Griepuitbraak heeft hier geen prioriteit Natuur en taal verenigd in pennenvrucht van oud-leraar Fancy fair in Ichthuskerk Tholen levert bijna vierduizend euro op Bewoners ront willen van gsm-mast af 70 bestuurders zochten en vonden geldstromen ZLM AUTOVERZEKERING? Verborgen vogels, eerste boek van Harm Venekamp uit Tholen Donderdag 10 november 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 8EW.EX." Herontmoeting Vossemeerse huisarts Van de Weijer: Verbazing Vijfhonderdste ambtenaar in Zeeland verplaatst Vijfhoek Verduisteraar De fancy fair van de gereformeerde kerk in Tholen heeft zaterdag netto bijna vierduizend euro opge bracht. De helft van dat bedrag komt ten goede aan de kerk, de andere helft gaat naar een zendingsproject van Kerken in actie in Ghana. ,,Een geweldig resultaat voor zo'n kleine kerkelijke gemeente", vindt Ria Roggeband die eerder dit jaar het Afrikaanse land be zocht. Sieraden Puk en Muk De Gouden Leeuw aanbevolen in Lekker Verborgen vogels. Zo luidt de titel van het boek dat Harm Venekamp zaterdag in de Gasthuiskapel in Tholen presenteerde. Het eerste exem plaar was voor commissaris van de koningin W.T. van Gelder in Zee land. De liefde voor de natuur en de taal is door Venekamp, oud- leraar biologie en Nederlands, in het hoek verenigd. Het is deel 1 van een 'goed geschenk reeks.' Wellicht ligt er volgend jaar weer een pennen vrucht van hem in de boekwinkel. Venekamp hield tot zaterdag ge heim waar het boek over zou gaan. De inhoud blijft nog even verbor gen. zo stond er in de uitnodiging. En daarmee verwijzend naar de ti tel. blijkt nu. Er was dan ook veel gevist en gegist, zo zei hij in de Gasthuiskapel waar een kleine hon derd genodigden aanwezig waren. „We hebben het heel goed geheim kunnen houden. Maar op zich is het heel goed dat mensen nieuwsgierig zijn. Nieuwsgierigheid is tenslotte het begin van alle wetenschap," do ceerde hij. Het boek zou over jeugdherinnerin gen kunnen gaan, of de memoires van een statenlid kunnen bevatten (tenslotte zat hij 17 jaar voor de Pv dA in de provinciale staten), reis verhalen, natuur, de Rammegors, of over distels. Of het zou een kinder boek kunnen zijn. Maar volgens Ve nekamp was het 'niets van dit alles.' Wel een combinatie van zijn twee geliefde vakgebieden: natuur en taal. Als leraar Nederlands en biolo gie lag dat voor de hand. Maar ook in zijn periode in de staten was na tuur en milieu zijn aandachtsveld. In Verborgen vogels komen de na men van 25 vogels voor. Voor de Y ontbreekt een vogel. Daarvoor maakte de schrijver een uitstapje naar een zoogdier in een ver land. De vogels worden echter eerst cryp tisch, in woordraadsels, omschre ven. Het winterkoninkje op de om slag wordt op die manier 'vorst in vorstentijd.' De lezer mag eerst zelf proberen de oplossing te vinden. En dat maakt het boekje meteen ook bijzonder in zijn soort. Venekamp deed iets dergelijks al eerder in deze krant over vogels in het natuurpark in Polen. Op de vol gende bladzijde van het boekje staat de oplossing. De naam in het Ne derlands en het latijn, maar ook in het Engels, Duits, Frans en Fries. Omdat het Fries, naast het Neder lands volgens hem een echte taal is. „De anderen zijn toch meer dialec ten al wordt geprobeerd ze meer sta tus te geven." De desbetreffende vogel wordt ver volgens beknopt beschreven. Over de winterkoning: .Verbazingwek kend is het, dat er uit Nederlands op één na kleinste vogeltje zoveel zanggeluid kan komen. Daarnaast brengt hij ook een tikkend geluid voort, alsof er met twee