Bouwen voor ouderen en jonge gezinnen woningen w van 700 in Tholen Accelerando trotseert kou en lang wachten voor opname eerste cd Eerste Thoolse raadsgriffier was van alle markten thuis Gemeenteraad prijst Van de Sande voor betrokkenheid Donderdag 1 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Voor gemeente 1535 woningen tot 2015 erbij I Tot 2015 zijn voor de extra groei van Tholen 1535 wo ningen nodig. Vooral voor ouderen zal er gebouwd moe ten worden, maar ook voor jonge gezinnen zullen er be taalbare woningen beschikbaar moeten komen. Verder moet gekeken worden naar het afstemmen van wonen, welzijn en zorg. En zullen woningen opgeknapt moeten worden. Hij was de eerste raadsgriffier van de gemeente Tholen. Bram van de Sande nam gisterenmiddag in Meulvliet af scheid. Gedurende 3,5 jaar begeleidde hij de 19 Thoolse raadsleden op het moeilijke pad van het dualisme. „Ei genlijk is het simpel: de politiek dichter bij de burger brengen, maar of we daarin geslaagd zijn, valt te betwij felen", zegt de griffier zelf. Volgens raadsnestor P. van Belzen, die hem vlak voor Sinterklaas met zes choco ladeletters (die vormden het woord master') bedankte, was Van de Sande in elk geval voor honderd procent be trokken bij de zaak. Keurslijf Rollator Bij de brug Vraag oefening rampenbestrijding 21 sollicitanten Eindeloos vergaderen Naar burger toe Informatie gevoelig AUeskunner Geen bedrijfswoning Dak garage beschadigd Niet spuien op Bruintjeskreek Brabant Water Subsidie voor Luyster Kerstmarkt in Wimpel Psalmzangavond In de puree Verkoping creaclub Sint reikt prijs uit Concordia naar jaren '70 C ÜLLIË C'-LËH Gehandicapt kind In Stavenisse minder vraag naar huizen In Tholen zouden de komende tien jaar nog eens 700 woningen gebouwd moeten worden. In Stavenisse is minder vraag naar extra woningen. In Oud-Vossemeer is vooral behoefte aan dure koopwoningen. Dat staat in de ontwerp woonvisie 2006-2015. Dat zijn de hoofdpunten uit de woonvisie 2006-2015 waarvan maandagavond het ontwerp werd besproken in de commissie ruimte. Alle fracties reageerden positief op de koers die de gemeente moet gaan varen om aan de groei van de bevol king tegemoet te kunnen komen en in te kunnen spelen op de verande ringen. De visie bevat echter geen programma, maar is eerder een koers. Die kan elke jaar aangepast worden. Uit onderzoek blijkt dat Tholen de komende tien jaar verder zal groei en met ongeveer 1300 personen (5 procent). De huishoudens zullen echter wel kleiner worden. Daar door is er ook meer behoefte aan woningen en groeit de behoefte met 12 procent tot 2015. Daarvoor zijn er nog eens 1100 woningen nodig. De sterkste groei doet zich voor on der de senioren; tot 2015 komen er 650 huishoudens van 55 jaar of ou der bij. Ook het aantal gezinnen met kinderen groeit. Het gaat om 250 gezinnen met kinderen. Verder zul len de (jonge) kleine huishoudens toenemen (waaronder starters), to taal zo'n 200 huishoudens. Ook zul len er meer ouderen blijven wonen die zorg behoeven. Daarvoor zijn 85 extra huizen nodig. Om in te kun nen spelen op de 'eigen woningbe hoefte' moet de gemeente de ko mende tien jaar 1185 woningen bouwen. Maar in de bestemming Tholen kiest de gemeente ook voor opvang van woningzoekenden van buiten de gemeente. Die extra groei is echter niet vanzelfsprekend. Ook in de omliggende gemeenten wor den bouwplannen verwezenlijkt waarmee Tholen moet concurreren. Om te beoordelen wat mogelijk is, is gekeken naar hoe de groei over de afgelopen tien jaar is verlopen. Daaruit