VVD: stookverbod nu snel verruimen Mannenkoor schiet in de roos met trio 'Mensen waarderen blijkbaar wat ik doe, dat vind ik echt grandioos' Zangavond luidt vierde lustrum van stichting Uit op Tholen in Uit op Tholen was eerst werkgroep Uit in Tholen Joke van der Pol verraste Vrijwilliger van het jaar Optreden mannenkoor Groot Rotterdam in Grote Kerk Tholen Donderdag 1 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Goossen terughoudend, PvdA trapt op rem Belangen Cultuurspreiding is nog steeds belangrijk Uit op Tholen komt voort uit Uit in Tholen. Cultuur spreiding was een taak van de overheid. De provincie be taalde de voorstellingen. Was het aanvankelijk een ge meentelijke aangelegenheid met een wethouder als verantwoordelijke bestuurder, sinds 1986 bestaat het be stuur uit louter vrijwilligers. Kosten Modeshow Staande ovatie Vrijwilligersweek Doorgebroken Spreiding Met een extra voorstelling van het mannenkoor Groot Rotterdam op vrijdag 20 januari kan de stichting Uit op Tholen het 20-jarig bestaan inluiden. Het was even zoe ken voor het bestuur omdat er op Tholen al veel koor avonden worden gehouden. Maar met Groot Rotterdam, het mannenkoor van de Gereformeerde Gemeenten uit de regio van de Maasstad, in de Grote Kerk in Tholen, hoopt de stichting toch wat extra's te kunnen bieden voor de vele liefhebbers van koorzang op Tholen. De gemeente moet Thoolse land- en tuinbouwers meer ruimte geven om gras uit de slootkanten en zieke fruitbomen te verbranden. Dat stelde VVD-raadslid G.J. Hoek maandagavond in de commissie ruimte tij dens het vragenuur. Wethouder F.J. Goossen reageerde terughoudend, de PvdA trapte op de rem. Hoek lichtte toe dat er al jarenlang door de land- en tuinbouworganisa ties gepleit wordt voor een verrui ming. En dat het ook al in het land bouwontwikkelingsplan (lop) uit 2001 is opgenomen. Verder verwees hij naar het bezoek van de raad op 8 november aan Stavenisse waar de kwestie ook werd aangekaart. Het provinciaal milieu overleg wil de regels versoepelen en Hoek had ook al gelezen dat de buurgemeente Schouwen-Duiveland dat gaat doen. Volgens Hoek was het nu de hoogste tijd om dat voorbeeld te volgen. Maar volgens voorzitter M.J. Klippel (SGP) is het een zaak die in de alge mene plaatselijke verordening thuis hoort. Hij lichtte toe dat de zaak in de commissie bestuurszaken besproken zou worden, maar daar was Hoek het niet mee eens. Hij had er vragen over ingediend en als antwoord had hij ge kregen dat het in de commissie ruimte zou worden besproken. Wethouder F.J. Goossen reageerde te rughoudend. Hij lichtte toe dat er een werkgroep was gevormd van gemeen ten boven de Westerschelde om beleid te maken. En dat het nu op besluitvor ming aankwam. Dat gaat in december of in januari gebeuren, zei hij. Pas daarna krijgt de raad een voorstel van het college over het verruimen van het stookbeleid. W. Mol (CU) vroeg zich af of het verruimen van de regels wel past in het milieubeleid van de gemeente en de provincie. P.W.J. Hoek (SGP) drong bij de wethouder aan op meer duidelijkheid. „U heeft toch voelho rens? U kunt nu toch wel aangeven hoe ver het gaat? Het gaat tenslotte om het oplossen van knelpunten in de fruitteelt." Maar Goossen liet zich niet verleiden tot een uitspraak. Hij zei dat het ad vies van het provinciaal milieuoverleg pas van 24 november is. En dat dit voor het college nog niet helder is. Milieu-ambtenaar S. Westdorp lichtte toe dat er een brede visie is ontwik keld waar een aantal versies van is be sproken. Namens de Thoolse afdeling van de ZLTO had