Gemeente garant voor winkelwagen Chocoladeletters gestolen in Poortvliet Tholen oase tijdens weerperikelen SGP-er Hoek: 'bestuurlijke onwil' Minuut gratis winkelen bij ClOOO Geen elektriciteit zaterdagavond door herstel storing elders Maandag om half negen opent de Spar winkelwagen aan de Spuidamstraat in Scherpenisse de deur. De wagen is gisterochtend geplaatst bij het tankstation van de firma Duine. De gemeente Tholen stelt zich garant voor de ex ploitatie van de winkelwagen. Donderdag 1 december 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Terwijl Hulst in Zeeuws-Vlaanderen en Haaksbergen in Oost-Nederland leden onder een langdurige stroomsto ring, en sneeuw in het midden en zuiden van ons land voor grote verkeersoverlast zorgde, bleef Tholen een oa se temidden van die winterse perikelen. Een aantal inwo ners van Tholen en Oud-Vossemeer werd zaterdagavond nog wel geconfronteerd met het uitvallen van de elektri citeit gedurende 65 minuten, maar dat was geringe over last in vergelijking met wat vele anderen doormaakten. Extreme situaties Ten Anker Bittere einde Suggestief A. Bogert geeft strijd voor woning niet op De meerderheid van de gemeenteraad neemt geen ge noegen met het advies van de provincie om aannemer A. Bogert uit Oud-Vossemeer geen toestemming te verle nen om in de bedrijfswoning op het industrieterrein in Tholen te gaan wonen. In de commissie ruimte kreeg het college van burgemeester en wethouder maandagavond de opdracht om met de gedeputeerde rond de tafel te gaan om alsnog te zoeken naar een oplossing. VERVOLG WINKELWAGEN Voor het bedienen van de klanten heeft Duine twee personeelsleden aangetrokken: G. Eerland uit Stave- nisse gaat voor zestien uur de winkel bemannen. Johanna van Eenennaam die tot en met zaterdag bij Spar Moerland in de Kerkstraat werkt, komt voor acht uur in dienst. De gemeente Tholen heeft zich ga rant gesteld voor de exploitatie van een winkelwagen. Voor een maxi mum van 7000 euro past de gemeen te bij als de inkomsten tegenvallen. B. en w. hebben daarvoor een proef periode van 1.5 jaar vastgesteld. Voor die tijd is een standplaatsvergunning afgegeven bij het benzinestation. Het gemeentebestuur vindt het van be lang. dat er dagelijkse boodschappen in Scherpenisse verkrijgbaar blijven nu daar per 3 december De Spar van de familie Moerland in de Kerkstraat sluit. Als de proef slaagt, zal de ge meente een onderzoek instellen naar de mogelijkheden voor een perma nente winkelvoorziening in het dorp. De wagen werd woensdagochtend op een oplegger overgebracht van het Oost-Brabantse Sint-Oedenrode naar Scherpenisse. Vrijdag en zaterdag werd een deel van het terrein er voor bestraat. Gisteren werd de wagen aangesloten op de elektriciteit. Van daag wordt de wagen die ongeveer 9 meter lang is en ruim twee meter breed, ingericht. Voor de opslag heeft Duine aan de overzijde (achter het Chinees restau rant) een pand beschikbaar waar stel lingen in zijn aangebracht. Het be- voorradingsverkeer hoeft dan niet door het dorp. In het toekomstige be stemmingsplan kom Scherpenisse krijgt het pand centrumdoeleinden (opslag), zegt Duine. Er komen zo'n 800 artikelen in de winkelwagen die zes dagen per week vier uur per dag geopend is. Met liefst acht pieten kwam Sin terklaas zaterdagmiddag naar Poortvliet. Het gezelschap was al voor tweeën in de gymzaal, van waaruit een rondgang door het dorp werd gemaakt. Eerst kwam de sint naar huiten, maar de pie ten lieten zich niet zien. Ook niet toen de verzamelde kinderen hen heel hard riepen. Sinterklaas moest zelf terug naar binnen om zijn knechten te halen. Daarna stapte hij achterin een felrode open buggy voor zijn toer door het dorp. Muziekvereniging Eu terpe uit Sint-Maartensdijk ging voorop, daar sloten de kinderen met hun ouders op aan zodat de sint wat verloren helemaal