Integraal Jeugdbeleid Raad: Geen kans kunstwerk Alma en Horn te behouden Bestuurders Delta geen forse verhoging Provincie Zeeland Busvervoer Gemeente leest voor 55 mille aan vakbladen Donderdag 1 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 48/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Zitting hoorcommissie Aanbestedingen In het novembernummer van het informatieblad over jeugdbeleid vooral aandacht voor integraal jeugdbeleid. Provinciale Staten Sinterklaasavond Vergadering van Provinciale Staten Bezoek een openbare vergadering V/ van Provinciale Staten wm mssm Officiële Mededelingen w$i 01 Diversen Subsidieplafond Een meerderheid in de gemeenteraad wil geen geld be schikbaar stellen voor het verplaatsen van de wandschil dering van Peter Alma en het glasappliqué van Lex Horn in het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk. Wel zal de gemeente proberen mee te helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de kunstwerken. Enig lichtpuntje lijkt nu te komen van W. Heijbroek uit Tholen die samen met hoofdconservator J. Jacobs van het Markiezenhof in Ber gen op Zoom de kunstwerken willen redden van de sloop. Morele plicht Thoolse raad vreest maatschappelijke onrust De Thoolse gemeenteraad voelt er niets voor om de raad van commissarissen van Delta een loonsverhoging van 11,2% te geven. Meerdere raadsleden waarschuwden dins dag in de commissie bestuurszaken voor maatschappelijke onrust. Ze vinden dat het honorarium van de bestuurders van het nutsbedrijf hooguit verhoogd moet worden met het percentage dat de werknemers van Delta erbij krijgen. Brutaliteit Nieuws Openbaar vervoer: Lex de Meester Provinciale Staten heeft in de ver gadering van 11 november het beleidsplan Openbaar Vervoer vastgesteld. De belangrijkste punten zijn: Meer doelmatigheid, basismobi liteit voor elke kern, betaalbaar openbaar vervoer, stabiliteit in het voorzieningenniveau en speci ale aandacht voor doelgroepen, zoals scholieren en toeristen. Het grootste deel van het open baar vervoer in Zeeland gaat door middel van bussen. De aan besteding van dergelijk openbaar vervoer gebeurt via zogeheten concessies. Actualiteit Op dit moment wordt een groot gedeelte van het openbaar bus vervoer in Zeeland verzorgd door Connexxion. Als blijkt dat veran deringen noodzakelijk zijn om vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen vindt overleg plaats. Dit heeft er onder andere toe geleid dat op de buslijnen door de Westerscheldetunnel vanaf eind september extra lange bus sen zijn ingezet. Dat zijn de lijnen 20 en 50, die respectievelijk rij den van Terneuzen naar Goes v.v. en van Hulst naar Middelburg v.v.. De bussen met een lengte van 14,5 meter (2 meter langer dan de gebruikelijke bussen) hebben 51 vast zitplaatsen en drie klap stoeltjes. In opgeklapte toestand biedt het balkon ruimte aan maxi maal drie fietsen. Het gebruikers gemak voor rolstoelers is ver groot door middel van een deur knop aan de buitenkant en een ruimere in- en uitstap. Uit onderzoek is gebleken dat er behoefte was aan een recht streekse verbinding van Terneuzen naar de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Vanaf begin november wordt om 8.00 uur een extra bus ingezet op lijn 50 die rechtstreeks naar de Hogeschool rijdt, de andere bus rijdt de normale route naar het station van Middelburg. Met ingang van 8 januari 2006 wordt deze extra bus opgenomen in de dienstregeling als lijn 60. E-mailservice Connexxion biedt gebruikers van het busvervoer