kiezelsteen tjes tegen elkaar wordt geslagen.' Na elke beschrijving is er een af beelding opgenomen van de be treffende vogel. Van het boek zijn 250 exemplaren gedrukt. In de vol gende druk zal Venekamp de bron van de prachtige plaatjes, uit een Engels tijdschrift, vermelden. Dat is nu niet gebeurd. De schrijver schreef het eigenlijk voor zijn kleinkinderen. Spelen met taal en dat op een speciale manier overdragen. Het boek is dan ook aan hen, Tiemen, Mare en Belle, opge dragen. Het kreeg ook een motto mee. De beginregels van het gedicht De Dapperstraat van J.C. Bloem (1887-1966): .Natuur is voor tevre denen of legen. En dan: wat is na tuur nog in dit land?' Venekamp maakte er zijn vervolg op. ,We hebben er steeds minder van gekregen/ voor weg en huizen bouw moest alles aan de kant/ We zijn tevreden met een contradictio in terminis: /Natuurbeheer. Alsof echte natuur beheerbaar is.' Desgevraagd zegt hij dat 'echte na tuur' in Nederland nauwelijks be staat. Wel treft hij het aan in andere delen van Europa: Frankrijk, Polen. „Hier vind je er een slap aftreksel van. Hier wonen zoveel mensen, hier liggen zoveel wegen. Ook al ben je in een natuurgebied, je hoort nergens alleen maar een vogel, al tijd is er wel het geluid van een weg." Het neemt niet weg dat er toch veel te genieten valt, zegt hij. En dat ve len er hier ook mee tevreden zijn. Vooral rond grote steden wordt een stuk natuur al als een weldaad erva ren. „Het eiland Tholen heeft ook veel natuur, maar het is door cultuur ont staan. Echte natuur redt zichzelf wel. En dat kan hier niet meer. Behalve dan misschien in de Waddenzee." Voor Van Gelder was Verborgen vo gels een herontmoeting, zei hij. Hij had Venekamp in 1993, 1994 en een deel van 1995 meegemaakt in de sta ten van Zeeland. „Hij was een van de statenleden die ik met natuur en taal kan associëren. Ik kan me herin neren dat het altijd aangenaam was om naar hem te luisteren als hij het woord nam. Vaak over de natuur. Voor beide, taal en natuur, zouden er nu wat meer statenleden mogen op komen." In het motto kon hij zich wel vinden, zei hij. Het gedicht van Bloem had hem altijd geboeid. Als student had hij in Amsterdam ook in de Dapper straat gewoond. Het boek was voor hem ook een herontmoeting met vo gels, zei hij. Het riep ook associaties op. Hij had ooit de aalscholvers aan bevolen als 'knuffeldier' voor de IJs- selmeervereniging voor vissers, maar die waren niet blij met een vo gel die vooral paling eet. En de jan-van-gent bracht hem weer even terug op een boot met de vis sers uit Arnemuiden op de Noord zee. „Toen zag ik een vogel met een prachtig silhouet. Die als een speer in het water dook. Ik vroeg aan de vissers, die immers zo dicht bij de natuur staan, wat voor vogel het De Thoolse huisartsen zijn meer bezig met de invoering van het nieuwe zorgstelsel, dan met voorbereidingen op een eventuele griepuitbraak. Dat zegt voorzitter G.H.F.M. van de Weijer van de Thoolse huisartsen- vereniging. Volgens een rapport van de Inspectie Gezondheidszorg is de provincie Zeeland onvoldoende voorbereid op een mogelijke grieppan- demie. B. en w. van Tholen hebben na kennisneming van het rapport verschillende acties ondernomen, maar noemen daarbij niet de plaatse lijke huisartsen, maar alleen de huisartsenpost Bergen op Zoom. De Zeeuwse Geneeskundige Hulp verlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) is belast met het opstellen van een draaiboek om de effecten van een grieppandemie in Zeeland te be perken. Op bestuurlijk niveau wordt