blijkt dat de gemeente on der meer met ambitieuze projecten als Waterfront aan de vraag voldoet. Uitgegaan wordt van een groei van 35 huishoudens per jaar. Een extra opgave van 350 huizen voor tien jaar is nodig. Daarmee komt de woonvisie op een totaal van 1535 woningen tot 2015. Degenen die zich in Tholen vesti gen zijn voornamelijk gezinnen tus sen de 30 en 40 jaar oud. En minder ouderen. Voor de jonge nieuwko mers zouden er jaarlijks 15 tot 20 In Tholen gaat het vooral om hui zen voor starters en jonge gezinnen, zo'n 200 stuks, waarvan meer dan de helft voordelige eengezinswo ningen. Dat staat in de woonvisie 2006-2015. Voor oudere gezinnen en nieuwkomers moeten er onge veer 175 koopwoningen gebouwd worden die tussen de twee en drie ton kosten, maar ook huizen van meer dan drie ton. Voor senioren en mensen die thuiszorg krijgen zijn ook nog eens 175 gelijkvloerse wo ningen nodig. In Sint-Annaland is de behoefte aan zorgwoningen groot. Ook is het dorp geliefd voor starters, ver der is er plaats voor duurdere hui zen. Het gaat hier om in totaal 300 woningen: 75 eengezinswoningen voor starters en jonge gezinnen (huur en koop), 65 huizen voor ou dere gezinnen en nieuwkomers, tussen de twee en drie ton en daar boven en ongeveer 100 gelijkvloer se huizen voor senioren. In Sint-Maartensdijk staan veel ■huurwoningen. Er is kans op leeg stand in minder gewilde delen van het dorp. Voor starters en mensen met een laag inkomen, biedt dat ruimte, maar de nadruk komt hier op koopwoningen te liggen. In to taal is er plaats voor zo'n 175 hui zen: 25 eengezinswoningen voor starters en jonge gezinnen (huur en koop), 45 woningen voor oudere gezinnen tussen de twee en drie ton, en 45 huurwoningen voor seni oren en 65 gelijkvloerse koopwo ningen. Er staan weinig huurwoningen in Sint-Philipsland. Daar is echter wel vraag naar. Maar er is ook vraag naar koopwoningen. Moge lijk kan de Rozeboom opgewaar deerd worden met meer voorzienin gen en woningen. In totaal kunnen in het dorp tot 2015 ongeveer 95 woningen worden toegevoegd: 15 huurwoningen en 15 koopwonin gen voor starters en gezinnen, 16 eengezinswoningen (koop) voor gezinnen en 30 gelijkvloerse huur woningen en tien koopwoningen. In Poortvliet is de behoefte aan woningen volgens de samenstellers van de woonvisie beperkt. Hier is plaats voor 70 woningen. Vooral gelijkvloerse woningen zijn er no- luxe eensgezinswoningen gebouwd moeten worden. Voor de oudere nieuwkomers elk jaar 10 tot 15 wo ningen (zonder trap), huur- en koop huizen. Die extra groei zal echter alleen plaats moeten vinden in Tholen, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland. Dat zijn de zo geheten ontwikkelingskernen uit de toekomstvisie. In de andere dorpen Oud-Vossemeer, Poortvliet, Stave- nisse, Scherpenisse en Anna Jaco- bapolder is alleen plaats voor de 'ei gen aanwas'. Het is bij de woonvisie wel zaak om de koers vast te houden, zei advi seur drs. B. Klouwen. „Er bestaat angst voor vrijblijvendheid. We moeten niet alleen bouwplekken ge bruiken voor woningbouw waar meer op verdiend kan worden." W. Mol (CU) kon zich vinden in de woonvisie. Hij was blij dat niet alles in getallen wordt uitgedrukt. Dat werkt volgens hem als een keurslijf. J. van den Donker (D66) vond dat de visie te weinig soepel is als het gaat om 'volumes en bouwvormen.' En dat de groei te laag wordt inge schat. Hij verwacht dat de aanleg van de A4 ook meer inwoners zal opleveren. „We moeten pas de pas inhouden als we de 30.000 inwo ners zijn gepasseerd. Met dat