een gratis abonnement aan op een e-mail service. Hoewel er alles aan gedaan wordt om de dienstrege ling stipt uit te voeren, zijn wijzi gingen soms onvermijdelijk. Dat kan bijvoorbeeld het gevolg zijn van wegwerkzaamheden of festi viteiten. Eventuele veranderingen kunnen nu vooraf toegestuurd worden via de e-mail. Abonneren kan via www.connexxion.nl. Woensdag 7 december om 9.30 uur is de eerstvolgende zitting van de hoorcommissie bestemmingsplannen. De zitting vindt plaats in het Abdijcomplex, Abdij 6 in Middelburg. Tijdens de zitting wordt het bezwaar behandeld tegen het bestemmingsplan "Yerseke West". De heer P.A. Wolf kan namens de Vereniging Bewonersbelangen Yerseke west het ingediende bezwaar nader toelichten. Ook het college van burge meester en wethouders van de gemeente Reimerswaal is uitge nodigd voor een reactie. De provincie bindt zich per 1 sep tember aan het Aanbestedingsreglement 2005, zoals dat 15 november door Gedeputeerde Staten is vastge steld. In het reglement staat vermeld bij welke werken aanbesteding ver plicht is en aan welke regels moet worden voldaan. Zo is er onderscheid in Europese en nationale aanbestedingen. De hoogte van de kosten is bepa lend voor het al of niet Europees aanbesteden. i Zeeland i Maandag 5 december zal het provinciehuis om 15.30 uur sluiten in verband met de vie ring van Sinterklaasavond. Ook het informatiecentrum is die maandag om 15.30 uur dicht in plaats van 16.30 uur. Uitgangspunt voor dit beleid is dat Zeeland voor jongeren van 0-24 jaar een goede plek is om op te groeien, met de nodige voorzieningen, waar volwaardig aan de samenleving deelgeno men kan worden. Om dit te bereiken moeten kan sen worden benut, knelpunten worden weggenomen en ver nieuwingen worden gestimuleerd. Voor jongeren die buiten de boot dreigen te vallen moet er een vangnet zijn. Daarvoor is een goede samen werking tussen provincie, gemeenten en instellingen essen tieel, waarbij de jongeren zelf ook worden betrokken. Knelpunten in Zeeland In Zeeland kunnen jongeren rela tief rustig en veilig opgroeien en het aantal jongeren dat in aanra king komt met justitie is betrek kelijk laag. Toch zijn er ook in Zeeland kinderen en jeugdigen die in kwetsbare situaties verke ren. Dat geldt zowel voor de ste den als voor de plattelandsge meenten. Verlaten steeds meer jongeren voortijdig het onderwijs in de steden, op het platteland zijn meer jongeren slachtoffer van pestgedrag. Uit cijfers blijkt dat ongeveer 15% van de jeugd in Zeeland proble men ondervindt en dat ongeveer 5% uiteindelijk in de jeugdzorg terecht komt. Hoewel dus 85% geen problemen heeft, zijn deze jongeren vaak wel op zoek naar goede huisvesting, scholen, sportclubs en andere vormen van vrijetijdsbesteding. Wil je een positieve ontwikkeling in gang zetten, dan moeten jongeren meer mogelijkheden en kansen krijgen. Met alle partijen die zich met jeugdbeleid en jeugdzorg bezig- Provinciale Staten hebben de intentie om de maandelijkse ver gaderingen in de toekomst via internet uit te zenden. Met het uitzenden van deze ver gaderingen willen we meer open heid bieden over het provinciaal bestuur van Zeeland en daarmee Provinciale Staten. Een drempel verlagende ontwikkeling om de kloof tussen politiek en burgers te verkleinen enerzijds en de bekendheid van de Zeeuwse poli tici te vergroten anderzijds. Als proef worden voorlopig twee vergaderingen van Provinciale Staten via internetfwebcast) uitge zonden. De eerste uitzending is op vrij dag 9 december Via