bij de GHOR aangedrongen de voor bereidingen zo snel mogelijk in orde te krijgen, zodat een adequaat draai boek voor handen is dat gebaseerd is op uitvoerbare plannen. Volgens GGD Zeeland ligt er 1 december een plan van aanpak om dit draaiboek te realiseren. Het college heeft verder een ambtelijke werkgroep ingesteld die een lokaal plan van aanpak op stelt. Het plan moet de effecten van een mogelijke grieppandemie beper ken, de eerste en tweede gezond heidszorg regelen en rekening houden met mogelijke gevolgen voor de openbare orde en veiligheid. Dit ge beurt in samenwerking met de lokale ketenpartners thuiszorg, huisartsen, ziekenhuizen, ambulante hulpverle ningsinstanties, Rode Kruis, uitvaart- bedrijven, politie en brandweer. Het college kiest voor deze multidis ciplinaire aanpak om een optimale af stemming vanaf een vroeg stadium te waarborgen. De gemeente Tholen be schikt over een actueel draaiboek voor massavaccinatie tegen pokken en is een goede basis voor het draai boek bij een grieppandemie. Bij een epidemie-uitbraak zullen in eerste in stantie de huisartsenpost en zieken huizen worden ingeschakeld, stellen b. en w. De Oud-Vossemeerse huisarts Van de Weijer, voorzitter van de Thoolse huisartsen- vereniging, heeft nog geen contact gehad met het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) of met de gemeente Tholen over een dergelijke draaiboek „Het verbaast me een beetje dat de ge meente zich vooral richt op de huis artsenposten. Deze zijn overdag niet operationeel." Hoewel de huisarts zich beseft dat het ook een zaak van de huisartsen is, zijn maatregelen tref fen tegen een mogelijke griepuitbraak momenteel geen prioriteit. „Er zijn een hoop dingen aan het veranderen waar wij druk mee bezig zijn, zoals het nieuwe zorgstelsel. Daarbij is het maken van een dergelijk draaiboek een taak van de gemeente. We wach ten tot zij contact met ons opnemen," vertelt Van de Weijer verder. De gemeente Tholen valt tijdens de weekenden en avonden onder huisart senpost Bergen op Zoom en veel in woners zijn geörienteerd op zieken huizen in Bergen op Zoom en Roosendaal. Het college zorgt daar om voor afstemming tussen GHOR Zeeland en GHOR West- en Midden- Brabant. Vooruitlopend op het draai boek regelt het college de lokale aan pak en stemt die af op het draaiboek van de Zeeuwse GHOR. Binnen af zienbare tijd verwacht de gemeente Tholen een uitvoerbaar en adequaat draaiboek te hebben voor het optre den bij een grieppandemie. Cornelis Schot, onlangs overgestapt van de gemeente Vlissingen naar de gemeente Tholen, is de vijfhon derdste ambtenaar die via Wissels Zeeland bij een Zeeuwse over heidsinstantie is geplaatst. Schot verruilde de afdeling iet van de Walcherse gemeente voor sociale zaken in Sint-Maartensdijk. Wissels Zeeland is een samenwer kingsverband tussen Zeeuwse over heden en uitzendorganisatie Vedior. Dat is tien jaar geleden opgezet om de in-, door- en uitstroom van per soneel te bevorderen. De partijen zochten elkaar op om een oplossing te zoeken voor het vinden van een nieuwe werkplek voor ambtenaren die toe zijn aan een nieuwe uitda ging. Veertig instanties - waaronder alle dertien gemeenten, beide wa terschappen, de provincie en rijks waterstaat - maken inmiddels ge bruik van het mobiliteitsbureau. Dat heeft een mobiliteitspercentage van 25 weten te bereiken onder het overheidspersoneel in Zeeland. Cornelis Schot is de vijfhonderdste succesvolle bemiddeling en vanwe ge die mijlpaal zet Wissels Zeeland hem vanmorgen in de bloemen. Bioloog