J. de Jager opmer kingen gemaakt die er volgens West dorp in zijn verwerkt. J.J. van 't Hof (ABT) begreep niet waarom de ge meente zo aarzelt. „Willen we het op Tholen dan anders? In Zeeuws- Vlaanderen nemen ze het ook over." Maar M.A.J. van der Linde (PvdA) zette er de rem op. Hij wees er op dat het verruimen van het stookverbod ook gevolgen heeft voor het milieube leid in het algemeen. „Er moet ook re kening gehouden worden met de luchtkwaliteit. Het gaat niet alleen om de belangen van de landbouw." Het jaarlijks concert van het Smal- stads Mannenkoor voor donateurs, familie, vrienden en overige lief hebbers van de edele zangkunst vond vrijdag plaats in de Hervorm de Kerk van Oud-Vossemeer. Wat betreft de akoestiek een geweldige verbetering ten opzichte van De Vossenkuil, maar lang niet zo pu blieksvriendelijk. Op een verhoogd podium zong het koor onder leiding van Kees van Dis een mix van ern stige en vrolijke nummers. Tom van Gurp begeleidde indien nodig op de piano. Van de eerste categorie viel Salve Regina van Franz Schubert erg in de smaak bij het publiek. Heel bijzonder was de uitvoering van de Geografical Fugue van Ernst Toch voor een spreekkoor. In de aankondiging was al gezegd: Bij de ze compositie zegt men ongetwij feld: Dat is het mannenkoor spre kend en zo was het ook. Van de lichtere nummers werden vooral Caleno Custure Me, The Turtle Dove (met een solo van de dirigent) en Halleluja erg gewaar deerd. Het bestuur had met het aantrekken van het Trio Vidalita in de roos ge schoten. Violiste Marieke de Bruijn, contra- bassiste Suze Stiphout en pianiste Hester Ligtvoet speelden op een hoog niveau prachtige muziek. Met name de Hongaarse dans van Johan nes Brahms, enkele nummer van Gerschwin (o.a. het bekende Sum mertime) en Take Five van Dave Brubeck werden virtuoos gespeeld. Voorzitter Tom van Gurp sprak een welkomstwoord èn een dankwoord, bas Jan Fondse gaf traditiegetrouw weer een toelichting bij de muziek en Janneke Versluys verzorgde de bloemdecoraties. Na dit jaarconcert kunnen de leden van het Smalstads Mannenkoor nog niet op hun lauweren gaan rusten. Vandaag, donderdag 1 december, zingt men op het 20-jarig bedrijfs feest van schildersbedrijf Geluk te Sint-Philipsland, zondag 4 decem ber wordt men verwacht in de Gere formeerde Kerk van Poortvliet, za terdag 17 december is er weer de traditionele Volkskerstzangdienst in Haestinge, de volgende dag verleent het koor zijn medewerking aan een dienst in de Hervormde Kerk van Chaam, maandag 19 december wordt men 's avonds verwacht in het Markiezenhof te Bergen op Zoom en de woensdag erna viert men het Kerstfeest met alle leerlin gen en hun ouders van De Ark te Oud-Vossemeer. Voorzitter Eef de Jonge- Everaert wijst er op dat in april volgend jaar de stichting in de huidige vorm be staat. Ze dook de archieven van Uit op Tholen in, maar ook in wat er aan vooraf ging. In 1966 namelijk werd het 600-jarig bestaan van Tho len gevierd. Een groep mensen be reidde de festiviteiten voor. Provin ciaal was toen ook de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) actief met cursussen, voorstellingen, concerten en filmvoorstellingen. „Burgemees ter van Boeyen nodigde na de festi viteiten rondom het 600-jarig be staan deze groep uit en stelde voor om een werkgroep op te richten die cultuurspreiding voor Tholen zou gaan organiseren." Die werkgroep kwam er en Van Boeyen werd voorzitter. De werk groep organiseerde, deed het werk en de ZVU contracteerde de voor stellingen die door de gemeente Tholen werden betaald. Ambtenaren bouwden