Minder obstakels en borden bij wegen Impuls prachtig plan of een luchtkasteel Thoolse boeren zijn hopen riet op hun akkers meer dan zat Sint ontvoerd in Scherpenisse Studie koolzaadteelt kans Thoolse boeren 'Tieners worden misbruikt via chatbox en webcam' Onderhoud aan polderwegen ZLTO wil oplossingen van daadkrachtig waterschapsbestuur Kunststof deur sluis Stavenisse Donderdag 1 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Prikkelende wegenvisie waterschap Oester- en Philipsdam Stemmen van lezers Er komt steeds meer riet in de Thoolse sloten. De boe ren, die dit in grote hopen op hun land krijgen als het wa terschap in het najaar de waterlopen maait, ervaren het in toenemende mate als een probleem. „Besef eens dat u moet stoppen met ons overlast te bezorgen", zei ZLTO- afdelingsvoorzitter E. Hage woensdag in de gebiedscom missie van het waterschap. Het schap doet proeven, on der meer met een maaibeurt in de zomer, en voert overleg met de standsorganisatie. Maar dat is niet ge noeg, verzuchtte Hage: „Denk eens fundamenteel na of je zo door moet gaan. Draai ook hier de knop eens om." Zomermaai Schouw Waterschap heeft last van diefstal borden en deksels Politieman K. Sturris belicht gevaar internet Tieners worden bedreigd via de chatbox op internet. Vooral meisjes zijn het slachtoffer van sexueel misbruik door mannen die via de chatbox (een ruimte op internet voor een praatgroepje) in contact komen met veelal jon ge meisjes. Ouders zouden meer toezicht moeten houden op het gebruik van de computer door hun kroost. Velen ontbreekt het echter aan voldoende kennis van het mo derne medium. Loverboys Pesten Levering van zaad voor bio-energie De boeren op Tholen zouden koolzaad kunnen telen om het zaad te leveren voor de grote productiebedrijven in Duitsland en Frankrijk. Dat zegt voorzitter E. Hage van de ZLTO afdeling Tholen. De provincie stelt 40 mille beschikbaar voor het adviesbureau Van de Bunt uit Am sterdam om te kijken of het mogelijk is in Zeeland te ko men tot het telen van koolzaad voor de bio-energie. Wagenpark Decaan In een stroomweg horen geen belemmeringen thuis als versmallingen, drempels of plateaus. En als een weg zich niet leent om er harder te rij den dan 60 km/u, dan is het onzin om er een 60-km-hord te plaatsen. Twee voorbeelden die gezworene drs. A.W. van de Hoef van waterschap Zeeuwse Eilanden woensdag gaf in de gebiedscommissie Tholen, waar hij een nieuwe visie toelichtte op wegbeheer. Weg en omgeving met el kaar in overeenstemming brengen zodat weggebruikers hun gedrag aanpassen, was de kern van zijn betoog. Twaalf jaar inmiddels heeft Van de Hoef bij het waterschap de wegen in zijn portefeuille. Gaandeweg is hij tot de conclusie gekomen, dat het met de inrichting anders moet. Eén van de uitgangspunten is besparen op de onderhoudskosten, waarbij de veiligheid overigens voorop blijft staan. Zeeuwse Eilanden beheert ruim 2200 kilometer wegen, naar functie ingedeeld in PO-, PI-, P2- en P3-wegen. Daarvan is 79% - dat is ongeveer 1800 km - bedoeld voor bestemmingsverkeer (P3). In de visie van Van de Hoef moet op de PO- en PI-wegen (doorgaande we gen) het verkeer centraal staan en op de andere wegen (met een verblijfs- functie) de mensen. De prioriteit zou wat hem betreft gelegd moeten wor den bij het aanpakken van achterstal lig onderhoud aan de PO- en PI-we gen en aan fietspaden. „Maar zonder de P2- en P3-wegen te laten verslon zen." Over het gewenste onderhouds- niveau zal het waterschapsbestuur een uitspraak moeten doen. De ge zworene lichtte zijn intenties toe aan de hand van plaatjes van bestaande wegsituaties. Als een weg uitnodigt om hard te rijden, moet