Schutting Hofstede steekt voor voorgevel Goossen en Frigge pas bij de tweede stemming geplaatst Sint ontmoet sintje in Stavenisse Sint met zonnebril in Sint-Annaland Praet'uusje Stavenisse: stof genoeg tot praten 'Door cultuurverschillen te ervaren, ga je er beter over nadenken' Subsidie voor week vrijwilliger Beheerplan hoefdieren Ruud Hermans in Haestinge Rode Kruis roept om hulp Joth bij WWR-festival Vrienden Lievensberg 40 jaar actief Dertig mille voor hectare landbouwgrond Donderdag 24 november 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Moerbeeke schrikt van brief gemeente Negatief Oud-Vossemeer Vreselijk leuk Drie zestigers Ontsluiting vraagt een doordacht plan De Rijke vraagt om verantwoording Ph. de Rijke uit Stavenisse is het niet eens met de beslis sing van de meerderheid van de gemeenteraad om het praathuisje aan de haven vooraf te bekostigen met geld dat bedoeld is voor het kleine-kernenbeleid. Hij schreef er alle fractievoorzitters en b. en w. een brief over. IJsbaanplan wordt onderdeel groter plan Tholen Thoolse studente naar conferentie Roemenië De verschillen tussen oost en west in Europa zijn groter dan Jenneke Ouwersloot had gedacht. De achttienjarige Thoolse is net terug uit Roemenië, waar ze een Europese studieconferentie bijwoonde op uitnodiging van de na tionale jeugdraad. De deelnemers kwamen overal van daan. Een leerzame en leuke ervaring, vindt ze. Armoedig Sneeuw L. Moerbeeke gaat met zijn toekomstige buren aan Hofstede in Tholen praten over de schutting die hij langs de tuin heeft gezet. Vanuit de bu ren gezien is de schutting volgens de welstandscommissie te hoog. Het scherm steekt namelijk drie meter voor de voorgevel van de buren uit en dat kan volgens de regels voor erfafscheidingen niet. Aan de voor kant mag een schutting niet hoger dan een meter zijn. Moerbeeke legde donderdagochtend in de commissie uit dat de schutting op zijn grond staat aan de zijkant van de woning en dat hij niet wist dat hij daar een vergunning voor no dig had. Hij had samen met de ande re buren de schutting geplaatst over een lengte van dertig meter. Van be- tonpalen met hout. Volgens voorzitter H.J. Groenewe- gen van de welstand is het probleem dat de schutting voor de voorgevel uitsteekt van zijn toekomstige buren. Het zou nog anders zijn als er een groene afscheiding ('groene muur') zou komen. Architect T. Jansen stelde voor om dit gedeelte om te zetten in gaas werk en daar groen tegenaan te laten groeien. Moerbeeke stelde dat hij graag mee wilde werken aan een op lossing en vroeg of hij er ook conife ren zou kunnen plaatsen. De nieuwe inwoner van Stadszicht had een brief van de gemeente gekregen waarin werd gesteld dat hij het bin nen een maand moest oplossen en was daar behoorlijk van geschrok ken, zei hij. „Ik voelde me bijna een crimineel. Alsof ik zwaar in overtre ding was." Burgerlid L. Deurloo legde uit dat dit 'standaardbrieven' zijn. Hij had een folder meegebracht waar alle regels voor schuttingen in staan. Volgens Groenewegen was het ech ter geen oplossing als de buren er mee akkoord zouden gaan. „U moet er echt een heg van maken." Volgens Jansen heeft Moerbeeke niet met één, maar met twee buren te maken die op het stuk scherm uit gaan kijken. De eigenaar vroeg zich af of het gaas moet worden. Hij had juist op die plek in zijn tuin een ter ras gemaakt. Volgens Deurloo is beplanten met groen beter. Voor de schutting zoals die er nu staat, zal de commissie ne gatief adviseren, zei