aantal kun je als gemeente ook veel doel matiger werken." Van den Donker wil ook in de kleinere kernen meer groei." Verder stelde hij dat het beter is om aan ouderen geen al te grote kavels aan te bieden omdat deze groep vaak geen behoefte heeft aan het onder houden van tuinen. „Ik moet er niet aan denken dat mensen met een rol lator met ingebouwde grasmaaier door hun tuin rijden. Zijn buurman G.J. Hoek (VVD) pleitte juist wel voor grote kavels. Hoek zei ruimte te missen voor bij zondere projecten. Ook zou volgens hem overwogen moeten worden om permanente bewoning toe te staan in het nieuw aan te leggen bungalow park Wulpdal bij Gorishoek. P.W.J. Hoek (SGP) vond het belang rijk dat er maatwerk geleverd wordt. Per woonkern. Over Sint-Philips land zei hij dat dit een ontwikke lingskern is 'tot in lengte van dagen' omdat er zoveel gebouwd wordt, in Graefnisse en aan de Zuiddijk. dig in de huursector. Voor starters en gezinnen zijn 35 eengezinswo ningen nodig, voor senioren 15 ge lijkvloerse woningen. Ook in Scherpenisse is de behoefte aan extra woningen beperkt. Hier gaat het volgens de visie om 60 hui zen. Er is veel vraag naar gelijk vloerse woningen, huur en koop. Voor starter en gezinnen ongeveer 25 eengezinswoningen, vooral koophuizen, voor senioren 15 ge lijkvloerse huurwoningen en 20 ge lijkvloerse koopwoningen. De vraag naar extra woningen in Stavenisse is beperkter dan ver wacht gezien het inwonertal. De re den daarvoor is dat starters er vol gens de woonvisie vaker voor kiezen om dichter bij de brug naar Brabant te wonen. Dat blijkt ook uit het feit dat er weinig verloop is. Er kunnen evenwel 55 woningen wor den gebouwd. Hier is echter vooral maatwerk nodig. Voor gezinnen 25 eengezinswoningen (huur en koop) en voor senioren 30 gelijkvloerse woningen. Meer koopwoningen zijn er in Oud-Vossemeer nodig. Er kunnen 100 woningen bijkomen. Hoog waardige nieuwbouw in de duurde re koopsector. Voor starters en ge zinnen 10 eengezinswoningen en 20 koopwoningen, 5 tot 10 wonin gen boven de drie ton, voor senio ren 30 huurwoningen en 30 koop woningen. Het CDA wil weten hoe vaak in Tholen een oefening wordt gehou den in het kader van de rampenbe strijding. De vraag is ingegeven door een uitspraak van de commis saris van de koningin tijdens de der de Zeeuwse veiligheidsconferentie. Van Gelder zei daar dat de Zeeuwse gemeenten te weinig oefeningen houden, namelijk eens in de drie jaar. Van de burgemeester wil het CDA weten of hij de ongerustheid van de commissaris op dat punt deelt. De woordvoerder van de gemeente raad prees de griffier voor het mee denken, het activeren, souffleren, terugkoppelen, evalueren en realise ren. „Bram van de Sande heeft het de raadsleden eerst ingefluisterd en daarna het er vakkundig bij ons in gestampt: doe het vooral 'smart.' Om het dualisme in elke gemeente Voor de opvolging van raads griffier A.G. van de Sande zijn er 21 sollicitanten, allemaal van buiten de gemeente Tho len. De gemeenteraad heeft wel veranderingen aange bracht, want de nieuwe griffier komt maar voor 24 uren in dienst in plaats van nu 36 uren. De bedoeling is om daarnaast nog een griffiemedewerker aan te trekken voor 16-20 uren. Beiden worden ondersteund door een secretaresse, die ook Van de Sande al bijstond. echt gestalte te geven, moest maat werk geleverd worden. Iemand die in alle sectoren thuis was, mocht in Tholen beginnen met de cultuurom slag. Niet meer het vanzelfspreken de: het college draait en de raad mag al of niet kritisch knikken, maar de raad