daar niet met borden, belijning of andere maatrege len een snelheidsbeperking afge dwongen worden. Nee, dan moet het uiterlijk van de weg aangepast wor den, vindt Van de Hoef. Beplanting dichter op de weg, nepwildroosters of -bruggen als remmende elementen, gaf hij als voorbeelden. Op smalle wegen moeten, op bepaalde plekken, verharde stroken gelegd worden die het verkeer kan gebruiken om elkaar te passeren. En wanneer een weg een doorgaande of 8-km-weg is, dan moet die voldoende breed zijn (of ge maakt worden), aldus de water schapsbestuurder. Hij realiseert zich dat zijn ideeën een omslag in het den ken bij zowel verkeersdeelnemers als bestuurders en ambtenaren vergen. Van de Hoef heeft zijn prikkelende visie - die soms haaks staat op wat in 'duurzaam veilig' wordt gepropa geerd - gepresenteerd in het provin ciaal overleg verkeer en vervoer en daar is er positief op gereageerd. In de gebiedscommissie was er eveneens steun voor de ideeën, die momenteel op papier beproefd wor den in twee gebieden (Walcheren en De Poel). „Het spreekt me zeer aan. Het nut van 60-km-gebieden is in commissieverband al vaak bespro ken", zei hoofdingeland P.M. van den Dorpel. Zijn collega Chr. Koop man vroeg aandacht voor de land bouw. Van de aanwezige agrariërs deden ook J.L. van Gorsel en M.A.H. van Tilbeurgh dat. „Land bouwmachines zijn allemaal vier meter breed", aldus de laatste. Ver der werd aandacht gevraagd voor de positie van fietsers, met name scho lieren, op smalle wegen zonder fietspad. „Je moet een cultuurom slag krijgen, de auto moet niet lan ger centraal staan", aldus Van de Hoef. Van Gorsel zei dat op Tholen de problematiek vooral is het sluip- verkeer dat de kortste verbinding zoekt tussen de Oester- en de Phi lipsdam. „Je bent van andere over heden afhankelijk om daarvoor een oplossing te vinden", aldus gezwo rene Mol. Het waterschap heeft volgend jaar een aantal polderwegen in het vizier waaraan groot onderhoud zal plaats vinden. Het betreft de Slaakweg en Krammersweg op Sint-Philipsland, de Mallandsedijk, Noorddijk en Huig van Mallandweg in de Poort- vlietse Weihoek, de Puitsedijk bij Oud-Vossemeer, de Brijhoekseweg en Platteweg bij Scherpenisse en de 2e Bosdreef bij Sint-Annaland. De bermen van de Molenweg bij Oud- Vossemeer worden komend voor jaar van grasblokken voorzien. In verband met werkzaamheden aan de glooiing van de zeedijk ten wes ten van Sint-Maartensdijk krijgt de route Oudelandseweg, Hogeweg en Kastelijnsweg een versterkende as- faltlaag omdat er meer zwaar ver keer naar en van de dijkvakken zal rijden. Gepland is het versterken van 3550 meter glooiing in de pol ders Noord, Oudeland, Muije en Pluimpot. Een prachtig plan presenteerde Buck consultants 17 november in Haestin- ge voor de impuls van Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse. „We gaan ervoor", zei wethouder Goossen. Ik mag aannemen dat iedereen van de aanwezigen, waaronder ikzelf, dat ook vond. Nu moet straks de ge meenteraad het groene licht geven om hiermee verder te gaan. Wethou der Goossen kon zich niet voorstel len dat de raadsleden daar niet mee in konden stemmen. Ik heb hierbij enkele bedenkingen, want ook als de gemeenteraad groen licht geeft, be tekent dat nog niet dat een en ander vlot van start gaat. En dat is hard no dig om de leefbaarheid van beide woonkernen te verbeteren. Als ge meentebestuur kan men wel voor Sinterklaas willen spelen en zoge naamd enthousiast doen, want vol gend jaar zijn er verkiezingen en dan moet je zo gunstig mogelijk voor de dag komen voor je burgers. Als men echter eenmaal gekozen is, dan is de kans aanwezig dat men weer op de oude voet verder gaat. Zichzelf