hij. „Bovendien: als uw buren nu akkoord gaan en er komen na een half jaar nieuwe buren die er wel een probleem mee hebben, dan zit u met hetzelfde probleem." Duidelijk werd dat het vooral aan de opzet van de wijk ligt dat er dergelij ke vervelende hoeken' ontstaan. Volgens Groenewegen zou een gaas met planten alles oplossen. Moerbeeke werd er op gewezen dat hij alsnog een bouwvergunning moet aanvragen. Hij overweegt er klimop tegen te zetten. Volgens Groenewegen zou dat kunnen mits de buren er mee akkoord gaat. „Als het maar een groen hoekje wordt." De situatie laat zich nu lastig beoor delen omdat er vanwege de bouw werkzaamheden een container staat. Moerbeeke zegde toe dat hij met de buren zal gaan praten en een bouw vergunning aan zal vragen om de zaak te legaliseren. VERVOLG VAN VVD De stemming om de plaatsen 1 en 3 bij de VVD was vrijdagavond heel spannend. In beide gevallen kregen Goossen en Frigge pas bij de tweede stemming een meerderheid. Voor het lijsttrek kerschap had wethouder Goossen de meeste concurrentie van Els Frigge, die uiteindelijk derde werd maar voor het lijsttrekkerschap 8 stemmen kreeg tegenover Goossen 16. Hoewel Frigge op de advieslijst als tweede stond, versloeg Hommel haar in de eerste stemming al verrassend met 14 stemmen. De derde plaats was weer een wedstrijd, die pas bij de tweede stemming werd beslist. Frigge kreeg toen 13 stemmen, het zittende raads lid Hoek 11Voor de vierde plaats was maar I stemming nodig. Hoek versloeg zijn fractievoorzitter Saris daarbij royaal met 16-7. Vanaf de zesde plaats werd er niet meer ge stemd: de advieslijst werd aangehou den. De kans bestaat dat de liberalen met een volledig Vossemeerse fractie in de raad komen. Mocht Goossen op nieuw wethouder worden, dan vor men Hommel en Frigge het VVD- smaldeel. Laatstgenoemde was van 1995 tot 2002 ook al raadslid en heeft er weer zin in. „Het lijkt me leuk om er samen met Frank Hommel lekker stevig tegenaan te gaan", zegt ze. Van 1995 tot 1998 en van 2002 tot 2003 bestond de liberale fractie ook al uit louter Vossemeerders. Bij de laatste raadsverkiezingen kreeg de partij in dat dorp - na Tholen - ook de meeste stemmen: 264. Het afdelingsbestuur kijkt liever naar de kwaliteit en de persoon van de kandidaten dan naar de woonplaats. „Het gaat erom wat goed is voor de VVD en wat ons zo veel mogelijk stemmen kan opleve ren", aldus mevrouw Boelhouwers." Is Hoek blij met Goossen als lijsttrek ker - „hij doet heel erg goed werk" - de wethouder zelf is ook erg tevreden met de steun van 16 van de 24 leden. „Ik geniet van dit werk, vind het vre selijk leuk om te doen." De Anna Ja- cobiaan debuteerde in maart 2002 als raadslid, om een kleine twintig maan den later wethouder te worden toen ABT uit het college stapte na het be danken van wethouder L.J. van Doorn. „Ik krijg opnieuw de kans om er met een goed team tegenaan te gaan. Tholen bevindt zich op een kruispunt van wegen. We ontwikke len projecten met zowel Zeeland als West-Brabant en ik zal mijn uiterste best doen om Tholen sterk op de kaart te zetten. Dat ik de impuls Sint- Maartensdijk en de nieuwbouw ge meentehuis mag doen, daar ben ik erg blij mee." Volgens Goossen gaat Tholen zijn rol in de regio beslist spe len, nu al kiezen steeds meer mensen onze gemeente als plek om te wonen. „We gaan er voor de komende ver kiezingen goed tegenaan. Ik ben be reid", aldus de VVD-wethouder. De kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen op 6 maart telt vijftien namen, zes