podia, hin gen gordijnen op en zorgden voor de verlichting. In 1967 werd de eer ste voorstelling in Tholen gehou den. De naam van de werkgroep was Uit in Tholen, na de herinde ling in 1971 werd het Uit op Tho len. Begin jaren zeventig kwam de ka derwet specifiek welzijn tot stand waarin het rijk het cultuurbeleid be paalde. De provincie subsidieerde de gemeenten. Die waren weer ver antwoordelijk voor het uitvoeren van het cultuurbeleid. Op Tholen kon dat via de bestaande werkgroep handen en voeten worden gegeven. Vanuit de ZVU werd voor de cul tuurgedeelte de stichting cultuur spreiding Zeeland (SCZ) in het le ven geroepen. „Die werd vooral door de provincie betaald. Maar de voorstellingen die zij organiseerden werden door de gemeenten be taald." Vanuit de SCZ en de voormalige werkgroep ZVU ontstond hier een werkgroep die onder het bureau welzijn van de gemeente viel. En na het vertrek van Van Boeyen onder verantwoordelijkheid van wethou der J. Versluys kwam. De werk groep bestond uit enkele ambtena ren en enkele vrijwilligers. De werkgroep ging ook de artiesten contracteren. Jarenlang werd dat door ambtenaar J. de Kok gedaan. In het begin van de jaren tachtig vroeg de gemeente zich echter af of dit wel een taak van de gemeen teambtenaar was. In overleg met Versluys en de werkgroep is Uit op Tholen op 15 april 1986 de stichting Uit op Tholen geworden. Het bestuur werd door vrijwilligers gevormd. Zij namen het werk over van de gemeente. De gemeente be rekende wat de kosten van het huren van zalen, de ambtelijke kosten, het contracteren van artiesten, en de bij komende kosten als het huren van een piano of vleugel, licht- en ge luidsapparatuur zouden zijn. Er werd een subsidiebedrag vastge steld. Het bestuur van vrijwilligers gingen het werk doen. Wel kon het bestuur blijven rekenen op het brengen en ophalen van de podiumdelen en de lichtset door de gemeente. „Aange zien geen enkele artiest meer op treedt zonder podium en belichting, is een heel wezenlijk onderdeel en een vereiste voor elke voorstelling." Volgens de voorzitter is het nog steeds van belang dat de stichting aan cultuurspreiding doet. „Als dienstverlening. Het is nog steeds belangrijk. We zijn geen toko voor ons zelf." Vrijwilliger van het jaar Joke van der Pol werd na haar erebenoeming gefeliciteerd door haar familie en door collega's van de stichting peuterspeelzalen Tholen. „De kleine kernen van de gemeente Tholen staan dit jaar in de belang stelling tijdens deze vijfde vrijwilligersavond", begon wethouder me vrouw M.A.E. Velthuis vrijdagavond de prijsuitreiking van de Vrijwil liger van het jaar en Vrijwilliger van de toekomst. De vrijwilligers die met de erebenoemingen naar huis mochten, komen namelijk uit twee kleine kernen. Joke van der Pol uit Stavenisse werd uitgeroepen tot Vrijwilliger van het Jaar, terwijl Rick van Poortvliet uit Oud-Vosse- meer trots als Vrijwilliger van de toekomst huiswaarts kon keren. Bei den waren volledig verrast en onder valse voorwendselen naar Haestin ge in Sint-Maartensdijk gelokt. „Mijn ouders hadden verteld dat er ie mand van de muziekvereniging zou gaan winnen. Ze hadden alleen niet gezegd dat (k dat was", reageert de vijftienjarige Rick van Poortvliet ver baasd. De vrijwilligers hadden aardig wat rukwinden, regenbuien en som migen zelfs sneeuwval doorstaan om op tijd Haestinge te bereiken. Wet houder Velthuis bedankte de 225 aan wezigen. die vastbesloten de feest avond wilden meemaken. In verband met het eerste lustrum van de vrijwil ligersavond was een bijzonder thema