ver zekeren van een zetel in de raad en niets doen dan opschorten en uitstel len. Dan wordt de impuls geen prachtig plan, maar een luchtkasteel of een portie gebakken lucht. Snel van start gaan en zorgen dat er bin nen 10 jaar al veel gerealiseerd is, anders is de impuls niet veel meer dan een lege huls en de leefbaarheid gaat nog verder achteruit. B. en w. en de gemeenteraad hadden de mond vol over een impuls na ver plaatsing van het gemeentehuis en het Markiezaatcollege uit Sint- Maartensdijk naar Tholen. Als men nu A zegt, dan toch ook B. De afge lopen 5 jaar is er al teveel op de lan ge baan geschoven, met name veel onderhoudswerk en ook de verbou wing van Haestinge, die nu in 2008- 2009 aan de orde komt. Uitstel gaat meer kosten, terwijl er al in 2000 sprake van was. Het nieuwe ge meentehuis dat in 2007 klaar moet zijn, stelt men toch ook niet uit tot 2012. En levert dat nu een bijdrage aan de leefbaarheid van de burgers. De impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse wel en daar moet het gemeentebestuur mee aan de slag. Niet dus het oude stramien van niets doen of uitstellen, want dat betekent verdere achteruitgang en geen enkel gemeentebestuur wil dat toch! Mijn indruk is, dat alles veel te traag ver loopt en er teveel besluiteloosheid is. Tholen is de laatste jaren te sterk bevoordeeld, waardoor ik bang ben voor een toenemende tweedeling op het eiland. Daarom dient de impuls een hoge prioriteit te krijgen. Dat is hard nodig voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Woningbouw is daarbij belangrijk. Castria heeft 160 kandidaat-huur ders voor Sint-Maartensdijk en 30 in Scherpenisse ingeschreven. Voor de middenstand is dat ook van belang. In het meer centraal gelegen deel van het eiland is de koopkrachtbin ding beter dan in Tholen, waar de meerderheid gemakkelijk naar Ber gen op Zoom gaat. Geen Lidl op de Markt in Sint-Maartensdijk met alle ruimte- en verkeersproblemen. Je offert het centrum niet op voor twee buurtsupers. De huidige plaats van het Markiezaatcollege Onder de Linden is veel beter dan de Markt. En een Aldi aan de Sportlaan is ook ideaal. De fa. Schot-Óudesluijs is er al 8 jaar mee bezig, maar de Raad van State wees het plan in een be zwarenprocedure af. Goedkope boodschappen zijn zeer gewenst omdat er veel stille armoede wordt geleden. De middenstandsvereni ging zou verder moeten kijken dan het eigen kringetje en het kernwin kelgebied. want de verschraling gaat door. Een Aldi aan de Sportlaan zou ook goed zijn voor de inwoners van Scherpenisse, die al veel moeten missen. De impuls is ook voor Scherpenisse bedoeld en alle moge lijkheden voor behoud van de leef baarheid dienen benut te worden. Waarom kan er in de rest van Zee land zoveel en op Tholen zo weinig, stond er op een briefje dat ik 17 no vember in Haestinge in mijn handen geduwd kreeg. Wemeldinge dreigde een dood dorp te worden door ver plaatsing van het kanaal, maar door allerlei voorzieningen kwam er vo lop leven. Kijk naar Krabbendijke waar een Aldi aan de rand van het dorp kwam; de Cl000 moest er uit breiden en de middenstand floreert. In Sint-Annaland zou je hetzelfde zien en dat kan in Sint-Maartensdijk niet? Snel alle betrokken partijen aan de slag dus en geef de denktank alle kansen. Ik hoop dat het monumentale deel van het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk een passende bestemming krijgt en dat daar huwelijksvoltrek kingen mogelijk blijven. Momenteel trouwen 90% van de Tholenaren er. De schilderijen die er hangen, horen ook bij Sint-Maartensdijk. Vele ja ren geleden wilde een toenmalig ge meentebestuur die verkopen, maar er kwam veel verzet uit de