ach teraan de stoet reed. Uit de don kere lucht vielen de eerste drup pels, maar het viel mee en de geplande route kon gewoon afge legd worden. Terug in de gymzaal voerden de pieten een toneelstuk je op voor de kinderen. Daarbij ging het erom dat een foute piet ontmaskerd moest worden die de chocoladeletters had gestolen. Tot slot kregen alle kinderen een zak je met lekkers. „We hebben er een kleine 160 uitgedeeld. De belang stelling was goed, de zaal zat lek ker vol", zegt Ina Bolier van het Activiteitencomité Poortvliet. Sinterklaas sloot zijn bezoek aan het dorp af in De Poorthove. De bewoners van het woonzorgcen trum stelden zijn komst bijzonder op prijs. De meesten hadden een schaaltje meegebracht om het strooigoed in mee te nemen. Ook kregen alle bewoners van het co mité een speculaaspop. „Het was een bewuste keus om Tholen ongeveer een uur lang af te koppelen van het elektriciteitsnet", vertelt Jaap Nelemans van Delta. Het nutsbedrijf moest namelijk bij Rilland-Bath een defecte hoogspan ningsleiding repareren en om dat veilig te kunnen doen, moest een deel van Tholen het 65 minuten zonder stroom doen. „In overleg met het beleidsteam in het provin ciehuis in Middelburg hebben we Rilland en Tholen afgekoppeld. De provincie zou via omroep Zeeland voor de communicatie zorgen rich ting de inwoners", zegt Nelemans. Tholen kwam goed weg, want de sneeuwgrens lag net ten zuiden van ons eiland. In het oosten van Zuid- Beveland en in West-Brabant lag er volop sneeuw, op Tholen lag er niets. De thermometer bij Dacomex in Sint-Maartensdijk wees vrijdag middag om half vijf 2 graden aan, terwijl het hard regende. Het onstui mige weer - met ook op Tholen wat natte sneeuw - leidde die avond al tot kleine stroomstoringen, waarbij het licht in de huiskamer even flik kerde. „Het waren ook extreme situ aties", zegt Nelemans. „Natuurlijk hebben we vorige jaren ook al meer winterweer meegemaakt, maar dit was een combinatie van ijsafzetting op hoogspanningsleidingen met een harde wind. En dat was uniek." Vrijdagavond kwam er een stuk draad van de landelijke netbeheer der Tennet bij Rilland neer op een leiding van Delta. Rijksweg A58 van Goes naar Bergen op Zoom werd voor alle verkeer afgesloten in verband met het gevaar dat er nog meer draden van hoogspanningslei dingen zouden knappen. Ook het treinverkeer werd stilgelegd. Door een storing was die avond op Tho len het televisiesignaal van Neder land 1, 2 en 3 niet te ontvangen. Zaterdag aan het eind van de mid dag. toen Delta bezig was met het oplossen van de problemen rond Hulst, moest de stroom omgeleid worden. „Omdat er nog maar één baan in gebruik was, werd het voor de rest van Zeeland ook riskant. We hebben toen stroom moeten omlei den om de werkzaamheden bij Ril land veilig te kunnen uitvoeren. De onderbreking bij Rilland en Tholen zou een uur duren en dat was nood zakelijk voor de hele stroomsituatie. Delta realiseert zich echter, dat het heel moeilijk is om lange tijd stroom te moeten missen. Daarom betreuren we het uitvallen van de elektriciteit ook ten zeerste, maar het waren echte extreme situaties", aldus Jaap Nelemans. Om vijf over half zes zaterdagavond werd het donker in delen van Oud- Vossemeer (o.a. Burg. Versluijs- straat. Zilverstraat, Botshoofd) en Tholen (stadskern. Dalempolder). Dat duurde ruim een uur. In Sint- Maartensdijk, onder andere Maar- tenshof en Haestinge, ging het licht al na zes minuten weer aan. In Poortvliet, Sint-Annaland en Sint- Philipsland merkten de inwoners er niets van. Maar in zorgcentrum Ten Anker had de stroomstoring behoor lijke consequenties. „Op de eerste plaats is het voor de bewoners ver velend dat ze in het donker zitten. Maar daarnaast liggen er meteen de telefooncentrale, computers en pie pers uit. Ook gaan alle deuren auto matisch