gekozen; grenzeloos vrijwilligers werk. De samenwerking met Iwawa, de Poolse zustergemeente van Tho len, was een inspiratiebron voor het kiezen van een thema. Speciale aan dacht werd deze avond besteed aan het vrijwilligerswerk dat wordt ver richt door inwoners van de gemeente Tholen elders op de wereld en door inwoners van de gemeente Tholen die van buiten Nederland komen, zoals vluchtelingen, binnen de gemeente. Volksdansgroep Dodi Dodi startte de bijeenkomst. Gehuld in klederdracht uit diverse Oost-Europese landen de monstreerden zij een reeks dansen uit onder andere Roemenië en Bulgarije. Hierna werd een film getoond over de plaatselijke Wereldwinkel, Dorkas Hulp en vrijwilligers in Maartenshof. De film, gemaakt door leden van de jongerenraad Tholen, was door audio- technische problemen moeilijk te vol gen. Het maakte de aanwezigen wei nig uit. Vervolgens liet het Smalstads man nenkoor van zich horen, die naar ei gen zeggen 'geheel vrijwillig' met de internationale liederen Hello Dolly, New York New York en Halleluja de aandacht van het publiek goed wist vast te houden. Een enkeling in de zaal begon, aangestoken door het ge zang van het mannenkoor, zachtjes mee te fluiten. Geheel in het teken van het thema 'grenzeloos vrijwilligerswerk' werd na de muzikale klanken van het man nenkoor een culturele modeshow ge houden. Hiermee kregen de bezoe kers een beeld wat voor kleren mensen in andere landen dragen. Roodgeruite klederdracht uit Scandi navië wisselden de kleurrijke stoffen uit Koerdistan en Sri Lanka af. Wet houder Velthuis werd na de show op het podium geroepen. „Een groep buitenlandse en Nederlandse vrouwen kwam tien weken lang bij elkaar om te praten en lichaamsoefeningen uit te voeren. Iedere week verzorgde een andere deelnemer wat hapjes. Deze recepten en oefeningen zijn gebun deld in een boekje", vertelde Petra van Nes, coördinator van de vrouwen groep, die werd opgericht door de ge meente Tholen en stichting maat schappelijk werk oosterschelderegio. De wethouder kreeg het eerste exem plaar van deze bundel aangeboden. „Ik ben gek op eten", reageerde de wethouder. „En die lichaamsoefenin gen zal ik ook bekijken." Na de pauze werd de vrijwilligersbij- eenkomst opgeluisterd door een gastoptreden van cabaretière Funda Müjde, bekend van de film Shouf Shouf Habibi en televisieseries als Medisch Centrum West en Vrouwen vleugel. Voor de Thoolse vrijwilli gersavond maakte Funda een speciaal programma waarmee zij op humoris tische wijze de verschillen tussen de Nederlandse en Turkse cultuur en de integratieproblemen aan de kaak stel de. Burgemeester W. Nuis komt het podi um op om met de erebenoemingen de avond op feestelijk wijze af te sluiten. „De Vrijwilliger van de toekomst is een jonkie en duikt in één van de dorpskernen steeds weer op, zoals bij de Sinterklaasintocht." Tijdens deze introductie begint de vijftienjarige Rick van Poortvliet een beetje zenuw achtig te worden. Als burgemeester Nuis zijn naam roept, blijft hij even tjes stil zitten. Zijn ouders stoten hem aan om naar voren te gaan. Het Lo kaal Comité Vrijwilligers besloot unaniem te kiezen voor de jonge vrij williger in het jeugdhonk van Oud- Vossemeer. Naast het feit dat hij daar de muziek verzorgt en allerlei spelle tjes organiseert, is Rick ook actief als tamboer bij de plaatselijke muziek vereniging. Ook hier zorgt hij al een aantal jaren voor het geluid en belich ting tijdens uitvoeringen. „Mijn ou ders zeiden dat iemand van de mu ziekvereniging zou winnen, maar ik had niet verwacht dat ik dat zou zijn", vertelt Rick