minder dan de vo rige keer. Elf namen van toen komen niet meer voor en er zijn vijf nieuw komers. De top vijf bestaat uit drie zestigers en twee veertigers. De lijst ziet er als volgt uit (met tussen haak jes de plaats op de lijst van vier jaar geleden): 1. (2) F.J. Goossen (62 jaar), Anna Jacobapolder; 2. (-) F.J.A. Hommel (42), Oud-Vossemeer; 3. (20) E. Frigge-Hogesteeger (60), Oud-Vossemeer; 4. (4) G.J. Hoek (47), Sint-Maartensdijk; 5. (5) K.B.M. Saris (63), Poortvliet; 6. (11) H.A. Polderman-Martin, Tholen; 7. (21) P.K.M. Stouten, Stavenisse; 8. (8) C.L. van Dalen-Doeleman, Scher- penisse; 9. (13) J.M. Muller, Scher- penisse; 10. (6) G. Boelhouwers- Stigter, Tholen; 11. (-) J.L. van Gorsel, Oud-Vossemeer; 12. (19) B. de Man, Sint-Annaland; 13. (-) M.W. de Korte, Tholen; 14. (-) S. Bleijer- veld, Oud-Vossemeer; 15. (-) S. Bout-Sakko, Tholen. De elf afvallers ten opzichte van 2002 zijn: H. Noteboom en H. van de Zande uit Tholen, R. Ravensteijn, A.A. van Westen, M.K. van Gorsel- de Oude en G.L.D. Gaakeer uit Oud- Vossemeer, W.A. Boogaard, C.J. Breure en J.P. Moerland uit Sint-An- naland, A.M. de Kaper uit Sint-Maar tensdijk, A.F. van Nieuwenhuijzen- Nelemans uit Poortvliet. De provincie heeft besloten stichting Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur, een eenmali ge subsidie te verlenen van maximaal 17.275 euro. De bijdrage is bestemd voor het project 'week van de vrijwil liger' van 7 tot en 14 december. Scoop zal het geld gebruiken voor promotie van het Zeeuwse vrijwilligerswerk, werving van nieuwe vrijwilligers, aandacht voor jongeren in het vrijwil ligerswerk en het vergroten van de bekendheid van lokale steunpunten voor vrijwilligerswerk. De provincie verwacht wel van de stichting dat zij de publiciteitscampagne rond het pro ject afstemt op het evenement van het steunpunt vrijwilligerswerk Vlissin- gen op 9 en 10 december. VERVOLG VAN SCHOLEN Volgens Van Dis geven verschil lende scholen er de voorkeur aan om aan de Molenvlietsedijk/Zoek- weg te blijven. „Ontsluiting van zo'n gebied vraagt een doordacht plan. Ook hier ligt een opdracht voor de gemeente en het liefst in samenspraak met de scholen. Wat ons betreft, moet de adequate huis vesting in 2008 klaar zijn, maar mocht het campus-idee uitgevoerd worden, dan vraagt dat meer tijd en is 2010 een optie." De directeur van de Regenboog maakt duidelijk dat niet alleen de ruimteproblemen knellen. „Ook het budget voor onderwijskundige vernieuwingen is in afwachting van het meerjarenplan voor huis vesting van de scholen in Tholen geparkeerd. Dat geld kan dus niet worden aangewend om nu in die behoefte te voorzien. Voldoende en kwalitatief goede ruimten voor kinderen en personeel is een ver eiste. De gemeente zou er goed aan doen om de voor- en naschool se opvang daarin mee te nemen. Scholen, onderwijsgerelateerde in stellingen en gemeente moeten el kaar kunnen vinden in een goede oplossing voor het onderwijs in Tholen", aldus directeur Van Dis van De Regenboog. Hij is het ook niet eéns met het feit dat de bouw van het praathuisje voor een deel door vrijwilligers wordt gedaan. De Rijke is voorzitter van de stichting actief Stavenisse (SAS), maar zegt op persoonlijk titel te reageren op de uit komst van het debat in de raad. De raad was verdeeld. PvdA en SGP vonden het een goed voorstel om er alvast 13.000 euro voor vrij te maken, maar CU en ABT waren daar falie kant tegen. Zij stelden dat eerst 'de hele bevolking' moet worden geraad pleegd, zoals