www.zeeland.nl kunt u op de openingspagina meer informatie hierover vinden. De agenda, informatie over de statenleden en een korte toelich ting op de agendapunten wordt tegelijkertijd met de uitzending op uw scherm aangeboden. Uiteraard bent u ook van harte welkom om de vergaderingen 'live', op de publieke tribune bij te wonen. Hiervoor kunt u de bij gaande bon invullen. De vergadering van Provincia le Staten in januari zal geen doorgang vinden. houden wordt geprobeerd een woon-, werk- en leefklimaat te creëren met een balans tussen zelfstandigheid en sociaal bewustzijn. Thema's De provincie heeft niet gekozen voor een geheel nieuwe beleids nota, maar voor integraal beleid op basis van belangrijke thema's, te weten: Ontwikkeling en ontplooiing; Participatie; Veilige leefomgeving; Afstemming en Aansluiting. Met de verschillende partners wordt nu door middel van werk sessies geïnventariseerd wie bij de uitvoering van integraal jeugd beleid betrokken moeten worden en welke activiteiten noodzakelijk zijn voor een goed integraal jeugdbeleid. Pas als helder is wie wat kan doen, zullen voor de nadere uit werking gemeenten, onderwijs en andere partners worden benaderd voor uitwerking op lokaal niveau. Naar verwachting gebeurt dit begin 2006. Overigens wordt nadrukkelijk gesteld dat jeugdbeleid niet ont wikkeld wordt om problemen in de jeugdzorg op te lossen, maar jeugdbeleid kan wel problemen voorkomen. Overige onderwerpen Gedeputeerde Van Heukelom geeft zijn visie op jeugdbeleid. Ook is er aandacht voor jeugdpa- nels, waaraan jongeren vanaf oktober 2004 hebben deelgeno men. Eén van de punten die hier uit naar voren zijn gekomen betreft aandacht voor starters op de woningmarkt. Een medewerk ster van de provincie legt uit welke beleid er ontwikkeld wordt. Het informatieblad kan besteld worden bij het informatiecentrum (zie linksboven). z~v Provinciale Staten Provinciale Staten, uw volksvertegenwoordiging, vergaderen vrijdag 9 december 2005 over onderwerpen die u als inwoner van Zeeland betreffen! Heeft u belangstelling om een Statenvergadering bij te wonen? Vul dan onderstaande bon in. Statenleden en fractiemedewerkers heten u welkom, maken u weg wijs en geven uitleg over de agenda. De vergaderingen van Provinciale Staten worden gehouden in de Statenzaal, Abdijplein 10 te Middelburg en beginnen om 09.30 uur. Naam Adres Postcode Woonplaats e-mail Datum 9 december 2005 17 februari 2006 (omcirkel uw voorkeursdatum) Retourneer de bon aan Provinciale Staten, t.a.v. de Statengriffie, Antwoordnummer 75, 4330 WB Middelburg In de programmabegroting zijn per onderwerp bedra gen geraamd voor subsidie verlening. Deze bedragen zijn de subsidieplafonds voor 2006,zoals bedoeld in de Algemene subsidieveror dening Zeeland 2002. De programmabegroting is voorgelegd aan de Provin ciale Staten van Zeeland, en vastgesteld op 11 novem ber 2005. Wie meer wil weten over de voornemens van Gedepu teerde Staten kan de Pro grammabegroting 2006 bestellen bij het Informatie centrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. E-mail: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 16.30 uur. De Program mabegroting 2006 kost 9,-. De digitale versie van de programmabegroting is te vinden op www.zeeland.nl VERVOLG VAN PVDA „Eerst naar Malawi, toen naar Papua Nieuw Guinea, maar voordat ik ver trok kreeg ik hartproblemen en ben ik twee keer geopereerd. Toen heeft de VSO beslist dat ik niet uitgezon den kon worden. Ik ben nu weer ge zond en actief.'" Nieuwenhuis heeft