geeft aan en het colle ge draait. Volgens onze griffier moest dat vooral .smart' gebeuren: specifiek, maatgevend. Bram van de Sande was een generalist, van alle markten thuis. Daar had de raad ook om gevraagd, want het was zo lastig om het dualistische niemansland zonder goede gids te verkennen en te onderkennen. Bram was onze coach en als dat een goeie is, wordt die ook wel generaal genoemd. Zijn leerlingenploeg bestond uit ruim 30% mensen die een leraarsoplei ding had gevolgd, dus het gehalte aan eigenwijsheid mag u dan bere kenen!" Volgens Van Belzen kwam de me thodiek van de griffier neer op ein deloos vergaderen, lang zeuren over belangrijke en nog meer over onbe langrijke zaken. Kaderstellen, con troleren, het smartprincipe. „En dan het commentaar van Bram: ik wil me er niet teveel mee bemoeien, maar. En als we dat besluit eens du aal bekijken. Je was één met ons, je toonde affiniteit, je was betrokken tot aan de politieke grens. Niet dat je geen mening had, dat wisten we allen, want op jouw kamer lag dui delijk zichtbaar een bijbel, wat ge noeg zegt." De raadsnestor citeerde uit twee mails van de afgelopen jaren om de betrokkenheid van de griffier aan te geven: 1en ik zou zo graag echt die bestuurlijke weg inslaan, daar ook resultaten van zien, maar na tuurlijk gaat dat niet van de ene op de andere dag 2we zijn nu een jaar verder en veel ervaringen rijker of illusies armereen overeen komst waardoor personen of zaken zich tot elkaar aangetrokken voe len." Behalve betrokken was Van de San de ook realistisch, zei Van Belzen. „Als bepaalde zaken niet door kon den gaan of gewoon niet haalbaar waren, was je gewoon reëel. Men wist dat je er was, want je floot al tijd en hoe! Het was een eer met jou in een werkgroep te zitten.We ver gaderden 's morgens, 's middags en 's avonds. In het gemeentehuis, op bezoekadressen, bij jou thuis in de serre: gewoon everytime, everywhe re. Er was altijd gelegenheid en al tijd tijd. Heel, heel hartelijk dank namens de gemeenteraad van Tho len", zo besloot de nestor. Tijdens het afscheid in Meulvliet gisterenmiddag gaf dr. Ingo Pröp- per, schrijver van het boek over be stuurlijke vernieuwing Tussen pluche en publiek zijn visie op de lokale politiek. Ook burgemeester W. Nuis sprak de vertrekkende grif fier nog toe. „Je kunt niet op een betere manier afscheid nemen", zegt Bram van de Sande. „Ik heb in deze voor Tholen nieuwe functie 3,5 jaar met plezier gewerkt. De raad was in 2002 ambi tieus bij de invoering van het dualis me, maar de doelen zijn bijgesteld. Toch zijn we nu redelijk ver in het denken en doen, maar dualisme is ook een lastig begrip. Dat bleek ook uit een enquete van TNS Nipo waar bij het project bestuurlijke vernieu wing slechts bij 5% van de inwo ners van Tholen echt bekend was. Dat is dramatisch laag en dus moet de bekendheid verbeteren. Daarvoor is meer communicatie nodig, want de politie moet dichterbij de burger gebracht worden. Dat betekent niet altijd je zin geven, maar wel noden en zorgen inzichtelijk maken. Bij de dorpsbezoeken in Poortvliet en Sta venisse hebben we dat ook gezien. De raad moest horen en luisteren. Hoe leeft dat nu? Wat houdt de bur ger bezig? De raad moet dan uitma ken of er genoeg draagvlak is voor een punt," De griffier vindt dat elke partij zich moet profileren, maar de praktijk is dat de te onderscheiden verschillen tussen de Thoolse politieke partijen afnemen. Zeker ook met zo'n breed gedragen college, met een 12-5 meerderheid, al lopen de scheidslij nen soms anders. Volgens