burgerij. Tholen hoeft niet te pronken met waardevolle stukken uit welk dorp ook. Ken heden uw verleden en koester dat. Dan kun je vol vertrou wen naar de toekomst zien, ook van dat mooie eiland Tholen. C. Kwaak, oud-inwoner van Sint-Maartensdijk, nu Bergen op Zoom. In de sloot langs de voormalige begraafplaats bij Westkerke staat het riet aan het eind van de middag in het tegenlicht. „Bij mij neemt de hoeveelheid riet ie der jaar toe", zwengelde J.A.R Hees termans uit Oud-Vossemeer de dis cussie aan in Meulvliet. Het waterschap is, in het belang van de waterkwaliteit, gestopt met het che misch bestrijden van riet. Sindsdien groeit er alleen maar meer van dit goedje in de sloten. Bij het maaien van de scheidingssloten tussen grondpercelen, in het najaar, wordt het maaisel op de akkers gelegd. „Hopen tot aan je knieën en dat maakt het ploegen lastig", aldus RJ. Abrahamse die zich in het Thoolse ZLTO-bestuur met onder meer deze problematiek bezig houdt. De erger nis onder boeren is zodanig groot, dat verschillenden het maaisel afgelopen jaar teruggooiden in het talud. „En dan móeten we wel optreden", zei districtshoofd waterbeheer C. van Dijke. „Mensen worden getergd, ze willen hun werk doen", reageerde E. Hage. Het waterschap realiseert zich dat de verwerking van het riet voor de boe ren een probleem is. „Maar er is nu eenmaal voor een bepaald systeem gekozen. En de duikers moeten vrij blijven om de waterafvoer niet te be lemmeren", aldus gezworene J.L.C. Mol. De tussensloten zijn de moei lijkheid, over de aanpak bij de weg sloten - waar het riet op de berm wordt gelegd - is de ZLTO tevreden. Er vindt tussen standsorganisatie en schap ook overleg plaats én er wor den proeven uitgevoerd om te kijken of een betere methode gevonden kan worden. Mol noemde de zomermaai: een extra maaibeurt rond half juli, als het riet minder hoog is en er daardoor kleinere hoeveelheden op de akkers komen. Verder wordt bekeken of er mogelijkheden zijn met akkerranden- beheer. Een proef op Noord-Beve land, met een bestrijdingsmiddel, steunt het waterschap niet. Volgens Mol zijn de regels dat een sloot dan een bepaald aantal dagen droog moet blijven. Maar de toepassing in droge sloten is volgens Abrahamse toegela ten en met weersvoorspellingen voor de langere termijn kan ook gewerkt worden. J.A. van der Wel uit Tholen informeerde naar een proef met 'aan strijken'. De ZLTO-bestuurder wees verder op sloten met lange taluds die van onder tot boven vol riet staan. Veel boeren hebben weliswaar zelf een maaibalk, maar kunnen daarmee niet het onder ste deel van zo'n talud bereiken. Ook loonwerkers beschikken veelal niet over geschikte machines. Het water schap zou die in kunnen huren, be toogde Abrahamse. Hij denkt aan machines op smalle banden die door de gewassen kunnen rijden zonder veel schade aan te richten. „We kij ken regelmatig of we het riet terug kunnen dringen. We zijn onder meer in de Flevopolder gaan kijken. Maar daar komen we volgend jaar nog niet uit", verzuchtte Mol. „Hier gaat het mis!" reageerde Abrahamse. Hij riep het waterschapsbestuur op om daad kracht te tonen in plaats van strope righeid. „Denk eens in oplossingen, dat hoeft niet om grote bedragen te gaan. Maar we houden er niet van om met een kluitje in het riet gestuurd te worden." Hoofdingeland L.H. van der Kallen zei dat er legio waterschappen zijn waar de boeren zelf de sloten vrij moeten houden van riet. Volgens hem is dit een gezamenlijk probleem en niet alleen een zaak van het water schap. omdat één van de oorzaken van de toegenomen rietgroei de ver zoeting van het water is. „Dan zou de schouw weer terug moeten komen, maar dat moeten we