de burgemeester. Nuis vroeg de commissie om dat ook te doen, mevrouw Oosterveld eveneens. Verschillende commissieleden zijn bang dat een centrale aansturing van de politie, waar de minister naartoe wil, zal leiden tot minder politiemensen in plattelandsge meenten. Maar daar is volgens Prince geen sprake van. Aan de aantallen agenten per politieregio wordt niet getornd en ook het ge zag blijft in handen van de officier van justitie en de burgemeester. Prince wees er de politici op dat uit de politiemonitor is gebleken dat de Zeeuwen zich relatief het veiligst voelen, dat de tevredenheid over de politie hier het hoogst is van het he le land en dat voor het oplossings percentage hetzelfde geldt. PvdA'er M.A.J. van der Linde was benieuwd hoe de officier aankijkt tegen het in de Tweede Kamer be sproken idee om de bestuurlijke boetes uit te breiden. Dat betekent dat overheden zoals gemeenten verbaliserend mogen optreden. „Het openbaar ministerie mag ook al meer boetes en werkstraffen op leggen zonder tussenkomst van de rechter. Dat scheelt natuurlijk een heleboel capaciteit", zei mevrouw Oosterveld. Prince vulde aan dat gemeenten ook nu al de politie kunnen verzoeken om bijzondere opsporingsambtenaren te mogen aanstellen die tegen bepaalde overtredingen kunnen optreden. Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AC Bergen op Zoom Tel. 0164 23 79 40 www.verburgh.nl Excl. wettelijk verplichte verwijderingsbijdrage De sensatie van home cinema Verkoopprijs 995,- 0 HetBOSE 3-2-1 Special Edition DVD home entertainment-systeem i Better eountt tfirougn tMwrcfi.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7