Van de Sande moet de raad nog veel meer vooraan gaan zitten, veel vroeger standpunten innemen. „Kaders stel len dus en bewust moties indienen. Ook dien je de hoofdlijnen in de ga ten te houden. Als er 1 lantaarn niet brandt, moeten b. en w. dat oplos sen. Als er echter van de 4000 lan taarns 100 niet branden, dan komt de gemeenteraad pas aan bod." De vertrekkende griffier is ervan overtuigd dat het allemaal goed komt met het dualisme. „Maar dat moet je niet in 3,5 jaar willen. De raad moet in de nieuwe periode minder in het gemeentehuis zitten en ook minder vergaderen." Van de Sande, die voorheen sector- hoofd algemeen bestuur en welzijn was bij de gemeente Tholen, kwam als eerste raadsgriffier in een andere verhouding tot zijn vroegere colle ga's en met name ook tot de ge meentesecretaris te zitten. Dat heeft echter nooit tot belemmeringen ge werkt. „Als griffier moest ik de ge meenteraad van informatie voorzien en informatie is in de politiek één van de gevoeligste onderwerpen." Bram van de Sande was nog niet op zijn werk uitgekeken. „Ik snak niet naar het einde, maar wil nog wel eens andere dingen doen. Na 42 jaar werkzaam te zijn geweest bij de ge meenten Krabbendijke, 's Heer Arendskerke, Dinteloord en sinds 1973 in Tholen wil ik nog andere dingen doen. En van de vut-regeling kan ik nu nog gebruik maken en misschien volgend jaar niet meer. Dat zijn afwegingen, naast het punt of je nog vier jaar doorgaat." De eerste raadsgriffier moest de kracht van de raad naar boven ha len. „Dat is zeker een punt van zorg, want volgens de wet moet elke Ne derlander raadslid kunnen worden. Het gaat om een afspiegeling van de bevolking, maar een raadslid moet alles kunnen: debatteren, ombuds man zijn, als politicus optreden, enz. Het raadslidmaatschap kost je 12 tot 15 uren per week en dat is ba lanceren. De raad moet eigenlijk al leen naar het kwetsbare kijken, de rest is een luxeproblematiek. Je moet kunnen relativeren, alles in perspectief zien. Vergeleken bij de Derde Wereld valt hier alles reuze mee." De griffier gaf wel eens overpein zingen door aan de raadsleden. „We keken kritisch terug met daarbij steeds onze drie doelstellingen voor VERVOLG Bij het glastuinbouwbedrijf aan de Randweg 3 mag geen woning wor den gebouwd. B. en w. hebben een verzoek daartoe geweigerd. Het gaat om een perceel aan de Noor- mansweg. Aan de Noordhoekseweg in Poort vliet is donderdagavond door de harde stormachtige wind een deel van een garagedak losgeraakt. De brandweer van Sint-Maartensdijk rukte rond acht uur uit om te voor komen dat er meer schade ontstond. In de garage stond een auto, die werd veiliggesteld. Hoofdingeland Chr. Koopman van Zeeuwse Eilanden heeft er moeite mee dat er bij wateroverlast niet ge spuid mag worden op de Bruintjes kreek. De provincie heeft dat ge zegd in een overleg met betrekking tot waterberging. „Dat is heel kort door de bocht", aldus de Thoolse hoofdingeland in de gebiedscom- missie. Dagelijks bestuurder J.L.C. Mol zei dat er in Zeeland is afge sproken dat géén gebiedsvreemd water ingelaten mag worden in na tuurgebieden zoals de Bruintjes kreek. De gemeente Tholen bezit een be perkt aantal aandelen in Brabant Water n.v., het nutsbedrijf dat de in woners van water voorziet. De sta tuten van de naamloze vennoot schap worden gewijzigd en b. en w. stemmen ermee in, dat de algemene vergadering van aandeelhouders hierover vandaag een besluit neemt. De provincie Zeeland heeft besloten om een subsidie van 321,73 euro te verlenen voor de aanschaf