volgens mij niet willen", aldus Mol. Van der Kallen stelde dat het kantbeheer zoals dat in Brabant gebeurt, werkt. Maar dan moet de provincie met geld over de brug komen. De afwateringssluis bij Stavenisse heeft in Zeeland de primeur van een kunststof deur. De houten deur - on geveer twee bij twee meter en 20 cm dik - is versleten. Het waterschap wil ervaring opdoen met onder- houdsvriendelijke sluisdeuren. De aangroei zal minder zijn dan op hou ten deuren, bovendien zijn deze laat ste arbo-technisch een probleem. De afwateringssluis heeft dubbele deu ren, die na het stormseizoen aan de zoute kant worden vervangen. Na Stavenisse gebeurt datzelfde bij El- lewoutsdijk en Colijnsplaat. Totaal is daarmee 91.000 euro gemoeid. Het waterschap gaat de strijd aan met verzamelaars van aluminium en metalen. In toenemende mate worden in het buitengebied ver keersborden en aluminium deksels gestolen, meldde C. van Dijke in de gebiedscommissie Tholen. Bij de afsluiters aan de Vrouwen- dijk, Watervlietsedijk en Rooland- sedijk te Tholen en de Derdedijk te Sint-Maartensdijk zijn daarom kunststof exemplaren gelegd ter vervanging van de verdwenen deksels. Sinterklaas kwam zaterdag in een grote kuubkist op een heftruck de Hoge Markt in Scherpenisse opgereden. Naast hem een veiligheidsagent. Sint Nicolaas kwam zaterdagmiddag aan in Scherpenisse. Vanaf de rotonde kwam sinter klaas in een grote kist op een heftruck de Spuidamstraat opgereden. Vanwege de slechte weersverwachting zag de sint er van af om met paard en huifkar te komen. Het was wel droog toen hij het dorp binnenkwam, maar er pakten zich al snel donkere wolken samen waaruit het licht begon te regenen. Om wat sneller te kun nen rijden werd de heftruck ingeschakeld. Drie pieten renden vooruit om de wachtende kinderen al een handje met pepernoten toe te steken. Op de Hoge Markt stonden de meeste kinde ren met hun ouders te wachten. Een aantal van de kinderen had gehoor gegeven aan de oproep om muziekinstrumenten te maken om de muzikale piet te ondersteunen. Sommige kinderen hadden bijvoorbeeld rammelaars ge maakt. Sinterklaas schudde handjes van de kinderen, maar toen hij eenmaal aan de rondgang door het dorp begon werd hij in de kist omhoog ge heven zodat hij alles goed kon zien. Ook de schoorstenen waar zijn pieten pakjes in kun nen gooien voor de kinderen. Met zijn gevolg ging sinterklaas naar het Hol land Huis waar hij welkom werd geheten door voorzitter 1). van der Werf van de stichting dorpsgemeenschap Scherpenisse. Sinterklaas had zijn beveiligingsbeambte meegenomen omdat beroemde personen tegenwoordig niet zomaar de straat op kunnen. Toen de sint even naar het toilet moest, kwam hij niet terug. Hij bleek te zijn ontvoerd. Zijn beveiligingsbe ambte was overvallen. Toen de pieten werden ondervraagd, bleek een van hen de dader. Hij wilde graag hoofdpiet worden. Sinterklaas was weer terecht en wees de zwarte piet er op dat hij het voortaan netjes moest vragen als hij hogerop wilde. Toen het probleem uit de wereld was geholpen konden de ongeveer 85 kinderen eindelijk bij de sint komen en samen liedjes zingen. Ze kon den nu ook hun instrumenten uitproberen sa men met Jeanet de Vos-Stoutjesdijk die op de accordeon speelde. Bij het afscheid van de sint kregen de kinderen een zak snoepgoed mee. Dat stelde K. Sturris van het politie team Tholen donderdagavond op de ouderavond van het Markiezaat col lege in Sint-Maartensdijk. Er waren zo'n veertig ouders. Toen Sturris zich verdiepte in de gevaren van in ternetgebruik voor kinderen, was hij geschrokken, vertelde hij. „Ik wist wel wat, maar van mijn collega's in Middelburg die daar dagelijks mee