dicht. Anti-decubitusma- trassen lopen leeg en elektrische infuuspompen houden ermee op", schetst vestigingsdirecteur Joost Zielstra de gevolgen. „Dat beteken de voor ons personeel alle hens aan dek. En dat is gelukkig allemaal goed verlopen. Er brak geen paniek uit en na een uurtje ging het licht weer aan." Ten Anker beschikt wel iswaar over een stroomaggregaat, maar dat zorgt alleen voor wat noodverlichting op cruciale punten in het complex. Als gevolg van de stroomstoring moesten medewerkers van het wa terschap overal controleren of de stuwen, sluisjes, gemalen en zuive ringsinstallaties nog goed werkten. Verder gingen mensen op pad om wegen af te zetten. Bijvoorbeeld op Tholen, waar de zijwegen en de pa rallelweg van de Oesterdam afge sloten werden. Grote borden ver sperden ter hoogte van de Postweg ook de hoofdrijbaan van de Rei- merswaalseweg, om zo het verkeer van de afgesloten A58 en Oude Rijksweg bij Rilland vandaan te houden. Aan de Zuid-Bevelandse kant hielden militairen van de Na tionale Reserve zaterdag het verkeer; tegen. De oefening die zij op Tholen hielden, werd 's morgens om kwart' over zeven afgeblazen zodat de manschappen daadwerkelijk ingezet konden worden. Ondanks de vele neerslag, in Oud- Vossemeer viel van donderdag avond tot zaterdagmorgen veertig millimeter, hoefde de brandweer niet in actie te komen. Wél was on dercommandant Leon Havermans ingeschakeld om zaterdag om mid dernacht de brandweervertegen woordiger in het regionaal operatio neel team (crisisteam) in Middelburg af te lossen. „Maar een half uurtje voor ik moest vertrek ken, kwam een telefoontje dat het niet meer nodig was omdat de zaak afgebouwd werd", aldus de Thoolse brandweerman. De buitendienst van de gemeente moest op enkele plaat sen riool verstoppingen verhelpen waar zand was ingespoeld. Aan de Molenvlietsedijk in Tholen is deze boom bezweken onder de stormachtige wind. tijgenoot en raadslid P.W.J. Hoek (SGP) pikte dat niet. „Het gaat hier toch om hoe een burger behandeld wordt?" J. Oudesluys (PvdA) vond dat er voldoende aandacht aan de kwestie was geschonken. En dat de provin cie antwoorden heeft gegeven op de vragen van de gemeente. Maar vol gens Hoek ging het daar nu niet om maar om het feit dat er 'in het verle den op onjuiste gronden aanvragen zijn geweigerd.' Volgens Van der Linde zou Bogert zich tot de klachtencommissie kun nen wenden. „We komen er nu niet uit." J.J. van 't Hof (ABT) stelde ook dat de belangen van Bogert niet goed zijn behartigd. „We worden bevestigd in die vermoedens. We kunnen het ons niet permitteren om zo met de burger om te gaan." Vol gens J. van de Donker (D66) is er 'langzamerhand een beerput' aan het ontstaan. „Regelzucht verlamt alles. Burgers worden de dupe van de bureaucratie. Hier lopen twee be stemmingsplannen door elkaar. Het is geen opzet, maar ze verschillen wel." Ook ondernemer M. Koudenburg (Allplast) had kritiek op de gang van zaken. Hij noemde het bestuur creatief in het manipuleren, vertra gen en wijzigen van regels. Volgens hem worden naar believen geluids normen aangepast. De regels die voor Bogert gelden, gelden niet voor de bewoners van het Water front ('met dove gevel'), beweerde hij. „Eigen keuze zou ik zeggen, maar dan voor iedereen." Ook hij begreep niet waarom 'alleen het hoekje bij Bogert.' in een hogere klasse is ingedeeld, nadat de affaire al loopt. „Dat riekt naar onraad. Geen wonder dat de ondernemers in de omgeving dan met de bewoning van het pand van Bogert moeilijkhe den hebben." Hij vond dat de ge meente wel naar oplossingen kan zoeken. Ze zou Bogert daar kunnen gedogen, of een tijdelijk vergunning kunnen verlenen. In de commissie tekende zich een meerderheid af om de zaak verder uit te zoeken. Volgens Hoek is er veel mogelijk als de gemeente maar met een goed plan komt. Hij zei zich ook te