openlijk verbaasd. Burge meester Nuis drukt hem op het hart niet te stoppen met zijn vrijwilligers werk. ,Je moet dit blijven volhouden, we hebben de jeugd hard nodig." Voor Rick is dat geen probleem, hij denkt nog lang niet aan stoppen met zijn muziekbezigheden. „Het is mijn hob by. Ik vind het leuk om te doen, dus ik ga zeker door." Dan is de erebenoeming Vrijwilliger van het jaar 2005 aan de beurt. Op nieuw begint burgemeester Nuis met een omschrijving van de persoon. „Meestal blijven de mede-organisato ren bij vrijwilligerswerk op de achter grond. De genomineerde is ditmaal geen voorzitter, maar bestuurslid van Stichting Peuterspeelzalen Tholen (SPT)." Terwijl de burgemeester een korte leespauze inlast, begint een aan tal dames te fluisteren en te giechelen. „Ik denk dat zij al onraad ruikt", grapt Nuis. Zodra Joke van der Pol wordt opgeroepen om de erebenoeming in ontvangst te nemen, krijgt zij een staande ovatie van haar collega's en familie. Toch vindt Joke niet dat al leen zij recht heeft op de onderschei ding: „Iedereen die vrijwilligerswerk doet is goed. Maar mensen laten op deze manier wel blijken dat ze waar deren wat ik doe, al is dat natuurlijk niet nodig. Deze erebenoeming vind ik wel grandioos", reageert Joke van der Pol op haar prijs. Toch moet zij toegeven dat zij zonder haar collega's niet naar de vrijwilligersavond was gegaan. „Het is heel leuk, maar eigen lijk niet iets voor mij." Joke houdt zich liever als vrijwilliger op de ach tergrond bezig bij peuterspeelzaal 't Stavertje en met het organiseren van activiteiten voor de peuters. „Ik vind het leuk om anderen te helpen", ver telt ze. Dat blijkt uit haar drukke vrij willigerswerk. Zo is Joke van der Pol na de fusie bestuurslid van Stichting Peuterspeelzalen Tholen geworden, is zij betrokken bij het organiseren van de straatspeeldag en de intocht van Sinterklaas. Op basisschool De Schalm is Joke actief lid van de ou derraad en de medezeggenschaps raad. Zij helpt hier ook bij het draai-' end houden van de schoolbibliotheek. Haar collega's van de SPT hadden haar meegenomen naar de feestavond. „Ik wist gewoon van niets, totdat de burgemeester mijn vrijwilligerswerk begon op te sommen." In totaal werden 17 vrijwilligers voor gedragen voor de titel Vrijwilliger van het jaar. Jacolien Deurloo van de ge meente Tholen is hier redelijk tevre den mee. „De aanmeldingen bleven binnenkomen, zelfs nog deze week." Voor de Vrijwilliger van de toekomst waren minder aanmeldingen binnen gekomen. De organisatie hoopt dat volgend jaar meer jongeren worden voorgedragen en de drie aanmelding gen van dit jaar flink wordt overste gen. De week van 7 tot en met 14 decem ber is uitgeroepen tot Zeeuwse week van de vrijwilliger. Op veel plaatsen in Zeeland worden activiteiten geor ganiseerd voor en door vrijwilligers. Activiteiten die bedoeld zijn om de ei gen vrijwilligers te belonen voor hun inzet, maar ook bezigheden die toe gankelijk zijn voor iedereen. Zo wordt 7 december in de Scoopera van één uur tot half vier de themabijeen komst 'Effe opfrissen of extreme ma ke over' gehouden over de vrijwillige inzet in verenigingsverband. Een uit gebreid programma valt te bekijken op www.servz.nl. In diezelfde week organiseert Scoop, gesteund door de provincie, een Zeelandbrede pers campagne om het vrijwilligerswerk onder de aandacht te brengen bij alle Zeeuwen. De slogan van deze cam pagne is 'vrijwilligerswerk, dat doe je gewoon'. De 15-jarige Rick van Poortvliet uit Oud-Vossemeer ontving de titel Vrijwilliger van de toekomst. Daarom vertel ik