hart voor cultuur en sport, zegt hij. „Het verenigings leven is me lief. De sociale omge ving. Daar wil ik me sterk voor ma ken. Zeker nu het moeilijk is doordat de subsidies minder worden. Je ziet meer jongeren op straat hangen." Nieuwenhuis is erelid van de volley balvereniging AVC'87 en traint nog enkele teams. De fysioherapeut stond al eerder op de lijst van de Pv dA. Samen met huisarts De Looze uit Oud-Vossemeer fungeerde hij als lijstduwer. Nieuwenhuis die als een komeet de lijst is binnengeschoten, zou nu niet als fractievoorzitter zijn entree willen maken. „Nee, je moet toch eerst de nodige ervaring op doen." Die kans krijgt hij van het be stuur. Oudesluijs gaat Van der Linde op volgen als fractievoorzitter. Hij kwam drie jaar geleden in de raad als opvolger van Luuk Blom uit Sint-Annaland die naar de Tweede Kamer verhuisde. Volgens het be stuur heeft Oudesluijs zich vlot in gewerkt. Door de huidige fractie wordt hij gezien als de 'logische op volger van de vertrekkende fractie voorzitter.' Ten opzichte van vier jaar geleden wisselen Den Haan en Van der Wal van plaats. Nu staat Den Haan op de vierde plaats, bij de vorige verkie zingen bezette hij de vijfde plaats maar werd met voorkeursstemmen gekozen. Van der Wal staat nu vijfde en vorige keer vierde. Op plaats zes kan Heshof uit Oud- Vossemeer volgens het bestuur van grote waarde zijn op de beleidster reinen welzijn, gezondheid, oude renbeleid en sport. 'Jan is inhoude lijk ingesteld en denkt in grote lijnen.' De adviescommissie voor de kandi datenlijst heeft tien gesprekken ge voerd. De kandidaten zijn getoetst aan het fractieprofiel en het profiel fractieleden. Uit deze gesprekken is de lijst van achttien kandidaten sa mengesteld. De eerste 11 plaatsen staan voor direct verkiesbare, of voor een plaats als toegevoegd com missielid of opvolger bij een mutatie in de fractie of commissie. De lijst met tussen haakjes de plaats van vier jaar geleden: 1 (1) Marianne Velthuis, 2 (6) Jan Oudesluijs, 3 (-) Henk Nieuwenhuis, 4 (5) Marty den Haan, 5 (4) Ellen van der Wal-Vermeulen, 6 (-)Jan Heshof, 7 (7) Eefke Bastianen, 8 (8) Peter Suurland. 9(16) Jac van Akke ren, 10 (9) Gerard Westerweel. 11 (-) René Oosterhof, 12 (-)Gerard Bak- kenes, 13 (13) Jelle Joosse, 14 (15) Inge van der Kooy, 15 (-) Willemine Spek, 16 (-) Ruud Sijl, 17(11) Paul van der Wal en 18 (3) Luuk Blom. Op dinsdag 13 december houdt de PvdA om half acht een ledenverga dering in Haestinge in Sint-Maar tensdijk. Op de agenda staat onder meer het ontwerp-verkiezingspro- gramma en de vaststelling van de kandidatenlijst. Vandaag wordt door een gespeciali seerd bedrijf. Art Conservation, ge keken naar de kunstwerken om te berekenen wat de werkelijke kosten zijn van verplaatsen. Volgens Heij broek, voorzitter van de provinciale commissie van de vereniging Heemschut, waren de kosten tot nu toe niet goed berekend. „Er was nog geen goede prijsofferte. Als Heem schut zijn we op dit ogenblik bezig om te kijken of het mozaïek in hotel Britannia in Vlissingen gered kan worden. Nu gaan we in Sint-Maar tensdijk ook een schatting maken." Heijbroek kende het werk van Alma en Horn niet. Maar na het bestude ren van het werk van beide kunste naars, kreeg hij een goed beeld van hun betekenis voor de naoorlogse kunst in Nederland. „Het zijn be langrijke mensen geweest. Het werk van Alma in het Amstelstation in Amsterdam is bekend. Het zou zon de zijn als het hier verloren gaat." Eerst is het volgens Heijbroek van belang om de kosten te