voor de raadsbezoeken is afgesproken, voordat er geld wordt uitgetrokken voor een bepaald pro ject. Ze hadden een amendement voorbe reid om het geld niet te halen uit de pot voor de kleine kernen, maar uit de algemene reserve omdat dat ook op andere plaatsen is gedaan. Zij kre gen steun van WD, CDA en D66, maar dat was onvoldoende om het De jeugd hoeft zich voorlopig niet te verheugen op een ijsbaan bij de voormalige oesterputten in Tholen. Stichting STAD had dit idee geop perd, maar wethouder F.J. Goossen wil de aanleg van een eventuele ijs baan alleen bespreken als onder deel van andere plannen, zoals de ontwikkeling van het havengebied van Tholen en de revitalisering van het bedrijventerrein Noord. Vol gens hem heeft het ijsbaanplan al leen als onderdeel van grotere ontwikkelingsplannen kans van slagen. De verwachting is dat de aanleg van een ijsbaan hoge inves teringen vraagt en de huidige fi nanciële positie van de gemeente laat weinig ruimte over voor nieu- Gedeputeerden staten (gs) hebben het faunabeheerplan hoefdieren 2005-2009 goedgekeurd. Om de aantallen damherten en reeën bin nen de perken te houden, wordt in het faunabeheerplan voorgesteld jaarlijks een beperkt aantal dieren te doden. De meeste reeën worden aangetroffen in natuurgebieden als de Kop van Schouwen en de Mante ling van Walcheren. Toch worden de dieren ook regelmatig waargeno men in het overwegend agrarisch gebied van Tholen, Duiveland en Zuid-Beveland. Jagers zullen hier door middel van beheersjacht uit voering aan geven. Volgens schat ting telt de provincie meer dan 800 reeën en ongeveer 300 damherten. De dieren sterven door natuurlijke Ruud Hermans geeft zaterdagavond een concert in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Het optreden, georga niseerd door Uit op Tholen. begint om kwart over acht. De country-zan- ger zit ruim 35 jaar in het vak en speelde al in vele bands. De bekend ste band is Tumbleweeds, waarvan Het Thoolse Rode Kruis zoekt voor de gemeente Tholen mensen die willen helpen met het boodschap- penproject. Zij moeten op donder dagochtend een paar uur vrij kun nen maken, waarbij aangegeven kan worden hoe vaak per maand men wil helpen. De gasten die meegaan, zijn niet in staat om zelfstandig hun Jongerenraad Tholen (joth) verzorgt tijdens het Women who rock-festi val de kaartverkoop bij de ingang. Het evenement gaat zaterdag 3 de cember vanaf vier uur in Haestinge van start. Bekende bands als Tears of blood, Wicky, Nodal Point, Era- zer, TheName en Displayed zullen De stichting Vrienden van zieken huis Lievensberg viert woensdag 30 november haar veertigjarig bestaan. Tijdens de feestelijke bijeenkomst Ruim dertig mille voor één hectare landbouwgrond aan de Buurtweg in Stavenisse. Dat is het resultaat van de verkoping bij inschrijving door de gemeente. Donderdag maakte wethouder K.A. Heijboer van finan ciën in het gemeentehuis bekend dat H.F. Verstijlen van de Keetenweg in aan te nemen. PvdA en SGP (goed voor tien zetels) waren tegen en dus werd het verworpen. De Rijke: „Ik heb alle fracties ge schreven waarom ze hier dan toch mee akkoord gaan. Waarom wordt het praathuisje in Stavenisse nu direct gefinancierd. Dat is nergens zo ge beurd. Het werd altijd uit de algeme ne middelen betaald. En waarom la ten ze het door vrijwilligers bouwen? Dat druist in tegen het gelijkheidsbe ginsel. In alle andere woonkernen is het door een aannemer gedaan en in Stavenisse gaan vrijwilligers het doen. Dat begrijp ik niet. Het