Stavenisse wil bieb terug en Tholen moet niet langer bevoordeeld worden Meevaller van twee ton voor gemeente Verlaging heffing waterschap in zicht Wegens succes herhaald 'Dit gaat écht naar hen die het nodig hebben' ///fa HEIJNEN Tholen geeft tien mille Pakistan Windturbines van 125 m hoog bij A.J. Polder Drempel weg Zwanger Grote opkomst inwoners in de Stove voor bezoek gemeenteraad 1 1 Donderdag 10 november 2005 61e jaargang no. 51 Woensdag dankdag Stavenisse mag wel groeien maar niet te hard, 25 inwo ners per jaar is genoeg. Het is geen probleem om in het dorp te wonen en in West-Brabant te werken maar uit breiding van de snelheid van 60 kilometer op de provin ciale weg is uit den boze. Stavenissenaars zijn bereid met minder voorzieningen genoegen te nemen dan in Tholen, maar zien de stad w.el bevoordeeld worden. Ze willen graag een bibliotheekvoorziening terug. Er waren ook klachten over het verkeer, maar ook over hangjongeren op het plein bij de kerk. Trafotoren Algemene uitkering gemeentefonds Grabbelton WMO 2,1 miljoen Deze week NOORD-ZEE ND www.noord-zeeland.nl Zo yn 650 dozen bij voedselactie Dorcas Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. OOK DE CONSUMEN TENBOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zi« consumentengids iamuri HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 De gemeenteraad van Tholen stelt 10.000 euro beschikbaar voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan. Een initiatiefvoorstel van de Christenunie kreeg donderdag raadsbrede steun. „Bij grote rampen in de wereld voteert de raad ge woonlijk een bedrag", lichtte CU- fractievoorzitter P. van Belzen toe. Hij gaf de tsunami in Azië, eind vo rig jaar. als voorbeeld. Een overweging voor de steun is dat de economische omstandigheden in het getroffen gebied van dien aard zijn dat de bevolking de gevolgen van de ramp niet zelf kan dragen. De omstandigheden- in het gebied maken elke vorm van hulp dringend nodig, zeker met het oog op de in vallende winter. De vier windmolens in Anna Jacoba- polder worden vervangen door vijf windturbines aan de Del Campoweg met een tiphoogte van 125 meter: 80 meter stam en 45 meter rotor. Het plan past in het beleid windenergie, dat de gemeenteraad in 2003 heeft vastgesteld. Naast Anna Jacobapol- der behoren daartoe ook Anna- vosdijk Sint-Annaland (5 windturbi nes). Pierhoekseweg Sint-Maartens dijk (4) en Stavenisse (3). De turbines leveren per stuk 3 mega watt, dus de 17 windmolens totaal 51 megawatt per jaar. Alle huishoudens in de gemeente Tholen verbruiken bij elkaar jaarlijks 22,5 megawatt elektriciteit. „Met de plaatsing van de windturbines draagt onze ge meente dus bij aan het terugdringen van de C02-uitstoot en met schonere energie ook aan een beter milieu", aldus b. en w. Ze willen dan ook graag meewerken aan het bouwplan aan de Del Campoweg/Zuidweg. Het bouwen van windmolens en het aan leggen van bekabeling en de bouw- wegen is wel in strijd met het huidige bestemmingsplan, maar het college wil een vrijstellingsprocedure voe ren. Voor dit bouwplan zal een in spraakprocedure worden gestart. Woensdag a.s. vieren de protestant se kerken op Tholen en Sint-Phi lipsland de dankdag voor gewas en arbeid. In vele kerken zijn er dan 's morgens, 's middags of 's avonds diensten. Vrijwel alle scholen zijn die dag gesloten, evenals de win kels, banken, postkantoren en het gemeentehuis. Ook het huisvuil wordt woensdag niet opgehaald. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft besloten om het plateau op de Roolandseweg in Oud-Vossemeer weg te halen. De drempel werd afge lopen zomer, tegen de wil van om wonenden in. geplaatst om sluipver- keer tegen te gaan. In de praktijk blijkt de drempel niet het gewenste effect op te leveren. Het waterschap gaat nu op zoek naar alternatieven om het sluipverkeer te ontmoedigen. zijn is vooruit zien! Kraamzorg""^* entadministratiE üorfUvwW Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl In de Stove brengen bezoekers hun stem uitv.l.n.r. I. Potappei, R. SmitsW. Nieuwenhuize en J. Hout, achter C. Smits en H. Vermaas. De inwoners deden vooral aanbeve lingen maar leverden dinsdagavond ook kritiek in dorpshuis de Stove