Piet van de Reest (rechts) is een van de oud-leerlingen van de ulo in Tholen. was. Ze zeiden me dat het een meeuw was, maar het was een jan- van-gent." Ook haalde hij op hoe hij dertien jaar geleden voor hel eerst vier lepe laars zag aan de zuidkant van Schouwen Duiveland. Lepelaars die daarvoor alleen op het Naardermeer voorkwamen. „Natuur verandert. Vogels die bes treden worden, komen een paar jaar later in groten getale voor." Ook het beest dat bij de letter Y (geen vogel) opduikt, was Van Gel der bekend. Het dier uit Azië was voor hem ook een herontmoeting, zei hij. „De wijze waarop je in dit boek omgaat met de natuur en taal, manipulerend, spreekt me wel aan. Meer dan de Hortifair in Amster dam waar ik net vandaan kom. Een grote expositie over planten en bloe men. Gemanipuleerde natuur. Daar heb ik wel problemen mee, maar met deze manipulatie van taal en natuur heb ik alle vrede." Venekamp had familie, vrienden, bekenden en oud-leerlingen uitge nodigd. Hij was blij dat er zoveel mensen waren gekomen. Hij woon de 21 jaar in Assen, drie jaar in Rot terdam en veertig jaar in Tholen. „Ik ben geen Zeeuw, maar ik voel me hier wel aardig thuis." Zijn liefde voor de natuur is hem als het ware ingegeven door zijn broer en zussen. Venekamp is de jongste in het gezin en kreeg op jonge leef tijd van zijn zussen het boekje: Wat vliegt daar? Later gevolgd door ,Wat vind ik in sloot en plas'. De meeste gasten kwamen van Tho len. Immers Venekamp (nu 65 jaar) was 25 jaar toen hij aangesteld werd aan de ulo in Tholen (nu wordt er druk gebouwd aan de Vijfhoek). Met zijn vrouw Elleke (toen 21be trok hij de oude ambtswoning van de burgemeester (de Kogge) aan de Botermarkt. Ze huurden het huis een week voordat ze trouwden, ver telde hij. „Het stond een tijdje leeg en we waren er hele dagen aan het klussen. Maar 's avonds vertrok El leke naar het huis van het hoofd van de school want als ulo-leraar, met leerlingen tussen de 12 en de 16 jaar, kon je immers niet het slechte voorbeeld geven." Het is zo'n anekdote die wel eens in de vervolgreeks zou kunnen opdui ken. Venekamp vertelde wie hij zoal had uitgenodigd. Oud-leerlingen van de ulo bijvoorbeeld. De bioloog Piet van de Reest (afkomstig uit Scherpe- nisse) en nu natuurbeleidsmedewer- ker bij de provincie, was aanwezig. Maar ook Titia Rinses was voor de presentatie, helemaal uit Den Hel der, naar Tholen gekomen. Zij zat in de laatste examenklas van de mulo. Die klas hield in 1996 met Vene kamp een reünie in de Meestoof in Sint-Annaland en gaat dat volgend jaar weer doen. Maar ook leden van de landinrich tingscommissie waar Venekamp ad viseur voor is, statenleden en journa listen waren uitgenodigd. Het college van b. en w. was vertegen woordigd met de wethouder M.A.E. Velthuis en F.J. Goossen. Venekamp vroeg ook zijn vrouw- naar voren te komen omdat ze veer tig jaar getrouwd zijn. „Zij heeft me altijd geïnspireerd. Ze heeft altijd de plannen gemaakt en ik voer ze uit." Hij had beloofd voor haar een beeld te maken, maar dat was er nog niet van gekomen. Wel liet hij het brok steen zien waaruit hij een beeld gaat maken. En gaf hij haar het Zeeuwse boekenweekgeschenk, een boekje over gevelborden in Zeeland, waar ook de Kogge in voorkomt. Hij deelde ook een boekje uit. Als prijs. Even leek Venekamp weer voor de klas te staan. De gasten in de kapel konden raden op welke vo gel de volgende cryptische om schrijving sloeg: Verduisteraar van oude zwart/witfoto's. Al snel werd er kiekendief geroe pen, maar dat was