bepalen van het verwijderen. Over de bestem ming zegt hij: „Het nieuwe gemeen tehuis in Tholen lijkt ons een ge schikte plek, of Haestinge als dat vernieuwd wordt. Anders gaat het van het eiland af. Je moet het toch beschouwen als Zeeuws erfgoed. Vijftig jaar geleden werden er dus ook al belangrijke kunstenaars uit genodigd om hier werk te komen maken. De laatste jaren zijn er door de gemeente beelden in de open lucht tot stand gekomen. Daar is ook geld voor vrijgemaakt." S. Alma. de dochter van de kunste naar, probeerde de commissieleden dinsdagavond met een vurig plei dooi te overtuigen van het belang van de kunstwerken van haar vader. Ze vertelde dat de kosten van ver wijderen met 20 mille aanmerkelijk lager zijn dan waar aanvankelijk van uitgegaan is, namelijk 40 mille. Er zouden volgens het instituut collec tie Nederland niet veel risico's aan zitten. Het was voor haar ook moeilijk te verteren dat het ROC waaronder het Markiezaat college valt, geen moge lijkheden ziet om het in de nieuwe schoolgebouw in Tholen te plaat sen. Bovendien had de projectontwikke laar van de nieuw te bouwen wonin gen er ook niet afwijzend tegenover gestaan om de kunstwerken in de nieuwbouw een plaatsje te geven. Ook oud-leraar T. Viergever pleitte voor het behoud en wees er op dat het kunstwerk in brede lagen van de bevolking behoorlijk gewaardeerd wordt. Hij betreurde het dat het kunstwerk na veertig jaar 'aan dig gelen' gaat. Maar bij de commissie was weinig steun. De meeste fracties begrepen dat het een grote emotionele waarde vertegenwoordigt voor de familie, maar zagen op tegen de kosten van verwijdering en herplaatsing. P. van Belzen (CU) wees er op dat de raad 'niets te vertellen' heeft over het Markiezaat college. „En die heeft er geen behoefte aan." R. Ligtendag- Quist (CDA) vertelde dat het be stuur van het ROC en de architect het niet willen. „Het is niet in het ontwerpplan meegenomen." H. van Eenennaam (SGP) had twij fels over het verwijderen van het kunstwerk. Hij verwacht dat het niet ongeschonden verwijderd kan wor den. De familie Alma heeft zelf geen andere plek beschikbaar voor de wandschildering, zei mevrouw Alma op een vraag van E. Bastianen (PvdA). J.J. van 't Hof (ABT) vond het te ruggeven van de kunstwerk aan de familie geen optie. Hij wees op de morele plicht die de gemeente hier Het glasappliqué van Lex Horn in het trappenhuis van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk. voor heeft. „Die moeten we niet bij het bestuur van het Markiezaat col lege leggen. Als je het behoud, hoe regel je het dan? Daar gaat het om." Van 't Hof dacht aan de nieuwbouw van het gemeentehuis of Haestinge. En wees ook op het reserveren van geld voor kunst bij de exploitatie van nieuwbouwplannen. Hij stelde voor het budget voor het nieuwe ge meentehuis daarvoor te gebruiken. Daar blijkt nu 20.000 euro in te zit ten. Volgens Bastianen is het een morele plicht van de school en kan de ge meente wel een rol spelen om mee te helpen zoeken naar oplossingen. Volgens de SGP kan het kunstwerk niet 'tot elke prijs behouden wor den.' ..Het heeft wel een enorme emotionele waarde maar het ROC ziet geen kans om het te plaatsen en om het als gemeente te doen zijn er te veel risico's aan verbonden." Zijn fractie kon zich vinden in het voor stel van het college om het niet te geven aan de familie. Van Belzen wilde dat de gemeente mee blijft denken. Wethouder M.A.E. Velthuis legde uit dat er ge zocht is naar oplossingen. Onder meer bij streekmuseum de