bezig zijn, begreep ik dat er veel meer loos was. En als u denkt dat het op Tholen niet speelt, dan moet ik u uit de droom helpen. Ook hier komt het voor." Sturris vertelde dat tieners heel veel tijd besteden aan communiceren via internet. „Er ontstaan vriendschap pen via de chatboxen en via msn, berichten, op het internet. Maar vaak komen vooral meisjes via een chatbox in contact met figuren die geen vriendschap willen maar op hele andere dingen uit zijn." Sugerbabes is zo'n site waar bezoe kers een profielschets achterlaten. „Er zijn meisjes die daar alles over zichzelf vertellen. Hoe oud ze zijn, hoe lang ze zijn, zelfs hun maten geven ze op. Ze laten hun adres en hun 06 nummer achter en ze plaat sen er hun foto op. Ze gaan elkaar op grond van de foto's cijfers ge ven." Maar volgens Sturris zijn die niet zonder gevaar. Hij kwam met recen te voorbeelden van een geval waar bij een man 25 meisjes via de web cam (een camera op een computer) bedreigde als ze geen sexuele han delingen zouden verrichten. De man had eerder de meisjes zo ver gekre gen dat ze uit de kleren gingen en dat opgenomen. Hij dreigde er mee deze foto's op het internet te zetten. „Die kinderen durven daar thuis niet voor uit te komen. Ze schamen zich en doen al helemaal geen aan gifte." Ook loverboys zoeken op deze ma nier jonge meisjes, zei Sturris. „Zij gebruiken het als hulpmiddel om met meisjes in contact te komen en wijken uit naar gemeenten waar minder controle is op het internetge bruik door de politie." In een stad als Zwolle zijn er dit jaar bij de poli tie al 174 meldingen binnengeko men van mogelijke slachtoffers van loverboys die meisje via het internet benaderden. Maar ook minderjarige jongens worden via de chatbox be naderd en naar de woning van een volwassen man gelokt. In dit ver band sprak Sturris over een nieuw begrip in justitiekringen 'internetpe- dofielen.' Sturris legde ook uit dat jongeren op de chatboxen en via msn een eigen taal hebben ontwikkeld die voor buitenstaanders lastig te volgen is, „Ik kan er geen hout van maken. Je hebt er een apart woordenboek voor nodig. Dat maakt het voor ouders ook heel lastig." Dat het de spuigaten uitloopt merkte volgens Sturris ook het Jeugdjour naal. Ook die had een chatbox voof jeugdige kijkers. „Maar ook di$ werd bezocht door volwassenen die probeerden met meisjes in contact te komen. De chatbox is dan ook gesloten." Het aantal gevallen van 'kinderver lokkingen' via internet neemt toe. Landelijk waren er in 2003 12 aan giftes, in 2004 steeg dat naar 100, dit jaar zijn er al meer dan 400, zei Sturris: „En explosieve stijging." Ook zogehete modellenbureaus pro beren tieners te strikken. „Ze heb ben profielsites. De meisjes worden gevraagd te poseren maar zich ook uit te kleden. Dat wordt opgenomert via de webcam." Volgens Sturris i$ het al zo ver gekomen dat er zo'n 200 tienermeisjes niet meer naar school durven omdat hun foto's of filmpjes op het internet staan. Er is weinig aan te doen. Ze hebben dat uiteindelijk vrijwillig gedaan. Kin deren zijn vaak naïef. De gesprek ken beginnen vaak onschuldig over hobby's, ze stappen er zo in. Het zicht van de ouders op wat ze op in ternet doen is niet groot. Op de school ligt dat anders, maar tieners kunnen ook via het internetcafé zonder toezicht hun gang gaan." Ook het pesten kan via internet vol gens Sturris grote gevolgen hebben. Schelden via e-mail of chatbox gaat gemakkelijk maar ingrijpen is vol gens de spreker bijzonder lastig. „Soms is op te sporen waar het van daan komt, soms niet. Het beste is om niet te reageren op dergelijke mails. Het kan zo erg zijn dat som mige kinderen niet meer naar school gaan. Maar