onvolledig. G. Boelhouwer-Stigter uit Tholen wist als eerste het juiste antwoord: brui ne kiekendief. Venekamp eindigde zijn redes in de staten altijd met de opmerking: Overigens ben ik van mening dat de distelverordening ingetrokken dient te worden. Zaterdag had hij daar op willen variëren, maar het kwam er niet van, zegt hij na afloop. Hij had begrepen dat de gemeente van plan is het groen in de Mos sellaan in Tholen te vervangen. Hij was geschrokken van de aan vraag tot de kapvergunning omdat er ook een Japanse notenboom (gingko) gerooid gaat worden. „Een heel sierlijke boom met loof- achtig blad dat mooi geel ver kleurt. Ik had graag willen beslui ten met de opmerking: En overigens ben ik van mening dat de gingko in het plantsoen aan de Mossellaan niet gekapt mag wor den."'. Bij zijn afscheid van het Schelde college een aantal jaren geleden in Sint-Maartensdijk zei hij het al: „Jullie horen nog wel van me." Daar was toen niets cryptisch aan. Annie Deurloo (links) kijkt toe hoe haar dochter Marjan Geuze het mengsel voor de babbelaars trekt. In de Ichthuskerk en het Visnet heerst zaterdagmiddag een gezellige drukte. Bezoekers kunnen uiteenlo pende artikelen kopen, of aan activi teiten meedoen. In de kerk bespeelt Wim van Kempen het orgel, er is een kunstschilder aan het werk, Ot to ter Beek staat in de boekenstand. In een kleinere zaal vermaakt de jeugd zich met sjoelen en darten. En in het Visnet is een koffiehoek inge richt. Kapsters knippen er tegen een gunstig tarief, er worden zelfge maakte sieraden en kaarten ver kocht. Marjan Geuze maakt ter plekke Zeeuwse babbelaars. Ze zijn te koop in potjes waaraan fraaie mi niatuurtjes hangen getekend door Adrie Boxhoorn. In de Doelweg staat een kraam waar gebakken vis en oliebollen aan de man worden gebracht. En in de Hofstraat kunnen kinderen zich laten fotograferen in een raceauto. Tijdens de fancy fair zingen zowel Canticum als d'Ac cord een aantal liederen. Ook het rad van avontuur draait. De verkoping is ook 's avonds nog, maar dan is het bezoekersaantal mini maal. Toch kijkt Henk Roggeband van de organiserende werkgroep te vreden terug. Zo'n 25 vrijwilligers waren in touw, de eersten vanaf zes uur 's morgens. „Het is een leuke dag, en zo samen bezig zijn dat geeft een band", aldus Roggeband. Hij noemt de sieraden als een artikel dat goed heeft gelopen. Ook de babbelaars zijn allemaal verkocht. Het meeste van de aangeboden spullen was geschonken voor de verkoping, zodat er een leuke opbrengst gemaakt kan worden. Uit de ZWO-commissie (zending, werelddiaconaat en ontwikkelings werk) en de kerkrentmeesters is een werkgroep gevormd die de fancy fair organiseert, dit jaar was dat voor de derde keer. De gereformeerde kerk kan het geld goed gebruiken voor on derhoud aan het gebouw. Daarnaast is er het project in Ghana. Zeeuwse ge reformeerde kerken hebben een predi kant uitgezonden naar Tamale. waar deze een trainingscentrum heeft opge zet voor het opleiden van mensen voor functies in de kerk. De ZWO steunt dit financieel, onder meer om het centrum in te richten en van leer middelen te voorzien. Een aantal Ghanezen was vorig jaar hier te gast, onder meer in Tholen. Zes Zeeuwen, waaronder Ria Roggeband, brachten afgelopen zomer een tegenbezoek aan Ghana. „We zijn daar heel goed ont vangen en zagen de mensen terug die eerder bij ons waren", aldus me vrouw Roggeband. Bewoners van de nieuwe wijk Waterfront bij Tholen vinden dat de gsm-mast op de landtong langs het Schelde-Rijnkanaal moet verdwij nen van de plek waar