zou al leen goed zijn als er met het geld dat bespaard wordt een goed doel wordt gesteund. Bijvix)rbeeld het opknap pen van het hertenkamp of de fon tein." De Rijke wilde onderbouwing van het besluit en vroeg alle fracties om een reactie. we, losstaande investeringen. Voor de oesterputten zijn meerdere ge dempte bestemmingen mogelijk, die nog verder uitgewerkt moeten worden. Wanneer het vriest in de winter, wordt de Vest gebruikt om te schaatsen. Het waterpeil van de Vest is echter niet constant en zo lang het ijs niet dik genoeg is, kan dat gevaren opleveren. Volgens STAD wordt door de jeugd al vaak geschaatst op de Vest, terwijl dat eigenlijk nog niet veilig kan. De stichting wil daarom een goede, veilige schaatsvoorziening realise ren. De wethouder is met STAD overeengekomen dat de gemeente de inwoners wijst op de gevaren van schaatsen op de Vest via de ge meentelijke voorlichtingspagina en internetsite. De gemeente maakt samen met de stichting waarschu wingsbordjes die langs de Vest ge zet worden bij vriesweer. doodsoorzaken, aanrijdingen met verkeer en afschot. Geboorte en im migratie vanuit Brabant zijn echter groter dan de jaarlijkse sterfte, zo dat de aantallen jaarlijks toenemen. In het plan staat aangegeven hoe veel herten er minimaal moeten blij ven leven. Dit varieert per soort en gebied, afhankelijk van de grootte en geschiktheid van het gebied voor de dieren. Het afschot zal plaatsvin den in de periode dat er geen zogen de kalveren meer zijn en de hindes nog niet drachtig zijn. Hiermee is een duurzaam voortbestaan van de herten in Zeeland gewaarborgd. Het faunabeheerplan werd opgesteld door de Faunabeheereenheid Zee land met daarin vertegenwoordigers als de ZLTO, de Koninklijke Jagers vereniging, de Federatie Particulier Grondbezit, Staatsbosbeheer, Na tuurmonumenten en stichting het Zeeuwse Landschap. Hermans de leadzanger was. In 2003 verscheen zijn cd 'Stills', hier staat ook het duet 'All that you do' met Ilse de Lange op. De Neder landse countrymuzikant zal tijdens zijn optreden in Haestinge begeleid worden door Cor Musters en Eric Coenen. Zij spelen op dit moment in de groep bij Lenny Kuhr en maakten deel uit van de eerste band van Ilse de Lange. Kaarten zijn verkrijgbaar bij regio VVV aan de Haven 10 in Sint-Maartensdijk. boodschappen te doen. De extra hulp die zij nodig hebben, wordt ge geven door de gevraagde begelei ders of chauffeurs van het bood- schappenteam. Ervaren begeleiders staan klaar om zowel de gasten als de nieuwe vrijwilligers te helpen. De bus van het Rode Kruis start om half tien 's ochtends in Tholen en rond elf uur heeft iedereen de bood schappen thuis. Voor meer informa tie kan gebeld worden naar Rika Goedegebuure op het telefoonnum mer 0166-652912. tijdens deze dag optreden. Gehuld in joth-shirts zullen de jeugdleden als mede-organisator van het festi val geïnteresseerde jonge bezoekers informeren over de activiteiten van de jeugdraad. Een aangeboden in formatiestand op het festival werd door de jongerenraad afgewezen, omdat zij te weinig mensen be schikbaar hebben. Als het festival een succes wordt, wil de organisatie er een jaarlijks terugkerend evene ment van maken. ter gelegenheid van het jubileum zal er een overzicht getoond worden van diverse gerealiseerde projecten zoals de moedcr-kindverbinding, zorgka- mer kinderafdeling en verschillende wanddecoraties. De stichting wil met deze projecten de sfeer in het zieken huis optimaliseren en de medewer kers af en toe in het zonnetje zetten. De organisatie telt op dit moment honderd donateurs. Stavenisse de hoogste bieder was met 30.164 euro per hectare. Er wa ren zes inschrijvers. De gemeente bracht 3 hectare. 