nu voor elke voor stelling op het podium eerst wat over Uit op Tholen en dat ze donateur kunnen worden. Dat werkt goed, want er geven zich dan 2 of 3 men sen op na afloop." Gemiddeld trekken de voorstellingen ongeveer 100 bezoekers. Een optre den van de Zeeuwse popgroep Blof in Haestinge in Sint-Maartensdijk (toen de groep juist was doorgebro ken) zorgde met 900 bezoekers voor een uitschieter naar boven. „Dat was toen een grote klapper. Het was uit verkocht. Er mochten toen niet meer mensen in. Het was op het eind van het seizoen toen de groep een nieuwe manager had gekregen. De kosten voor het optreden waren enorm ge stegen maar wij hadden ze voor de oude prijs gecontracteerd." Met zulke aantallen schiet het ge middelde omhoog. Publiekstrekkers in de historie van Uit op Tholen wa ren Youp van 't Hek en Freek de Jon ge die in Meulvliet in Tholen en de Vossenkuil in Oud-Vossemeer hun try-outs hielden. „Vaak kunnen we artiesten brengen die nog net niet zijn doorgebroken. We hebben bij voorbeeld Brigitte Kaandorp voor nog geen dertig bezoekers hier ge had, maar haar krijg je nu allang niet meer." Het optreden van Ernesto Marcel lino en Wilfried Finkers in september in Meulvliet trok volgens De Jonge een veel jonger publiek dan gewoon lijk. Het was de openingsvoorstelling met hilarisch cabaret van de boven ste plank. „We hopen dat de tendens zich voortzet met jongere bezoekers tussen de 30 en 40 jaar. De zaal had er heel veel plezier in en we hebben nu al afgesproken dat ze volgend jaar terugkomen." De voorstellingen vinden in de meeste gevallen plaats in de dorps huizen. „Dat is ook het voordeel van uitgaan op Tholen. Het is geen Kring of De Maagd. Het publiek zit op ge wone stoelen die allemaal achter el kaar staan. Het voordeel is dat het in tieme zalen zijn. Het publiek zit dicht op de artiesten. Vaak kun je er nog even mee napraten. En het is ook veel goedkoper dan uitgaan in een schouwburg. Wij kunnen ook geen hoge entreeprijzen vragen. We zijn ook geen organisatie met winstbejag. We kunnen rondkomen." De subsi die bedraagt momenteel 14.376 euro per jaar. Voor het eerst dit seizoen is Jacques Boonman van de gemeente Reimers- waal als programmeur actief bij de stichting. „Hij is heel goed ingevoerd en kent heel veel artiesten en impre sariaten. Veel artiesten hebben bij hem in Luctor et Emergo in Rilland een try out gehad. Voor ons is het een uitkomst. Hij heeft het bij ons over genomen van Ina van der Zwan." Uit op Tholen probeert ook aan de weg te timmeren met nieuwe pro ducties. Zo heeft het bestuur gepro beerd een festival voor shantykoren te organiseren op de Speelmanspla ten. „Precies tussen de gemeenten Tholen en Reimerswaal in. Maar de Zeeuwse raad voor cultuur keurde ons subsidieverzoek af omdat het niet vernieuwend was. We hadden de medewerking al van de stichting be houd Hoogaars. We wisten waar het podium zou komen. Zo wat alle bo ten uit de haven van Tholen en Rei merswaal zouden er bij afmeren. We wilden er tenten neerzetten. Maar daar moest wel geld voor komen. Wij vonden het wel vernieuwend, maar de provincie niet." Eef de Jonge is sinds 1998/1999 voorzitter. Zij volgde Marinus Geuze uit Poortvliet op. Ze zou een 'over gangsvoorzitter' worden, zegt ze. „Ik zat al jaren in het bestuur en ik heb de klappen van de zweep wel leren kennen." Adrie Slager uit Tholen is secreta ris/penningmeester. De overige be stuursleden zijn Nellie Nieuwenhuis- Visser, Aad Volwerk, Petra Koolaard en Aad Smout. Als de artiesten optre den dan is het bestuurslid Emiel van Dongen uit Tholen