'Vriendschap wordt snel gemaakt als mensen het moeilijk hebben' Mismana t en geen betrokkenheid bij woonvoorziening Huizen kopers en huurders in nieuwbouw door elkaar Bewoners betrekken 32 woningen in Maartenshof ZLM INBOEDEL VERZEKERING? Ineke Quist werkt al 25 jaar als thuishulp in Sint-Philipsland 20 commerciële evenementen Kap populieren Twintig jaar Omroep Tholen Kerstzangavond Maartenskerk Donderdag 8 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „We blijven dit doen, zolang we het leuk vinden." Dat is de vuistregel die Ineke Quist-van Ast en Els Reijngoudt- Kempeneers uit Sint-Philipsland aanhouden voor hun werk bij zorg- en dienstverlening Allévo. Al vijfentwin tigjaar helpen zij ouderen in Sint-Philipsland en omstre ken met de persoonlijke verzorging en huishoudelijke karweien. „Ik vind het nog steeds leuk. En wij zijn er niet alleen voor de cliënten, de rollen zijn soms ook om gekeerd", vertelt de 54-jarige Els Reijngoudt. Hele zware periode Vroeger Stemmen van lezers Kleinkinderen De 68-jarige J. Wesdorp-den Braber uit Stavenisse was gisteren de eerste huurder die de sleutel kreeg van haar woning in het woonzorgcentrum Maartenshof in Sint- Maartensdijk. Het complex bestaat uit 17 koopwoningen en 15 huurwoningen. Alle woningen zijn verkocht en verhuurd. Het echtpaar Moerland-van Bezooijen uit Sint-Maartensdijk is de eerste bewoner. Zij sliepen er vannacht. In totaal komen er zo'n zestig nieuwe bewo ners bij aan de Bloemenlaan. Fietsen Opluchting Polsbandje t te eens dood aantrof in haar woning. „Ja, dat klopt. Dat was in Anna Jaco- bapolder. In een half jaar overleden drie cliënten van mij, dat was een he le zware periode." Hoewel dit een moeilijk aspect van het werk is, heeft de thuishulp hier ondertussen mee le ren omgaan, onder andere door hier over te praten met collega's. „Toch moet ik er altijd even aan denken als ik een woning binnenstap en mij al tijd een klein beetje voorbereiden." Toen zij enkele jaren geleden haar ouders kort na elkaar verloor, kwam Els in een moeilijke periode terecht. „Ik zat niet lekker in mijn vel. In die tijd heb ik veel steun gekregen van mijn cliënten." Thuishulp Ineke Quist (52) knikt instemmend: „Ou dere mensen lijken te begrijpen wat je doormaakt. Ze weten vaak wat het is om iemand te verliezen en bieden op zo'n moment heel veel steun." Zowel de verzorgende Els als de thuishulp Ineke zijn van me ning dat in de loop van de jaren een bijzondere band wordt opgebouwd met de ouderen. „Ik kom bijvoor beeld al zestien jaar bij iemand, die zie ik bijna als mijn tweede moeder. Toch is zij mijn baas en dat feit moet je voor ogen blijven houden", legt Els uit. Ineke weet exact waar de verzorgende over praat. „Zo'n vriendschap wordt snel gemaakt wanneer mensen het moeilijk heb ben. Ik kom regelmatig bij cliënten die net weduwnaar zijn geworden. Soms moet je alles voor ze regelen en vragen zij ook bij alles om jouw mening. Omdat de cliënten vertrou welijke dingen vertellen, vertel je hen ook veel. maar toch net niet al les. De omgang is volgens mij wel een stuk persoonlijker dan in de stad. Daar kan dit niet." Door deze band voelen de zorgverle ners goed aan wanneer een klant er gens mee zit. „Dat merk je gewoon, meestal hoef je niet eens te vragen wat er aan de hand is. Het komt er toch wel uit." Ineke geniet van haar werk, alhoewel zij niet alles even graag doet. Het eerste bezoek bij nieuwe cliënten heeft ze het liefst zo snel mogelijk achter de rug. „Je weet niet wat voor persoon je moet ver wachten. Dat is het vervelende, maar gelukkig blijkt keer op keer dat het lieve en begripvolle mensen zijn." Niet alleen de eerste ontmoeting kan spanningen opleveren, in de bejaar denzorg worden zij ook met het einde van de levensfase geconfronteerd. Zo herinnert Els zich dat Ineke een cliën- Beide jubilarissen hebben nooit een opleiding