98 are en 70 centiare pachtgrond in de verkoop. De grond kwam vrij we gens het beëindigen van de pacht op 1 december van J.C. Wielaard uit Sint-Maartensdijk die 65 jaar is ge worden. De gunning was bij het bekendma ken onder voorbehoud, maar dins dag gaf het college van burgemees ter en wethouders er groen licht aan. Sinterklaas maakte kennis met Emma Smits, die zich als klein sintje had uitgedost. Sinterklaas kwam zaterdag bij op komend water de haven van Stave nisse binnengevaren. De kinderen en hun ouders stonden al te wach ten op de kade. Maar voordat de boot van de sint arriveerde, kwam er al een klein bootje met twee pie ten om te zien of de kust veilig was. En nog eentje. De zon scheen, maar het wachten duurde toch lang. Toen de sint aankwam speelde de zwarte pietenband en zongen de kinderen Zie ginds komt de stoomboot. De sint klauterde met enige hulp de steile trap tegen de kade op. De pie ten gooiden de cadeautjes op de ka de. Bijna ging dat mis en belandde een van de dozen in het water, maar gelukkig voor de kinderen kon de 'Elvispiet' hem op tijd pakken. Sinterklaas werd verwelkomd door voorzitter Ph. de Rijke van de stich ting actief Stavenisse. Hij was blij dat sinterklaas met zijn acht pieten naar het dorp was gekomen. Een heleboel kinderen hadden tekenin gen gemaakt voor sinterklaas. Som migen hadden zelf een zwarte piet muts opgezet. En een meisje, Emma Smits (7), had zich zelfs uitgedost als sinter klaas. Zonder echte baard natuur lijk. De sint maakte even kennis met haar toen hij over de kade liep langs alle kindertjes die hem wel kom wilden heten. Een paar hele jonge kinderen keken wat sip toen ze de uitgestoken witte handschoen van de man met de lange witte baard en de rode mijter zagen. De Spaanse bisschop nam de tijd voor de kinderen en stelde ze gerust zo als een goed kindervriend betaamt. De sint werd uitgenodigd om plaats te nemen in een grote zetel op een open wagen die bestuurd werd door een van de pieten voor een rond gang door het dorp. Ze werden be geleid door de muzikale pieten. Na de rondgang werd het gezelschap ontvangen in de Stove waar de kin deren bij de sint mochten komen om een liedje te zingen of een teke ning te geven. En natuurlijk strooi den de pieten wat lekkers 'in een of andere hoek.' Niet alleen in Spanje is het weer goed. Ook in Sint-Annaland was het zaterdagmiddag zonnig, toen Sin terklaas om half drie in de haven aankwam. Hij had daarom zijn zon nebril maar opgezet. De Sint con stateerde, dat er ten opzichte van vorig jaar heel wat veranderd was. want zijn schip de Frisia meerde aan bij een totaal nieuwe steiger. Op de splinternieuwe, royale kade stonden heel wat kinderen en ouders te wachten en die hadden daar volop de ruimte. De koninklijke fanfare Accelerando vergezelde de sint op de boot, zodat hij op de Krabben- kreek al in de stemming kwam. Na het schudden van vele kinderhanden stapte de sint in het rijtuig van dhr. J. de Boer en onder begeleiding van Accelerando werd een rondgang door het dorp gemaakt, op weg naar de Wellevaete. Daar trakteerde mid denstandsvereniging Activa de kin deren tot en met acht jaar op een voorstelling van Leo Troost. Die riep ook de hulp in van vier nieuwe zwarte pieten, die hun klimkunsten toonden en pakjes uit de schoor steen haalden. De