van de verkeersmethode 'Klaar over' voor basisschool De Luyster. Dit gebeurt in het kader van de stimuleringsver ordening Verkeersveiligheid Zee land van de provincie. De leden van jeugd- en jongeren werk De Kelder organiseren zater dag 10 december dit jaar voor de derde maal een kerstmarkt. Deze wordt gehouden van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds in dorpshuis de Wimpel. De maandelijkse psalmzangavond wordt woensdag vanaf acht uur in de kerk van de Oud Gereformeerde Gemeente gehouden. Er worden psalmen gezongen in de berijming van Datheen en met het orgel wordt speciaal begeleid voor de boven- ogen: 1. de politiek dichter bij de burger brengen 2. de raad moet zijn sterke positie herwinnen 3. opener, zichtbaarder worden. In dat laatste zijn we onvoldoende geslaagd." Volgend jaar gaat Van de Sande zelf in de gemeenteraad zitten voor de Christenunie. „Het bestuur heeft me ervoor gevraagd, maar ik heb natuurlijk niet op verschillende bor den zitten schaken. Daarom heb ik mijn kandidatuur nu pas bij mijn af scheid bekend gemaakt. Ik hoop dat de CU net zoveel stemmen krijgt als in 2002. Onze partij heeft 40 tot 50 leden, maar 1200 kiezers. Die moe ten we op de een of andere manier gaan opzoeken, want het is belang rijk om die inwoners te horen." Het directe contact met de burgers vond Van de Sande ook in zijn amb telijke loopbaan het belangrijkste. „Met mensen in de spreekkamer van sociale zaken hulpvragen be handelen omdat ze in de puree za ten. Dat vond ik wel het meest zin vol van mijn 42 jaar bij de diverse gemeenten. Maar ook als griffier heb ik productie gemaakt, dat is mijn calvinistische inslag." Het toekomstige raadslid vindt ze ker dat ook grote projecten als plan Noord Tholen, havengebied Sint- Annaland en Sportlaan Sint-Maar tensdijk aandacht verdienen. „Daar moet de gemeenteraad natuurlijk de vingers aan de pols houden. B. en w. voeren uit wat de raad zegt en de raad moet die uitvoering controle ren." De vertrekkende griffier zegt niet zodanig met het gemeentelijk appa raat van Tholen vergroeid te zijn, dat hij volgend jaar maart in de nieuwe gemeenteraad moeilijk kri tisch zal kunnen opereren. „Als raadslid ben ik bij voorbaat ook geen tegenstander van het college. We zijn als raad een onderdeel van de bestuursketen en de CU-fractie zal haar verantwoordelijkheid zeker nemen. En laten we wel zijn: Tho len is zo'n gekke gemeente nog niet!" Naast zijn raadswerk wil Bram van de Sande in 2006 vrijwilligerswerk gaan doen. „Naar eigen keuze, wat bij mij past. Naast veel lezen, wil ik ook nog wat sporten. Verder ben ik nog bestuurslid van het Nederlands Bijbel Genootschap in Tholen en het Zeeuws mannencomité." De vertrekkende raadsgriffier kreeg gisterenmiddag in Meulvliet nog een afscheidsreceptie van de ge meente Tholen. stem. Tussendoor zal een pauze worden gehouden, waarin men gra tis koffie of thee (voor de kinderen limonade) kan krijgen. De avond heeft een interkerkelijk karakter, waarbij iedereen van harte welkom is. De creaclub van de Hervormde Ge meente organiseert zaterdag een verkoping in het verenigingsge bouw. Deze verkoping duurt van half elf tot twaalf uur 's middags en komt in plaats van de gebruikelijke 'naverkoping'. Naast kerstkaarten en creatieve artikelen voor de kerst, zijn er ook leuke voederartikelen voor vogels. Verder worden cake en noten verkocht. De opbrengst is be stemd voor de kerk. De winkeliersvereniging reikt zater dag de prijs uit van de Sinterklaas actie. Bij het Frietkotje op de Voor