gevolgd voor het werk dat zij al 25 jaar met liefde uitvoeren. „Vroeger rolde je zo in dit wereldje. Je werd nergens op voorbereid, dus het werk was af en toe fysiek, maar ook emotioneel gezien, best zwaar," legt Els uit. Toen zij in 1980 begon in de thuiszorg op Sint-Philipsland, was er een tekort aan verzorgenden C. „We hadden een zorgteam opgezet en mochten heel veel doen, bijvoorbeeld de wondjes bij de ouderen verzorgen en ogen druppelen. Tegenwoordig mag dat allemaal niet meer, het zijn taken voor de wijkverpleegkundige geworden." Zelfs mensen wassen mo gen de thuishulp en de verzorgende slechts wanneer de cliënten geen wondjes hebben. In het begin vond Els het niet zo leuk dat deze taken werden afgenomen. Nu zij zelf wat ouder wordt, begint ze echter af en toe zelf wat werkzaamhe den af te schuiven. Het is zo goed, hoor. Ik voel ook dat ik 54 jaar ben." Ineke voegt hieraan toe: „Maar je doet het toch allemaal voor de cliën ten, zij zijn altijd stikblij dat je komt." De mensen verheugen zich vaak op de komst van de thuishulp of verzor gende. „Niemand heeft de stoelen meer in de gang gereed staan met een emmer sop ernaast. Dat gebeurde vroeger regelmatig. Nu willen de mensen eerst een praatje maken, voordat je met de werkzaamheden be gint", aldus Els. „Een cliënte zei pas nog: 'meid, wat ben ik weer blij dat ik je zie'. Dat is leuk om te horen." Ineke Quist-van Ast (links) en Els Reijngoudt-Kempeneers helpen al vijfentwintig jaar de ouderen in Sint-Philipsland. Hierbij wil ik reageren op het be richt 'Botsing ABT/SGP woonzorg centrum' in de Eendrachtbode van 1 december. Het bij voortduring uitstellen en het erbij betrekken van allerlei andere zaken bij de invulling van de vraag om een woonvoorziening (wozoco) tot stand te brengen in Scherpenis- se, verdient geen andere kwalificatie dan: mismanagement en geen be trokkenheid. Het betrekken van de woningstich ting Castria bij dit project en Castria vervolgens opzadelen met allerhande problemen, zoals de zaak rondom de Gouden Leeuw en het afstoten van het Holland Huis en de sloop van het gymlokaal en een drietal woningen uit de goedkope huursector, is een zeer verwerpelijke gang van zaken. Een woningcorporatie wordt op deze manier gebruikt om andermans pro blemen op te lossen en dat is niet aanvaardbaar. De gemeente dient zelf zijn eigen zaken te regelen. Rondkijkend in Scherpenisse, is goed te zien dat het voorzieningen niveau niet voldoende is. Als voor beeld noem ik het gebrek aan schoolaccommodatie, het wegvallen van de bibliobus, gebrek aan bouw- kavels. Naast een groot achterstallig onderhoud van de molen schort er flink wat aan het onderhoudsniveau van verscheidene straten, o.a. de Langeweg. Dat er mismanagement plaatsvindt, heeft alles te maken met het ontbre ken van betrokkenheid naar de ge meenschap van Scherpenisse toe. Er ligt een bouwlocatie aan de Molen weg/hoek Margrietlaan die meer dan voldoende ruimte biedt om daar een wozoco te vestigen. Om te voorkomen dat dit hele project nog verder weg wordt geschoven, ver dient het aanbeveling dat vanuit Scherpenisse een actie opgestart wordt door de bevolking om onver wijld te gaan voor de bouw van een wozoco. De rapen zijn gaar. Het is tijd dat er zonder dralen gebouwd gaat worden. Laat het duidelijk zijn: de gemeente dient de burger dienst baar te zijn en niet omgekeerd. Voor mismanagement dient op Tholen geen plaats te zijn! L.J. van Doorn, Sint-Maartensdijk. Vanwege het contact met de mensen, besloot Ineke vóór haar trouwen de gezinshulp in te gaan. Na haar trou wen maakte zij carrière als huismoe der. Toen haar kinderen oud genoeg waren, besloot zij opnieuw de zorg in te gaan, ditmaal voor de oudere inwo ners van haar dorp. „Ik doe het ver schrikkelijk graag, de mensen zijn zo dankbaar. Zolang ik het vol kan hou den, blijf ik doorgaan. Ik ga nooit met tegenzin