waar de gemeenteraad van Tholen op bezoek was. De opkomst was zo groot dat er vier groepen gevormd moesten worden om iedereen aan bod te laten komen. In de grote zaal moesten er stoelen bij gezet wor den. Met zo'n 120 belangstellenden was de raad heel tevreden. Er was op ongeveer zestig bezoekers gere kend. Het is het tweede dorpsbe- zoek van de raad. Eerder werd Poortvliet aangedaan. Ook daar was de opkomst groot. De meeste moeite kostte het om de bewoners keuzes te laten maken. Politici moeten dat vaak doen. Elk besluit heeft zo zijn nadelen, weten de raadsleden. Tegen de stellingen werd soms bezwaar gemaakt. Hoe kun je nu kiezen tussen een dorps huis en een lager onderhoudsniveau van de straten? Voor een aantal was dat geen keuze. Het kostte de discussieleiders soms moeite om er toch een stemming over te laten houden. Iedereen had een rood en een groen kaartje gekre gen om aan te geven of ze het er mee eens of oneens waren. De dis cussies waren levendig. Er werd ook hier en daar luid gelachen. Er werd gediscussieerd over wonen, werken en leven. Over de stellingen die werden besproken, lieten de raadsleden zich zelf niet uit. Over Stavenisse, voorgesteld als 'groeikern' met 500 inwoners tot 2010 om de leefbaarheid te behou den, waren de meningen niet erg verdeeld. In de groep van 19 bewo ners van raadslid M.J. Klippel (SGP) bleken 13 voorstanders van de groei te zijn, zes waren het er niet mee eens. Maar ze wezen er wel op dat er voldoende betaalbare woningen moeten zijn. Een beperk te groei was voldoende. Ook de discussiegroep van raadslid G.J. Hoek (VVD) met 22 personen vond het niet nodig om met 500 in woners te groeien. Daar werd een aantal van 250 voldoende geacht. Per jaar 25 inwoners wordt als ide aal gezien. De groep van raadslid J.J.P.A. Boulogne (ABT) met 36 personen, koos voor een natuurlijke groei. Geen stormachtige. „Stave nisse moet er wel wat aan hebben. Sanering oppakken en meer inbrei- den dan uitbreiden. Ook moet er aandacht komen voor starters wonin gen. En Tholen-stad mag niet verder bevoordeeld worden." En die op- tnerking leverde het eerste applaus op van de avond. De inwoners van Stavenisse vinden het geen probleem om in het dorp te wonen terwijl ze in West-Brabant werken, zo bleek uit de peiling. Maar in de discussie had L. den Braber al duidelijk te kennen gege ven dat de maximumsnelheid van 80 kilometer op de provinciale weg gehandhaafd moet blijven. Nu is er een stuk (in de bocht bij het waters noodmonument 'de vis') waar maar zestig kilometer gereden mag wor den. Dat punt kwam in alle discus siegroepen aan de orde. Als de 60 kilometerwegen worden uitgebreid, zouden de inwoners langer onder weg zijn. En dan zou het minder aantrekkelijk worden om in Stave nisse te wonen en in West-Brabant te werken. De raad zou zich dan ook hard moeten maken om de maxi mum snelheid van 80 kilometer vast te houden. Toen Klippel dat noem de, klonk weer een applaus. Bij dit punt werd ook gewezen op de fietsverbindingen (naar Sint- Maartensdijk). Er is weliswaar een nieuw geasfalteerd fietspad aange legd, maar het laatste stuk naar de smalstad is slecht. Ook is het fiets pad slecht verlicht, werd gesteld. In de groep van Boulogne kwam ook de busverbinding naar voren. Er werd gepleit voor het handhaven van de huidige busverbindingen. De recreatie mag verder ontwikkeld worden in en rond Stavenisse, maar niet ongebreideld groeien. De be drijfstak (campings, haven) hebben een impuls nodig zodat ook de ho reca en de winkels ervan kunnen mee profiteren. Over de groei ver schilden de meningen licht. In de groep van Klippel zeiden achttien bewoners voor de groei van de be drijfstak te zijn. Er werd ook ge pleit voor de aanleg van meer voet en fietspaden. En voor het opknap pen van de 'trafotoren' onderaan de Stoofdijk bij de ijsbaan. Ook dat zou voor toeristen interessant zijn. In de groep van Hoek was de stem ming minder uitbundig op dit ter rein. Geconstateerd werd dat het nu wel voldoende is, maar dat een lichte groei wel mogelijk moet zijn. Ph. De Rijke pleitte in deze groep voor een buitendijks zwembad (zo als ooit bij Nieuw-Vossemeer toen de Eendracht er nog stroomde). Volgens De Rijke zou daarmee