kinderen hadden er plezier in en gingen bovendien nog met een traktatie naar huis. De sint arriveert op de nieuwe steiger in de haven van Sint-Annaland, terwijl Accelerando nog musiceert aan boord van de Frisia. Jenneke, die gezondheidswetenschap pen studeert in Rotterdam en lid is van de Thoolse jeugdraad, had zich eigenlijk aangemeld voor een confe rentie in Wales. „Maar ik viel af. Ver volgens kreeg ik een telefoontje met het aanbod om me voor Roemenië op te geven." De Thoolse schreef een briefvergezeld van een aanbeveling van wethouder Velthuis. Ze werd ge selecteerd en was de enige Neder landse voor de werkconferentie 'Eu ropean Citizenship training modules'. Deze conferenties - er zijn er zes - zijn een initiatief van de Raad van Eu ropa en de Europese Unie en gericht op de jeugd. Vorige week maandag stapte Jenneke op Schiphol voor het eerst van haar leven in een vliegtuig. Ze moest de reis naar Boekarest zelf regelen. Bij aankomst in de Roemeense hoofdstad stond een auto gereed om de deelne mers naar Sinaia te brengen. Deze wintersportplaats in de Karpaten ligt op twee uren rijden ten noorden van Boekarest. De twintig deelnemers verbleven er in een hotel, waar ook de werkconferentie plaats vond. Jenneke was een van de jongste deelnemers. „De meeste anderen hadden al inter nationale ervaring, ze hadden bijvoor beeld als vrijwilliger gewerkt via het Europees vrijwilligersprogramma." Tijdens het intensieve programma werd ingegaan op het wonen, werken en leven in een Europa met verschil lende culturen. „Dat je als Europees burger deel van iets uitmaakt, rechten en verantwoordelijkheden hebt. Maar ook dat je samen sterker staat om be paalde dingen te kunnen bereiken." Er werd als groep, maar ook in kleinere groepen met elkaar gediscussieerd en opdrachten uitgevoerd. „Dat gebeur de op een leuke, creatieve manier." Jenneke vond het interessant om te er varen hoeveel verschillen er zijn tus sen het leven in de verschillende Eu ropese landen. Eén van de opdrachten was om in Sinaia de straat op te gaan en te kijken wat er anders was dan in je eigen land. De Thoolse vond dat het in Roemenië een stuk armoediger is dan bij ons. En ook ouderwetser. Jenneke Ouwersloot vertegenwoordigde de Thoolse jeugdraad op een studieconferentie in Roemenië. „Mij viel dat écht op. Maar een Pool se deelnemer dacht daar heel anders over omdat het in haar land hetzelfde is." Verdeeld over drie avonden pre senteerden de jongeren zaken uit hun eigen land en cultuur: eten. muziek, een bordspel. Het eten in Roemenië beviel Jenneke trouwens minder goed. „De groenten waren allemaal erg zuur van smaak." Ondanks het drukke programma kreeg de Thoolse enigszins een va kantiegevoel tijdens de vijf dagen in Roemenië. Dat kwam door de sneeuw die er viel. Ze ontmoette in de groep onder meer een Engelsman die in ei gen land een jeugdraad had opgericht. Door de verschillen te vergelijken, ga je daar beter over nadenken en zoek je ook de overeenkomsten, heeft de Thoolse ervaren. Het is de bedoeling dat ze het geleerde in Tholen in de praktijk brengt. Hoe dat moet. weet Jenneke nog niet precies. Maar moge lijk kan ze er haar voordeel mee doen in de contacten die de Thoolse jeugd raad wil aanknopen met de evenknie in het Poolse Iwawa. Jenneke Ouwersloot kijkt met plezier terug op haar ervaring in Roemenië. „Ik heb daardoor twee tentamens ge mist. Die moet ik inhalen, maar dat had ik er graag voor over."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13