naar mijn werk." Els begrijpt precies wat de thuishulp hiermee bedoelt. „Ook als je eens ver kouden of wat grieperig bent, ga je toch maar. Gewoon om de cliënten te kunnen helpen. Je ontmoet ook de liefste mensen. Ik heb eens een vrouwtje gehad, dat nog geheel in kle derdracht liep. Het was echt leuk om haar te helpen met aankleden, alles moest met spelden worden vastgezet, dat vond ik prachtig." Sinds de jubilarissen grootmoeder zijn geworden, besloten beiden wat minder te gaan werken. Op deze ma nier kunnen zij hun kleinkinderen wekelijks vertroetelen. Terwijl de 2,5 jaar oude Owen regelmatig de woning bezoekt van (oppas-)oma Ineke, past Els op haar 16 maanden oude kleindochter Elisa. Bij hun cliënten vertellen de oma's trots over hun kinderen en kleinkinderen. „Ze vragen er ook altijd naar, hoor. Als een kleinkind ziek is geweest, dan willen de cliënten altijd graag weten of ze al beter zijn. Vooral de mensen waar ik al zestien jaar kom, weten veel van mijn kinderen", vertelt Els. Ineke hoopt hen binnenkort goed nieuws te kunnen vertellen. „Binnen een paar weken krijg ik er namelijk nog een kleinkind bij." De thuishulp en de verzorgende den ken nog niet aan stoppen met wer ken. Els maakte dat haar man duide lijk Uren hij met de vut ging. „Hij zei dat ik eigenlijk ook wel kon stoppen met werken. Ik heb hem toen glas helder gezegd 'helemaal niet!'." Morgen worden Els en Ineke samen met twaalf andere medewerkers van Allévo tijdens een jubileumfeest in schouwburg de Mythe in Goes in het zonnetje gezet, vanwege hun vijfentwintigjarig dienstverband. De SGP vindt het principieel fout dat een evenementenvergunning voor commerciële activiteiten niet kostendekkend is, doch slechts 7,40 euro kost. „Het restant moet uit ge meenschapsgeld bijgepast worden, terwijl de organisatie er inkomsten van heeft", zei H. Geluk onlangs in de commissie bestuurszaken. Hij kondigde aan dat zijn fractie in de gemeenteraadsvergadering met een amendement komt om de legesver ordening aan te passen. Braderieën en activiteiten van Thoolse vereni gingen wil de SGP van het hogere tarief uitzonderen. „Is het sop de kool wel waard? Om hoeveel evenementen gaat het, want ik denk dat het wel meevalt", re ageerde M.A.J. van der Linde (Pv- Het is woensdagochtend druk in het nieuwe gedeelte van Maartenshof. Schilders, stoffeerders en verhuizers zijn overal bezig in de woningen voor de nieuwe bewoners. Op de begane grond en op de eerste, twee de en derde etage. Ze gebruiken de lift of een van de trappen. De huurders worden opgewacht door Marizella op den Brouw van Castria Wonen die alle zaken over de huur van de woning doorneemt en de sleutel overhandigt. Mevrouw Wesdorp is samen met haar zoon Louis naar de smalstad gekomen om de spullen in ontvangst te ne men en haar woning te bekijken. Mevrouw Wesdorp was liever naar Ten Anker in Tholen verhuisd, ver telt ze. Ze gaat daar nu al drie keer in de week naar toe. Naar de dag verzorging, maar ook omdat ze er fysiotherapie krijgt. Lopen kost haar moeite. Ze heeft een rollator en gaat op de begane grond wonen. „Voor Ten Anker is een wachtlijst. Ik wil de daar wel naar toe, maar toen vroegen ze of ik geen interesse had voor Maartenshof. Thuis kan ik niet meer naar boven. Ik slaap al in de huiskamer. Hier is alles op de bega ne grond." Ze was het in Tholen al wel ge wend, maar moest wel elke keer 's avonds naar huis. „Maartenshof is wel weer dichter bij Stavenisse," fi losofeert ze. Nadat ze het huurcon tract heeft getekend, krijgt ze de sleutel. Arco Kraak van Marsaki (de projectontwikkelaar van Castria Wonen), coördinator onderhoud Han Heijboer en huismeester Arie van de Ree van Castria Wonen ma ken de huurders wegwijs. Ze beginnen bij de nieuwe centrale ingang van het complex aan de oost kant. Bezoekers en bewoners ko men via een brug over de nieuw ge graven