dat ook de ouders be keurd worden wegens schoolver zuim van hun kind." Volgens Sturris is de computer de deur uitdoen niet de oplossing. Lukt het niet van de computer dan kan er ook via de mobiele telefoon gechat worden of ge-msn't. Maar als ouder zou je wat vaker de computerkamer in kunnen lopen. Wat alerter zijn en er zeker niet de ogen voor sluiten." Volgens Hage brengt de teelt van tar we voor de boeren tot nu toe meer op dan de teelt van koolzaad. „We omar men het idee om er studie naar te ver richten om bio-energie te produceren, maar we zijn in Europa te klein om de bulk te leveren. We zouden wel het zaad, het uitgangsmateriaal, kunnen leveren aan de productiebedrijven van 1000 ha in Duitsland en Frank rijk. De ervaring met de zaadteelt is hier aanwezig." ZLTO en CZAV willen behalve een haalbaarheidsstudie ook een proef project. Vooral voor boeren die kool zaad willen telen, liggen hier kansen. Het gaat dan om het produceren van 'pure plantaardige olie' (koolzaad) die zonder bijmenging in dieselmoto ren kan worden gebruikt. Het landbouw economisch instituut stelt dat de teelt van koolzaad op klei grond goed mogelijk is. Punt is dat de keten van teler tot verwerker en afne mer/gebruiker op gang moet worden gebracht. In de provincie is geen marktpartij 'met voldoende schaal grootte' aanwezig om dat alleen te doen. Samenwerking is vereist. Van de Bunt wil de mogelijkheden voor de teelt verkennen. ZLTO en CZAV herkennen zich in de aanpak en willen meedoen aan het project. Het gaat om de inzet van uren door de CZAV en ZLTO en een deel van de bekostiging (ZLTO). Ook van de provincie wordt een bijdrage ver wacht. Dat is dus de 40 mille ge worden. Er wordt vooral gekeken naar plant aardige olie omdat die het meeste kans biedt. De provincie zal moeten kijken naar de afzet, bijvoorbeeld in het openbaar vervoer of het eigen wa genpark van de provincie. In totaal is 92.300 euro nodig voor de studie. Veertig mille wordt door de provincie betaald, de rest door de ZL TO en de CZAV. Het past in het be leid van de provincie om voor de landbouw naar nieuwe mogelijkhe den te zoeken. Een van de doelstellin gen van dit beleid is een duurzame economische ontwikkeling. Daarbij hoort het bevorderen van duurzame energie (koolzaad en biodiesel). De provincie treedt in het onderzoek op als coördinator, er komt een begelei dingscommissie bestaande uit verte genwoordigers van provincie, ZLTO en CZAV. VERVOLG VAN VMBO Ook P. Anthonisse uit Scherpenis se (afwezig) trad af. Voor beiden was er een attentie. De oudercommissie wees ook een nieuwe voorzitter aan. A. Schrijver uit Tholen, en een secretaris, A. Rijnberg uit Sint-Annaland. De vestiging heeft sinds het nieu we schooljaar ook een nieuwe de caan. W. Kuppens (50) uit Bergen op Zoom is aangesteld als decaan voor drie vestigingen van het Mar kiezaat college, een in de smalstad en twee in Bergen op Zoom. Hij volgt daarmee C. Reijngoudt op die decaan was voor de school in Sint-Maartensdijk. Het decanaat beslaat een halve weektaak, daar van is Kuppens één dagdeel per week op de Smurdiekse vestiging. Kuppens gaf voorheen Engels en economie en doceert nu adminis tratie. Verder is hij betrokken bij de organisatie van het examen en het indelen van de lessen op de school aan de Nobellaan. Het gaat vooral om het begeleiden en advi seren van leerlingen in het derde en vierde jaar over het vervolgon derwijs. Docent bouwtechniek W. Simons is na ruim 25 jaar met pensioen. Hij wordt opgevolgd door P. Roks die al eerder les gaf in Bergen op Zoom en Ad Wijmans die al eerder in Sint-Maartensdijk voor de klas stond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9