verbazen over het feit dat de provincie met een hogere mi- lieuklasse op de proppen komt. „Het gaat nu om bestuurlijke onwil. De provincie zegt: begin maar met een onderzoek, maar je krijgt toch geen medewerking. Ga met de pro vincie in gesprek. De provincie heeft eerder aangegeven dat er wel mogelijkheden waren." Heijboer bestreed dat er sprake is van bestuurlijke onwil. Het is op ad vies van de provincie om het gebied een andere indeling te geven (in zo nes met verschillende milieuklas sen). Ambtenaar G. Vos bevestigde dat de gemeente terughoudend moet zijn. Maar dat het wel onderbouwd moet worden. „Dat hebben we gedaan, maar de planologische commissie is niet onder de indruk. Ze vindt dat er geen planologische argumenten voorhanden zijn. En dat er conflicten tussen de verschillende bedrijven kunnen ontstaan." SGP, ABT, D66 en CU steunden het voorstel van Hoek om 'op bestuurlijk niveau' te gaan overleggen omdat de argumen ten voor de afwijzing volgens hem te oppervlakkig zijn. Ook zou in dat overleg de brieven van Verstraten besproken moeten worden. J. Bijl (CDA) zei het wel eens te zijn met Hoek, maar maakte een voorbe houd. PvdA en VVD zien geen mo gelijkheden meer voor Bogert. J. van de Donker (D66) verwoordde waar Bogert blijk van gaf: „Doorgaan tot het bittere einde tot alles boven wa ter is." le commissie omgevingsbeleid (p.c.o.) het plan had afgewezen. Volgens deze commissie zou het toestaan van een bedrijfswoning be perkingen opleggen aan andere on dernemers. Het vestigen van nieuwe bedrijven zou er door gehinderd kunnen worden. En bestaande be drijven zouden onvoldoende uit kunnen breiden. De commissie wil 'potentiële conflictsituaties' tussen milieubelastende en milieugevoeli- ge functies vermijden. Verder stelt de provincie dat er geen onderzoek is gedaan naar de risico's voor Delta Glass. Volgens het colle ge zou dat wel kunnen maar is dat een kostbare zaak. Bovendien zien b. en w. het nut er nog niet van in, gezien de argumenten die de pro vincie aanvoert. Ook zijn er volgens de p.c.o. geen planologische argu menten aangegeven die de vestiging van de bedrijfswoning ondersteu nen. De commissie stelt om het ge hele bestemmingsplan dat nu Slab- becoornpolder-Welgelegen heet, niet verder in procedure te brengen. Het college nam dat over. Aanpas sen van het plan treft geen doel, zo stellen b. en w. .Nooit eerder is een dergelijk hard advies ontvangen. Doorzetten van de procedure leidt onherroepelijk tot onthouding van goedkeuring door het college van gedeputeerde staten,' aldus het col lege. Bogert citeerde uit een brief van oud begrafenisondernemer Verstra ten. Die beweert dat Bogert 'afgere kend' wordt op het nieuwe bestem mingsplan waar woningen niet worden toegestaan. Volgens Verstra ten heeft de gemeente gesteld dat er vanaf 1987 geen woningen meer worden toegestaan, maar is dat niet juist. Hem werd - in 1992 - (dus vijf jaar later) alle medewerking toege zegd als hij maar de kosten van 1000 gulden zou betalen voor een vrijstellingsprocedure. En mits hij beneden de toen geldende geluids- waarde zou blijven. „Ik ben op on terechte manier afgewezen. Voor de een kan het wel, voor de ander niet. Het is niet eerlijk." Bogert wees er ook op dat zijn be drijf onder zwaarste milieuklasse wordt geschaard (4,1), terwijl de rest in een lagere groep valt (3,2). „Want als alles in de zwaarste groep zou vallen dan kunnen er helemaal geen woningen meer staan. Toch staat er al jaren een bedrijfswoning van Van de Berg. Die delen jullie ook in 4,1." Bogert vroeg of er een afvaardiging uit de commissie ruim te en het college naar de gedepu teerde stapt om zijn zaak te be pleiten. En er niet een onderzoeks bureau op te zetten. Hij stelde dat er na 2002 nog steeds woningen zijn 'doorgeduwd' op het bedrijventerrein, terwijl hij in juni 2002 volgens