gracht het gebouw binnen. Via de glazen deuren die automa tisch opengaan komen ze in een sluis met brievenbussen en huisbel len. Mevrouw Wesdorp woont op nummer 60, de eerste woning van de galerij in het blok met twee bouwlagen. Haar wordt uitgelegd dat er bij de huisbellen een camera in de muur is aangebracht zodat ze vanuit haar woning kan zien wie er aanbelt. De glazen deuren aan de buitenzijde van de sluis gaan dag en nacht open, maar de deuren aan de andere kant van de sluis gaan na vijf uur niet meer automatisch open. Binnen in het complex, in het atrium, is een grote berging gemaakt voor fietsen en scootmobielen. Met een druk op de knop gaat de deur automatisch open. In de nieuwbouw wonen huiseige naren en huurders door elkaar. Het kan zijn dat er wel vier woningen naast elkaar zijn verkocht, maar er is volgens Ko Droogendijk van Cas tria Wonen bewust voor gekozen om geen aparte blokken voor koop- en huurwoningen te bouwen. „De hui zen zijn ook even groot, op enkele na die op de hoek zijn gebouwd. Die zijn ook duurder." De koopwoningen kosten tussen de 145.000 euro en 220.000 euro. De huurprijs bedraag 435 euro per maand. Daar komt nog 64 euro aan servicekosten bij. De animo voor de huurwoningen Het echtpaar Moerland-van Bezooijen is het eerste stel dat zijn intrek neemt in de nieuwbouw van Maartenshof. omdat de stroom uitvalt. De aard- schakelaar slaat steeds af. Het euvel zit hem in het kooktoestel, zo blijkt. Als dat is afgezet, branden de lam pen weer en gaat de koffie pruttelen. Het is een van de kinderziektes die bij elke oplevering wel voorkomt. De 72-jarige M.D. Moerland en zijn 71-jarige echtgenote J.A. Moerland van Bezooijen zijn in hun nopjes met hun nieuwe woning. Het was precies wat ze zochten, vertelt Moerland. „We mochten onze voor keur opgeven. We hadden drie wo ningen in ons hoofd, maar we wil den het liefst deze woning vanwege het mooie uitzicht." Ook het echtpaar kijkt uit op het parkeerterrein, het weiland, de bun galow van Priem. Maar ook 't Pol derhuis, molen De Nijverheid, de waterzuivering en de huizen aan de Stenepad zijn zichtbaar. „En als je nu naar buiten kijkt, dan zie je tus sen de kale struiken en bomen af en toe een auto over de Provincialeweg rijden, maar in de zomer is het alle maal begroeid." Het echtpaar kreeg op 1 december de sleutel, maar was ook al twee keer eerder in het pand gaan kij ken. „Maar ook een paar keer stie kem, hoor." Ze waren nu vastbesloten om de stap naar het woonzorgcentrum te nemen, zegt Moerland. „We had den al gekeken in het bestaande ge deelte. Je noemt het nu het oude gedeelte maar het is natuurlijk ook nog nieuw. Dat ziet er allemaal heel goed uit. Nu kregen we de kans. Nu moeten we het doen, dachten we." Een gunstige omstandigheid voor Moerland was dat ze hun huis Ach ter 't Bos al snel konden verkopen. In mei vonden ze een koper. „Dat was natuurlijk een opluchting." Zijn vrouw is ook enthousiast over de nieuwe woning. „Het is licht en we zitten hier lekker vrij." was groot, zegt Droogendijk. „Er waren meer kandidaten dan we aan huurwoningen beschikbaar hadden, maar de ervaring leert dat je meestal In Maartenshof is een deel met een glazen dak overkapt. een dubbel aantal aanmeldingen no dig hebt om zo'n complex gevuld te krijgen. Er vallen er altijd weer af. Mensen die toch besluiten om nog in hun eigen woning te blijven wo nen." Mevrouw Wesdorp heeft even moei te met de dorpel om in haar huis te komen. Maar binnen staat ze ver steld van de ruimte die ze krijgt. „Prachtig. Ruimte zat." Met haar rollator bekijkt ze de verschillende vertrekken. „Mooi keukentje." Even kijkt ze in de kastjes boven de aan recht. Er is een afzuigsysteem bo ven de elektrische kookplaat, maar zelf koken doet ze niet meer. Er is ook een 'zorgtelefoon' aan de wand. De bewoners krijgen een polsbandje met een alarmknop. Als er iets