straat wordt een grote tent neergezet, met gratis glühwein en warme chocolademelk. Om vier uur zal Sinterklaas de grote verloting verrichten. Muziekvereniging Concordia heeft vrijdag haar eindejaarsconcert ge houden in dorpshuis de Wimpel. Als muziekthema was gekozen voor de jaren zeventig en de jaren tachtig. Het bleek een gevarieerd program ma met dans, solisten, slagwerk en muziek. De fanfare opende met fan fare and flourishes, gevolgd door de muppetshow-melodie. Op een ere podium vertelden twee muppets tij dens de nummers het een en ander over Flupland in de jaren '70 en '80. Jan van de Velde startte als so list het concert met Take me home, gevolgd door Top of Rob waarbij veel bekende liedjes van Rob de Nijs ten gehore werden gebracht. Ester van de Linden zong het num mer Hijo de la luna. De fanfare speelde hierna Grease, waarbij Ro- seline en Dave gekleed als John Travolta en Olivia Newton John een dans lieten zien. Naast verschillen de trommelsessies van Concordia, werd ook aan de kinderen van de fanfare gedacht. Verkleed als kana ries, dansten zij op La dance des Canards. Desly van Hoek sloot als jongste solist de avond af en zong samen met de fanfare het nummer I'm so excited. Ann Gallagher en haar dansgroep Celtic Border uit Bergen op Zoom kon door de hevi ge sneeuwval niet hun beloofde op treden verzorgen. De avond werd verder opgeluisterd met optredens van Marijn Geluk, Ester van de Lin den en toegiften van de drumband. De bezoekers van het eindejaars concert beloonden de artiesten na afloop met een staande ovatie. De collecte voor de Nederlandse stichting voor het gehandicapte kind heeft in Tholen 818,64 opge bracht. Dit is 241,42 euro meer dan vorig jaar. l)e leden van de koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland na men zaterdag hun eerste cd op. Het was een dag lang werken, wachten en kou trotseren voor 90 minuten muziek. De samenspeelgroep was als eerste aan de beurt, om kwart over acht moesten zij al paraat zijn en beten de spits af met de opname van The Best of Queen. De slagwerk groep volgt. De muzikanten verzamelen zich in de pauzes in de koffie kamer van streekmuseum de Meestoof. Daar worden zij voorzien van koffie/thee, allerlei versnaperingen, broodjes en aan het eind van de dag brengt Bas de Man soep. De voordeur van de Sakofahal is op slot en de toegang tot het achterterrein van de Meestoof is versperd. In de Sako- hal is een soort opnameruimte gemaakt met lange zwarte doeken. De kachel brandt alleen in de pauzes en tijdens het klokgelui van de kerk toren om twaalf uur worden de opnames gestaakt, geen enkel geluid mag de opnames verstoren. In de loop van de middag tijdens de opna me van de fanfare, begint de kou parten te spelen en worden twee elek trische radiators geplaatst om de muzikanten toch nog wat warmte te bieden. Volgens de opnameassistent wordt het een mooie cd. Met num mers als Land of wind and water, Elisabeth en Let me entertain you is de cd voor elk wat wils. Rond negen uur "s avonds zit het erop, voorzit ter Jack Wesdorp bedankt de organisatoren, Jaco Goedegebuure, Bram Goedegebuure en Martijn Krijger. Ook Thomas van Uden krijgt een applaus, hij heeft als enige alle opnames meegemaakt. Het meest zinvol in mijn 42 jaren bij diverse gemeenten vond ik het directe contact met hulpvragers die in de puree zaten, zegt de vertrekkende raadsgriffier Bram van de Sande. De leden van de koninklijke fanfare werkten heel de dag aan hun afwisselende cd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 15