het voorbereidingsbe- sluit de bouw geweigerd werd. M.A.J. van der Linde (PvdA) be greep niet dat Bogert de gemeente de mantel uitveegde. Hij wees er op dat de raad haar best heeft gedaan om een beslissing van het college te niet te doen. „Wij zijn toch met u meegegaan?" Maar volgens Bogert is het verzoek aan de provincie zo suggestief geformuleerd dat een af wijzing logisch moest volgen. In eerste instantie wilde het college niet reageren. Bogert kreeg nog een keer het woord na de eerste ronde. Volgens hem had de gemeente hele maal niet naar de provincie gehoe ven als hem was verteld dat hij aan de westkant van zijn woning een 'dove' gevel had aangebracht. De wet op de geluidhinder beschouwt deze namelijk niet als geluidsgevoe- lig. Wethouder K.A. Heijboer wilde eerst niet reageren op de opmerkin gen. Hij verwees naar de stukken die op ,de agenda stonden, maar par- Puffend staat Quirina Poot dinsdagavond bij te komen aan de kassa. De vijfentwintigjarige inwoonster van Sint-Maartensdijk heeft net haar prijs geïncasseerd: één minuut gratis winkelen bij ClOOO Jurgen Stroot in Tholen. Marco van der Marei, vertegenwoordiger van Riedel Drinks (Appelsientje) had in verband met het eenjarig bestaan van de supermarkt op de nieuwe locatie samen met eigenaar Stroot deze actie bedacht. „Iedereen die twee pakken Appelsientje Multivitamine kocht en het bonnetje inleverde, maakte kans op de prijs", vertelt de vertegenwoordiger. Midden in de supermarkt worden de winnares de re gels uitgelegd. „Eén artikel per meter en je moet het helemaal alleen doen. Verder mag je pakken wat je wil." De klanten in de winkel worden verzocht de komende zestig seconden een beetje aan de kant te blijven staan. Wan neer Quirina Poot van start gaat, rent zij langs de schappen en pakt snel wasmiddel, verzor gingsproducten, diverse dierenartikelen en veel etenswaren. Tijdens de race stoot zij in haar haast andere producten om en laat een klein spoor achter. Verontschuldigend rent zij verder door de winkel. Eigenaar Jurgen Stroot loopt glimlachend achter haar aan en zet de omgevallen artikelen weer terug. Bij de mededeling dat er nog vijftien seconden op de klok staan, zet Quirina een tandje bij en rijdt haar karretje snel naar de vleeswarenafdeling. Hier laadt ze haar laatste producten in. Bij de kassa scant Jurgen Stroot de producten in en wordt het bedrag opgeteld. „Ik ben verbaasd dat ik nog zoveel heb, veel dingen heb ik nog nooit gekocht", zegt Quirina als zij de bood schappen voorbij ziet komen op de lopende band. In totaal laadde zij in één minuut voor 111,91 euro aan artikelen in haar winkelwa gen De winnares gaat met twee goedgevulde dozen naar huis. „Ik hen benieuwd hoe alles smaakt, maar ben sowieso zeer tevreden." Quirina Poot uit Sint-Maartensdijk won één minuut gratis winkelen bij CI000 in Tholen. Marco van der Marei (midden) en Jurgen Stroot feliciteerden haar. (Advertentie LM.) Dat gebeurde na een uitvoerige be handeling van de kwestie nadat Bo gert en zijn buurman M. Kouden burg van Allplast nieuwe feiten naar voren brachten over het bestem mingsplan waaronder een briefwis seling uit 1992 en 1994 tussen de gemeente en oud begrafenisonder nemer H. Verstraten. Daaruit blijkt volgens Bogert dat er wel mogelijk heden waren om ontheffing te verle nen voor geluid om de bouw van een bedrijfswoning mogelijk te ma ken. P.W.J. Hoek (SGP) verweet het college en de provincie 'bestuurlijke onwil' en kwam daarmee in aanva ring met zijn partijgenoot en wet houder K.A. Heijboer. Het college had voorgesteld de pro cedure voor het aanpassen van het bestemmingsplan stop te zetten. B. en w. deden dat nadat de provincia- De beoogde bedrijjwoning van A. Bogert (links weerspiegeld) werd in mei 2002 door de gemeente verzegeld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13