ook het zwemmen bij de keersluis aan het einde van de havengeul over zijn. Volgens M. Boomsluiter zou de sluis eerder gesloten moeten worden dan nu het geval is. Volgens hem wordt de sluis gesloten bij 2,40 meter NAP. „Dan loopt de ka de nog altijd onder en komen de au to's in de het water te staan. De mensen weten niet waar ze met hun auto heen moeten. Als de sluis bij 2,20 NAP dicht gaat, kunnen de au to's gewoon blijven staan." ZIE VERDER PAGINA II Tholen krijgt van het rijk volgend jaar 213.000 euro méér uit het ge meentefonds dan in het voorjaar was aangekondigd. Wethouder K.A. Heijboer van financiën vertelde dat de gemeenteraad donderdagmid dag, aan het begin van de vergadering waarin de begroting werd be handeld. Met één ton van de meevaller was al rekening gehouden, dat betrof'extra compensatie voor het verdwijnen van de gebruikersheffing van de onroerendezaakbelasting. De algemene uitkering uit het ge meentefonds is de belangrijkste in komstenbron van de gemeente. Vol gend jaar kan Tholen rekenen op bijna 18 miljoen euro. In de zoge naamde mei- en de septembercircu laire meldt het rijk de criteria voor de berekening van de algemene uit kering. Dan wordt duidelijk hoe hoog die precies is. Voor Tholen zit er een voordelig verschil tussen die twee circulaires van 213 mille, kreeg de wethouder donderdag van zijn ambtenaren te horen. Eén ton daarvan was al in de begroting voor 2006 meegenomen, maar dan blijft nog een meevaller van 113.000 euro over. Een gunstige ontwikkeling van het accres is volgens Heijboer de oorzaak. Hij had nog meer goed nieuws: de GGD had de uitgaven voor de jeugdgezondheidszorg voor de komende twee jaar te hoog ge raamd. Tholen is hier volgend jaar 85.000 euro minder aan kwijt en 10.000 euro minder in 2007. De Thoolse begroting voor 2006 was sluitend. Dat is bereikt door een deel van de btw op de afvalstoffen heffing aan de inwoners door te be rekenen. Beide genoemde meeval lers maken dat er volgend jaar een overschot ontstaat van 198.000 eu ro. in 2007 is dat 335.000 euro en de twee jaren daarna respectievelijk 313.000 en 525.000 euro. „Dat is een zeer positief beeld, maar de raad moet niet denken dat we nu een grabbelton hebben om alles maar te doen wat we graag willen", waar schuwde de wethouder. Hij noemde de raad een aantal ontwikkelingen waarmee nog geen. of onvoldoende, rekening is gehouden: nieuwbouw van scholen in Tholen, herijking van het subsidiebeleid, sanering van in dustrieterrein Noord in Tholen, de stijgende uitgaven op het gebied van leerlingenvervoer (ruim 560 mille in 2006) en de bibliotheekhuisvesting. Heijboer adviseerde de raad om de meevaller daarom nog geen bestem ming te geven, maar dat over te la ten aan de nieuwe gemeenteraad die na de verkiezingen van maart aan treedt. De wethouder ging in op nog enkele punten uit de septembercirculaire. Zo is de verwachting dat Tholen voor de uitvoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning (WMO) op jaarbasis zo'n 2,1 miljoen euro van het rijk ontvangt. Daarmee is in de begroting en het meerjarenper spectief geen rekening gehouden. „Maar ook de kostenkant van de WMO is nog niet berekend", zei Heijboer. Hij vulde aan dat Tholen dit jaar nog 75 mille krijgt voor de invoering van de wet. ZIE VERDER PAGINA 9 Waterschap Zeeuwse Eilanden wil geen verhoging doorvoeren in de wa terschapsbelasting. Inwoners van de gemeente Tholen kunnen zelfs een tariefverlaging van twee heffingen verwachten. De begroting 2006 wordt maandag 28 november tijdens de algemene vergadering behandeld. In tegenstelling tot vorig jaar zullen de tarieven voor huiseigenaren en bouwland verlaagd worden met res pectievelijk 7 en 9 procent, wat neerkomt op 1,34 per waarde- eenheid en 59,22 per hectare grond. De ingezetenenomslag (be lasting voor alle inwoners) en de verontreinigingsheffing blijven met respectievelijk 51,13 per woon- eenheid en 60,59 per vervuilings eenheid gelijk aan vorig jaar. Eerder werd uitgegaan dat deze twee heffingen zouden stijgen met het in flatie- percentage. Op verzoek van de algemene vergadering gingen de ze tarieven niet omhoog. Door een aantal bezuinigingen op de beheers kosten door te voeren, nog extra te