die als contact persoon optreedt. Bert Emmelot uit Scherpenisse en Kees Hage uit Tho len zijn geen bestuurslid maar verle nen hand- en spandiensten als het om de techniek gaat. Ook Ineke Kesteloo uit Poortvliet en Reanne Verheyen uit Tholen onder steunen het bestuur, bij de kaartver koop en de kindervoorstellingen. Bij de samenstelling van het bestuur wordt niet langer gekeken naar de spreiding over de woonkernen. „Maar de spreiding over de dorpen blijven we er wel inhouden. Zo zijn er bijvoorbeeld dit seizoen twee kin dervoorstellingen, eentje in Sint- Maartensdijk en een in Sint-Philips land." Op vrijdag 9 december organiseert de openbare bibliotheek samen met Uit op Tholen een literaire avond met Ivo de Wijs en Pieter Nieuwint. Hun programma heet Literair varié- twee en begint om kwart over acht. En het optreden van cabaretier Guido Weijers op vrijdag 10 februari is we gens grote belangstelling verplaatst van het Holland Huis in Scherpenis se naar Meulvliet in Tholen. Daar is plaats voor 280 bezoekers. Miel Cools die wegens ziekte 21 ok tober niet kon optreden, komt nu op 11 maart in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Cabaretier Richard Groe nendijk treedt eerder op dan in het programmaboekje staat vermeld. Hij komt al op 24 februari naar Meul vliet in Tholen en niet op 11 maart. „We proberen voor elk wat wils te programmeren", benadrukt voorzit ter E. de Jonge-Everaers van de stichting Uit op Tholen, „maar het was best lastig om een koor te vinden dat hier nog niet heeft opgetreden." De stichting heeft in haar program mering vaker 'klassieke avonden' opgenomen tussen de jaarlijkse voor stellingen. Behalve theater, muziek en cabaret (voor volwassenen en kin deren) is er volgens de voorzitter in de loop der jaren ook aandacht voor koren geweest. Zo trad Crescendo uit Urk op voor Uit op Tholen en ook het Smalstads mannenkoor uit Sint Maartensdijk stond op het program ma. Samen met zangeres Wilma Jan maat uit Oud-Vossemeer in de Wim pel in Sint-Philipsland. Voor dat laatste optreden was de be langstelling gering. „Er waren toen een kleine dertig bezoekers waarvan maar drie uit Sint-Philipsland. Het is moeilijk om op de juiste plaats op de juiste tijd de juiste voorstelling te plannen." De extra voorstelling in Tholen is volgens de voorzitter mogelijk dank zij extra sponsorgeld. „Dat is voor ons een enorme steun. Daarom kun nen we ook die extra voorstelling ge ven met het koor. Het past mooi in ons jubileumjaar." Dankzij het extra geld is het ook mo gelijk het programmaboekje voor de donateurs meer kleur te geven. „Het oogt mooi en het ziet er ook vrolijker uit. We zouden het graag huis-aan- huis willen verspreiden zoals schouwburg de Maagd in Bergen op Zoom en de Kring in Roosendaal, maar dat kost veel geld. We horen nu vaak mensen verbaasd reageren dat ze een bepaalde artiest hebben ge mist die hier op Tholen heeft opge treden. Die hadden ze dan graag wil len zien, maar ze wisten dan niet dat wij ze in het theaterprogramma had den. Ik zeg dan altijd maar dat ze do nateur moeten worden want dan word je op de hoogte gebracht van het programma." Uit op Tholen telt momenteel ruim 200 donateurs. „Ik zou er voor teke nen als er 100 bij zouden komen. Het bestuur van Uit op Tholen met zittend achter de tafel Adrie Slager (links) en Aad Volwerk, daarachter v.l.n.r. Bert Emmelot, Eef de Jonge, Nan Volwerke, Nellie Nieuwenhuis, Eef de Jonge, Nan Volwerk en Emiel van Dongen. Petra Koolaard en Ineke Kesteloo ontbreken. Mg*

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7