hij nu staat. Ze maken zich ongerust over de mo gelijke gevolgen van elektromagnetische straling voor hun gezondheid. schadelijke effecten en houdt het erop dat er geen wetenschappelijk bewijs is dat gsm/umts schadelijk zou zijn voor de volksgezondheid. Daarmee neemt ze bewust het risico dat burgers ongewild worden blootgesteld aan schadelijke straling. Diezelfde over heid heeft, stelt ze, een financieel be lang omdat ze voor miljoenen euro's licenties heeft verkocht. Een tv-programma over mogelijke gezondheidsrisico's van umts (univer sal mobile telecommunication sys tems) zette bewoonster Annemarie van Toom een tijdje geleden aan het denken. Umts is een type netwerk voor mobiele telefonie, de opvolger van gsm (global system for mobile Communications). De zenders worden overal in het land geplaatst op masten of andere hoge punten. Na de uitzen ding realiseerde Van Toom zich pas dat ook vlakbij haar woning aan de Slikkenburg zo'n mast staat. Naar aanleiding van een praatje met een KPN-medewerker verdiepte ze zich via internet in de materie. Ze schrok zo van wat ze daar vond. dat ze be sloot de mensen in de buurt een brief te sturen. Daarin roept ze hen op om een actiecomité te vormen. Verder had Van Toom, mede namens haar buren, een gesprek met wethouder Van Kempen over deze problematiek. „De reden dat we tegen de mast pro testeren, is dat we in een buurt wonen met veel kinderen en wellicht bloot gesteld worden aan schadelijke stra ling", aldus Annemarie van Toom. Ze weet inmiddels dat aan de mast aan de Schelde-Rijnweg geen umts-zen- ders hangen. Het gaat om een gsm- zender (900 MHz). Uit Duits onder zoek naar de gezondheidsrisico's van gsm-straling blijkt dat mensen die binnen een straal van 400 meter van zo'n mast wonen, drie keer zoveel ri sico op kanker lopen als anderen. Ook zou het risico voor kinderen om leu kemie te krijgen, groter zijn. „Meer dan genoeg reden om ons ernstige zorgen te maken over de gezondheid van onszelf en onze kinderen, die ze ker in de zomer veel buiten spelen." De woningen aan de Slikkenburg en het nabijgelegen appartementencom plex liggen binnen 200 meter van de mast, die overigens is geplaatst mét een bouwvergunning van de gemeen te. De drie providers die er gebruik van maken kunnen, zo is Van Toom gebleken, de gsm-zenders zonder ver gunning - en zonder dit te hoeven melden - vervangen door umts. En de straling van umts is ongeveer tiendui zend keer zo sterk. Gevolgen van gsm-straling kunnen zijn: afwijkingen in het dna, verandering van het bloed suikergehalte, verzwakking van het immuunsysteem. De overheid negeert volgens Van Toom de bewijzen van Van Toorn en haar medestanders willen dat dit soort masten wordt ge weerd uit woonwijken. Ze staan hierin niet alleen, want inmiddels speelt dit in dertig gemeenten in ons land. Wat Tholen betreft willen de bewoners in ieder geval voorkomen dat er umts-zenders in de mast ko men. Maar eigenlijk vinden ze dat het ding verplaatst moet worden, verder weg van de huizen. „Ik ben van mening dat de gemeente Tholen voldoende mogelijkheden heeft om ervoor te zorgen dat masten uit woonwijken worden geweerd." Van Toom heeft de straling in haar wo ning laten meten. „Vooral aan de voorkant op de bovenverdieping hebben wij teveel straling." De Thoolse heeft ook moeite met een andere mast, die op het dak staat van zorgcentrum Ten Anker. Deze kon zonder vergunning geplaatst worden omdat hij lager is dan vijf meter. Maar hij staat wél vlak bij het kinderdagverblijf Puk en Muk. Van Toorn