bezuinigen op personeelskosten en door de lage rentestand, lukte het dit verzoek in te willigen. De tariefstel ling heeft niet tot gevolg dat deze in volgende jaren extra moet worden verhoogd, boven het inflatieniveau. Om bij de begroting van 2006 de in gezetenenomslag en de verontreini gingsheffing niet te hoeven verho gen, wordt verder 1,2 miljoen onttrokken uit de algemene reser ves. Het meeste geld wordt gehaald uit de reserve van de categorie onge bouwd (bouwland). Bij de volgende begroting zal worden bekeken of en in hoeverre een en ander kan wor den gecorrigeerd. Na de begroting van 2006 zal de algemene reserve nog ruim 9 miljoen bedragen. Hoewel waterschap Zeeuwse Eilan den in haar begroting een verlaging van haar lasten nastreeft, zullen huiseigenaren in stedelijke gebieden in de rest van Nederland de komen de jaren juist meer waterschaps heffing moeten gaan betalen. Dit is het gevolg van de groeiende water overlast in steden. De kosten van de maatregelen die waterschappen moeten treffen, worden straks snel ler doorberekend aan de belangheb benden. In de begroting staat aange geven wat de speerpunten zijn van het komende jaar. ZIE VERDER PAGINA I Natuur en taal verenigd in pennenvrucht Thoolse oud-leraar Venekamp We moeten leren samenleven, zegt vluchtelingenbegeleider Hashem Arjan van Vloort uit Sint-Philipsland nationaal jeugdkampioen kustvissen EN VERDER... Tholen houdt geld over voor opknappen van woonkernen ABT pleit voor aantrekken bedrijven die passen bij niveau werkzoekenden Brandweer op huisbezoek in kader van preventie IN TROF.BEI. WATER IS HET GOED VISSEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Assurantiekantoor BQSE 3 21 SPECIAL EDITION Home Cinema uit slechts Iwee luidsprekers! Ongekende sensatie. Geschikt voor DVD-video, AM/FM met RDS. CDR/RW en MP3 op CO. Speciaal ontworpen luidsprekers zorgen voor een breed, ruimtelijk geluidsbeeld van surtound-geluld. Advertentie I.M. „Het is heel goed gegaan. Vorig jaar vulden we 550 dozen en nu wa ren het er zo'n honderd meer." Coördinator Dick van de Velde is erg tevreden over het resultaat van de voedselactie die Dorcas vrijdag en zaterdag hield in supermarkten op Tholen en Sint-Philipsland, in Halsteren en Roosendaal. „Een heel goede actie. Dit gaat tenminste écht naar de mensen die het no dig hebben. Hoe vaak gaat er geen geld verloren bij financiële acties", zegt Jolanda Geuze terwijl ze zaterdagmorgen de Plus supermarkt in Oud- Vossemeer uit loopt. Ze heeft net een aantal artikelen afgeleverd bij Jan- neke Fase, die ze in een doos stopt met het opschrift 'Dorcas aid interna tional'. Janneke heeft zojuist Netty van de Velde afgelost, 's Morgens zijn al tien volle dozen opgehaald en tegen het middaguur zijn er alweer bijna zes gevuld. Aan de deur spreekt Wim Vernooij de klanten aan die binnen komen. Hij legt de actie uit en biedt hen een kaartje aan met informatie over de bood schappen die voor de pakketten geschikt zijn. Want niet alles kan in de do zen. Het moeten houdbare producten zijn, zoals thee, suiker, rijst, macaro ni. conserven, cacao, droge soep, limonadesiroop, zonnebloemolie, tandpasta en een tandenborstel. Om het de mensen gemakkelijk te maken, is een selectie van deze producten alvast gereed gezet in een winkelwagen tje. Dan hoeven ze niet in de schappen te zoeken. Dick van de Velde legt uit dat in Tholen de vrijwilligers voor het eerst de hele vrijdag in plaats van alleen 's avonds actiekaartcn hebben uitgedeeld. En met succes. „De toename van honderd dozen is voornamelijk aan Tho len te danken." De reacties op de actie zijn overigens heel verschillend. Er zijn mensen die niet meedoen, ondanks de directe confrontatie. Anderen stoppen liever geld in de collectebus die óók in de winkel staat (Daarvan worden de transportkosten betaald). En boodschappen geeft de een er meer dan de ander. Maar iedere bijdrage is meegenomen. Zie verder pagina 9. Natasja Filius reikt vrijwilligster Janneke Fase van Dorcas een pakje thee aan voor de voedselpakketten. Op de achtergrond W im Vernooij, die de klanten van de supermarkt in Oud-Vossemeer zaterdag de actiekaarten aanbood.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1