gebeurt, kunnen ze die in drukken en worden ze eerst via de luidspreker aan de wand aangespro ken om te vragen wat er is. Ze staat ook versteld van het grote balkon dat langs de hele breedte van de voorgevel loopt. „Goed om de was te drogen." Toch zet het balkon haar even op het verkeerde been. Een balkon hoort nu eenmaal bij een woning op een verdieping. Haar woning is toch begane grond? Dat klopt, zegt haar zoon, „Maar je woont hier aan het water." De nieuwe woningen op de begane grond aan de oostkant van het com plex staan in de gracht. Op het bal kon staan de bewoners boven het water. Hier lag voorheen 'de stienk- dulf.' Nu een heuse gracht die het terrein van het voormalige kasteel van Frank van Borselen omsluit. Mevrouw Wesdorp kijkt uit op het nog lege parkeerterrein, het groene weiland van het slotterrein en de bungalow van Piet Priem. „Die komt ook van Stavenisse." Er moet nog veel gebeuren in de woning. De huurders moeten zelf behangen bijvoorbeeld. „Het zou eerst eind oktober zijn dat we er in zouden gaan. Nu is het al december. Je kan beter in de zomer verhuizen, maar ja. Hopelijk kan ik er deze maand nog in." De heer en mevrouw Moerland uit Sint-Maartensdijk zijn de eerste be woners van het nieuwe complex. Stoffeerders zijn druk bezig om vloerbedekking te leggen en gordij nen op te hangen op nummer 81, op de verdieping aan de oostkant. De schilder staat in de gang en moet vaak de voordeur open en dicht doen vanwege de inloop. De meeste meubels staan cr op zijn plek. Kof fiezetten lukt echter niet meteen Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Ovcrhceke Ten Anker*eg 72 - Tholen Tel: (0166) 602 888 dA). Wethouder K.A. Heijboer wist te vertellen dat het ongeveer twintig gevallen per jaar betreft en dat 20 tot 25 euro gevraagd zou moeten worden om de vergunning kosten dekkend te maken. Dat wil zeggen dat er zo'n 500 euro mee gemoeid is. Staatsbosbeheer begint maandag met het kappen van ruim zestig populieren aan de Derde en Vier- dedijk bij Sint-Maartensdijk. De werkzaamheden worden uitgevoerd in het kader van het kap- en beplan tingsplan Tholen en duren ongeveer één week. Het plan is al enige jaren in uitvoering en het zal nog een aan tal jaren duren voordat het is vol tooid. Het plan voorziet in het ver vangen van de oude populieren op de karakteristieke dijken. De bomen zijn zo'n 45 jaar geleden massaal aangeplant en zijn dus ook ongeveer allemaal gelijktijdig aan het eind van hun levensloop. Op de Derde- dijk staat al een rij nieuwe bomen. Ook op de Vierdedijk worden nieu we bomen geplant. Om meer varia tie te krijgen, worden verschillende soorten bomen gebruikt, zoals ei ken, okkernoten, linden, essen en populieren. Omroep Tholen viert zaterdag haar twintigjarig bestaan met een mara thonuitzending van twintig uren. Vanaf zes uur 's ochtends tot twee uur in de andere nacht zijn er mu ziek van de afgelopen 20 jaar, ver halen van 20 jaar omroep Tholen en oude fragmenten te beluisteren. De omroep brengt ook live muziek ten gehore, verzorgd door dweilband De Neutekraekers, de Oud-Vosse- meerse band Ocean's Edge en de Nederlandstalige rockband Zilver. Verder zullen oude bekenden te ho ren zijn in de vele uitzendingen. De gezamenlijke verenigingen van de Hersteld Hervormde Gemeente in Sint-Maartensdijk houden vrijdag 16 december een kerstzangavond in de Maartenskerk. De bijeenkomst begint om half acht. Meisjesclub Eben Haëzer en Sola Fide, organiste Lian Uijl-Gebraad. zangvereniging Met hart en stem onder leiding van Jacobine Quist en organist Pieter Quist zullen hun medewerking ver lenen aan de zangavond. Ook orga nisten Erik Quist en Ab Scherpenis se, alsmede de mannenvereniging, jeugdvereniging en jongensclub van de Hersteld Hervormde Gemeente werken mee om deze zangavond goed te laten verlopen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3