heeft wethouderr Van Kem pen in het gesprek de risico's uiteen gezet en gewezen op de mogelijkhe den die de gemeente heeft om de plaatsing te beïnvloeden: via de bouwvergunning, de wet milieube heer, het Europees voorzorgsbegin- sel en het doorbreken van het anten neconvenant dat mede door de VNG is ondertekend. De wethouder heeft haar toegezegd de zaak te onderzoe ken. Zenders voor mobiele telefonie zijn, naast Tholen, op tal van andere plek ken in de gemeente te vinden: de be drijventerreinen in Oud-Vossemeer, Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk, de watertorens in Scherpenisse en Sint-Philipsland, vlakbij het sportveld in Stavenisse, bij de ten nisbanen in Sint-Philipsland en bij de gymzaal in Poortvliet. Het blad Lekker heeft restaurant de Gouden Leeuw in Scherpenisse op nieuw opgenomen in de lijst van 500 aanbevolen restaurants. De res taurantgids van Nederland wees Oud Sluis in Zeeuws-Vlaanderen voor het tweede achtereenvolgende jaar als beste van Nederland aan. De Gouden Leeuw handhaaft volgens Lekker een hoog niveau en in de be diening werken mensen die het vak onder de knie hebben. Dit ondanks de nogal complexe onderneming die Maurice en Tanja de Coninck heb ben, voegt Lekker eraan toe, gezien de combinatie van hotel, brasserie en restaurant. „Er staan mooie ge rechten op de nette kaart", aldus het blad, dat de kreeftensoep prijst, maar ook kritisch is ten aanzien van smaak van de visgelei en opbouw van de lasagne van kalfsvlees. Het Thools lamsvlees in drie variaties is stuk voor stuk hoog op smaak. Lof is er voor de keurige wijnkaart en de prijzen zijn in orde, aldus Lekker. 'Geld zoeken loont' trok ruim 70 deelnemers naar Meulvliet in Tholen. Bestuurders van verenigingen en stichtingen waren graag ingegaan op het initiatief van Voor Elkaar, het servicebureau van de gemeente Tho len en de Rabobank. Het onderwerp was ook door de ver enigingen en stichtingen zelf geko zen. In maart werd namelijk een bij eenkomst over juridische aspecten georganiseerd door het servicebu reau en de Kamer van Koophandel. Daaruit ontstond de vraag voor meer informatie over financiële zaken en die kwam er woensdagavond in Meulvliet. De heer Mathijssen. waarnemend directeur van Rabo bank Tholen, gaf informatie over het donatie-arrangement voor verenigin gen/stichtingen. Die kunnen doelmatig bankieren (via internet) en worden beloond door de Rabobank. Zij krijgen namelijk de kosten voor het aanhouden van de re kening en het internetbankieren per kwartaal achteraf vergoed. Medewerksters van het Nederlands Expertise Centrum voor Projecten gaven vervolgens informatie over al lerlei inkomstenbronnen voor vereni gingen, zoals subsidies, fondsen en sponsoring. Aan de hand van een voorbeeld gingen de deelnemers zelf aan het werk en ze kwamen met ver rassende uitkomsten. Het gezamen lijk bespreken van mogelijkheden en de enthousiaste verhalen van de spreeksters bleken een goede stimu lans om gemotiveerd en actief aan de slag te gaan om geld te werven. Alle deelnemers ontvingen een werkboek zodat zij een maatwerkoplossing voor hun eigen vereniging/stichting kunnen opstellen. De deelnemers vulden een evaluatie formulier in met suggesties die het servicebureau gebruikt om in 2006 een avond voor verenigingen en stichtingen te organiseren. Wethou der mevrouw Velthuis keek in haar slotwoord terug op een zeer interac tieve avond. Assurantiekantoor Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Overboekt' Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3