Meestoof. „Wil je het bewaren dan heeft de familie de sterkste troeven om fondsen aan te boren." Ook zij hoopt dat via Heemschut het be houd mogelijk is. Er is nog ander half jaar om te zoeken. De aandeelhouders van Delta hebben in juni al ingestemd met een aantal uitgangspunten met betrekking tot het honorarium van de commissaris sen. Als toetsingskader geldt de alge mene markt (bedrijven van gelijke omvang in personeel en omzet). De positie daarin is 'mediaan', dat wil zeggen dat een gemiddeld niveau wordt gekozen waarbij de helft van de markt de commissarissen hoger waardeert. Ook gingen de aandeel houders (de provincie en alle Zeeuw se gemeenten) ermee akkoord dat het honorarium van de voorzitter 130% bedraagt van dat van de leden. Het gevolg is. dat het honorarium van de commissarissen stijgt met 11,2% ten opzichte van 2004 en dat van de voorzitter met 8,5%. Delta heeft voorgesteld, de verho ging met terugwerkende kracht van af 1 januari door te voeren. Burge meester en wethouders van Tholen vinden de verhoging op bedrijfseco nomische gronden gerechtvaardigd. Maar gezien de problemen bij Delta rond de facturering én de algemene opinie over honorering van topbe stuurders vindt het gemeentebestuur dat de verhoging pas komend jaar zou moeten ingaan. In de commissie bleek bijna niemand voor dat standpunt te voelen; alleen VVD en ABT deden er het zwijgen toe. CU. SGP. CDA, PvdA en D66 vonden dat de verhoging niet méér zou mogen zijn dan die van de werk nemers van Delta, of de normale in dexering. „Kom je niet eens op een punt dat iets gewoon 'genoeg' is?' vroeg H. Geluk (SGP) zich af. En PvdA'er M.A.J. van der Linde noem de de voorgestelde verhoging 'bijna een brutaliteit'. De prestaties van het nutsbedrijf werden er door P. van Belzen (CU), J. Bout (CDA) en J. van den Donker (D66) bijgehaald. „Zie ook de kabeltjes die breken als er sneeuw valt", zei laatstgenoemde. „Als u maatschappelijke onrust wilt, dan moet u dit toestaan", aldus Van Belzen. Wethouder Heijboer, die het stand punt van Tholen op 12 december in de aandeelhoudersvergadering ken baar zal maken, legde uit dat b. en w. serieus naar deze zaak hebben geke ken. Daarbij is ook het bedrijfsresul taat van Delta in ogenschouw geno men. „Dat was dermate, dat we als aandeelhouder vorig jaar vier ton ex tra uitgekeerd kregen aan dividend. En dit jaar zit dat er opnieuw in." Van Belzen gaf de wethouder deels gelijk, maar wees op de koppeling die mensen maken met de tariefsver hogingen. Waarschijnlijk komt don derdag in de raadsvergadering een amendement over deze zaak aan de orde. De SGP sprak daarover, maar het is afwachten welke fractie het zal indienen. Het lukt de gemeente vooralsnog niet om te bezuinigen op allerlei abonnementen. Daar is liefst 55.000 euro per jaar mee gemoeid. „Twee jaar geleden is er taakstellend vijf tien mille bezuinigd, maar tegelij kertijd voor 9500 euro nieuwe abonnementen afgesloten", zei bur gemeester Nuis in de commissie be stuurszaken. Hij wees op de nood zaak dat ambtenaren van de nieuwste jurisprudentie op de hoogte zijn. zo dat de abonnementen noodzakelijk zijn. Verder gaf Nuis aan. dat de abonnementsprijzen in 2004 met ge middeld 21% zijn gestegen en dit jaar met 23%, waardoor de kosten flink stegen. „Een voorbeeld: Het Belastingblad kost 1700 euro per jaar." De burgemeester zei dat er tóch gekeken gaat worden hoe deze post binnen de perken kan blijven. Kinderdagverblijf: Jaap Wolterbeek

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 21